Ingrijpende reorganisatie van het Britse kabinet Selwyn Lloyd afgedankt, Butler vice-premier HET WEER Demonstratie op het Rode Plein in Moskou mislukt Vandaag: Quatorze Juillet Nieuwe Spaanse regering richt zich tot Europa Moskou eist recht van de laatste kernproef op Bespreking over de loonvorming Dodelijk ongeval bij Zijkanaal-C Politie nam de spandoeken in beslag „Aandacht voor de openbare mening en haar rechtmatige uitingen permanent souplesse Grote sortering COUPONS Gehele voorraad afgeprijsd KORTINGEN VAN 10-50% 47e JAARGANG NUMMER 211 ZATERDAG 14 JULI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. WPeereboom en Nlr.^^^an^der^Mije Rustig weer Aan het strand: KENNEMERLAAN 55 Het woord is aan KENNEMERLAAN 55 éee MORRIS before Cfou êutff REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 9 Beeldverhalen2, 11 Buitenlands nieuws 3, 5, 9 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7 Kerkdiensten7 Films 7 Feuilleton 11 Puzzel11 Topsy 12 Erbij13 tot 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" 1 ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Complete keukens Hang- en legkasten DBT ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 COIFFURES DE VRIES KENNEMERLAAN 55 IJmuider Courant MOSKOU (Reuter) In een verklaring van het Russische persbureau Tass wordt gezegd dat „niet alleen de ethiek en het recht, maar ook het belang van de uni versele vrede en veiligheid eist dat de Sovjet-Unie het laatste land is dat kem proeven neemt". Het Westen en met name de Verenigde Staten wordt verweten dat zij de kernproeven niet willen beëindigen. De Russische proeven waren „slechts maat regelen in antwoord op de proeven van het Westen." WASHINGTON (AP) Indien de Sovjet- Unie de kernproeven hervat dan is het toch voor ons belangrijk om voort te gaan om te zien of het mogelijk is overeen stemming te bereiken over een verdrag waarbij de kernproeven verboden worden, zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk gezegd. Hij wees erop dat de besprekingen in Genève maandag hervat zullen worden en dat het vraagstuk van de hervatting door de Rus sen daar verder besproken zal worden. De Amerikaanse Commissie voor kern energie heeft bekendgemaakt dat vrijdag op het proefterrein in Nevada een kern proef van geringe kracht is genomen. Het is de 244ste proef in de lopende serie on dergrondse kernproeven. De Commissie zei tevens dat ongeveer negenhonderd soldaten aan tactische oefeningen op dit terrein zul len deelnemen. te zijn ontslagen. In plaats van zijn colle ga's de laan uit te sturen behoort de mi nister-president af te treden en het Britse volk een nieuwe regering te laten kiezen. (Van onze correspondent) LONDEN Eerder dan was verwacht heeft premier Macmillan ingrijpende wij zigingen aangebracht in het Britse kabinet. De belangrijkste zijn, dat Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, is vervan gen door Reginald Maudling, minister van Koloniën, en dat Richard Butler, wiens positie in het kabinet sterk is, als minis ter van Binnenlandse Zaken is vervangen door Henry Brooke, tot dusver onderminis ter van Financiën en minister van Wales. Lord Kilmuir, de lord-kanselier, hoofd van de rechterlijke macht en voorzitter van het Hogerhuis, wordt opgevolgd door Manningham Bulier, tot dusver advocaat- generaal. Een verrassing was het aftreden van Harold Watkinson, minister van Defen sie, die wordt opgevolgd door een oude bekende, Peter Thorneycroft, die minister van de burgerlijke luchtvaart was. Duncan Sandys zal voortaan de portefeuilles van het Gemenebest en van Koloniën combi neren. Butler wordt officieel plaatsvervan gend ministerpresident, met de titel eerste- mlnister van Staat (First Secretary of Sta te) Hij kan zich voortaan geheel toeleggen op zijn leidinggevende taak inzake Groot- Brittannië's eventuele aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap en met de crisis van de Centraalafrikaanse Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winde rig klimaat Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en op enkele plaatsen wat lichte regen. Later echter ook verspreid voorko mende opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat een depressie bij Ierland langzaam wegtrekt mag men morgen rustig strandweer verwachten met wat opklaringen. Temperatuur 20 tot 22 graden bij een zwakke zuidelijke wind. Temperatuur zeewater 16 gr. Vooruitzichten: Nog onstabiel weer met na morgen een kans op onweer. Federatie, waarvoor hij sinds kort de ver antwoordelijkheid draagt. Tot de ministers die verder zijn afgetreden behoren Sir David Eccles, de minister van Onderwijs, die ook als baron naar het Hogerhuis ver trekt. Lord Mills, die verantwoordelijk was voor de ganationaliseerde Britse indus- treën, dr Charles Hill, die kortgeleden mi nister van Volkshuisvesting was geworden en tevens verantwoordelijk was voor de Voorlichtingsdiensten. Sir David wordt als minister van Onderwijs opgevolgd door Sir Edward Boyle, die staatsecretaris was van het departement van Financiën en vroe ger ook minister van Onderwijs is geweest. Enoch Powell, de minister van Volksge zondheid, kreeg de kabinetsrang, hetgeen betekent dat hij in het kernkabinet van achttien ministers wordt opgenomen. De lijst van nieuwe onderministers en staats secretarissen zal volgende week worden bekendgemaakt. Politieke crisis De reorganisatie van het kabinet is ver haast door de verscherping van de poli tieke crisis, waarvan het voor de Conser vatieven diep teleurstellende resultaat van de in Leicester gehouden tussentijdse La gerhuisverkiezing een nieuw bewijs was. Dit is dan Macmillans stoottroep, waar mee hij de groeiende tegenstand in het land tegen de E.E.G. zal moeten overwin nen. Hierbij treedt Edward Heath, groot zegelbewaarder en onderminister van Bui tenlandse Zaken, die als opperonderhande- laar in Brussel zijn functie heeft behou den, als gangmaker op. Wanneer deze hachelijke hindernis is genomen, zal het regeringsteam zich met man en macht op de algemene verkiezingen uiterlijk in het najaar van 1964 te houden gaan voorbereider en de toenemende kracht van de gescheiden optrekkende liberale en socialistische opposities trachten te bre ken. Veel hangt hierbij af van de finan- cieel-economische politiek. Het aarzelende en halfslachtige beleid op het gebied van een algemene inkomstenpolitiek, welke niet alleen lonen en salarissen, maar ook dividenden en tantièmes had behoren te omvatten, heeft voor de Conservatieven veel kwaad bloed gezet. Afgewacht dient te worden of de reor ganisatie van het kabinet de inluiding van een nieuwe politiek betekent, of dat het alleen maar een speelkaarten schudden van portefeuilles is. Macmillan staat voor de noodzaak voor de publieke opinie een ander beeld te projecteren om de indruk weg te nemen, dat de Conservatieven, wat de belangrijkste problemen betreft, met de handen in het haar zitten. Macmillan liet al doorschemeren, dat hij, nu het in flatiegevaar voorlopig bedwongen schijnt over kredietverruiming en nieuwe econo mische expansie denkt. Verkiezingen Oppositieleider Hugh Gaitskell heeft nieuwe algemene verkiezingen geëist. Hij noemde de kabinetsreconstructie een poli tieke slachting, die alleen maar kan wor den uitgelegd als een bekentenis op reus achtige schaal dat de regeringspolitiek ge faald heeft. Alle ministers waren hier ver antwoordelijk voor en zij behoorden allen Advertentie Zondebok Algemeen is men van mening dat de meest dramatische wijziging in het kabinet financiën betreft. Dit blijkt vooral uit de pathetische ontslagbrief van Selwyn Lloyd aan de premier, waarin Lloyd met ont hullende openhartigheid zegt: „U wilde dat ik aftrad" en waarin hij verder met kracht zijn politiek verdedigt en, al of niet op recht, zijn vreugde erover uitspreekt dat de basis van die politiek onveranderd zal blijven. Premier Macmillan bevestigde zulks. Maar er is geen twijfel aan dat de financieel-economische politiek, welke on verkoopbaar bleek, een ander gezicht zal dienen te krijgen. Het zijn in werkelijk heid de in verdrukking gebrachte en in beweging gekomen ambtenaren, onderwij zers, verpleegsters en vele andere tot de lagere middengroepen behorenden, die in De ministers van Financiën, van Econo mische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van dit laatste departement hebben met verte genwoordigers van die organisaties, die samenwerken in de Stichting van de Ar beid een bespreking gehad. Onderwerp van gesprek waren de even tueel in de nabije toekomst te nemen maat regelen op het gebied van de loonvorming, zulks in verband met de te verwachten economische ontwikkeling. Er zullen nog meer besprekingen worden gehouden. De bespreking zal worden voortgezet op 7 .september. Dit heeft dr. G. J. M. Veld kamp, minister voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, meegedeeld. In zeker op zicht kan het overleg worden gezien als een vervolg op de besprekingen van eind vorig jaar op Oud-Wassenaar. Aan het overleg namen behalve minister Veldkamp ook drs. J. de Pous, minister van Economische Zaken en de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid deel. Voorts was aanwezig prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau en adviseur van de regering. Het dezer dagen aan staatssecretaris Roolvink uitgebrachte S.E.R.-advies over de toekomstige loonvorming was een fac tor die de bespreking enigszins heeft ge compliceerd. De regering kent wel de gro te lijn in het rapport, maar zij heeft het nog niet diepgaand kunnen bestuderen. De basis voor het gesprek was een ma tiging in de lonen geweest. Hoe groot deze matiging zal zijn kon niet worden meege deeld. „Dat zeggen we pas de derde dins dag in september," verklaarde minister De Pous. Prinses Beatrix was gisteren aanwe zig in het raadhuis van Lopig, toen daar de voorzitter van de Ned. Jeugd gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, ruim twee miljoen gulden aanbood aan de voorzitter van de NOVIB, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, als opbrengst van de 10xl0-actie. De prinses kreeg het eerste exemplaar van een fotoboekje, dat een overzicht geeft van de actie. Rechts: mr. F. ba ron van Voorst tot Voorst, midden: de burgemeester van Lopik, de heer L. Schuman. Vrijdagmiddag om vijf uur is op de rijks weg Amsterdam-Velsen, bjj de brug over Zjjkanaal-C, een verkeersongeval gebeurd, waarbjj een inwoner van Amsterdam om het leven is gekomen en een arts uit Heiloo werd gewond. De 47-jarige heer N. J. H Schouten uit Amsterdam, vertegenwoordiger voor de firma Birekoven te Alkmaar, kwam met zijn auto uit de richting Velsen en raakte op een gegeven moment op de linker weg helft. De auto, die een hoge snelheid had, begon te slippen en botste frontaal tegen een uit de richting Amsterdam komende personenauto, bestuurd door de arts De S. uit Heiloo. De heer Schouten werd bij de botsing op de slag gedood. De arts liep een hersenschudding op, een hoofdwond en een aantal kneuzingen. Hij is naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden overge bracht. De auto van de vertegenwoordiger werd totaal vernield. De wagen van dokter De S. werd zwaar beschadigd. Burckhardt: Het zal er nog van komen dat de mensen gaan huilen als ze niet met minstens honderd bijeen zijn. Advertentie 1EMI feite Selwyn Lloyd hebben weggejaagd. De conservatieven wonnen de algemene verkiezingen van 1959 onder de zelfgenoeg zame en misleidende slagzin dat Groot- Brittannië het nog nooit zo goed heeft ge had. Het is daarom onmogelijk om te zwaaien naar het andere uiterste van een versoberingsleuze. De Britse regering staat voor de schier bovenmenselijke taak de kool en de geit te sparen; een politiek van voortgaande afremming te combineren met die van een economische versnelling, dus tegelijkertijd trappen op de voetrem en op het gaspedaal. Executie Volgens de eerste commentaren op wat men als „de grootste politieke executie in vredestijd" beschouwt, moet de situatie inderdaad hopeloos zijn geweest, nu Mac millan, die in het openbaar altijd zo loyaal is tegenover onder aanval zijnde collega's, besloten heeft tot een dergelijke genade loze operatie. De meeste indruk heeft het ontslag van Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, gemaakt, wiens hoofd al lang door de conservatieve fractie was geëist, maar die al jaren ondanks zijn te kortkomingen als politicus en als spre ker, Macmillans persoonlijke protégé was. Lloyd is de zondebok. MOSKOU (AP) Russische politieman nen hebben de spandoeken van twintig antiwesteiijke kernbomdemonstranten in beslag genomen nadat ze waren ontvouwd op het Rode Plein in Moskou. De mees te demonstranten waren Britten: de overi gen waren merendeels Amerikanen en Scandinaviërs. Eerder op de dag waren zjj gewaarschuwd dat zij het land uitge zet zouden worden als ze hun demon stratie zouden uitvoeren. De politieman nen zeiden tegen de demonstranten dat hun optreden „provocerend" was. Het ingrijpen van de politie ontnam de demonstranten de lust nog verder te de monstreren. Geen van de Russen die voor de tombe van Lenin in de rij stonden, had de kans gekregen te lezen wat er op de spandoeken stond. In blauw wit droegen de doeken de leuzen in het En gels en het Russisch „Wij eisen stopzet ting van de Russische kernproeven", „Ver oordeel de Britse-Amerikaanse kemproe ven" en „Alle volken tegen alle kern proeven". Het doek met de laatste leu ze mochten de demonstranten houden, maar zij kregen bevel het weer op te rollen. Enkele demonstranten bleven op het Rode Plein achter en spraken met groe pen nieuwsgierigen die zich om hen heen verzamelden. Een jonge Brit drapeerde zijn jasje om het overgebleven opgevou wen spandoek en zei dat hij het doek zou meedragen in de volgende Aldermas- ton-mars in Engeland. De politie deed pogingen om hem het doek afhandig te maken, maar liet hem toen met rust. De echtgenote van een Amerikaanse de monstrant verklaarde dat zij het mate riaal bezemstelen, wit doek en blauwe verf had gekocht in het Russische staatswarenhuis Goem. „Het was wel duur MADRID (AFP) De nieuwe Spaan se regering heeft nadat zij voor het eerst onder voorzitterschap van president Fran co bijeen was geweest, haar regeringspro gram bekendgemaakt. Daarin wordt ge zegd dat Spanje te allen tijde bereid is actiever deel te nemen aan de ontwikke ling van de economische samenwerking en de politieke samenhang in Europa. In het communiqué wordt ook nog ge zegd dat de regering aandacht zal beste den aan de openbare mening en aan recht matige uitingen van de openbare mening. Politieke waarnemers te Madrid menen, dat dit misschien een aanwijzing is dat de regering opheffing van de censuur op de pers op het oog heeft. De regering is van plan de binnenland se economi- -he ontwikkeling te bevorde ren en in het bijzonder aandacht te be- steden aan de uitvoer, de industrialisering, de verbetering en de samenbundeling van het vervoer eh de waterpolitiek. Zij zal voorts veel aandacht besteden aan het so ciale welzijn waarbij zij „de richtlijnen van de sociale leer van de kerk" volgt zoals die zijn neergelegd in de encycliek „Mater et Magjstra". De invoering van structurele veranderingen in de landbouw zal worden versneld. De strijdkrachten zullen verder worden gemoderniseerd in verband met „de sa menwerking van Spanje bij de verdediging van de vrije wereld en de handhaving van de vrede." De regering zal de organisatie van de justitie verbeteren. Aan het einde van de regeringsverklaring legt de Spaan se regering de nadruk op „het klimaat van vrede en optimisme" dat in het land heerst. (Zie ook pag. 9). Frankrijk viert vandaag Quartorze Juillet met bijzondere vreugde Bas- tilledag. Het is namelijk voor het eerst sinds 1939 dat het land deze dag in vol le vrede kan beleven. Te middernacht stonden de automobielen op de Champs Elysées bumper aan bumper te xonneren, terwijl voetzoekers de trottoirs onveilig maakten. Op de Rive Gauche werd overal op straat al druk gedanst. Vanmorgen nam president De Gaulle een grote parade af op de Champs Elysées. In de avonduren volgt het traditionele vuurwerk boven de Seine, waarna het feest besloten wordt met nieuwe dansfeesten in de straten, waar men het bovenstaande drietal zou kunnen tegenkomen, die opgemaakt zijn door de haarkunste- naar Antoine Salvador van de Champs Elysées. 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL- 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 maar het is zo handig dat Goem hier vlakbij op het Rode Plein is", verklaar de zij. Een Rus wees over de muur naar het Kremlin en zei: „Bet vredescongres is daar en niet hier". Een zwaargebouw de vrouw die de politie had geholpen de spandoeken af te nemen, zei tegen de demonstranten: „het is geen gezicht". Of de deportatie van de demonstranten zal door gaan, is nog niet duidelijk. Het congres eindigt vandaag. Twee leiders van de groep zeiden dat zij eerder op de dag gesproken had den met de bekende Russische schrijver Alexander Korneitsjoe, een van de auto riteiten van het vredescongres. Hij liet de demonstranten weten dat een demon stratie op het Rode Plein in strijd met de wet zou zijn, die alleen demonstra ties van Russische burgers toestaat. Kor neitsjoe zei volgens de twee leiders dat binnen de congreszaal vrijheid van me ningsuiting bestaat, maar daarbuiten niet. Advertentie In onze Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1