In Gemeentebibliotheek worden oudheidkundige vondsten voor publiek tentoongesteld Herbert Joeks als circusartiest ENS Bok vertild voor één gulden EXAM STOFZUIGERS OPRUIMING RADIO DISCO Interim-rapport gemeente Heemskerk N. Broekhuijsen-medaille voor Watervliet IJmond verenigingen vandaag en morgen Kort IJmondnieuws Havenberichten grammofoonplaten DONDERDAG 12 JULI 1962 H. J. Calkoen Mijnenvegers terug van oefenreis Thom Kelling Verbouwing kelder Gemeentebibliotheek Diploma-uitreiking r.-.k. Brugschool Aanleg plantsoen in IJmuiden-West Gedeelte Stationsweg wordt afgesloten Richtingaanwijzers Konijnen in de ether Rustige markt ƒ1.-, 1.75, ƒ2.50, ep.'s 3.25 Ip.'s 7.50 en 9.- RADIO'S en T.V.'s (inruil) ONDERDELEN VERLICHTING ELEKTR. HUISH. APPARATEN PLEIN 1945 no. 4 Telefoon 6561 Onder auspiciën van bovengenoemds commissie is in de openbare leeszaal (Plein 1945) een kleine tentoonstelling ingericht van archeologische vondsten in V'eisen. In een vitrine wordt aardewerk getoond, dat in de eerste eeuw na Chr. vervaardigd is. Dit moet in gebruik zijn geweest, nu ruim 19 eeuwen geleden, op een boerderij, die aan de rand lag van het latere buiten „Schoonenberg" te Driehuis. Van dergelijke nederzettingen zijn er nu een twaalftal bekend, alle lig gend op de oude strandwal, waarop ook het dorp Veisen ontstaan is. Waarschijn- lijk moeten wij hier denken aan kleine boerenhoeven, met enkele schuren. Al leen op „Rooswijk" (te Velsen-Noord) heeft een groter complex gelegen, een dorp dus. De bewoners hadden een gemengd be drijf, d.w.z. dat zij naast landbouwers ook veehouders waren. De gevonden botten, tanden en kiezen wijzen op runderen, paarden, schapen, varkens en honden. Jacht werd gemaakt op oeros, wild zwijn, hert en ree. Ook weten wij iets van de ge wassen die zij verbouwden, doordat hier en daar in de klei van het aardewerk af drukken van herkenbare zaadkorrels voor komen. Naast gerst en vlas werd tarwe ge teeld, deze laatste graansoort ook op „Schoonenberg". Groot zal de opbrengst van deze akkers, die met een primitieve ploe|», het „eergetouw" werden bewerkt, bepaald niet geweest zijn. De rogge, die op zandgrond beter gedijt, kwam hier pas na de eerste eeuw in gebruik. Waarschijn lijk waren roggekorrels als onkruid mee gekomen met andere zaden uit het oosten. Of men al iets van bemesting af wist blijft een open vraag; het veelvuldig voor komen van aardewerkscherven in de voren van de akkers zou kunnen wijzen op bemesting met compost uit afvalkuilen. Deze boeren uit de eerste eeuw maakten zelf hun aar dewerk. Alleen onder „Schoonenberg" zijn al honderden scherven daarvan tevoor schijn gekomen, fragmenten van kookpot ten, voorraadvaten, enz. Gezien de fijne vingertop- en nagelindrukken waarmee het vaatwerk soms is versierd, waren het vooral de vrouwen, die als pottebakster optraden. De potten werden geheel uit de hand gevormd, zonder draaischijf. De klei werd met kleine stukjes kaf gemengd, waarschijnlijk om het barsten bij het dro gen te voorkomen en daarna vond het bak ken plaats in open brandgreppels met gloeiende houtskool. De grijze klei kreeg door dit bakken allerlei kleuren: appel- rood, rose, zachtgeel, bruingrijs. Op de be sproken tentoonstelling worden enkele stukken van voorraadsvaten getoond, die in welstand minstens een halve meter hoog waren, terwijl de wand nergens dik ker is dan 1 cm! Een knap stuk werk! Op deze vindplaats waar de Oudheid- De sociografische afdeling van de ge meente Heemskerk heeft een interim-nota gepubliceerd over de integratie van de oude en nieuwe bevolking van Heemskerk. Een nota, die een goed beeld geeft van de sterke veranderingen waaraan Heemskerk sinds 1956 onderhevig is geweest. In de periode van 1956 tot nu is Heemskerk van een kleine besloten gemeente van 7000 zielen gegroeid naar een gemeente van 14.500 inwoners. Was het eerst een gemeente, die voor namelijk van tuinbouw en bollenteelt be stond, nu speelt de zware industrie een zeer grote rol. Het aantal rooms-katholie- ken (eerst 80 percent) neemt in verhouding af door de sterke immigratie. Voornamelijk jonge gezinnen trekken naar Heemskerk, 75 percent komt uit woongebieden met een stedelijk karakter. De meeste migranten werken bij de Hoogovens, 65 percent is arbeider, 35 per cent beambte. Slechts 18 percent van de arbeiders is geschoold. De nieuwe bevolking mag dan ook levensbeschouwelijk sterker gemengd zijn, sociaal-economisch is ze zeer eenzijdig. De bevolkingsgroei stelt de gemeente voor vele problemen Veel scholen en sportterreinen zijn nodig, verenigingsge bouwen en kerken van niet-r.k. verrijzen. De politieke samenstelling is veranderd, de tuinder is niet langer dominerend in het dorpsbeeld. In het rapport wordt vermeld, hoe de gemeentelijke diensten net zo koortsachtig moesten uitbreiden als de be volking dat deed. Talrijke voorzieningen zijn tot stand gekomen. Er is veel veran derd en er verandert nog veel. Dat wordt uit dit rapport wel duidelijk. VIJFDUIZENDSTE SCHIP IN IJMUIDEN. Het vrachtschip „Chiron" is het vijfdui zendste schip dat dit jaar in IJmuiden is aangekomen. De met stukgoed geladen „Chiron" kwam woensdagmiddag tussen de pieren. kundige Commissie hoopt binnenkort een nader onderzoek in te stellen kwam ook zgn. „huttenleem" tevoorschijn. Dat zijn stukken van de lemen pleisterlaag, waar mee de vlechtwanden van de boerderij aan weerszijden waren bedekt. Duidelijk zijn er de afdrukken van het takkenvlechtwerk in waar te nemen. Ook een fragment van een lemen huisvloer kwam aan het licht. Dat de techniek van de pottebaksters toch niet zó primitief was als wij wel eens aannemen, blijkt uit stukken van donker grijs tot zwart, zgn. „gesmoord" aarde werk. Deze kleur verkreeg men door een deel van de brandgreppel af te dekken en rook van het hout in de „oven" toe te la ten. Daarbij zetten zich microscopisch klei ne deeltjes kool op en in de klei af en de kleur van de pot wordt jwart. Dergelijke potten kon men dan later door polijsten een fraaie glans geven. Temidden van dit inheemse vaatwerk, dat wij Fries noemen omdat het precies gelijkt op aardewerk uit de terpen van Westergo, komen sporadisch ook wat Ro meinse scherven voor. Een twaalftal van de vindplaats „Schoonenberg" kan geda teerd worden in de eerste helft van de eer ste eeuw. Vrijwel zeker zijn deze afkom stig uit het Romeinse castellum dat bij Velsen gelegen heeft, maar of onze Friese voorouders ze daar hebben weg gehaald, of dat zij ze door ruiling hebben verkre gen, blijft onzeker. Maar hoe dit zij: dit import-aardwerk bevestigt de datering van onze boerderij. Het in de leeszaal tentoongestelde wordt verduidelijkt door een korte beschrijving en een kaart, waarop de vindplaatsen uit de eerste eeuw in Velsen zijn aangegeven. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie W| Q p n MARKTPLEIN 3 E TELEFOON 4262 De jaarlijkse districtvergadering van het district Noord-Holland en Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond had voor twee Haarlemse afdelings-korfbalver- enigingen nog een prettige verrassing. Wegens het behaalde kampioenschap van de tweede klasse A van de KNKB voor wat de korfbalvereniging Watervliet betreft en wegens eenzelfde resultaat van de andere kampioen Haarlem 1 in de tweede klasse B, mochten respectievelijk de heren S. Hartman (Velsen-Noord) en W. Klaassens (Haarlem) uit handen van- de heer H. Arends,''secretaris van de districts-commis- ,§ie, de Nico Broekhuijsen-medaille in ont vangst nemen. De heer Arends. de bekende Haarlemse scheidsrechter, was het een voldoening juist aart twee „Haarlemse" clubs deze pres- tatieprijs,te kunnen uitreiken. Inmiddels zijn in deze vergadering ook de nieuwe competitie-indelingen voor het seizoen 1962-1963 bekend gemaakt. In de eerste klasse KNKB zullen nu tegen elkaar uitkomen BEP, Purmerend; DED. Amster dam; DDV. Amsterdam: Haarlem. Haarlem; Koog Zaandijk, Koog Zaandijk: SAMOS, Utrecht: SVK. Amsterdam; Watervliet, Velsen-Noord en ZKC, Zaandam. Voor de reserve tweede klasse B KNKB is de indeling: Blauw Wit 4. Amsterdam; Koog Zaandijk 3. Koog Zaandijk; LUTO 3, Amsterdam; MEO 2, Amsterdam: Ooster kwartier 2. Haarlem; RODA 2. Westzaan: ROHDA 4. Amsterdam: SVK 2. Amsterdam en Watervliet 2. Velsen-Noord. Uit deze indeling blijkt de insiders dat het vóór Watervliet 1 geen gemakkelijke taak zal worden zich in deze sterke afde ling te kunnen handhaven. Doch met goede wil van de betrokken snelers(sters) van Watervliet 1 zal een degelijke voorberei ding met serieuze training de Velsennoor- ders een heel stuk op de goede weg helpen. Watervliet 2 krijgt het evenmin in ziin af deling moeilijk, waarin MEO 2 en SVK 2 eigenliik onbekenden zijn. De Watervlieters zijn van plan op zondag 26 augustus hun jaarlijkse clubkampioensohanpen te houden en woensdag 29 augustus aandacht te schenken aan hun jaarvergadering. Voor slechts één gulden heeft Overdorp woensdag de bok van Wijsmullers „Help" van het landje bij het kantoor van het sleepvaartbureau overgebracht naar het bergingsvaartuig, dat aan de IJmuidense Tegeltjesmarkt lag. Dit geschiedde met be hulp van een kraanwagen, de tweede van Overdorp, die een last van dertig ton kan tillen in normale positie (15 meter lengte). Verlengt men de kraan door middel van tussenstukken tot zijn maximum hoogte van 52 meter (de hoogte van de IJmuider vuurtoren) dan kan hij twee en een halve De oceaan-mijnenveger „Onverdroten" en de kustmijnenveger „Borculo" zijn van een oefenreis in de zuidelijke wateren in Den Helder teruggekeerd. Tijdens deze zo merreis werden onder meer bezoeken ge bracht aan Oostende in België, Bayonne in Frankrijk, Oporto in Portugal en St. Heiier op de Kanaaleilanden. Het doel van deze zomerreis omvatte on der meer vlagvertoon in het buitenland, gezamenlijke oefeningen en het beoefenen van astronomische navigatie. DONDERDAG 12 JULI Marktplein, IJmuiden-Oost, 20 u.: Circus Boltini. Burgemeester Rvjkenspark, Santpoort, 20 u.: Openluchtconcert IJmuider Harmo nie. Seheijbeeck, Beverwijk, 19.30 u.: Verga dering raad Beverwijk. Cultureel Centrum, IJmuiden, 19-23 u. Expositie Wim Booy. Hervormd .ïeugdgebouw, Rembrandtlaan 20 u. Vergadering VSV. VRIJDAG 13 JULI Openbare leeszaal. Plein 1945, IJmuiden- Oost. 10-12.30, 14.30-17.30, 19-21.30 uur. Fi liaal Wijkerstraatweg 77. Velsen-Noord, 14- 17 en 19-21 uur. Brulboei, Kanaalstraat, IJ- muiden-West, 16-18 en 19-20.30 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden-Oost, 20 u.: Dinloma-uitreiking dagschool LTS. Kuenenplein, Beverwijk, 20 u.: Circus Boltini. Haarlem. Aan de Haarlemse Huishoud en Industrieschool zijn geslaagd voor: Primaire opleiding: H. T. Boerman, C. J. Bos, S. Bouwer, P. J. Dekker, E. R. Egger- mond, R. M. Evers, B. de Gast, IJ. Geers, N. N. W. Maliepaard, M. Mastenbroek, J. Moerland, J. M. S. Nuyten, M. Postma, G. J. van Ravensberg, M. C. Roest, C. M. van Staverden, M. Stuiver, C. P. van Vliet, J. T. C. Wijnands, M. Christianes, M. Evers, A. J. J. van der Graft, M. C. de Groot, J. C. van der Henst, A. Jonker, J. C. de Kuvper, E. Noppe, E. B. Pillipes, S. G. F. Smit, M. A. Treuren, E. C. Verboom, P. A. de Vulder, M. E Westhoff, L. van Wijn gaarden, I. Balk, C. Blom, W. C. Galesloot, A. B. Hölzken, M. M. J. Jansen, J. Kooren, J. Nieman, C. Poelman, P. Posch, J. W. H. Rieu, C. E. Romijn, M. van Schagen, B. Schenk, C. Schiltmeijer, H. J. Smits, J. B. van Veller, A. A. Visser, C. C. Vörös, H. Westermann, G. B. van Wierst, M. J. van Wilpen, M. S. van Dijk, C. de Graaf, M. E. C. Henstra, K. E. van Huis, C. J. van der Meij, J A. Mors, Y. H. J. Moerkerk, Y. E. Niemeijer. B. N. C.- Nunnink, A. Romeijn, J. W. Schipper, W. J. Stokman, S. A. Twiest, T. J E. Witjes, R. Wesselius, T. W. van Zijl, S. M. Ardewijn, P. Breeuwer, E. Graff, J. C. de Groot, M. Heersma, E. den Hollander, J. W. M. van Hipshdgen, J. Klop, C. Koeman, D. Kuyer. H. Kuyer, C. G. Otte. F. A Otte, J. van Oije, W. de Roo, J. C. Schipper, W. C. Schulpzand, T. Fran sen, P. M. van Weeren, E. M. van Aspe- ren, J. Blanken, N. van Dienst, D. Fortgens, S. M. Hamringa, J. J. Hilliger, M. Knol, S. H. Licht, W. van Lienden, S. E. van Mars bergen. E. B. Meijer, S. T. Overbeek, A. Pieneman, A. Putting, E. M. J. Schotman, M. C. E. Smoorenburg, N. de Vries, A. J. van der Werve, A. P. van der Worp. Assistente in de huishodding: T. van Aalst, T Bakker, C. C. van Beelen, F. C. E. Boerse, M. A. Bos, A. du Chatenier, D. M. Dros, S. M. Dijkstra, A. C. Goosens, G. de Groot, M. van Halem, M. M. van Ham, L. K. Hörchner, S. C. Gerritsen, A. M. Mac Daniël, S. G. H. Oosterhof, W. W. C. Oos- terwijk, T G. Pels, L. W. N. de Roos, A. N. P. L. Verschoor, E. C. de Vries, M. E. C. Groot, M de Wreede. Opleiding huisnaaister: M. J. Beyer, T. C. Bezema, C. E. P. van den Bogaardt, A. F. Both, O. Box, J. M. van Dokkum, E. Griekspoor, M. Jansen, T. Janssen, M. Kröger. N. Meyer, J. M. Otte, M. M. Par son, T. M. de Ruiter, B. Schéeres, C. van Schendelen, H. W. Schneiders, G. Siege- rist, E. M. Verheul, H. IJff, M. Zuidweg. Opleiding costuumnaaister: J. F. Bohlan- der, C. J. A. Bouwens, E. P. de Flart, C. Hommers, J. L. Leon, M. Prinsen, E. F. Rademaker, M. Bijleveld, L. M. M. J. van Grinsven. Opleiding coupeuse: G. J. P. C. van Bun der, L. J. Floor, L. M. de Graaff. ton oplichten en bij een lengte van 42 me ter zes en een halve ton. „Jullie hebben de „Helemar 4" helemaal vanuit Ierland ge sleept voor een gulden, ik zet de bok op de „Help" voor hetzelfde bedrag", zei Over dorp. Het was het eerste karwei voor de nieuwe kraanwagen, waarmee men een bergingsbedrijf te land wil beginnen, en bedoeld als proefneming. De bijna tien ton wegende en vijftien meter lange bok van de „Help" was een onhandelbaar geval, maar de kraanwagen had er geen moeite mee. Geslaagd. Bij de PBNA-examens is geslaagd voor aspirant-elektrotechnisch opzichter sterkstroomtechniek deel 11 J. Keur te IJmuiden en voor elektrotechnisch opzichter, algemeen gedeelte, P. J. Lager- berg te IJmuiden. Filmvoorstellingen. Evenals vorige jaren het geval was organiseert de Her vormde gemeente te Wijk aan Zee ook nu weer filmvoorstellingen, die in de daarop volgende zondag het onderwerp zullen zijn van de preek in de kerk. Op dinsdag 17 juli zullen worden vertoond de rolprenten „De witte hengst" en „De rode ballon". De aanvang is bepaald op 's avonds om negen uur. Benoeming. B. en W. van Velsen stel len de raad voor mejuffrouw M. de Vries te Santpoort-Zuid te benoemen tot onder wijzeres in vaste dienst aan de Pleiaden- school in IJmuiden. Aankoop pand. B. en W. van Velsen willen het pand Keizer Wilhelmstraat 11 voor 3000 gulden kopen. Er moet dan voor 3350 gulden aan worden hersteld. Het huis ligt in een gedeelte van IJmuiden dat te zijner tijd wordt gesaneerd. B. en W. vra gen de raad genoemde bedragen beschik baar te stellen. Restauratie. Burgemeester en wethou ders van Velsen hebben aan de gemeente raad een voorstel gedaan om over te gaan tot de restauratie van twee panden in de Torenstraat. Uit vergelijking van de beide tekeningen blijkt dat in het restauratieplan de beide panden, nummer 6 en 8, zijn sa mengetrokken tot één woning. Bij de uit wendige restauratie is gestreefd naar aan passing aan het restauratieplan van het pand Torenstraat no. 4. Voor de uitvoering van de restauratie is aan de gemeenteraad een krediet gevraagd van 25.500. Opleiding kinderverzorgster: M. J. Borg, M. Cluwen, M. A. van Deene, A. K. van der Kleut, C. A. F. Kuiper, C. A. Piet, K. Roest, N. ten Seldam, J. V. Vallenduuk, K. J. M. van Vliet, H. A. Warmerdam, M. Wessehng, E. IJntema, A. IJven, G. van Zadel. Leidster in koloniehuizen: M. A. van Deene, A. K. van der Kleut, H. A. War merdam. Opleiding leerlingverkoopster: J. A. van Belzen, C. J. Boterblom, J. Eichenberger, IJ. M. H. Hildering, E. Laan, J. V. Last, G. A. Nieborg, M. Romeijn, C. E. Schreu- der, H. Soomer, F. C. Vos, C. A. van Waar denburg. Vormingsklas: T. J. van den Boom. E. G. Elmers, C. J. van Gemst, M. J. W. Goos, E. A. Hassink, G. de Jong, M. Kortleve, I. Laman, C. II. Pander, J. Roosenschoon, A. Sala, C. Tabernal, D. van Waveren, A. E. M. Wijkmans, M. C. Zegers Veekens. Bij de staatsexamens voor de akte Na (lerares naaldvakken) slaagden de dames: N. den Daas, E. C. M. Heemskerk en voor de akte Ns (lerares kunstnaaldwerk) de dames A E, M. Boersema, J. S. ten Brink, W. F. van Daalen, A. van Diggelen, F. Jantzen, A. Laros, H. F. M. Veenendaal, C. Vromans. HAARLEM. Voor het eindexamen h.b.s.- A zijn aan het Mendel-College in Haarlem op 10 juli geslaagd de heren: A. Th. van Breugel, P. G. A. Captijn, E. J. M van Dam; J. W. M. van Dam, W. B. Feelders; N. L. J. Goebert, F. J. M. Hagen, P. M. Ha gen, H. B. J. M. van Heijningen, R. C. N. Hin, N. H. M. Huiberts, J. G. G. M. Jans sen, P. A. Kneppers, A. J. M. Lips, B. A M. Meijer zu Schlochtern, R W. M. Roet, L. J. A. Ruyter, L. S. Thung, A. B. M Tromp en R. W de Waal Malefijt, Haarlem; S. H. Heeremans, J. P. Huig, J. P. F. van Kuije- ren en G. Wessel, Santpoort; R Hulken berg, Bennebroek; Th. J. Korthouwer, Driehuis; R. S. A. Pessel, Heemstede en G. A. M. Wouts, Bloemendaal. Afgewezen twee kandidaten. HAARLEM Voor het mulo-examen zijn op 9 juli in Haarlem geslaagd voor het diploma-a de dames: C. v.den Bosch, Lisse, A. Koning en A. C. L. Koper, Zandvoort; Ph. G. Kastelein, Overveen; J. J. Hooglan der, Zandvoort; J. Groenenbergh* L. Bak* en M. den Ouden, Haarlem; en de heren: P. S. Vermeer, Haarlem; M. Pallé, Halfweg. W. Suiker en J. Engel, Haarlem; V. C. de Bode, Bloemendaal; J. R. Huisman. Zand voort; F. v. Rijswijk, Velsen; L. W. M. Mo lenaar, Bloemendaal; H. Bakker*. A. Beek huis*, M Claus*, R. B. Lageweg* en T. Plantinga*. Haarlem. Voor A afgewezen 7 kadidaten. Geslaagd op 10 juli voor diploma-b de dames: Barnhoven, Sassenheim: E. P. Spaans, F. B. Becker en S. Beetstra. IJmui den; G. v. d. Haar. Haarlem; D. S. van Werkhoven, Lisse; E. Brem* en J. Bus, Haarlem; M. A. Blom. Bloémendaal; de he ren: J. W Koning, Sassenheim; H. H. v. d. Heijden, Warmond; C. F. van Heijst, IJ muiden; J. D. Schaap 'en J. Smink. Lisse; J. W. Rom*, W. J. Fortgens. H. Klaassen* en C. J. Warlé*. Haarlem. Afgewezen 10 kandidaten. Voor diploma a de dames; Th. M. E Geertzema, Velsen; N. Boerman, IJmuiden; M. Bood*, M. van Thijn*, J. Kensen*. H. Terstal en J. J. G. Hessels, Haarlem; J. J. A. Stappers*, Assendelft; H. Hoogendoorn*. Haarlem. De heren: A. C. Dekker, Velsen, M. Zwaanswijk, Haarlem; L. Hartendorf, Velsen; F. Th. Niemeijer en C. Glas, IJmui den; J. v. der Schee, Driehuis-Velsen; J. v. Klink, IJmuiden; H. H. Akkerman. Velsen; A. v. Giffen, Bloemendaal; R. A. van der Geest*. R. J. ter Bruggen* en K. H. Westra, Haarlem; F. Heidoorn, Velsen; G. Engberts, Bloemendaal. Afgewezen 5 kandidaten. De kandidaten bij wier naam een staat, behaalden tevens het middenstandsdiploma. ARNHEiyi Geslaagd voor het examen electrotechnisch opzichter J. V. van de Swaluw en C. M. Kunis, Haarlem en C. J. Zoon en M. G. Spaan, Santpoort; voor het examen asp. electrotechnisch opzichter J. W. M. Rem, Santpoort en H. F. van Har- tingsveldt, Lisse. AMSTERDAM (Gem. Un.). Cum laude gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid mr. C. C. A. Voskuil te Naarden op een proefschrift: „De internationale be voegdheid van de Nederlandse rechter, in het bijzonder in zaken van echtscheiding en alimentatie". DEN HAAG,— Geslaagd voor het diplo ma makelaar: C. J. H. Janus (Zwanenburg) P. Kieft (IJmuiden), H. van Triest (Haar lem), A. Winkler (Haarlem). LEIDEN Geslaagd voor het kandi daatsexamen psychologie mej. H. L. P. de Jongh (Aerdenhout); voor het semi-arts- examen Y. J. Stelma (Bloemendaal). AMSTERDAM Geslaagd voor het kan didaatsexamen sociale aardrijkskunde mej. F. E. de Nie (Haarlem). Eindelijk is er een tip opgelicht van de sluier die er hing over het optreden van de radio- en televisie-acteur Her- bert Joeks op de galavoorstelling die woensdag 18 juli, 's nachts om half twaalf, zal worden gegeven in circus Boltini in Amsterdam en waaraan artisten uit geheel Nederland zullen medewerken. De opbrengst van de avond is bestemd voor de minderbe deelde Nederlandse kunstbroeders. Onder leiding van Henk Vermeyden, leermeester van onder andere de goo chelaar Fred Kaps, studeerde Herbert Joeks een illusionsnummer in. U ziet hem hier aan het werk in de piste van circus Boltini. Circus Boltini heeft de laatste tijd nogal wat nieuwe artiesten, kleinkunstenaars, die op het Grand Gala een circusnummer gaan presenteren en daarvoor natuurlijk moeten oefenen. Soms is het niet succesvol, soms ver keert het nog in een beginstadium. Maar bij Thom Kelling is die beginperiode al lang voorbij. Gistermiddag kwam hij in de arena om tijdens het matineeprogram ma de baby-olifanten voor te brengen. Een verrassing, die een zeer prettige werd, want hij bleek een stevig overwicht op de miniatuur-dikhuiden te hebben. Alleen het walsje slaagde niet direct, maar Thom Kelling versaagde niet, en zonder dat Bobby Althoff daadwerkelijk moest hel pen kreëg hij dè olifantjes tenslotte toch in draaiende beweging. Het merendeels jeugdige publiek was enthousiast en dat was ook directeur Toni Boltini, die vol bewondering bleek voor de capaciteiten van de met zeer veel bra- vour zijn nummer brengende goedlachse Thom. In verband met de toenemende belang stelling van de oudere jeugd (van 14-18 jaar) voor de gemeente-bibliotheek aan het Plein 1945 is de voor deze groep in de afdeling voor volwassenen deze af deling is gevestigd in het pand Plein 1945, no. 12 beschikbare ruimte onvol doende geworden, zodat het noodzakelijk wordt voor genoemde categorie een apar te afdeling te maken. B en W. menen dat zulks mogelijk is, indien de kelder, welke gelegen is onder de ruimte, bestemd voor de uit lening aan volwassenen, voor dit doel wordt verbouwd. De Winkelstichting Plein 1945 heeft geen bezwaar tegen de voorgenomen verbou wing. De kosten van de werkzaamheden worden geraamd op rond 15.000, welk bedrag dient te worden verhoogd met 3500 voor het aanschaffen en plaatsen van boekenrekken, 1500 voor meubilair en 300 voor een tijdschriftenrek. B. en W. stellen voor voor het bovenvermelde doel een krediet van 20300 beschikbaar te stellen en daar toe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeentebegroting, dienstjaar 1962, hetwelk in ontwerp bij de stukken is gevoegd. In de school aan de Brink in Beverwijk zijn gisteravond de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de r.k. Brugschool. Na een kort inleidend woord van het hoofd der school de heer J. C. Mol reikte de waarnemend voorzitter van het school bestuur, de heer B. M. A. Batenburg de diploma's uit. Er waren 19 leerlingen die allen het diploma behaalden. De heer G. J. J. M. van Moorsel wenste de jongens geluk namens het gemeentebe stuur. Voor de onderwijscommissie uit de middenstand sprak de heer J. J. B. de Swart. De heer Mol wees er nog op dat de Beverwijkse r.k. Brugschool een der 5 ka tholieke scholen in Nederland is die het experiment van het nieuwe onderwijs gaan uitvoeren. Men hoopt ook spoedig voor de oudleerlingen een cursus voor het midden standsdiploma te kunnen gaan houden. Met een slotwoord van moderator Hak was de bijeenkomst ten einde. De geslaagden waren: Diploma 1, Th. Verhage, diploma B, J. Holam, A. Cas- tricum, H. de Blanken, H. Kleine, R. Hom mes, W. Schilder. Diploma A en B, J. van Eerden, A. Hoogerheide, M. Lips, J. Weda, D. van der Valk, R. Niesten, H. Niesten, Fr. Roovers, P. Willems, Fr. van Vuuren. W. Tromp. Diploma lager economies administratief onderwijs, M. Lips, W. Schilder, J. van Eerden, F. Castricum, D. van der Valk, R. Niesten, H. Niesten, Fr. van Vuuren, W. Tromp. Motel. Het Asta-Motel in Beverwijk wordt dinsdag om drie uur officieel ge opend. B. en W. van Velsen vragen de raad een krediet van 55 000,- voor de aanleg van een plantsoen met speelgelegenheid op het terrein begrensd door de Cepheus- straat, Herculesstraat en Pegasusstraat in IJmuiden. Het betreft een gewijzigd plan, waarvoor de raad oorspronkelijk 38.750,- had voteerd. In verband met de van rijkswege uit te voeren werkzaamheden ter verbreding van het Noordzeekanaal ter hoogte van het dorp Velsen zal net ten Oosten van de Dwaasweg gelegen gedeelte van de Sta tionsweg, ter lengte van ongeveer 50 meter aan het openbare verkeer worden onttrok ken. Zo lang de bij de kanaalverbreding be trokken panden aan de Stationsweg nog niet zijn ontruimd, zal het weggedeelte nog in stand worden gehouden. De richtingaanwijzers op de Amstelland geven duidelijker signalen dan men giste ren op de foto heeft kunnen zien. De op merkzame lezer zal wel bemerkt hebben, dat daar door een te ruime belichting de lichten een overstraling te weeg hebben gebracht. In werkelijkheid is de pijl goed te zien en indien nodig kan het licht ook nog worden gedimd. De uitzending van „Dieren in en rond om het huis", een rubriek geredigeerd door Jan Koopman en Jan van Rheenen, op vrijdag, 13 juli zal een „Praatje over ko nijnen" bevatten. Dit praatje is het eer ste van een drietal, dat C. F. van Dam, tweede secretaris-propagandist van de Kleindier Sportvereniging „IJmond en om streken" en schrijver o.a. van het boek „Alles over Konijnen", zal houden over het onderwerp Konijnen. Genoemde rubriek wordt des middags tussen 3.15 en 4 uur uitgezonden via Hil versum I (402 m). Bij een aanvoer van een goede 8000 manden, de aanvoer aan de Beverwijkse groentemarkt hierbij geteld, was het oog van de handel woensdag geheel gericht op de binnenlandse markt. Want zowel de ex port als de fabrieken die een dag tevoren rustig meekochten, lieten nu verstek gaan. De start was niet bepaald daverend. Aan vankelijk bracht een slof aardbeien nog geen drie gulden op. Maar toen men zag dat de aanvoer ook nu weer zou gaan tegenvallen liepen de prijzen aanzienlijk op en eindigde men zelfs op 4,20 per slof, al werd deze note ring bij hoge uitzondering betaald. Aard beien 200420 cent per slof; spinazie 45— 72; bospeen 1726; waspeen 19/33; bloem kool 2367; sperziebonen 180220; peulen 180210; snijbonen 160190; postelein 56—71. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Barde van Knstiaansand; Vivex, Prialto; Clio, Antwerpen; Wilpo. Korsnaess, hout lossen Zaandam; Saint Louis, Hamburg; Favoriet, Shoreham, laden Ha ringhaven IJmuiden; Jean E., Londen; Bina, Ha- mina; Jans, Londen, Maren Cords. Rotterdam; Spica, Hamina; Olaf, Hamburg, stukgoed lossen Binnenhaven IJmuiden; Zaanstroom, Huil; Alk, Hamina; Henriette B Par; Hebe Nobel, Londen; Leognan, Londen; Martha Ahrens, Hamburg; Gouwestroom, Poole; Atlas, Kopenhagen; Kathe Marie, Antwerpen; Narwal, Hamina, hout lossen Haarlem; Schiekerk, Rotterdam; Cormoat, Sheer- ness; Senegalkust, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ronan van Sunderland; Anholt, Rotterdam, Yewmouth, Swansea; Heemraadsingel, Barry; Attis, Antwer pen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ubbergen naar Klaipeda; Odin, Narvik; Thomby, gesleept door de Belgische sleepboten Martine Ledzer en Jean Marie Gerlin naar Antwerpen voor repara ties; Marion, Malmö; Rotersand, Bremen: Fox- field, Rotterdam; Bases Indre, Basse Indre, wals- materiaal geladen IJmuiden; Richard Kaselowski, Constanza; Skaugum, Monrovia, ledig van Bui tenhaven IJmuiden; Hebjom, Antwerpen; Alcor W., Antwerpen; Wexford, Boston, stijfsel en stroop geladen Koog a. d. Zaan; Spirit, Grimsby; Rote, Rotterdam; Peregrine, Harlingen; Abisco, Lulea, ledig van Buitenhaven IJmuiden; Gann, Stavanger; Socrates, Curasao; Maron, Kopenha gen: Vechtstroom, Bristol; Anna Marie, Onega; Vlieströom, Rouaan; Calchas, Rotterdam: Augus- te Schulte, Rotterdam; Kululunsborn, Straale- sund; Komsomoletz Ukraine, Odessa; Thaletas, Rotterdam; Seeklipper, Rotterdam; Jop, Bremer- haven;Christine, Flensburg; Kennemerland, Bre men; Otava, Gent, ledig van Velsen, papierfabr. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Tritonaar Rotterdam; Bernard Schepers, Bremen; Zaan stroom, Hull; Pandora, Londen; Anchises, Port Said; Finlandia, Rotterdam; Libelle, Kopenhagen, bijlegger IJmuiden, reparatie; Areas, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9