Adenauer en De Gaulle zweren elkaar broedertrouw in Reims Frans-Westduitse militaire parade tot besluit N.-Guinea-overleg wordt deze week in VS hervat hamolweer HET WEER K.A.B. is tegenstandster van huurverhoging in 1962 Amerikaanse kernproef in de dampkring geslaagd Oe Thant is zeer optimistisch Adam Malik gaat naar Washington Bedrijfsleven moet meer verant woordelijkheid krijgen voor de loonvorming Radioverbindingen gestoord Vrijdag gesprek loonbeleid 1963 eyoreijou vuy' W De IJmuider Courant op het strand in IJmuiden SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Warmer Aan het strand: Lyrisch H offelijk Het woord is aan In de krant van heden: I ft Het is tot onze spijt niet uitvoer baar gebleken om de IJmuider Courant te bezorgen bij die abonnees die in vakantiehuisjes op het strand verblijven. Voor de abonnees is de krant echter verkrijgbaar 10 cent per exemplaar bij „De Tok o" Cor van der Meer op het strand. Wij vertrouwen dat deze rege ling tot ieders voldoening zal zijn. DE DIRECTIE 47e JAARGANG NUMMER 206 MAANDAG 9 JULI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de Mij3 (Van onze correspondent) PARIJS Met een glimlach rond de lippen en, naar eigen woorden, overgeluk kig over de ontvangsten, die hem vorige week in Parijs en in verschillende Franse provinciesteden werden bereid,heeft bonds kanselier Adenauer gistermiddag met een laatste warme handdruk afscheid geno men van zijn gastheer, generaal Charles de Gaulle. De bondskanselier stapte in de Super-Constellation, die hem, te zamen met zijn dochter en zoon, de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie, Schroder en Strauss, en het overige ge volg terugbracht naar Bonn, terwijl het Franse staatshoofd in zijn auto stapte, die hem naar zijn buitengoed in Colom- bey-les-deux-Eglises zou vervoeren. Naar het bijna stralende gelaat van de gene raal te oordelen, deed hij voor de bonds kanselier in voldoening over het bezoek nauwelijks onder. Het eerste bezoek, zoals een dagblad zich uitdrukte, dat een Duitse kanselier ooit aan Frankrijk had gebracht zonder dat hem de weg eerst door legers behoefde te worden gebaand. De dag van gisteren stond in het teken van kerk en leger. In de kathedraal van Reims, die in twee achtereenvolgende Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 oorlogen door de'Duitsers, en helaas niet zonder succes, onder schot was genomen, werd een Te Deum mis opgedragen door de aartsbisschop, monseigneur Marty, die in zijn preek opmerkte, dat door toedoen van de beide illustere staatslieden, die zich onder zijn gehoor bevonden, een ein de was gemaakt aan de reeks oorlogen, die Frankrijk en Duitsland sedert duizend jaren gestreden hadden en waardoor de christenen, zonen van eenzelfde Vader, werden gescheiden. De Gaulle en Adenauer hadden in rode fauteuils in het koor van de grootse gothische kathedraal waar eens koningen van het Heilige Roomse Rijk werden gekroond plaatsgenomen. De aarts bisschop werd voor het altaar geas sisteerd door een voormalige Franse ge deporteerde en een Duitse ex-krijgsgevan- gene. Alvorens de godsdienstoefening begon, had zich, een veertig kilometers van Reims, in het kamp Mourmelon, op de vlakten van Champagne, een indrukwekkend mi litair schouwspel voltrokken, waarbij, al weer voor het eerst in de geschiedenis, Franse en Duitse troepen gezamenlijk paradeerden voor een eretribune. De pre sident der Franse republiek had voor de ze gelegenheid weer zijn uniform van bri gade-generaal aangeschoten en op een open „command-car" zag men hem, staan de naast de kanselier, de troepen inspec teren. Een ander bekend gezicht: generaal Massu, die met Salan op 13 mei 1958 de promotor was van de eerste staatsgreep in Algiers en die tegenwoordig militair gouverneur is van Metz, zat naast de chauffeur „op de bok". Eerst waren het honderd Franse en Duitse pantserwagens, die van elkander te (Van onze correspondent) LONDEN. Deze week zullen de besprekingen tussen Nederland en In donesië onder leiding van Elsworth Bunker in de Verenigde Staten worden hervat. Daar zal een voor beide partijen aanvaardbare formule worden uitge werkt. Indien hierover, hetgeen al gemeen verwacht wordt, overeenstem ming wordt bereikt, zullen de onder handelingen in details onder leiding van Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, worden voortgezet. Oe Thant onthulde dit op een in Londen gehouden persconferentie. Hij voegde eraan toe, dat hij zeer optimistisch is over het resultaat van de komende be sprekingen tussen Nederland en In donesië. Oe Thant hield deze persconferentie vóór zijn vertrek naar Genève, waar hij in de bijeenkomst van de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties zijn plannen voor de ontwikkelde gebieden aan de orde zal stellen. Hij verklaarde dat hij de situatie, wat Nieuw-Guinea betreft, zeer bevredigend achtte. Hij gaf een overzicht van de door hem sinds december onder- Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Hogere temperatu ren. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied in onze om geving zorgt voor rustig en droog weer. Morgen zal er bovendien wat meer zon zijn, waardoor de tempe ratuur 's middags tot 20 a 22 gra den kan stijgen. Het zeewater blijft nog 15 graden. De zwakke tot matige wind komt uit het zuid oosten. Vooruitzichten: Vrij zomers weer, maar met een na morgen iets toenemende onweerskans. nomen pogingen om samen met Nederland en Indonesië een vreedzame oplossing voor het probleem te vinden, hetgeen tot het plan-Bunker leidde, dat namens de secre taris-generaal aan beide partijen was voor gelegd. Indonesië deelde eind vorige maand reeds mee, dat het de voorstellen in beginsel aanvaardt. De Nederlandse re gering verklaarde zich eveneens bereid om de besprekingen, welke om verschillende redenen in maart waren onderbroken, op basis van het plan-Bunker te hervatten. Hoewel Oe Thant erkende dat de formu lering van de antwoorden op zijn tot pre sident Soekarno en de Nederlandse minis ter-president vragen enigszins afwijkend was, zei hij dat er volgens hem geen we zenlijk verschil bestaat tussen het stand punt van beide landen. Soekarno had de secretaris-generaal vervolgens om ophel dering over het Nederlandse standpunt verzocht en Oe Thant had hem deze ge geven. Oe Thant verklaarde nogmaals dat de Nederlandse regering ook van mening is dat zij in beginsel het plan-Bunker kan aanvaarden en dat president Soekarno thans tevreden is over de door de Neder landse regering openlijk afgelegde verkla ring. Oe Thant verklaarde dat Nederland en Indonesië deze week vertegenwoordigers naar de Verenigde Staten zullen zenden voor de hervatting van de onderhandelin gen. Een Indonesische diplomaat bij de Ver enigde Naties in New York heeft beves tigd dat de Indonesische ambassadeur in Moskou, Malik, die thans in Djakarta zijn instructies heeft ontvangen, spoedig naar Washington zal gaan. Een in Singapore opgevangen bericht van Radio Djakarta maakte melding van nieuwe landingen van parachutisten ten noordoosten van Kokenau, een plaatsje aan de zuidkust van Nieuw-Guinea ten zuiden van de Wisselmeren, waardoor de Nederlandse verbindingen tussen Kokenau en Kaimana zouden zijn verbroken. Voorts zouden volgens Radio-Djakarta bij ge vechten in de streek van Merauke in een week dertien Nederlandse soldaten zijn gesneuveld. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag heeft deze berichten pertinent tegengesproken. Ook in het heden in Hollandia uitge geven communiqué wordt tegengesproken dat nieuwe landingen van Indonesische para's zouden zijn geschied. „Buiten de actiegebieden, die door de commandant van de strijdkrachten zijn aangegeven, dus nabij Klamono, Teminaboean, Kaimana, Merauke en op het schiereiland Onin, zijn er geen activiteiten bekend", aldus het communiqué. Para's onschadelijk gemaakt Over de situatie op Nieuw-Guinea heeft het gouvernementsvoorlichtingsbureau in Hollandia medegedeeld dat in het gebied van Merauke wederom enige Indonesische parachutisten door Nederlandse patrouilles onschadelijk zijn gemaakt. Een aanzien lijke buit viel de Nederlanders in handen waarbij verschillende soorten wapens en grote hoeveelheden munitie. In het actie gebied van Kaimana hebben zich enige Indonesische para's aan de bevolking over' gegeven. Uit verhoren van deze gevange' nen is gebleken dat zij onlangs na een vuurgevecht met 'n Nederlandse patrouille zijn gevlucht zonder hun wapens mee te nemen. Na een zwerftocht van enige we> ken hebben zij zich ten einde raad over gegeven. De bevolking heeft hen toen aan de militaire commandant van Kaimana overgeleverd. onderscheiden waren door hun vlaggen, met de tricolore of met het zwarte kruis, die in dikke wolken van stof over de vlak ten en de heuvels raasden. Daarna trok ken Franse para's in hun camouflage-uni formen en Duitse manschappen, in het grijs gestoken, met stramme pas langs de tribunes. En het militaire Frans-Duitse spektakel, waarvan de goede smaak op de ze plaats, waar honderdduizenden onder de wederzijdse kogels gevallen zijn, mis schien wel voor discussie vatbaar was, werd besloten door een manoeuvre in de lucht, met de medewerking van tientallen Franse en Duitse jagers en straalvliegtui gen. Aan de lunch, die in het gemeentehuis van Reims door de burgemeester, Jean Taitinger, een bekende champagnefabri kant, werd aangeboden, werd ten laatste male vele hartelijke woorden gewisseld, die de beide staatslieden over elkanders hoofden heen tot de wederzijdse volken be doelden te richten. „Het essentiële element, de Goddelijke bestiering van de immense onderneming der Frans-Duitse verbroede ring, zetel' in het bewustzijn, de gevoe lens en verlangens onzer beider volken," zo riep generaal De Gaulle uit bij zijn lratste heildronk. „Hun instinct, hun hart en hun verstand zijn beslissend voor ons aller toekomst. Germanen en Galliërs heb ben elkander eindelijk hervonden." Iets minder lyrisch antwoordde de Bonds kanselier, dat hij zijn leven lang voor de vriendschap tussen beide buurvolken geij verd heeft zodat hij zich gelukkig mag prijzen dat dit hoge ideaal eindelijk ver wezenlijkt is, dankzij de wijsheid en de kracht van Frankrijks grote president. In tegenstelling met zaterdag, toen Ade nauer in Bordeaux uitroepen als „We zul len Oradour het Franse plaatsje, dat door de Duitsers twintig jaar geleden ge heel werd uitgemoord nooit vergeten" moest aanhoren, zijn er gisteren in Reims geen wanklaken vernomen. Overweldigend kon de belangstelling van de bevolking echter evenmin worden genoemd. Die be langstelling getuigde ook in Reims eerder van een zekere nieuwsgierigheid, de ge voelens waarmee de Fransen vorige week de Westduitse bewindslieden over het al gemeen tegemoet hebben willen treden. BONN (AP) Adenauer zei in Bonn in een korte toespraak op het vliegveld dat de Frans-Westduitse vriendschap een „zeer stevige politieke dam is tegen de expansie van de Sovjet-Unie in westelij ke richting". Toen de prinsessen vorige week een bezoek brachten aan Onverwacht, werden zij begroet door een bejaarde mohammedaanse priester, die hen bloemenkransen omhing. Het beste beioijs dat men weinig te doen heeft is dat men zich over drukke zaken beklaagt. B u 1 w e r ■..v.v.vi:-:..-.. Een rij Europeanen rechtsmet de handen boven het hoofd loopt door Oran, begeleid door gewapende Alge rijnse troepen (links en in het midden) tijdens de vuurgevechten die de vrede in de stad hebben verstoord. Donder dag kwamen 96 mensen om het leven en vrijdag nog een negentien in een On derlinge strijd tussen mohammedanen. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 1, 2 Buitenlands nieuws1, 3, 5 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 7 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Weg en Wiel5 In ae Vishal en op zee6 Topsy 6 Uit stad en omgeving6, 10 Feuilleton 7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, meent dat de regering de spanningen in de economie negeert door te blijven vasthouden aan een huurverhoging in 1962. Hij verklaarde dit in de heden ge houden vergadering van de verbondsraad van de K.A.B. „Huurverhoging en com pensatie betekenen een nieuwe stimulans voor onze economie, die zelfs al betalen de werkgevers dat uit hun „ruimte" over enige tijd weer moeilijkheden kan op leveren." Dit regeringsbeleid, zo meent hij, is bovendien niet bevorderlijk voor de geest, die nodig zal zijn om de eventuele moeilijkheden van straks het hoofd te kunnen bieden. Sprekende over het loonpolitieke systeem zei de K.A.B.-voorzitter, dat de K.A.B. de verantwoordelijkheid voor de loonvorming verder naar het bedrijfsleven wil brengen. Volgens hem moet met de werkgevers organisaties een nieuw systeem opgebouwd worden. Naar de mening van de heer Middelhuis is er sprake van een duidelijke verbetering van het klimaat voor de bezitsvorming. Het gaat niet alleen om het kweken van een zeker bezit bij hen die tot dusverre HONOLOELOE (Reuter en AFP) De Verenigde Staten hebben vanmorgen vroeg boven het eiland Johnston op grote hoogte een krachtige kernbom tot ontploffing ge bracht. De gloed van de ontploffing kon in Honoloeloe worden waargenomen. De proef was de vijfentwintigste in de huidige, in april begonnen serie. De bom werd door een Thor-raket in de ruimte gebracht en kwam op een hoogte van tussen 320 en 800 kilometer tot ont ploffing. De explosie veroorzaakte een lichtflits, die in het op ongeveer 1.200 km afgelegen Honoloeloe zichtbaar was en de zuidwestelijke, nachtelijke hemel geduren de zeven minuten lang met een roze- achtige gloed verlichtte. In juni zijn twee eerdere Amerikaanse pogingen om op grote hoogte een kern- ontploffing tot stand te brengen, mislukt. De thans gelukte proef werd de afgelopen vier dagen vier maal uitgesteld, in verband met de weersomstandigheden. Volgens niet-officiële berichten zou de sterkte van de bom tien megaton het equivalent van tien miljoen ton TNT hebben bedragen. (De sterkte van de twee in 1945 boven Japan afgeworpen bommen bedroeg samen 20.000 ton TNT, Red.). Deskundigen hopen door deze ontplof fing waardevolle gegevens te verkrijgen over de militaire mogelijkheden van kern explosies op grote hoogte, in het bijzonder wat betreft de invloed ervan op de ver bindingen, de ionosfeer en de Van Allen- stralingsgordel. Men verwacht dat de ontploffing een groot gat in de ionosfeer zal slaan, dat 32 uur lang van invloed zal zjjn op de radioverbindingen boven de Stille Oceaan. bezitloos waren, maar om een rechtvaar dige vermogensverdeling en om een aan deel in de investeringen. De drie vakcen trales beraden zich gezamenlijk hierover. Anders sta-L het volgens hem met de verwerkelijking van de medezeggenschap. De werkgevers gaan niet verder dan on vermijdelijk en noodgedwongen is. In der gelijke gevallen, zo meent de heer Middel huis, zou de aanwezigheid van arbeiders commissarissen toch wel van betekenis zijn. De werknemers, zo zei hij, laten de vakbeweging voor meer dar de helft in de steek. De werkgevers kunnen de contributie voor instandhouding van hun organisaties opbrengen uit de bedrijfsmiddelen, dé werknemers moeten dit van hun loon doen. Deze situatie werkt volgens de K.A.B.- voorzitter vaak ontmoedigend op de leden, temeer daar de resultaten van het vakver enigingswerk ook aan de ongeorganiseer den ten goede komen. Hij meende, dat de vakbeweging meer werk zal moeten maken van politieke en staatkundige scholing en vorming van de werknemers, want op poli tiek en staatkundig terrein komen naar zijn mening wellicht de zwaarste sociale beslissingen te liggen. Hij zei verder dat men in den lande is geschrokken van de uitlating van de voor zitter van het N.V.V. dat een negenurige werkdag te lang is en binnen afzienbare tijd tot achteneenhalf uur moet worden teruggebracht. De heer Middelhuis zei het in dit opzicht eerder met de N.V.V.-voor- zitter eens te zijn dan met zijn critici, ook al beseft ook de K.A.B. dat realisering van een verdere verkorting van de werkweek niet van vandaag op morgen kan worden bereikt. De regering zal a.s. vrijdag het eers' gesprek over het loonbeleid '63 met d Stichting van den Arbeid voeren na de be sprekingen in Wassenaar. Voor de regering zullen de minlstei Veldkamp, De Pous en Zijlstra en d staatssecretaris Roolvink aan het gespre deelnemen. Het bestuur van de Stichtir van den Arbeid 'zal vermoede!-' k vol tal' zijn. Namens het co^ge delaars zal mr. R. J Eidbixnk zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1