f Ruimte voor loonstij'ging in 1963 zal ontbreken Indonesië zou plan-Bunker al als verouderd beschouwen Moeilijk verloop van het vooroverleg verwacht HET WEER Nieuwe orkestclassificatie en hogere salariëring van musici Regering maant tot matiging Royaal gebaarvan Nederland verwacht Bestrijding para's loopt ten einde Papoea gesneuveld bij Merauke Maatregelen tegen twee persbureaus opgeheven Werktuigkundige verdronken in Noordzeekanaal Prof. Oud keert niet terug in de Kamer Dr. Tilanus verlaat volgend jaar de Tweede Kamer Zoeken naar Dakota is gestaakt W /Al" m af ore you DAGBLAD VOOR VE LSEN - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING :x i Feest in Elisabethstad SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Overwegend droog Aan het strand: Schout-bij-nacht Reeser Opjagen en uithongeren was de juiste taktiek" Nieuw-Guinea In de krant van heden: ValmeEine regenjassen nü v.a. 47.70 House of England Hij blijft tot 1964 partijvoorzitter f 43.90 korting op Eng. kostuums in 7* en buikmaten nü voor 175.60 House of England Het woord is aan Talrijke mutaties in de fracties op handen Staatssecretaris volgt advies CommissieWitteman 47e JAARGANG NUMMER 212 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant MAANDAG 16 JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije m WWSÊ •mmmmyfrnm'm V»...aa (Van onze correspondent) De regering en de Stichting van de Arbeid hebben voor het eerst sinds het matigingsakkoord van Oud Wassenaar een bespreking gevoerd over de economische toekomst van ons land en in het bijzon der over de consequenties voor de loon politiek. Uit deze bespreking is gebleken dat de ruimte voor loonsverhoging in 1963 ontbreekt en er derhalve het volgend jaar een „matiging" nodig zal zijn bij de be paling van de lonen. Minister Veldkamp verklaarde na afloop op een persconferentie, dat de arbeidskos ten-stijging over 1962 vrij fors is. Zo fors zelfs dat zij wel tot loon- en prijsinflatie zou kunnen leiden. Het bleek verder dat de regering het bedrijfsleven in het bezit heeft gesteld van cijfermateriaal van het Centraal Planbu reau. „Het bedrijfsleven beraadt zich nu", zo lichtte minister Veldkamp toe. Meer werd er door de bewindslieden niet verteld over de bespreking, die ruim drieëneenhalf uur duurde. President Moïse Tsjombe van de afge scheiden Kongolese provincie Katanga heeft vorige week deelgenomen aan de viering van de onafhankelijkheidsdag in Elisabethstad. Hij nam de toejui chingen van de menigte uitbundig in ontvangst. Tsjombe nam op die dag ook de parade af, waarover hij nu moeilijkheden met de UNO heeft. Van onze correspondent) WASHINGTON. Na een weekend onderbreking van anderhalve dag is het Nederlands-Indonesisch vooroverleg van ochtend hervat. Maliks partner Soed- jarwo is thans ook in Amerika gearri veerd om aan de discussie deel te nemen. Dit wijst erop, dat men thans de kern van de zaak gaat aansnijden. Diverse symptomen doen echter verwachten dat de onderhandelingen moeilijk zullen zijn. Malik heeft, zoals verwacht, vorige week terstond verzocht om een duide lijke verklaring omtrent het Nederlandse standpunt ten aanzien van het plan- Bunker. Het antwoord daarop kon prompt worden gegeven en Malik heeft daarover in een telegram aan Djakarta verslag uitgebracht. Zondagmiddag had hij nog geen bericht terug ontvangen doch men kreeg de indruk dat het over leg vandaag niettemin intensief zou worden voortgezet. Men had reeds lang voorzien dat het overleg moeilijk zou worden zodra men zou gaan proberen het plan-Bunker in gro te lijnen om te zetten in een realistisch werkschema. Dan zou men o.a. toekomen aan vragen als de volgende: hoe wordt in de praktijk de overdracht georganiseerd van de administratie van de politiemacht? Of een andere vraag: welk politiek stelsel zal gelden nadat Indonesië de administra tie zal hebben overgenomen en welk rechtssysteem? En zo zijn er nog veel meer problemen. Advertentie Het overleg zal echter nog des te moei lijker worden omdat thans wel duidelijk wordt, dat Indonesië het plan-Bunker ten dele reeds als verouderd beschouwt. Het Indonesische standpunt komt concreet hierop neer: Bunker, aldus de Indonesiërs, heeft precondities van beide partijen in zijn plan opgenomen. Dat plan werd door beide partijen nu aanvaard. Over de moei lijkheid van precondities is men dus heen. Laten wij, aldus de Indonesiërs, nu geen kruidenierspolitiek gaan voeren. Laten wij een royaal gebaar maken en niet legalis tisch vasthouden aan die termijn van twee jaar. President Soekarno heeft immers altijd al gezegd dat hij de kwestie nog voor 1963 wilde oplossen Daarom stuurt Indonesië erop aan de periode van overdracht van de administra tie te verkorten of symbolisch te maken. De Verenigde Naties zouden daardoor van moeilijkheden ontlast worden en de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië zouden door dit royale gebaar worden ge- BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT <6lJ KONINGSPLEIN) AMStERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: In het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige noor delijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Hoge drukgebied versterkt zich boven West-Europa met morgen droog weer met een afnemende be wolking. Zwakke noordelijke toind Overdag 18 a 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Iets warmer met meer zon. Van de ongeveer duizend Indonesische infiltranten die sinds december van het vorig jaar over zee of door de lucht op Nieuw-Guinea zijn geland, is nog maar een bijzonder klein aantal overgebleven. Aldus schout-bij-nacht Reeser op een pers conferentie in Hollandia. De actie tegen de parachutisten is ontegenzeglijk in een aflopend stadium gekomen, zei de heer Reeser Hij gaf uiting aan zijn voldoening, dat „grote aantallen parachutisten zijn be gonnen zich over te geven". Hjj noemde dit het resultaat „van zelfbeheersing van onze kant". Deze hield in, nodeloze ver liezen aan Nederlandse zijde te voorkomen en de infiltranten in beweging te houden en geen rust te gunnen. „Het opjagen en uithongeren van de parachutisten, die bo vendien geen steun van de bevolking heb ben gekregen, begint nu vruchten af te werpen", aldus de heer Reeser. Op de persconferentie werd voorts mee gedeeld, dat de actie bij Kaimana na de overgave van 52 parachutisten vorige week wier voorraden tevoren voor het grootste deel in Nederlandse handen waren geval len, vrijwel afgelopen is. Onder de gevan genen bevindt zich echter niet de luitenant Hiro Sisnoto, die zich de bijnaam van fa natieke luitenant verwierf door het neer schieten van eigen mensen die zich wilden overgeven. Vorige week is het bevoorradingsschip Pelikaan in Nieuw-Guinea aangekomen. Dit schip dat 'n groot aantal jaren in Den Helder heeft gelegen,-maakte de reis naar Nieuw-Guinea in zeven weken tijds zonder noemenswaardige technische moeilijkhe den. Het zal dienen als mobiel centrum voor bevoorrading van tandpasta tot munitie en reparaties. Ook de onderzee boot Walrus is deze week in Nieuw-Guinea aangekomen, ter aflossing van de Zee 'eeuw. baseerd op vertrouwen en niet langer wor den gekenmerkt door knibbelarijen. Tot zover het Indonesische betoog. Zelfs een kind in de diplomatie kan begrijpen dat het overleg uiterst moeilijk zal wor den indien Indonesië op dit standpunt blijft staan. Ambassadeur Van Roijen beschikt over ruime volmacht, maar men kan moeilijk veronderstellen dat hij gemach tigd zal zijn het plan-Bunker als verouder de schets in de prullemand te gooien en het royale gebaar te maken dat Indonesië schijnt te verlangen. Natuurlijk is het mogelijk dat het zo'n vaart niet zal lopen Enige beduchtheid voor een Nederlandse neiging tot tijdro vend perfectionisme kan mede van invloed geweest zijn op wat de Indonesische uit gangsstelling lijkt te zijn. HOLLANDIA (AP) In de omgeving van Merauke is bij een aanval op In donesische parachutisten de Papoeagids Donatus Namsunop door vijandelijk vuur gedood. In de buurt van Nemnoektep bij Fak- fak heeft een Nederlandse patrouille dank zij de hulp van de politie en de bevol king een verrassingsaanval op een groep bivakkerende Indonesische parachutisten kunnen doen. Vijftien para's werden ge vangen genomen. Dit is vandaag meegedeeld door het voorlichtingsbureau van het gouvernement in Hollandia. Nadat de commandant der strijdkrachten op Nieuw-Guinea zaterdag ook de corres pondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press had uitgesloten van fa ciliteiten op voorlichtingsgebied en van de officiële nieuwsvoorziening waardoor deze correspondent die tevens ambtenaar is, de zaterdag door de heer Reeser gege ven persconferentie niet kon bijwonen heeft hij maandag de uitsluiting, zowel van de UPI-correspondent als die van AP, opgeheven. De heer Reeser ontbood maan dag beide correspondenten en stelde hen in kennis van de opheffing van de maatregel. De 19-jarige scheepswerktuigkundige, Klaas Jan Pijper uit Spijk, is zondagavond jn het Noordzeekanaal verdronken toen de vlet, waarmee hij en twee andere opva renden van de kustvaarder „Fivelborg", die in de buitenhaven van de hoogovens lag, ter hoogte van de Velserbrug aan hel spelevaren waren, water schepte en om sloeg. Twee opvarenden konden zwem mende de wal bereiken. Tot nog toe is he' lichaam van de werktuigkundige, die niel goed kon zwemmen, niet gevonden. Bij het opsporingswerk wordt medewerking verleend door twee kikvorsmannen. Dat de directeur van het Centraal Plan bureau, prof. De Wolf, alsmede de heer Van Alphen van der Veer (één der di recteuren-generaal van het ministerie van Economische Zaken) de heer 'Van der Ven, directeur-generaal van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, en de heer Van der Leij, adviseur van de minister van Sociale Zaken, de bespre king met het bedrijfsleven en de pers conferentie bijwoonden werd pas be kend toen één der journalisten een toe speling maakte op de aanwezigheid van prof. De Wolf. Het bedrijfsleven heeft dus cijfermate riaal en commentaren op dat cijferma teriaal gekregen. En de regering ver trouwt, dat het bedrijfsleven bereid zal zijn zich neer te leggen bij een verder gaande matiging voor de lonen in 1963 In hoever dit cijfermateriaal er toe zal leiden dat andere gedachten dan moge lijk in het S.E.R.-advies over de loon ontwikkeling zijn opgenomen, geboren zul len worden, zal woensdag blijken als het S.E.R.-advies voor publikatie wordt vrij gegeven. Het zou een vergissing zijn van de regering, in het bijzonder dan van minister Veldkamp, als bij haar en/óf bij hem de mening leeft dat het S.E.R.- advies is samengesteld zonder rekening te houden met cijfermateriaal, waarschijn lijk afkomstig uit dezelfde bronnen als waaruit de regering put. Maar goed: het was het eerste gesprek na de slag bij Oud-Wassenaar (of moeten we zeggen na de overwinning bij Oud-Wassenaar, maar van wie dan?). Het volgende gesprek wordt 7 september gehouden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmónd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving ....6, 7, 8 In de Vishal en op zee8 Topsy 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie ook dlolen-katoen in ge dekte tinten, alle maten. Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Mr. J. Klaasesz, de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land, heeft zaterdag in Vlaardingen het Museum voor de Nederlandse Zee visserij geopend. Na afloop werd de commissaris natuurlijk een hartig „vishapje" aangeboden. Prof. P. J. Oud, partijvoorzitter van de V.V.D. en fractieleider in de Tweede Ka mer, heeft verleden week alsnog besloten zich in 1963 wegens het bereiken van de 76-jarige leeftijd niet meer beschikbaar te stellen als kandidaat voor de Tweede Ka merverkiezingen van 1963. Op zijn suggestie werd door de partij tij dens de jaarvergadering in Leeuwarden in april jl. reeds besloten het partijvoorzitter schap niet langer onverbrekelijk te ver binden met de functie van lijsttrekker en fractieleider voor en in de Tweede Kamer. Prof. Oud is in 1964 aan de beurt om als partijvoorzitter af te treden. Zaterdag heeft het hoofdbestuur van de VVD besprekingen gevoerd met de dage lijkse besturen van de Kamer-centrales. Zij kunnen beschouwd worden als een Tour d'horizon in de partijgelederen. In september zullen de Kamercentrales hun advieslijsten voor de kandidaturen 1963 in dienen. In januari 1963 volgt dan een bij zondere algemene vergadering van de par tij waarin de kandidaturen definitief wor den vastgesteld. Advertentie MMMM? kleine dessins in gedekte grijze en blauwe tinten. Amsterdam, Regullersbreestr. 21 -23 M tegenover Tuschlnskl Anna Faye: De vrouwen vormen het zwakke geslacht doordat het sterke geslacht een zwak heeft voor het zwakke. Dr. H. W. Tilanus, die op 25 juli veertig jaar zitting zal hebben in de Tweede Ka mer, waar hij thans fractieleider is van de C.H.U., zal na de Tweede Kamerver kiezingen van volgend jaar niet meer in de Kamer terugkeren. De leeftijd van de heer Tilanus hij wordt 5 oktober 78 jaar heeft hem doen besluiten het zwa re parlementaire werk neer te leggen. Als zijn opvolger wordt wel genoemd mr H. K. J. Beemink, de 52-jarige voor zitter van de C.H.U., tevens Tweede Ka merlid. Als dr. Tilanus het fractieleiderschap verruilt voor een rustiger bestaan, als prof. Oud door een meerderheid van de V.V.D. niet meer in aanmerking zou worden ge bracht voor het voorzitterschap van de li berale fractie en drs. Korthals deze functie zou gaan vervullen, en als bovendien dr. Bruins Slot door zijn langdurige ziekte niet meer in staat zou zijn de A.R.P.- fractie aan te voeren, zouden er in het po litieke spel geheel andere hoofdrolspelers gaan optreden. We behoeven verder slechts te herinne ren aan de vervanging van de socialisti sche fractieleider mr. Burger door prof. Vondeling, en aan de omstandigheid dat dr. De Kort (K.V.P.) niet als de ideale opvolger van prof. Romme wordt be schouwd, om te veronderstellen dat in het komende parlementaire jaar ook „rooms" en „rood" ander geluiden zullen doen horen. De gesubsidieerde symfonie-orkesten, die tot nu toe, wat de salariëring der musici betreft, in vijf klassen waren verdeeld, zullen binnenkort in drie klassen verdeeld worden. Daardoor wordt de zuigkracht van orkesten, die boger zijn ingedeeld, op de leden van lager ingedeelde orkesten belangrijk beperkt. Dat is één van de twee belangrijke punten, die de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, wil overnemen uit het advies van de commissie-Witte- man, met name het derde rapport van de commissie-Witteman. Het tweede punt betreft, de salarisverbetering der orkestmusici. Zij zullen uit hoofde van de her classificatie (casu quo van de wijziging van de minima en maxima) een verhoging ontvangen waarboven de zogenaamde „trendverhoging" van 5,2 percent komt. De orkesten waren, wat de slariëring betreft, verdeeld in 1) het Concertgebouw orkest; 2) het Residentie-Orkest; 3. het Rotterdams Philharmonisch Orkest; 4) het Utrechts Stedelijk Orkest en 5) de overige orkesten. Na ampel beraad, waarbij on der meer de situatie bij de drie militaire orkesten en de verschillende orkesten bij de radio in overweging werd genomen, is de commissie tot de conclusie gekomen, dat er buiten het Concertgebouworkest en het Residentie-Orkest slechts gesproken zal worden van „de overige orkesten" bij de salariëring. De musici van het Concert gebouworkest zullen een salaris ontvan gen, dat twintig percent boven de salaris- De commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Reesêr, heeft zaterdag meegedeeld, dat de opspo ringsactie naar de sinds 28 juni vermiste Dakota van de luchtmacht is gestaakt. Het systematische afzoeken door militaire vliegtuigen van het terrein waar het toestel wordt vermist is beëindigd. Het onderzoek zal wel worden voortgezet door landpatrouilles van het bestuur en de po litie. sen der „overige orkesten" ligt; de musici van het Residentie-Orkest zullen een sala ris ontvangen, dat tien percent boven de salarissen der „overige orkesten" ligt. Indien het College van Rijksbemidde laars met de nieuwe salarisregeling ak koord gaat stelt de staatssecretaris zich voor de invoering ervan in twee fasen te doen geschieden: een salarisverhoging met ingang van 1 januari 1962 en een pei 1 januari 1964. De financiëlre consequen ties van het subsidiëren van een nieuwe salarisregeling als door de commissie-Wit teman gesuggereerd, zullen ook al zou de invoering in twee fasen geschieden van een zodanige omvang zijn, dat het de staatssecretaris niet mogelijk is uit hel rapport-Witteman andere aanbevelingen over te nemen dan die betreffende het vraagstuk van de herziening der salaris sen. Aan laatstgenoemd vraagstuk dient zijns inziens de hoogste prioriteit te wor den gegeven. De andere aanbevelingen be treffen eht opnemen van de subsidiëring op fifty-fyfty-basis van Rijk en lagen overheden tot de salarissen van dirigen ten, directies en administratief personeel alsmede uitbreiding van de omvang dei örkesten waarvoor de commissie een uit breiding van de subsidiabele bezetting heeft aanbevolen, die voor de verschillen de orkesten varieert van vier tot en met twintig musici, wat het N.Ph.O. betreft van 72 tot 88. Overigens beschikken vele orkesten thans reeds over meer musici dan het aantal, dat volgens de bestaande regeling in gelijke mate door het rijk en de andere overheden wordt gesubsidieerd. Het advies van de commissie-Witteman werd op 30 december 1960 gevraagd. De commissie bood het 14 juli 1961 aan. Aan gezien een eventuele uitvoering van de aanbevelingen in dit rapport belangrijke consequenties zou hebben op financieel ge bied en de voorgestelde salarisverhogingen bezien moesten worden tegen de achter grond van de loonpolitiek der regering, is vervolgens uitvoerig interdepartementaal overleg noodzakelijk geweest. Daar boven dien de provinciale en gemeentelijke over heden als medesubsidiënten ten nauwste j betrokken zijn bij de voorgestelde maat regelen, is tenslotte in het subsidiënten- overleg inzake orkesten aan de vertegen woordigers van deze overheden de vraag voorgelegd of zij met publikatie van hei rapport-Witteman instemden en of zij be reid waren bij hun lastgevers het beschik baar stellen van de eventueel benodigde middelen te bepleiten. Als resultaat van al dit vooroverleg is thans het rapport-Witte man aande orkestbesturen en alle andere betrokken instanties ter .kennisneming toe gezonden. Tenslotte wor.dt medegedeeld, dat de taatssecretaris overeenkomstig het ad vie: in de commissie heeft besloten aandacht a besteden aan de positie, die het orkest in de Nederlandse Opera, het Kunst- aandorkest, de orkesten van de Neder odse Radio Unie en het Nederlands Ka erorkest in het orkestenhestel van on.- nd innemen en de comrr: =i( >eft ver acht hem dienaangaande v dvies t< dienen

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1