Debat over kernbewapening in Franse Nationale Vergadering Rechtstreeks t.v.-contact tussen V.S. en Europa verwezenlijkt Bus met Griekse toeristen verongelukt: twee doden m HET WEER Voorstel tot verbetering der poütiesalarissen ingediend 7 Europese oppositie verlamd door een tactische manoeuvre van De Gaulle Begin van een nieuw tijdperk: t.v.-net met ruimtesatellieten De geestelijke vader Malik onderweg naar de V.S. 'ejoretjou v Terugwerkende kracht van 1 januari af vrijetijdsverf kwaliteitsverf S ar DAGBLAD VOOR V EL SE N - IJM UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG II JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Hutspot Dagen van Salomo Hedenavond aankomst van drie Halsen uit Rusland Het woord is aan Weinig verandering Aan het strand: SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Relletjes in Turijn 47 kleurstalen 10 ct in de winkel 47e JAARGANG NUMMER 208 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van onze correspondent) PARIJS Ten besluite van haar zit tingsjaar is de Franse Nationale Verga dering gistermiddag de debatten begonnen over een verzoek van de regering om ex tra kredieten van een bedrag van onge veer 240 miljard oude franc. En ofschoon de kosten van de fabriek van Pierrelatte aan de Rhone, waar het Franse kernzwaard gesmeed zal moeten worden maar een tien de van die som uitmaken, ligt het poli tieke accent van de debatten onmiskenbaar juist op dat punt. Het kernzwaard, dat overigens zeker niet voor 1970 gereed zal zijn is het voornaamste wapen geworden, waarmee regering en oppositie elkaar be strijden. De oppositie is zich ervan be wust dat ze, door nu de gevraagde kre dieten voor het kernzwaard te voteren, de Europese integratie, althans op mili tair gebied, voor de toekomst zelf dreigt te zullen blokkeren. Een maand geleden toen de „Europea nen" in de Kamer, of nauwkeuriger in de wandelgangen, hun neuzen telden, bleek de „Europese" oppositie over een royale meer derheid van 293 stemmen te beschikken. Niettemin is het allerminst zeker, dat, wan neer aan het einde van de debatten (ver moedelijk volgende week maandag) wordt gestemd over de motie van censuur die de socialisten vandaag of morgen aan de ver trouwenskwestie van premier Pompidou zullen verbinden, die meerderheid zich op nieuw zal aftekenen om de regering met of zonder kernzwaard ten val te brengen. Verschillende tekenen wijzen erop dat president De Gaulle ook dit keer wel aan het langste eind zal trekken al zou hij die overwinning dan ook uitsluitend aan lou ter tactische omstandigheden danken. betreft dan nog het Damocles-zwaard van de parlementsontbinding, dat het staats hoofd met het oog op een torpedering van de regering permanent boven de hoofden der Kamerleden heeft opgehangen. De grondwet schrijft voor dat nieuwe verkiezin gen binnen eeiv maand na de Kameront binding gehouden dienen te worden, en geen Kamerlid dat bij voorbaat wordt toe gelachen door het denkbeeld in de komen de hondsdagen zich in een politieke cam pagne te zullen moeten storten. Afgezien dan nog van het feit dat weinig leden van de oppositie zo stevig in hun parlemen taire schoenen staan dat ze op voorhand een campagne durven trotseren, die in het teken van het kernzwaard, dus rechtstreeks tegen het staatshoofd zou zijn gericht Al die factoren en overwegingen teza men deden gisteren de meeste waarne mers in de Kamer dan ook wel voorspel len, dat aan het einde van de debatten de Europese oppositie ondanks haar nume rieke meerderheid, opnieuw het loodje zal moeten leggen. De M.R.P.-afgevaardigde Henri Dorey heeft een pleidooi gehouden voor een Euro pese in plaats van een Franse kern macht. Buiten de Nationale Vergadering heeft Maurice Faure, voorzitter van de Door de kosten van het kernzwaard me kredieten voor een verbetering van het lot van de ouden van dagen, der Algerijnse repatrianten en der ambtenaren tot een hutspot te vermengen, wordt de Kamer opnieuw voor een dubbelzinnige en zelfs tegenstrijdige probleemstelling geplaatst. Moet men, terwille van het kernzwaard, dat, op de gaullisten na, niemand lust, zich uitspreken tegen allerlei sociale uitgaven, die negentig percent van de kredieten be treffen en waartegen geen redelijk wezen zich verzetten wil? Een tweede obstakel voor een parlemen taire overwinning der „Europeanen" is on getwijfeld ook het fiat dat bonds-kanselier Adenauer vorige week aan de buitenland se politieke plannen van De Gaulle heeft gehecht. Vooral de rooms-katholieke Volks republikeinen (MRP), die altijd de kern hebben gevormd van het „Europese" kamp zal het moeilijk vallen een principieel an der standpunt in te nemen dan de bonds kanselier, die als hun geloofsgenoot en geestverwant van meet af aan het federa lisme steeds met glinsterende letters in de vanen van zijn partij had geschreven. Een derde overweging, van praktische aard, dat de zege van de Europeanen over het kernzwaard dubieus schijnt te maken De drie schilderijen van Frans Hals welke gisteren in Nederland zouden zijn angekomen, worden hedenavond op Schip hol verwacht en zullen vandaar onmiddel lijk naar het Frans Halsmuseum worden gebracht, waar zij dan morgen reeds voor het publiek te bezichtigen zijn. De werken worden vervoerd onder toezicht van me vrouw Limmik, conservatrice van het mu seum in Leningrad, de Ermitage. Indien dus alles naar wens verloopt zal morgen de expositie verrijkt zijn met de volgende schilderijen. Twee uit het mu seum van Odessa afkomstige apostelkop pen, de twee Evangelisten. Mevrouw Koez- netsov-Lin heeft deze doeken twee jaar geleden ontdekt en beschreven. Deze twee schilderijen vormen een nieuw element in de expositie te Haarlem, omdat Hals zelden bijbelse motieven heeft gebruikt. Het der de schilderij, uit de Ermitage, is een portret van een zittende man, met gebogen arm en hand op de heup. radicaal-socialistische partij, op een lunch- bijeenkomst verklaard dat de opvattingen van De Gaulle over de Europese samen werking zo uit de tijd zijn dat zij de E.E.G.- landen zouden terugbrengen naar de „Da gen van Salomo". „Ik geloof niet dat een nationaal gerichte verdediging heden nog mogelijk is. Wat wij nodig hebben is een Europese vuist binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie", aldus Faure. (Reuter/AFP)Volgens Le Figaro heeft de minister van Defensie, Messmer, tegen luchtvaar journalisten gezegd dat Frankrijk misschien in 1970 over een waterstofbom beschikt, die gemaakt zal zijn door de kerninstallaties te Pierrelatte. De nieuwe fabriek moet over vijf jaar klaar zijn en zal vijf miljard nieuwe franc kosten. Sommige tegenstanders zeggen dat frank rijk een onafhankelijke kernmacht niet kan bekostigen, maar regeringsfunctionarissen zeggen dat de uitgaven hiervoor niet ho ger dan tien percent van het defensiebud get zullen zijn. Taxil Delord: De staat moet het individue meer vrij laten, naarmate het vordert in be schaving. Het eerste beeld van de televisie uitzending via de Amerikaanse satel liet Telstar op het scherm was de „Stars and Stripes". Het werd uitge zonden door het grondstation Andover in Maine, waar het ook weer opge vangen en heruitgezonden werd naar de nationale televisie-stations in de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië. In Frankrijk werd het beeld ook ont vangen, maar niet heruitgezonden. (Telefoto) (Van onze correspondenten) De Amerikaanse televisiekunstmaan „Telstar" heeft in de nacht van dinsdag op woensdag haar bruikbaarheid voor de overtlracht van televisieuitzendingen bewe zen. Niet alleen hebben miljoenen Ameri kaanse televisiekijkers de uitzending via de „Telstar" kunnen volgen, maar ook in Groot-Brittannië en Frankrijk heeft men haar ontvangen. Vooral op het ontvang station te Pleumeur-Bodou in Bretagne was de ontvangst heel goed. De ontvangst op het station van Goon- hilly Downs in Cornwall (Eng.) was min der goed. Het beeld was niet zo duidelijk en bovendien kreeg men later contact, pas enkele minuten voor het einde van de eer ste proefuitzending. De eerste directe televisie-uitzending tus sen Amerika en Europa is in Frankrijk uitstekend doorgekomen. Des nachts wer den de beelden door het station voor spe ciale verbindigen in Normandië opgevan gen en in de nieuwsuitzending van één uur des middags heeft Frankrijk de verras sende duidelijkheid van beelden en geluid zelf kunnen constateren. Er werden enkele woorden gewisseld Aiet de vice-president De voorzijde van de Griekse autobus na de aanrijding met een militaire vrachtwagen bij Nieuw-Mïlligen. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie boven Engeland trekt nu in noordelijke richting weg. Na bewolking met een kans op een bui volgen opklaringen. Tempe ratuur overdag 18 a 20 graden; zee water 15 graden. Matige zuidweste lijke wind. V ooruitzichten: Eenige ver betering. Op de Amersfoortseweg bij Nieuw-Mil- ligen, ter hoogte van hotel „De Witte Berken", is gistermiddag een autobus met Griekse toeristen frontaal in botsing ge komen met een militaire vrachtwagen die werd gesleept. De 47-jarige chauffeur van de bus, afkomstig uit Athene, was op slag dood. De Griekse toeriste mevrouw Damar overleed 's avonds in een Apeldoorns zie kenhuis. Een groot aantal buspassagiers werd gewond: vijf hunner bevinden zich nog in ziekenhuizen op de Veluwe. De Griekse bus heeft vermoedelijk een kleine auto willen inhalen op het moment dat uit tegenovergestelde richting de mili taire sleep naderde. De chauffeur van de slepende wagen remde sterk af, waardoor de gesleepte wagen dwars over de weg kwam te staan. Deze wagen werd toen geramd door de bus, die aan de voor zijde werd vernield. De chauffeur van de gesleepte wagen werd gewond. In het na bijgelegen hotel zijn twee Griekse con suls bij de verhoren en het onderzoek als tolk opgetreden. In Almelo is een Duitse auto, waarin met de bestuurder een vriend en drie meisjes uit Almelo zaten, met grote vaart tegen een tegemoet komende auto gebotst. De'wagens werden in een weiland geslin gerd waarbij de 19-jarige mevrouw Y. Bosch-Brouwer, moeder van twee kinde ren, die uit de Nederlandse auto was ge worpen, deze auto op zich kreeg. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij korte tijd la ter overleed. De beide bestuurders en de vier andere personen werden allen min of meer ernstig gewond. Bij Wekerom (gemeente Ede) is de 15- jarige scholier G. Pieters uit Harskamp om het leven gekomen, doordat een PTT- ambtenaar zonder rijbewijs, die een dienst auto een klein stukje wilde verplaatsen, op het gaspedaal in plaats van op de rem trapte. Hij deed dit toen hij de jon gen op zijn bromfiets zag naderen. Bij de aanrijding die volgde werd de scholier tegen het wegdek geslingerd. Hij was ter stond dood. In Rotterdam is de 52-jarige onderwij zeres mej. J. van der Niet bij het over steken van de Brielselaan met haar fiets aangereden door een vrachtauto. Op weg naar het ziekenhuis is zij overleden. In Amsterdam-West is de 57-jarige le raar J. Fourasche bij het oversteken van een fietspad door een 19-jarige bromfiet ser aangereden en daarbij zo ernstig aan zijn hoofd gewond, dat hij bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek te zijn overleden. Met een collega in diens auto reed de leraar langs de adressen van een aantal leerlingen, om daar de brieven te bezorgen, waarin de ouders werd meege deeld, dat hun kind voor het examen was gezakt. In Haule (gem. Ooststellingwerf) is de 81-jarige H Hofstee door een melkauto aangereden, toen hij zonder op het verkeer te letten de rijweg opfietste. De man was op slag dood. der Verenigde Staten Johnson, die sprak van een historisch ogenblik. Een dezer da gen zal vanuit Frankrijk via „Telstar" een Frans programma worden teruggezonden. Ook ;n Engeland zijn velen dinsdagavond laat opgebleven om getuige te zijn van de ontvangst van de eerste via „Telstar" naar het ontvangststation Goonhilly Downs in Cornwall teruggekaatste Amerikaanse beel den, welke werden uitgezonden door het station Andover in Maine (VS). Om 1 uur vannacht was het grote ogenblik aangebro ken. Er verscheen toen het flikkerende beeld van hoofd en schouders van een man. Slechts 1 minuut bleef het rustig op het scherm staan doch daarna viel het in golvende flarden uiteen om even later ge heel te verdwijnen. Zulks in tegenstelling met de nagenoeg perfecte Franse ont vangst in Lannion in Bretagne. Functionarissen van het Witte Huis heb ben donderdag gezegd dat gedeelten van de wekelijkse persconferentie van president Kennedy over ongeveer twee weken recht streeks via de „Telstar" uit Washington naar Europa zullen worden uitgezonden, als onderdeel van de proefnemingen met deze kunstmaan. Op 23 juli zal men uit Amerika, Cana da en Mexico een t.v. programma uitzen den dat de Europeanen op hun toestellen kunnen zien en enkele dagen later zal de Europese televisie een tegenbezoek bren gen aan Amerika, steeds weer via de „Tel star". Men hoopt dit technische wonder twee jaar in omloop te houden. Binnen enkele maanden zullen stations in West-Duitsland en Italië toegevoegd worden aan het „Telstar" netwerk op de grond. Mgn is van plan volgend jaar andere verkeerssatellieten te lanceren op verschil lende hoogten, verschillende golflengten te gebruiken en andere instrumenten te be proeven. Alle types zullen nauwkeurig aantekening houden van schade die veroorzaakt wordt door straling, micrometeorieten en andere ruimteverschijnselen. Om economisch bruikbaar te zijn moeten de verkeerssa tellieten een lang leven hebben tenmin ste vijf jaar. Uit voorlopige gegevens betreffende de baan van de „Telstar" is inmiddels ge bleken, dat de satelliet elke 157,8 minuten een baan om de aarde beschrijft langs een traject, dat van ongeveer 950 tot onge veer 5.600 km boven de aarde ligt. De snelheid van de satelliet varieert van 17.952 km op het hoogste punt tot 29.408 km op de geringste hoogte. De analyse van de verschillende syste men zal de beslissing opleveren wat de beste aanpak zal zijn voor een ruimte-com municatie netwerk, dat Amerika binnen 5 jaar in gebruik hoopt te hebben. De American Telegraph and Telephone Co die later dit jaar tenminste nog één „Telstar" zal lanceren is van me ning dat een systeem van 50 tot 60 „Tel- stars" voldoende zal zijn voor verbindingen over de gehele wereld. De ontvangst die de VARA zich had voorgesteld tijdens haar avondprogramma van dinsdag mislukte, doordat het tijdstip De ontwerper van de „Telstar" is dr. John Robinson Pierce, de tweeën- vijftigjarige directeur van de afdeling onderzoek op het gebied der telecom municatie van de Bell Telephone maatschappij in New York. Hij heeft het idee theoretisch ontwikkeld en leiding gegeven bij de ontwerpen, die tenslotte geleid hebben tot construc tie van de satelliet. Zijn naam zal ver bonden blijven aan de eerste televisie verbinding tussen de Oude en de Nieuwe Wereld, die zal leiden tot een grote ontwikkeling op het gebied der intercontinentale communicatie door middel van ruimtestations. van contact tussen BBC en „Telstar" te laat kwam. Pas om één uur 's nachts ont ving de BBC het beeld van de Amerikaan se uitzending, dat voor de Engelsen ech ter een teleurstelling werd omdat het slecht doorkwam en na een minuut weer ver dween. Ongetwijfeld zal de N.T.S. bij nieu we uitzendingen via de „Telstar" pogin gen doen om een relais-beeld te krijgen. Wanneer dat zal gebeuren is nog niet be kend. In het N.T.S.-journaal van hedenavond zal een filmpje worden uitgezonden van de eerste via Telstar gerelayeerde uitzen ding, die gisteravond om 1 uur een feit was. De directe uitzending hebben de kij kers gisteren gemist omdat de Europese Radio Unie de N.T.S. had bericht dat de uitzending niet meer in Europa zou kun nen worden opgevangen. DJAKARTA Adam Malik, de speciale afgezant van Soekarno, is woensdagoch tend naar Washington vertrokken. Hij werd op het vliegveld van Djakarta uit geleide gedaan door de minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio en weigerde vragen van verslaggevers te beantwoorden. Hij knikte echter bevestigend, toen hem werd gevraagd, of hij deze keer hoopvol ler was dan tijdens de vorige onderhan delingen met Nederland. Indonesische woordvoerders hebben gezegd, dat het her nieuwde overleg onmiddellijk kan begin nen, wanneer de Nederlanders beveesti- gen, dat zij het plan-Bunker hebben aan vaard. In Washington verwachten Amerikaanse functionarissen, dat de eerste uren van het gesprek tussen Malik en dr. Van Roijen de kritieke periode zullen vormen. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, een broer van de presi dent heeft dinsdag over de Nederlands-In- donesiche besprekingen geconfereerd met James D. Bell, directeur voor aangelegen heden van Zuidoost-Azië. Robert Kennedy zal donderdagavond een vergadering van de Indonesische studentenbond in Washing ton toespreken. Over de situatie op Nieuw-Guinea meldt het gouvernementscommuniqué vandaag, dat bij een treffen met een patrouille van Indonesische parachutisten op het schier eiland Onin een groep Papoea's twee In donesiërs gevangen heeft genomen en automatische wapens buit weten te ma ken. Voorts is komen vast te staan, dat de dropping op 28 juni in het actiegebied van Kaimana een voedseldropping is ge weest. Een patrouille van de strijdkrach ten heeft een groot aantal parachutes ge vonden met levensmiddelen en voorraden. Advertentie .BARTEUORISSTR..'HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7, 14 Langs sluizen en Itavens6 In de Vishal en op zee7 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De minister van Binnenlandse Zaken heeft, thans, namens de minister van Jus titie, aan de Commissie voor Georgani seerd Overleg in Politie-ambtenarenzaken voorstellen toegezonden tot nadere rege ling van de slariëring en andere arbeids voorwaarden voor de politieambtenaren tot en met de rang van adjudant en de la gere politieofficieren. In december 1960 werd voor deze groep overeenstemming be reikt over een overgangstoeslag. In de thans gedane voorstellen is reke ning gehouden met een aantal der des tijds door de commissie-Boot genoemde ongemakken, die aan de politiedienst ver bonden zijn. De slarismaatregelen zullen per 1 januari 1962 ingaan. Ter verdere verbetering van de arbeids voorwaarden worden een nadere regeling van de vergoeding van overwerk, van ver schuivingen in de diensttijden en bepaalde mogelijkheden tot snellere bevordering in het vooruitzicht gesteld. Teneinde te voorkomen, dat de politieamb tenaren de voor al het overheidspersoneel per 1 januari 1962 ingevoerde algemene sa larisverhoging over de vakantiemaanden pas eind augustus zouden ontvangen en mede ter vereenvoudiging van de adminis tratie zal ook over het derde kwartaal van dit jaar aan al het politiepersoneel een voorlopige uitkering van 6 percent van het maandsalaris worden gedaan. Nu de staking van de metaalarbeiders in Turijn tot het verleden behoort is een eind gekomen aan relletjes waar bij de afgelopen drie dagen bijna twee honderd mensen gewond raakten. On geveer honderd politiemannen liepen verwondingen op en verscheidene hunner zijn er ernstig aan toe. Aan de zijde van de demonstranten werden bijna honderd mensen gewond. Er zijn duizend betogers in hechtenis ge nomen, van wie er honderd beschul digd zijn van verzet tegen de politie. Hoe dat in zijn werk ging ziet men op de foto. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1