De Waal's miljoenenbedrijf dankt opkomst aan grootvaders vinding Voor stel-Vondeling maakt weinig kans in de Kamer Rivaliteit tussen Tholen en Yerseke brengt het oesterfeest in gevaar Zes Papoea's vertrokken voor bezoek aan Indonesië Alphenaar f* UNIEKE HEIPAAL50 JAAR OUD Prijsbeheer sing voor landbouwgrond zal wel worden opgeheven Amsterdam koopt alvast 500 parkeermeters Ontwaken uit droomwereld Twee hunner kregen waarschuwing van studie-voogd Nieuw gebouw voor Publieke Werken kost 29 miljoen Vijf vissers door explosie gewond mm DONDERDAG 12 JULI 1962 15 Elegante vrouwen kopen NYLONS DE kwaliteitsnylons Paard door zware last de IJsel ingesleurd KRUISWEG 47-49 HAARLEM Vocantie? Goeie reis, en toi, toi, toiS ie voelt je vrij in GENTLER0Y Miljoenenwerk aanbesteed Drie trokken zich terug In A msterdam Pauselijke onderscheiding voor R. J. Vogels Opnieuw verontreiniging van drinkwater in Amsterdam-West Kleuter verdronken op jachtje van gezin Kerkelijk nieuws i (Van onze Amsterdamse redacteur) De Beurs van Berlage staat weer als een rots. Nadat de Amsterdamse gemeenteraad verleden jaar besloot de in de slappe bodem zakkende muren te verstevigen met een nieuwe fundering van 86 palen om dit in de ontwikkelingsgeschiedenis van de Neder landse bouwkunst zo belangrijke monument te redden, zijn deze palen één voor één netjes op hun plaats gebracht zonder dat de beursbezoekers er iets van hebben gemerkt. Er is geen heimachine aan te pas gekomen en ook geen heiblok. De portier heeft even vreemd opgekeken toen de „heiers" kwamen met een machientje, dat in de bagageruimte van een auto past. Zij verdwenen in de kelders, lieten korte betonnen buizen aanrukken en „sloegen' palen van enkele tientallen meters lengte in gewelven, waar nauwelijks stahoogte was. Wat bouwers uit de tijd van Berlage slechts konden dromen, is thans mogelijk: paalfunderingen aanbrengen in lage ruim ten onder bestaande gebouwen, naast oude monumenten waar trillingen fataal kunnen zijn, in ziekenhuizen en scholen waar la waai vermeden moet worden, kortom overal, waar heiwerk niet mogelijk of niet wenselijk is. De nieuwe palen onder de Amsterdamse beurs zijn aangebracht door de Amster damse familie De Waal, die bestaat uit twee broers en drie zonen van één hun ner plus 300 personeelsleden wier „team work" gelijkt op een familieband. Directie en personeel hebben het enthousiasme ge meen: men is tuk op moeilijke klusjes. Die doen zich bijna dagelijks voor, want de slappe Nederlandse bodem stelt menig bouwkundige voor funderingsproblemen En de mensen van „De Waal" hebben vaak de voldoening, dat dankzij hun werk wijze, die uniek in de wereld is, een eeuwenoud monument voor het nageslacht kan worden behouden of een nieuw ge bouw mogelijk is geworden. Overal De Waalpaien In een oude stad als Amsterdam is haast geen monument van betekenis of de Waal- palen helpen het bouwwerk mede dragen. Zij zijn onlangs aangebracht onder de pi laren van de Nieuwe Kerk, onder de mu ren van de Oude Kerk, onder de doorrit van het Rijksmuseum en onder de bogen van de eeuwenoude Torensluis. Maar ook buiten Amsterdam kan men de werkploegen herhaaldelijk ontmoeten. Zij drukten in Sluiskil 360 palen in de grond voor een elektrische centrale, in Gronin gen is begonnen met de fundering voor een hoogspanningsstation in Vierverlaten, in Appingedam maakten zij voor een stro kartonfabriek 1000 palen en de luchtbrug van het stadhuis in Groningen kreeg ook een fundering van De Waal-palen. Bij uitbreidingen van bestaande bedrij ven wordt bij heiwerk de produktie ge stoord. In bepaalde gevallen kan de De Waal-methode, hoewel deze veel duurder is, efficiënter zijn, omdat door de afwe zigheid van trillingen het bedrijf kan blij ven doordraaien. Soms zijn het opdrachten van honder den palen. Soms gaat het om het aan brengen van slechts enkele palen op plaatsen, waar de klassieke methode van funderen niet mogelijk is. Grootvader's idee De Waal's Industrie n.v. is dankzij de ze vinding, die uniek is in de wereldï uitgegroeid tot een miljoenenbedrijf. De familie De Waal dankt dit alles aan groot vader, die in zijn tijd wel eens voor een wat al te avontuurlijk man werd versle ten. In het begin van deze eeuw was groot vader De Waal exploitant van de water leiding, het gas- en elektriciteitsbedrijf in de Watergraafsmeer, een toen tegen Amsterdam aangeleund dorpje. Het wa ter verkreeg hij door het slaan van een stalen buis in de grond. Een dure grap, want als de bron was leeggemalen was de buis verloren. Grootvader zoch naar een goedkopere methode en besloot het te proberen met buizen van gewapend beton, een materiaal, dat juist in op komst kwam. Het werd geen succes, want bij vele goede kwaliteiten had beton de vervelende eigenschap, dat het poreus was en dus minder geschikt voor water leiding. Grootvader De Waal liet zich niet ken nen. Het was hem gelukt een betonnen buis te maken en zelfs om deze in de trond te drukken. Ofschoon hij niet kon weten, dat deze buis de geboorte was van Advertentie Bij het verlaten van de pont, die de erbinding tussen Olburgen en Dieren on- 'erhoudt, is een met zand beladen wa- 4en, getrokken door een paard, te water eraakt. Het paard kon de zware last niet egen de steile kant aan de Dierense zij de optrekken en de wagen reed, het paard met zich meetrekkend, achteruit de IJsel in. De voerman bleef ongedeerd. de paal, die later zijn naam zou krijgen en zoveel mogelijkheden zou bieden, liet hij twee buizen maken, in de grond druk ken en vullen met zand om met een proefbelasting te proberen of zo'n beton nen ding als funderingspaal was te ge bruiken. Het resultaat was niet onver deeld gunstig er was een zakking van enkele centimeters bij een belasting van 30 ton per paal. Toch zag de heer De Waal mogelijkheden in zijn buis. Toen in 1911 zijn oudste zoon uit militaire dienst kwam gaf hij hem opdracht de beton nen. holle funderingspaal verder te ont wikkelen en er klanten voor te vinden. Stukje bij beetje Zo'n De Waal-Paal werd en wordt nog samengesteld uit korte betonnen buizen van circa één tot anderhalve me ter lengte, die tijdens het in de grond drukken op elkaar worden geplaatst en door middel van een pijpias zo innig wor den verbonden, dat zij even sterk zijn als een gewone betonpaal. Aanvankelijk werden die pijpstukjes op het werk gestort, maar de verhardings- tijd bleek zo tijdrovend, dat men later een fabriek voor het maken van paalstuk- ken inrichtte. Er zijn in de loop van de vijftig jaren dat de De Waal-paal bestaat de eerste diende ter fundering van een Amsterdamse zwavelzuurfabriek vele verbeteringen aan gebracht. Zo werd tot voor enkele jaren voor het in de grond drukken van de palen een lier gebruikt. Thans is hiervoor een klein machientje in de plaats gekomen, dat met oliedruk werkt. Een ploeg van drie man „slaat" op één dag een paal, tenzij er iets in de weg zit. Want bij oude gebouwen stuit men niet zelden op onder de grond liggen de fundamenten. Ook dit geeft thans geen problemen meer, nu er met een speciale boor ruimbaan voor de betonnen paal kan worden gemaakt. En aan het aanbrengen van de palen gaat een nauwgezet bodem onderzoek vooraf met de daarvoor bestem de sonderingsapparatuur. Beton in blikjes De holte van de paal geeft de kans nog iets aan de voet van de paal te doen als deze op diepte is. Men kan dan namelijk het draagvlak van de onderkant van de paal vergroten door er een groot voetstuk aan te brengen. Dit geschiedt door mid del van met beton gevulde conservenblik- jes, die door de holle paal worden gewor pen en daarna met een klein heiblokje, dat in de paalbuis op en néér wordt ge haald, kapot worden geslagen. De Waal's industrie gebruikt meer dan een miljoen van die blikjes per jaar. Als er geen oude meer zijn te krijgen bestelt men gloed nieuwe, want zonder het ingeblikte beton" is het vergroten van het draagvlak onder aan de paal niet mogelijk. De De Waal-palen hebben inmiddels een nieuwe naam gekregen: „Europalen". On der deze naam hoopt men de Nederlandse vinding in de landen van de Euromarkt mgang te doen vinden. Reeds zijn de eerste successen geboekt. Toen enkele maanden geleden in Hamburg de fundering voor een spoorwegviaduct moest worden ge maakt eiste de spoorwegdirectie, dat het spoorwegverkeer geen stagnatie mocht on dervinden. De traditionele manier van hei en kon niet worden toegepast. De Euro- paal bracht toen uitkomst. Er werden 150 van deze palen in de grond gedreven op enkele meters afstand van de spoorweg, waarover om de twee minuten een trein passeerde. Het succes van dit werk lever de nieuwe opdrachten op. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Uitvoerig hebben gisteravond in de Tweede Kamer prof. Vondeling (P.v.d.A.), en minister Marijnen staan betogen dat prijsbeheersing van landbouwgronden na 1 januari 1963 wèl, respectievelijk niet nodig is. Op die datum loopt de Wet Vervreemding Landbouwgronden af. Prof. Vondeling wil de prijsbebeersing handhaven en had daarom een initiatief voorstel ingediend om de werkingsduur van de wet te verlengen, eerst zonder een einddatum te noemen, later toen bleek dat in de Kamer voor zijn oor spronkelijke voorstel geen meerderheid bestond tot 1 januari 1968. Gister avond bleek bij zelfs bereid 1 januari 1966 als einddatum te nemen, omdat ook de tweede versie van zijn wetsvoorstel bij de Kamerleden geen geestdriftig ont haal vond. Met een amendement dat eventueel zou worden ingediend om laatstgenoemde da- j turn in het wetsvoorstel op te nemen wilde hij akkoord gaan. Dat amendement kwam er echter niet, zodat zijn initiatiefvoorstel wel zal worden verworpen. De sprekers van de meeste fracties ble ken gisteravond meer bereid tot steun aan het regeringsvoorstel om de wet te laten vervallen op 1 januari 1963 en in de Pacht wet het voorkeursrecht van de pachter de door hem gepachte grond te kopen met wat meer garanties te omgeven. Er waren twee twijfelaars: de heer Engelbertink (K.V.P.), die voor het regeringsvoorstel, noch voor dat van de heer Vondeling voel de. Ook diens fractiegenoot mr. Van Rijc- kevorsel was nog niet zeker van zijn zaak. Minister Marijnen gaf voor het opheffen van de prijsbeheersing als motief dat de vrije prijsvorming noodzakelijk is om tot een optimale doelmatigheid van het grond gebruik te komen. „Die hebben we nodig in het kader van de E.E.G., willen we tijdig voorbereid zijn op de vrije Euro- markt met vrije prijsvorming", zei hij. Dat de boeren tot een verkeerde splitsing van gronden zullen overgaan, geloofde hij niet. Daar hebben ze een „veel te nuchter boe renverstand" voor, zoals gebleken is uit reeds uitstekend gelukte ruilverkavelingen op overeenkomst. De minister zal een oogje in het zeil houden, dat de prijzen niet te hoog oplo pen. De „generatiedruk" had wel een op waartse druk op de prijzen gegeven en was destijds een reden voor het instellen van de prijsbeheersing. Die „generatie- druk" is nu verdwenen en heeft plaats ge maakt voor een vraag naar grond door de drang tot bedrijfsvergroting. Deze vraag zal ook wel tot enige prijsstijging leiden, maar er is aan de andere kant een gro ter aanbod door het afstoten van grond. Prof. Vondeling verdedigde zijn voorstel met het argument, dat de prijsbeheersing nog steeds zin heeft, ook voor niet-land- bouwgronden. Als zijn overtuiging sprak hij uit dat de meeste boeren met zijn wetsvoorstel gediend zijn. Minister Beerman vond de indiening van het voorstel-Vondeling staatsrechtelijk geen fraaie figuur. Het zou aan de Twee de Kamer geweest zijn om te beoordelen of hetgeen prof. Vondeling wenste niet door middel van een amendement op de Pachtwet mogelijk had kunnen worden. Of voor een dergelijk amendement een Ka mermeerderheid te vinden zou zijn ge weest betwijfelde hij echter. Minister Beerman ontkende ten stelligste dat no tarissen met de Wet Vervreemding Land bouwgronden in de hand, zouden hebben gegoocheld met grondprijzen. Daarvoor staat het Nederlandse notariaat op een te hoog peil, meende de bewindsman. Dit neemt niet weg dat als één der argumen ten voor het opheffen van de werkingsduur van de Wet Vervreemding Landbouwgron den wel is genoemd de veelvuldige ont duiking ervan. Advertentie De Dienst der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het bouwen van een schutsluis en een spuisluis in de zuidelijke afsluiting van het Veluwemeer nabij Nijkerk met bijkomende werken. Van de 27 inschrij vingen was de laagste die van de aanne mersmaatschappij A. Dubbers te Malden bij Nijmegen met 4.620.000. De hoogste inschrijving was die van de aannemers- maatschappij Hillen en Roosen, Amster dam, met 5.794.000. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse gemeenteraad heeft een bedrag van 200.000 beschikbaar ge steld voor het aankopen van 500 parkeer meters. B. en W. menen dat de bestel ling van de apparaten thans reeds moet geschieden, omdat de fabrikanten straks bij de wijziging van de Wegenverkeerswet die het gebruik van parkeermeters moge lijk zal maken, met orders zullen wor den overstroomd en niet snel zullen kun nen afleveren. Burgemeester Van Hall wees op de enor me parkeerchaos in de Amsterdamse bin nenstad. „Als wij wachten op de wets wijziging gaat iedereen parkeermeters be stellen en moeten wij nog langer wach ten". De raad ging akkoord met de aan koop. De V.V.D.-fractie op één lid na stem de tegen. Er zijn plotseling moeilijkheden gerezen over het grote jaarlijkse oesterfeest in Zeeland. Daarvoor is het op het ogenblik niet zeker, dat de manifestatie .Zeeland Presenteert" zal doorgaan. Deze manifes tatie zou dit jaar in Tholen worden ge houden. Het Produktschap voor Visserij in Den Haag moet nu beslissen over het wel of niet doorgaan en het beschikbaar stellen van de nodige gelden, want daar komt het op neer. Het is niet de eerste keer, dat er moeilijkheden zjjn over het wel en wee van het oesterfeest. Het seizoen is nu al vijf jaar achtereen met een groot feest geopend, maar ieder jaar waren er interne moeilijkheden met de organisatoren en de oesterkwekers. Telkens werden deze opge lost. Dit jaar ligt de oorzaak echter wat dieper. Het feest zal nu voor het eerst in Tholen worden gehouden. Het feestcomité (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wij zijn niet pro-Nederlands en niet pro-Indonesisch", zei de heer E. Somisu, een 26-jarige voor belastingambtenaar studerende Papoea, namens de groep van zes voor studiedoeleinden in ons land verblijvende Papoea's, die gisteravond van Schiphol zijn vertrokken voor een oriëntatiereis naar Indonesië. De reis is financieel mogelijk gemaakt door een actie van de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie, wier voorzitter ver klaarde: „Nederland zowel als Indonesië heeft het plan-Bunker aanvaard. De Papoea's zullen dus moeten samen werken met de Indonesiërs. Maar wij hebben deze mensen twaalf jaar lang laten leven in een droomwereld, die we niet waar hebben kunnen maken. Wij zullen hen uit die droom moeten wekken". De Papoea-student Frits Kirihio, die als tolk voor de overwegend Maleis sprekende Papoea's optrad, wees er op dat destijds door de regering aan de Papoea-studenten is meegedeeld, dat de regering in princi pe geen bezwaar zou hebben tegen een reis naar Indonesië, doch dat men hier voor geen geld beschikbaar zou stellen. Twee hunner, de heren M. Jelman en D. Maury, zijn echter inmiddels wel op de vingers getikt. De heer Jelman zal door zijn reis niet kunnen deelnemen aan het analisten-examen, dat volgende week word gehouden. Hij zei: „Ik ben benaderd door de heer Van Waardenburg van het minis terie, die als adviseur in studie-aangelegen heden optreedt. Hij dreigde, dat maatre gelen zouden worden genomen, als ik zou vertrekken zonder examen te doen". De heer J. de Witt uit Haarlem, bij wie de heer Maury inwoont, zei ons: „Gister avond hebben de heer Van Waardenburg en de studievoogd van Maury, de heer La- mers, beurtelings opgebeld om te zeggen dat hij pas over twee dagen vakantie kan krijgen en zelf de gevolgen moet ondervin den als hij naar Djakarta zou gaan" Van de zes Papoea's zijn er gistermid dag, vlak voor hun vertrek, vier in Rot terdam geslaagd voor het examen van be lastingambtenaar. De heer Maury is leer ling-apothekersassistent en de heer Jelman leerling-analist. Leider van de delegatie is de 30-jarige A. F. Indey. Hij stelde met nadruk, dat men zich uitsluitend als privé- personen wil oriënteren in Indonesië en geen politieke besprekingen zal voeren. „Nadat wij de Indonesische ambassade in Bonn hadden laten weten een dergelij ke reis te willen maken, hebben wij een uitnodiging van de Indonesische regering gekregen. In Indonesië zullen wij de gas ten zijn van de regering. Wij hopen om behalve Djokja ook Atjeh, Ambon en Ma kassar te kunnen bezoeken." Van de zes Papoea's, die aanvankelijk aan de reis zouden deelnemen, zijn drie op hun besluit teruggekomen. De heren Kamna en ds. Koiboer trokken zich terug wegens gezinsomstandigheden en zijn inmiddels gistermiddag naar Nieuw-Guinea gereisd voor eveneens een oriëntatiebezoek. De derde was de heer Honnesby, die bij nader inzien het officiële standpunt van de Nieuw-Guinearaad wilde afwachten. De groep is daarna weer tot zes aangevuld. „Wij hebben ons niet uit het groepje van zes teruggetrokken omdat wij de reis naar Indonesië veroordelen, maar louter om persoonlijke redenen", aldus ds. Koiboer, die voorts verzekerde dat er onder de Pa poea-studenten in Nederland vrijwel geen verschil van mening bestaat over de Indo- nesië-reis. Vrijwel tegelijk met het uittreden uit het groepje van zes, ontstond het plan om enige Papoea-studenten naar Nieuw-Gui nea te zenden. De keuze viel op deze beide studenten. Drie leden van de groep van zes Papoea's, die als gasten van de Indo nesische regering een oriëntatiereis door Indonesië gaat maken, trokken zich op het laatste moment om per soonlijke redenen terug. Twee hunner verlieten niettemin gistermiddag ons land van Schiphol: voor een oriëntatie reis naar Nieuw-Guinea.Enkele uren later vertrok de weer tot zes man aangevulde groep naar Indonesië. De vlucht ging voorlopig slechts tot Bonn, waar de Papoea's de nacht doorbrach ten op de Indonesische ambassade. Vandaar zijn zij vanmorgen naar Indo nesië doorgereisd. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten het reeds verleende krediet van 14,6 miljoen voor de stichting van een nieuw gebouw voor Publieke Werken te verhogen met 14,4 miljoen, zodat nu to taal voor deze bouw 29 miljoen is uit getrokken. Het gebouw wordt groter en gaat ruimte bieden aan 1750 ambtenaren in plaats van aan 1600. Verder zijn de inmiddels sterk gestegen lonen en prijzen van invloed. Het zal verrijzen aan de Wi- bautstraat. Het eerste gedeelte hoopt men in de loop van het volgend jaar te hebben voltooid. Voor de inrichting daarvan stel de de raad nog een krediet van 2.440.000 beschikbaar. SHETL AND-EILANDEN. (Reuter) Vijf scheveningse vissers zijn in een zie kenhuis nabij Lerwick opgenomen met brandwonden die zij opliepen bij een ex plosie in de machinekamer die zich woens dag aan boord van hun trawler de Helena voordeed. Alle vijf kregen brandwonden aan gezicht en arm. Vlammen schoten in de kajuit waar zij ontbeten. Door de Ne derlandse trawler Deining zijn zij naar Ler wick gebracht. De gewonden zullen door het hospitaalkerkschip De Hoop aan boord worden genomen. „Zeeland Presenteert" is voor de aandrang van de oester- en mosselkwekers in Tho len en het produktschap gezwicht en heeft besloten dit jaar inderdaad in Tholen te gaan feesten. In Tholen werd dit nieuws met grote vreugde ontvangen, maar in Yerseke denkt men daar heel anders over. Het feest behoort, volgens een overi gens nog maar korte traditie in Yer seke gehouden te worden. Wie over oes ters en mosselen praat denkt aan Yerse ke, zegt men daar. En dat klopt ook wel want ongeveer 80 percent van de mosse len en oesters wordt in Yerseke gekweekt en verhandeld. De andere 20 percent is ver deeld over Tholen, Bruinisse en Zierikzee. Ook wijst men er in Yerseke op, dat de vlootschouw, die ieder jaar duizenden men sen trekt, in Yerseke met meer dan hon derd schepen wordt gehouden. Bij Tholen kunnen er wegens het nauwe vaarwater slechts een vijftig schepen aan deelnemen. Waarover niets gezegd wordt, maar wat men wel kan waarnemen, is de rivaliteit tussen de twee vissersdorpen. Het gaat de oester- en mosselkwekers zowel in Tholen als uit Yerseke goed maar er is een grote concurrentie onderling. En de mensen uit Yerseke komen er rond voor uit, dat zij er weinig voor voelen met hun geld re clame te gaan maken voor Tholense oes ters. Dat de Tholense oesterkwekers wel ieder jaar mee betalen om reclame te maken voor de oesters uit Yerseke wordt nog al eens vergeten. Bij het produktschap in Den Haag is men dan ook van mening, dat er geen reclame gemaakt wordt voor een bepaalde kweker of een dorp, maar voor oesters en mosselen in het algemeen. Daarom is het zeer waarschijnlijk, dat er in Den Haag beslist wordt dat het oester feest dit jaar in Tholen gehouden zal wor den. Maar het is dan niet uitgesloten, dat een aantal kwekers in Yerseke de hoofden bij elkaar zal steken om een klein feestje in hun eigen dorp te organiseren. In Tho len heeft men echter al te kennen gegeven dat, wanneer er dit jaar ook in Yerseke gefeest wordt, het in Tholen niet gebeurt. De Tholenaren zijn bevreesd en niet helemaal ten onrechte dat de meeste gasten gewoontegetrouw naar Yerseke zul len gaan. De r.k. deken van 's-Gravenhage, mgr. W. A. E. Bokeloh, heeft in een bijeen komst in de vergaderzaal in het hoofd kantoor der K.L.M. in Den Haag mede gedeeld dat de paus de heer R. J. Vogels, onderdirecteur der K.L.M., be noemd heeft tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, uit dankbaarheid voor hetgeen deze maatschappij altijd voor het episcopaat heeft gedaan en doet. De heer Vogels is hoofd van de Public Rela- tionsdienst der K.L.M. (Van onze Amsterdamse redacteur) Opnieuw is het Amsterdamse waterlei dingbedrijf opgeschrikt door de ontdekking van bruin water in de drinkwaterleiding op het terrein van de rioolwaterzuive ringsinrichting-west. Onmiddellijk is het terrein, waarop zich behalve het bedrijf ook drie woningen bevinden, van de wa terleiding afgesloten. De drie gezinnen kre gen het drinkwater gisteren per tankwa gen aangevoerd. De afwijking van het water bleek gister morgen bij het nemen van het dagelijkse watermonster. Enkele uren nadien was reeds met vrij grote zekerheid te zeggen dat het geen chemische verontreiniging be trof, doch slechts een gevolg was van roestvorming. Om geen enkel risico te ne men zijn de laboratoriumproeven die min stens 24 uur jn beslag nemen voortgezet. In de Kromme Does, een watertje in Hoogmade (gemeente Woubrugge) is het driejarige jongetje Ronald de Wilde ver dronken. Het jachtje van het gezin De Wil de lag in de Kromme Does gemeerd, 's Mid dags misten de ouders het kind. Na enkele uren dreggen werd het stoffelijk overschot van het kind op een tien meter afstand van het jachtje in het water gevonden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Lemmer (toez.) L. de Wit te 2e Exloërmond. Beroepen te Den Bommel T. v. 't Veld, kand. te Nijkerk te Katwijk aan Zee (7e pred.pl.) J. J. Poot te De Bilt te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp R. Holwerda, kand. te Barwoutswaarder. Aangenomen de ben. tot vic. te Voor schoten L. E. Emmen, kand. te Den Haag. Bedankt voor Putten (4e pred.pl.) J. Koo ien te Reeuwijk voor Papendrecht (vac. H. C. Bultman) Jac. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. Geref. Kerken Beroepen te Ens N. J. Goris te Barchem te Hoogezand-Sappemeer H. Alting te Uithuizermeeden. Aangenomen naar Vollenhove-Kraggen- burg H. Weggemans te Oudehorne. Geref. kerken vrijgemaakt Beroepen te Barrhead en Neerlandia (Al berta - Canada) A. Kooy te Oldenzaal. Vrije Evang. gemeenten Aangenomen naar Oude-Bildtzijl P r v. Staveren, kand. te Hilversum, die Y dankte voor Bergum en voor Wormervee.-.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15