Drie nieuwe processen in Frankrijk tegen OAS-ers Ook al aan de sigaar? P.K P.K Moskous vredescongres in opstand over kernproef Westduitse procureur-generaal op goede gronden verdacht WERELDNIEUWS In Amsterdam rijden nog enkele trams van het oude model met balcons, waarop je roken mag. Nu zijn er mensen,die rustig bij 'n halte kunnen blij ven staan wachten, Aanslag op Soekarno voor militair tribunaal Schietpartij aan Syrisch- Israelische grens Symbool van Kwaliteit Het is een geschenk, zegt commentator Zjoekov van het partijblad Pravda Verzoening Ben Khedda- Ben Bella verwacht Russische Iljoesjin-14 neergestort: 10 doden Vijftien jaar tuchthuis voor jonge moordenaar Waalse socialist André Renard ernstig ziek Prof. Da Rocha premier van Brazilië ^Praatótoel De Kapitein van een zeesleper en DINSDAG 10 JULI 1962 3 Algemeen verlangen naar normale rechtspleging -4 Amerikaanse student in ziekenhuis opgenomen Zes doden Minister stelt voor hem op wachtgeld te plaatsen Churchills toestand baart geen zorgen 0p de Cri Stellweg (Van onze correspondent) PARIJS Op de rollen van drie ver schillende Franse rechtbanken staan deze week processen tegen leiders of aanhan gers van de geheime legerorganisatie de O.A.S. Gisteren waren het de twee pou jadistische oud-Kamerleden Bouyer en de eeuwige student Demarquet, die met nog een vijftien volgelingen op de bank der beschuldigden zaten van het bijzondere mi litaire tribunaal in het Parijse Paleis van Justitie. In het zittingszaaltje van het Fort van Vincennes, aan de gelijknamige poort van Parijs, zijn vandaag voor het normale mi litaire gerechtshof, dat al eerder de ex- luitenant Degueldre die vorige week werd gefusilleerd, ter dood veroordeelde, drie an dere officieren verschenen, die eveneens van verschillende activistische wandaden waaronder moordaanslagen, beschuldigd zijn. Tenslotte zal morgen een begin wor den gemaakt met de berechting van de twee moordenaars van een communistische belastinginspecteur, die voor de O.A.S. indertijd naar Frankrijk was gevlucht. De ze berechting is voor het eerst sedert Frank rijk door de O.A.S. geteisterd wordt toe vertrouwd aan een normale lekenrechtbank, die zetelt in het departement van de Or ne, waar de moord ook werd gepleegd. De Franse kranten in het algemeen en de juristen in het bijzonder, die geen van allen gelukkig zijn met het wissel vallige en tegenstrijdige verloop dat de ver schillende procedures tegen O.A.S.-leiders tot dusver hebben genomen, volgen de ze processen met de grootst mogelijke aan dacht. Over het algemeen gaat de voor keur duidelijk uit naar een terugkeer naar de normale rechtspleging en de opheffing van militaire of civiele uitzonderingsrecht banken. die, gezien de ervaring met ex- generaal Salan, zelfs geen garantie blij- jcen te bieden voor de „voorbeeldige be straffing", waarvoor ze tenslotte werden opgericht. Marcel Bouyer, die ongeveer een jaar geleden zijn koekjesbakkerij, vrouw en drie kinderen in de steek liet om zijn patriot tische missie in naam van het Franse Al gerije in Zuid-Frankrijk te volbrengen, had zich toen beijverd een net van acti vistische winkeliers over zeven departe menten te spannen. Een vijftiental, mees tal poujadistische aanhangers, van de on geveer 35 man, waaruit het net aanvan kelijk bestond, zat met nogal beteuterde gezichten in de beklaagdenbank. Aangezien de neo-fascistische kampioen onder de Pa rijse advocaten, mr. Tixier-Vignancour, samen met mr. Isorni, die indertijd ex- maarschalk Pétain verdedigde, de pleidooi en op zich genomen heeft, lopen de be schuldigen een redelijke kans er al thans het leven niet bij in te schieten. Naast een groot aantal aanslagen met plasticbommen op woonhuizen, openbare 'Advertentie tot er eindelijk zo'n tram aankomt. Ze hebben juist een sigaar op gestoken en ze piekeren er niet over, die te doven, 'n Sigaar, die eenmaal aan is, moet aan blijven anders is het uit. Uit met het echte genot, waarvoor een echte genieter graag een stel trams over heeft. Hij laat ze in alle gemoedsrust zijn neus voorbij gaan. Maar waar om telkens dat wuiven.dat hij doet? Och, hij wuift, nu hij zich in de buitenlucht bevindt, de rook naar zich toe! Trams mogen zijn neus voorbij gaan, het aroma van zijn sigaar mag dat niet. Hij staat daar echt, zo'n sigarenroker, als een man, die verheven is boven het jachten van deze tijd. Daar komt eindelijk zijn ouderwetse tram. De grote stroom van gehaasten en zich verdringenden is intussen afgevoerd. Nu staat hij als een vrij man op een vrij balcon. Met zijn sigaar! Ook al een vrij mens? DJAKARTA (AFP) De verdachten van de moordaanslag van 14 mei op presi dent Soekarno zullen voor de militaire rechtbank op Java moeten verschijnen. Volgens het persbureau Antara is deze be slissing genomen door de minister van Defensie, Nasoetion. In een order wijst Nasoetion er op, dat het „lafhartig verraad" gepleegd is op het tijdstip, dat Indonesië gewikkeld is in zijn strijd om de herwinning van westelijk Nieuw-Guinea en dat het een nationale ramp zou zij^i geweest, wanneer de aan slag was gelukt. gebouwen en elektrische centrales, wordt Bouyer er ook nog van verdacht de hand te hebben gehad in de moord op de voor malige burgemeester van Evian, Blanc, enkele uren voordat in dat stadje de eerste officiële onderhandelingen met het F.L.N. begonnen. Bouyer, een corpulente veertiger, ver klaarde bij het eerste verhoor echter, dat de president de activiteiten van zijn or ganisatie niet zo zwaar moest opnemen. „Ik heb nooit iemand een haar willen krenken", zo poogde hij het tribunaal te vermurwen, „Het was mij er alleen maar om begonnen mijn politieke tegenstanders een beetje bang te maken. Er zijn wat ruiten gesprongen, maar bloed heeft er door mijn toedoen nooit gevloeid". In hoeverre Bouyer deze onschuldige en bijna idyllische voorstelling van zaken kan blijven volhouden, zal nog wel blijken in het verdere verloop van zijn proces, waarvoor voorlopig vier tot vijf dagen zijn uitgetrokken. JERUZALEM (Reuter) Volgens Israë lische legerkringen hebben Syrische mili tairen maandag het vuur geopend op een groep Israëlische landmeters te Kfar Szold in het uiterste noorden van Israel. Israë lische grensbewakers schoten terug. Het vuurgevecht, waarbij een Israëlische grens wacht werd gewond, duurde anderhalf uur. (AFP) Radio Damascus gaf een an dere lezing van het incident. Volgens dit Syrische station hadden Israëliërs aan hun kant van de grens gras in brand gesto ken. Het vuur had zich over de grens uitgebreid, maar toen Syrische boeren en militairen de brand wilden blussen, wer den zij door Israëlische pantserwagens be schoten. Bij het volgend vuurgevecht werd een Israëlische militair gewond, aldus de Syrische lezing. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie De sleepvaart bij hoge zee - Hollands Glorie - dat is zijn werk. Hij is verant woordelijk voor sleep, schip en beman ning! Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De kapitein weet uit er varing dat P.K, chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aan genaam en natuurlijk middel tot con centratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.,1 PK-N-2-62. MOSKOU (Reuter) Vele afgevaardig den op het Wereldcongres voor ontwape ning en vrede, dat maandag in Moskou begonnen is, hebben de jongste Ameri kaanse kernontploffing boven de Stille Oceaan met kracht veroordeeld. Mevrouw Judith Cook, die aan het congres voorge steld werd. als de leidster van de vredes- betogingen die vrouwen in de Verenigde Staten hebben gehouden, veroordeelde de Amerikaanse kernproef „en alle andere proeven, die waar dan trok gehouden moch ten worden", in naam van de moeders van de hele wereld". Professor Dale Pontius uit Chicago oefende critiek op de Verenigde Staten wegens de vlucht van de U-2, de invasie van Cuba. de Amerikaanse houding tegen over het Duitse vraagstuk en de „dwaze slachting van het Vietnamese volk". Er werd geapplaudfse^rd toen ook hij critiek leverde op de hervatting van de Ameri kaanse kernproeven. Het applaus nam echter snel af hoe wel vele westelijke afgevaardigden van hun instemming blijk gaven toen hij verklaarde dat het grootste deel van de Amerikaanse delegatie van mening is dat de Sovjet-Unie de destijds gemaakte af spraak om geen kernproeven meer te ne men genegeerd heeft. Toen hij zei dat de Amerikaanse afgevaardigden het er over het algemeen over eens zijn, dat de re gering van communistisch China de grens incidenten met India heeft uitgelokt, hoor de men hier en daar „neen" roepen in de zaal. Professor Pontius sprak voorts nog over het bestaan van twee soorten van kolonialisme en deed een beroep op de communistische landen om de vorming van een UNO-politiemacht te steunen. De Chinese minister van Cultuur, Mao Toeng. die de delegatie van Peking leidt, sprak over de „eenheid van de twee grote socialistische landen, China en de Sovjet- Unie" en zei dat zijn land nooit een cen timeter van het grondgebied van een an der land zou bezetten. Kanunnik John Collins van de Londense St. Paul's Cathedral heeft vandaag op de conferentie een plan ingediend tot ver vanging van „het huidige evenwicht van schrikaanjaging" door „een evenwicht van vertrouwen" teneinde de wereld te behoe den voor vernietiging door kernwapens. Volgens hem kan het vertrouwen niet in bevredigende mate toenemen, zolang het verlangen van de mensen naar vrede door beide partijen in een geschil wordt uit gebuit ter bevordering van eigen politieke of ideologische doelen. Onderhandelingen over ontwapening en ALGIERS (AP) Autoriteiten van de gematigde regering van premier Ben Khedda vertrouwen erop dat de bespre kingen met de afvaljige vice-premier Ben Bella in Marokko spoedig tot een ver zoening zullen leiden. Ben Bella ging on middellijk na zijn aankomst in de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat in conferentie met de afgezanten van Ben Khedda, de minister van voorlichting Mohammed Ya- zid en minister van Staat Rabah Bitat. Het is niet bekend of de twee minis ters van Ben Khedda machtiging hebben gekregen met Ben Bella een overeen komst te sluiten. U kunt aannemen dat zij geen moeite zullen hebben om tot een vergelijking te komen", zo verklaar de een autoriteit in Algiers. Ben Bella en vice-premier Mohammed Khider braken met Ben Khedda uit pro test tegen het ontslag van kolonel Bou- medienne, stafchef van het Algerijnse le ger. Er gaan geruchten in Algiers dat Ben Khedda te zijner tijd bereid zal zijn de breuk tussen de voorlopige regering en Ben Bella te helen door af te treden ten gunste van ex-premier Ferhat Abbas. vrede beloven niet veel goeds zodra men aanneemt dat vrede alleen maar mogelijk is als de gehele wereld leeft volgens de opvattingen van een van de partijen. Collins drong er voorts op aan dat de neu trale, niet-gebonden of half-gebonden lan» den alles doen wat zij kunnen om de par tijen in de tegenstelling Oost-West bij el kaar te brengen. Die landen dienen een voorbeeld te stellen door zich bereid te tonen zich te ontwapenen en geschillen zonder geweld tot oplossing te brengen. De enige doelmatige weg naar de vrede is dat de landen zelfstandig ontwapenings maatregelen nemen, aldus Collins, voorzit ter van de Britse organisatie voor afschaf fing van kernwapens. Misdaad van a.omisten" (AP) De Russische organisatoren wonden er geen doekjes om dat zij blij waren met de Amerikaanse kernproef om de oorlogsafkeer van de tweeduizend afge vaardigden geheel tegen de Verenigde Sta ten te richten. „Het is een geschenk aan het congres," zo gaf Georgi Zjoekov, de politieke com mentator van het partijblad Pravda, toe. Radio-Moskou zond een urenlange tirade uit van Russen en bezoekers uit de gehele wereld tegen het misdadige gedrag van de Amerikanen. „Misdaad van Ameri kaanse atomistën," zo luidde de grote kop van het extra nummer waarmee het re geringsorgaan Izvestia op straat kwam. De Russen lieten hun ruimtehelden Gaga rin en Titov de proef veroordelen als een misdadige daad van kernbommaniakken. De voorzitter van de Japanse raad te gen kernwapens, professor Kaoroe Jasoei, noemde de proef een „uitdaging aan het congres". Hij sprak van een schending van het internationale recht. De ene na de andere afgevaardigde zei het samen vallen van de proef met de opening van het congres op te vatten als een opzette lijke belediging aan het adres van de ver zamelde ijveraars voor de vrede. Het verklaarde doel van het congres een weg naar de wereldvrede te vinden welke voor allen aanvaardbaar is is op de achtergrond geraakt door de ver ontwaardiging over de Amerikaanse kern proef. Het is zeker* dat premier Kroesjtsjev, die het congres vandaag zal toespreken, de stemming op het congres tegen de Amerikaanse proef zal uitbuiten. MOSKOU (AP) Een Russisch Iljoes- jin-14 lijnvliegtuig is afgelopen vrgdag na bij Tasjkent neergestort waarbij tien tot veertien mensen om het leven gekomen zouden zijn. Een Amerikaanse student werd gewond. De Amerikaanse consul in Moskou heeft meegedeeld, dat de student twee tot vier weken in het ziekenhuis moet blijven. Hij zei niet te geloven dat zich an dere buitenlanders in het toestel bevonden. Van de Russische autoriteiten kon men niets loskrijgen, maar volgens onofficiële berichten maakte het toestel een noodlan ding op een open veld tijdens een vlucht van Samarkand naar Tasjkent. ROME (Reuter) Een viermotorig Li banees vrachtvliegtuig is maandagavond bij Brindisi in Italië in zee gestort. Het toe' stel, een Douglas DC-4, had zes beman' ningsleden, vier Libanezen, een Zuidafri kaan en een Australiër aan boord. Het was onderweg van Frankfort am Main naar Beiroet. Het vliegtuig, van de Trans Mediter ranean Airways, had een tussenlanding te Brindisi gemaakt. Kort nadat het was op gestegen, zagen ooggetuigen dat er een vlam uit een van de motoren schoot, waar op zich twee ontploffingen voordeden. Het lijk van de Australiër is geborgen. BONN Tot vijftien jaar tuchthuis werd gisteren in München de 21-jarige „weekendmoordenaar" Peter Hössl ver oordeeld. De officier van Justitie had te gen Hössl, die uit louter sehietplezier drie mensen vermoordde, levenslange gevan genisstraf geëist. Volgens de officier ging het niet aan Hössl te beschouwen als min derjarige, waardoor hij er met tien jaar jeugdgevangenis af zou kunnen komen. De officier noemde de jongeman een vol ledig toerekeningsvatbare misdadiger, wiens pathologische aanleg evenwel wei nig hoop op verbetering toelaat. Wel gaf hij toe dat de schietlust van Hössl berust te op een soort sexueel wapenfetisjisme, maar hij achtte toch geen termen aanwe zig aan te nemen dat de jongeman bij de drie zinloze moorden op willekeurige mensen verminderd toerekeningsvatbaar was geweest. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse minister van Justitie Stammberger heeft het bondskabi- net voorgesteld de in april benoemde pro cureur-generaal Wolfgang Frankel op wachtgeld te plaatsen. Stammberger kwam tot zijn voorstel, nadat hij een rapport had ontvangen van een parlementaire commis sie, die had onderzocht of Frankel zich in het derde rijk correct heeft gedragen. Deze commissie, die bestond uit de christen-democraat dr. Wilhelmi, de socia list Jahn en de liberaal dr. Dehler, onder zocht allerlei documenten, waaruit zou kunnen blijken, dat Frankel, die van 1936 tot 1943 bij het openbaar ministerie in Leipzig werkte, zich schuldig heeft ge maakt aan het nietig verklaren van uit spraken in strafprocessen op lager niveau, om zo nog strengere straffen te kunnen eisen. Volgens Oostduitse beschuldigingen zou Frankel op deze manier doodstraffen hebben bewerkstelligd voor allerlei kleine vergrijpen. Uit Stammbergers houding moet worden opgemaakt, dat de Oostduitse beschuldi gingen door de parlementaire commissie in elk geval grotendeels waar werden be vonden. Dit werd eigenlijk al verwacht sinds bekend was geworden, dat Frankel belastende Oostduitse documenten als authentiek had moeten bestempelen. Vele waarnemers in West-Duitsland zetten bij de zaak-Frankel talrijke vraagtekens. Hoe is het mogelijk, zo vraagt men zich af, dat minister Stammberger, in de hoogste func tie van de staande magistratuur der bonds republiek, een figuur benoemde met een dermate dubieus verleden? Naar inmiddels bekend is geworden, heeft Stammberger in april wel aan Fran kel gevraagd of er iets op zijn verleden in het Derde Rijk aan te merken was, „daar hij moest rekenen op scherpe aanvallen uit Oost-Duitsland". Hierop zou Frankel heb ben geantwoord, dat zijn verleden smette loos was, waarna zijn benoeming, kennelijk zonder nader onderzoek, volgde. Een vreemde gang van zaken, als men bedenkt, dat er steeds over wordt gepraat dat de hele Westduitse rechterlijke macht nu ein delijk eens voorgoed gezuiverd moet wor den van nazi-smetten. BRUSSEL André Renard, de 51-jari- ge leider van de socialistische Waalse fe deralisten, is ernstig ziek. Naar zijn dag blad La Wallonië bericht, heeft hij zater dag een beroerte gehad. Hij is opgenomen in een ziekenhuis te Luik en is daar ge opereerd. Renard was gisteravond nog steeds buiten bewustzijn en zijn toestand wordt door de geneesheren als zeer ern stig beschouwd. Het was de laatste tijd nogal stil ge worden rondom Renard. Belgische politie ke kringen te Brussel hadden de indruk, dat er een compromis tussen de leider van een deel der Waalse socialisten en het socialistische partijbestuur in de maak was. Men mag veronderstellen dat Renard voor enige tijd zal zijn uitgesloten van het politieke leven en mogelijk dat daarvan het gevolg zal zijn, dat zijn aanhangers wat gemakkelijker „in de pas" zullen blij ven lopen met de B.S.P. (Van onze correspondent) LONDEN Sir Winston Churchills ge broken been, dat aangetast is door een aderontsteking, was volgens het jongste bulletin maandag iets meer gezwollen. Maar de afwijking is slechts plaatselijk en de patiënt voelt zich goed. Nader wordt vernomen dat de aderontsteking geen re den tot ongerustheid geeft. Het bulletin betekent niet dat Sir Winstons toestand op een verontrustende manier zou zijn ver ergerd, maar dat de ontsteking minder snel verdwijnt dan verwacht werd. Ader- ontsteking (phlebitis) is gewoonlijk eer lastig dan pijnlijk en het feit dat Sir Winston zich niet onprettig gevoelt wordt opgevat als een bewijs dat de behandeling welke hij krijgt resultaten heeft. Een van de problemen bij een oude man als Churchill is dat hij het been enige tijd stil zal moeten houden, terwijl hij om com plicaties te voorkomen, juist zo veel mo gelijk in beweging had behoren te zijn. Lady Churchill zei dat Sir Winston maan dag veel beter was dan de dag tevoren. Churchill kon vanmorgen in bed opzitten en zijn ochtendbladen lezen. BRASILIA, (AP) Het Braziliaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 215 stemmen tegen 58 stemmen de benoeming goedgekeurd van Francisco Prochada da Rocha ais premier van Brazilië. Met de benoeming van deze universiteitsprofessor uit Porte Alegere is een einde gekomen aan een politieke crisis die dertien da gen geduurd heeft. Da Rocha vond een formule die bevredi gend was voor beide partijen in het ge schil. Uit de crisis vloeiden onlusten voort die elf mensen het leven kostten. Er brak ook een algemene staking uit. Het geschil ging er om of er onmiddel lijk een volksstemming gehouden zou wor den om het volk te laten beslissen over het parlementaire systeem of terug te keren, tot het presidentiële systeem ,-dat president Joao Goulart wil. De meerder heid van de afgevaardigden kantte zich hiertegen. Rocha bracht de oplossing door te verklaren dat uitsluitend het Congres over deze kwestie kan beslissen. (Reuter) De 52-jarige Da Rocha is lid van de sociaal-democratische partij, die in het parlement de meerderheid heeft. Hij zal het parlement buitengewone vol machten vragen ter bestrijding van de stijgende kosten van levensonderhoud. Da Rocha was de derde man die door president Goulart in een tijdsbestek van nog geen drie weken tot premier werd aangewezen. De eerste aangewezene was Santiago Dantas. Hij werd door het par lement afgewezen. De volgende was se nator Móura Andrade. Zijn benoeming werd wel door het parlement bekrachtigd, maar hij trad toch af omdat hij geen ka binet kon vormen. Tour Dit is de tijd dat de Tour de France veler gemoederen bezighoudt. Zozeer dat kranten-, televisie- en radiorubrieken een endje moeten opschikken om een extra plaatsje in te ruimen voor Tournieuws. Mijn slager zet er om een uur of vier de radio in de huiskamer (die een behoor lijk aantal meters van z'n winkelruimte verwijderd is) keihard voor aan zodat de dagprestaties van Anquetil en Geldermans hem nog net boven het hakblok berei ken kunnen. Onze vriend Joost zorgt om die tijd niet bij zijn klanten binnen maar in z'n eigen auto te zitten waar hij rus tig en geconcentreerd kan luisteren wie morgen de gele trui om de borst 'mag werpen. Onze buurman zegt dat Vannit- sen een flut-renner is maar dat we van Maliepaard nog plezier zullen beleven. En in de trein vliegen vijf mannen el kaar in de haren over het waarom en waartoe van merkenploegen in plaats van landenploegen. Vrouwen die zich voor de Tour interesseren zijn schaars. Vrouwen worden er niet koud of warm van, maar er zijn er toch die, zelf toevallig juist in een tourperiode vakantiehoudend door Frankrijk toerend, er met de neus opge drukt werden en er danig van onder de indruk zijn gekomen. Zij zagen met eigen ogen en grote verbazing, ja zelfs met ontzag, de wielergroten de Col de la Fau- cile af- dan wel opvliegen en ze zeggen dat het werkelijk onbegrijpelijk is hoe hard men fietsen kan daar.Net zo hard wel als de pas nagekeken auto van hun Jan, in de haarspelden zelfs harder! En dat op bandjeszó. Ze wijzen een halve centimeter aan. Onderweg zagen zij ze, een 100 km. of daaromtrent fietsend, hun broodje paté mummelen en hun flesje bier slobberen en ze vertellen dat toen ze Jan vroegen of die grapjasserij nou nog wat opleverde, hij zei dat Bobet en Coppi zich regelrecht het miljoen inge- fietst hadden. Het werd die vrouwen toen en daar met één klap duidelijk hoe het mogelijk is dat er altijd beeldschone meisjes beschikbaar zijn om de bestofte, hevig zwetende renners af te zoenen na hun obligate 3 d 400 km nog wel met een stralende glimlach om de kersrode lipjes. Ze begrepen ineens dat er mu ziek kan zitten in zo'n zoen. Een enkele gelukkige heeft Woutje Wagtmans de Col de Lautaret zien bedwingen ejn ze waren er stuk van: zo'n heel klein mannetje toch maar, helemaal uit zijn Brabants dorpje vandaan, niks als kuitje en neus, op een heen en weer zwiepend fietsje temidden der grote, barse bergenDe steenslag sprong huizenhoog weg onder zijn tengere wieltjes, de zon brandde mee dogenloos, het flesje aan zijn stuurtje bevatte al geruime tijd geen druppeltje meer maar Woutje vocht zich dapper en eenzaam een weg naar boven, naar het topje van de kruin van de col. Onze zegsvrouwen hebben hem de neus over de top zien steken, hem de kruin zien ronden en hem daarna in verbijsterende vaart de hoek om zien gaan, naar be neden, naar Grenoble.En met de ver se, bij Jan gehaalde wetenschap dat daar vast een fikse lap van duizend op hem lag te wachten, begrepen ze wel wat Woutje en alle Tourrenners uit verleden, heden en toekomst bezielt. Want de aan trekkelijkheid van lapjes van duizend is niemand vreemd en als je ze al fiet send en kale collen beklimmend zou kun nen bemachtigen inplaats van op een kantoorkruk of in een groentewinkel dan zou je wel gek wezen als je thuisbleef of met de auto ging. Zo redeneren dc enkele vrouwen die door een speling van het lot geconfron teerd werden met de Tour de France en uit hun redenatie blijkt dat ze wel oog hebben gekregen voor de prestaties en de revenuen maar niet voor de wie lersport op zichzelf. Dat schijnt toch wel uitsluitend voor mannen te zijn wegge legd. J Prinses. De 37-jarige prinses Helena van Mecklenburg is zaterdag bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. Het toervliegtuigje, waarmee zij een vlucht maakte, stortte in de buurt van Meck lenburg, in Noordrijn-Westfalen, naar beneden. Ook de piloot kwam om het leven. De stoffelijke omhulsels konden eerst zondag geïdentificeerd worden. Ruimte. Ruimteschepen, die gedwongen of per ongeluk in een vreemd land terecht komen moeten met hun bemanning aan het land van herkomst worden terugge geven. Zowel de Sovjet-Unie als de Ver enigde Staten hebben voor de UNO plan nen met een dergelijke strekking opge steld. In het Russische voorstel wordt echter een uitzondering gemaakt voor ruimteschepen die spionage bedrijven. Geraamte. Een inwoner van Wachtebeke, bij Zelzate aan de Nederlandse grens, is bij het spitten in zijn tuin op het ge> raamte van een betrekkelijk jonge man gestoten. Uit een eerste onderzoek maakt men op dat het waarschijnlijk de stoffelijke resten zijn van een man die ongeveer een eeuw geleden als vermist werd opgegeven. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft maandag in Port Macquarie (Australië) tientallen woonhuizen en andere gebou wen verwoest. Drie mannen werden ge dood en een vierde ernstig gewond door het instorten van een flatgebouw, terwijl een nog onbekend aantal andere man nen onder het puin werd ingesloten. Zuinig. In Argentinië is maandag het feit herdacht dat het land 146 jaar geleden onafhankelijk werd. Uit bezuinigingsover wegingen was de traditionele militaire parade van drie uur in Buenos Aires bekort tot een parade van een half uur van kadetten, die langs president Gui- do trokken. Tengevolge van een sta king reden maandag in de hoofdstad ongeveer drieduizend autobussen niet. De vervoersondernemingen willen toe stemming om de tarieven te verhogen. Minder volle nicht. De 25-jarige Britse Prinses Alexandra heeft een operatie ondergaan ter verwijdering van ontsto ken amandelen. Blijkens een bekendma king van Kensington Palace is haar toe stand „zeer bevredigend". Prinses Alex andra is een volle nicht van koningin Elizabeth. Vuurwerk. De Chinese communisten heb ben gisteren de eilanden Quemoy en Matsoe met granaten beschoten, aldus deelt het nationalistisch Chinese mini sterie van Defensie op Formosa mee. Opgeblazen. De Westberlijnse sociaal-de mocraten zullen honderdduizend partij leden uit West-Duitsland uitnodigen voor een driedaagse massameeting in de ver deelde stad. De bijeenkomst zal van 19 tot 21 oktober gehouden worden. Het hoofdkwartier wordt gevestigd in een op blaasbare tent met een doorsnede van twaalf meter. Festival. In tegenwoordigheid van koningin Elizabeth is het eerste festival van de Londense City geopend. Het programma vermeldt concerten, tentoonstellingen, balls, wijnproeven en wedstrijden op de rivier de Theems. Als onderdeel van het festival van twee weken hebben de be roemde verzekeraars van Lloyd's hun instituut voor het eerst in het 274-jarig bestaan voor het publiek opengesteld. Geen politiek. Op de internationale eco nomische conferentie van Afrikaanse, Aziatische en Latijnsamerikaanse lan den te Cairo is het voorstel van presi dent Nasser verworpen om de naam van de conferentie te veranderen in „Con ferentie voor Vooruitgang en Vrede". De afgevaardigde van Tanganyika ver klaarde naar aanleiding van dit voorstel, dat de conferentie geen politiek karak ter heeft. De conferentie houdt zich be zig met de economische problemen van ontwikkelingslanden. Blijde gebeurtenis. In een speciale uitzen ding van radio Marokko is bekendge maakt dat „aan het koninklijk paleis een blijde gebeurtenis wordt verwacht" Uit het communiqué blijkt niet om welke moeder het hier gaat. Zij zou een van de drie zusters van koning Hassan II kunnen zijn. die op 15 augustus 1961 ge huwd is, of de vrouw van koning Hassan, wiens huwelijk volgens Marokkaanse ge woonte geheim moet worden gehouden tot aan de dag van de geboorte van het kind. Godsdienstonderwijs. Wanneer een over eenkomst, die maandag tussen Oosten rijk en het Vaticaan is getekend, door het Oostenrijkse parlement is goedge keurd, zal op alle openbare en bijzondere scholen in Oostenrijk godsdienstonder wijs gegeven worden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3