half dubbel Merkwaardige munt vondst in IJmuiden Weinig voor fileren geschikte vissoorten aan de markt Tentoonstelling over schrijfster Nine van der Schaaf in Gemeentebibliotheek KAJ-er Jan Janmaat twee jaar naar Afrika r"--- 7.— Ds. J. M. van den Brink naar IJmuiden Scholier ontdekte bronzen „as" uit tijd van keizer Claudius Weekoverzicht vishandel IJmondverenigingen vandaag en morgen Havenberichten 111* MAANDAG 16 JULI 1962 SUOMI-leden verbeterden persoonlijke records HSV „Velsen" viste in Akersloot Marquette-jeugdteam won KNLTB-kampioenschap H. J. Calkoen Vrij grote aanvoer van aardbeien êm m CENTRIFUGES LOENDERSLOOT 4 Ds. J. M. van den Brink zal zondag middag 5 augustus om half twee afsceid nemen van de gereformeerde kerk van Nijdeets in de classis Dracten en veer tien dagen later, nl. zondagmiddag 19 augustus om vijf uur in de „Ichthuskerk" in de Snelliusstraat, na vooraf door ds. W. Diepersloot uit IJmuiden 's morgens om half tien in datzelfde kerkgebouw te zijn bevestigd, intree te doen als predikant van de gereformeerde kerk van IJmuiden, waar hij beroepen is in de vakature van een nieuw gestichte predikantsplaats voor IJmuiden-West. Ds. van den Brink werd op 18 november 1928 te Barneveld geboren. Hij bezocht eerst de christelijke h.b.s. te Alphen aan den Rhijn en was daarné enige jaren werkzaam als laborant. Naderhand deed hij in 1952 staatsexamen gymnasium A. en studeerde vervolgens nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 25 oktober 1957 zijn kandidaatsexamen teologie aflegde. Nadat de heer Van den Brink ongeveer vier weken later na prae- paratoir examen door de classis Woerden was beroepbaar verklaard in de gerefor meerde kerken in Nederland werd hij op 9 maart van het daaropvolgend jaar (1958) door ds. W. Tom uit Alphen aan den Rijn- Noord, voorheen Oudsoorn, bevestigd als predikant van de gereformeerde kerk van Nijbeets in de classis Drachten. Tijdens zijn ambtsbediening te Nijbeets was ds. Van den Brink o.a. voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Pro Rege" en in de classis Drachten deputaat voor de geestelijke verzorging militairen en kerkvisitator. Op 24 april 1960 ging ds. Van den Brink in militaire dienst en is toen ruim een jaar werkzaam geweest als iegerpredikant. Behalve de Noordhollandse jeugd-ateliek kampioenschappen die door een aantal le den van de Kennemerstaten Atletlekvereni ging Suomi zijn bezocht hebben ook enige leden deelgenomen aan de in Utrecht op de baan van Maarschalkerweerd gehouden kampioenschappen op de B-titels. In Utrecht slaagde A. Koet er in op het minder populaire nummer 400 meter hor denloop in zijn serie met 60,2 seconde een tweede plaats te bezetten, maar in de eindstrijd er nog iets sneller over te doen met 59,9 seconde. Door dit resultaat promoveerde Koet op dit nummer naar de A-klasse en verbeterde tevens zijn eigen clubrecord, dat op 61,1 seconde stond. Op de 400 meter kwam Henk Witvoet in zijn serie met 52,4 seconde tot een vierde plaats welk resultaat een persoonlijke recordver betering betekende. Ook Klaas Lieuwen startte op de 400 me ter. Aangezien hij echter tweemaal te vroeg wegging, werd hij uit de strijd genomen. Jammer voor de Velsenaar. Bij de Noordhollandse jeugdkampioen schappen in Amsterdam kwamen zondag evenzeer nog enige Suomi-leden tot goede resultaten. Gré Koeten liep de 100 meter meisjes A in 14,1 sec. en sprong 4,48 meter ver. Gré Oorthuis deed rond 14 seconden over de 100 meter, sprong 4,63 meter ver en 1,40 meter hoog. Op de 100 meter*' kwhm Mary van Setten tot 13,9 seconde om daar na'3,93 meter ver te springen. -t i< Fred Roemer bij de jongens A bereikte in de serie 100 meter een tijd van 12,1 sec. en werd zesde in de eindstrijd met 12,3 seconde. Hij sprong 5.31 meter ver. Zondagmorgen visten 20 leden van de HSV „Velsen" in Akersloot, waar zij om de „Schilling-beker" hun derde competitie wedstrijd hielden. Veel bovenmaatse vis sen werden niet .evangen, de totaalvangst bedroeg 69 stuks. Wel werden op deze dag de tot nog toe behaalde voorn- en brasem records verbroken, want P Woord ving nu een brasem van 49 cm en J. de Visser wist een voorn van 29'/j cm te verschalken. De einduitslag luidde: A-klasse: 1. H. v. Deyck, 8 vissen; 2. P. Woord 7; 3. P. Postma 7; 4. R. Tong 6; 5. J. Noortman 4; 6. S. Schenk 3; 7. A. v. Vliet 2. B-klasse: 1. J. Hopman, 6 vissen; 2. W. Woldering 6; 3. M. v. Es 4; 4. W. C. v. Leusden 3; 5. W. A. Stet 3; 6. H. Aarden burg 3; 7. J. Ie Visser 2; 8 J. Glas 2; 9. N. G. v. Vliet 2; 10. J. A. Kraak 1. Het junioren-team van de Heemskerkse Lawn Tennisclub heeft het kampioenschap van het district Noord-Holland-Noord van de K.N.LT.B. behaald. Dit was het eerste jaar dat door de Heemskerkers aan de districtsjeugdcompe- titie werd deelgenomen. Advertentie DOBBELMANN, LEKKER MAN! Door de opmerkzaamheid van een negenjarige scholier, Peter Parlevliet, is in IJmuiden een bronzen munt aan het licht gekomen, die zeldzaam is voor ons land en van historische waarde voor onze gemeente. Peter, die zijn ogen goed de kost geeft, vond deze munt in uitgeworpen zand van de Haringhaven. Hij begreep direct dat het iets bijzonders was en via het Koninklijk Kabinet van Munten en Penningen te Den Haag, zijn wij er wat meer van te weten gekomen. De conservatrice, mevrouw prof. dr. Zadoks-Josephus Jitta, was zo vriendelijk deze vondst voor ons te bekijken. Zij schreef ons: het is 'n „barbaarse imitatie" van een „as" van keizer Claudius, waar- schijnlijk uit de tyd van Claudius zelf (41-54 na Chr.). De hierbij afgebeelde munt vertoont aan de voorzijde de keizerskop. met als onder schrift: (Clau)dius, Ceasar, Aug(ustus), Imp (erator). De keerzijde toont een Minerva met helm, lans en schild en de letters S en C. In de zo juist verschenen „Muntwijzer voor de Romeinse tijd" worden nadere bij zonderheden over dergelijke munten ver meld. Er blijkt uit, dat dit soort imitaties vooral werd vervaardigd in tijden waarin er schaarste was aan kopergeld, zoals het ge val was tijdens de regering van Claudius. Zij werden gemaakt door Keltische stam men in het westen, bv. in Gallië (Frank rijk) en ook zijn zij bekend uit het Donau- gebied. Deze „barbaarse navolgingen" hiel den gelijke tred met de officiële munten en zij hadden, evenals deze, een bepaalde han delswaarde. Het valt moeilijk om de waar de van het Romeinse geld te vergelijken met die van het onze. Ook zal deze in de loop der tijden sterk hebben geschommeld. Maar in de tweede helft van de eerste eeuw betaalde men drie asses voor een pond brood. De waarde van een gouden „solides" mag geschat worden op 120 gulden. De „barbaarse imitaties" onderscheiden zich van de 'echte Romeinse geldstukken door een minder goede afbeelding van de kei zerskop, door een niet steeds goed begre pen figuur op de keerzijde en door onzui vere lettervorming (op onze munt bv. de S, de te smalle A en de kleine G). Romeinse munten Het woord munt is afgeleid van het La tijnse moneta; tijdens de Romeinse repu bliek werden de munten geslagen in het heiligdom van de Italische godin Moneta. die haar tempel had naast die van Juno op het Kapitool te Rome. Later stond de kei zerlijke munt onder leiding van een drie manschap, de „triumviri monetales". De letters S en C op de keerzijde betekenen „Senatus Consulto", d.i. „bij senaatsbe sluit". Deze twee letters wijzen er in negen van de tien gevallen op, dat de munt te Rome werd geslagen. Op onze munt zijn zij overgenomen van een Romeins voor beeld en voor hen geldt dit dus niet. Langzamerhand ontstonden er in het grote imperium meer munthuizen, zoals bv. in Gallië, Italië, Trier en Londen (om er slechts enkele te noemen) en ook kwam het voor, dat de keizer tijdens een veldtocht ergens zijn munten deed slaan. Steeds is met enkele letters de munt plaats in afgekorte vorm op de keerzijde aangegeven, lav. Aries: Ar„ Arl.; Trier: Tr„ Londen: L, Ln. of Lon.. enz. Hoe het slaan van deze munten in zijn werk ging, weten wij ook. De vormen wer den door bekwame stempelsnijders in brons of gehard staal gesneden. Die van de voorzijde werd op een aambeeld beves tigd, een stukje verhit metaal werd daar met een tang opgelegd en hierop kwam de keerzijde-stempel, die met enkele krachtige hamerslagen de munt deed ontstaan. Aan de stempelsnijders was van tevoren een min of meer geïdealiseerd portret van de betreffende keizer verschaft; terecht hecht te men hieraan, omdat de geldstukken door het ganse rijk circuleerden, grote propa gandistische waarde. Hoe het aanvanke lijk kleine muntbedrijf zich uitbreidde, blijkt uit het aantal ambtenaren dat, alleen al te Rome, daaraan werkte onder de rege ring van Trajanus (98-117 na Chr.) en dat 1500 a 2000 man bedroeg! In Frankrijk heeft men een vondst gedaan van een vol ledig stel muntgereedschap en ook elders zijn vele stempels aan het licht gekomen. Barbaarse imitatie Onze „barbaren" hebben dus de munt van Claudius op eigen houtje nagemaakt en wij mogen zeggen, dat deze nog niet zo slecht is uitgevallen! Duidelijk is echter er aan te zien, dat de gebruikte hoeveelheid brons iets te klein is geweest, waardoor bij het slaan de twee inkepingen en enige klei ne barstjes aan de rand ontstonden. Ook heeft de onderste stempel niet goed in het midden gelegen met als gevolg het wegval len van de beginletters van de keizersnaam. In de eerste eeuw heeft dus iemand deze munt in de buurt van het latere IJmuiden verloren. Hij is daar blijven liggen, dikke lagen duinzand zijn erover heen gestoven en nu, na 1900 jaar is hij weer tevoorschijn gekomen. Het'is wel waarschijnlijk dat de verliezer meer van dergelijke geldstukken op zak had; mogelijk had hij die verkregen door onderlinge handel. Maar hier weten wij verder niets van. Wel is het merkwaar dig, dat vrijwel alle Romeinse vondsten in Velsen gedaan, juist uit de tijd van keizer Claudius stammen en dat onder zijn rege ring hier, in de buurt van de Noordzeeka- naaltunnel, een castellum werd gesticht. Mede daarom is déze munt uit de vroege Romeinse keizertijd, tevens de periode waarin te Velsen vele Friese boerderijen lagen, van groot belang voor onze oude historie. Ook Nijmegen en Heerlen hebben soortgelijke imitaties uit de eerste eeuw opgeleverd, maar het blijven zeldzaamhe den, in tegenstelling tot de veel talrijker vondsten elders in ons land uit de 3e en 4e eeuw. Daarom is het bijzonder prettig, dat de jeugdige vinder ons aanstonds op de hoogte heeft gesteld van zijn ontdekking en tevens moge dit een aansporing zijn voor onze Velsense jongens om goed uit hun ogen te kijken! Evenals een dag tevoren viel de aard- beienaanvoer in Beverwijk ook op zater dag niet tegen; er waren een goede 6000 manden die ook nu weer alle op de binnen landse markt afzetgebied moesten vinden. Dit lukte ook, zij het dan tegen prijzen die niet veel hoger lagen dan de vorige dag. Voor de eerste kwaliteit betaalde men van 2,50 tot 3.40 per mand. Voor de tweede sortering legde men rond 2,per mand neer. i m Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, DRU, Erres Scharpf, Electrolux, Sema, Principal Hoover, Zanker. Reeds vanaf 149.50 met garantie. Gem. betaling en 100 service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Jan Janmaat nam zondag officieel af scheid van Velsen. Hij vertrekt dinsdag morgen vanaf Schiphol naa» Tanganyika, waarnaar hij in het kader van de We- reld-Wydaktie van de Internationale KAJ twee jaren wordt uitgezonden door de KAJ afdeling IJmuiden Oost. 's Ochtends celebreerde pater Facundus een intieme H. Mis in de kleine zaal van het Sint Fidelisgebouw. In zyn preek memoreerde pater Barnabas de idealistische drang van de lekenapostel. Na de koffietafel begon de druk bezoch te officiële receptie. Aanwezig waren o.a. P. Grimbergen, oud-schoolhoofd van de St. Franciscusschool, Mej. A. Lagerberg namens de provinciale KAJ, Th. Witte, oud-voorzitterprovinciale KAJ en gemeen teraadslid van Velsen en P. J. dén Du- nen, oud-voorzitter KAJ IJmuiden-O. De beide andere teamleden Henk van Kesteren uit Culemborg en Kees van Vliet uit Hil versum gaven ook acte de presence. De huidige voorzitter van de KAJ IJ muiden O J. Weber opende de rij van sprekers. Hij noemde deze uitzending een grote stap vooral in verband met de heer sende onzekerheid in Afrika. Namenstde KAJ-leden gaf hij Jan Janmaat een prach tige kleinbeeld-kamera ten geschenke. Pater Barnabas, de huidige aalmoezenier van de KAJ IJmuiden-oost, prees de door zettingskracht van de uitgezondene, on danks tegenwerking, kenmerkte. De voorzitster van de VKAJ, mej. R. Markhorst, sprak de hoop uit, dat het uit gezonden team zijn taak onder de gunstig ste omstandigheden kan verrichten. R. v. d. Zwet-Slotenmaker sprak na mens de pioniersgroep, de kerngroep van de KAJ. Hij bood zijn beste wensen aan begeleid met een toepasselijk boekwerk. Vice-voorzitter H. Weber overhandigde het bestuursgeschenk, terwijl hij als hoofdredacteur van „Elan" Jan Janmaat aanspoorde hem regelmatig van kopij te voorzien om zodoende met het Thuisfront in kontakt te blijven. Pater Facundus, oud-aalmoezenier en thans rector van een Amsterdamse paro chie gaf te kennen jaloers op IJmuiden te zijn, want in Amsterdam miste hij deze enthousiaste jongerengroep zoals die wel in IJmuiden-oost is. Namens de vertegen woordiging van de KAB sprak de heer G. Olgers. Op zijn eigen wijze, improviserend en uitvoerig hield Jan Janmaat zijn afscheids rede. Hij dankte voor alle geschenken, me dewerking en steun, die hij van alle kan ten ontvangen had. Door zijn voorbeeld willen hij en de an dere teamgenoten de inheemse bevolking helpen zoeken naar hun weg in deze we reld. Zijn direkte opdracht is het bouwen van een ziekenhuis, een school en mis schien een kerk. 's Avonds werd tot middernacht op de tonen van het Kwartet Stevens Kruup in de vernieuwde grote St. Fideliszaal een feestelijk afscheidsbal gehouden. In de leeszaal van de Velsense Ge meentebibliotheek aan het Plein 1945 in IJmuiden-Oost is een kleine, selecte ten toonstelling ingericht van werken van de in Santpoort wonende schrijfster Nine van der Schaaf. Men wil op deze wijze mevrouw Van der Schaaf, die op 30 april tachtig jaar werd, eren, vooral omdat deze schrijfster zich zelf nimmer op de voorgrond heeft geplaatst. De tentoon stelling is de gehele week te bezichtigen. Nine van der Schaaf woonde zaterdag middag zelf de opening bij (zie foto). Zij was in gezelschap van mevrouw Mea Nijland-Verwey, een dochter van de schrijver Albert Verwey, die Nine van der Schaaf altijd tot schrijven heeft aan gemoedigd. Niet al haar werk is te zien op de ten toonstelling, want een groot deel ver scheen in verhaalvorm in tijdschriften. Er liggen enkele van die tijdschriften, zo als Leiding, Tijd en Taak en De Bewe ging. Men kan critieken op haar werk le zen. o.a. van Menno ter Braak, die haar vergeleek met Arthur van Schendel. Nine van der Schaaf werd geboren in Ter Horne, Friesland. Zij kwam als dienst meisje bij een Haagse „mevrouw", die haar schrijftalent ontdekte. In Den Haag haalde zij haar l.o.-acte. Drie jaar was zij als onderwijzeres werkzaam op Ameland. Wegens ziekte moest zij echter vertrekken naar Driebergen, waar zij woonde bij de weduwe van de dichter Alex Gutteling. Sinds 1923 woont zij in Santpoort-Zuid. Daar kreeg zij haar letterkundige scho ling. Sinds 1923 woont zij in Santpoort. Zij schrijft een symbolisch realisme. In „In de stroom" dat in 1956 verscheen, be schreef zij haar eigen leven. Haar werk werd grotendeels uitgegeven door Mees in Santpoort. „Alles doen maar niets kunnen", zo ka- rakteriseert Nine van der Schaaf haar eerste schreden op het schrijfsterspad. Zij herinnert zich niet veel meer van haar eerste werk. Er waren andere schrijvers, wier werk haar intensief bezig hield, waardoor de herinnering aan de totstand koming van haar eigen werk vervaagde. Je kan beter vertellen over het werk van een ander, dan over het eerste boek van jezelf", zegt zij. „Alleen bij de drukproe ven voor herdrukken krijg je dat nog wel eens onder ogen". Het lukte aanvankelijk niet een uitgever te vinden voor haar eer' ste boek. Haar verhalen kon zij beter kwijt. Mevrouw Van der Schaaf heeft haar ma nuscripten altijd met de hand geschreven. Later liet zij ze wel eens typen. Zij be- wondert de grote Russen, zoals Dostojew- ski en Tolstoi. Haar jeugdsympathie is Charles Dickens. Door middel van de ra dio en voorlezen van artikelen blijft zij op de hoogte van de literaire ontwikkelin gen. Behalve enkele schetsen heeft zij de laatste jaren niets meer geschreven. „Ik ben tot rust gekomen", zegt zij. „Ik heb geen drang tot schrijven meer". Over die drang tot schrijven zegt zij: „Schrijven doe je om anderen iets te vertellen, anders kun je met zwijgen en denken toe". Als Friezin heeft mevrouw Van der Schaaf lange tijd de Friese Koerier gele zen, waarvan Fedde Schurer, die zij zeer waardeert, hoofdredacteur is. Haar boe ken worden, zo verzekerde de heer Tj Meijer, directeur van de Gemeentebiblio theek ons, nog veel gevraagd. Een lijst van haar werk: Romanische verhalen: Santos en Lypra (1905). De overzij van de zandzoom (1906) Amanie en Brodo (1907). De dichter (1916). De wijn van het geluk (1918). Al le verhalen zijn opgenomen in het tijd schrift „De Beweging" van Albert Ver wey. Toneel: De Socialisten (verschenen in „De Beweging"). 1918. Het spel van de rind. 1923. Romans: Friesch dorpsleven. 1921. Her drukt in 1936 onder de titel: „Heerk Wal ling". De uitvinder. 1932. De liefde van een dwaas. 1937. Het leven van Karei den Stoute. 1938. Droom, de geleider. Eveline. 1948. De reis van Job. De tovenaar. 1957. Poëzie: Naar het onzichtbare 1929, Droomvaart. 1947. Benevens in versch, tijdschriften verschenen gedichten. In 1956 verscheen: „In de stroom", het leven van de schrijfster. De vishandelaren, die er steeds de voor keur aan geven zelf hun filets te maken, biyven steeds genoodzaakt hun filets uit het buitenland te betrekken. Want kabel jauw, gul en koolvis, de vissoorten die het meest geschikt worden geacht om filets van te maken, blijven door de geringe aan voer te hoog in prijs om verwerkt te wor den. De enkele kisten koolvis die aangevoerd worden blijven wat de prys betreft boven de 100,Woensdag werd er zelfs 124, voor uitgelegd. Wat voor de koolvis geldt, geldt ook voor de kabeljauw en gullen. Hier vooral gaat, wat de kabeljauw be treft, de export een woordje meespreken. De stijve kabeljauwen vooral waren hoog in prijs; de enkele rüen grote kabeljauw, die donderdag aan de markt kwamen, wer den zelfsg ekocht voor ƒ220,- per 10 stuks, nadat ze woensdag reeds tot 160,waren opgelopen. Wanneer de stijve kabeljauw omhoog loopt in prys, wordt de z.g. ys- kabeljauw mee omhoog getrokken. Dit be hoeft echter niet altijd het geval te zijn, de afgelopen week echter wel. De kisten met grote Kabeljauw zijn dan ook donderdag tot 222,opgelopen. Ook de prys van de gullen ging omhoog, zodat, als er nog een filetje gesneden was, dit gedaan werd van een beschadigde gul, kabeljauw of koolvis. Dit was natuurlijk lang niet toe reikend voor het binnenlandse gebruik. De grofste schelvis, die aangevoerd werd, is grotendeels over de grens verdwenen, zowel oost- als zuidwaarts. De kleinere soorten hebben hun weg in het binnenland wel weer gevonden. Dit geldt ook voor de wijting. De grootste schol vond gretig aftrek bij de Engelse exporteurs, maar ook Belgische hebben hun portie ervan genomen. Hun belangstelling was echter meer voor de middelsoorten. Schol II blijkt op sommige dagen van de week zeer in trek te zijn bij onze Oosterburen, wel niet in grote hoe veelheden, maar toch genoeg om deze scholsoort goed prijshoudend, soms zelfs iets oplopend in de markt te houden. De kleinste soorten zijn deze week weer voor alle prijzen en kwaliteiten verhandeld. De goedkoopste soorten voor de koelhuizen, de beste, dus duurste voor de straat- en markthandel. Met de haring wil het nog steeds niet vlotten. Maandag zorgde de 's-Gravenhage, IJM 26, voor een prachtige partij. Ook de Brittenburg, KW 121, had een mooie lading haring. Deze was echter niet zo grof als die van de 's-Gravenhage, welk schip noorde lijker had gevist dan de Brittenburg. Deze haring werd door de handel vlot opgeno men voor prijzen, die tussen de 45 en 37 schommelden. Dinsdag was er alleen de SCH 261, Onderneming I, met 500 kis ten haring. De markt werd gezet voor 36.waarna de prijs opliep tot 42, Woensdag waren er slechts twee schepen met haring, maar nadat de markt gezet was voor 41,liep de prijs meteen te rug tot 31,Ook de overige dagen kwam deze niet hoger dan 34 en niet lager dan 28,—. Wat is nu hiervan de oorzaak? Het ha ringtekort heerst niet alleen in Nederland, maar in geheel Europa. Ook de Scandina vische landen konden geen haring leveren. Woensdag echter werden er zowel telefo nisch als per telex aanbiedingen van ha MAANDAG 16 JULI Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: Ver gadering Fauna Felisena. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 19 tot 21.30 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ muiden-Oost, 19-21 u. DINSDAG 17 JULI Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 10-12.30 en 14.30-17.30 u. Filiaal Wij- kerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19-21 u. Duinpan, Santpoort-Zuid, 16-18 en 19-21 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ muiden-Oost, 10-12 u. P. J. Troelstraweg 20, IJmuiden-Oost, spreekuur St. Huish. en Gezinsvoorlich ting, tel. 7166. De „Nooitgedacht" ring uit Zweden gedaan, wat dit voor ha ring is geweest, groot of klein, is niet be kend geworden. Wel is echter gebleken, dat de prys die de laatste tijd op de Ne derlandse markten werd besteed voor ha ring, aan de zeer hoge kant was (uitspat tingen van 60,en meer daarbuiten gelaten). Een prysverschil van 1015 per kist is vooral voor haring niet zo heel vaak voorgekomen. Dat doet zich wel voor o.a. bij tong. Deze vissoort loopt al naar gelang vraag en aanbod, soms naar boven of naar be neden met guldens verschil per kg. Ook deze week kon zowel een dalende prijs maandag als een sterk stijgende prijs donderdag genoteerd worden. Maandag werd vrij hoog begonnen om matig te ein digen, toch altijd een prijsverschil van 0.400.50 per kg. Donderdag daaren tegen werd met de middeltongen begonnen op 2.70 en geëindigd op 4.20. De tong I begon met 2.20 en eindigde eveneens op 4.20. De tong II startte op 1.85, eindigde op 2.80. „Wie het raadt, die het weet", is een gezegde dat men donderdag bij de ton genkopers meerdere malen kon horen. De z.g. zomervisjes vertonen zich nog niet aan de markt. Rode poon, muilen en pietermannen worden in heel kleine hoe veelheden aangevoerd. Hopelijk doet hier zich hetzelfde voor als bij de gewassen op het land: Ze komen wel, maar zijn verlaat door het koude weer dat steeds geheerst heeft. Woensdag was o.m. aan de markt de enige tijd geleden door de gebr. Plug ge kochte kotter IJM 239 „Nooitgedacht". Dit schip was met een prachtige lading schel vis, makreel, gul en kabeljauw, een aardig partijtje zwartvis, plus een pracht partij stijve kabeljauwen. Het schip staat onder bevel van schipper P. Plug. Bij het bezien van deze partij vis zijn veler gedachten teruggegaan naar de tijd, dat de vader van deze jonge schipper, Kees Plug, schipper was op de KW 76, Excelsior III. Ook dit schip bracht toen uitstekende la dingen van allerlei soorten vis aan de markt. Ook moet vermeld worden de voor treffelijke lading vis, die de IJM 85, Proti- nus, j.l. vrijdag aan de markt bracht. Het is een genot om dergelijke partijen vis te bekijken. Zaterdag kwamen ln IJmuiden aan: Zaanstroom van Hull; Glenside, Norwich: Caltex Canberra, Kopenhagen: Grethe Oldendorff, Rotterdam: Hamburg, Rotterdam; Tubo, Antwerpen; Hoegh Skaen, Ravenna: Carmen, Swansea: Olhorn, Lon den; Wexford, Boston, ledig naar Kooga.d. Zaan; Meeuw, Huil; Spirit. Grimsby; Hinde, Londen; Hodur, Lulea: Boribaha, Rotterdam: Amstel- stroom, Poole; Engelina Broere, Antwerpen; Mi nos Kotka. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Werrastein naar La Union; Maren Gord, La Guaira; Vivex, Nantes; Rugard, Gefle: Vesta, Carribean Sea Twee Gebroeders, Delfzijl; Wartena. Kristine ham; Pygmalion, Malta; Jans, Londen; Jean E., Londen; Senegalkust, Bremen; Cormeat, Dunston; Eemstroom, Lelth; Jan Brons, Hamina; Antares, Rotterdam; Jaranda, Curacao; Santa Elena. Le Havre, bijgeladen te Buitenhuizen; Nautilus, Ar changel, ledig van Zaandam: Guineekust. Bre men; Regina, Norrköping; British Renoun, Isle of Grain: Tor, Malmö; Bele, Stockholm; Ooster- burgih. Stockholm; Mariekerk, Rotterdam; Prin senbeek, Odense; Talavera, Oxelosund; Sanden- burgh, Köping, walsmateriaal van IJmuiden; Fehmarn, Stettin; Borkum, Hamburg; Lifana, Hamburg; Altenwall, Salemo, walsmateriaal van IJmuiden; Bern, Bremen; Fritz Thyssen, Narvik; Blankenstein, Hamburg Zondag kwamen in IJmuiden aan: Francina van Malden, laden IJbunker Umuiden; Pandora Londen: Tim S„ Hamina; Tczew. Stettin; Beita- na, Bara Pasia; Ouwerkerk, Bremerhaven; Am 8. Gent, ledig voor IJmuiden; Julia Mary, Londen: Egbert Wagenborg, Abö; Rijnstroom, Londen; Gardience. Temeuzen; Strabo, Aarhus: Grebbe- stroom, Huil; Gitte Danielsen. Wismar; Elsa Es- berger. Aruba; Prins Bemhard, Gdyina, bosbes sen voor IJmuiden; Staffan, Sundsval; Harrogate, Goole; Wolanda, Londen; Nordland, Brussel- Odile R., Londen; Neth. Coast, Newcastle; Jaar- stroom. Portsmouth; Herioth, Leith; Pallas, Ko penhagen: Waddenzee, Swansea, ledig voor IJ muiden; Heimdal, Gefle; Prins der Nederlanden, Plymouth; Maron, Kopenhagen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Atlas naar Kopenhagen; Hontestroom, Huil; Lingestroom Londen; Helena, Barbados; Attis, Funchal, bijge laden te Buitenhuizen; Marie Maersk, Curacao Zaanstroom, Kopenhagen; Isis, Bremen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Baltic van Helsingborg; Earlsfield, Antwerpen; Oranje. Southampton; Are Neptune, Antwerpen. Maandag vertrok uit IJmuiden: Mosel naar Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7