Artiesten repeteren voor de Grand Gala in Amsterdam VI 1 AGENDA Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Po! Ie Langdurig onweer boven Rotterdam Scherpe kritiek op traagheid senaat Papoea-studenten bij Soekarno Drie jaar voor inbreker uit IJmuiden PlOÖO Waterval en berg in Suriname genoemd naar prinsessen Droog weer MAANDAG 16 JULI 1962 2 Muzikale clown T elevisie-uitzending Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Dordrecht huldigde zijn burgemeester Kerkelijk nieuws Tewaterlating Spaarnekerk Werkgeversverbond Uitgeweken Papoea bij onderhoud aanwezig 42. „Alle mensen!", zegt Folie, en Belli staat met open mond.... „Dat is de grootste hoeveelheid begroetingen die ik hier nog tegen ben ge komenr En hij wijst op een wagen vol. ...11 En de voerman legt hen uit: „Kijk, iedereen was hier zo saai en onvriendelijk en toen kwam ik met een reuzen idee„Ik dacht, ik geef iedereen een mooie hoed..1 En toen waren ze plotseling allemaal vriendelijk en voorkomend!" Irene en Margriet gaan morgen naar Curagao IIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII al Ss Het gaat er toch heus van komen, woensdagnacht in circus Boltini, dan opgesteld tegenover het Amstelstation in Amsterdam: van de Grand Gala des Ar tistes, de naar Parijs voorbeeld opgezette circusvoorstelling door niet-circusarties- ten bate van „Blijvend Applaus", die zo in de aandacht is komen te staan door de ongelukkige gebeurtenissen met het berennummer van Ria Kuuken. In Beverwijk, vanwaar het circus van nacht naar Amsterdam is vertrokken, zijn we zondagmorgen eens gaan kijken naar een repetitie voor deze bijzondere voor stelling. Daar zaten de 25 man van het Residentie-Orkest, die onder leiding van concertmeester André Luske het circus orkest. zullen vormen, met op hun lesse naars een ontzagwekkend pakket marsen, galoppen, walsen en andere voor hen on gebruikelijke muziek. De jasjes gingen er al spoedig bij uit, want het viel waar achtig niet mee om de muziek nauw keurig te laten volgen wat er in de piste gebeurt. Circuskapefméester Henk Mors geeft aanwijzingen. Tot André Luske: .altijd kijken naar de pistevooruit, vooruit, daar komen de olifanten, nu moet je een intro maken, dan direct overgaan op een foxtrot en dan als ze van de tonnetjes ko men goed kijken en direct er achter aan een walsduidelijk afslaan en onmid dellijk over op het volgende, die inzetten moeten er zijn, of de rest niet deugt doet er minder toe, het volgende blad moet klaar liggen, er is geen tijd om om te slaan.... goed zo, kijken naar de piste, nu gaan ze de piste uit, afslaan en een touche maken Zo worden alle nummers doorgenomen. Thom Kelling voert de regie en komt han den te kort Circusartiesten en collega amateurs kijken belangstellend toe en schieten te hulp waar mogelijk. Ieder heeft er het grootste plezier in. In een hoekje van de tent laat de 70-jari- ge hoboïst Jaap Stotijn, in zijn bizarre uit monstering van muzikale clown, zich gre tig voorlichten door Johnnie Boltini. De vakman doceert: „Het maakt natuurlijk een enorm verschil of je er koud uitgaat of op een roffel". Jaap Stotijn knikt be grijpend en glundert van plezier achter zijn rode knopneus. Zo heeft ieder zich hier een leermeester gekozen die helpt bij het instuderen van het nummer. Tijdens de Grand Gala zal Coba Kelling de taak van spreekstalmeesteres op zich nemen. Thom Kelling presenteert de vier olifantjes, Theo Uden Masman verwisselt zijn Ramblers voor 12 paarden in vrijheids dressuur, televisie-omroepster Elisabeth Mooy rijdt een nummer hogeschool, Her- bert Joeks komt met een illusie-nummer, Pieter Lutz zal zich laten zien als piste clown, Joe Andy doet een trapeze-num mer, Christel Adelaar (Mamalou) vertoont „telepatische capriolen", de concertzange res Wilhelmina Matthès treedt op met een groot en een klein paard. Circusdirecteur Toni Boltini, die zijn cjrcus belangeloos ter beschikking stelt, zal met de Wama's een nummertje fietskolder ten beste geven. Dankzij de medewerking van de stichting Draf- en rensport zal de galavoorstelling worden geopend met Nederlandse kam pioenspaarden, die op de sulky zullen wor den gereden door bekende sportjournalis ten. Zoals u ziet ontbreken in dit program ma (waarbij in de nummering volgens een oude circustraditie wordt overgesprongen van 12 op 14) de roofdiernummers. Van de voorstelling, die omstreeks mid dernacht begint nadat eerst de gewone avondvoorstelling is gegeven, worden ge deelten vastgelegd op een drie kwartier c MUZIEK Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Tom en Jerry festival", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De dief van Bagdad", a.l. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste contra Maciste", 14 j. Luxor, 14 en 19.30 u.: „Spartacus", 14 j. Minerva, tot en met woensdag, 20.15 u.: „De graaf van Luxemburg", a.l. Rembrand, 10.30 u.: „De kikkerkeizerin", a.l.; 14 en 16.15 u.: „Muziek kent geen gren zen", a.l.; 19 en 21.15 u.; „Europa bij nacht", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Billy the kid", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Sjors van de rebellen club", a.l., 14.15, 19 en 21.15 u.: „Schep vreugde in het leven", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Met mu ziek meer mans", a.l. 19 en 21.15 u.: „Een nacht van liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 u. en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 sept. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u., tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juli ex positie van tekeningen van Ives Heude, 10-22 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend van 8 uur af. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 13 juli). MAANDAG 16 JULI City, 20 u.: „Een vrouw is een vrouw". Rex, 20 u.: „Some like it hot". DINSDAG 17 JULI City, 20 u.: „Een vrouw is een vrouw". MAANDAG 16 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ma ciste, zoon van Hercules". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jeugd zonde". W.B. Theater, 20 u.: „Jacht op de groene helm". DINSDAG 17 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Char lie's tante". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jeugd zonde". Stoffelijke overschotten. De Federatie van Nederlandse Oud-Strijders heeft aan de minister-president een brief gezonden, waarin met klem wordt verzocht de mi nisterraad te doen terugkomen op zijn be sluit de stoffelijke overschotten van op Nieuw-Guinea gesneuvelde militairen niet van overheidswege naar Nederland te laten brengen. De 70-jarige hoboïst Jaap Stotijn als muzikale clown, met Thom Kelling als olifantendresseur. De burgerij van Dordrecht heeft haar burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, zaterdagmiddag een grootse hul de bereid ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Een kilometer lange stoet, die het verkeer volkomen ontwrichtte, trok aan de burgemeester en zijn echtgenote, die op het rijk versierde bordes van het stadhuis stonden voorbij. Tijdens een receptie werd het echtpaar Van der Dussen als geschenk van de bur gerij een reis naar Amerika aangeboden. Mr. van der Dussen is 62 jaar. Hij ver vult tal van functies op nationaal niveau. Onder meer is hij lid van het College van Rijksbemiddelaars. Hij is ook dertien jaar burgemeester van Hengelo geweest. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijckel R. Zuurmond, kand. te Leiden; te Zwolle (vac. dr. L. A. Snij ders) J. Schippers te Goënga; te Berken- woude A. de Vos, kand. te Leiderdorp. Be dankt voor Bennekom (vac. C. Vos) H. S. J. Kalf te Bennebroek. Aangenomen naar Heemstede (wijkgem. West) F. E. v. d. Zee te Egmond aan Zee. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. v. d. evang. te Hilversum ds. W. A. Wiersinga, a.s. em. pred. te Baam. De classis 's-Gravenhage heeft praeparatoir ge-examineerd en be roepbaar verklaard de heer J. B. F. v. d. Brink, kand. aan de V.U., Paradijsstraat 40 te Voorburg. Beroepen te Gelong (Austra lië) B. Wentsel te Oudewater; te Oudega (W) G. Dijkstra, kand. te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gorinchem P. Leendertse, kand. te Haarlem; te Vlaardingen F. N. Bakker te Driebergen. Bedankt voor Al melo J. M. Visser te Dokkum. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Terneuzen Chr. v. d. Woes- tijne te Barneveld. durende film, die zaterdagavond 21 juli in het VARA-televisieprogramma wordt vertoond. Na afloop van de Grand Gala vindt in het circus een „bal de piste" plaats, dat tot in de vroege morgen zal duren. Zoals bekend heeft de voorstelling tot doel geld bijeen te brengen voor de stich ting „Blijvend Applaus", ongeveer een half jaar geleden opgericht ter ondersteu ning van behoeftige artiesten uit de amu sementssector, die het moeten stellen zon der vakorganisatie en pensioenfonds. Stichtingsvoorzitter Meyer Hamel wees er met nadruk op, dat er onder veel oudere artiesten een werkelijke nood eerst. Na de oprichting van „Blijvend Applaus" heb ben een dertigtal van zijn minder fortuin lijke vakbroeders bij hem aangeklopt. Met dit goede doel voor ogen, hebben de organisatoren van de Grand Gala, die zo vaak belangeloos optreden voor al lerlei liefdadigheidsvoorstellingen en dit nu doen voor hun eigen collega's, het aangedurfd om forse entreeprijzen vast te stellen (van ƒ10 tot 50). Dat de 2000 plaatsen in de tent woensdagnacht allemaal bezet zijn is hun vurige wens. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Een felle onweersbui die zaterdagavond urenlang boven Rotterdam hing, heeft daar veel ongemak gebracht. Vooral het zuide lijke stadsdeel werd getroffen: van Char- lois tot IJsselmonde liepen in de laagge legen gedeelten kelders vol water soms zelfs met water uit de riolering kwa men straten blank te staan en verzakten troittoirs. De brandweer had omstreeks midder nacht al 600 a 700 telefoontjes gekregen. Hoewel de overlast in het algemeen groot was, blijkt de schade gering te zijn. Ge dupeerden werden verwezen naar de ra diodienst van de gemeentewerken, die er ploegen op uitstuurde om het ergste leed te verhelpen. Naar schatting is zaterdagavond op de linkermaasoever 53 millimeter water ge vallen. De riolen konden deze hoeveelheid niet verwerken. Christel Adelaar in de piste met zes tijgerpaarden. Op de werf van P. Smit jr in Rotterdam zal op dinsdag 24 juli de tewaterlating plaats vinden van het 12.250 ton dw me tende motorvrachtschip „Spaarnekerk", het negende en laatste schip van de zgn ,.S-kerk" serie, waarvan de Vereenigde N ederlandsche Scheepvaartmaatschappij (V.N.S.) in Den Haag acht schepen be stelde en de Nederlandse Tank- en Pak ketvaart Maatschappij (N. T. P. M.) in Amsterdam een: de „Sloterkerk". Zeven schepen zijn al in de vaart, nummer acht, de „Sinoutskerk", gleed op 3 april bij Van der Giessen in Krimpen aan den IJssei van de helling. De gehele „S-kerk" serie is gebouwd op Nederlandse werven: vijf schepen bij P. Smit jr, drie bij Van der Giessen en één bij de N.D.S.M. in Amsterdam. De „Spaarnekerk", die gedoopt wordt door mevrouw B. M. de Geus-Goldstein (echtgenote van een der V.N.S.-directeu ren), heeft een lengte van 161.00 meter, een breedte van 21,03 meter, een holte van 11,89 meter en een zomerdiepgang van 8.99 meter. Naar de mening van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers had de behan deling van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting door de Eerste Ka mer aanzienlijk vlugger kunnen geschieden In zijn orgaan De Nederlandse Industrie merkt het verbond op dat het indienen van een dergelijk wetsontwerp, dat een be langrijke prijsverlaging in het uitzicht stel de, uiteraard een hinderlijke koperssta king tot gevolg heeft. De parlementaire behandeling van het wetsontwerp heeft ge duurd van 20 maart tot 1 juli. Wanneer de Eerste Kamer een zgn. blan co voorlopig verslag had uitgebracht, zou de openbare behandeling gemakkelijk nog in mei hebben kunnen geschieden, meent het verbond „Het wel uitgebrachte voorlopig verslag van de Eerste Kamer, zo schrijft het, „be DJAKARTA (Reuter/AFP) Zaterdag is de uit zes Papoea-studenten bestaande delegatie uit Nederland in Djakarta aan gekomen voor een oriëntatie-bezoek "aan Indonesië. Op het vliegveld was de plaats vervangend stafchef van het Indonesische leger, kolonel Soeparman, ter begroeting aanwezig. De leider van de Papoea-delegatie, A. F. Indey, verklaarde op het vliegveld: „Broe ders en landgenoten, wij zijn verheugd naar Indonesië, ons moederland te kunnen terugkeren. Wij behoren tot een en dezelf de natie en wij 'zullen gezamenlijk mee werken aan de opbouw van ons land." Indey zei voorts, dat de delegatie naar Indonesië was gekomen omdat voorlichting over dit land, die zij in Nederland kregen, eenzijdig was. Op het vliegveld werd In dey ook begroet door zijn broer, die twee de luitenant is in het Indonesische leger Later op de dag ontving president Soe karno de Papoea's in zijn paleis te Bogor. Bij dit onderhoud was ook de Papoea-stu dent A. Ronsoembre aanwezig, die enkele weken gelden uit Amsterdam verdween en vanuit België een brief aan premier De Quay stuurde, waarin hij zei dat hij zich zou aansluiten bij het Indonesische vrij willigerskorps. De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend een 49-jarige los werkman uit IJ muiden wegens een reeks van tenminste twintig inbraken conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. De aan de IJmuidenaar ten laste gelegde delicten betroffen inbraken in Santpoort, Haarlem, Hilversum en Amsterdam, waar bij onder meer sigaren, sigaretten, siera den geld, gas- en elektriciteitsmunten wa ren gestolen. Verdachte, die alles had be kend, verschafte zich bij deze inbraken toegang door middel van inklimming door een openstaand w.c. raampje, door een bo venlicht waarvan hij het spanjolet wist los te maken of door verbreking van een rnitje van de buitendeur. Een 43-jarige koopman uit Amsterdam werd wegens heling van onder meer siga retten, sigaren, een verrekijker en een fo totoestel, afkomstig van door de IJmuide naar gepleegde inbraken, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van voorarrest. Een 29-jarige vertegenwoordiger uit Am sterdam werd wegens medeplichtigheid aan de door de IJmuidenaar gepleegde dief stallen veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, eveneens met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had te gen hem een week geleden vijftien maan den met aftrek geëist. Voor het rijden zon der rijbewijs werd de vertegenwoordiger conform de eis een maand gevangenisstraf opgelegd. Hij had de IJmuidenaar met zijn auto naar de plaatsen gereden waar deze meende iets van zijn gading te vin den. 46-47. De Eskimo's hadden heel wat moei te om hun kajaks door het wilde water te krijgen, zonder door de hoge, bruisende golven omgeslagen te worden. We moeten zoveel mogelijk bij elkaar blijven! riepen ze elkaar toe. Het was eigenlijk haast onbegonnen werk; de zee was zo groot en overal dre ven ijsschotsen. Waar konden de jongens zijn? En zouden ze al niet lang met hun kleine bootjes verongelukt zijn? n-zs hoort bepaald niet tot de sterkste stukken die van dit college afkomstig zijn. Wan neer men de ruim 4 kolom ervan analy seert, dan constateert men het volgende: Het verslag bevat een aantal opmerkin gen, die even goed zo niet beter bij de mondelinge behandeling gemaakt hadden kunnen zijn. Verder bevat, het voorlopig verslag een aantal vragen, waarop het ant woord te vinden was in de stukken die de schriftelijke en mondelinge behandeling in de Tweede Kamer weergeven. Wanneer het wederom voorkomt dat een wetsontwerp een snelle behandeling door het parlement vereist, dan hopen wij dat met het bovenstaande rekening gehouden zal worden", aldus het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers. PARAMARIBO (AP) De Surinaam se regering zal aan een in het binnen land ontdekte waterval de naam prinses Irene-val geven, en aan een bergtop de naam Prinses Margriet-berg. De koningin heeft hiervoor haar toestemming verleend. Voor de prinsessen kwam het bericht vol komen onverwacht. Zondagmiddag heeft de bevolking in Pa ramaribo de prinsessen Irene en Mar griet gehuldigd. Gedurende een half uur trokken de Surinaamse afstammelingen van de diverse immigranten-groepen zin gend, juichend, wuivend en dansend langs de beide prinsessen. Voorop gingen de Indianen, vervolgens de verschillende Bos neger- en Creoolse groepen, de Chinezen, Libanezen en de Indonesische bevolkings groepen. De stoet werd besloten door een eenzame dansende oude Creoolse vrouw die de prinsessen een schaal met fruit aanbood. Later verschenen de prinsessen op het balkon van het paleis om een uitbundige ovatie in ontvangst nemen van de ver zamelde menigte. De zondag werd beslo ten met een door duizenden bezochte tap toe door militairen en politie. Irene en Margriet zagen dit festijn vanaf het bal kon van het gouvernementshuis. Vandaag wacht hun een laatste drukke dag. Nu al hebben zij met hun charme, oprechte belangstelling en totale ongekunsteldheid, een eclatante overwinning op alle Suri naamse harten behaald. Morgen vertrekken de twee Oranje kinderen naar Curagao. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die zaterdag bij de zuid»- kust van Ierland lag, is tijdens het week einde langzaam opvullend over Neder land naar Duitsland getrokken. Dit heeft - in een groot deel van het land aanleiding gegeven tot aanzienlijke regenval. De neer slag had een sterk buiig karakter, plaat selijk kwam zwaar onweer voor. De neer slaghoeveelheden lopen dan ook sterk uit een. In Woensdrecht werd tot vanochtend 62 mm afgetapt, in Eindhoven 34, in Ypen- burg 31 en op h vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam 23 mm. Dicht ten zuiden van Rotterdam viel echter meer dan 50 mm. In de noordelijke provincies en ook in Zeeland bleef het bijna overal geduren de het gehele weekeinde droog. Ten westen van de Britse eilanden komt een rug van hoge luchtdruk tot ontwikke ling. Deze beweegt langzaam naar het oos ten, in verband waarmee morgen op droog weer kan worden gerekend. De kans op opklaringen neemt daarbij toe, zodat de temperatuur iets hoger kan worden. WEERRAPPORTEPÏ Maximum-temperaturen at S d binnen- en buitenland -ce Neerslag laatste 24 uur. S fi g »S 2 Den Helder geheel bew n 17 0 Ypenburg zwaar bew. n 18 23 Vlissingen zwaar bew nnw 20 0,4 Eelde geheel bew n 19 0 De Bilt zwaar bew nnw 19 3 Twente zwaar bew n 20 0,4 Eindhoven zwaar bew. n 21 3 Zd-Limburg geheel bew. n 21 5 Helsinki geheel bew. wnw 16 3 Stockholm licht bew. nnw 17 0 Oslo zwaar bew windst. 20 1 Kopenhagen half bew. z 19 0 Aberdeen zwaar bew n 14 0,7 Londen zwaar bew n 16 0,1 Amsterdam geheel bew. n 19 2 Brussel geheel bew n 20 60 Luxemüurg regen nw 19 9 Parijs geheel bew. wnw 21 12 Bordeaux licht bew. windst. 20 10 Grenoble zwaar bew. nw 26 1 Nice zwaar bew. n 32 0 Berlijn zwaar bew O 22 2 Frankfort mist windst. 22 5 München zwaar bew. wzw 22 2 Zürich regenbui wzw 22 12 Genève half bew zzw 24 2 Locarno half bew. ono 27 0 Wenen licht bew. w 25 0,5 Innsbruck zwaar bew. windst. 22 .0,6 Belgrado zwaar bew. zw 34 6 Athene onbewolkt windst. Rome half bew. z 30 0 Ajaccio licht bew. no 27 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca half bew. windst. 32 0 Lissabon licht bew. n 25 0 Dinsdag 17 juli Maan op 20.53 uur, onder 4.33 uur. Maanstanden 17 juli 12.41 uur volle maan. 24 juli 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 juli Hoog water 2.29 en 15.00 uur. Laag water 10.32 en 23.02 uur. Dinsdag 17 juli Hoog water 3.14 en 15.44 uur. Laag water 11.19 en 23.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2