Staatsmijnen, gaan gasbel Esso en Shell exploiteren Concessie Slochteren komt in handen van Ned. Aardolie Mij haVflOl *eer vandaag HET WEER Minister Soebandrio morgen naar Washington Optimistische geluiden over het vooroverleg Macmillan laat nog een minister vallen AARDGASNOTA AAN TWEEDE KAMER Prof. Jan Romein te Amsterdam overleden Vrouwen bestormen UNO-barricade Zain toegevoegd aan Indonesische delegatie Stormachtige hulde door jeugd van Paramaribo Honderden Europeanen in Algerije verdwenen Twee doodstraffen wegens de aanslag op Soekamo Acht staatssecretarissen en onder ministers aan de dijk gezet A DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJM UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 17 JULI 1962 9 |l>||fll AARDGASBORINGEN IN GRONINGEN Iets warmer Aan het strand: Groningen Drente In de krant van heden: Zain ook van de partij REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan Ben Bella ontbijt alleen Verdeeld over EEG 47e JAARGANG NUMMER 213 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. MPeereboom en^MnJL^C^vanjle^^j^ De Groningse gasbel van Slochteren bevat zeker 150 miljard kubieke meter aardgas. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat deze hoeveelheid tot 400 mil jard kubieke meter zal oplopen. Voor de winning van dit gas zal een nieuwe maatschappij worden opgericht door Staatsmijnen, Esso en Shell volgens een financiële schaal van 40-30-30. De staat zal een royalty van 10 percent in de winst ontvangen. De concessie komt in handen van de Nederlandse Aardolie- Maatschappij (NAM). Het gewonnen gas zal worden verkocht aan een nieuwe gasmaatschappij, waarin de staatsmijnen voor 40 percent, Shell en Esso ieder met 25 percent en de staat met 10 percent zullen partciperen. De part ners zijn verplicht naast aardgas alle raf finaderijen en cokesovengas, dat niet in ei gen bedrijf wordt verbruikt, in te bren gen. Alle gasbelangen en gasleidingen van het staatsgasbedrijf worden in de nieuwe verkoopmaatschappij ondergebracht. De staat zal voor deze eigendommen 'n redelij ke vergoeding ontvangen. Met inbegrip van de 150 miljard kubieke meter van Slochteren zal op basis van 30 jaar ten minste 8 miljard kubieke meter aardgas Prof. dr. Jan Marius Romein, hoogle raar in de theorie der geschiedenis aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam is gisteren op 68-jarige leeftijd overleden in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam. De historicus Romein heeft een aantal geschriften op zijn naam staan waarmee hij tot ver buiten de kring van zijn vak genoten bekend is geworden. Als theore ticus der geschiedenis heeft hij problemen aan de orde gesteld die, mede door de bij zondere stilistische kwaliteiten waarover prof. Romein beschikte, een zeer grote weer klank hebben gevonden bij vak- en niet- vakgenoten. Zijn prikkelende scherpzinnig heid lokte discussies uit, die voorlopig nog niet zullen zijn verstomd. Zijn lezers vond hij in alle lagen der bevolking, en dat is zeker niet een der geringste verdiensten van prof. Romein. Bij zijn zestigste ver jaardag were' een bundel opstellen uitge geven, geschreven door geleerden uit bin nen- en buitenland, leerlingen §n vrien' den.De titel „Weerklank op het werk van prof. dr. J. M. Romein" zal- zijn geldig heid niet spoedig verliezen. (Voor levensloop en In Memoriam zie pagina 4). Advèrtentie Verwachting tot morgenavond: Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Klein hoge drukgebied met rustig en droog weer. Zonnige perioden met goed strandweer. Zwakke ver anderlijke wind. Iets warmer. Over dag 19 a 20 graden. Zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: Rustig weer, iets warmer. per jaar ofwel 27 percent van het he dendaagse totale jaarlijkse energieverbruik beschikbaar komen. De opnamecapaci teit van de gassector is onvoldoende voor deze hoeveelheid. Dit deelt de minister van Economische Zaken drs. J. W. de Pous mede in zijn ..aardgasnota" aan de Tweede Kamer. Minister de Pous wil komen tot een zo groot mogelijk nationaal economisch voor deel. Allereerst moet worden gestreefd naar afzet op de markt van de openbare gas- voorziening. Men wil daarbij andere gas soorten vervangen en het debiet uitbrei den. Ondanks noodzakelijke investeringen (van naar verluidt vele honderden miljoe nen guldens) zal de prijs van het gas zo danig kunnen zijn, dat het aantrekkelijk wordt aardgas op ruime schaal te gebrui ken voor ruimteverwarming. Voorts wordt een vrij ruime markt verwacht voor hoogwaardige industriële toepassingen, dus daar, waar gas door zijn specifieke brand eigenschappen een hogere waarde heeft, dan andere brandstoffen (b.v. in de metal lurgische industrie). De particulieren ver wachten, dat de afzet, berekend op 30 jaar, voor de openbare verwarming, de ruimte verwarming en voor hoogwaardige indus triële toepassingen geleidelijk tot een veel voud van de tegenwoordige energie-afzet kan worden opgevoerd. Voor de chemische industrie heeft het aardgas relatief beperkte waarde, zolang cokesoven- en raffinaderijgassen ter be schikking staan. Aardgas is chemisch een zijdig samengesteld. Proefboring wekt goede verwacHting RQODESCHO0L DELFZIJL Proefboring met positief resultaat Heveskes SeiiUmer WEUWOLDA GRONINGEH Slochteren Kolhom Hoogezand. Sappemeer 0 SOUTH \VEEHDAH ,*WILDERYAHf iie mm 20 tl» Uocmltf pelt Et Ut Proefboring met positief resultaat ASSEN Het aardgas zal dus zo volledig moge lijk worden ingepast in de nationale ener giehuishouding. Prijzen en leveringsvoor waarden zullen de goedkeuring van de mi nister behoeven. Hij houdt toezicht op de bestemming van het gas door goedkeuring van de aanleg van transportleidingen en apparaturen aan zich te houden. De minister wil ongeveer 25 miljard ku bieke meter reserveren voor industrieën, die voor hun ontwikkeling op lange ter mijn een lage aardgasprijs nodig hebben. Dit geldt in het bijzonder voor nieuwe in dustriële projecten in de probleemgebieden in het noorden des lands. (Zie vervolg op pagina 2 onder „Aardgasnota") ELISABETHSTAD (AFP/Reuter) Van morgen zijn Indische wachtposten in de Katangaanse hoofdstad Elisabethstad aan gevallen door een menigte van ongeveer tienduizend vrouwen. De Indische soldaten, die bevel hadden niet te schieten, hielden zich kalm, on danks dat sommigen van hen door honderd vrouwen omringd waren die met modder en stenen gooiden. De vrouwen droegen spandoeken met leuzen als „De Katan gaanse vrouwen eisen terugtrekking van de moordzuchtige huurlingen van de Ver enigde Naties" en „Weg mét de Kennedy- Adoela-Nehroe kliek". Later zei president Tsjombe tegen ver slaggevers, dat twee Katangaanse vrouwen zijn gedood en 15 werden gewond, volgens hem door Indische kogels. Een lid van het Rode Kruis zei later dat er drie vrouwen waren gedood. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Topsy 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's DJAKARTA (Reuter en AP) Presi dent Soekamo zal zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, naar Washington sturen voor verdere ver kennende besprekingen met de Neder landse vertegenwoordigers over de re geling van het geschil om Nieuw-Guinea. Soebandrio zal woensdag vertrekken. Hij zal worden vergezeld door de waarnemend minister van Defensie, luitenant-generaal Hidajat, en door de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsono. Men neemt aan dat Soebandrio zich aan het hoofd zal stellen van de Indonesische delegatie als het tot officiële onder handelingen komt. Toen president Soekarno gisteren het ver trek van Soebandrio naar Washington aan de pers meedeelde zei hij: „De Nederlan ders hebben aangekondigd, dat zij de loop der gebeurtenissen zoals die in het plan Bunker vervat is, aanvaard hebben. Dit betekent in de eerste plaats, dat zij de overdracht van West-Irian aan Indonesië aanvaarden en in de tweede plaats, dat zij de bewoners van West-Irian na een 15.000 Schoolkinderen verdrongen zich maandagmiddag in het stadion van Para maribo rond de op een verhoginkje van één vierkante meter staande prinsessen Irene en Margriet. De jongens en meisjes hadden tevoren een grote demonstratie ge geven. Op zeker moment stroomden de kinderen en het publiek van de tribunes naar het middenveld en barstten los in een oorverdovend gejuich. Met man en macht baande men voor de lachende prin sessen een weg naar hun auto's. Verschil lende ministers werden finaal onder de voet gelopen. De jeugd van Suriname heeft de jeugd van het huis van Oranje gehuldigd op een manier, die deze niet licht zal vergeten. In Paramaribo werd maandagmorgen eerst een bezoek gebracht aan de synago ge van de Nederlands-Israelitische gemeen te. Daarna volgden bezoeken aan de huis houdschool en het Hindostaanse weeshuis Geheel onverwacht werd nog een bezoek gebracht aan het weldadigheidsgesticht, waarmee de ouden van dagen bijzonder in hun schik waren Daarna vertrok men uit Paramaribo voor een rondrit door het westelijk deel van het district Suriname. zekere periode de gelegenheid zullen bieden om zelf een besluit over hun toekomst te nemen. Ik heb daarom besloten minister Sobandrio naar Washington te zenden om aan de weet te komen, of er een kans is om in de naaste toekomst formele bespre kingen met de Nederlanders te voeren over de overdracht van West-Irian aan Indone sië" In Washington werd het overleg dat de weg moet banen voor de officiële onder handelingen onder auspiciën van Oe Thant pas gistermiddag om vier uur hervat. Waarschijnlijk omdat Malik nog moest wachten op instructies uit Djakarta. Het was enigszins een verrassing dat Zain, de Indonesische ambassadeur in Washing ton, maandagmiddag eveneens naar het buitenhuis vertrok om aan de besprekin gen deel te nemen. De Indonesische dele gatie is daardoor zeker versterkt. Zain kent ambassadeur Van Roijen goed en heeft ervaring in onderhandelingen met Neder land. Op de vestingwallen van Nieuw- Amsterdam in Suriname, werd de princessen Irene en Margriet de ge schiedenis van het plaatsje uitgelegd. Het bericht dat president Soekamo zijn minister van Buitenlandse Zaken naar Washington heeft afgevaardigd heeft zo wel in Djakarta als in Washington aanlei ding gegeven tot optimistische geluiden over een veronderstelde voortgang van het vooroverleg tussen de delegaties van Ma- lik en Van Roijen. Advertentie BARTEL) ORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 GENèVE (AP) Het Internationale Rode Kruis heeft meegedeeld er niet in geslaagd te zijn enig spoor te vinden van enige honderden Europeanen die tijdens de paar laatste maanden in Algerije ont voerd werden. Het zegt meer dan vijfhonderd aanvra gen van de families voor het merendeel Europese ontvangen te hebben over personen die onder geheimzinnige om standigheden in Algerije zijn verdwenen. Het Rode Kruis zegt verder dat enkelen van hen dié als vermist waren opgegeven hun vrijheid herkregen hebben, volgens inlichtingen die hier ontvangen werden, maar dat zij nog niet opgespoord kunnen worden. Confucius: De bevelhebber van legerscharen kan gevangen genomen worden. Doch de wil van een vrij mens nooit. 'i.-fii'''" De dissidente vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ben Bella, heeft zich in West-Algerije ge ïnstalleerd in de Villa Rivaud bij Tlemcen. Hij gebruikt zijn ontbijt in gezelschap van de vlag van het onaf hankelijke Algerije, in afwezigheid van de meerderheid van de leden van het kabinet, dat zich in Algiers heeft gevestigd. (Telefoto) SINGAPORE (AFP) De krijgsraad te Djakarta heeft twee Indonesiërs ter dood veroordeeld wegens een moordaanslag op president Soekarno op 13 mei. Als bewijs stukken werden in het proces vijf pistolen, twee geweren, een handgranaat en muni tie overgelegd. Het proces was openbaar. (Van onze correspondent) Premier Macmillan, die in de Britse pers spottend voorgesteld wordt als de beul met de bijl, heeft gisteren opnieuw toegeslagen. Het achtste slachtoffer is Lord John Hope, minister van Openbare Wer ken. Hij wordt opgevolgd door de 38- jarige Rippon, die tot speciale taak heeft gekregen ervoor te zorgen, dat de nor male woningbouw niet langer in de ver drukking komt als gevolg van het specu latieve bouwen, dat zulk een enorme om vang heeft aangenomen. Hij krijgt ech ter geen bevoegdheden om dit tegen te gaan. De regering hoopt op de vrijwillige medewerking van de bouwindustrie. Be halve acht ministers heeft Macmillan ook acht onder-ministers en staatssecretaris sen aan de dijk gezet en vervangen. De populaire ex-hardloper en televisie spreker, Chris Chataway, wordt staats secretaris voor Onderwijs en is als 31-jari- ge de „baby" van het gereconstrueer de kabinet. Op een na de jongste is de 32-jarige De Ferranti, de nieuwe onder minister van Burgerluchtvaart. De begaaf de jongeren, die tot nu toe de achter banken van het Lagerhuis bezetten hebben de kans gekregen, waarop zij zo lang hebben gewacht Behalve Macmillan'6 zeer bekwame zoon, Maurice Macmillan, die het nadeel ondervindt de zoon van de premier te zijn, hoewel zijn vader er niet voor is teruggeschrokken een reeks familieleden belangrijke functies te geven. Macmillan heeft het departement van Financiën sterk bezet. Dat hij rekening houdt met de kleine belegger, blijkt uit de benoeming van. Edward Du Cann als een der onderministers van Financiën, die zich met economische zaken zal bezig houden. Du Cann is voorzitter geweest van een van de Unit Trüsts, waarbij de kleine beleggers terecht kunnen. Ook het departement van Buitenlandse Zaken is extra versterkt door de benoeming van een zesde minister. Ook in Macmillan's vernieuwde rege ring heerst allerminst eenheid over het plan tot toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. De meningen hier over ondër de Conservatieven zijn zo ver deeld, dat het onbegonnen werk zou zijn geweest, een ploeg te vormen, die vol ledig voorstander van aansluiting bij de E.E.G. is. Selwyn Lloyd stond er vrij lauw tegenover, zijn Opvolger Maudling, die destijds faalde het Britse plan voor een Europese vrijhandelszone te verwezenlij ken, lijkt ook niet erg geestdriftig. Maar hij kan beter overweg met zijn leeftijd genoot Heath, de Britse onderhandelaar in Brussel, dan Selwyn Lloyd. Zowel Maudling als Butler, de vice-premier en de man die toezicht houdt op de E.E.G.- onderhandelingen, manen tot voorzichtig heid en trachten Heath in te tomen. De „Times" merkt in een hoofdartikel op, dat het nieuwe conservatisme, dat in de zes na-oorlogse oppositiejaren werd ge boren, zich nog steeds niet voldoende heeft ontwikkeld. Elf jaar regeringsmacht, drie verkiezingstriomfen en daarbij nog komend Labours ontreddering, maakten de dingen voor de Conservatieven te gemak kelijk. Thans wordt men tegenover de feiten geplaatst. Een zinvolle conserva tieve politiek voor de tweede helft van de twintigste eeuw is nodig met als doel een betere ordening van de maatschap pij en een moedig optreden tegen onge lijkheid, aldus de „Times"

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1