ham0* v/eer vandaag HET WEER Vliegtuig van de Al Italia met 93 personen vermist Parijs vervuld van zorg over de ontwikkelingen in Algerije Mostefai naar Rabat, waar Ben Bella wordt verwacht Wisselprijs Orgelconcours 1962 William Faulkner overleden Drie Frans Halsen uit Rusland naar Haarlem DUITS LEGERKAMP IN BRABANT „Geduldig wachten op Indonesië" Drie minuten voor de landing op het vliegveld van Bombay geen contact PEUGEOT - SKODA 47e JAARGANG NUMMER 205 ZATERDAG 7 JULI 1962 Verongelukt In de krant van heden: ETALAGE COIFFURES DE VRIES DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Kwestie-Nieuw-Guinea Zonnige perioden Aan het strand: Het woord is aan Vijf donkere kamers voor militairen op N.-Guinea Nieuwe muur in Berlijn N.V. GARAGE VERBEEK Erkenning met het vliegtuig viel uit toen de piloot meldde dat hij zich boven Aurangabad, ongeveer 300 kilometer ten oost-noordoos ten van Bombay, bevond. De zaakgelastig de van de maatschappij te Melbourne zei dat de piloot voortdurend in verbinding met het hoofdkantoor in Rome heeft ge staan en geen moeilijkheden gemeld heeft. Inmiddels maakte men een helikopter ge reed om van het naburige vliegveld Joe- hoe op te stijgen. vliegveldfunctionarissen zeiden, dat het vliegveld normaal was voor operaties en dat een toestel van United Arab Lines was opgestegen en een ander van de Middle East Airlines veilig was geland. Alitalia heeft bekend gemaakt dat het toestel werd bestuurd door een der meest ervaren piloten van de maatschappij, Lui- gi Quattrin. De maatschappij deelde ver der mede, dat het vliegtuig nog brandstof had voor verscheidene uren vliegen en dat alle vliegtuigen met een bestemming ten westen van Bangkok voldoende brandstof hebben om over Bombay heen te vliegen en zo nodig Karatsji of Teheran te berei ken. Deze beide steden zijn ook gealar meerd om aan het zoeken deel te nemen. „Al Italia" in Rome heeft officieel beves tigd dat de DC-8 van deze maatschappij, op ongeveer twee kilometer van het vlieg veld van Bombay te pletter is gevallen. De passagierslijst en verdere bijzonderheden zijn nog onbekend. De Oostenrijkse ontdekkingsreiziger Harrer is inderdaad in Bangkok uitgestapt. Hij zei tegen verslaggevers dat er verschei dene Australische piloten aan boord waren, die hun vakantie in Europa gingen door brengen. Binnen zeer korte tijd zal het legerkamp in Budel (N.B.), dat nu voor herhalings oefeningen wordt gebruikt, worden inge richt tot legerplaats van ongeveer 3600 Duitse militairen. Het kamp, dat van steen en hout is opgetrokken, zal worden geres taureerd. Voor de gezinnen van de Duitse kaderleden worden flats gebouwd. De legering van de Duitsers is gebaseerd op het uitwisselingssysteem tussen Neder land en West-Duitsland binnen NAVO-ver- band. In West-Duitsland is de Nederlandse „lichte brigade" gelegerd, die een sterkte heeft van ruim 3000 man. De Nederlandse foto-groothandel heeft materiaal beschikbaar gesteld voor de in richting van vijf donkere kamers, waarin militairen op Nieuw-Guinea hun zelfge maakte foto's zullen kunnen ontwikkelen en afwerken. De vijf „doka's" zullen volgende week worden overgedragen aan het Natio naal Thuisfront. Aanleiding tot flit gebaar was een tele visie-vraaggesprek met mevrouw Platteel, waarin deze opmerkte, dat de militairen op Nieuw-Guinea veel fotograferen, maar dat de mogelijkheden tot het afwerken van de foto's zeer beperkt waren. Weerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws1, 3, 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Uit het binnenland2, 5, 12 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien4 Kunst 4 T aal-laria 5 Uitgaan in Haarlem6' Uit stad en omgeving 6, 7, 8 Kerkdiensten7 Films 7 Onder Ons7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Puzzel9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Effecten en Geldmarkt11 Scheepsberichten 12 Topsy 12 Erbij13 tot 17 Sport 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit waarin opgenomen Erbif twintig pagina's Advertentie REGEN- EN TWEEDJASSEN In onze WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Complete keukens Granieten douche-bakken 1ST ZIE DE PRIJZEN "Tpf Zaanlandsche Houthandel Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije WASHINGTON (AP) - De Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft vrijdagmiddag een lang gesprek gehad met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, over de hervatting van het overleg met Indonesië over Nieuw-Gui nea. Na het onderhoud yan 70 minuten verklaarde Van Roijen tegenover de pers: „Wij wachten geduldig op de Indonesi sche vertegenwoordiger". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei vernomen te hebben, dat de Indonesische regering haar ambassadeur in Moskou, Malik, heeft te ruggeroepen. Deze was de voornaamste In donesische onderhandelaar bij het voor overleg met Nederland dat later werd af gebroken. „Vermoedelijk zal hij een paar dagen in Indonesië blijven om zich op de hoogte te stellen, en dan hierheen komen", aldus de woordvoerder. Hij verklaarde niets te weten over een reeds vastgestelde datum waarop de onderhandelingen zou den worden hervat. In Londen heeft Oe Thant zich optimis tisch uitgelaten over de kansen op een vreedzame regeling van het geschil om Nieuw-Guinea. Bij acties tegen Indonesische parachutis ten aan de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn wederom enige Indonesiërs gesneu veld. Een Indonesiër werd gevangen ge nomen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met flinke zonnige perioden. Weinig wind. Hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Verbetering zet tijdens weekeinde door, met morgen flinke perioden van zonneschijn, droog weer en een zwakke zuidwestelijke wind. War mer. Overdag 17 a 18 graden. Zee water 14 graden. Vooruitzichten: Beter strandweer met meer zon en hogere tempera- turen. v G. B. S h a w Wat een gemeenplaats om te zeggen dat een oorlog zo heilzaam is voor de technische ontwikkeling! Dat is immers niets meer of minder dan vivisectie op de mensheid. Een nieuwe muur van betere con structie en architectuur verrijst in Berlijn bij de Bernauerstrasse, die het toneel is geweest van vele opzien barende ontsnappingen uit Oost-Ber- lijn. Een werkploeg van tachtig man van de Volkspolitie was gisteren bezig de bovenste laag stenen van de oude muur te verwijderen en de nieuwe muur nog geen twee meter verder op te bouwen. Een gewapende wachtpost houdt een oogje op de grens. (Telefoto) BOMBAY, (Reuter/AFP/AP) Een DC-8 straalvliegtuig van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Al Italia", dat met 84 passagiers en een bemanning van negen koppen aan boord van Bangkok kwam en op het vliegveld van Bombay zou landen, heeft drie minuten voor de landing, het contact met de verkeerstoren verloren. Naburige vliegvelden konden ook geen in lichtingen verstrekken. Het vliegtuig was met 45 passagiers uit Sydney vertrokken en maakte tussenlan dingen in Darwin, Singapore en Bangkok. Een woordvoerder van „Al Italia" in Sydney zei dat de Oostenrijkse bergbe klimmer Heinrich Harrer. die onlangs een expeditie in Nederlands Nieuw-Guinea heeft voltooid, in Sydney was ingestapt en in Bangkok zou uitstappen. Het vliegveld ligt ongeveer zestien kilo meter nóordelijk van het stadscentrum van Bombay. Na een ernstig vliegongeluk, ongeveer twaalf jaar geleden, heeft de In dische regering de toppen van enige na bijgelegen heuvels lager laten maken. Functionarissen van het vliegveld zeiden later dat de opsporingsvliegtuigen onver- richterzake zijn teruggekeerd. Zij hadden veel last ondervonden vah zware regenval en laaghangende bewolking. Het contact Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaa! Telefoon 52301 Tijdens een receptie in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis zijn de prijzen van het 12e Internationaal Orgel Improvisatieconcours 1962 uit- organist Konrad gereikt. De heer D. J. A. Geluk, loco- biirgemeester van Haarlem, overhan digt hier de wisselprijs aan de win naar van het concours, de Duitse Phïlipp Schuba. DE BEROEMDE Amerikaanse schrij ver William Faulkner is vrijdagmorgen in een ziekenhuis te Oxford in de Ameri kaanse staat Mississippi overleden. Faulkner, die in 1950 de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, was 64 jaar. Faulkner werd op 25 september 1897 te Ripley in Mississippi geboren. Zijn eerste roman, „Soldier's Pay", verscheen in 1926. Hierin verwerkte hij zijn ervarin gen in de Eerste Wereldoorlog. Later schreef hij voornamelijk over het verval van de zuidelijke staten, over de aan lager wal geraakte blanke aristocratische families en de opkomst van bedriegers en compromisloze gelukszoekers. DE SCHRIJVER overleed aan de ge volgen van een hartaanval. Behalve de Nobelprijs kreeg Faulkner in 1954 de Pulit- zerprijs voor „A Fable". Zijn verzamelde verhalen werden in 1950 bekroond met de gouden medaille voor het nationale boek. Faulkner die te Oxford woonde, doceerde sinds enige jaren Amerikaanse letterkunde aan de universiteit van Virginia te Char- lotteville. Faulkner publiceerde „The Marble Faun" (1925), „Soldier's Pay" (1926), „Mosquitoes" (1927), „Sartoris" (1929), „The Sound and Fury" (1929), „As I lay dying" (1930), „Sanc tuary" (1931), „These Thirteen" (1931), „Green Boughs" (gedichten, 1933), „Pylon" (135), „Absalom, Absalom!" (1936, „The Unvanquished" (1938), „The wild Palms" (1939), „The Hamlet" (1940), „Go down Moses" (1942), „Intruder in the Dust" (1948), „Knight's Gambit" (korte verhalen, 1951), „Collected short stories" (1951), „The white rose of Memphis" (1953), „A Fable" (1954), „Big Woods" (1955), „Uncle Willie and other short stories", „The Town" (1958) en „Requiem for a Nun". WILLIAM FAULKNER kan gelden als een van de meest representatieve heden daagse Amerikaanse auteurs, niet alleen wegens de keuze van zijn onderwerpen, maar ook op grond van zijn revolutionaire stijlwendingen. Van zijn geboorteland Mis sissippi kan men talrijke beschrijvingen in zijn werk vinden. Faulkner heeft een ge heel eigen romanstijl ontwikkeld door de persoonlijkheid van de schrijver op een nieuwe wijze in het geschrevene te betrek ken. Zijn eigenaardig realisme leent zich tot verschillende interpretaties, mystieke overwegingen daarbij inbegrepen. Zijn be kendste boeken zijn „Sartoris", „Sanc tuary" en „As I lay dying". Hij heeft grote invloed uitgeoefend, niet alleen op de Amerikaanse, doch ook op de Europese litteratuur. Marcel Aymé heeft van Faulkner gezegd dat hij een zoeker is van God in het moe ras der laagste instincten en dat in zijn De schrijver Faulkner had een zeer onafhankelijke natuur. Toen president Kennedy in april j.l. hem uitnodigde voor een diner in het Witte Huis met andere Nobelprijswinnaars, liet hij ver stek gaan. In een brief aan het Witte Huis legde hij later uit, dat hij 160 km een hele afstand vond, „als het aUeen maar om eten gaat". Toen hij in Stockholm zijn Nobelprijs in ontvangst nam uit handen van ko ning Gustaaf, was het de enige maal dat hij in jacquet verscheen De 30.000 dollar welke hij bij die gelegenheid ontving, zei hij te zullen gebruiken ten behoeve van „de kleine luiden bij ons op het platteland". nachtmerrie-wereld toch de glinsteringen van het goddelijke worden weerkaatst. Het is juist door Faulkner's streven naar zuiverheid dat hij abnormale verhoudingen en het diepst gezonkene blootlegt. Over het rassenprobleem zei hij enkele jaren geleden in een interview: „Indien de desperate Amerikaanse cultuur zover is gevorderd dat wij kinderen vermoorden ongeacht hun beweegredenen of de huidskleur (in Chicago was de 15-jarige negerjongen Emmett Till omgebracht; red.) verdienen wij niet dat wij zullen blijven voortbe staan. Vermoedelijk zullen wij dat ook niet". Advertentie Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS. Ook, of beter, vooral in Parijs volgt men het laatste etmaal met de grootste spanning de snelle ontwikke ling, die de politieke gebeurtenissen in Algerije nemen en waarbij Ben Bella en zijn kolonels steeds duidelijker aan het langste eind schijnen te trekken. Of schoon Ben Khedda het hoofd is van de officiële regering, heeft de nieuwe Fran se ambassadeur, Jeanneney, van De Gaulle de dwingende opdracht gekregen zich voorlopig strikt afzijdig te houden in de machtsstrijd. Een houding van neutraliteit die niet zeer gebruikelijk is en welke vooral wel aantoont dat Parijs ernstig rekening houdt met de mogelijk heid, dat niet Ben Khedda doch Ben Bella het pleit uiteindelijk zou kunnen winnen. En wanneer men bovendien nog over weegt dat de akkoorden van Evian bij een overwinning van Ben Bella vermoede lijk niets te winnen zullen hebben, wordt het nog duidelijker hoe zwak de kaarten van Ben Khedda liggen. Zo zwak, dat Pa rijs op hem klaarblijkelijk dus al niet eens meer durft wedden en Ben Bella bij voor baat vooral niet voor het hoofd wenst te stoten. Het initiatief van Marokko, om zijn troe pen naar de Sahara te dirigeren met het doel langs de 700 kilometer lange grens een strook Algerijns grondgebied te be zetten, is bovendien nog een omstandig heid temeer, die Frankrijk de naaste toe komst van Algerije in het bijzonder en van Noord-Afrika in het algemeen met onge veinsde ongerustheid tegemoet doet zien. RABAT (Marokko) (ReuterAFP) Al gerijnse legerleiders, die het niet eens zijn met Ben Khedda en de zijnen hebben ver klaard, dat zij het bewind in Oran en omgeving hebben overgenomen en dat zij stappen ondernemen om ook de rest van Algerije in hun macht te krijgen. Hun woordvoerder zei, dat het voorlopig uit voerend orgaan in Algiers het „werktuig" is van de voorlopige Algerijnse regering onder leiding van Ben Khedda. De woordvoerder zei, dat de Algerijnse troepen die in Marokko gelegerd zijn en die op rond tienduizend man geschat wor den oprukken naar het gebied van Oran waar zij zich zullen verenigen met de troe pen van Wiliya 5 (West-Algerije). De operatie werd geleid door kolonel Boe- medienne, de stafchef van het Algerijnse rebellenleger die vorige week door Ben Khedda is ontslagen. Vice-premier Ben Bella wordt vanavond of morgenochtend uit Cairo in Rabat verwacht. Vandaar zou hij naar Algerije gaan. Naar verluidt zal dr. Mostefai, nationa listisch lid van het voorlopig bestuur in Rocher Noir in Rabat met de aanhangers van Ben Bella trachten een verzoening tot stand te brengen. Voorts is een ander lid van het voorlopig bestuur, Boudemien Ha- midou, al sinds donderdag in Marokko. Het gebouw van de permanente missie van de voorlopige Algerijnse regering in Rabat is door militairen van het Algerijn se bevrijdingsleger aanhangers van Ben Bella op verzoek van de Marokkaanse regering ontruimd, 48 uur nadat het was bezet. Het was vrijdagmiddag door Ma rokkaanse politiemannen omsingeld die naar verluidt opdracht hadden op te tre den indien de militairen van het bevrij dingsleger zouden weigeren te vertrekken. De Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken Balafrej heeft medegedeeld dat zijn regering de benoeming door de voorlopige Algerijnse regering van Ben Salem tot haar ambassdaeur bij de Ma rokkaanse regering heeft goedgekeurd. Hiermede is dus officieel bevestigd dat de Marokkaanse autoriteiten deze door Ben Khedda geleide regering als het officiële Algerijnse bewind beschouwen, terwijl de aanspraken van Ben Bella op de Algerijn se leiding worden afgewezen. ORAN (AP) Een gemengde Alge- rijns-Europese medische commissie heeft meegedeeld, dat in totaal 96 personen 75 Algerijnen en 21 Europeanen werden gedood en 163 gewond bij de schietpartijen van donderdag. Dit werd bekend gemaakt terwijl door paniek be vangen Europeanen de reisbureaus be stormen om vervoer naar Frankrijk. De directie van het Frans Hals museum heeft uit de Sovjet-Unie be richt ontvangen, dat een drietal por tretten van Frans Hals a.s. dinsdag, 10 juli, in Haarlem zullen aankomen. Door deze aanvulling van de reeds bij zonder interessante tentoonstelling krijgt de bezoeker nu enkele werken van de meester te zien, welke uniek zijn. Uit 't museum te Odessa zijn uitgeleend twee door Frans Hals geschilderde stoere Apostelkoppen, „twee Evange listen". Mevrouw Koeznetsov-Lin heeft deze stukken enkele jaren geleden ont dekt en daarover een publicatie het licht, doen zien. Frans Hals heeft der gelijke motieven heel zelden gebruikt, zodat een geheel nieuw element de expositie verrijkt. Het derde schilderij is een portret van een zittende man, met gebogen arm en hand op de heup. De meester heeft het doek in ongeveer 1650 geschilderd en het hangt in de Ermitage te Leningrad. De directie van het museum is de bruikleengevers zeer erkentelijk en hoopt, dat nu ook het laatst verwachte doek, uit Leipzig, mettertijd te bezich tigen zal zijn. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1