FAAM Kleurig huldeblijk aan het „zilveren" vorstenpaar vermaat AGENDA Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes en Polle Eis van drie jaar tegen IJmuidenaar De prins onthulde Dellaert-monument Prins Bernhard opent fotoexpositie van Pool 25" in Stedelijk Museum Eerste paal voor het Rotterdamse concertgebouw Het Rode Kruis op Nieuw-Guinea Celstraf voor doorrijden na aanrijding Een week geëist tegen buschauffeur Dief stal voor uit juweliersetalage Depressie nadert beter brood voor hetzelfde geld Sè DINSDAG 10 JULI 1962 2 D Twintig inbraken gepleegd o.a. in Haarlem en Santpoort Kort nieuws fijn fantastisch Op Schiphol Wie wordt bij de V.V.D. lijstaanvoerder? vermaal; 25 jaar broodbakkei vermaat Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Toelichting op mededeling van directeur 37. In de verte ziet hij Corrie aankomen. „Wacht, ik kan aan haar vragen of ik de goede kant op ga naar de „Alary". „Ja, Polle, dit is de goede weg hoor, ik weet het zeker, want ik woon vlakbij waar de „Alary" ligt!" „Omdat ik niet thuis ben, behoef je niet naar binnen om „goeden dagte zeggen, maar er komen nog wel andere die je groeten kunt", zegt Corrie, terwijl ze verder gaat! „Neen, dank je, ik heb geen tijd voor al die begroetingen, ik loop even door het poortje en dan weer vlug verderl" Tijdens lichtstoring Roosendaal heeft 40.000 inwoners SS De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft tegen een 49-jarige IJmuidenaar, die thans is gedetineerd, we gens een serie van twintig inbraken, waar van de in de dagvaarding vermelde fei ten volgens de officier slechts een bloem lezing vormden, drie jaar gevangenisstraf geëist. De ten laste gelegde delicten be troffen inbraken in Santpoort, Haarlem, Hilversum en Amsterdam, waarbij o.m. sigaren, sigaretten, sieraden, geld, gas- en elektriciteitsmunten, een verrekijker, een fototoestel en een bandrecorder waren ge stolen. De IJmuidenaar, die alles bekende verschafte zich in al deze gevallen toe gang door middel van inklimming door een w.c. raampje of door een bovenlicht, of door een ruitje van de buitendeur in te slaan. De officier memoreerde dat de IJmui denaar in de laatste dertig jaar tot meer dan 20 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Hierbij waren de kleinere veroorde lingen nog niet eens meegeteld. Dergelijke mensen kunnen volgens de officer niet vrij rondlopen. Zij moeten in de gevangenis zitten, hoewel zij er daar zijns inziens ook niet beter van worden. Toch moeten ze uit de maatschappij weg en dat kan ook door ze ter beschikking van de regering te stellen. De verdedigster van de verdachte vond de geëiste straf van drie jaar in dit geval niet buitensporig. Voor haar cliënt, die volgens haar nog nooit een voorwaardelijke straf had gekregen, bepleitte zij als stok achter de deur echter een gecom bineerde straf met een gedeelte voorwaar delijk en een proeftijd. Tegen een 43-jaHige koopman uit Amster dam eiste de officier van Justitie wegens heling van sigaretten, sigaren, een verre kijker en een fototoestel, afkomstig van door de IJmuidenaar gepleegde inbraken, een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De koopman had de IJmuidenaar, die hij van vroeger kende, tijdelijk in zijn woning onderdak verleend. Hoewel hij kon vermoeden hoe zijn logé aan de kost kwam had hij toch van hem allerlei dingen gekocht. De offi cier hield er bij zijn eis rekening mee dat de koopman, die als eens eerder was ver oordeeld, zich de laatste 17 jaar goed had gedragen. Een 29-jarige vertegenwoordiger uit Am sterdam, die als snorder op de Zeedijk zijn brood verdiende, was de IJmuidenaar behulpzaam geweest bij de inbraken door hem met zijn auto naar de plaatsen te rijden waar hij meende iets van zijn ga ding te kunnen vinden. Er waren deze Amsterdammer twee gevallen ten laste ge legd, een rit naar Hilversum, en een tocht naar Santpoort, waar een partij sigaren en sigaretten was gestolen. De rit naar Santpoort ontkende hij tein stelligste, maar de IJmuidenaar en de Amsterdamse koop man verklaarden, dat de snorder wel dege lijk naar Santpoort was gereden en na terugkomst in de opbrengst had gedeeld. De officier twijfelde dan ook niet en eiste tegen de snorder een jaar en drie maanden en bovendien een maand, omdat de man steeds gereden had zonder een rijbewijs te bezitten. Op 16 juli doet de rechtbank uitspraak. Knap. Aan de christelijke hbs „Over- voorde" in Den Haag is de 17-jarige Krijn Wit geslaagd met vijf tienen, zes negens en vijf achten. De tienen werden alle behaald bij het examen in de exacte vakken. De vorige week slaagde in Zaltbommel een hbs-leerling met vier tienen, acht negens en vijf achten. Advertentie N V. DE FMM ANNO 1838 MKM HOLLAND Van onze Amsterdamse redacteur) Aan de zuidwestgevel van het stations gebouw van Schiphol heeft prins Bemhard een monument onthuld, waarmee de oud directeur van de luchthaven U. F. M. Del- laert, die zijn leven heeft gewijd aan de bouw, de herbouw en de uitbreiding van Schiphol, wordt geëerd. Beeldhouwer Dick Stins heeft de grootheid van Dellaert als luchthavenpionier uitgebeeld in een symbolische voorstelling in gebakken en geglazuurd steen: een zich van de grond verheffend gevleugeld paard tegen de achtergrond van het startbanenpatroon van Schiphol. Het monument is geschonken door de K.L.M.-vliegers, die het bij monde van gezagvoerder G. J. ten Duis, aan lucht havendirectie hebben aangeboden. De heer Ten Duis noemde Jan Dellaert een univer seel begaafde en onvermoeibare pionier. Als wij vliegers van andere werelddelen boven Schiphol terugkeren valt ons altijd weer de voortreffelijke outillage op en zet ten wij met een volmaakt gevoel van vei ligheid onze machines, die soms 150.000 kilo wegen, op de banen temidden van ons drassige land." De onthulling, die onder andere door de familie van de heer Dellaert, de burge meesters van Amsterdam en Haarlemmer meer en enige K.L.M.-directeuren werd bijgewoond, maakte tevens de opschriften zichtbaar: „Jan Dellaert, de bouwer van Schiphol" en „Het is de stuwkracht, die de vaart bepaalt". De heer J. de Mul, directeur vap Schip hol, aanvaardde het monument en zegde toe dat het over enkele 'jaren een plaats zal krijgen in het nieuwe stationsgebouw van de luchthaven. VANOCHTEND heeft prins Bernhard in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling geopend van kleurenfoto's, die „Pool 25", een gelegenheidscombinatie van tien Nederlandse fotojournalisten, ge maakt heeft van de viering van het zil veren huwelijksfeest van ons koninklijk paar. In broederlijke, zij het zeer tijdelijke samenwerking heeft het tiental concur renten de heren C. de Boer, P. van Breu- kelen, P. Magchielsen, B. J. van Meeren- donk, Th. v. d. Reyken, I. Rona, J. Sterk, J. Stevens, A. Wisman en K. Zeylemaker alle evenementen van het feest vastgelegd op kleurenomkeer- en -negatieffilm, van de ontvangst der buitenlandse vorstelijke gasten tot aan het galabal op de Oranje, Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zal zich gaan bezighouden met de problemen die in de partij zijn gerezen in verband met het feit, dat drs. H. A. Korthals, de tegen woordige vice-minister-president, zich niet bereid heeft verklaard een kandidatuur bij de Tweede-Kamerverkiezingen in 1963 in overweging te nemen. Op de alfabetische lijst van voorlopige kandidaten voor de Tweede Kamer kwam zijn naam daarom niet voor. Enige tijd geleden sprak het hoofdbestuur van de V.V.D. de wens uit dat prof. mr. P. J. Oud weer als lijst trekker bij de verkiezingen zou optreden. Niet in alle liberale kringen oogstte deze wens instemming. Zo gaf de afdeling Zwol- le-Zwollerkerspel in overweging dat prof. Oud zich niet meer herkiesbaar zou stel len en drs. Korthals te vragen alsnog een kandidatuur te aanvaarden en tevens als lijstaanvoerder op te treden. Onder leiding van het hoofdbestuur, waar van prof Oud voorzitter is, zal deze kwes tie worden besproken. Advertentie HAARLEM HAARLEM C Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Comancheros", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u.: „Mister Cory", 18 j. Woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Duivels spel", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Morgen zijn zij volwassen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „From here to eternity", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Porgy and Bess", 14 j. Woensdag 14.30 u.: „Geef acht", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De mus ketier van de koning", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De rebel van Austin", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „A summer place", 18 j: Monopole (Zandvoort) vandaag en woensdag 14.30 u.: „Wenn die Heide blüht", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Misdaad na schooltijd", 18 j. Woensdag 19 en 21.30 u.: „Rose Marie", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62)' Frans Halstentoonstelling, 10-17 u„ zondag 13-17 u., woensdag ook 20-22 u. Tot 30 sept. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u., tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juli ex positie van tekeningen van Ives Heude, 10-22 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend van 8 uur af. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. Strand Zandvoort, woensdag 22 u.: Vuur werk. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 6 juli). DINSDAG 10 JULI City-theater, 20 u.: „Van de brug af ge zien". Marktplein, 20 u.: Circus Boltini. WOENSDAG 11 JULI City-theater, 20 u.: „Van de brug af ge zien". Rex-theater, 20 u.: „De zwarte monocle". Marktplein, 15 en 20 u.: Circus Boltini. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 10 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mees ter Vlubber, de vliegende schoolmeester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zoals zij geschapen zijn". WOENSDAG 11 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mees ter Vlubber, de vliegende schoolmeester". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zoals zij geschapen zijn". Grote Kerk, Beverwijk, 20 u.: Orgelcon cert Klaas Bolt. DINSDAG 10 JULI Marquette Theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 11 JULI Marquette Theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Tegen Iindeluis. Ter bestrijding van de Iindeluis, wier suikerhoudende uitwerp selen het druipen van de lindebomen ver oorzaakt, heeft de dienst van Publieke Werken te Amsterdam een nieuw middel ter hand genomen. Met een nevelspuit wordt het bestrijdingsmiddel met grote kracht in de bomen gespoten. Het betekent een zekere dood voor de Iindeluis. alsook van de reeks koninklijke bezoeken aan de provinciehoofdsteden die de feest viering afsloot. UIT DIE gecombineerde krachtsinspan ning resulteerden de meer dan tachtig prachtige kleurvergrotingen (waarbij lap pen van 100 x 160 cm!), die thans in jhr. Sandberg's moderne kunsttempel te be wonderen zijn. DEZE zeer bijzondere expositie, die als een huldeblijk van de fotografen van „Pool 25" aan ons vorstenhuis bedoeld is, blijft drie weken in Amsterdam. In Leeuwarden en Arnhem zullen nog deze week replica van deze tentoonstelling geopend worden en in de loop van de eerstkomende weken zal een van de drie (onderling gelijke) col lecties in de andere provinciehoofdsteden, en dus ook in Haarlem, te zien zijn. De baten van de entreegelden zullen ten goede komen aan de bestemming, die koningin en prins aan het Jubileumgeschenk van het Nederlandse volk gegeven hebben: de in richting van recreatiecomplexen voor de jeugd. De eerste paal voor het Rotterdamse concertgebouw is gisteren door Eduard Flipse in de grond geheid op het terrein tussen Kruiskade, Karei Doormanstraat en Weena. De dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest dreef de achttien meter lange betonzuil met een stoomha mer de grond in. De paal is de eerste van de 819 palen die het gebouw moeten dragen. De groen wit geschilderde kolos verdween in enkele minuten in de bodem. De zak met confetti, die bovenaan was gebonden en die bij de eerste klap had moeten openscheuren, bleef dicht. Maar het kruit dat bij de laatste klap onder het heiblok was gelegd, verkondigde met een daverende slag dat het werk aan de muziektempel, die in 1965 klaar moet zijn, was begonnen. Het gebouw komt tegenover het Cen traal Station tussen de ingang van de Lijn baan en de Rotterdamse schouwburg. De bouwkosten zijn begroot op 21,5 miljoen gulden. Voor het project is een hectare grond gereserveerd. De grote zaal zal plaats bieden aan 2500 personen, de klei ne zaal aan 600 personen. Verder komen er een debutantenzaal voor 200 personen, een repetitielokaal, congreszalen, kantoren en ontvangstruimten, een restaurant, een winkel, keukens en tentoonstellingsruimten speciale radio- en televisiekamers, een vertaal-installatie (voor congressen), een oproepsysteem voor auto's, een code systeem voor artsen, luisterapparaten voor doven en speciale verlichting op de achter ste rijen, die het voor muziekstudenten mogelijk maakt de partituren te volgen. 36-37. Ja, daar stonden ze nu Hun ka jaks dreven snel weg op de golven, en zij konden zich maar net ver genoeg tegen de ijswand drukken om niet weggespoeld te worden. We moeten proberen, een breder stuk te vinden, zei Kamuk. Kom mee, voor zichtig! Met hun ruggen tegen de wand gingen ze voetje voor voetje verder. En toen bof ten ze, want opeens stonden ze voor een diepe spleet in het ijs. Hier kunnen we schuilen', zei Tipak. De kort samengevatte mededelingen van de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, tijdens de jaarvergade ring in Haarlem over de werkzaamheden op Nieuw-Guinea. behoeven naar mening van het Rode Kruis de volgende toelich ting: „De heer Van Emden deelde mee dat mr. M. H. W. R. Rutten als gedelegeer de van het Nederlandse Rode Kruis juist op Nieuw-Guinea vertoeft om onder de huidige omstandigheden het werk van het centraal comité „Nieuw-Guinea Rode Kruis" zo goed mogelijk te doen verlopen. Uit de aard der zaak dient mr. Rutten mede het oog gericht te houden op de toekomst, in die zin, dat, mocht het plan- Bunker definitief worden aanvaard, de Ro de Kruisafdeling op Nieuw-Guinea men taal dient te worden voorbereid op de si tuatie waarin zij moet samenwerken met het Indonesische Rode Kruis. Er is even wel geenszins sprake van dat daarop wordt vooruitgelopen, al moet natuurlijk worden voorkomen, dat er in het Rode Kruiswerk op Nieuw-Guinea een vacuum ontstaat. Op dit ogenblik heeft organisatorisch niet de geringste verandering plaats in het Rode Kruiswerk op Nieuw-Guinea. Er bestaat op dit gebied geen contact tussen het Nederlandse Rode Kruis en het Indo nesische Rode Kruis", aldus deze mede deling. De politierechter te Amsterdam heeft een 32-jarige kelner wegens het doorrij den na een aanrijding. waarbij een 16-jarige fietser dodelijk werd gewond, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Het ongeluk gebeurde op 16 mei 's avonds tegen tien uur bij dö Sloterplas in Artfster dam-West. Volgens de verdachte was de fietser plotseling voor zijn auto opgedoken. Hij had een klap gehoord en tengevolge van de botsing was zijn voorruit vernield. Waarom hij daarna was doorgereden kon hij niet verklaren. Dat doorrijden achtte de officier van Justitie bijzonder ernstig, ook omdat de verdachte wist dat het kenteken op de au to niet op zijn naam stond en dat dit zijn opsporing vrijwel uitsloot. De officier van Justitie wist wel waarom hij was door gereden, niet alleen dat het kenteken niet op zijn naam stond, maar hij was ook niet in het bezit van belastingpapieren. Bovendien staan op zijn strafregister drie ernstige overtredingen van de Wegenver keerswet. De officier noemde om deze re denen de verdachte een groot gevaar voor het huidige verkeer, omdat hij zich ner- genj wat van aantrekt. Een week gevangenisstraf en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft dp officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam geëist tegen een 22- jarige buschauffeur, wonende in Vijfhuizen wegens diens schuld aan een botsing waarbij drie personen zwaar lichamelijk letsel opliepen. Een der slachtoffers, een 60-jarige dame, is later overleden. Op tweede paasdag was hij met zijn bus op de Amsterdamseweg in Amstelveen te gen een kleine stilstaande personenauto gereden, die stond te wachten om links af te slaan. De moeder, de echtgenote en het anderhalf jaar oude dochtertje van de chauffeur van die wagen werden zeer ernstig gewond. Zijn vrouw is nog niet geheel hersteld. De buschauffeur verklaarde dat hij de personenauto pas had gezien toen hij langs een geparkeerde auto moest rijden. Op dat moment reden enkele fietsers naast de bus en naast de fietsers een brom fiets. Het enige wat hij nog had kunnen doen toen hij de personenauto voor zich zag was remmen. De officier nam het de chauffeur kwalijk dat hij niet goed had opgelet en dat hij met ongeveer 50 km. snelheid gereden had. Voor de situatie ter plaatse was dat volgens de officier te snel. Op 16 juli zal de rechtbank uitspraak doen. 3T« c°fn7 Etherpiraat. In Hoogeveen hebben opsporingsambtenaren van P.T.T. een clandestiene zender opgespoord en in be slag genomen. De „exploitant", een 17- jarige leerling-stratenmaker, kreeg een proces-verbaal. Tijdens een lichtstoring in een gedeelte van de binnenstad van Heerlen zijn 's nachts uit de etalage van een juweliers zaak twee etuis met kostbare ringen ge stolen ter waarde van 40.000,-. Omstreeks drie uur werden buurtbewoners opgeschrikt door een hevige slag, gevolgd door glas gerinkel en geloei van de alarminstallatie •an de juwelier. Toen zij gingen kijken wat er aan de hand was, bleek het\ buiten aardedonker te zijn. Een storing in het lichtndt was daar debet aan. De dief had er een dankbaar gebruik van gemaakt. Roosendaal-Nispen heeft 40.000 inwoners De 40.000ste, Marinus van Ginderen krijgt van de gemeente een spaarbankboekje met 40.000 cent. De burgerij gaat op 21 juli feestvieren. De schooljeugd wordt op be schuit met muisjes onthaald, er zal een beeldhouwwerk van Sybille Krosch worden onthuld en er zal een tentoonstelling over „Roosendaal in verleden, heden en toe komst" worden geopend. Roosendaal had aan het einde van de oorlog nog geen 30.000 inwoners. Het k'n.M.I. deelt 'mee: Terwijl zich voor de kust van Noorwe gen een hogedrukgebied handhaaft, is de luchtdruk in West-Europa langzaam gaan dalen. Deze dalingen houden verband met een depressie ten zuiden van Ierland, die langzaam het vasteland van West-Europa nadert. Aan de voorzijde ervan drong war mere lucht naar onze omgeving door, het geen de atmosfeer onstabiel maakte. In het zuiden van het land viel daardoor in de nanacht hier en daar een onweersbui. Het front van de depressie bracht plaatselijk regen en onweer in Engeland en West-Frankrijk. Het ziet ernaar uit dat dit front morgen tot ons land kan door dringen, zodat er dan meer bewolking zal zijn waaruit plaatselijk enkele regen- of onweersbuien zullen vallen. Het front zal tevens afkoeling brengen. WEERRA PPORTEN Maximum-temperaturen M c binnen- en sul ten land d Ce Neerslag laatste 24 uur. E V SC S c5 Den Helder onbewolkt ono 15 0 Ypenburg licht bew. no 18 0 Vlissingen licht bew. nno 19 0,6 Eelde onbewolkt O 17 0 De Bilt onbewolkt no 19 0 Twente onbewolkt ono 20 0 Eindhoven licht bew. ono 22 0 Zd-Llmburg onweer ozo 23 0,6 Helsinki gehee] bew n 19 16 Stockholm half bew. n 23 2 Oslo zwaar bew 0 22 0 Kopenhagen onbewolkt nnw 17 0 Aberdeen onbewolkt zzo 11 0 Londen geheel bew O 23 0 Amsterdam half bew. O 18 0 Brussel licht bew. ono 23 0 Luxemburg zwaar bew ozo 28 0 Parijs zwaar bew ono 30 3 Bordeaux zwaar hew windst. 27 4 Grenoble half bew windst. 30 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn licht bew. ono 21 0 Frankfort onbewolkt no 28 1 München onbewolkt zo 25 0 Zürich onbewolkt wnw 28 0 Genève licht bew windst. 26 0,3 Locarno onbewolkt windst. 26 0 Wenen onbewolkt windst. 24 0 Innsbruck licht bew. wzw 27 0 Athene onbewolkt nno 31 2 Rome licht bew. windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt no 25 0 Madrid licht bew. windst. 30 0 Mallorca licht bew. windst. 0 Lissabon geheel bew w 28 0 Woensdag 11 juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 14.34 uur, onder 0.49 uur. Maanstanden 10 juli 0.40 uur eerste kwartier. 17 juli 12.41 uur volle maan. 24 juli 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 juli Hoog water 9.25 en 21.51 uur. Laag water 4.41 en 17.05 uur. Woensdag 11 juli Hoog water 10.22 en 22.52 uur. Laag water 5.37 en 18.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2