FAAM Ti Leden Nieuw-Guinearaad toch naar Indonesië? AGENDA 3 Ex-hoofdagent uit Zandvoort ging er met 2 ton vandoor Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes y Pingo Kort en bondig Aardgasnota Polle Consumentenbond geeft feilen in onderzoek toe Jonkheer krijgt twee jaar cel Justitie gaf krant geen inlichtingen Verduistering in een uur opgelost Zonnige perioden Sè DINSDAG 17 JULI 1962 2 Is teer in sigaretten wel schadelijk Zijn de kosten bepalend bij beslissing over transport stoffelijke overschotten Kerkelijk nieuws uu6oiC f=* JE F* JE F? M U Af T Proef vandaag deze 25 ets medicinale maagpepermunt blauw etiket. Mmm, zuiver heerlijk en verfrissend. Verzoek om medewerking aan Nederland Op eigen benen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Voorwaarden DEMKA-DAF Minister Cals zal Kamer nog inlichten over het „Campus"-plan in Twente Heemskerk Omschakeling 43. „Kijk", zegt Fredje, „daar komen er nog twee aan, die er grimmig uitzien, maar dat zullen we eens vlug veranderen". Fred neemt een paar mooie hoeden, buigt beleefd en zegt: „Landgenoten, mag ik jullie een ie twee de hoed opzetten, mooie en flatterende hoed aanbiedenP" Als verandert hun gezicht ineens en begroeten ze elkaar vriendelijk! „Zie je wel, Polle, we kunnen rustig verder gaan, de eerste uren doen ze niets dan elkaar groeten!" E J a la De Consumentenbond betreurt de pu- blikatie van het onderzoek dat zij heeft laten verrichten naar het teer- en nico tinegehalte van sigaretten. In het juli- augustus nummer van de Consumenten gids is een rechtzetting opgenomen, waar bij de resultaten worden gepubliceerd van het onderzoek dat Lexington in drie ver schillende laboratoria heeft laten verrich ten. Vanmorgen heeft de directeur van de Consumentenbond, de heer D. Buiten dijk, een persconferentie gegeven. Een persconferentie met op de tafels vaasjes mef Lexington sigaretten. Het belangrijkste van de door de Con sumentenbond gemaakte verontschuldiging betreft wel, dat bij het door de bond ingestelde onderzoek was uitgegaan van verkeerde rookgewoonten. De resultaten van het door Lexington ingestelde onder zoek zijn tot stand gekomen nadat men eerst een rapport over de rookgewoonten had doen vervaardigen. Gebleken was dat het laboratorium van de Consumen tenbond, een onderneming in Den Haag, was uitgegaan van rokers met de ge woonte snel achter elkaar te trekken en een kleine peuk over te houden. Dat bleek geen Nederlandse gewoonte te zijn, aldus het Lexington-rapport. Van allerlei kanten kwamen publikaties los, waaruit bleek, dat een op tweërlei manier verricht onderzoek, geheel andere resultaten kan geven. Overigens kan daar uit worden afgeleid, dat ook de door Lexington gepubliceerde cijfers nog wel weer aan twijfel onderhevig kunnen zijn. Plannen voor een nieuw vergelijkend onderzoek worden door de Consumenten bond overwogen. In het najaar wordt daarover een beslissing genomen. Maar nu is men ook weer gaan twijfelen aan de juistheid van de stelling, dat het teer gehalte werkelijk schadelijk is voor de gezondheid. In ieder geval: bij een nieuw onderzoek wil men ook het Nederlands normalisatiebureau raadplegen, om in ieder geval te komen tot een norm van waaruit het onderzoek kan worden ver richt. Kamerlid vraagt Het Eerste Kamerlid prof. Querido (P. v.d.A.) heeft de minister van Defensie schriftelijk vragen gesteld over het be richt in het Algemeen Handelsblad, vol gens hetwelk de beslissing of de licha men van op Nieuw-Guinea gesneuvelde militairen al dan niet naar Nederland zul len worden overgebracht, afhankelijk wordt gesteld van de daarmee gepaard gaande kosten. Het Kamerlid vraagt of dit waar is en óf de minister niet van mening is, dat een dergelijke beslissing, alleen reeds op grond van gevoelens van piëteit jegens de slachtoffers en hun nagelaten betrekkin gen, niet slechts van financiële overwegin gen afhankelijk mag zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuilichem en Nieuwaal A. Feldjesgraaf, kand. te Ede. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Grand-Rapids W. Wierenga te Noordbergum. Advertentie MXlsUtlS HOLLANDIA (ANP) De Nieuw- Guinearaad heeft maandagavond met veertien stemmen vóór en elf tegen als nog de wens te kennen gegeven tot het zenden van een delegatie naar Indonesië om het standpunt van het Papoea-volk aan de Indonesische regering uiteen te zetten". Dit besluit is vervat in een nieuwe motie van de Papoea-bestuursambtenaar N. Tanggahma uit Fakfak, waarin er bij de Nederlandse regering op wordt aan gedrongen aan de Indonesische regering voor te stellen, toe te staan dat een delegatie uit de Nieuw-Guinearaad binnenkort Indonesië zal bezoeken en iet zenden van Indonesische troepen naar West-Papoea stop te zetten. Vrijdag was een motie van hetzelfde raadslid voor het zenden van een dele gatie naar Indonesië verworpen. Bij de debatten over de nieuwe motie verweet Tanggahma de Nederlandse leden van de raad vier van de zes hadden tegen zijn eerste motie gestemd dat zij de troonrede van het vorig jaar zijn ver geten, waarin voor de Papoea's mogelijk heden werden geopend, zich vrij te oriën teren. Hij betoogde, dat tot dusver alle inlich tingen over Nieuw-Guinea die in Indone sië worden ontvangen, uit Nederland af komstig zijn. „Het is voor de Indonesiërs moeilijk daaraan geloof te hechten", zei hij. Over de taak van de delegatie zei Tang gahma, dat Indonesië ervan overtuigd dient te worden, dat de Papoea's noch Ne derlands noch Indonesisch willen worden, doch op eigen benen willen staan. „Het kan zijn dat Nederland als klein land de eigen weg van de Papoea's in de weg staat. Daarom moeten wij zelf in Djakar ta gaan vertellen wat wij willen, ook al zou dat geen enkel resultaat opleveren. Wij moeten zelf een aandeel nemen. Het is niet waar dat wij gedwongen zijn een eventuele overeenkomst van een Neder lands-Indonesisch overleg te aanvaarden", aldus Tanggahma. c MUZIEK Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Tom en Jerry fes tival", a.l. 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dg dief van Bagdad", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste contra Maciste", 14 j. Luxor, 14 en 19.30 u.: „Spartacus". 14 j. Minerva, vandaag en woensdag, 20.15 u.: „De graaf van Luxemburg", a.l. Rembrandt, 10.30 u.: „De kikkerkeizerin" a.l.; 14 en 16.15 u.: „Muziek kent geen gren zen", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Europa bij nacht", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Billy the kid" 14 j. Studio, 10.30 u.: „Sjors van de rebellen club", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Schep vreugde in het leven", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en woensdag 14.30 u.: „Met muziek meer mans", a.l.; vandaag 19 en 21.30 u.: „Een nacht van liefde", 18 j. Woensdag 19 en 21.30 u.: „Een olifant in de porceleinkast", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 621, Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. "Jot 30 september. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 13-17 u. Tot 22 juli. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het Huis van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner, 9-17 u., tot 22 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juli ex positie van tekeningen van Ives Heude, 10-22 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend van 8 uur af. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. DINSDAG 17 JULI City, 20 u.: „Een vrouw is een vrouw". WOENSDAG 18 JULI City, 14.30 u.: „Boem bij de luchtmacht", 20 u.: „Een vrouw is een vrouw". Rex, 20 u.: „De ontwrichten". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 17 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Char lie's tante". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jeugd zonde". WOENSDAG 18 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Char lie's tante". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jeugd zonde". De nieuwe motie werd heftig bestreden door de heer M. Kaisiepo, die het doel daarvan vergeleek met „het slapen met een schone vrouw met de belofte haar niet lastig te vallen". Hij waarschuwde ernstig tegen „de sluwe Indonesische president" en verdedigde de mening dat de resulta ten van het geheime overleg tussen Neder land en Indonesië moeten worden afge wacht Het Nederlandse raadslid mr. J. O. de Rijke, die tegen de eerste motie van Tang gahma had gestemd, deelde mee „na langdurige aarzeling en met enige schroom thans besloten te hebben vóór het zenden van een delegatie naar Indonesië te stem men." De Nederlandse raadsleden die te gen het zenden van een delegatie gekant bleven waren pater L. J. van de Berg en H. F. W. Gosewisch. Voordat de raad de nieuwe motie aan vaardde herhaalde de regeringsgemachtig de de heer Veldkamp, de principiële be reidheid tot medewerking aan de uitvoe ring van de motie. Het is aan de raad om de voorwaarden te bepalen waaronder de delegatie naar Djakarta moet worden af gevaardigd. Het zou bijvoorbeeld een voor waarde kunnen zijn, dat Indonesië de vijandelijkheden vooraf dient te staken, zei hij. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest een half jaar meer dan de officier (van justitie twee weken gele den eiste heeft de Haagse rechtbank vanmorgen opgelegd aan de 56-jarige jonk heer P. J. H. J. de La P. uit Den Haag, die drie vrouwen heeft opgelicht voor een bedrag van 25 mille. De jonkheer had de vrouwen een moeder en twee dochters een mooi ver haal verteld: hij, behorende tot een oud, uit Frankrijk stammend geslacht, had recht op oude bezittingen in Frankrijk, die hij kon verkopen. „Voor de onderhandelin gen heb ik me verzekerd van de mede werking van niemand minder dan presi dent De Gaulle", zo vertelde hij, „maar ik heb geld nodig om dat allemaal te kunnen bekostigen". Hij kreeg het geld te leen van de vrouw, die hij al jaren daarvoor'een huwelijks belofte had gedaan. Hij reisde inderdaad naar Parijs. Met een andere vrouw. Aan de vrouw van wie hij het geld had losge kregen stuurde hij vanuit de lichtstad een telegram: „Heb vanavond souper met De Gaulle". In zijn requisitoir sprak de officier van een laaghartig en meedogenloos misdrijf. Zijn eis was IV2 jaar gevangenisstraf. Een straf, die door de rechtbank nog met zes maanden werd verzwaard. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, mr. Van Thiel (KVP) over publikaties betreffende een opsporingsonderzoek waarbij de DAF te Eindhoven en de Demka te Utrecht zou den zijn betrokken, deelt de minister van justitie mee, dat de officier van Justitie in Den Haag tegenover hem heeft ver klaard geen mededeling te hebben gedaan tegenover een redacteur van het Algemeen Dagblad waaruit zou kunnen worden afge leid dat tegen Demka of DAF een opspo ringsonderzoek in voorbereiding of aan de gang zou zijn of dat tegen een van deze bedrijven enige verdenking van een straf baar feit zou bestaan. Wonen en studeren X Curatoren van de Technische Hoge' school in Twente verwachten, dat een proef neming met het zogenaamde „residential system", dat een integratie van wonen en studeren beoogt, pas dan redelijke kans van slagen biedt, wanneer het regel zal zijn dat de studenten op de zogenaamde campus wonen. Dit antwoord minister Cals op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kleijwegt (P.v.d.A.). De bewindsman ziet de nadere uitwer king van het project door de curatoren met belangstelling tegemoet. Nadat hij zich ter zake een oordeel zal hebben ge vormd, zal hij niet nalaten in overleg te treden met de Staten-Generaal. Snel werk van de Woerdense politie heeft tot resultaat gehad, dat gistermid dag om twee uur een wachtmeester van de rijkspolitie in hotel Plaszicht in Nieuw koop een 30-jarige Hagenaar kon aanhou den, die er met f 200.000 vandoor was gegaan. Om ongeveer één uur kreeg de Woerdense politie uit Den Haag het alar merende bericht, dat een controleur van een Haags warenhuis met 200.000 ver dwenen was en vermoedelijk naar Woer den was gereisd. De verdwenen employé is van 1958 tot eind 1961 hoofdagent geweest bij de Zand- voortse gemeentepolitie. De man had 's morgens voor zijn fir ma het geld naar een bank moeten bren gen. Toen hij lang weg bleef informeer de men bij de bank of de man daar was gewees*. Op de bank had men de controleur echter niet gezien. Onmiddellijk werd in Den Haag de po litie in de arm genomen. Deze wist na korte tijd te achterhalen, dat de man met een taxi naar Woerden was gegaan. Elk signalement ontbrak op dat moment. Het enige wat men wist was, dat de f 200.000 in een blauwe weekendtas za ten. Met deze luttele gegevens toog de Woer dense politie op pad. Alle hotels en café's werden bezocht, alle taxi-bedrijven ge beld. Bij een van die bedrijven had men succes. Een winkelier had voor een on bekende een taxi besteld, met als rij opdracht Alphen a/d Rijn. De Alphense politie werd gewaarschuwd en begon een speurtocht. Een kwartier nadat Alphen was gewaarschuwd, kwam de taxi-chaffeur zich bij de politie mel den. Inderdaad had hij iemand wegge bracht, maar niet naar Alphen. In Bode graven had de passagier de opdracht ge wijzigd en zich naar Nieuwkoop laten rijden. DINSDAG 17 JULI Marquette-theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 18 JULI Marquette-theater, 20 u.: „De lachende vagebond". 48-49. Verder zochten de mannen; ze ped delden hun ranke kajaks tussen de ijs- schotsen door, over het wilde water. Opeens schrok Kamuk's vader Hij wees naar een kajak, die op de toppen der golven heen en weer werd geslingerd. De kajak was leeg! Dat is de kajak van mijn zoon! riep de Eskimo bedroefd. Er moet iets ergs gebeurd zijn! De rijkspolitie van Nieuwkoop werd ge- waarschufd. Een wachtmeester kwam juist op tijd in hotel Plaszicht de Ha genaar had inmiddels al weer een taxi besteld, om zijn zwerftocht te vervolgen. De wachtmeester maakte de blauwe tas open en vond daarin de enorme hoeveel heid geld. De Hagenaar maakte daarna nog een ritje: dat was met de politiewagen van de Haagse politie terug naar de residen tie. Het avontuur had, vanaf het moment dat de Woerdense politie was ingescha keld, nauwelijks drie kwartier geduurd. (Vervolg van pagina 1) .r.BtUis i De ministeriële bevoegdheden zullen naar mening van de bewindsman in een nieuwe gaswet moeten worden vastgelegd De eigendommen van het staatsgasbedrijf worden geïnventariseerd en gewaardeerd door een gemengde commissie alvorens zij aan de nieuwe verkoopmaatschappij kun nen worden overgedragen. De verleende voorschotten op nog niet afgenomen gasreserves ad 36 mil joen zullen in de staatskas terug vloeien De minister hoopt, dat de nieuwe regeling op ongeveer 1 januari 1963 zal kunnen in gaan. De partners achten het aardgas geen ernstige concurrent voor huisbrandkolen uit eigen mijnen. De meeste huisbrand wordt geïmporteerd. Het ligt in het voornemen van de nieuwe gasmaatschappij het aardgas in de eerste plaats af te zetten in de open bare gasvoorziening, zodanig dat ook het gebruik van gas voor ruimteverwarming aantrekkelijk wordt. Volgens marktonder- zoekingen zou dit na verloop van tijd zelfs het relatief belangrijkste debiet van het aardgas kunnen gaan vormen. Om schakeling van de gasvoorziening op puur aardgas is hiervoor gewenst. De N.A.M., die de concessie Slochteren zal verwerven, heeft reeds de concessies Schoonebeek, Tubbergen, Rossum, De Lut- te en Rijswijk. Uit deze winningsconces sies van aardolie en aardgas ontvangt de staat 10 percent aan royalties. Tot dusver nam de staat (staatsgasbe drijf) ongeveer een miljoen kubieke meter aardgas van de N.AM. af tegen een vas te prijs op basis van 20 jaar. Hierop werd tot 1962 36 miljoen gulden voor uit betaald. Inmiddels werd van staats wege rond 112 miljoen in het gas-trans portnet geïnvesteerd. Van een huidige gas- afname van de N.A.M. komt de helft uit olieputten. Uit de zuivere gasputten kan op het ogenblik alleen al een miljoen kubieke meter per dag worden geleverd. Daarbij komt nu nog de grote reserve van Slochteren. Op het ogenblik wordt openbare gasbehoefte voor dertig percent met aardgas gedekt. Dagelijks worden nog 300 000 kubieke meter aan de Hoog ovens en aan de gasvoorziening Zuid- Holland geleverd. 43-23 Nederlandse hulp. De Nederlandse ambassadeur in Tokio heeft het Japanse Rode Kruis namens onze regering een chèque van twee miljoen yen overhandigd. Het bedrag is bestemd voor de slacht offers van de overstromingen op het eiland Kyusju. Ambassadeur. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van ir. Ph. Zijderveld, op het ogenblik ambassadeur in San José Costa Rica tot ambassadeur in La Paz (Bolivia). Hoogleraar. Aan de Katholieke Eco nomische Hogeschool in Tilburg is dr. H. O. Goldschmidt benoemd tot hoogleraar in de bedrijfseconometrie. Stadslichten. De vereniging Bescher ming Voetgangers heeft zich tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat gericht met het verzoek, minimum-eisen vast te stel len voor de helderheid van stadslichten van motorrijtuigen. De vereniging is van oordeel dat de vaak te kleine stadslichten een gevaar voor de voetgangers vormen, omdat die daardoor afstand en snelheid van een naderend voertuig zeer moeilijk kunnen schatten. Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is geleidelijk on der invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk, die langzaam over de Britse eilanden naar het oosten trekt. De rug wordt gevolgd door een oceaandepres sie, die vanochtend op ongeveer 700 kilo meter ten westen van Ierland lag. Deze storing zal vermoedelijk zonder grote activiteit in de richting van het Ka naal trekken. Het is daarom onwaarschijn lijk dat ze morgen veel invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Het ziet er naar uit dat het weer in Nederland het grootste deel van de dag zal worden bepaald door de rug van hoge luchtdruk. Deze zal aanleiding geven tot een zwak ke tot matige veranderlijke wind. Daarbij zullen er zonnige perioden voorkomen, ter wijl de temperatuur iets hoger wordt WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. u? A Neerslag: laatste 34 uur- SS 2 »G Den Helder zwaar bew. n 16 0 Ypenburg licht bew. wnw 17 0 Vlissingen zwaar bew. nw 17 0 Eelde zwaar bew wnw 20 0- De Bilt zwaar bew. wzw 18 0,2 Twente motregen nnw 21 5 Eindhoven zwaar bew. w 19 0 Zd-Limburg zwaar bew. w 20 0 Helsinki half bew. no 18 11 Stockholm zwaar bew. windst. 22 0 Oslo regen n 21 2 Kopenhagen half bew. w 21 0 Aberdeen geheel bew. nw 12 0,6 Londen licht bew. nno 19 0 Amsterdam zwaar bew. n 17 0 Brussel zwaar bew. windst 18 0,3 Luxemourg zwaar bew. nw 16 12 Parijs geheel bew n 17 0,1 Bordeaux zwaar bew. windst. 22 0 Grenoble licht bew. nno 21 0,6 Nice half bew. nw 25 0 Berlijn half bew. windst. 21 10 Frankfort zwaar bew. nnw 22 0,1 München regen wnw 21 13 Zürich geheel bew. w 18 14 Genève onbewolkt windst. 19 6 Locarno licht bew. windst. 26 19 Wenen zwaar bew. wnw 26 0 Innsbruck regen nw 24 9 Belgrado zwaar bew. no 23 0,2 Athene onbewolkt windst. 31 0 Rome licht bew. windst. 24 0 Ajaccio licht bew. no 25 0 Madrid onbewolkt no 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0,1 Lissabon onbewolkt nnw 25 0 Woensdag 18 juli Zon op 4.40 uur, onder 20.51 uur. Maan op 21.36 uur, onder 5.42 uur. Maanstanden 17 juli 12.41 uur volle maan. 24 juli 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 juli Hoog water 3.14 en 15.44 uur. Laag water 11.19 en 23.46 uur. Woensdag 18 juli Hoog water 4.00 en 16.29 uur. Laag water 12.05 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2