Vuren in Laos gestaakt 1 I Spoorwegtekort onvermijdelijk nu tariefsverhoging uitbleef Vier mogelij'kheden na de komst van Malik in V.S. HET WEER Intercontinentale t.v.-satelliet „Telstar" met succes gelanceerd IR Instemming van Oost en West met de neutraliteitsverklaring in Genève „Wij gaan ons niet binden" BESLISSING DEZE WEEK VERWACHT Aanpassing vooral in goederensector Nog geen overleg over hervatting inzake overleg Nieuw-Guinea In doos gekropen kind overreden Gevolgen van kernproef zijn nog niet bekend DE GAULLE NAAR DR. ADENAUER 47e JAARGANG NUMMER 207 DINSDAG 10 JULI 1962 Betoging tegen staking Middelhuis REGEN- EN TWEEDJASSEN Meer bewolking Aan het strand: I Dr. H. W. Tilanus 40 jaar Kamerlid Boycot - W Het woord is aan In de krant van heden: 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING f Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije VV> Verscheidene honderden mensen heb ben gisteren voor het hoofdkwartier van het Medische Genootschap in Wenen gedemonstreerd, nadat het Oostenrijkse vakverbond zijn afkeu ring had uitgesproken over de staking van de Oostenrijkse artsen. De dokters eisen verhoging van hun honoraria voor behandeling van patiënten die verplicht zijn verzekerd bij de ziekenfondsen. (Telefoto) VIENTIANE (Reuter, AFP) De drie verschillende legergroepen in Laos hebben vanmorgen opdracht gekregen het vuren te staken. De order werd door de radio omgeroepen. De bevelhebbers der strijd krachten werd opgedragen erop toe te zien dat hun eenheden in de door hen bezette stellingen blijven en zich van elk provo cerend optreden zullen onthouden. De order tot het staken van het vuren werd uitgegeven na de eerste bijeenkomst van de bestandscommissie, waarin alle dri, Laotiaanse groeperingen vertegenwoor. digd zijn en die op 4 juli door het kabinet werd ingesteld. Zij was getekend door de minister van Defensie ad interim, generaal Phoemi Nosavan, bij afwezigheid van. prins Soevanna Phoema die aan de' internatio nale Laos-conferentie in Genève deelneemt De Laotiaanse minister van Buitenland se Zaken, Quinim Pholsena, heeft op de conferentie over Laos in Genève de neu traliteitsverklaring van de Laotiaanse coa litie-regering ingediend. Hierin wordt onder meer gezegd dat „Het is stellig niet de bedoeling, dat wij ons tijdens het gesprek met de rege ring vrijdag a.s. aan afspraken binden. De bijeenkomst over de mogelijkheden en wenselijkheden van de loonpolitiek draagt een zuiver informatief karakter". Dit heeft de voorzitter van de Katholie ke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Mid delhuis verklaard, toen hij op vragen van afgevaardigden van de verbondsraad van de K.A.B. mededelingen deed over het binnenkort te houden gesprek met de re gering. De heer Middelhuis zei, dat de regering mededelingen zal doen en dat daarna zo wel intern door de vakcentralen als onder ling overleg zal worden gepleegd. „We hebben het zelf in de hand tot welke af spraken wij ons kunnen laten verleiden", aldus de KAB-voorzitter. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze reportageredacteur) Het ligt in de Ijjn der verwachtingen dat de ministerraad tijdens zijn vergadering van aanstaande vrijdag de definitieve beslissing zal nemen over de verhoging van de spoorwegtarieven. In departementale kringen achtte men het waarschijnlijk dat het overleg tussen de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken deze week zijn beslag krijgt. De vice-premier, drs. H. A. Korthals, heeft deze taak van de inmiddels ziek geworden staatssecretaris drs. E. G. Stijkel overgenomen. De ministerraad is reeds een paar weken geleden in principe akkoord gegaan met een verhoging, maar Verkeer en Waterstaat kon het slechts moeizaam met Econo mische Zaken, dat aanvankelijk van geen verhoging had willen weten, eens worden over de vorm en de datum van ingang der verhoging. Aangenomen kan worden dat de toestem ming het allereerst betrekking zal hebben op de tarieven voor het stukgoederenver- voer en dat een eventuele verhoging van de abonnementen en weekkaarten ten dele zal worden gecompenseerd door de invoe ring van kaarten die zijn aangepast aan de vijfdaagse werkweek. Gezien de veeleisen de administratieve en organisatorische voor bereiding van een tariefsverhoging zal de ze naar alle waarschijnlijkheid niet voor 1 september en misschien pas op 1 okto ber kunnen ingaan. Dat de stukgoederen- tarieven het eerst aan de beurt komen wordt verklaard uit het aanwijsbaar grote verlies dat op deze vervoerssoort wordt geleden. Intussen staat wel vast, dat men in Utrecht met deze gang van zaken lang (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De Indonesische mbassadeur te Moskou, Malik, die naar Jjakarta was ontboden, is thans onder weg naar de Verenigde Staten. Men rekent er in Washington niet op dat hij daar vóór donderdag zal arriveren. Op zijn vroegst zal dus het contact tussen Nederland en Indonesië aan het eind van deze week worden hervat. Malik is tijdens het destijds afgebroken voorover leg de voornaamste Indonesische onder handelaar geweest. Toch moet men er niet al te zeker van zijn ,dat Maliks over komst de hervatting van het vooroverleg betekent. Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, rui mend naar zuid tot zuidwest. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van Frankrijk uit nadert een zwak onweersfront, waardoor morgen zonnige perioden afgewisseld kun nen worden door een regenbui. De wind zal matig zijn tussen zuid en zuidoost. De temperatuur, die aan vankelijk oploopt tot 23 a 25 graden, zal na de frontpassage dalen tot 18 a 20 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Enigszins onstabiel weer met kans op buien. Het lijkt heel goed mogelijk dat Ma- lik, die waarschijnlijk wederom samen met Soedjarwo naar de V.S. komt, eerst van ambassadeur Van Roijen zal willen vernemen, dat Nederland inderdaad in principe het plan-Bunker aanvaardt. Pre sident Soekarno heeft aan Oe Thant, doen weten dat hij alleen om die reden een afgezant naar Washington zou sturen. De kans bestaat dus dat Malik voorlopig geen andere opdracht heeft dan een Nederland se verklaring in ontvangst te nemen. Vier verschillende ontwikkelingen zijn daarna mogelijk. Ten eerste: Malik kan meedelen, dat hij na ontvangst van de Nederlandse ver klaring gemachtigd is het vooroverleg tê hervatten. Ten tweede: Malik kan naar Indonesië terugkeren om Soekarno het Nederlandse antwoord over te brengen. Ten derde: Zodra Malik de Nederlandse reactie naar Djakarta heeft getelegra- feers, kan Soebandrio, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, eventueel in gezelschap van Yamin, in het vlieg tuig stappen om met dr. Van Roijen en mr. Schijrmann aan een vrij gedetailleerd vooroverleg te beginnen. Ten vierde: Soebandrio en Yamin kun nen naar Washington komen, nadat Ma- lik in Djakarata verslag heeft uitgebracht. Uit de opsomming van deze mogelijkhe den kan blijken dat het vooroverleg, in welke vorm dan ook, geruime tijd in beslag kan nemen. Van Nederlandse zijde acht men een vrij gedetailleerd overleg nodig. Men krijgt de indruk dat ook Indonesië thans met suggesties ter tafel kan komen, die tijd zullen vergen. Het lijkt zeer goed mogelijk dat de Indonesiërs tijdens het vooroverleg zullen betogen dat het proces van de overdracht dient te worden versneld teneinde het probleem zo snel mogelijk uit de weg te ruimen. Dat van Nederlandse zijde bezwaar ge maakt zal worden tegen een dergelijke wijziging van het plan-Bunker kan men gemakkelijk voorzien en op deze wijze zouden'zelfs de preliminaire besprekingen nog lang kunnen duren. niet content is. De tariefsverhoging komt te laat en is te beperkt van omvang om een verliesgevende exploitatie over 1962 te kunnen voorkomen, zelfs al heeft het ver voer zich na een bijzonder slecht eerste kwartaal geleidelijk enigermate .her steld. Toen de spoorwegen in oktober van het vorige jaar een herziening van de ta rieven aanhangig maakten werd reeds een tekort van dertig miljoen gulden becijferd. Daarbij was geen rekening gehouden met de dit jaar ingevoerde loonsverbeteringen voor het spoorwegpersoneel, die nog eens tien miljoen zullen vergen. Het staat wel vast, dat de tariefsher zieningen waarvoor N.S. toestemming zul len krijgen zeker niet veel meer dan de helft van het vorig jaar geraamde tekort zullen dekken. Insiders denken aan een meer-opbrengst van vijftien tot twintig miljoen gulden, over een geheel jaar ge rekend. Het is vooral het ministerie van Econo mische Zaken geweest dat zich niet heeft overhaast om de voorstellen van de spoor wegdirectie te behandelen. Zij pasten dan ook moeilijk in het prijsbeleid van minis ter De Pous. Daar staat tegenover dat het laag houden van de goederenvervoertarie- ven de concurrentiepositie van de spoorwe gen ten opzichte van het wegvervoer en de binnenvaart vervalste. Niet alleen door het dreigende spoorwegtekort dat niet in overeenstemming is met de beginselen van het in Nederland gevolgde vervoerbe leid maar ook door dit scheefgroeien van de concurrentieverhoudingen tussen de verschillende vervoertechnieken heeft de minister van Economische Zaken, zij het schoorvoetend, zijn verzet tegen de voor gestelde verhoging laten varen. In Nijmegen is een jongetje, de 3-jarige Jantje van Klompenburg, dat in een kar tonnen doos gekropen was, overreden door een met 5'/2 ton aardappelen geladen vrachtauto met aanhangwagen. Toen de chauffeur zijn wagen voor een pakhuis wilde neerzetten zag hij in de goot wel de kartonnen doos liggen, maar hij kon uiten aard niet vermoeden dat er een kind inge kropen was. Pas toen hij was uitgestapt ontdekte hij tot zijn ontzetting het kind, dat alle linkerwielen van de vrachtwagen en aanhanger over zich heen had gekregen. Het was reeds overleden. De voorzitter van de Christelijk Histo rische Tweede-Kamerfractie, dr. H. W. Ti lanus, zal op 25 juli 40 jaar onafgebroken lid geweest zijn van de Tweede Kamer. Een dergelijk parlementair jubileum is een grote zeldzaamheid. Wel deed prof. Oud reeds in 1917 zijn intrede in de Kamer, maar zijn lidmaatschap is onder andere onderbroken door zijn optreden als minis ter van Financiën en als burgemeester van Rotterdam. De enige, die de heer Tilanus overtroffen heeft, was nu wijlen de heer L. F. Duijmaer van Twist, die van 1901 tot 1946 lid van de Tweede Kamer is geweest. Laos „geen enkele overeenkomst of mi litaire alliantie zal aangaan, die onverenig baar is met de neutraliteit van het konink rijk Laos". Laos zal „geen enkel land toe staan Laotiaans grondgebied voor militai re doeleinden of voor inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van andere landen, te gebruiken, en bescherming van geen enkel bondgenootschap of militaire coalitie erkennen. Hierachter staat tussen haakjes: De Zuidoostaziatische Verdrags organisatie inbegrepen. In een voetnoot staat vermeld dat dit zinsdeel zal worden ingeyoegd wanneer de leden van de ZOA- VO de bescherming over Laos „niet offi cieel zo spoedig mogelijk terugtrekken". Laos zal „directe en onvoorwaardelijke hulp" van alle landen aanvaarden die Laos willen bijstaan bij de opbouw van een on afhankelijke economie. De vijf grondsla gen van vreedzame coëxistentie zullen vol gens de verklaring „resoluut worden toe gepast". Zowel van oostelijke al? van westelijke Zijde werd over de verklaring voldoening geuit. De Britse afgevaardigde Malcolm Macdonald, medevoorzitter van de bijeen komst, zei dat de regeringen van de ZOA- VO-landen over hun standpunt inzake het afleggen van een formele verklaring wor den geraadpleegd. De Rus Poesjkin zei dat de tekst van de verklaring volledig overeenstemt met de verlangens van het Laotiaanse volk en een keerpunt in de geschiedenis vormt. De Amerikaan Averell Harriman noemde de verklaring „een bevredigend document" afgezien van enige kleinigheden. Prinses Anne van Engeland logeert op het ogenblik als gaste van de markies van Saint Genys in het kasteel „La Lorie" in het Franse departement gemeentehuisje. Maine et Loire. Foto: Op een wande ling door Chapelle sur Oudon, een plaatsje in de buurt van het kasteel bezocht prinses Anne (midden), ook het De Zuidvietnamese delegatie had beslo ten de bijeenkomst niet bij te wonen. De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Vu Van Mau, heeft bij zijn aan komst in Genève verklaard dat de er kenning van de 'NoordVietnamese regering door Laos „een onduldbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een naburige staat" betekent. (AP) De vredesconferentie is in haar eind stadium gekomen door de goedkeuring van de ontwerpverklaring, die zal worden op genomen in het internationale vredes- en neutraliteitsverdrag. Welingelichte krin gen in Gennève verwachten dat het ver drag omstreeks 't midden van deze maand ondertekend zal worden, vermoedelijk door °e ministers van Buitenlandse Zaken van o vertegenwoordigende landen. Daniël Varre: Diplomatie is de kunst, anderen uw zin te laten doen en hun de overtuiging te geven, dat het hun eigen zin is. WASHINGTON (Reuter) Functiona rissen van de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie hebben gezegd dat eventuele gevolgen van de kernproef op grote hoog te voor de Van Allen-gordel pas over ten minste twee weken bekend zullen zijn. De Commissie had voordien gezegd dat deze gevolgen, wanneer deze al zouden optre den, naar verwachting gering en slechts tijdelijk zouden zijn. De laagste gedeelten van de binnenste Van-Allengordel beginnen op een hoogte van ongeveer 650 kilometer boven 't aard oppervlak. De bijzonderheden van de proef worden zorgvuldig geheim gehouden, zodat het niet bekend is of het apparaat op de voorge nomen hoogte van 320 kilometer of hoger is ontploft. Enkele seconden na de ontploffing wer den de radioverbindingen tussenWellington (Nieuw-Zeeland) en Vancouver (U.S.), en die tussen Sydney (Australië) en Vancou ver gestoord, doch na zeven minuten wa ren de verbindingen weer hersteld. Ook buitenlandse persbureaus meldden dat de nieuwsuitzendingen over de Stille Oceaan slechts een zeer geringe storing hebben on dervonden. Volgens het Japanse ministerie van Verbindingen waren de radio-uitzen dingen uit Honoloeloe, Californië en John- ston-eiland volledig gestoord. De Verenigde Staten zijn voornemens tenminste nog 'n kernproef op grote hoog te te nemen, en wel met een „regenboog- bom" die op een hoogte van ongeveer 800 kilometer tot ontploffing zal worden gebracht. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard het hoogst betreu renswaardig te achten dat de Verenigde Staten ondanks alle protesten zijn voort gegaan met' hun kemproeven op grote hoogte. Driehonderd personen hebben gisteravond voor de Amerikaanse ambassade in Lon don n protest-demonstratie gehouden. Het was tendele een zitdemonstratie. De politie heeft dertig mannen en zes vrouwen we gens obstructie bekeurd. Zij zullen vandaag voor de politierechter verschijnen. De telecommunicatiesatelliet „Telstar" (Zie ook Erby van zaterdag jl.) is vanmor morgen met behulp van een Thor-Delta raket gelanceerd. Dit is de eerste poging om via de ruimte een intercontinentale te lecommunicatie tot stand te brengen. De lancering had plaats om 9,35 uur. De 37,4 meter lange raket ging recht omhoog en verdween in een laag wolkendek. Kort na de lancering werd meegedeeld, dat ook de derde trap tot ontsteking is ge komen. De geleerden zullen de eerstê ex perimenten met betrekking tot „Telstar"- communicatie ongeveer 15 uur na de lan cering ondernemen. Hieronder vallen dan het relayeren van tv-foto's, gesproken boodschappen en seinen met grondstations in Andover en Holmdel. Men hoopt dat na een week de „Telstar" dienst kan doen als Ruimte-relaystation voor het eerste directe intercontinentale tv-programma ter wereld. Er zal dan een programma van 12 minuten van Amerika naar 16 Europese landen ge zonden worden gevolgd door een soortge- ïyke uitzending van Europa naar Amerika. DE 77 KG WEGENDE „Telstar" is ge bouwd in de laboratoria van de Ameri kaanse Telefoon- en Telegraafmaatschap- pij, welke onderneming ook de kosten van de lancering zal betalen. Deze kosten zullen naar schatting drie miljoen dollar belopen. De satelliet, die uit meer dan 15000 onder delen bestaat, zal op hoogten van minimum 960 km en maximum 5600 km om de aarde cirkelen. Intercontinentale televisie was tot dus verre onmogelijk. Hiervoor zijn zeshonderd kanalen nodig, terwijl tussen Amerika en punten overzee op het ogenblik slechts 550 kanalen bestaan. Amerika zal met ver scheidene soorten satëllieten proeven ne men om vast te stellen welk type het meest geschikt is voor een wereldomvattend net van verbindingen. De twee voornaamste grondstations in de VS bevinden zich te Andover in Maine en te Holmdel in New Yersey. De geweldige hoornantenne te Andover kan zenden en ontvangen. De antenne te Holmdel alleen ontvangen. Verwacht wordt, dat „Telstar" niet voor het einde van de vijfde baan bin nen het bereik van Andover zal zijn. Dat is ongeveer twaalf uur na de lancering. Voor de zesde tot en met de negende baan, gedurende welke „Telstar" nog binnen het bereik van Andover en Holmdel zal zijn, zijn verschillende demonstraties in het Amerikaanse binnenland beraamd gedu rende perioden van 20 tot 50 minuten. Tot deze demonstraties behoren recht streekse telefoongesprekken via de satel liet, transmissie van tv-band en van een nieuwsuitzending en het zenden van gege vens met hoge snelheid tussen de beide stations. De door de hoorn te Andover uit gezonden signalen zullen door de satelliet tien miljard maal worden versterkt en met een sterkte van 2% watt worden getrans- mitteerd naar Andover en Holmdel. De rechtstreekse transatlantische tv-uitzen- ding zal worden beproefd nadat de satel lietsystemen grondig zijn getest. De Euro pese Radio-Unie, die 16 landen vertegen woordigt, zal een Europees programma voor uitzending naar de VS verzorgen. New York City zal het doorgangspunt voor het Amerikaanse program zijn. Van New York gaat dit per kabel naar Andover, dan over de korte golf naar de satelliet, die het zal heruitzenden naar twee grondstations te Goonhilly Down in Engeland en Pleumeur- Bocou in Frankrijk. Deze stations zullen de beelden onmiddellijk door geheel Europa relayeren. Het Europese programma zal uit Brussel in België komen en via Goonhilly Down naar „Telstar" worden uitgezonden. De Amerikaanse maatschappijén zullen het in de VS uitzenden. De eerste interconti nentale geluidsdemonstratie zal een telefo nische verbinding tussen personen in 20 Amerikaanse en 20- Europese steden zijn. Uitzending vandaag Andover is het enige Amerikaanse sta tion dat in staat is de „Telstar" te seinen Het station zal klaar zyn voor de eerste proeven als de satelliet voor het eerst bin nen zijn bereik komt tijdens de vijfde van negen omwentelingen. Als de proef vandaag slaagt zal een rechtstreekse Ame rikaanse uitzending plaats vinden door middel van de drie grootste Amerikaanse tv-netten die het relayeren naar New York vanwaar het per kabel overgeseind wordt naar Andover, daarna per microgolf naar de satelliet en terug naar de ontvangststa tions in Goonhilly Down en Pleumeur- Bocou. Deze stations zullen het programma doorzenden naar geheel Europa ongeveer op hetzelfde ogenblik dat het in Amerika begint. Ook de Nederlandse televisiekijkers zullen dit programma dan hedenavond te zien krügen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmonfl: en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3. 6 Kuhst 4 Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7 Onder Ons7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BONN (Reuter) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft van daag op een persconferentie meegedeeld, dat president De Gaulle van Frankryk in de eerste helft van september een bezoek aan West Duitsland zal brengen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1