Brazilië's „Nordeste" lijdt meer aan suikerziekte dan aan droogte Drieëntwintig miljoen Nordestinos zijn gevangenen van gemakzucht van de grootgrondbezitters 7 Staking opgeheven bij de Franse handelsmarine P mm1 l Damascus spreekt bericht over betogingen tegen Chinese omsingeling van Indische post opgeheven Franse bathyscaaf dook 9.208 meter diep Argentijnse „schoonste vrouw van het heelal" l MAANDAG 16 JULI 1962 Rampgebied T AMERIKA'S GROOTSTE NOODGEBIED wmmmémèM IMSÏ11II Vicieuze cirkel Chantage Radio-Cairo gewaagt van botsingen en arrestaties Gedemilitariseerde zone door India voorgesteld Burgervliegtuigen zouden felle kleuren krijgen Miss Holland - op klompen - werd niet geplaatst (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) CAMPINHA GRANDE (Brazilië) In mijn hotelkamer neem ik nog eens de Braziliaanse kranten ter hand, die berichten over de droogte in de „Nordeste". Hoewel dat gewoon noordoosten betekent is het het huiveringwekkendste woord in Brazilië. Over de toestand in dit gebied drie maal zo groot als Frankrijk, er wonen 23 miljoen mensen melden de Braziliaanse bladen: „De nood stijgt met de dag, het heeft een jaar niet geregend, de voedselprijzen zijn vervijf voudigd. Er heerst een hongersnood die erger is dan in het rampjaar 1932. Bij tienduizenden verlaten de „flagellados" (gestriemden) en „retirantes" (terug trekkers) het gebied. Het vee sterft uitgemergeld op het land. Er worden honger- optochten gehouden en de mensen plunderen de winkels. Amerikaanse schepen met voedsel zijn onderweg. President Kennedy overweegt een luchtbrug in te stellen. Waarom doet de Braziliaanse regering niets?" Capinha Grande in de staat Pa- raiba ligt in het hart van wat de Brazilianen de „vijfhoek van de droogte" noemen. Maar de regen klettert tegen de ramen en op mijn broek zit modder. Op een tocht door het droogtegebied is de jeep drie keer blijven steken in het water dat op de weg stond. Op zoek naar de hongersnood in de drie streken, die door de re gering officieel tot „noodgebied" zijn verklaard, hebben we na een rit van tweeduizend kilometer in het plaatsje Sertania eindelijk een groep van een paar honderd kleine boeren gevonden, wier oogst door een paatseljjke droogte volledig mislukt is. Zij hebben de laatste weken nauwelijks meer gegeten, maar zij plunderen niet en houden geen hongeroptocht. Zjj wachten, mager en geduldig, tot de federale regeringscommis saris voor het Noordoosten, dr. Celso Furtado, hun uitlegt dat zij de volgende dag op de wegen kunnen gaan werken. Driekwart van het loon zal uit voedsel be staan. De boeren opperen beleefd dat zjj verzwakt zjjn door het vasten en dat zij graag eerst wat zouden eten. Dezelfde avond rjjden Furtado's trucks met veel, bonen en gedroogd varkensvlees Sertania binnen. Het team van de Amerikaanse televisie poetst dolgelukkig zijn cameralenzen schoon: eindelijk kan het een uitdeling van Noordamerikaans voedsel aan Zuid- amerikaanse hongerigen vastleggen. Het kan de Amerikaanse belastingbetalers laten zien dat hun dollars voor de „Alliantie voor de vooruitgang" en het programma „Voedsel voor de vrede" niet weggesmeten worden. De Metrecal-gebruikers in het noorden zien hun voedseloverschotten goed besteed: niet alleen worden er hongerigen gevoed, maar het zijn ook nog hongerigen die worden opgestookt door een zekere Francisco Juliao. En die Juliao, zo zal de televisiecommentator zeggen, is de boezem vriend van een zekere Fidel Castro, als u Nog zingen de dorpsmuzikanten van de legendarische „Lampeao", de laatste hoofdman der „Cangaceiroes" (rovers) die de „Sertao", de hoogvlakte van het Noordoosten, tot in de dertiger jaren onveilig maakten. Zijn legende wordt in stand gehouden, want al gaf hij niet zoals Robin Hood aan de armen, hij stal wel van de rijken. ATLANTISCHE OCEAAN Nederland SLUIS CCARA R10 GRANDE maranhao PARA Recife PERNAMB 5 PIAUI ALAG0A5 OOI AS Salvador MINAS- GERAIS Atlantische Oceaan BRAZI LI Rio de Janeiro Brasilia belang bij om de ellende van het Noord oosten en het is een onmetelijke ellende toe te schrijven aan de droogte. Want droogte is een daad van God en tegen God maakt men geen revolutie, men wordt een voudig „flagel'lado" of „retirante". Maar na deze tocht met Furtado drie dagen aanschouwelijk onderricht in poli tieke en sociale economie is mij duidelijk geworden, dat het blasfemie zou zijn de honger, de kindersterfte, de ingewands ziekten, het oedeem, het analfabetisme, de werkloosheid en alle plagen die de „Nor deste" teisteren, aan God toe te schrijven. Zij zijn het werk van mensen en kunnen door mensen goedschiks of kwaadschiks ongedaan worden gemaakt. Zij het dan niet door Amerikaanse voedselzendingen, want dan mag men er wel een permanente luchtbrug van maken. Het werkelijke pro bleem is namelijk niet dat de „Nordestinos" soms niet te eten hebben. Het probleem is dat zij nooit genoeg te eten hebben. En dat is een structurele kwaal. Welke is de structuur die 23 miljoen mensen gevangen houdt? Het Noordoosten, de bochel van Brazilië, bestaat ruwweg uit drie zones. Langs de kust loopt een strook met rijke regenval, die geheel in beslag is genomen door de suikercultuur, lees door grootgrondbezitters. Daarachter loopt een brede halfdroge zone, met geringe en on gewisse regenval, waar kleine boertjes als pachter of „oogstdeler" in de meerderheid zijn. Zij hebben wat mager vee, verbouwen voornamelijk wat zijzelf opeten, verdienen wat geld met katoen en sisal. Dit gebied is overbevolkt, de niet-bevloeide, snel- Een mislukte oogst dreef deze boeren van Sertania naar de werkverschaffing. Maar zij moesten eten voordat zij konden gaan werken. Het gezicht van de „Nordeste" is het gezicht van de honger. begrijpt wat ik bedoel. En als die mensen niets te eten krijgen, maken ze straks nog revolutie en als het Noordoosten gaat, dan gaat Brazilië en als Brazilië gaat, dan gaat Latijns-Amerika en als Latijns- Amërika gaat, dah kunnen wij hiér, met Metrecal-en-al, wel op het dak gaan zitten. Waarom raak ik, terwijl de boeren het meel zo uit de hand eten en de filmcame ra's snorren, vervuld van een sprakeloze woede? Waarom glimlacht „superinten- dente" Celso Furtado mij toe? Omdat hij begrepen heeft, dat ik begrepen heb wat hij bedoeld heeft met deze tocht. Ik heb vier jaar geleden bij een eerste bezoek aan Brazilië ook geloofd in de „legende van de droogte" en het Noordoosten beschre ven in de termen van de Braziliaanse kranten. Nu zijn die kranten in het Noordoosten eigendom van de oligarchie van groot grondbezitters. En de oligarchie heeft er (Van onze correspondent) PARIJS Met een klein overwicht van nog geen zestig op de drieduizend stem men hebben de afgevaardigden der voor naamste vakbonden van de Franse han delsmarine besloten het werk te hervatten na een staking van verscheidene dagen. De vakbonden hebben tenslotte de voor stellen van de scheepvaartondernemingen van een salarisverhoging met tien percent per 1 september en van acht percent met terugwerkende kracht vanaf 1 juni aan vaard. Het einde van de staking werd met vreugde begroet door de ongeveer zesdui zend toeristen die in de haven van Mar seille waar meer dan vijftig boten stilla gen, waren gestrand op weg naar Corsica en het Nabije Oosten. Ook de repatriëring van Franse „zwartvoeten" uit Algerije on dervond de laatste dagen een duidelijke terugslag van deze staking, die in sommi ge andere Franse havens nog schijnt te worden voortgezet. eroderende bodem kan de last van zoveel mensen niet torsen. Plaatselijk uitblijven van regen veroorzaakt voortdurende plaat selijke rampjes. Achter de semi-aride zone ligt de onafzienbare „Sertao", de hoog vlakte, die nog droger is en voornamelijk voor extensieve veeteelt wordt gebruikt. Door het Noordoosten loopt slechts één rivier die altijd water heeft, de San Fran cisco. Een keer in de vijftien jaar komt werkelijke droogte er een werkelijke ramp veroorzaken. Dan hebben miljoenen niet te eten. Op het eerste gezicht zou men dus toch geneigd zijn de droogte als het grootste en bijkans onoverkomelijke probleem aan te wjjzen. Maar men gaat daar al aan twij felen, wanneer men ziet dat de menselijke ellende het grootst is in het enige gebied dat ruimschoots regen krijgt: de suiker zone langs de kust, waar een paar miljoen mensen, de rietsnijders en hun gezinnen, in een toestand van feitelijke slavernij leven. En inderdaad, het Noordoosten Ijjdt niet zoveel aan de droogte, het lijdt aan suikerziekte. Dat is de vicieuze cirkel: het Noordoos ten is niet overbevolkt, omdat er teveel mensen per kwadraatmeter leven, maar omdat het onvoldoende voedsel produceert. Het produceert onvoldoende voedsel, om dat het vruchtbaarste land in beslag wordt genomen door de suikercultuur, een niet zeer rendabel maar „gemakkelijk" produkt, dat de grootgrondbezitters in staat stelt het beheer aan rentmeesters over te laten en zelf in Rio de Janeiro prettig te leven. Het Noordoosten kan zijn bevolkingsoverschot niet opvangen door industrialisatie, omdat het niet genoeg voedsel voortbrengt. Als men het voedsel uit het verre zuiden moet laten komen, wordt dat zo duur door het transport, dat de Noordoostelijke industrie hogere lonen zou moeten betalen en niet meer zou kunnen concurreren. Deze verstarde situatie zou door hervor mingen doorbroken kunnen worden, maar de suikeroligarchie heeft alle politieke macht, want zij heeft het geld en de pers. De federale regering durft haar nauwelijks aan, want de Noordoostelijke staten ver tegenwoordigen een kwart van het federale parlement. In plaats van de moeite, tijd en geld te spenderen aan structurele hei-vor mingen die haar tenslotte ook ten goede zouden komen, prefereert de suikeroligar chie de gemakkelijke status quo: door de werkloosheid krijgt zij goedkope arbeids krachten, door een grotendeels gelijkge schakelde kerk en het analfabetisme houdt zij het volk in onwetendheid. Met de „le gende van de droogte" chanteert zij de federale regering en het buitenland tot hulpverlening. Van de tientallen miljoenen die binnenvloeien aan steun, steken haar corrupte politici en de zogenaamde „indus triëlen van de droogte", de speculanten in levensmiddelen, naar bescheiden schatting, veertig percent in de zakken. En daarmee financieren zij dan hun verkiezingscam pagnes weer. Daarom werd ik, toen de camera's snor den en de boeren meel uit de hand aten vervuld van sprakeloze woede. Wat mij duidelijk werd, zal op een kwade dag de „Nordestinos" ook duidelijk worden. Van hun woede zou dan de suikeroligarchie wel eens voorgoed sprakeloos kunnen worden. LONDEN (Reuter) Radio-Cairo heeft gemeld, dat ongeveer honderd arrestaties zijn verricht in de Syrische stad Aleppo na bloedige botsingen tussen de politie en betogers. Volgens radio-Cairo was het een „reusachtige" betoging. Radio-Damas cus heeft berichten over de betogingen in Damascus, Aleppo en Horns evenwel tegengesproken. Volgens radio-Cairo hebben de Syrische autoriteiten besloten driehonderd arbeiders te doen berechten, die beschuldigd wor den van staking en ophitsing tot staking. Bij botsingen tussen de politie en arbei ders van textielfabrieken in Aleppo zouden twee mensen zijn gedood. De regering zou het Syrische verbond van vakvereni gingen hebben ontbonden na een staking van 8.000 textielarbeiders in Aleppo en Damascus. NEW DEI.HI (AP) Communistisch- Chinese strijdkrachten die een Indische post in de Galwan-vallei in Ladakh hadden omsingeld, hebben zich naar hun oorspron kelijke posities teruggetrokken. Een woord voerder van het Indische ministerie van Defensie zei dat de toestand zeer kritiek was geworden toen enkele Chinese solda ten de Indische post tot op vijftien meter genaderd waren. De post kreeg uit New Delhi order uit zelfverdediging te schieten wanneer de Chinezen nog verder zouden oprukken. De woordvoerder zei dat later werd vastgesteld dat de Chinezen numeriek vijf tien maal zo sterk waren als de Indiërs, die ongeveer veertig man sterk zouden zijn. India hoopt dat de omsingeling als ge ëindigd beschouwd kan worden nu de Chi nezen zich naar hun oorspronkelijke posi ties hebben teruggetrokken, ruim twee honderd meter van de post verwijderd. Indische versterkingen zijn naar de be dreigde post onderweg. (Reuter) De Indische regering heeft de autoriteiten te Peking medegedeeld dat er slechts onderhandelingen voor een nieuw verdrag inzake handels- en andere betrekkingen met Tibet kunnen worden geopend, wanneer de Chinese volksrepu bliek „afziet van haar aanvalspolitiek en de grens tussen onze beide landen, zoals die in de loop der geschiedenis geworden en door de wet erkend, eerbiedigt." De Indische regering verwerpt de be wering der Chinese communisten, dat zij het gebied van Aksaitsjin, in het grensge bied van Ladakh, altijd in hun bezit heb ben gehad. India beschuldigt communis tisch China ervan dat het zijn militairen dagelijks de Indische grens laat schenden. India stelt de Chinese volksrepubliek in zijn jongste nota opnieuw voor in het om streden grensgebied van Ladakh een ge demilitariseerde zone te scheppen, tenein de totstandkoming van een regeling door onderhandelingen te vergemakkelijken. TOKIO (AFP/AP) De Franse bathy scaaf „Archimède" heeft zondag ten noor den van Japan de bodem van de Koerillen- trog bereikt, 9.208 meter onder de zeespie gel. Het duikapparaat is tien uur onder water geweest, waarvan drie uur op de grootste diepte. Volgens een communiqué hebben de twee inzittenden vastgesteld dat de bodem van de trog uit zeer zachte modder be staat. Zij namen daar veel leven waar, vooral een soort zeeveder, op veren lijken de bloemdieren. De Franse diepzee-onderzoeker commo dore George Houot kwam op een na de grootste diepte die een mens ooit bereikt heeft. De grootste diepte heeft de bathy scaphe „Triëste" van de Amerikaanse ma rine bereikt 10.832 meter op 23 januari 1960 in de Marianen. Houot was vergezeld van de eerste ma rine-ingenieur Pierre Henri Willm, die de bathyscaaf ontworpen heeft. WASHINGTON Wellicht krijgen de Amerikaanse vliegtuigen van de burger luchtvaart felle kleuren om botsingen in de lucht te voorkomen. Een beveiliging, die dag en nacht voldoet en in alle weers omstandigheden bevredigt moet echter nog gevonden worden, zo heeft het Federale Luchtvaartbureau (F AA) verklaard tij dens een symposion ter voorkoming van vliegtuigbotsingen. Elektronische apparaten ter voorkoming van dodelijke botsingen in de lucht wor den ontworpen, maar geen enkel is nog doeltreffend en praktisch onder alle om standigheden dat wil zeggen tegen een aanvaardbare kostprijs. Militaire vliegtuigen zijn sinds enkele jaren beschilderd met hel oranje en rode kleuren en de resultaten daarvan zijn uit stekend. In Miami Beach is de Argentijnse man nequin Norma Beatrix Nolan, zaterdag avond tot schoonheidskoningin van het „heelal" gekozen. Met fonkelende ogen zei de bruinharige slanke Argentijnse dat zij een ambassadrice van goodwill wil zijn en overal waar zij komt alles zal doen om de internationale vriendschap te bevorderen. Interesse voor een film-contract heeft zij niet: „ik wil gewoon mannequin blijven", onthulde zij. Haar voorgangster, de 24-jarige blonde Duitse Mariene Schmidt, heeft het afge lopen jaar 160.000 km. gereisd. Zij was het die als hoogtepunt van het défilé der schoonheden de nieuwe miss universe kroonde in een stampvolle zaal en voor 50 miljoen televisiekijkers. De feestweek werd besloten met een schitterend kroningsbal in het Fontaine- bleau-hotel. Tweede werd Anna Geirsdot- tir, allias Miss IJsland, derde Aulikki Jar- vinen (Miss Finland) .vierde Helen Lioe, Miss China en vijfde Maria Olivia Vacal- canti, Miss Brazilië. De Nederlandse kandidate Marianne van der Heyden, heeft met haar klompen meer opzien gebaard dan de meeste van haar rivalen met hun badpakken, maar zij viel niet in de prijzen. De 24-jarige Marianne, die mannequin en fotomodel is, woont in Amsterdam met haar ouders, twee broers en een zuster. De Amerikaanse mannen vond zij maar dik, „De meeste in ieder ge val. Maar zij zijn wel erg vrolijk. Neder landse mannen zijn ernstig en niet zo dik". Marianne gaat nu terug naar Nederland, maar in januari zal zij opnieuw een bezoek aan de VS brengen. Zij zal dan misschien gaan „showen" voor een firma die haar reeds benaderd heeft. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5