Vernieuwing is het thema van het oecumenisch Concilie Op 11 oktober komen 3000 prelaten in Rome bijeen £sso Ongewone reportage over communistisch China I Westduitse procureur-generaal Frankel gaat met pensioen Legerchauffeurs krijgen les op „Tv-rij-educator" Volkshuishouding is niet zo slecht als de Amerikanen doen voorkomen DONDERDAG 12 JULI 1962 13 Innerlijke tucht de maaltijd in een koekje Gewicht verminderen? De ge makkelijke manier, de prettige manier, de smakelijke manier: SikS! Voedingsrijke maaltijd in een koekje. Wetenschappe lijk dieet om slankte worden- gezond te blijven. Eet u slank met SikS - 'n maaltijd in een koekje. Uw drogist heeft SikS! Opnieuw een grensincident tussen Israel en Syrië Grondige voorbereiding Grote verscheidenheid Zeventig onderwerpen Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dan de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten metcijfers kunnen bewijzen: ESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! MET ESSO BENT U BETER UIT! Geen ellende Geen welvaart Properheid Verveling Langzaam maar zeker Op elke negen Newyorkers is er één Italiaan VATICAANSTAD (AP) - Maanden van hard werken hebben de massieve, tien meter hoge deuren van de basiliek van Sint Pieter in Rome een nieuwe bronzen schittering gegeven. Vakanties zijn deze zomer in de kleine pauselijke staat iets buitengewoons geworden. De „Sampietrini", de kwieke Vaticaanse ar beiders, voor wie het klauteren langs hoge muren een kleinigheid is, poetsen en hameren overal in de basiliek. Dit alles met het oog op het komende oecu menisch Concilie, het eerste sinds 92 jaar. Vernieuwing is ook het thema van het Concilie zelf, een wereldomvattende vergadering van de rooms-katholieke hiërarchie voor de troon van paus Joan nes XXIII. Velen tn de wereld hopen, dat in de ge weldige ruimte achter de deuren, waar drieduizend prelaten en theologen op 11 oktober bijeen zullen komen en misschien zes maanden bijeen zullen blijven om in de grootste rooms-katholieke vergadering aller tijden te discussiëren en besluiten te nemen, de eenheid van het christendom zal worden gevonden. Oecumene de be weging in de christelijke kerken ter bevor dering van de onderlinge verstandhouding en uiteindelijke eenheid staat in nauw verband met de doelstellingen van het Con cilie, maar is niet de voornaamste reden voor het houden ervan. De kerkvergadering die bekend zal zijn als het tweede Vaticaanse Concilie zal een Concilie zijn voor de innerlijke kerkelijke tucht. Het eerste Vaticaanse Advertentie Pak voor 3 i 6 maaltijden TEL AVIV (AFP) Te Tel Aviv wordt vernomen dat Syrische eenheden Israë lische installaties in het grensgebied van Tel Kazir in de nacht van dinsdag op woensdag hebben beschoten. Het vuur werd door Israëlische grenstroepen beantwoord. Er zijn aan Israëlische zijde geen slacht offers gevallen. Er werden wel graan velden in brand geschoten. De Israëlische regering heeft een pro test ingediend bij de gemengde, onder UNO-toezicht staande Syrisch-Israëlische bestandscommissie. Er hebben zich in de afgelopen weken verscheidene malen in cidenten langs de Syrisch-Israëlische grens voorgedaan. concilie, dat in 1869-1870 werd gehouden, was daarentegen in hoofdzaak een dogma tisch Concilie, waarin het reeds lang be staande geloof in de pauselijke onfeilbaar heid in kwesties van geloof en zeden tot dogma van het geloof werd geproclameerd. De negentien daarvoor gehouden oecume nische Concilies zijn niet ten Vaticane maar in verschillende steden gehouden. Als naaste doel heeft Paus Joannes een innerlijke vernieuwing van het rooms-ka- tholicisme en een geestelijke levensver nieuwing van zijn half miljard gelovigen gesteld. Di'ie jaar geleden verklaarde de Paus in zijn eerste encycliek, „Ad Petri cathedram": „De voornaamste doelein den van het Concilie zijn, de ontwikkeling van het rooms-katholieke geloof te bevor deren, het christelijk leven der gelovigen te vernieuwen en de kerkelijke tucht aan te passen aan de behoeften van onze tijd". De Paus bracht het Concilie in verband met de aspiraties naar eenheid: „Voor diegenen, die van de Apostolische stoel zijn gescheiden, is 't (Concilie) een vrien delijke uitnodiging om eenheid te zoeken en te vinden" In latere verklaringen heeft de Paus duidelijk gemaakt, dat de een heid, die hem voor ogen staat, geen con federatie van rooms-katholieke, protes tantse kerken is, maar een terugkeer van protestanten en orthodoxen naar Rome. De Paus verwacht dat de hernieuwde rooms-katholieke kerk, die uit het Concilie zal tevoorschijn komen, in zichzelf zal dienen als de uitnodiging, die het protes tantisme en de orthodoxie zal bewegen terug te keren niet tot het huis van een vreemde maar tot uw eigen (huis), tot het Huis des Vaders, dat behoort aan ons allen". Het tweede Vaticaanse Concilie is met meer energie en grondiger voorbe reid dan welk van de vroegere twintig Concilies ook. Volgens aartsbisschop Lo- renz Jager van Paderborn, een vooraan staand rooms-katholiek oecumenist en lid van het Vaticaans secretariaat voor eenheid van het christendom, is „in de gehele geschiedenis van de kerk geen Concilie voorbereid met zulk een veelom vattende aandacht voor de inzichten van de bisschoppen en de betrokken autori teiten". Gedurende 22 maanden van voorberei dende arbeid, van januari 1959 tot novem ber 1960 is aan elke rooms-katholieke bis schop in de wereld en aan bepaalde hoof den van religieuze orden, universiteitspro fessoren, theologen en andere deskundigen gevraagd, wat op het agenda voor het Concilie moet komen. Vaticaanse deskundigen, ide aan t' werk van deze periode hebben deelgenomen, zeggen dat de verscheidenheid van de antwoorden groot is geweest; de meeste opgegeven punten hadden betrekking op praktische problemen van pastorale her vorming. De opgegeven onderwerpen va rieerden van de vraag of de Verlossing zich ook uitstrekt tot eventuele wezens op andere planeten tot zulke aardse aange legenheden als de vraag of het priester lijk gewaad in Latijnse landen moet wor den veranderd, of ruimer gebruik van de landstaal in godsdienstoefeningen moet worden toestaan, of de beweging van de priester-arbeiders in Europa tot de gehele arbeiderswereld moet worden uitgebreid en hoe de leken nauwer kunnen worden betrokken bij het missiewerk van de kerk. Speciale commissies hebben in een twee de fase van voorbereidend werk die negen tien maanden heeft geduurd, van novem ber 1960 tot juni 1962, tot taak gehad, de grote massa voorstellen te „zeven". Vele van de voorgestelde punten zijn in het bezinksel terechtgekomen en zullen nooit op het Concilie worden besproken, althans niet in de formele zittingen in de basiliek. De tien commissies en twee secretari aten, die door de Paus zijn ingesteld een ervan is een secretariaat inzake de eenheid van christendom, dat best het Con cilie kan overleven hebben de aanvaar de onderwerpen in schema's of teksten samengevat. Deze zullen aan de Concilie vaders worden voorgelegd om ze te be spreken, erover te debatteren en ze ten slotte te verwerpen of te aanvaarden in geamendeerde of oorspronkelijke lezingen. Uit Vaticaanse mededelingen over de schema's kan worden opgemaakt, dat zij in de eerste plaats betrekking hebben op het gewone, dagelijkse leven van de kerk. Er is in het openbaar geen gewag gemaakt van ophefmakende onderwerpen zoals de Verlossing op andere planeten en op deze punten zijn vermoedelijk vervallen. Maar er zal zeker levendig worden gedebatteerd over onderwerpen als een voorgestelde kalenderhervorming, waardoor Pasen voortaan elk jaar op een vaste datum zou vallen inplaats van op de eerste zondag na de eerste volle maan na de lentenacht evening. De centrale commissie van voorberei ding, die 108 leden heeft, heeft zeventig schema's, die in totaal 2060 bladzijden be slaan, aanvaard. Het is van betekenis, dat het totale aantal schema's, dat betrekking heeft op de eenheid van het christendom en aangelegenheden van de Oosterse kerk, afgezien van de schema's over de missie- arbeid, vijftien bedraagt en daarmee volgt op de achttien schema's over de kerkelijke tucht voor geestelijken en le ken. De decreten van het Concilie, dat wordt gehouden onder voorzitterschap van de Paus, zullen bindend zijn voor alle rooms-ka tholieken. De beroemde Sint Pieter-basiliek te Rome van de lucht uit gefotogra feerd. Men ziet het voorplein met de machtige colonnades van Bernini, met de spuitende fonteinen en de obelisken, benevens het hoofdge bouw met de fameuze koepel van Michelangelo. Advertentie Het leger zal chauffeurs opleiden met behulp van een bijzonder toestel, waaraan het samen met Philips en Werkspoor vier eneenhalf jaar heeft gewerkt. Het is een „rij-educator", waarbij televisie wordt ge bruikt Een vele vierkante meters grote maquette met straten, moeilijke kruisingen en gevaarlijke bochten vormt het circuit, dat de leerling-chauffeur berijden moet met een legertruck. Alles is echter 25 maal kleiner dan in werkelijkheid. Ook de kleine truck rijdt 25 keer zo langzaam. Op dit autootje is een televisiecamera gemonteerd. In een ander leslokaal van de rij- en trac- tieschool in Eindhoven staat een grote legertruck. De achterwielen draaien, zoals bij een „home trainer" in de wielersport, op rollen. De bestuurder merkt echter aan niets, dat hij niet op straat rijdt. De truck hotst bijvoorbeeld bij slecht schakelen net zo hinderlijk als w meer hij gewoon zou rijden. De leerling achter het stuur krijgt een helm op, die verbonden is met de appa ratuur in de maquettekamer. Hij rijdt in feite op die maquette. Want op een meters hoog doek vóór hem wordt het beeld van de televisiecamera op de kleine truck zo groot als de werkelijkheid geprojecteerd. Het grote voordeel van deze „educator" boven andere reeds bestaande verkeerssi- mulatoren is, dat men steeds nieuwe situa ties, zowel mogelijke en als men dat zou willen ook onmogelijke, kan creëren. De tv-rij-educator heeft zijn waarde reeds bewezen. Zes leerlingen, die norm al rijles kregen, behaalden na negentien uren les dezelfde resultaten als zes leerlingen die zeven en een half uur achter de edu cator hadden gezeten. Examinatoren die niet wisten welke leerlingen met de edu cator hadden geoefend, konden geen ver schil merken in de resultaten van de op leiding. De uitvinder van deze rijeducator is de heer Chr. van den Berg uit Amsterdam. Philips heeft de televisie- en andere elec- tronjsche problemen opgelost en Werk spoor de constructieproblemen. Er wordt reeds gedacht over een derge lijk apparaat voor het lesgeven in het be sturen van tanks en dan nog voor het les geven in het besturen van vliegtuigen. Daar zal dan kleurentelevisie aan te pas moeten komen. Honden vergiftigd. Binnen één week tijd zijn in Musselkanaal acht honden door vergiftiging gestorven. Gebleken is dat zij met strychnine zijn vergiftigd. De politie stelt een onderzoek in. TOKIO (AP) Een Europese zaken man heeft verklaard, dat hij de Zuid- chinese stad Kanton dodelijk vervelend heeft gevonden maar dat er minder el lende zichtbaar is dan in de Britse kroonkolonie Hongkong. De zakenman, die tweeëneenhalve week heeft doorge bracht op de onlangs gesloten internatio nale handelsbeurs te Kanton, vertelde, dat hij door de achterbuurten van de stad heeft gezworven, een model-land- bouwgemeenschap heeft bezocht en met BONN Het Westduitse kabinet heeft besloten bondspresident Lübke aan te be velen procureur-generaal Wolfgang Im- merwahr Frankel uit politieke overwegin gen te pensioneren. Hoewel gelaakt wordt dat Frankel bij zijn benoeming tot hoog ste aanklager der bondsrepubliek aan mi nister van Justitie Stammberger niets heeft verteld over zijn werk in Leipzig tussen 1940 en 1943, waar hij reeds rechtsgeldige vonnissen ongedaan maakte om doodstraf fen voor kleine vergrijpen te kunnen eisen zal er geen disciplinair onderzoek worden ingesteld. Frankel zal kunnen genieten van het pensioen van officier van justitie, daar hij te kort procureur-generaal is geweest om het pensioen van deze functie al te kunnen krijgen. Op een vraag gaf perschef Von Hase gisteren echter toe, dat Frankel ook nooit officier van justitie had kunnen worden, indien zijn verleden uit de nazi-tijd eer der bekend was geweest. Dat Frankel toch het pensioen krijgt van deze functie, noem de Von Hase een gevolg van het feit, dat West-Duitsland nu een rechtsstraat is. Inmiddels wordt het rumoer, ook in de Westduitse pers, over het geval-Frankel steeds luider. Vast staat nu, dat Frankel in Leipzig een „bloedrechter" was, die van Hitiers maatregel, dat rechtsgeldige von nissen alsnog teniet konden worden gedaan als ze te mild waren, een barbaars ge bruik maakte. Frankel, die tot vorige week de hoogste functie in de staande ma gistratuur der bondsrepubliek bekleedde, liet in 18 van 34 gevallen vonnissen nietig verklaren, om de doodstraf te kunnen eisen In 18 andere gevallen, waarin advocaten van terdoodveroordeelden trachtten een vonnis nietig te laten verklaren, zette hij een executie door. Zo eiste hij bijvoorbeeld tegen de half-debiele arbeider August Vöj- ker die in Kiel wegens diefstal van 11,67 mark tot gevangenisstraf was -veroor deeld, de doodstraf, omdat hij de man, die weliswaar een blanco strafregister "had „een weinig waardevolle volksgenoot" achtte. Dat Völker toch in leven bleef, had hij te danken aan de later in het proces te gen de opstandige officieren van de 20ste juli 1944 als „bloedrechter" berucht ge worden Roland Freisler. Zelfs Freisler, het symbool der rechtloze nazi-justitie, was Frankels eis tegen de arbeider Völker te dol. Als president van het toenmalige Rijksgerechtshof sloot hij zich niet aan bij Frankels eis. Men kan zich afvragen hoe het mogelijk is dat een man met een dergelijk verleden als Frankel in de bondsrepubliek niet al leen officier van justitie werd, maar zelfs procureur-generaal. Nog beter kan men de vraag stellen hoe het in het algemeen mogelijk is dat dergelijke figuren, zeven tien jaar nö de ondergang van het nazi rijk, vrijwel zonder onderbreking als recht sprekers in functie zijn geweest. Het ant woord op deze vraag luidt echter niet, zoals de bondsregering velen wil wijsma ken, dat men over het verleden van tal loze juristen niets weet, omdat de Oost- duitse communisten niet over de brug wil len komen met de documenten, behalve dan wanneer er een politiek schandaal van komen kan. Nee, het antwoord moet luiden, en wordt opk. dqor .een blad als de „Süddeutsche Zeitung" gegeven, dat het in de hoogste regionen, van de Westduitse rechtspraak steeds gewemeld heeft van figuren met een dubieus verleden. Zo werd Frankels chef uit de jaren 1940-i9'43' in Leipzig, dr. Kirchner, na de oorlog rechter in het bondsgerechtshof, een collega van Frankel uit de nazi-tijd, dr. Richter, werd senaatspresident van dit hof, evenals een andere collega, dr. Hörchner. Degenen, die zich nu kwaad maken over het feit dat Frankel zich tot procureur-generaal liet benoemen, ter wijl hij zulk een verleden had, verge ten dat Frankels chefs en collega's, aan wier handen evenveel bloed van nazi- justitiële moorden kleefde, hun benoemin gen ook aanvaardden Uit dit alles is maar één conclusie te trekken: uit eigen innerlijke overtuiging wordt er in de bondsrepubliek weinig ge daan om rechtspraak, lerarenkorpsen, le ger en regering van nazi-smetten te rei nigen. Pas als er een schandaal ontstaat, zoals in de zaken Oberlander en Fran kel, komt men in actie om de al te zeer in het oog lopende bruine elemen ten uit het verleden incidenteel te ver wijderen. hulp van Chinees sprekende buitenlan ders met tal van Chinezen gesprekken heeft gevoerd. Gedurende zijn korte reis, waarvan hij toegeeft dat zij van beperkte omvang is geweest, heeft hij, naar hij zei, beslist geen tekenen van hongersnood gezien. Hij verzocht, toen hij tijdens een opont houd te Tokio deze en andere mededelin gen deed, zijn naam geheim te houden, omdat hij hoopt, later in dit jaar naar China terug te keren. Zijn opmerkingen gaven de indruk, dat hij de streek, die hij heeft bezocht, met een scherp en onderzoekend oog heeft be zien. „In wezen", zo zei hij in een persge- sprek, „heb ik geen ellende gezien, maar ook geen welvaart. Wel veel organisatie, maar grotendeels ondoeltreffend. Alles moet in een communistische stad blijk baar op gang worden gebracht door mid del van formulieren met zeven doorslagen" Hij vertelde, dat hij maar één keer men sen in de rij heeft zien staan om voedsel te krijgen. Het was een rij van dertig mensen die groente wilden kopen, afkom stig van onafhankelijke boeren. „Men liep elkaar niet onder de voet. Er was niets, dat te vergelijken was met de tonelen die zich vlak na de oorlog in Frankrijk of En geland afspeelden en zeker niets dat leek op de bestorming van een "Newyorks wa renhuis, dat uitverkoop houdt".- Hij yopd dat betrekkelijk weinig winkels behoorlijk wa ren voorzien van ingeblikte levensmiddelen van verschillende aard en een aanzienlijke hoeveelheid van wat hij „nutteloze dingen" noemde, zoals speelgoed, die weinig wer den gekocht. „Men ziet geen dikke mensen, maar ook geen wandelende geraamten in de stra ten van Kanton", 's Avonds wandelen de miljoenen inwoners van de stad in de hoofd straten, naar hun uiterlijk te oordelen vol komen ontspannen. De mannen dragen over het algemeen schoenen. De vrouwen, die het haar in vlechten dragen, waren min der goed gekleed. De weinige soldaten die hij zag, liepen in uniformen van slechte kwaliteit, die eruit zagen alsof ze nooit waren geperst". In de achterbuurten was hij verscheiden oude huizen binnengegaan, waarvan de ka mers met hoge plafonds worden verlicht door olielampen of een enkele onbescherm de gloeilamp. Er was weinig weelde. De wanden waren kaal en er waren geen spie gels „maar de kamers waren proper en or delijk". Hij stelde dit tegenover de vuil heid en armoede, die hij naar zijn zeggen in de armere wijken van Hongkong had aangetroffen en voegde hieraan toe, dat de levensstandaard hoger was dan in Haiti, gedeelten van Mexico en sommige wijken van Parijs. De Chinezen ,die hij heeft gesproken, ge wone mensen zowel als ambtenaren- „wis ten heel weinig van wat in de rest van de wereld gebeurt". Zij schijnen met de ge woonste dingen, zowel op commercieel als op politiek gebied, onbekend te zijn. Het leven is, afgezien van de arbeids uren, voor de meeste inwoners vervelend. Hetzij omdat zij er geen belangstelling, hetzij omdat zij er geen geld voor hebben, gaan zij niet in grote getale naar de ge organiseerde culturele evenementen en zelf- niet naar de Chinese opera. Voor een bezoeker is het leven nog kleur lozer. „De hotels zijn de ongeriefelijkste ter wereld. Er hangen geen schilderijen aan de muren, er liggen geen tapijten op de grond, er is geen warm water, het meu bilair is primitief, de gloeilampen heb ben geen kapjes, maar muggen zijn er in overvloed." Er is geen enkele mogelijk heid om zich te vertreden behalve wande len in de straten van de stad. De gemeenschap, die hij buiten Kanton bezocht, trof hem door het gebrek aan winkels, gemotoriseerd verkeer, machines, tractors en amusementsgelegenheden. De boeren in deze modelcommune wonen in oude houten huizen met vloeren van aan gestampte aarde. De handelsbeurs werd gehouden in een enorm gebouw en alle zaken werden ge daan door middel van de abacus, het oude Chinese telraam. Rekenmachines waren er niet. Oppervlakkig gezien waren de inzen dingen van machines, chemicaliën, pro- dukten van handenarbeid, halfedelstenen, speelgoed, sportartikelen, metaalwaren en andere artikelen indrukwekkend, maar de meeste produkten waren verouderd, de stoffen uit de mode en het was moeilijk de Chinezen te brengen tot het vaststellen van een prijs of levertijd. „Het was een zeer teleurstellende ervaring." Zijn opmerkingen samenvattende, zei hij: „De volkshuishouding loopt niet zo best als sommigen zeggen, maar ook niet zo slecht als de Amerikanen willen doen geloven. Zij maken middelmatige vorde ringen. Het is een land, dat zich voortbe weegt als een schildpad: langzaam maar zeker. Japan daarentegen gaat met spron gen vooruit. Mijn indruk is, dat China er ver vanaf is, een van de machtige landen der wereld te zijn, afgezien dan van de enorme mensenmassa. Het is geen lui land maar ook geen land waar iedereen grote haast heeft. De intellectuele jeugd droomt er van naar het buitenland te gaan, naar Parijs of Londen, maar ze geloven niet, dat een arm mens daar welgesteld kan worden. Als men hun vertelt dat vakver enigingen werkgevers dikwijls hun wil op leggen en dat het Westen geen oorlog wil, beginnen ze te lachen. Het enige, waar men zeker van kan zijn, is, dat men hen niet door discussie kan overtuigen. Het heeft geen zin, het te proberen." NEW YORK (AP) De stad New York van oudsher een smeltkroes van de we reldbevolking heeft meer inwoners van Ita liaanse geboorte of afkomst, dan welke Italiaanse stad ook, behalve de vier groot ste. Uit cijfers van het Amerikaanse bu reau voor de statistiek blijkt, dat Italiaans- Amerikanen verreweg de grootste groep vormen onder de Amerikanen, die sinds een of twee generaties in de stad wonen. De volkstelling van 1960 wijst uit dat er 858.601 Italiaans-Amerikanen in de stad van in totaal 7.781.984 inwoners leven. Al leen in Rome, Milaan, Napels en Turijn wonen meer Italianen. Verder is komen vast te staan, dat na de Italianen personen van Russische af komst met uitzondering van de ingelijf de Oostzee-staten komen. Hun aantal bedraagt 563.943. Daarna komen: Polen (389.353), Duitsers (324.231), Ieren (311.638), Oostenrijkers (219 574) en Britten (175.024)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13