Vandaag nog vooroverleg met Bunker en dr. Van Roijen? Regering brengt gesneuvelden niet naar Nederland terug I) HET WEER w si Maarschalk Juin officieus op non-actief gesteld Cees Pelt Cees Pelt MALIK IN WASHINGTON Negerpredikanten in hongerstaking Vragen over politieke aard van VAR A-uitzending Gecombineerde generale staf afgeschaft Nieuw Amerikaans project voor de maan op stapel ZOMER-KERMIS-FRIJZENÜ VEENO/ Nieuw-Zeeland wijst tweetal Russen uit Veerboot in Portugees Guinea omgeslagen id UNO verbolgen over grote parade in Elisabethstad la r 11 s 11 e k 47e JAARGANG NUMMER 209 DONDERDAG 12 JULI 19b. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I h mi bh (jj ^0^^ m Jb Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I W 1 I mmmk X f 1 I I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. XXX Kjj. X KJL \_j* X ^jL X XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. j Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSENIjMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aaavraaS ve,krijBbaa,. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Hontstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Familieleden mogen het desgewenst zelf doen Rijwielen-Bromfietsen-Scooters BERINI BROMFIETSEN 40% korting op King no-iron sportshirts nui v.a. 10,75 House of England Koel Aan het strand: President Kennedy vraagt rapport aan zijn broer 37,90 korting op Tower kostuums in grijze pinheads nü v.a. 151,60 House of England ln de krant van heden: Het woord is aan I if-: u êuu! me lYlufxIxló wforeijouvuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Rijwielen-Bromfietsen-Scooters HEINKEL SCOOTERS 20% korting op lichtgewicht sportcombinaties House of England NOV A-plan voor directe vlucht is uitgesteld ée kwaliteit--V I 1 Uw opnamen pas 'leven' 10 soorten kleurenfilms foto A"-4 In Washington wordt verwacht, dat de Indonesische en Nederlandse afge vaardigden vandaag nog met de Ameri kaanse diplomaat Ellsworth Bunker bij een zullen komen om na te gaan of on derhandelingen gevoerd kunnen worden over een vreedzame oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea. De Indonesische ambassadeur Adam Malik, speciale afgevaardigde van Soe- kamo, werd hedenmiddag in Washing ton verwacht. Malik, Bunker en de Nederlandse am bassadeur dr. Van Roijen, zouden daar na terstond nagaan of de sfeer geschikt is voor het hervatten van de onderhande lingen. Verwacht wordt, dat Malik na zijn besprekingen met dr. Van Roijen verslag aan Soekamo zal uitbrengen en daarvoor misschien zelfs naar Djakarta zal terug keren. Indien Soekamo van mening is dat de sfeer geschikt is zal hij vermoedelijk zijn minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, naar Washington zenden om de onderhandelingen te voeren. Van Indone sische zijde is gezegd dat de missie van Malik er een is van diplomatieke verken ning. Zij verwachtten niet dat hij de eigen lijke onderhandelingen zal voeren. In Djakarta heeft inmiddels de chef- staf van de Indonesische strijdkrachten, generaal-majoor Jani, verklaard dat het gebruik van geweld op Nieuw-Guinea af hing van het resultaat van de besprekingen in Washington. Hij zei dit na een bij eenkomst van vier uur van de staf voor de „bevrijdingsoperaties" in West-Irian, waar, naar Jani zei, de Indonesische staat van paraatheid opnieuw onder de loep was genomen voor het geval het nodig mocht blijken om geweld te gebruiken. Het ge schil om Nieuw-Guinea was nu in een be slissend stadium gekomen, zei hij, en het operationele commando voor West-Irian was gereed „om op elk gewenst ogenblik in actie te komen om een order van de president uit te voeren". In de bijeen komst had minister Soebandrio verklaard „dat de strijd van Indonesië om weste lijk Nieuw-Guinea aan de Nederlanders te ontworstelen zowel diplomatiek als mili tair gezien in het slotstadium verkeert." In het communiqué van het gouverne ment in Hollandia van vandaag wordt ge zegd dat sinds.Soekamo op 19 december een rede hield waarin hij het Indonesische volk opdracht gaf „de plannen tot instel ling van een Papoeastaat te verijdelen" en een algemene mobilisatie tot „bevrij ding van West-Irian" in het vooruitzicht stelde, ongeveer duizend Indonesische infil tranten getracht hebben het grondgebied van Nieuw-Guinea door de lucht of over zee binnen te dringen en zich daar te hand haven. Van het oorspronkelijke aantal infiltran ten zijn er thans nog tussen de 250 en de 300 over, verspreid over de gehele zuid en zuidwestkust. Gedesorganiseerd, in ve le gevallen zonder voedsel, bewapening en medicamenten, zwerven ze rond, voortdu rend opgejaagd door Nederlandse militai re en Papoea-patrouilles. In de afgelopen twee dagen hebben op diverse plaatsen aan de zuid- en de zuid westkust vele parachutisten zich in groe pen overgegeven. Uit het feit dat zich in het actiegebied van Merauke, bij de grens met Australisch-Nieuw-Guinea, enige pa ra's hebben overgegeven, terwijl anderen daar na een vuurcontact zijn gesneuveld, blijkt dat de nfiltranten zich ook in ooste- Van een bijzondere medewerker) Op onzerzijde gestelde vragen omtrent eventuele overbrenging van het stoffelijk overschot van in Nieuw-Guinea gesneuvel de militairen, kregen wij vanwege het mi nisterie Defensie te horen dat dit NIET in het voornemen van de regering ligt. Het te dien opzichte door de regering ingenomen standpunt is, dat, gelijk ook in het verleden en is in andere gevallen heeft gegolden, van overheidswege zorg wordt gedragen voor ter aardebestelling van in het buitenland bij hun dienstver vulling gevallenen, daar waar zij gesneu veld (gestorven) zijn. Aldus is, om slechts enige voorbeelden te noemen, eensgelijks gehandeld ten opzichte van gesneuvelde of overlevendene militairen in Nederlands Indië. (men denke hier aan de politione le acties), in Korea, verder in incidente- Advertentie Rijksstraatweg 397 - 399 - Telefoon 53097 Advertentie Wij starten onze Service-Verkoop o.a. met open en gesloten te dragen. Grote keuze In alle maten. Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en gelei delijk afnemende buiigheid. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een gebied van hoge druk brengt morgen wat opklaringen. De kans op buien vermindert. Bij een matige wind tussen noord en noordwest komt de temperatuur niet hoger dan 17 a 19 graden. Het zeewater komt niet boven 15 graden. V o or uit zicht en: Tegen za terdag krimpt de wind meer naar het zuiden, waardoor iets warmere lucht wordt aangevoerd. Ie gevallen, zoals die er zich wel hebben voorgedaan in Suriname, in de Nederland se Antillen en nog niet zo lang geleden bij een ongeluk met een militair vlieg tuig in India. Men heeft hier trouwens te maken met een internationaal algemeen geldend ge bruik en in dit verband, zo voegde men hieraan nog toe, kan bijvoorbeeld de aan dacht gevestigd worden op de erekerk- hoven van Canadese, Amerikaanse militai ren enzovoorts, hier te lande en elders. De Nederlandse overheid rekent het stel lig tot haar plicht ook wat betreft de gesneuvelden in Nieuw-Guinea al het mogelijke te doen om op een daarvoor ge- eigend tijdstip te zorgen voor een blijven de waardige rustplaats van hen, die in dienst van den lande zijn omgekomen. Uiteraard der zaak, zo kon men ons nog meedelen, staat het desgewenst de nage laten betrekkingen vrij om, wanneer dit zonder bezwaren uitvoerbaar is, zélf over brenging van het stoffelijk overschot naar Nederland te doen ondernemen. Natuurlijk blijft daarbij nakoming geboden van de internationale voorschriften, die gelden ten opzichte van overbrenging van die begra ven zijn in tropische gebieden. Het overbrengen van de stoffelijke res ten naar Nederland stuit, naar wij verna men, op „practische bezwaren". De beslis sing om de stoffelijke resten niet in ons land te herbegraven is genomen door de ministerraad. Het is nog niet bekend waar op Nieuw-Guinea het erekerkhof zal wor den ingericht. ALBANY (Georgia) (Reuter) Dr. Martin Luther King, die is veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf omdat hij zonder toestemming een demonstratie te gen rassenscheiding had geleid, heeft woensdag gezegd 24 uur te zullen vasten, evenals zijn mede-gevangene, de neger predikant Ralph Abernathy, die voor het zelfde feit is veroordeeld. Vele negers in Albany de hoofdstad van de zuidelijke Amerikaanse staat Georgia dragen zwarte armbanden als teken van rouw om „de dood van het recht in Al bany". Een groep van 31 negers, die een „vrijheidsmars" was begonnen om te bid den voor Luter King en Abernathy, zijn gevangen genomen. Zij weigerden aan een aanmaning zich te verspreiden gevolg te geven en werden gearresteerd wegens het houden van een optocht zonder vergun ning, belemmering van het verkeer en samenscholing op het trottoir. WASHINGTON (AP) President Kennedy heeft het department van Justitie een rapport gevraagd over het opsluiten van de beide negerleiders, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. De president heeft zijn broer Robert, de procureur-generaal, een rapport ge vraagd. lijke richting aan de achtervolging trachten te onttrekken, aldus het communiqué. In Djakarta heeft Sartono, de vice-pre sident van de adviesraad van Soekarno, ge zegd „dat de Nederlandse beweringen, dat Indonesische parachutisten op grote schaal gevangen waren genomen, de andere strij ders niet zouden afschrikken. De Neder landers, die gezegd hebben dat alle Indo nesische parachutisten hen reeds in handen gevallen waren, hebben in werkelijkheid slechts 20 gevangenen gemaakt", aldus Sar tono. Advertentie Een goed begin van onze Service-Verkoop: prima pasvorm in alle maten Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 15 Beeldverhalen2, 19 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 13, 17 Op de Praatstoel 3 Topsy 4 Horen en Zien 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee 11 Feuilleton 19 Economisch nieuws 21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Gisteravond zijn met het K.L.M.- toestel uit Moskou de drie langver beide schilderijen van Frans Hals uit Rusland op Schiphol gearriveerd. Het vervoer geschiedde onder toezicht van mevrouw Irene Linnik van het Ermitage-museum uit Leningrad. Zij bleek vloeiend Nederlands te spreken. De foto toont mevrouw Linnik en de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, bij de kist met de schilderijen, die zojuist uit het vliegtuig is gehaald. De schilderijen zijn sinds hedenmorgen in de Frans Halsexpositie. (Voor verslag van de aankomst zie pag. 5). Emerson: O, als de rijke eens rijk kon zijn zo als de arme zich voorstelt dat de rijke rijk is! ;-.v Advertentie BARtËÜÖrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 KEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Nieuw-Guinea-uitzending Het Tweede-Kamerlid de heer Weiter (K.V.P.) heeft schriftelijk aan de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of het de goed keuring van de bewindsman heeft gehad, dat op 5 juli 1962 tijdens een televisie uitzending van de V.A.R.A. bij een docu- mentatiefilm over land en volk van Nieuw- Guinea uitvoerig en zeer nadrukkelijk propaganda is gemaakt voor het standpunt in de Nieuw-Guinea politiek van de Partij van de Arbeid. Indie.n dit niet het geval is, is de staats secretaris dan bereid van zijn afkeuring tegen de V.A.R.A. te doen blijken en maat regelen te nemen teneinde te voorkomen, dat de uit de kijkgelden bekostigde tele visie wordt gebruikt voor politieke propa ganda, zo vraagt de heer Weiter. Advertentie Rijksstraatweg 397 - 399 - Telefoon 53097 (Van onze correspondent) PARIJS. Frankrijks enige levende maarschalk, Alphonse Juin, is gisteren van alle materiele privileges, aan zijn waar digheid verbonden, beroofd. De maarschalk zal niet meer over een eigen staf en een secretariaat kunnen beschikken en ook zijn Parijse residentie, het fraaie zeventiende eeuwse Hotel de Sens moeten onruimen. Het besluit van de regering, dat uniek is in de geschiedenis van het Franse leger, is echter niet, volgens het normale ge bruik, via de staatscourant bekendge maakt. De titel van maarschalk wordt een ge neraal wegens uitzonderlijke verdiensten voor het leven verleend en kan dus nooit worden opgeheven, ofschoon Pétain, het Franse staatshoofd onder de Duitse bezet ting, sedert zijn proces wegens hoogver raad wel als ex-maarschalk pleegt te wor den aangeduid. Juin moet de beslissing van de regering ongrondwettig achten en hem wordt dan ook het voornemen toege schreven bij de Franse Hoge Raad appèl aan te tekenen. De 73-jarige maarschalk, die een studie vriend was van generaal De Gaulle, die hij als enige Fransman nog altijd gewoon is te tutoyeren, raakte de laatste jaren vanwege de Algerije-politiek herhaaldelijk openlijk in conflict met de president der republiek. Ook deze jongste beslissing van de regering moet in verband met de ge beurtenissen in Algerije worden gebracht. De Gaulle heeft zijn voormalige mede-stu dent op de hoge krijgsschool willen straf fen vanwege de brief die hij enkele maan den geleden tot ex-generaal Salan richtte en waarin hij de O.A.S. als een „mens lievende organisatie" omschreef. Salan had Juin ook als getuige in zijn proces laten oproepen, doch aan dat verzoek heeft de maarschalk, blijkbaar om de tegenstellin gen met de regering niet verder toe te spitsen geen gevolg gegeven, een omzich tigheid die hem uiteindelijk deze hoogste straf, die hem is opgelegd, toch niet heeft kunnen besparen. (Reuter) Het Franse kabinet onder voorzitterschap van president De Gaulle heeft besloten de gecombineerde generale staf voor de strijdkrachten af te schaffen. De afzonderlijke generale staven voor land-, lucht- en zeestrijdkrachten blijven bestaan. De maatregel heeft ten doel de leiding wat minder topzwaar te maken en een reorganisatie van de strijdkrachten te ver gemakkelijken. Deze is nodig nu Frank rijk buitenlands geen militaire verplichtin gen meer heeft. De Gaulle wil de strijdkrachten moder niseren, wat in hoofdzaak neerkomt op ge- schiktmaking voor kernoorlogvoering. Er wordt een „algemeen secretariaat voor de landsverdediging" ingesteld onder leiding van generaal van de luchtmacht Michel Fourquet, die tot nu toe opperbevelhebber in Algerije was. Dit wordt een raadgevend lichaam. De directe leiding van het mili taire apparaat zal voortaan bij de minis ter voor de strijdkrachten berusten. Deze regelt ook de betrekkingen met de geallieer de legers. Advertentie Nu in onze Service-Verkoop: colberts nü v.a., 59,60 pantalons nü v.a. 31,60 of compleet nü v. a. 91,20 Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl WASHINGTON (Reuter-AP) Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, de NASA, heeft de industrie ver zocht offerte te doen voor de ontwikkeling van het ruimtevaartuig „Lunar", dat in staat moet zijn twee astronauten naar de maan te brengen. De Lunar zal gelanceerd worden door dezelfde raket als het moederschip „Apol lo". Twee astronauten moeten met de Lu- nar op de maan landen, terwijl een derde ruimtereiziger aan boord van de Apollo om de maan zou blijven cirkelen. De Lu- nar moet de astronauten na het bezoek aan de maan naar de Apollo terug bren gen, waarna de terugreis naar de aarde aanvaard zou worden. Het „Nova"-project voor een directe vlucht naar de maan is uitgesteld. Astronaut Donald K. Slayton is ingedeeld bij de gronddienst wegens een onregelmatigheid in zijn hart, waardoor Slayton eerder voor een ruimtevlucht door Malcolm Scott Carpenter vervangen moest worden. De Amerikaanse Senaat heeft zijn goed keuring gehecht aan het uitgeven van 3.820.500.000 dollar voor ruimtevaart in de komende twaalf maanden. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag een geslaagde proef genomen met een Titan 2, de machtigste raket van het Amerikaanse arsenaal. De Titan legde in een half uur tijds 8.000 kilometer af. De eerste proef met een Titan 2 op 16 maart gelukte, maar de tweede op 8 juni mislukte doordat de tweede trap niet func tioneerde. Advertentie wint de Wedstrijd om de Laagste Prijzen (èn de gróótste voorraad) I Advertentie WELLINGTON (Reuter) Twee voor aanstaande leden van de staf van de Rus sische ambassade in Nieuw-Zeeland zijn wegens spionage uitgewezen. Het zijn de adviseur voor handelsaangelegenheden en de tweede secretaris. Dit is vandaag in het Nieuwzeelandse parlement bekendge maakt. De twee Russen zijn met hun ge zinnen reeds vertrokken. LISSABON (Reuter) Ter hoogte van Bissau in Portugees Guinea zijn dertig mensen, onder wie vrouwen en kinderen, verdronken toen de veerboot tussen Bis sau en het eiland Peixe omsloeg. Dit meldt het Portugese persbureau Lusitania. Vijf opvarenden konden zwemmend het vasteland bereiken. K loos ter str Kloosterstraat 33— 35» Beverwijk Voor de fijnere Heren- en Juniorenkledinc NEW YORK (Reuter) De UNO heef krachtig geprotesteerd tegen een paradt van tweeduizend Katangaanse militairen in Elisabethstad tijdens de herdenking van het feit dat Katanga zich twee jaar geleden van Kongo heeft afgescheiden. In een nota aan president Tsjombe, zegt hei waarnemende hoofd van het UNO-hoofd- kwartier in Elisabethstad, dat Tsjombe zijn belofte aan de UNO heeft geschonden Volgens de nota had de regeringsleidei beloofd dat er niet meer dan twee com pagnieën van 150 man elk, aan de parade zouden deelnemen. Advertentie sla verkrijgbaar bij KENNEMERLAAN 5 (bij br

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1