Tientallen doden en gewonden bij explosie in kruitvat Oran Incident zal verzoening in FLN niet vergemakkelijken HET WEER Uitzonderingstoestand in Merauke afgekondigd Voor evenwicht op huurmarkt eerst bouwprijs stabiliseren M. KOELEMIJ Nu ook vers brood bij de kruidenier Maatregel heeft een preventief karakter ejore ijou uiuj! De IJmuider Courant op het strand in IJmuiden 47e JAARGANG NUMMER 204 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I a m m mj* m ^0^^ H v 1/t Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I 1 I 1 A f 1 I W M V I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX wL X V<4 V_F» X ^S_l^ wL X VteaX XXL franc0 per post 8,15. Losse nummers 12 ct. VRIJDAG 6 JULI 1962 DIJKSTRA Vreugde in Algiers Droog Aan het strand: V oorzorgsmaatregelen In de krant van heden: Mohammedanen bekeken kathedraal van Algiers Het woord is aan Senaatscommissie over huurverhoging HU in PATATES FRITES LOEMPIA'S GROTE BITTERKOEKEN Van Breukelen Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred én alle afd. Telef. 1529ö' D ACBL AD VOOR V ELSEN IJ M UIDEN, S ANTPO O RT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieve0 ep aanvraag vertóigbaaT. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Gisteren bereikte de onafhankelijk heidsviering in Algiers haar hoogte punt. Staande op auto's waaruit de Algerijnse vlaggen waren gestoken, gaven de mohammedanen nog eenmaal uiting aan hun tomeloze vreugde over het welslagen van de revolutie. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 6 juli. De uitbarsting van vreugde, waarmee Algerije gisteren het hoogtepunt van zijn onafhankelijk heidsviering bereikte, is verstoord door een afschuwelijke tragedie in Oran. De spanning, die daar al maanden werd opgehoopt, heeft zich ontladen in een wilde schiet- en steekpartij, die tientallen doden en gewonden heeft gekost. Nie mand weet wie het eerste schoot in de menigte manifesterende mohamme danen, die door de gloeiend-hete straten trok. Misschien was het de O.A.S., mis schien ging er een machinepistool per ongeluk af Maar ineens lagen er een paar bloedende mensen op straat en het volgende ogenblik was de fusillade in volle gang. Soldaten van het A.L.N., mo hammedaanse hulppolitie, Franse troe- [jen schoten hun wapens leeg: in de ucht, op de huizen, maar ook op de in paniek wegrennende mensen. Mohammedanen, die 's ochtends al een vijandige houding tegenover de Europea nen hadden aangenomen, trokken hun messen. Veertien Europeanen werden neergestoken, van drie hunner werd de keel afgesneden, een vrouw werd in een restaurant doodgestoken. Tenminste der tien anderen zijn zwaar gewond in hospi talen opgenomen. De mohammedaanse doden zijn nog niet geteld, maar het moe ten er tientallen zijn. Terwijl de rest van Algerije zonder één incident de geboorte van de nieuwe staat vierde, is het kruitvat Oran dus toch ont ploft. In de stad, waar de O.A.S. maanden lang meedogenloos gemoord heeft, was de haat huizenhoog gestegen. Europeanen en mohammedanen leefden er op de rand van de paniek. Een paar schoten waren genoeg om hen over die rand heen te duwen. De grasgroene mohammedaanse hulppo litie en de Franse gendarmerie hebben daarna samen toch een ramp voorkomen. Onder de dekking van hun wapens hebben de Europeanen kunnen vluchten in portie ken en riolen. Onmiddellijk werd door de mohammedaanse en Franse politie een uitgangsverbod ingesteld en werden de Europeanen en mohammedanen in hun eigen wijken teruggedreven. In de avond concentreerden de Europeanen zich bij de haven, gereed om zonodig geëvacueerd te worden. Gistermiddag had men de toestand in Oran weer onder controle, maar de gevol gen zijn nog moeilijk te overzien. Zeker zullen de Algerijnen de O.A.S. van provo catie beschuldigen en dat zal de positie van de Europeanen in Algerije niet ge makkelijker maken. Maar Ben Khedda's regering heeft er belang bij dat Algerije geen tweede Kongo wordt. Een paniek- vlucht der Europeanen zou haar ongelegen komen en de interne spanningen in het Advertentie Diepdoorbakken Finnbrod, dat altijd kersvers blijft, is nu ook in de moderne levensmiddelenbedrijven verkrijgbaar. Koop een pak, wit of bruin. Heerlijk ont bijt, gezonde lunch. Bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk is het krachtvoeding, die toch niet aanzet. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen en morgen op de meeste plaatsen droog. De zelfde of iets hogere tempera turen. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk tussen noordwest en west, later tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee Samen met het hogedrukgebied ten westen van Ierland verdwijnt ook de koude noordwestenwind. Morgen zal het droog zijn met enkele opklaringen en een zwakke tot ma tige wind tussen west en zuidwest. Temperatuur 16 d 17 graden. Zee water 14 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde geleidelijk wat beter strandweer. F.L.N. gedogen evenmin een uit de hand lopen van de situatie. De toestand in Algiers bleef ook na het bekend worden van het nieuws uit Oran volkomen rustig. Premier Ben Khedda had tevoren een radiorede gehouden, waarin hij de Algerijnen aanspoorde de welverdiende feestelijkheden te staken en vandaag in alle ernst aan het werk te gaan. En inderdaad, het carnaval van ge toeter, gefluit, gedans en gejuich verstom de bijna onmiddellijk. Een passage uit de rede van de premier, die niets aan duide lijkheid te wensen liet, richtte zich tot hen die de eenheid der nationale krachten be dreigen". Hij zei opnieuw dat de vestiging van de staat nu de eerste taak is en legde er de nadruk op, dat de staatsinstituten tot nader order worden belichaamd door het G.P.R.A., wiens autoriteit zich uit strekt over iedere Algerijn. De verwijzing naar de autoriteit van het G.P.R.A geldt Ben Bella en de dissidente militairen van het A.L.N. De laatsten blij ven voortgaan hun trouw aan de afgezette generale staf te betuigen. Ben Bella zelf heeft zich nu openlijk solidair verklaard met de generale staf en duidelijk gemaakt dat hij op eigen gelegenheid naar Algerije zal komen en zijn actie tegen het G.P.R.A. zal voortzetten. Het G.P.R.A. mag verkla ren dat er „geen affaire-Ben Bella be staat", maar het neemt zijn voorzorgs maatregelen. Troepen van de loyale Wi- laya 3 in Kabylië zijn in Algiers gelegerd. En de ministers en hun entourage, die in de prefectuur van Algiers werken, eten en slapen, zijn veelal zelf uitstekend bewa pend. Persoonlijke vrienden in het G.P.R.A. hebben mij verzekerd, dat zij niet gelo ven in een gewelddadige staatsgreep van Ben Bella, maar dat zij wel rekening hou den met de mogelijkheid. Zij wijzen erop, dat zelfs de Wilaya's, die het G.P.R.A. zijn afgevallen, regelmatig afgezanten naar het G.P.R.A. sturen. Er wordt dus gepraat en die discussies worden gevoerd tussen strijdmakkers, die misschien geen vrienden meer zijn, maar toch samen de ongemakken van een revolutie hebben ge torst. De zucht naar eenheid in de lagere rangen van het leger en in het volk zelf zullen hardhandige uiteenzettingen tussen de leiders niet gemakkelijk maken. Niet te ontkennen valt toch, dat de toe stand labiel blijft. Het installeren van een staat is geen werk van een paar dagen en er blijft dus een machtsvacuüm. Ook dat is in Oran gebleken, waar de Franse en mohammedaanse politie in een noodsitua tie hun autoriteit moesten laten gelden op een manier, die niet in de akkoorden van Evian was voorzien. De tragedie van Oran heeft nog één kwade kant. Wanneer de nieuwe leiders van Algerije eensgezind zouden zijn, dan zou de orde ,pa het af schuwelijke incident gemakkelijk blijvend, hersteld kunnen worden. Maar de traged.e kan nu een politiek opstapje voor Ben Bel la en de A.L.N.-commandanten worden. Zij hebben zich altijd verzet tegen de „ak koorden met de O.A.S.". Nu kunnen zij toch Ben Khedda zeggen: „Dat komt er van". HOLLANDIA. (Van een speciale ANP-correspondent). In Zuid-Nieuw- Guinea, waar veertien dagen geleden bij Merauke Indonesische parachutisten zijn geland, is de burgerlijke uitzonderings toestand afgekondigd. Dit besluit moet worden gezien als een voorzorgsmaat regel om de resident, mr. F. R. J. Ei- brink Jansen, in staat te stellen bijzon dere maatregelen te treffen met het oog op het grote aantal Indonesische in woners in Zuid-Nieuw-Guinea. Door het afkondigen van de uitzonde ringstoestand zijn een aantal maatregelen mogelijk, zoals censuur en het instellen van een avondklok. Voorts kan worden opgetreden tegen personen, die zich tegen het Nederlandse gezag keren. Voorzover vrijdag in Hollandia bekend was, zijn er behalve de intrekking van de vergunningen voor jachtgeweren (die dan ook vrijwel onmiddellijk na de landing van Indonesi sche parachutisten door honderden Indo nesiërs werden ingeleverd) geen maat regelen tegen de Indonesische bevolkings groep genomen. Door contact met de Nederlandse strijd krachten te vermijden een tactiek, die zij ook in andere infiltratiegebieden toe passen wordt de zuiveringsactie in het gebied van Merauke een operatie van lange duur. De ongeveer honderd parachutisten zijn nu veertien dagen in dit gebied aan wezig. Dit zou van invloed kunnen zijn op de houding van vooral de Keiezen, van wie er sedert de luchtlanding een dertigtal is verdwenen. Inwoners van Indonesische afkomst zijn onder de bevolking van Zuid-Nieuw-Gui- nea ver in de meerderheid boven de Euro pese inwoners. Alleen in en om Merauke wonen ongeveer 2.500 Indonesiërs, van wie 600 Javanen. Maar ook wonen er ruim 150 merendeels fel anti-Indonesische Am bonezen. Het aantal Nederlandse mannen, vrou wen en kinderen in de gehele residentie Zuid-Nieuw-Guinea bedraagt ruim 600, verdeeld over Merauke, de hoofdplaats van de residentie, en nederzettingen als Kepi, Tanah Merah, Mindiptana en Agats. Na het afkondigen van de uitzonderingstoe stand is nog geen besluit genomen tot evacuatie van vrouwen en kinderen uit dit gebied, zoals destijds wel het geval was in Teminaboean in de Vogelkop, waar in tussen vorige week het normale bestuur is hersteld. De na de landing van de Indo nesische parachutisten van veertien dagen geleden genomen voorzorgsmaatregelen zullen daar echter van kracht blijven om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. DJAKARTA. De Indonesische premier, Djoeanda, heeft in het parlement ver klaard, dat de kosten van de Nieuw-Gui- neacampagne en het nationale ontwikke lingsplan een zware financiële last voor Indonesië blijken te zijn. De grote toeneming van de invoer heeft op de betalingsbalans van 1961 een groot tekort doen ontstaan, ondanks het feit dat een gedeelte van de invoer met buiten landse leningen werd gefinancierd. Daarom en doordat de wereldmarktprijs voor pro- lilllllülllllllilllllllllHUHiilllllli Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 6, 10 Medische verzorging 6 Op en om het Binnenhof7 Sport 7, 15 Topsy 10 In de Vishal en op zee10 Feuilleton 11 Economisch nieuws12 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 10 Dit nummer beslaat uit zestien pagina's dukten als peper en palmolie daalt is de regering gedwongen een versoberingspoli- tiek op het gebied van de invoer te voeren, zei Djoeanda, die voorts zei dat de regering de inflatie niet tot staan heeft kunnen brengen. ALGIERS (AFP) Een grote menigte mohammedanen is vanmorgen de kathe draal van Algiers aan de Place Lavigérie in de Kasbah binnengedrongen. Onder het gegil van vrouwen deden zij, sommigen getooid met de groenwitte vlag, de ronde door het gebouw. Gewijde voorwerpen werden nieuwsgierig ter hand genomen en voorzichtig teruggezet.- Een kwartier later werd de menigte door mohammedaanse ordetroepen uit de kathedraal verwijderd. Volgens een van de priesters is er niets gestolen. De mohammedanen verklaarden tegen verslaggevers dat de kathedraal een voormalige moskee is, die volgens hen teruggeven dient te worden. Wertheimer Er lopen meer revoluties dood tegen de gewoonte dan tegen de bajonetten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft haar voorlopige ver slag uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet (huurverho ging). Vele leden hadden tegen de nu voorgestelde huurverhogingen in principe geen bezwaar. Zij achtten echter het pro bleem van het bereiken van evenwichtshu- ren te gecompliceerd dan dat met huurver hogingen zonder meer zou kunnen worden volstaan. Zij achtten nadere uitvoerige in lichtingen van de minister zeer gewenst, om duidelijk te maken op welke wijze de regering denkt te bewerkstelligen, dat de huurverhoging ten volle dienstbaar zal worden aan het bereiken van het beoogde doel. Vele andere leden hadden tegen het ont werp in het algemeen ernstige bezwaren. Zij verklaarden dat zij niet onder alle om standigheden gekant zijn tegen huurverho gingen als middel om evenwichtshuren te bereiken. Hun critiek richt zich tegen de eenzijdige wijze, waarop dit middel thans zal worden gehanteerd. Zij vrezen dat het effect van de verhoging, welke de minis ter als een „bescheiden verdere stap" be schouwt, geheel verloren gaat. Zij menen dat effectieve pogingen om de stichtings- kosten te verlagen vooraf dienen te gaan. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het duister zou zijn geweest in het voor stel tevens het tijdstip en de hoogte van de twee in de toekomst noodzakelijk geachte verhogingen vast te stellen. Dan zou de ze uit een politiek oogpunt niet ge makkelijke kwestie eindelijk opgelost geweest zijn. Ook zou daarmede dan bij het loon- en compensatiebeleid voor de eerstvolgende jaren reeds nu rekening ge houden kunnen worden. Vele andere leden erkenden, dat voor de oplossing van het probleem van de kloof tussen de huren van de vooroorlogse woningen enerzijds en die van de na de oorlog tot stand gekomen woningen ander zijds, het bevorderen van een huurverho ging een zekere rol kan spelen. Sedert het S.E.R.-advies zijn de bouwkosten niet on aanzienlijk gestegen. De regering heeft zich niet verdiept in de vraag, of de fei telijke omstandigheden subsidieverlaging toelaten. Zij betwijfelden of, gezien de schaarste-economie op de huidige woning markt welke toestand ook na de ophef fing van het statistisch woningtekort nog zal voortduren normale omstandigheden op het gebied van de woningvoorziening binnen afzienbare tijd tot stand zouden kunnen komen. Het bereiken van een evenwichtige woningmarkt kan, zo meen den deze leden, pas geschieden, nadat het Advertentie Voor weekend en vakantie Trek er op uit en neem wat van onze ver rukkelijke roomboter-produkten mee Boterrondjes - cakes - gevulde koeken - spritsstukken enz. Lang vers in handige verpakking. HAZENBERG a*»;-:-:-:-/::-: Door de ene polaire luchtstroming na de andere de huidige temperaturen zijn in de maand oktober normaal is het op het strand niets gedaan. Toch laten velen, die hun vakantie plannen op een verblijf aan het strand baseerden, zich door die herfstachtige omstandigheden niet weerhouden. Hun vakantie gaat door. In Zandvoort bij voorbeeld kan men ze tegenkomen. Is er voor hen weinig aardigheid aan, voor de exploitanten van strandbedrij- ven is de zomer 1962 helemaal een hopeloze zaak, tot nu toe. Ze hebben allerminst reden om een vrolijk ge zicht te zetten. Toch verliezen ze hun gevoel voor humor niet. Zoals strand- pachter Tony ten Broeke in Zand voort. Zijn humor was een soort gal genhumor, want hij zette een brandend potkacheltje op het strand. Maar zijn gezicht zal wel opgevrolijkt zijn, toen zich om dat kacheltje een aantal gratiën in badpak verzamelden werkelijke tekort zal zijn opgeheven. Zij betwijfelden, of de hogere huuropbrengsten in overwegende mate zullen worden ge bruikt voor het verbeteren van het oude woningbezit. Vele andere leden wezen erop, dat het evenwicht op de huurmarkt niet zonder meer door huurverhogingen be reikt kan worden. Het is dringend nood zakelijk de bouwprijzen te stabiliseren. Zij vroegen of de regering reeds al het moge lijke doet tot beteugeling van de stijging der bouwkosten. Volgens verscheidene leden stond het vast, dat van de huurverhogingen van de laatste jaren ongeveer 70 pet. zonder ef fect is geweest voor het opvullen van de kloof, zulks tengevolge van de verhoging van de stichtingskosten. Advertentie Spaame 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem. Tel. 02500-14850. 14560 Advertentie van nieuwe aardappelen, vanaf heden 25 ct. ONZE SPECIALITEIT 50 ct. KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 - Telefoon 8402 Het is tot onze spijt niet uitvoer baar gebleken om de IJmuider Courant te bezorgen bij die abonnees die in vakantiehuisjes op,het strand verblijven. Voor de abonnees is de krant echter verkrijgbaar 10 cent per exemplaar bij „De Tok o" Cor van der Meer op het strand. Wij vertrouwen dat deze rege ling tot ieders voldoening zal zijn. DE DIRECTIE Advertentie Een echte vakantietraktatie uit echte amandelen bereid en toch slechts 17 ct p. stuk BANKETBAKKERSALLERHANDE 1.per 250 gram Alleen bij BANKETBAKKERIJ LAGEHSSTRAAT 13 TELEF. 5362

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1