Macmillan is nog niet gereed met zijn reorganisatie Ben Bellisten zouden het Evian-akkoord verwerpen Strauss minister-president van de deelstaat Beieren? s Ontwapeningsconferentie in Genève hervat WERELDNIEUWS jkfen vraagt zich af of hij zelf nog wel in de verjongde ploeg past Uitspraak over geschil Ben Bella- Ben Khedda van willaja's verwacht <=Praatótoel Apen, hamsters en kevers dood terug uit de ruimte Optimistische geluiden over verbod op proeven met kernwapens MAANDAG 16 JULI 1962 3 „Kennedy"-karakter Churchill aan de beterhand Nog twintig Het is de vraag of de minister van Defensie uit Bonn naar München zou willen verhuizen Russische diplomaten Wederzijds hoog bezoek van Polen en Joegoslavië 0/3 de Ballon bracht 3 capsules 39 km hoog boven Canada Big Shot Oproep van Kennedy Kerstgeschenk Vissen zwommen op straat Elias HOOFDPIJNPOEDERS 2e, J - s x.... Van onze correspondent) LONDEN Gedurende het weekeinde, toen de stofwolken van de door Macmillan veroorzaakte politieke aardbeving enigs zins waren opgetrokken en het veranderde landschap zichtbaar werd, kon worden vastgesteld dat de Britse premier een dub bel motief voor zijn onorthodoxe handels wijze had: opportunisme, met het oog op de strijd om de toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap in het licht van de algemene verkiezingen, en econo mische noodzaak. Niemand verwacht ech ter wonderen van Macmillans harde maat regel, want de oude kwalen van het in tal van opzichten achtergebleven land zijn niet uitsluitend van binnenlandse aard, omdat bij de steeds weer opduikende crises in de betalingsbalans het internationale valuta systeem een remmende factor vormt. De speelruimte voor Maudling, de nieuwe kan selier van de schatkist, is daarom beperkt. Zijn voorganger Selwyn Lloyd wordt ver weten, dat zijn anti-inflatiepolitiek te een zijdig was en dat hij daaraan te stug heeft vastgehouden, toen het politiek en voor al ook economisch noodzakelijk was een rukje aan' het roer te geven. Lloyd krijgt dan ook te. horen, dat hij louter de slaafse dienstknecht van het departement van fi nanciën is geweest en dat de tijd voorbij is om nagenoeg uitsluitend op monetaire maatregelen te vertrouwen, al wordt al gemeen toegegeven, dat Lloyd onder de druk der omstandigheden tenminste een begin heeft gemaakt door de oprichting van de Nationale Raad voor Economische Ontwikkeling, zoiets als onze S.E.R. Macmillan kan nauwelijks afwijken van Lloyds klassieke recept, dat de Britse re gering de tering naar de nering moet zet ten, maar Macmillan kan geen kanseliers verdragen, die al te dogmatisch zijn. Daarom ging Lloyd overboord, zoals ook enkele jaren geleden Thorneycroft als kan selier overboord ging, omdat hij weigerde soepel te zijn. Lloyd wordt door velen verantwoordelijk gesteld voor de verergering van de econo mische stagnatie, waardoor de Britten bij de rest van de wereld, op het gebied van produktiviteit en export nog altijd ach teraan komen. Ook andere landen zitten met het stag natieprobleem, maar in Groot-Brittannië wordt dit door typisch Britse factoren be vorderd. De enige remedie daarvoor is een generatiewisseling en verandering van mentaliteit in de politiek. Macmillan probeert zijn kabinet een „Kennedy"karakter te geven door de briljante jongeren, die nieuwe wegen dur ven in te slaan een kans te geven en zo doende de politieke crisis- te bezweren. Dit is vooral het antwoord op de nieuwe lok stem van de liberalen, die met hun leider Grimond ook „Kennedy"-manieren willen LONDEN (AP) Sir Winston Churchill gaat nog steeds vooruit en zal in de naas te toekomst naar huis mogen als het her stel doorzet. Wellicht zal de 87-jarige Sir Winston voor volledig herstel naar de Ri- vièra gaan. Zijn temperatuur is normaal en de hoest is verdwenen, zo werd ver klaard. aannemen. Macmillan tracht zijn kabinet een zo liberaal mogelijk gezicht te geven. Hij heeft zijn grote troefkaart gespeeld, door zijn vooruitstrevende vleugel But ler, Macleod, Heath, Maudling, Boyle, Boyd Carpenter en anderen naar voren te schuiven. Macmillans kegelpartij is trouwens nog niet over. In de loop van deze week zullen, naar verwacht wordt, nog twintig ander leden van de regering, die geen deel uitmaken van het kernkabinet, wor den omvergeworpen. De vraag dringt zich op of Macmillan zelf nog in zijn ver jongde ploeg thuishoort. Door Butler in feite als zijn opvolger te installeren, heeft hij in elk geval de mogelijkheid gescha pen zelf, zonodig, van het toneel te ver dwijnen. Zij die Macmillan al zo lang gebrek aan leiderschap en vooral ongemotiveer de luchthartigheid hebben verweten, be schuldigen hem van lafheid, omdat hij voor zijn eigen politiek anderen de bons heeft gegeven. Volgens sommigen zal Macmillan, nadat de E.E.G.-besprekingen met goed of falikant resultaat, hun be slag hebben gekregen en nog voor de nieuwe tussen nu en eind 1964 te houden verkiezingen misschien al heengaan. De pijlen die de nieuwe kanselier Maud ling op zijn boog heeft, zijn naar men gelooft, grotere regeringsbevoegdheid om een werkelijke loonpolitiek mogelijk te maken, door daarbij ook dividenden en tantièmes te betrekken, en verplaatsing van arbeidskrachten onder regeringstoe- zicht te brengen. Macmillan zal, naar verwacht wordt, nog voor het parlementaire zomerrreces zijn plannen voor een consumenten- en huisvrouwencharter tegen prijsopdrijving afkondigen. Verder wil hij meer bestaans zekerheid voor de arbeiders, door een arbeidscontract verplicht te stellen, zodat zij niet in een week op straat kunnen worden gezet, zoals nog vaak gebeurt. TLEMCEN (Algerije) (Reuter) In kringen die nauwe betrekkingen onder houden met de Algerijnse nationalisten leider Ben Bella, is gezegd dat de vre desakkoorden van Evian „verbrand moe ten worden". Zolang deze Frans-Algerijn se akkoorden geldig zijn, blijft Algerije, hoewel in naam onafhankelijk, in feite economisch en sociaal afhankelijk van Frankrijk, zo werd gezegd. Ben Bella heeft in de afgelopen week in het open baar de berichten volgens welke hij tegen de akkoorden zou zijn, propaganda ge noemd. In genoemde kringen zei men voorts dat de nationale revolutionaire raad het „parlement" van de Algerijnse revo lutie op zijn bijeenkomst van vorige maand in Tripoli uiting had gegeven aan ontevredenheid over de manier waarop de voorlopige regering van Ben Khedda de besprekingen in Evian had gevoerd en over de militaire operaties tegen de Franse strijdkrachten voordat de overeen komsten in Evian werden getekend. Om dat er niet zoveel mogelijk werd bereikt is het nodig de overeenkomsten zo spoedig mogelijk op te zeggen en dit zou door een nieuwe groep Algerijnse leiders, die niet aan de overeenkomsten zijn geUonden. kunnen worden gedaan. Dit zou Ben Bella's groep kunnen zijn, die een meerderheid in de nationale raad heeft, zo werd verklaard. Men beschuldigde Ben Khedda's voor lopige regering ervan de nationale een heid te hebben gebroken door vorige maand de bijeenkomst te Tripoli te ver laten. Voorts werd gezegd dat Ben Bella niet van plan is met troepen naar Al giers op te rukken. Het zou in laatste in stantie gemakkelijk zijn de voorlopige re gering te verdrijven door troepen van de Willaja's die Ben Bella steunen naar Al giers te laten marcheren. (Algerije is in zes willaja's bestuursafdelingen ver deeld. Aan het hoofd van een willaja (Van onze correspondent) BONN Steeds sterker worden de ge ruchten dat de nieuwe minister-president van de Westduitse deelstaat Beieren Franz Josef Strauss zal heten. Sinds zaterdag wordt in München over bijna niets anders meer gepraat, ondanks het feit dat de kwestie pas actueel wordt na 25 november, de dag waarop de nieuwe Beierse Landdag wordt gekozen. De huidige minister-presi dent, Hans Erhard, nu 74 jaar oud, heeft te kennen gegeven niet meer beschikbaar te zijn, en wat ligt dan meer voor de hand dan dat Franz Josef Strauss, voorzitter van de Christelijk-Sociale Unie, het Beier se zusje van Adenauers Christeiijk-Demo- cratische Unie, het heft in München in handen neemt? Eén vraag is hierbij echter van groot belang. Voelt Strauss er zelf voor om zijn ministerie van Defensie in Bonn te verla ten en in de lokale Beierse politiek te stap pen? Tenslotte lijdt het geen twijfel dat Strauss' ambities hoger liggen dan het ambt van regeringschef in Beieren. De voortvarende slagerszoon uit Schöngau wil bondskanselier worden en daarvan zal niets hem kunnen afbrengen. Tegen deze achtergrond moet men dan ook de voor waarden zien, die Strauss volgens geruch ten bij een S.C.U.-conferentie in Tegeren- see aan zijn partijvrienden gesteld heeft voor zijn verhuizing van Bonn naar Mün chen: Strauss wil de vrijheid houden te al len tijde naar Bonn terug te kunnen keren; hij wil niet uit Bonn weg als daar nog voor November een andere coalitie zal worden gevormd; en evenmin zou hij de hoofdstad aan de Rijn verlaten als Aden auer i n november geen bondskanselier meer zal zijn. Daar staat tegenover dat Strauss zelf goed inziet, dat zijn populariteit als minis ter in Bonn ernstig geschaad is door de affaire met de FIBAG, de dubieuze woning- bouwfirma, die Strauss aan een Ameri kaanse miljoenenopdracht heeft willen helpen. De minister zou nu hopen dat het ambt van minister-president in Beieren rijn prestige zo zeer zou doen stijgen, dat de bondskanselierszetel weer binnen zijn bereik zal komen. Bij dit alles moet men evenwel niet ver teten dat vertrekken uit Bonn gemakke lijker is dan er naar terugkeren. En dat weet Strauss ook. Het is dan ook zeer goed Franz Josef Strauss mogelijk dat hij met opzet voedsel geeft aan de geruchten over zijn eventuele pre mierschap in München om de kiezers dui delijk te maken: „Zo erg kan het met Strauss toch niet zijn als zulk een hoog ambt voor hem klaar ligt". Andere over wegingen om Strauss naar München te ha len, zijn overigens nog: 1. De moeilijkheden binnen de C.S.U. tussen de minister van Financiën Eber- hard en de oer-conservatieve minister van Landbouw Alois Hundhammer, die de sterke Strauss wellicht zou kunnen over bruggen. 2. Adenauers ontevredenheid over de li berale bondsmmister van Financiën, Star ke. Bij een vertrek van Strauss zou Ade nauer namelijk in ruil voor Financiën het ministerie van Defensie aan de liberale coalitiepartner willen aanbieden. staat een politiek-militaire leiding). Ben Bella's woordvoerder, Ahmed Bou- mendjel heeft tegenover verslaggevers verklaard dat de crisis nog deze week moet worden opgelost. Er zou binnen een week een bijeenkomst van de nationale raad kunnen worden gehouden, indien de leiders in Algiers hiermee instemmen. Deze zou een beslissing in het geschil moeten nemen. Ben Khedda's minister van Voorlichting, Jazid, verklaarde zater dag dat indien de willaja's een derge lijke bijeenkomst wensen, „wij het, wat mij betreft, zullen aanvaarden". Intussen wordt uit Algiers gemeld dat afgevaardigden van de zes willaja's zon dag in het geheim ergens in Algerije bijeen zijn gekomen om een oplossing te zoeken. Zowel Ben Khedda als Ben Bella zou met dit overleg hebben ingestemd. Het resultaat der besprekingen zou waar schijnlijk vandaag of morgen bekend zijn. Daar de leiders der willaja's op het ogen blik de eigenlijke macht in het land in handen hebben zal hun beslissing vrijwel bindend zijn voor alle partijen mits zij het onderling eens kunnen worden, want zij zouden zelf ook verdeeld zijn. (AP) Uit Moskou zijn onopvallend twee Russische diplomaten de eerste sinds Algerije onafhankelijk is geworden aangekomen. Hun komst was niet offi cieel aangekondigd. Men neemt aan dat zij de administratieve voorbereidingen voor het vestigen van een ambassade moeten treffen. BELGRADO (AP) De Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken Adam Rapacky zal eerlang een officieel bezoek aan Joe goslavië brengen. In een bekendmaking werd meegedeeld, dat Joegoslavië en Po len hebben besloten bezoeken van hun mi nisters van Buitenlandse Zaken uit te wis selen. Dit is een nieuw teken van verbetering in de betrekkingen tussen Joegoslavië en het Russische blok die tengevolge van ideo logische meningsverschillen tussen het on afhankelijk communistische Joegoslavië en de in het Russische blok verenigde com munistische landen van Oost-Europa jaren lang gespannen zijn geweest. ;.v. v.;>V;TO PRINCE ALBERT (Saskatchewan) (Reu ter) Twee Rhesus-apen en de hamsters en kevers, die zaterdag vanaf Goose Bay, in Labrador, door een reusachtige ballon het luchtruim zijn ingevoerd, waren dood toen zij in de buurt van Prince Albert werden aangetroffen, zo meldt het Cana dese persbureau. Verder bericht het persbureau, dat ge leerden van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (de NASA) dit hebben gecosstateerd, nadat zij de capsules hadden onderzocht waarin de dieren tot eeh hoogte van 39 kilometer zijn gebracht. De capsules zijn naar Edmonton gebracht voor een uitgebreid onderzoek. CAPE CANAVERAL (Reuter) In de loop van deze week zal vanaf Cape Cana veral een enorme ruimteballon worden ge lanceerd. De NASA zal trachten de ballon die de naam Big Shot heeft gekregen hoog boven de Atlantische Oceaan op te blazen nadat deze omhoog is geschoten door een Thor-raket. De ballon zal niet in een baan rond de aarde worden gebracht of voor communicatieproeven worden gebruikt Het doel van de lancering is het uitwerpen en opblazen van een satelliet, voordat deze in een baan om de aarde komt, te be proeven. De thor-raket moet de ballon 1.500 kilo meter omhoog brengen en hem daarna in twintig minuten naar de aarde terugbren gen. De Amerikaanse predikant Martin Luther King heeft vorige week ge sproken in Albany, de hoofdstad van de zuidelijke Amerikaanse staat Geor gia. Hij ontving zijn gehoor in een van de beide negerkerken in de stad, waar uit de banken waren verwijderd om alle belangstellenden te kunnen ber gen. Ds. King heeft na zijn vrijlating drie uur gesproken met de stedelijke autoriteiten over maatregelen om bot singen tussen blank en zwart te voor komen. GENèVE (Reuter/AFP) De zeventien landenconferentie te Genève over ontwa pening is vandaag onder voorzitterschap van de Indiër Lall hervat. De belangrijkste delegatieleiders, de Amerikaan Dean, de Rus Zorin en de Brit Godber, zouden de 57ste voltallige bijeenkomst van de confe rentie beginnen met een verklaring, waar in zij, naar men aanneemt, uitdrukking geven aan de hoop dat het tweede deel van de conferentie vruchtbaarder zal zijn dan het eerste. De resultaten van het Amerikaans-Britse overleg over het ontdekken van proeven met kernwapens kunnen er misschien toe leiden dat deontwapeningsconferentiethans vordering maakt. Dean heeft gezegd dat het Westen misschien in staat zal zijn de eis dat er waarnemingsposten in de Sov jet-Unie komen, te laten vallen. Westelijke autoriteiten zijn van mening dat al zou het Westen niet langer aan deze eis vasthou den het er op blijft staan dat er in een doelmatige internationale controle ter plaat se wordt voorzien. Godber noemde dit „een grondbeginsel" WASHINGTON (AP) President Kenne dy heeft een beroep op het Kremlin ge daan zich aan te sluiten bij „een creatieve speurtocht naar middelen om de bewape ningswedloop te beëindigen". In een officiële verklaring zegt de pre sident dat de Verenigde Staten de ontwa peningsconferentie blijven beschouwen als zeer belangrijk voor de mensheid. „Hoe wel de moeilijkheden en tegenslagen groot zijn, is de taak ontwapening te verwezen lijken geen onmogelijke opgave. Elke dag wordt deze taak belangrijker en dringen der", aldus de president. „Wij kunnen en mogen de moeilijkhe den die worden veroorzaakt door het ver zet van de Sovjet-Uniet tegen de minimale inspectie die nodig is om daadwerkelijke ontwapeningsmaatregelen te garanderen, niet onderschatten", aldus de verklaring. MOSKOU (AP) In een officiële ver klaring van het Russische persbureau Tass wordt Kennedy's beroep afgedaan met de opmerking dat Kennedy tracht „het ver werpen van algemene ontwapening door de Verenigde Staten te verdoezelen". LONDEN (Reuter) Premier Kroesj- tsjev hoopt dat de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten de wereld een „kerstge schenk zullen geven in de vorm van een verbod op kernproeven", zo heeft kanun nik John Collins, voorzitter van de Britse beweging voor kernontwapening bij zijn te rugkeer in Londen gezegd. Kanunnik Collins heeft een onderhoud van een uur gehad met de Russische leider tij dens het Wereldcongres voor ontwapening en vrede, dat in Moskou is gehouden. Op een persconferentie zei de kanunnik, de indruk te hebben gekregen, dat de Russen geen nieuwe proeven zullen doen en ook, dat in 1963 een verbod op kernwapenproe ven tot stand zal komen. Een westelijke minderheidsgroepering op het vredescongres heeft een communiqué goedgekeurd waarin zowel de Verenig de Staten als de Sovjet-Unie in gebreke worden gesteld wegens de impasse in de ontwapeningsonderhandelingen. De afzon derlijke verklaring is opgesteld omdat de groep het algemene communiqué te vaag achtte. In dit document wordt geen enkel land met name veroordeeld. BRUSSEL (ANP) Zware onweersbui en die gepaard gingen met zware wolk breuken hebben in het afgelopen weekein de op verscheidene plaatsen in België het gebruikelijke schouwspel van ondergelopen tunnels en overstroomde straten en kel ders opgeleverd. Minder gebruikelijk was echter het tafereel in de Antwerpse voor stad Merksem, waar vissen uit de over stroomde vijvers ,,op straat" zwommen. Beschamend Kunt u begrijpen dat uw lieve, zacht aardige voorouders en nog niet eens zulke heel verre zondagsmiddags met hun kindertjes naar het plaatselijke Dol huis gingen om zich te vermaken met hun krankzinnige medemensen? Toch was dat zo. En zullen uw achterkleinkinderen kunnen begrijpen dat er mensen, vele mensen wa ren, nog tot in de twintigste eeuw, die zich vermaakten met mannen (en zelfs vrou wen) die hun leven waagden ten pleziere van die vele mensen, die er dolle pret in hadden om die mannen (en zelfs vrou wen) bezig te zien met beren en tijgers en leeuwen, die flauwe kunstjes moesten uithalen die geheel tegen hun wilde-bees- tenaard indruisten? Er is nu een man door een leeuw ge dood, nadat eerst een kuiken van een juf frouw, op een haar na het slachtoffer van een beer is geworden. Ik begrijp het allemaal best, omdat er veel mensen zijn die het verrukkelijk vin den zelf op een veilig plaatsje buiten het bereik van bekken en klauwen, zit tende op hun gemak te kijken naar het levensgevaar dat anderen riskeren. Zij vinden het immers ook fijn om men sen in de nok van het circus van trapeze naar trapeze te zien slingeren met het ri sico van een misgreep en een dodelijke val? Ik begrijp het allemaal heel best. zijn diezelfde mensen ook niet dol op „keiharde" griezelfilms; rennen zij niet zo snel als hun benen het kunnen naar „de plaats van het ongeluk", en hoeveel dui zenden of tienduizenden dacht u dat er zouden komen kijken als in het centrum van onze stad iemand onthoofd zou worden. Ziet u veel verschil in de psyche van uw over-overgrootvader die het zo dol vond naar het dolhuis te gaan, en uw twintigste-eeuwse broeder die er guldens voor over heeft om wilde beesten te zien kunstjes maken met alle gevaar van dien voor de dompteur? Die leeuw die de kunstjesmeneer heeft aangevallen, die later is gestorven, is, net als de beer van het kuiken, natuurlijk een slechte leeuw een boosaardig we zen, een stommerik bovendien, omdat hij niet begreep dat de meneer alleen maar het goede met hem voor had. De beer is voor zijn slechtheid gestraft met de kogel. De slechte leeuw moge zijn straf even min ontlopen. Als meneer Boltini hem eens strafregels liet schrijven: Ik mag mijn lieve temmer niet bijten? Iets zijn wij toch wel vooruitgegaan: er zijn veel mensen, en hun aantal is groeiende, die deze dingen diep be schamend vinden. Tot die mensen behoort ook uw 'Advertentie Overleden. Een lid van de bemanning van 'n Amerikaanse Constellation, die zater. dag uit New York op Prestwick aan kwam, stierf toen hij het toestel aan de grond ging zetten. De gezagvoerder van het vliegtuig nam de besturing over en bracht het toestel tot stilstand. Hitier. Op winkels, telefooncellen en mu ren zijn in de nacht van vrijdag op za terdag in 't in Zuid-West-Londen gelegen district Battersea afbeeldingen van Hit- Ier aangebracht. Winkeliers hebben ze verwijderd en de politie gewaarschuwd. Hittegolf. Een hittegolf in het noorden van Mexico heeft aan ten minste zeven tien pasgeboren kinderen het leven ge kost. In het stadje Doctor Arroyo, in de nabijheid van Monterey, was het zon dag 113 graden Fahrenheit. In Monterey zijn in de ziekenhuizen 195 babies be handeld die het slachtoffer waren van dehydratie .(uitdroging). Op vele plaat sen is een tekort aan water. Veroordeeld. De Portugese advocaat Arlin- do Vicente, die kandidaat is geweest voor het presidentschap van Portugal, is in Lissabon tot twintig maanden voor waardelijk veroordeeld op beschuldiging van staatsgevaarlijke activiteit. Hij mag voorts zijn politieke rechten vijf jaar lang niet uitoefenen. Vicente, die in sep tember van het vorig jaar werd gearres teerd, is vrijdag op vrije voeten gesteld. Gewurgd. De twaalfjarige koorknaap, Jo- hann Dremel is door het klokketouw ge wurgd terwijl hij de klok van het dorps kerkje luidde. De politie heeft meege deeld dat de jongen, zoals iedere zondag alleen in de klokketoren ging om de klok te luiden. Deze keer schijnt hij dit zo hevig te hebben gedaan dat het touw zich om zijn hals slingerde toen de hon derden ponden zware klok begon te zwaaien. Johann werd daardoor de lucht ingetrokken en gewurgd. Incident. Zondag werd in een kerk in Ant werpen de in het Frans gesproken preek van de voorganger onderbroken door een aantal demonstraten die met luider stem in het Vlaams gebeden opzegden. Op last van de politie verlieten zij rustig het kerkgebouw. Behoudens een hunner die door de politie moest worden wegge dragen. Tijdbom. Zondagavond is de hoofdingang van het stadhuis in Valencia (Spanje) beschadigd door het ontploffen van een tijdbom. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In Madrid en Bar celona zijn de laatste weken verschei dene kleine bommen ontploft. Gulden vlies. Ongeveer veertig Westeuro- pese aartshertogen, hertogen, prinsen en graven, dragers van de eretekenen be horend bij de Orde van het Gulden Vlies, zijn in Brugge bijeengekomen, waar een tentoonstelling van twee we ken wordt gehouden van kunstvoorwer pen die betrekking hebben op de Orde. Bevorderd. Majoor Joeri Gagarin, de eer ste Russische ruimtevaarder, is bevor derd tot luitenant-kolonel. De promotie is bekendgemaakt in een dagorder van de Russische minister van Defensie, maarschalk Malinovski. Rechtstreeks. Zaterdag is er een recht streekse radiotelefonische verbinding tus sen Moskou en Havana (Cuba) in wer king gesteld, zo meldt radio-Moskou. Artsenstaking. De artsen van de Italiaan se ziekenhuizen hebben besloten vier da gen te staken om kracht bij te zetten aan hun eisen voor bepaalde garanties voor hun carriere. De staking zal wor den gehouden van 18 tot en met 21 juli. olitieke vrijheid. De Nationale Vergade ring van Pakistan heeft 't wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de weder oprichting van de politieke partijen in het land. De politieke partijen wer den in oktober 1958, toen de grondwet werd ingetrokken ontbonden.De oppositie is er echter niet in geslaagd de voor naamste beperking, die 't wetsontwerp bevat te schrappen. Het wetsontwerp be paalt, dat politici in totaal rond honderd die wegens malversaties, voor 1958 gepleegd, geen openbaar' ambt mo gen bekleden, ook geen lid meer van een politieke partij mogen worden. Parade. Te Bagdad is ter gelegenheid van de viering van de vierde verjaardag van de Iraakse revolutie een grote pa rade gehouden, waarin premier Kassem aan diplomaten uit Oost en West zijn door de Sovjet-Unie geleverde militaire uitrusting toonde. Militaire verrassingen bood de parade niet. Kassem liep vro lijk over het podium heen en weer en sprong telkens als de vlag van een af deling passeerde in de houding. Van tijd tot tijd ontplofte vuurwerk, waarna aan een parachute een nationale vlag of een portret van Kassem neerdaalde. Verrassing. President Kennedy heeft de burgemeester van Cleveland, Anthony J. Celebrezze, benoemd tot minister van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken. Celebrezze wordt de opvolger van Abra ham A. Ribicoff, die zijn portefeuille beschikbaar heeft gesteld omdat hij zich kandidaat heeft gesteld voor de Demo cratische nominatie voor de Senaat. Te genover journalisten verklaarde Cele brezze dat hij aan het vissen was toen het Witte Huis zijn bureau opbelde. Hij bel de terug en kreeg toen van Kennedy te horen dat deze hem tot minister wilde benoemen. De burgemeester ant woordde zeer gevleid te zijn maar vroeg toestemming de kwestie met zijn vrouw te bespreken alvorens een beslissing te nemen. Brand. Het bergdorpje Cesana, bij Turijn is zaterdag door brand nagenoeg geheel verwoiSt. Er is geen enkel slachtoffe- onder de driehonderd inwoners die erin geslaagd zijn hun vee ln veilheid te brengen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3