Kennedy wijst de Amerikanen met nadruk op onderlinge afhankelijkheid Samenwerking ter weerszijden van de Atlantische Oceaan Enorme OPRUIMING enorme koopjes Enorme koopjes Stoffenafdeiing Badpakken Corsetten en BH's Zonnestudie in de jaren 1964-1965 „Eerst gevangenen vrij dan kans op EEG" voor alle leeftijden Engeland in de EEG Geen overheersing Russische critiek DINSDAG 10 JULI 1962 6 Het internationale jaar van de rustige zon-IQSY Europeanen tot Franco President Tubman brengt staatsbezoek aan Londen Goed drogende Theedoeken 0.68 0.99 4.98 1.49 1.29 met of zonder naad, 1e keus 0.98 1.25 1.89 vanaf 3.90 WAARDEBON Grote keuze restanten Komt u eens kijken? 9.90 9.90 4.90 12.90 6.90 uit onze WASHINGTON (AP) Amerikaanse geleerden treffen voorbereidingen voor een diepgaande studie in „Het jaar van de rustige zon in 1964-1965". Deze geleerden zijn voornemens hun krachtsinpanning te coördineren met die van collega's in 35 andere landen. Tezamen willen zij op on gekende schaal een studie maken van de zon, de interplanetaire ruimte, de atmos feer van de aarde en de oppervlakte van de aarde in een tijd, waarin de zon een van zijn periodieke intervallen van betrek kelijke rust geniet dat wil zeggen wan neer hij betrekkelijk weinig zonnevlekken vertoont. Het instrumentarium zal zowel appara tuur voor de bestudering van Mars en Ve nus omvatten als speciale boeien, die neer gelaten worden in de Grote Oceaan. Deze grote internationale studie heet Het inter nationale jaar van de rustige zon, in het Engels afgekort tot IQSY. Verwacht wordt dat de studie inlichtingen over de weers verwachting, het voorspellen van atmosfe rische storingen in de radio-verbindingen en de bestrijding van mogelijk stralings gevaar bij de ruimtevaart zal opleveren. IQSY is min of meer een omgekeerd internationaal geofysisch jaar. Dat GY viel samen met een piek in de activiteit van de zonnevlekken. De periode 1964-1965 valt samen met een uiterst geringe activiteit der zonnevlekken, die een regelmatige cy clus van elf jaar kennen. De Amerikaanse studie strekt zich uit over een gebied van pool tot pool. En kele belangrijke onderdelen van deze stu die zullen worden gemaakt in laboratoria in het meest woeste deel van het zuid poolgebied. De Amerikaanse geleerden zullen de ge dragingen van de ionosfeer, de kosmische straling, het geomagnetisme, de aurorae, de luchtstromingen op grote hoogte en de zonnevlammen bestuderen. Raketten zullen te McMurdo Sound in het zuidpoolgebied gelanceerd worden zo dra zich zonne-erupties voordoen. Raketten en ballonnen zullen op grote hoogte alu- miniumsnippers uitstrooien voor een stu die van de windrichtingen. Met behulp van satellieten, die dit en volgend jaar gelanceerd zullen worden, zal een studie van de zon gemaakt worden. Verder zullen satellieten gelanceerd wor den die zich in 1964 in de buurt van Ve nus en Mars zullen ophouden. LONDEN (Reuter) De Europese be weging heeft generaal Franco meegedeeld, dat Spanje geen kans zal krijgen zich te verbinden met de Europese gemeenschap pelijke markt, tenzij de Spanjaarden, die na terugkeer van het congres in Mün- chen verleden maand werden gearresteerd worden vrijgelaten. Een parlementslid van de Britse Labourparty heeft dit gisteren gezegd. LONDEN Vandaag is in Londen het staatsbezoek begonnen van president Tub man, het staatshoofd van Liberia, de oud ste Afrikaanse negerpresident. Hij kwam in Dover aan en werd aan het Victoria- station door Koningin Elizabeth en prins Philip ontvangen. Zijn bezoek zal drie da gen duren. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Op Onafhankelijk heidsdag heeft president Kennedy een rede gehouden, waarin de nadruk niet op onafhankelijkheid viel, maar op deonderlinge afhankelijkheid van West-Europa en de Verenigde Staten en zelfs tenslotte van alle vrije mensen. Kennedy heeft in die rede geen nieuwe denkbeelden aan de orde gesteld. Reeds herhaaldelijk heeft de president gewezen op de noodzaak van een economisch samengaan van de Verenigde Staten enerzijds en de Europese Economische Gemeenschap en Groot-Brittannië ander zijds. Dat hij dit grootse plan (in Wash ington spreekt men van Kennedy's „Grand design"), naar voren heeft ge bracht in de plechtige herdenkingsrede, uitgesproken op de plaats waar Ameri- ka's onafhankelijkheidsverklaring is ge tekend, toont twee dingen aan: allereerst, dat dit toekomstplan voor Kennedy heel belangrijk is en verder: dat deze presi dent zelfs in een herdenkingsrede naar de toekomst kijkt. De vierde juli is Amerika's nationale feestdag bij uitnemendheid: Vele vader landslievende redevoeringen, waarin het aan grote woorden en gemeenplaatsen meestal niet ontbreekt, maar ook: een dag voor picknicks, waarbij het volk het begin van de zomer viert en zich onder de bomen te goed doet aan boven vuren geroosterde worstjes en koelgehouden bier en dranken zonder alcohol, 's Avonds is er allerwegen vuurwerk. Officieel, maar vooral onofficieel. Kinderen mogen laat opblijven en zelf vuurpeilen afschieten en tot diep in de nacht weerklinken overal de knallen van donderbussen en voetzoe kers. Kennedy heeft de nadruk gelegd op het aspect van nationale bezinning door een officiële rede te houden in Philadelphia, op de plaats waar 186 jaar .-geleden Amerika's onafhankelijkheidsverklaring is getekend. Hij wenste zijn volk vertrouwd te maken met de hoofdtrekken van zijn grootse plan: een samenwerking met West-Europa niet alleen op militair ge bied, maar ook in handel en financiën. Hoe de toekomstige verhouding tot West- Europa op de duur zal worden, wenst Kennedy nog niet te voorspellen, maar hij wil de betrekkingen nauw en intiem maken, hetgeen kan duiden op een ze kere mate van politieke vervlechting. Geruime tijd geleden is men in het Roskïlde Fjord aan de noordzijde van het Deense eiland Seeland begonnen met het heien van een stalen dam- wand om de plaats op de bodem van de fjord, waar volgens de geschiedenis tien vikingschepen moeten zijn ge zonken. Kort geleden kwam de dam de drooggelegde wand gereed en thans is het bergings werk zover gevorderd, dat het water uit het door de damwand omsloten gedeelte van de fjord is gepompt. De schets op de bovenste foto van het werk laat zien hoe men zes van de schepen hoopt aan te treffen. De onderste foto geeft een overzicht van „vindplaats". De president wenst geen overheersing door de Verenigde Staten, doch een sa menwerking tussen de twee partners, die aan weerszijden van de Atlantische Oceaan zullen wonen. Kennedy wenst evenmin een „rijkeluisclub" te stichten. Hij beseft, dat de militaire en economische macht van de rede van Kennedy, dië hier versche nen is en dit bewijst blijkbaar, dat de ver klaring het voorwerp is geweest van diep gaande studie op het hoogste niveau vóór er over werd geschreven. Deze aanval is de scherpste sinds Kennedy president geworden is als men afziet van de smaad, die is uitgestort over de mislukte invasie in Cuba. Voor diplomaten uit het Westen was hij aanwijzing temeer van de vrees van de de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de E.E.G. formidabel is, doch hij wil geen unie van bevoorrechten maken en de rest van de wereld laten toekijken. Integendeel. Hij legt de nadruk op actie van deze gemeenschap naar buiten: sa menwerking met andere vrije landen, hulp aan ontwikkelingsgebieden, aankoop van produkten en grondstoffen uit Zuid- Amerika enzovoort. Een dag na de rede te Philadelphia hield Kennedy een persconferentie. Ook daar kwam zijn grootse plan weer ter sprake. Maar meer dan te Philadelphia legde Kennedy er nu de nadruk op, dat Europa allereerst zelf een taak heeft te vervullen: het opnemen van Groot-Brittan nië in de E.E.G. Hij zei te hopen dat de taak nog deze zomer zou worden vol eindigd. Daar wacht Washington op. In tussen wenst de president zijn volk voor te bereiden op een internationale samen werking van grootse omvang, een samen werking, die echter pas mogelijk zal zijn na toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. Het verheugende is, dat dit stre ven naar integratie zowel in West- Europa als in de Atlantische gemeen schap berust op welbegrepen eigen belang. Dat vooral geeft de garantie, dat de leiders, die inzien welk een potentieel hier tot stand kan komen, niet zullen af laten te streven naar verwerkelijking van dit waarlijk grootse plan. MOSKOU (AP) „Observer" heeft maandag in de „Pravda" de verklaring van Kennedy gekarakteriseerd als gericht op het ontketenen van een thermonucleaire oorlog. Deze critielf, die samenvalt met de opening van het „Wereldvredescongres" te Moskou, is vervat in een artikel, dat behoort tot het soort, dat in werkelijkheid als een regeringsverklaring kan worden beschouwd. Het was de eerste uiting over communistische wereld voor en haar vast beslotenheid tot het voorkomen van een verenigde, economisch sterke westerse wereld. Zij zeggen dat deze niet alleen een zo goed als onkwetsbare hinderpaal voor communistische expansie zijn, maar ook een logenstraffing van de leer van Lenin, dat de landen, die de Atlantische gemeenschap vormen, zichzelf onvermij delijk zullen vernietigen in een zelfmoord conflict. Observer beweert, dat het hele denk beeld, dat Kennedy naar voren heeft ge bracht, door de geschiedenis is achter haald en dat thans de communisering van de wereld moet worden gesteund. „Of de heer Kennedy wil of niet," aldus Obser ver, „de geschiedenis staat niet stil. In de moderne tijd is de kwestie van de overgang van kapitalisme naar socialisme op wereldschaal de orde van de dag ge worden. Een derde van de mensheid heeft de overgang bewerkstelligd. Het is in onze tijd niet het aftandse kapitalisme, maar het om zich heen grijpende socialistische stelsel dat de voornaamste stromingen van de historische ontwikkeling bepaalt. Observer betoogt, dat de Sovjet-Unie de rol van kampioen van revolutionaire be ginselen, die de Verenigde Staten in het laatste gedeelte van de achttiende eeuw hebben gespeeld, heeft overgenomen. „De heer Kennedy en andere Ameri kaanse politieke leiders betuigen hun trouw aan nobele beginselen, maar de fei ten bewijzen, dat Washington al het mo gelijke doet om de anti-imperialistische revolutionaire strijd van de volksmassa's, waar die maar oplaait trachten te onder drukken, aldus Observer in de Pravda. President Kennedy's spreekgestoelte voor de Independence (Onafhankelijk heid) Hall te Philadelphia, met het zegel van de president van de Ver enigde Staten (SEAL of the PRESI DENT of the UNITED STATES). De president verklaarde op dit ogenblik voor zijn honderdduizendkoppig ge hoor dat de Amerikanen „moeten leren intercontinentaal te denken". ZATERDAG 14 JULI OM HALF NEGEN BEGINT ONZE OPRUIMING!! Profiteert hiervan, want onze prijzen zijn nu zeer laag. Zie hiervoor deze aanbiedingen en onze etalages vol met 60 JAAR ERVARING IS UW BESTE WAARBORG CENTRUMGALERIJ CORNER LANGE NIEUWSTRAAT/MARKTPLEIN, IJMUIDEN - TELEFOON 5205 Washandjes 0.19 Baddoeken 1.49 grote maat 1.98 Panlappen 0.29 Badstof keukendoeken 0.88 Sterke Droogkampioen Theedoeken Badlakens, 120 x 150 cm 1-pers. Graslinnen Lakens 4.98 2-pers. Graslinnen Lakens 5.98 Bijpassende Slopen 1.19 Flanellen Lakens, 1-pers5.48 Flanellen Lakens, 2-pers6.48 0.88 Prima wit Katoen Gebloemde Keperflanel Wit Flanel Gestreept Tinneroy2.90 Lingeriezijde, 80 cm breed 0.98 Gekleurd Lingeriekatoen 0.98 Ontbijtlakens, 115x1453.98 Keukentafelkleedjes, vanaf1.28 Dameszakdoekjes, vanaf 0.19 Herenzakdoeken, vanaf0.29 Oogjes en Tetra Luiers, vanaf 0.78 Molton Onderleggers 0.98 Rubber Hospitaaldoek 1.88 Babytruitjes, reeds vanaf 0.98 Wieg- en Ledikantdekens, vanaf 3.90 Babyboxen met vloer, vanaf29.90 Kinderledikantjes, vanaf 39.00 Kinderstoelen, vanaf11.50 Complete Babyuitzet49.90 DAMESMODE Dames handschoenen 1.25 Leuke Damessjaals Nylons, Cocktailschortjes, mooie kleuren Fantasie Bandschortjes2.49 Plastic Schortjes, NU0.98 Dienstbodeschortjes, NU 2.48 Verpleegstersschorten, 502.98 Enorme koopjes in BREIWOL per knot reeds vanaf 98 ct. Damesnachthemden, vanaf 3.98 Damespyjama's, vanaf 6.90 Meisjespyjama's, vanaf 3.90 Jongenspyjama's, Herenpyjama's, vanaf7.90 Charmeuse Damesonderjurken, vanaf 2.98 Nylon Damesonderjurken, met fijne kanten, 40/48 5.90 KOOPJES in Jupons, Dusters, Petticoats, enz. enz. Meisjes ribtricot Slips en Camisoles vanaf 0.79 Jongensslips en -singlets, vanaf 1.18 Tricot Damesslips, 38/48 0.98 Mooie Damesgarnituren, fantasietricot 2.90 Herenslips en -camisoles, vanaf1.28 Kinderoveralls, vanaf5.90 Jongensoveralls, vanaf8.90 Herenoveralls, vanaf9.90 Werkbroeken, extra wijde8.90 Werkoverhemden, vanaf 5.98 Sajet Werksokken1.39 Witte lange Damesjassen, iets vuil6.98 Tegen inlevering van deze bon ontvangt u een mooie grote baddoek van 3.95 voor 1.95 Zomerjaponnen, vanaf Damesparaplu's, vanaf Plastic Damesregenmantels Satin Feutre Dusters, vanaf Zomerrokken, vanaf Damespullovers, vanaf 2.48 Damesvesten, vanaf 3.98 Damesblouses, vanaf 2.90 Terlenka Rokken, vanaf 12.90 Restanten Herenoverhemden jfJL niet vaste boord. I Kj/k alleen 14 2.98 ■''S\ ft y Nylon Tricot Over- hemden, alleen wit, NU slechts 12.90 Weekenders, grote keus, vanaf5.98 Zelfbinders, ook Terlenka, vanaf0.39 Sokken en Ankiets, vanaf0.98 Herenbretels, elastiek 0.89 Jongensweekenders, 29 t/m 37, door elkaar 3.98 Imprimé's, uitzoeken maar, 2.00, 1.50, 1.00 Rochita Rokstof, in de mooiste dessins, NU vanaf 2.90 Wollen Kindermantelstof, vanaf 3.90 Gebloemd Katoen voor Pyjama's 1.4' Mooie Cloqué, NU1A 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6