Jacques Anquetil met gele trui als Tour-winnaar in Parijs m Wat nu, Jacques Goddet? Gomez del Moral winnaar in de tweede Ronde van de Twee Tours in cijfers LOCOMOTIEF Maliepaard de strijdlustigste in de laatste etappe Geen fietsen Talrijke successen voor de Nederlanders rsm 10 11 MAANDAG 16 JULI 1962 de fiets van vandaag! VREDESTEIN banden Knap werk Van kop af ^GIENI De lappen hingen erbij toen Jacques Anquetil zondagmiddag in het tot de nok toe gevulde Pare des Princes in het grote peloton zijn intocht als winnaar van de Tour de France maakte. Bijna had een stommiteit van zijn ploeggenoot Jean Graczyk in de laatste etappe nog een sensationeel slot gegeven aan deze monsterrit. Want na 161 km, bij de vlie gende controle in Pithiviers, kwam Grac zyk een praatje maken met zijn kopman, hun sturen haakten in elkaar en beiden kwamen ten val, nog een twintigtal an dere coureurs meeslepend. De conster natie was groot. Hoe had Anquetil het er afgebracht? Al spoedig bleek echter dat de Frans man met een gescheurde gele trui en wat lichte schaafwonden uit de valpartij te voorschijn was gekomen. Het had veel erger kunnen zijn. Anquetil kreeg de fiets van Annaert en zat al heel gauw weer, nog wat bleekjes van de schrik, in het grote peloton. De gele trui, die de laatste twee dagen niet door acties van de concurrentie was bedreigd, was voor Anquetil gered. Zaterdag waren weliswaar Planckaert, Poulidor en Gilbert Desmet met nog een zestiental renners gevlucht, maar dat ge beurde pas 30 km. voor de finish in Ne- vers en kon dus geen echte aanval op de positie van Anquetil worden genoemd. De vluchters kwamen tot een grootste winst van 35 sec., die op de gloednieuwe skel terbaan in Nevers tot 12 sec. was geslon ken. Ook zondag gebeurde er naast die •val niets, dat de eindzege van Anquetil in gevaar bracht. Bas Maliepaard heeft er echter voor ge zorgd. dat van het gebruikelijke slotdefilé geen sprake was. De Nederlander ontsnap te na 42 km. samen met zijn ploeggenoot Ignolin, welk tweetal 100 km verder een voorsprong van meer dan 6 min had ver overd. Zou er dan eindelijk eens een Ne derlander in het Pare des Princes gaan winnen? We hadden het Maliepaard de beste sprinter van de twee graag gegund. Maar •in de hoofdmacht waren andere eerzuch- tigen die het eerst in het Prinsenpark over de streep wilden gaan. Zij organiseerden een acht, die 20 km voor Parijs de ca pitulatie van Maliepaard en Ignolin tot gevolg had. Het tweetal was toen ingelo- - «Brnj DE LAATSTE LOODJES 15 juli-22e etappe-271 km. pen door Benedetti, Puschel, Ongenae en l Beuffeuil en betaalde tol voor de solo van bijna 200 km. Maliepaard en Ignolin ver dwenen in de achterhoede. De coureur uit Willemstad werd toch beloond. Hij werd uitgeroepen tot de strijd lustigste renner van de laatste etappe, die mede door zijn toedoen met het record gemiddelde van bijna 40 km. u. was af gelegd. Maliepaard mocht dus ook een ere ronde maken in het Prinsenpark na Bene detti, die tussen twee regenbuien door de spurt had gewonnen. Puschel viel een paar kilometer vóór het stadion en kwam evenals alle overige Nederlanders in het grote peloton binnen dat een achterstand van 43 sec. op de koplopers had. In de eindspurt van de hoofdmacht veroverde Piet van Est een prachtige vierde plaats voor de Italiaanse sprinter Pierino Baffi. Bij de huldiging van de diverse prijs winnaars kwam het- tot een demonstratie PARIJS Palaiseau Limours Anqerville Pithiviers 16 km. Si en 92 k Chatitlon Beaulieu Sancerre AJ LaCharité NFVF'RS Sancerre 320m Tijdens de ereronde in het Pare des Princes: van rechts naar links de Fransman Anquetil, de Belg Planc kaert en de Fransman Poulidor. (Telefoto) van de 30.000 Parijzenaars, die ondanks hun begrijpelijk enthousiasme over de ze ge van een Fransman toch niet vergeten waren, dat Anquetil de Tour heeft gewon nen in de tijdritten. Natuurlijk, Anquetil gestoken in 'n gloednieuwe gele trui, werd luid toegejuicht. Dewerkelijke ovatie kwam echter voor Raymond Poulidor die achter Anquetil en Jos Planckaert over de baan ging. De zege van Poulidor in de laatste Alpenetappe heeft de Franse wielerliefheb- bers meer geïmponeerd dan de verrich tingen van Anquetil. Met een gescandeerd Pou-li-dor, Pou-li-dor werd de ereronde van deze ex-kampioen van Frankrijk bege- Advertentie De Nederlandse successen In de TOUR VAN DE TOEKOMST werden behaald op LOCOMOTIEF de winnende fiets - ook in prijs. Reeds v.a. f 153.50 geheel compleet Alle LOCOMOTIEF rijwielen worden gemonteerd met Er heerste zaterdag grote consternatie op de Place Bellecour in Lyon, waar de officiële start van de voorlaatste etappe van de Tour de l'Avenir zou plaatsvin den. De renners zaten reeds geruime tijd te wachten, maar hun fietsen waren nog steeds niet gearriveerd. En wat is een coureur te voet?? Pas enige tijd nadat het uur waarop het vertreksein had moeten worden ge geven was verstreken, werd het pro bleem opgelost. De chauffeur van de vrachtwagen, die het materieel moest aanvoeren, bleek zich te hebben versla pen. Toen dat eenmaal bekend was kon den zaken snel worden geregeld. In de ploegleidersauto's werden de renners naar de wagen gebracht, waar zij hun fietsen van de inmiddels gewekte chauf feur in ontvangst konden nemen en ver volgens keerde men terug naar de plaats van vertrek. Door de nalatigheid van de vrachtwagenchauffeur kwam de kara vaan echter bijna een uur later in be weging dan voorzien was. ,leid en de poging van om deze demonstratie mislukte. de Anquetil-fans te overstemmen Ererondes waren er ook voor Rudi Al- tig, winnaar van het puntenklassement, Bahamontes, de beste klimmer van de Tour, Eddy Pauwels. uitgeroepen tot de strijdlustigste van de gehele ronde, de eer ste tien van het algemene klassement, on der wie Ab Geldermans, en tenslotte voor alle ploegen, waarvan de formatie van Ra phael Geminiani met de hoogste eer was gaan strijken. De Tour van 1962 behoort weer tot het verleden. De verwachting, dat het invoe ren van merkenploegen de Ronde van Frankrijk van zijn inzinking zou kunnen redden, is slechts gedeeltelijk bewaarheid geworden. Minder sterk dan het vorige jaar, toen de Franse nationale ploeg vol ledig overheerste, heeft het team van Geminiani zijn stempel kunnen drukken op de gang van zaken. Maar de over macht bleek tenslotte groot genoeg om bijna alle sleutelposities te gaan bezet ten. Er zullen nieuwe bergkoningen moeten opstaan om een einde temaken aan de periode-Anquetil, waarin de Tour beslist wordt in de tijdritten. Het zal Jacques Goddet en zijn medewerkers genoeg hoofd brekens bezorgen om de Tour van 1963 zo attractief te maken, dat de reclame makende firma's opnieuw bereid zullen zijn grote financiële offers te brengen. Zij hebben er namelijk geen enkel be lang bij dergelijke grote bedragen te in vesteren alleen ter meerdere glorie van Jacques Anquetil. Voor Nederland heeft deze Tour de France bewezen dat Ab Geldermans in staat moet worden geacht de ronde te winnen. Want om nu, zoals de Bever- wijker, in het eindklassement een vijfde plaats te bezetten (hij evenaarde daar mee de beste prestaties van Wagtmans) zonder echter de voordeeltjes te genie ten die een kopman van een ploeg toe vallen, moet men van een uitzonderlijke klasse zijn. Op het beslissende moment moest Geminiani Ab Geldermans laten nors f ma vtbsw nsm^dotq -,*«,„« UO si? sh 9( De hoogste eer in de tweede Ronde van de Toekomst was voor Antonio Go mez del Moral. De 22-jarige Spaanse onafhankelijke, zoon van een kolen handelaar uit Cabra, bracht de gele leiderstrui, die hij in de Alpenrit van Barcelonnette naar Brianqon op onze landgenoot Nijdam had veroverd, onge schonden naar Parijs. Zonder moeilijk heden is dat niet gegaan, want vooral de Italianen en de Nederlanders hebben na de beide Alpenetappes nog wel ge tracht verandering in de situatie te bren gen. Gomez del Moral hield echter, voor- .ibnsri isi -9nn S=»(9g fnw i Het eindklassement van de Ronde van Frankrijk luidt: 1. Jacques Anquetil (Fr., Geminiani), 114 uur 31 min 54 sec.; 2. Planckaert (Belg, Driessens), 114 36.53, op 4 min. 59 sec.; 3. Pou lidor (Fr., Magné) 114.42.18. op 10.24; 4. Gil bert Desmet (Belg, Keteleer) 114.44.55, op 13.01; 5. Ab Geldermans (Ned., Geminiani) 114.45.58, op 14.04; 6. Simipson (G.B., Louviot) 114.46.03, op 17.09; 7. Massignan (It., Pavesi) 114.49.44, op 17.50; 8. Baldini (It., Proietti) 114.50.54, op 19 min.; 9. Gaul (Lux., Villa) 114.51.05, op 19.11: 10. Pauwels (Belg, De Kimpe) 114,54.58, op 23.04 26. Piet van Est (Ned., Driessens) 115.39.08, op 1.07.14; 33. Stolker (Ned., Gemi niani) 115 54.13; 47. Maliepaard (Ned., Lou viot) 116.27.48. Het eindklassement van de grote bergprijs luidt: 1. Bahamontes (Sp., Remy) 137 punten; 2. Massignan (It., Pavesi) 77 pnt.; 3. Poulidor (Fr., Magme) 70 pnt.; 4. Gaul (Lux., Villa) 57 pnt.; 5. Planckaert (Belg, Driessens) 37 pnt.; 6. Pauwels (Belg, De Kimpe) 35 pnt.; 8. Capillo (Sp., Remy) 32 pnt.; 9. Anquetil (Fr., Geminiani) 31 pnt.; 10. Angla-de (Fr., Gauthier) 21 pnt.; 26. ex aequo o.a. Malie paard (Ned., Louviot) 3 pnt.: 38 ex aequo o.a. Geldermans (Ned., Geminiani) 1 pnt. Eind-puntenklassement: 1. Rudi Al tig (Did., Geminiani) 173 pnt.; 2. Daems (Belg, Sardi) 144 pnt.: 3. Graczyck (Fr., Geminiani) 140 pnt.: 4. Benedetti (It., Proietti) 135 pnt.; 5. Darrigade (Fr., Louviot) 131 pnt.; 11. Malie paard (Ned., Louviot) 72 pnt. De uitslag van de 22ste en laatste etappe van Nevers naar Parijs over 271 km. luidt: 1. Benedetti (It., Proietti) 6.50.49 (met bo nificatie 6.49.49); 2. Ongenae (Belg, Driessens) z.t. (met bonificatie 6.50.19); 3. Beuffeuil (Fr., Magne) z.t.; 4. Piet van Est (Ned., Driessens) 6.51.32; 5. Baffi (It., Pezizi); 6. J. Groussard (Fr., De Muer); 7. Bailetti (It., Keteleer); 8. Zancanaro (It., Sardi); 9. Sorgeloos (Belg, Driessens); 10. Graczyk (Fr., Geminiani); 36. Stolker (Ned.. Geminiani); 57. Geldermans (Fr., Geminiani), allen in dezelfde tijd als Van Est 6 51.32; 74. Maliepaard (Ned. Louviot) 6.52.33. De premie voor de strijdlustigste renner in de laatste etappe werd toegekend aan de Nederlander Bas Maliepaard. Het eind-ploegenklassement luidt: 1. Gemi niani 6 overw., 3 tweede plaatsen, 3 derde plaatsen; 2. Magné 3 overw., 3 tweede plaat sen, 3 derde plaatsen; 3. Driessens 3 overw., 3 tweede plaatsen, 2 derde plaatsen; 4. De Kimpe 3 overw., 2 tweede plaatsen, 1 derde plaats; 5. Louviot 2 overw., 3 tweede piaatsen, 5 derde plaatsen; 6. Sardi 2 overw., 2 tweede plaatsen, 1 derde plaats; 7. Proietti 1 overw, 1 tweede plaats, 1 derde plaats; 8. Remy 1 overwinning. Wegens het duwen van zijn ploeggenoot Anquetil is onze landgenoot Stolker in de laatste etappe behoet met 25 nieuwe francs, terwijl hij bovendien 15 strafseconden kreeg. Het eindklassement van de tweede Ronde van de toekomst luidt: 1. Gomez del Moral (Spanje) 54.47.53; 2. Maino (It.) 54.49 37, op 1.44; 3 Janssen (Ned.) 54.49.56, op 2.03; 4. Vvncke (Belg) 54.50.37, op 2.44: 5. Ferratti (It.) 54.55.29, op 7.36; 6. Par- tesotti (It.) 54.57.05, op 9.12; 7. Crinnion (G.- B.) 55.00.14, op 12.21; 8. Hugens (Ned.) 55.01.00, op 13.07 9. Nijdam (Ned.) 55.01.28, op 13.35; 10. Velez (Sp.) 55.02.30, op 14.37; 11. Heeb (Zwits.) 55.03.15, op 15.22; 12. Momene (Sp.) 55.03.36, op 15.43; 13. Jaisli (Zwits.) 55.04.16, op 16.23; 14. Bracke (Belg) 55.04.55, op 17.02: 15. Knops (Ned.) 55.05.09. op 17.16; 16. Silva (Port.) 55.07.24, op 19.31; 17. Monty (Belg) 55.07.46, op 19.53; 18. Vastiau (Belg) 55.10.05, op 22.12; 19 Pogicali (It.) 55.10.11, op 22 18; 27. De Jong (Ned.) 55 18.40, op 30.47, 39. Ver- straete (Ned.) 55.29.55, op 42,02 43. Van Kreu ningen (Ned.) 55.41.26, op 53.33. Het algemene ploegenklassement luidt als volgt: 1. Nederland 6 overwinningen; 2. Zwit serland 3 overwinningen; 3. België 2 over winningen, 1 tweede en 4 derde plaatsen; 4. Frankrijk 2 overwinningen, 1 tweede plaats en 1 derde plaats; 5. Spanje 1 overwinning. De uitslag van de veertiende en laatste etappe van de Ronde van de Toekomst luidt: 1. Bachelot (Fr.) 4.16.54, met bonificatie 4.15.54; 2. Cauvet (Fr.) z.t., met bonificatie 4.13.24; 3. El Farouki (Marokko); 4. Damm (Oostenr.); 5 Csenar (Oostenr.); 6, De Jong (Ned.); 7. Varga (Oostenr.), allen in dezelfde tijd 4.16 54; 8. Janssen (Ned.) 4.17.09; 9. Jaisli (Zwits 10. El Gourch (Marokko); 36. Knops (Ned.); 37. Verstraete (Ned 44. Nijdam (Ned.); 52. Hugens (Ned.), allen in dezelfde tijd als Janssen; 70. Van Kreuningen (Ned.) 4.22.12.. treffelijk gesteund door zijn ploegge noten, stand tot in het Pare des Princes, waar hij door vele duizenden enthou siaste Fransen als overwinnaar kon worden bejubeld. De ereronde was voor de Spanjaard ongetwijfeld het mooiste ogenblik uit zijn nog jonge wielerloopbaan. Even later was echter de glorie voor zeven oranjemannen, die als winnaars van het ploegenklassement naar het Wilhelmus konden luisteren. Spanje en Nederland, de enige twee ploegen, die geheel uit onafhankelijken bestonden, hebben het leeuwedeel van de triomfen voor zich opgeëist. De veer tien gele truien werden broederlijk ge deeld. Van de Spanjaarden was Jose Mo mene een dag leider en Gomez del Mo ral zesmaal. Wat de Nederlanders be treft reden Henk Nijdam en Jan Hugens driemaal in het leiderstricot en Jan Jans sen eenmaal. De Nootdorper, bevoorrecht met een sterke eindsprint, won niet min der dan drie etappes. Jan Hugens (2x), Leo Knops en Lex van Kreuningen brachten het aantal ritoverwinningen op zeven. Het belangrijkst was voor de equipe van Jefke Jansen echter ongetwijfeld de eindzege in de ploegenrangschikking, be werkstelligd door zes eerste plaatsen in de dagklassementen. Dit alles, alsmede Op het erepodium in Parijs van links naar rechts de Italiaan Maino, de Spanjaard Gomez del Moral en de Nederlander Janssen, (Telefoto). de fraaie klasseringen van Jan Janssen (3de), Jan Hugens (8ste) en Henk Nij dam (9de) in de inviduele eindrangschik king maakten deze Tour voor Nederland tot een zeer succesvolle. Janssen, de nerveuze rouleur-sprinter uit het Zuidhollandse Nootdorp, kwam van de zeven Nederlanders die de rit volbrachten (de selectie van Raf Gysel bleek een volslagen misgreep te zijn ge weest) tot de beste prestatie. Zijn drie etappezeges werden reeds gememoreerd, maar belangrijker was misschien nog dat hij in de Alpen niet al te veel tijd ver loor. Toen in Aix-les-Bains de bergen achter de rug waren, bedroeg zijn achter stand op Gomez del Moral slechts 2 mi nuten 3 seconde. Zijn positie scheen toen nog niet kansloos, mede door de bonifi caties welke hij eventueel door zijn ster ke eindspurt nog zou kunnen veroveren. Mogelijk zou Janssen inderdaad nog ver der zijn gekomen dan deze derde plaats indien zijn ploeggenoten in de laatste drie etappes met wat meer overleg te werk waren gegaan. Lex van Kreuningen ver speelde bijv. zaterdag nutteloos zijn krach ten in een lange vlucht en Jan Hugens boekte toen wel zijn tweede ritzege, maar met zijn demarrage op ruim 10 km voor de finish ontnam hij tegelijkertijd Jans sen diens kansen op de eerste plaats. Het Nederlandse team heeft tot de Al pen de karavaan met strenge hand ge in de rit van Aix-en-Provence naar Juan les Pins, verrassen en dat kwam op kost baar verlies te staan. Zoals echter altijd het geval is geweest met de Nederlan ders, verspeelden ook deze jongens, al waren zij „op het vlakke" nog zo sterk, vrij veel tijd in de Alpen, met uitzon dering van Jan Janssen die slechts één plaats in het klassement zakte. Desondanks toch alle hulde voor Jans sen, Henk Nijdam, Jan Hugens, Leo Knops, Kees de Jongh, Lex van Kreu ningen, Miel Verstraete en chef d'equipe Jefke Janssen. Het team heeft zich ter dege laten gelden en tussen Bordeaux en Parijs werd op voortreffelijke wijze de Nederlandse eer hoog gehouden De laatste twee ritten hadden vrijwel geen betekenis meer. Vooral de etappe naar Parijs verliep bijzonder vlak. Drie Oostenrijkers, Damm, Venar en Varga, lieten al snel de groep achter zich. Men liet hen rustig gaan, maar toen zij meer dan 5 minuten voorsprong hadden, volg de een reactie. De activiteit in het pelo ton resulteerde tenslotte in een achter volging van vier renners. Onze landge noot Kees de Jong kreeg met de Frans man Alban Cauvet het eerst aansluiting, kort voor Parijs voegden ook Cauvet's landgenoot Bachelot en de Marokkaan El Farouki zich bij de leiders. In het Pare des Princes toonden de beide Fransen zich superieur in de sprint. Bachelot zegevierde voor Cauvet, terwijl De Jongh met een zesde plaats genoe regeerd. Slechts eenmaal liet men zich,gen moest nemen. In het peloton, dat vallen omdat de „zwarte adelaar" uiter aard alles op Jacques Anquetil zetten. Tot op dat ogenblik, vlak onder de top van de Izoard, had de Beverwijker zich als „knecht" in de frontlinie kunnen hand haven. Zou er iets met Anquetil gebeurd zijn, was de Fransman in de bergen in eengestort, dan had Geminiani in Gelder mans een tweede kandidaat voor de Tour zege gehad. Dan zouden alle steun en middeltjes, die nu voor Anquetil alleen waren, aan Geldermans zijn besteed. Met deze morele steun achter zich zou Geldermans bijvoorbeeld een hele ande re tijdrit hebben gereden. Het was op merkelijk hoe fris hij in Lyon aankwam. Geldermans had zich niet volkomen leeg- gereden omdat in de laatste twee dagen de trui van Anquetil verdedigd zou moe ten worden. De kans is niet uitgesloten, dat Gel dermans het volgende jaar een nog gro tere rol in het Tourverhaal zal gaan spe len. Hij is een van de weinige jonge ren, die bijzonder de aandacht hebben getrokken en de stalbazen zullen zeker hun best gaan doen om dit raspaard je tot zich te trekken. In het algemeen gesproken is deze Tour voor het kleine groepje Nederlan ders, dat over vier ploegen was ver deeld, veel beter verlopen dan in de voorgaande jaren. Eindelijk hebben we in Huub Zilverberg weer eens een etappe winnaar gehad en droeg Ab Geldermans twee dagen de gele trui. Maar ook Piet van Est, Michel Stolker, Bas Maliepaard en Dick Enthoven waren figuren, die zich in hun ploegen bijzonder verdienstelijk maakten. En wat de „echte verdiensten" betreft hebben vooral Geldermans, Stol ker, Piet van Est en Bas Maliepaard een hele goede maand achter de rug en daar gaat het bij. beroepswielrenners uit eindelijk om. 9ü vi omar ai od ad -IVi/1.i precies 15 seconden later de piste op stormde, bevond zich een gelukkig lachen de Antonio Gomez del Moral, de grote triomfator van de ronde. Dank zij Jan Hugens kon de Nederland se ploeg er reeds zaterdag prat op gaan, in deze tweede Ronde van de Toekomst de helft van het totaal aantal etappes te hebben gewonnen. De Limburger was ruim 4 km voor de finish in Nevers na een hergroepering ontsnapt uit het peloton tezamen met de Ier Peter Crin nion, de Italiaan Renato Bongioni en de Fransman Pierre Matignon, de winnaar van de derde rit. Hugens, zich bewust van zijn zwakke eindschot, nam 1 km voor het einde de kop en voerde daar na het tempo steeds meer op, er voor zorgend dat niemand hem passeerde. Doordat zijn concurrenten al evenmin pure sprinters waren, lukte deze taktiek. Als eerste kwam Hugens de wielerbaan op en als eerste ging hij over de eind streep, ondanks de verwoede aanval van Bongioni op de laatste meters. De zege was voor Nederland dubbel lucratief om dat door de minuut bonificatie tevens be slag werd gelegd op de eerste plaats in het dagploegenklassement. RONDE VAN DE TOEKOMST 14eET-15JULI-178km Bievres Palaiseau Limours PARUS AngervillelOlkm PiHiiviers68km Bellegarde Lorris Newrs o Ravi La i lieri ng[ Een zinloze verspilling van krachten door Lex van Kreuningen had de 232 km lange etappe van Lyon naar Nevers gekarakteriseerd. De Utrechter, die na ongeveer 75 km met de Spanjaard Jose Momene op jacht was gegaan naar de uit het peloton weggelopen Joegeslaaf Frank Skerl, bleef nadat deze laatste was achterhaald, ruim 100 km vrijwel zonder onderbreking aan de kop. Van Kreuningen bereikte er niets mee, want nadat de voorsprong, die nooit meer dan 3'It mi nuten had bedragen, tot minder dan 50 seconden was teruggelopen, was hij der mate vermoeid dat hij een demarrage van de nog betrekkelijk fitte Momene de Spanjaard was tevoren rustig aan het wiel van onze landgenoot gebleven niet meer kon beantwoorden. Slechts dank zij de activiteiten van Jan Hugens en zijn metgezellen kreeg de rit voor Ne derland toch nog een prettig slot.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11