F ranse televisie-uitzending via Telstar in Amerika Nehroe dreigt Peking bedekt met „een gewapend conflict" Westelijke zorgen over de muur der schande in Berlijn uitstekend ontvangen Duitse christen-democraten en Ben Bella geestdriftig in Algerije ontvangen liberalen zijn weer verzoend Twee Amerikaanse kernproeven Bonn roept jeugd op tot vriendschap met Fransen Kongolese regering gekortwiekt Frankrijk lost vervroegd af aan Ver. Staten Dissidente leider is bereid het akkoord van Evian na te komen Gevangenisstraf voor pacifisten DONDERDAG 12 JULI 1962 17 Chinese troepen moeten vroeg of laat terug Onafhankelijk Uitbrander Politie maakte eind aan feestvreugde in Londen Ook Labour tégen het Pilkingtonrapport Klein Rapacki-planlijkt een oplossing te bieden ,Elk land mag de satelliet gebruiken" Persoonswisseling in Praag bij de economische raad Moslims contra moslims Vakverbond van Syrië door de regering ontbonden Dr. Adenauer weet er nog slaatje uit te slaan Ver. Staten NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe van India heeft verklaard dat de Chi nese troepen, die een buitenpost van het Indische leger in de afgelegen Galwanval- lei, in Kasjmir, hebben omsingeld, zich „vroeg of laat" zullen moeten terugtrek ken, wil er een gewapend conflict worden voorkomen. Nehroe verklaarde dit na terugkeer van een vakantie van acht dagen in Kasjmir en in antwoord op vragen van verslagge vers. „Voor zover mij bekend hebben zich geen gevechten tussen de Indische en de Chinese militairen in de vallei voorge daan", aldus Nehroe. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat een „niemandsland" van slechts 45 meter breedte de' Indische en de Chinese troepen in de Galwan-vallei scheidt. Vierhonderd man Chinese militairen hebben de Indische post dinsdag omsin geld. In antwoord op de vraag, of hij de jongste Chinese handelingen in het grens gebied ernstig opvat, verklaarde Nehroe: „De protestnota's, die India en de Chinese volksrepubliek hebben gewisseld, waren in krachtige bewoordingen gesteld". China heeft India in een nota beschul digd van het inrichten van „Vier nieuwe Indische militaire stellingen in de Chinese provincie Sinkiang" en van een stelling in Tibet. In de nota wordt gezegd dat de Indische regering steeds rad spreekt' over haar ver langen naar een vreedzame regeling maar „een vergelijking van naar woorden en daden toont duidelijk aan dat zij slechts een rookgordijn voor gewapende invasie optrekt". De Chinese reering protesteert tegen de beweerde schendingen en spreekt voorts de Indische beweringen tegen dat er dage lijks grensschendingen door Chinese mili tairen voorkomen, aldus het Chinese pers bureau Nieuw-China. BONN (DPA) De Duitse bondsrege ring heeft de Westduitse bevolking en vooral de jeugd opgeroepen te werken voor een goede Frans-Westduitse verstand houding. Deze ongewone stap van het ka binet, voor het eerst vertoond, volgde op het verslag van bondskanselier Adenauer van zijn reis naar Frankrijk. „De ver dere opbouw en versteviging van de West duits-Franse samenwerking is een opgave voor ons allen. Zij kan niet door de regeringen alleen worden verwerkelijkt". Door het bezoek van dr. Adenauer aan Parijs is de verzoening tussen het Fran se en Westduitse volk bezegeld", aldus de Westduitse regering. Op een persconferentie heeft Karl-Günther Von Hase, de perschef van de bondsre gering, verklaard dat elk pariculier ini tiatief toegejuicht en ondersteunt zal wor den. Hij voegde hieraan toe dat de re gering ook nog meer Westduitse steden wil aanmoedigen nauwe banden met Fran se zustersteden aan te knopen. Door dit alles heen speelt in West-Berlijn nog een merkwaardige ruzie in het socia listische kamp. Willy Kressman, sinds zijn ereburgerschap van Texas „Texas-Willy" al ruim dertig jaar partijlid en burge meester van een arrondissement in West- Berlijn, heeft het bij de partijleiding ver korven. De om zijn onafhankelijkheid be kende Kressman heeft in de Verenigde Staten gezegd te betreuren dat de West- berlijnse politie terugschiet als de Oost duitsers het vuur openen. Verder zei Kress man dat de muur het resultart was zowel van de Duitse politiek sinds de ineenstor ting van 1945, as van de politiek van Oost en West tegelijk. Voorts betoogde hij dat een verandering van het stalinisti sche bewind in Oost-Duitsland alleen te verkrijgen zou zijn door betere betrekkin gen met de Sovjet-Unie. In West-Berlijn en de bondsrepubliek is het langzamerhand gevaarlijk dergelijke onafhankelijke, al te objectieve taal te spreken. Iedereen, die niet de communis ten van alles de schuld geeft, is verdacht en elk bepleiten van contacten met Mos kou is aanleiding om iemand tot meelo per, „derde weg-er" of neutralist te be stempelen. Dat is met „Texas-Willy" dan ook prompt gebeurd. Kressman, die na 1945 langs de sectorengrens tafeltjes liet dek ken waaraan Westberlijnse en Oostberlijn- Japans. In Japan is het eerste na-oorlogse Japanse passagiersvliegtuig onthuld. Het is gebouwd door de Mitsubishimaatschap- pij, heet Ys-11, is voorzien van twee turbine-straalmotoren en kan zestig pas sagiers vervoeren. Het zal volgend jaar op internationale lijnen worden ingezet. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben woensdag opnieuw een kernproef in de atmosfeer genomen in de omgeving van het eiland Christmas in de Stille Oceaan, zo heeft de Ameri kaanse Commissie voor kernenergie be kendgemaakt. £>e kracht van de ontplof fing lag in het gebied van de lage me- gatonklasse, gelijkwaardig aan een tot ver scheidene miljoenen tonnen T. N. T. De bom werd uit een vliegtuig neergelaten. Het was de 27ste ontploffing van de lopen de serie. (AFP) In de Amerikaanse staat Ne vada is woensdag de 43ste Amerikaanse kernontploffing in de huidige serie woe- stijnproeven teweeg gebracht. Een kern apparaat van geringe kracht werd enige meters onder de grond tot ontploffing gebracht. (Van onze correspondent) LONDEN In de historische City van Londen het bankcentrum die voor het eerst een groots festival op touw heeft gezet, ging de uitbundigheid woens dagavond wel iets te ver toen er enkele tienduizenden jongeren waren samenge stroomd om op de jazzmuziek op straat te dansen. Het gedrang was zo groot dat de politie de band liet stoppen en de protesterende menigte uiteen dreef. Tal rijke jongen meisjes vielen flauw en er werden 55 personen gewond, vanwie er vier in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Later, toen er opnieuw herrie ontstond, werden drie personen gearres teerd. De band moest voor eigen veilig heid in het gebouw van Lloyds worden opgesloten en werd later onder politie- escorte weggeleid. (Van onze correspondent) LONDEN Zeker de helft van de so cialistische lagerhuisafgevaardigden is evenals de conservatieven tegen het ge ruchtmakende Pilkingtonrapport over de commerciële televisie. Ook Labour, waar van oorspronkelijk werd aangenomen dat zij het rapport steunde, voelt er weinig voor om de bestaande toezichthoudende methode voor de reclametelevisie te ont mantelen en door het voorgestelde dras tische systeem te vervangen. Natuurlijk wil de Labouwfractie ook minder geweld en ruwheid, hogere normen voor adver tenties en een redelijke hoeveelheid op voedkundig materiaal. Het Pilkingtonrap port werd echter overdeven en hysterisch genoemd. (Van onze correspondent) se kinderen uit arme Wijken gezamenlijk werden getracteerd, die prins Louis Fer dinand van Hohenzollern tutoyeert, die offi cieel Russische toeristen ontving en eens, ter ere van een Tsjechisch marionettenthea ter de Tsjechoslowaakse vlag van zijn stad huis liet wapperen, deze onafhankelijke, kleurige, eigenwillige figuur Kressman kreeg niet alleen al een openlijk standje in het Westberlijnse parlement van burge meester Brandt, maar hij dreigt zelfs de laan uit te vliegen als S.P.D.-lid en als wijkburgemeester. Willy Kressman zelf meent echter dat hij steeds de politiek van de Westberlijnse senaat heeft gevolgd. „Maar ik heb wel een eigen mening, die ik mij door niemand laat verbieden. Men kan mij niet voorschrijven wat ik moet denken", zo zegt hij. De Telstar, dé kunstmaan voor televisie- en andere verbindingen, heeft in de nacht van woensdag op donderdag tijdens haar vijftiende en zestiende omwenteling an dermaal haar bruikbaarheid voor televisie uitzendingen over lange afstand bewezen. Tijdens de vijftiende omwenteling is een Franse televisieuitzending in de Verenigde Staten en Engeland en een Amerikaanse in Frankrijk en Engeland opgevangen. Toen de kunstmaan weer boven de At lantische Oceaan kwam, heeft een Engelse televisiezender zijn antenne op de kunst maan gericht en beelden uitgezonden met als gevolg dat miljoenen Amerikaanse te levisiekijkers het Engelse programma za gen, dat anders dan het Franse niet van te voren was opgenomen, maar direct uit gezonden werd. Amerikaanse technici zei den van de ontvangst van de Franse uit zending dat het beeld in het begin korrelig was en dat daarna het contrast tussen zwart en wit soms te groot was, te scherp. LEOPOLDSTAD (Reuter/AFP) De premier van de centrale Kongolese rege ring, Adoela, heeft zijn regering gereor ganiseerd: zes ministeries zijn opgeheven, evenals elf posten van staatssecretaris. Van de 43 ministers en staatssecretaris sen zijn er slechts veertien overgebleven. Het aantal ministeries in van 27 tot 21 teruggebracht. Er zijn nu vier staatsse cretarissen in plaats van vijftien. Nieuw benoemd zijn de voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken Gbenje, die Loemoemba opvolgde als hoofd van de Mouvement National Congolais Lumumba en negen anderen. Jason Sendwe, leider van de Baloeba-partij in Noord-Katanga, is de enig overgebleven vice-premier. Aan president Tsjombe van Katanga heeft Adoe la drie ministeries aangeboden. Tsjombe heeft hier echter nog niet op 'geantwoord. De nieuwe regering heeft besloten de strijd tegen de afscheiding van Katanga voort te zetten met het vormen van een nieuwe provincie Noord-Kantanga, die aan de zes reeds bestaande wordt toegevoegd De nieuwe provincie omvat bijna het ge hele gebied van de voormalige provincie Katanga dat door de Baloeba's wordt be woond. Deze stam heeft geweigerd het ge zag van Tsjombe te aanvaarden. Op de vorige regering werd critiek ge oefend wegens haar grote omvang. Vele ministers werden beschuldigd van corrup tie of misbruik van regeringsgelden. PRAAG (Reuter) President Novotny van Tsjechoslowakije heeft vice-premier Simunek ontheven van het voorzitterschap van de staatscommissie voor het econo misch beleid. Tot zijn opvolger is benoemd Alois Indra. Deze heeft de rang van mi nister gekregen. Twee „eerste plaatsver vangers" van de voorzitter, Vlna en Pu- cek, zijn in rang verlaagd tot „plaatsver vangers". Vlna heeft niet langer de rang van minister. Westelijke waarnemers geloven dat de mutaties verband houden met de econo mische moeilijkheden. (AP) Novotny heeft op een tweedaag se vergadering van het centrale partij comité verslag uitgebracht over de con ferentie van de Comecon in Moskou. Co mecon werd opgericht als een/ soort tegen wicht tegen de E.E.G. Het geluid was uitstekend. De uitzendin gen duurden in beide richtingen tijdens de vijftiende omwenteling negentien minuten. De ontvangst in Amerika van de Engelse uitzending die vijf minuten duurde, was zeer goed, zowel van het beeld als van het geluid. De grote Amerikaanse maatschappij die de 'kunstmaan Telstar heeft gefinancierd, heeft woensdag bekendgemaakt dat elk land, ook de Sovjet-Unie, gebruik kan ma ken van de kunstmaan. Ambtenóren van de Amerikaanse Dienst voor Ruimtevaart hebben gezegd dat elk land, ongeacht of het tot het westelijke of het oostelijke blok behoort, zend- en ontvangstations voor de Telstar kan inrichten als het daar toe de vereiste apparatuur bezit. De International Busines Machines Cor poration heeft woensdag bekendgemaakt, dat zij voornemens is in de eerstkomende weken per Telstar gegevens van elektro nische computers uit Frankrijk naar de Verenigde Staten te doen overbrengen. De gegevens zullen worden overgezonden van het satellietvolgstation te Lannion in Frankrijk naar het volgstation te Andover in Maine. In beide stations staan IBM- computers en installaties voor het over brengen opgesteld. Bij de proeven zullen de signalen die Andover uit Lannion ont vangt per kabel en microgolven doorge zonden worden naar Rumfort in Maine en vandaar naar de Bell Laboratoria in Mur- ry Bill. In de Bell-laboratoria zal een com puter de ontvangen data verwerken en het resultaat voor transmissie van Frankrijk naar Andover terugzenden. Bij alle opwinding rondom de eerste rechtstreekse transatlantische t.v.-uitzen- dingen is een flinke Anglo-Franse ruzie ont staan. In een t.v.-uitzending heeft de B.B.C. de Fransen ervan beschuldigd de bestaan de afspraken geschonden te hebben door als eerste Europese land een uitzending naar de Verenigde Staten te verzorgen. De spreker zei, dat de Fransen een ak koord met de Europese Radio Unie ge schonden hadden volgens hetwelk op 23 ju li via Telstar een gezamenlijk Europees t.v.-programma naar de Verenigde Staten gezonden zou worden. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, zal zeer binnenkort via de sinds maandag om de aarde cirkelen de Amerikaanse kunstmaan Telstar, een kort gesprek voeren. Het ligt namelijk in de bedoeling dat enige personen in Europa en Amerika op uitnodiging van de maat schappij, die eigenares is van Telstar, op deze wijze contact met elkaar zoeken. Mr. Hustinx zal door de ruimte spreken met zijn ambtgenoot van Albany in de staat New York. Deze stad heeft Nijmegen di rect na de bevrijding geadopteerd. WASHINGTON (Reuter) Frankrijk heeft een vervroegde aflossing van 293,4 miljoen dollar gedaan op zijn schuld aan de Verenigde Staten, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van financiën vandaag bekendgemaakt. Met deze aflossing heeft Frankrijk de resterende schuld onder de Marshall- planleningen, die nog 209,7 miljoen dollar bedroeg, terugbetaald en voorts termij nen van in totaal 83,7 miljoen dollar die in 1970 en 1971 zouden vervallen onder een krediet voor herstel van de oorlogs schade, dat Frankrijk op 13 juli 1946 van de Amerikaanse Export-Import bank ont ving. De Banque de France zal ook voor 112,5 miljoen dollar aan goud van de Verenigde Staten kopen „om een betere verhouding tussen goud en dollars in de Franse monetaire reserves tot stand te brengen". Gehelmde soldaten van het Algerijnse bevrijdingsleger (ALN) met machine pistolen in de aanslag bewaken een aantal Algerijnen, die tot het middel zijn ontkleed, op een boerderij in de omgeving van Oran. De mannen wor den verdacht van het plegen van moorden (Telefoto) MARNIA (West-Algerije), (Reuter) Ahmed Ben Bella, vice-premier van de Algerijnse voorlopige regering, is woens dag in Marnia, zijn vroegere woonplaats in Algerije uitbundig ontvangen.Bij hem was Mohamed Khidder, die als minister van Staat uit de voorlopige regering trad na onenigheid met premier Ben Khedda. Ben Bella sprak in het stadion van Tlemcen een geestdriftige menigte toe. Hij zei niet op persoonlijke macht uit te zijn. Hij is bereid het akkoord van Evian na te ko men, mits de Fransen zich er ook aan houden. Ben Bella zei voorts voorstander te zijn van een collectief leiderschap van de Algerijnse revolutie. Ben Bella wordt vandaag in Oran verwacht. Vandaar gaat hij naar Algiers. De twee ministers uit het kabinet van premier Ben Khedda, die te Rabat over leg hebben gepleegd met Ben Bella en Khider, zijn na een onderhoud met koning Hassan II van Marokko in Algiers terug gekeerd. De minister van Staat Rabah Bitat en de minister van Voorlichting Mohammed Yazid verklaarden na afloop met de koning de uitwisseling van diplo matieke missies besproken te hebben. Zij zeiden dat Marokko de benoeming van Abdelkhader Laidi, die door de voorlopige regering in Algiers benoemd is, als de eerste Algerijnse ambassadeur in Rabat goedgekeurd had. Ben Bella heeft in een vraaggesprek met het Franse linkse weekblad „Ex press" gezegd niet te wanhopen aan de mogelijkheid van een vreedzame regeling van de crisis in het pas onafhankelijk ge worden Algerije. Het is volgens Ben Bella noodzakelijk de nationale raad van de Al gerijnse revolutie bijeen te roepen en „op democratische wijze te spreken over de maatregelen die getroffen moeten wor den". In antwoord op de vraag wat hij zou doen, indien Ben Khedda de nationale raad niet bijeen zou roepen zei Ben Bel la: „Dan zal ik in overeenstemming daar mee handelen". Een verslaggever van „Express" heeft dit vraaggesprek met Ben Bella dinsdag gehad vóór de beëindiging van het over leg met Yazid en Bitat. Van de zijde van de voorlopige rege ring is in Rabat gezegd dat er geen re den tot pessimisme is nu de geheime be sprekingen plotseling zijn geschorst. In Oran heeft het opperbevel van het nationale bevrijdingsleger bekendgemaakt, dat de wegens roof of moord veroordeel de moslems in het openbaar zullen wor den doodgeschoten als voorbeeld voor de bevolking. De komende paar dagen worden duizend van zulke terechtstellingen ver wacht. Tijdens een korte plechtigheid te Rocher Noir heeft de eerste Franse ambassadeur in Algerije, Jean Marcel Jeanneney (r.) zijn geloofsbrieven over handigd aan de president van het voor lopige uitvoerende comité, Abderrah- mane Farès DAMASCUS (AFP) Het Syrische vak verbond is door de regering ontbonden en de secretaris-generaal, Talaat Taglibi, gevangen genomen. De minister van Bin nenlandse Zaken, Abel Kerim, verklaar de dat de regering ervoor wil zorgen, dat „de leden van het bestuur van het vakverbond, die een stakingsbeweging in Damascus hadden willen ontketenen, geen schade meer kunnen aanrichten". Deze beweging zou zijn voorbereid door „agen ten van een buitenlandse organisatie", aldus de minister. BONN Met bezorgdheid volgen de westelijke Grote Drie in Berlijn de uit bouw van de „muur der schande" langs de sectorengrens. Een driehonderd kilo meter lange gordel van muren, loopgraven, en kleine bunkers slingert zich nu door de stad. Daarbij heeft het Ulbrichtregime aangekondigd, dat zogenaamde aanslagen op de muur (het laten springen van het metselwerk of het graven van tunnels) zeer streng gestraft zullen worden. Bij de Amerikanen bestaat verder grote bezorgd heid over de veelvuldige incidenten langs de sectorengrens, waarbij door West- en Oostberlijnse politie met scherp wordt geschoten. In Amerikaanse kringen in Berlijn hoort men de laatstè tijd dan ook geregeld op peren dat aan weerszijden van de muur een soort zone van verminderde spanning zou moeten komen, een denkbeeld dat ook bij de Britten leeft. De Britse socialist Harold Wilson noemde een dergelijke zone „kleine Rapacki-zone" in een toespeling op 't ontspanningsplan voor Midden-Euro pa van de Poolse minister van Buitenland se Zaken, Rapacki. De West-Berlijnse bur gemeester Willy Brandt daarentegen schijnt weinig op te hebben met derge lijke plannen. Hij zou er in vertrouwde kring al op gewezen hebben dat via zulk een zone Ulbricht zijn zin zou krijgen met zijn eis, dat San weerszijden van de muur een s trook van honderd meter niemands land zou moeten komen. SAN FRANCISCO (DPA) Drie Ame rikaanse tegenstanders van de kernbewa pening zijn gisteren in San Francisco ieder tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij hadden vorige week gepro beerd met een zeilboot naar het gebied in de Stille Oceaan te varen waar thans kernproeven worden genomen. De drie be togers keerden evenwel spoedig met hun boot „Everyman" terug, omdat zij zee ziek waren geworden. Twee helpers van de drie mannen zijn eveneens tot zes maanden veroordeeld. (Van onze correspondent) BONN De crisis in de West-Duitse regeringscoalitie is niet alleen met een sisser afgelopen, maar zelfs met een klei ne overwinning voor bondskanselier Ade nauer. Zo is gisteren besloten dat de Christen-Democratische Unie en de FDP (vrije democratische partij) hun samenwer king in de toekomst loyaal zullen voort zetten en dat zij voortaan, behalve de bij eenkomsten van de zogenaamde coalitie commissie, ook regelmatig coalitie-bespre kingen onder voorzitterschap van Adenau er zullen houden. Dit laatste is vooral als overwinning voor Adenauer te zien, als men bedenkt hoe moeizaam de FDP vorig jaar be vocht, dat de coalitie-commissie beurte lings door de CDU-fractie voorzitter Von Brentano en de FDP-fractievoorzitter Men de werd voorgezeten. Bij de besprekingen waren behalve de leiders van beide par tijen ook de CDU-ministers Krone en Er- hard en de FDP-ministers van Financiën en de schatkist Starke en Lenz aanwe zig. Daarmee was meteen duidelijk, dat een-belangrijk deel van de besprekingen gewijd was aan financiële en economi sche politiek Over alle strubbelingen in het verleden werd maar kort gesproken. Over en weer verweten de coalitie-partners elkaar zich niet aan afspraken te hebben gehouden. De FDP toonde zich vooral boos over kwesties als de verhoging van de invoer rechten op auto's en loonsverhogingen, waarbij de C.D.U. tegen de afspraken in F.D.P-minister Starke in de kou had la ten staan met zijn bezwaren tegen deze voorstellen. De C.D.U. verweet haar liberale partner het gedrag in de affaire FIBAG, waarin de liberalen stemden voor een nader on derzoek naar het gedrag van de minister van Defensie Strauss tegenover de dubi euze Beierse woningbouwfirma FIBAG. De vrede was gisteren echter snel ge tekend. Vooral de verkiezingsnederlaag, die zowel C.D.U. als F.D.P. afgelopen zon dag in Noordrijnland Westfalen gele den heeft, leek bij te dragen tot de ver broedering. Adenauer en Mende toonden zich tenslotte over het moeizame coalitie experiment van Bonn zo voldaan, dat zij zich uitspraken voor een soortgelijke co alitie in de deelstaatregering in Düssel- dorf. De Amerikaanse zwemmer Fred Bal- dasare is de eerste mens, die Het Kanaal onder water bedwongen heeft. Gestoken in een kikvorspak en bepakt met zuurstofflessen zwom hij in 19 uur en 1 minuut van de Franse naar de Engelse kust. Baldasare ging in Cap Gris-Nez te water en dook bij het Engelse plaatsje Deal weer op. Hij werd door zijn verloofde Frederike aan land geholpen. (Telefoto)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17