SER adviseert tot een nieuw systeem van loonvorming Minder invloed van overheid procedure van de interne coördinatie be- en Rijksbemiddelaars Regering wil tot j'uli '63 rust op het loonfront vandaag HET WEER Nabestaanden van gevallen militairen stuiten op ambtelijk formalisme X-15 kwam 94.5 kilometer hoog HALFJAARLIJKSÊ RAPPORTEN L Halve ruimte al bezet Perzische premier afgetreden CAO-bouwbedrijf goedgekeurd Ouders koesteren slechts één wens: terugkeer van stoffelijk overschot Peru's president gearresteerd Soblen wordt niet vrijgelaten DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 18 JULI 1962 20% korting op lambswoollen pullovers n& voor 23.60 House of England ln de krant van heden: Zonnige perioden Aan het strand: „Complicatie" SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Geschenken voor princessen Het woord is aan ■*V"' >N wq Zenuwcrisis Taal noch teken Geen geldkwestie Militairen nemen macht over in Lima Piloot White officieel ruimtevaarder geworden Weer vragen over ver voer van gesneuvelden 20% korting op o.a. grijze sportpantalons nü v.a. 31.60 House of England 47e JAARGANG NUMMER 214 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. WPeereboom en M saties van werknemers en werkgevers Een wezenlijke voorwaarde voor het welslagen van elk loonbeleid ligt in het voeren van een zodanig algemeen con junctuurbeleid, dat de conjunctuurfluc tuaties zoveel mogelijk worden beheerst. Bij een verschuiving van de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvor ming van de centrale overheid naar het georganiseerde bedrijfsleven zal bewust rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheden en beperkingen, die de economische ontwikkeling aan de con crete loonontwikkeling stelt, met inacht neming van doeleinden, als volledige werkgelegenheid, stabiel prijsniveau en een evenwichtige betalingsbalans. Dit deelt vandaag de Sociaal-Economische Raad mee in zijn advies over het systeem van loonvorming aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De staatssecretaris had de raad in ok tober 1960 verzocht na te gaan of de maatstaven voor loonvoorstellen wijzi ging behoefden. De loonvorming door het georganiseer de bedrijfsleven zal afgestemd moeten worden op halfjaarlijkse economische rap porten van de Sociaal-Economische Raad. Deze rapporten zullen naast het loonas- pect ook beschouwingen over de sociaal- economische ontwikkeling kunnen be vatten. De mogelijk geachte loonkosten- Advertentie Import, zo juist ontvangen: goede kleuren, alle maten Amsterdam, Regultersbreestr. 21-23 tegenover Tyschlnskl stijging zal moeten worden aangegeven, zo mogelijk voor een langere termijn, met het oog op méérjarige contracten. Deze aanduidingen kunnen uitmonden in con crete stijgingspercentages, in meer globa le aanduidingen of in minimum en maxi mum cijfers. Aandacht zal volgens het rapport voor al worden besteed aan het verloop van de nationale produktiviteit, de prijsontwikke ling van uitvoer en invoer, alsmede even tuele verschuivingen in de produktiefac- toren. Ook algemene kostenverhogingen, zoals huurcompensaties en hogere sociale verzekeringspremies zouden in het rapport van de S.E.R. moeten worden aangegeven. Over het rapport zou de regering haar oordeel kenbaar kunnen maken of het zou aanleiding kunnen geven tot overleg van de regering met de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. Om te voorkomen, dat een voor de ko mende periode aanvaardbaar geachte stij ging van het totale loonniveau, waarover wel eensgezindheid bestaat, zal worden overtroffen, acht de raad het noodzake lijk dat over de mate van spreiding een zekere eenheid van opvattingen bestaat. De toe te passen mate van loondifferen- tiatie zou dan tussen de centrale organi- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van l]mond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Langs sluizen en havens 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Fetiïïleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze correspondent) UTRECHT De regering wil volgend jaar een rust op het loonfront tot 1 juli 1963. Zij heeft de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, verenigd in de Stichting van de Arbeid, vrijdag jl. in Scheveningen de wens te kennen gegeven een loonstop in te voeren voor de gehe le eerste helft van het volgend jaar. De regering grondt haar overtuiging op de produktiviteitscijfers, die voor 1963 zijn begroot door het centraal planbureau. De produktiviteitstijging zal tussen de 3 en 4 pet liggen voor 1963, waarvan 1,7 pet ongeveer de helft dus in beslag wordt genomen voor verbetering van de A.O.W.-regeling en door de nood voorziening voor de invaliditeitsuitkering. Omdat de halve ruimte van '63 door deze Advertentie hanw^ef Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige pe rioden en overdag iets hogere temperaturen. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rustig strandweer met geleidelijk oplossende bewolking. Zwakke wind tussen zuidoost en zuid. In de mid dag 19 a 20 graden. Zeewater 16 gr. Vooruitzichten: Nog een langzame temperatuurstijging. voorzieningen wordt opgesoupeerd, wil de regering ook een half jaar de lonen sta biel houden. Deze mededeling is door de vertegen woordigers van de Stichting van de Ar beid met gemengde gevoelens ontvangen. Zij bestrijden de cijfers van de regering niet, maar men vraagt zich vooral in werknemerskringen af waarom dit nu moet leiden tot een loonstop. De regering baseert haar zienswijze namelijk alleen op het criterium van de produktiviteits- ruimte, maar het vandaag gepubliceerde S.E.R.-rapport bepleit juist het inschake len van andere motieven voor de bepa ling van de loonshoogte. De heer Veldkamp heeft vrijdag tegen over het bedrijfsleven het S.E.R.-rapport een nieuwe complicatie genoemd, zo ver namen wij. Deze mededeling is echter met de nodige scepsis ontvangen. Het was namelijk al maanden geleden geen geheim meer, dat de S.E.R. de produk tiviteit als enig criterium wilde loslaten. Vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers hebben tot 7 september de tijd om hun standpunt te bepalen. Voorlopig gaan de meeste verbondsbe- stuurders de problemen van de loonpo litiek van zich af trachten te zetten in hun vakantieverblijf. TEHERAN (Reuter) Dr. Ali Amini, de premier van Perzië, is afgetreden. De Sjah heeft dr. Amini verzocht aan te blijven totdat een nieuwe premier is benoemd. Dr. Amini heeft gezegd, dat zijn aftreden is te wijten aan moeilijkheden en aan fac toren die met zijn gezondheidstoestand te maken hebben. Het Perzische kabinet heeft een week lang vruchteloos beraad slaagd over het sluitend maken van de be groting, die een tekort van ongeveer 250 miljoen gulden vertoont. Dr. Amini heeft herhaaldelijk gedreigd te zullen aftreden, als de begroting niet sluitend zou kunnen worden gemaakt. Hij heeft een besnoeiing voorgesteld van de uitgaven voor het ambtenarenapparaat en de bestuursdiensten met vijftien percent. gonnen wordt. (Vervolg op pagina 11 onder „S.E.R.-advies") Het college van rijksbemiddelaars heeft de C.A.O. bouwbedrijf met terugwerkende kracht vanaf 1 maart 1962 goedgekeurd. De voornaamste verbeteringen in de C.A.O., die is afgesloten met de Neder landse Katholieke aannemers- en patroons bond (N.K.A.P.B.), de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Patroonsbond (de N.C.A.B.), De Nederlandse Bond van Bouwondernemers (N.B.B.), de Nederland se Vereniging van Wegenbouwers en de Nederlandse Vereniging Kust- en Oever- werken, zijn: 10 cent loonsverhoging per uur met ingang van 1 maart 1962, terug brengen van het aantal gemeenteklassen van 5 tot 4, vijf cent loonsverhoging per uur met ingang van 1 juni 1963, en een aantal verbeteringen van de zgn. secun daire arbeidsvoorwaarden, onder anderen een verbeterde vakantietoeslag, verlengde ziektegelduitkering en verbetering pen sioenvoorziening. Aan de gewijzigde prestatiebeloning heeft het college zijn goedkeuring niet kunnen hechten. Wel heeft het toegezegd dat over deze aangelegenheid nog nader overleg zal worden gepleegd. Dit is voor twee werkgeversorganisaties de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.) uit de Bond van Aannemers in de Bouw nijverheid, gespecialiseerd in utiliteits- be ton- en waterbouwkundige werken (B.A.B.) aanleiding geweest zich als par tij bij deze C.A.O. terug te trekken. 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Bij hun bezoek aan Suriname ontvin gen Irene en Margriet in Kornelis Kondre een ongekend aantal geschen ken. Het waren vooral Indiaanse gebruiksvoorwerpen. Abbé Roux „Recht hébben op een eigen leven" is maar al te vaak een dooddoener om anderen hun leven te ontnemen. -\x- -r f.v.. (Van onze reportageredacteur) „We hebben de stoffelijke resten van onze jongens liever vandaag dan morgen terug. Daarmee moet haast worden gemaakt voordat het transport onmogelijk wordt!" Dat is de unanieme mening van alle ouders van de acht militairen die sinds de lan dingen van de Indonesische parachutisten op grote schaal begonnen in Nieuw-Guinea zijn omgekomen. Uit de gesprekken die wjj met een aantal ouders hebben gevoerd, uit de ingewonnen informaties en uit brieven die wjj hebben gelezen blijkt slechts dat éne hartverscheurende verlangen der diep getroffen nabestaanden: Laten ze ons althans het stoffelijke overschot teruggeven van het kind dat ze ons hebben ontnomen! Van de acht omgekomenen is echter tot nu toe alleen de loden kist met het ont zielde lichaam van de op 12 juni ten ge volge van een ongeluk met een jeep over leden luitenant H. J. Breek uit Aalst bij Eindhoven in Nederland aangekomen. De vader van het slachtoffer telefoneerde on middellijk nadat hij de jobstijding had ver nomen naar Hollandia en gaf opdracht alles te doen wat een snelle overtocht van het stoffelijk overschot kon bevorderen. De heer Breek wist de weg in de hiërarchie van het ambtelijke en militaire apparaat en beschikte bovendien over de materiële middelen om zijn wensen te kunnen laten uitvoeren. De heer Breek senior is namelijk een der directeuren van Philips. Alle andere ouders van in Nieuw-Guinea gesneuvelde of omgekomen militairen het departement van Oorlog maakt daar een gemillimeterd onderscheid in zijn echter heel eenvoudige mensen die de over komst van het lijk van hun dierbaar kind onmogelijk zelf kunnen betalen. De vaders verdienen hun brood als wegwerker, als timmerman, als stucadoor, als fabrieks arbeider. Ze hebben allemaal in de ver wachting verkeerd dat dezelfde staat die hun hun jongen afnam ook zou zorgen dat die jongen weer terug zou komen. Die hoop is door een reeks negatieve berichten de bodem ingeslagen. Eerst kon het helemaal niet, daarna kon het wel, vervolgens kwam de mededeling dat de nabestaanden zelf het transport moesten organiseren en be talen. Voor de moeder van de gesneuvelde sol daat Gerrit Bos uit Nieuw-Amsterdam in Drente was die laatste mededeling teveel: zij is ten prooi aan een zenuwcrisis. Zij moet haar verdriet vrijwel alleen verstou wen, want vader Bos gaat 's morgens voor dag en dauw naar zyn werk het teren van startbanen op de vliegbasis Twente en komt pas 's avonds laat weer thuis. De ouders van Leo Phijl uit Vaals weten ook niet meer waar ze het zoeken moeten. De oudstrijdersvereniging Madjoe wilde een inzameling organiseren, maar dat lokte twee tegenstrijdige reacties uit. Een deel van de bevolking vond dat dan ook de stoffelijke resten van enige in Indonesië tijdens de politiële acties gesneuvelde mili tairen terug moeten komen wat onder de huidige omstandigheden vrijwel on mogelijk is en de burgemeester gaf geen toestemming voor een collecte, omdat hij dat voor dit doel onwaardig vond. Daarop heeft men het departement van Defensie gevraagd hoe men de zaak dan moest aan pakken, waarop een der ambtenaren geant woord zou hebben: „Het ministerie is geen reclamebureau dat adviezen geeft voor het organiseren van acties!" De meeste ouders roemen dan ook niet bepaald de mate waarin de overheid en het departement van Defensie in het bij zonder van medeleven met de nabestaan den blijk geeft. „We horen helemaal niets meer", zeggen de heer en mevrouw Keve- lam uit Harderwijk en de heer en mevrouw Groels uit Aalst-Waalre. Hun zonen zijn bij Kaimana gevallen, sergeant Kevelam samen met soldaat Klaas Jacob Faber uit Amsterdam tijdens een actie tegen para chutisten, soldaat Groels door een schot uit eigen geweer. Het gemeenschappelijk leed over het verlies van een kind heeft deze families tot elkaar gebracht. Samen ijveren ze voor de terugkeer van het stoffelijk overschot. Het departement maakt echter een onderscheid: sergeant Kevelam en sol daat Faber zijn „gesneuveld", maar soldaat Groels werd het slachtoffer van wat men tegenwoordig eufemistisch een „dienst ongeval" noemt. Dat betekende dat de ouders van Kevelam en Faber wel een brief van de koningin kregen, rrtaar de heer en mevrouw Groels niet. De ouders van marinier Aben uit Deurne, die aan tijdens een auto-ongeluk opgelopen brand wonden bezweek, verkeren in dezelfde om standigheid. Niet alleen ondervinden deze mensen van officiële zijde meer tegen- dan meewerking bij hun pogingen om de stoffelijke resten naar Nederland te krijgen, maar ook heb ben ze geen enkel bericht uit Nieuw-Gui nea ontvangen: ge.en foto's van de begrafe nisplechtigheid, geen persoonlijke bezit tingen van hun jongens of welke andere povere resten ook van wat eens een bloeiend jong leven was.... Vader Keve lam herhaalt Steeds weer wat zijn zoon bij het afscheid op Schiphol half-schertsend zei: „Levend of dood, terugkomen zal ik!" Zelfs het laatste wordt geen werkelijkheid. De heer en mevrouw Pouw uit Utrecht, wier zoon samen met korporaal Phijl sneu velde zijn in zeker opzicht gelukkiger. Zij ontvingen tenminste een mooi fotoboek van de teraardebestelling „met militaire eer". Maar ach, in het kleine huisje aan de Eli- genstraat betekent dat nauwelijks troost. Vader Pouw vraagt zich steeds af: „Waar voor heb ik die jongen grootgebracht". Op het binnenplaatsje koeren de duiven waar aan Victor zo gehecht was en uit een étui haalt mevrouw Pouw het prachtige gouden horloge dat de jongen bij zijn thuiskomst zou hebben gekregen. „Hij had al op 15 mei moeten afzwaaien, maar ze hebben ginds zijn tijd nog verlengd ook", zegt de heer Pouw. In zijn hand houdt hij een verzend lijst van een kist met serviesgoed: het is het cadeau dat zijn zoon van Nieuw-Gui nea uit ter gelegenheid van de vijfendertig- jarige bruiloft van zijn ouders heeft ver scheept. Het is nog niet aangekomen. Mevrouw Groels vertelt dat de burge meester van Aalst kort voor het sneuvelen van haar zoon „geen termen aanwezig" achtte om een verzoek tot vervroegd ont slag uit de militaire dienst, omdat de jon gen thuis nodig was voor het kleine textiel bedrijf, te ondersteunen. Hij behoorde een paar weken later tot de eersten die het echtpaar Groels condoleerden, maar toont zich nu gebelgd omdat mevrouw Groels dat in haar begrijpelijke emotie niet erg waar deerde. Al deze mensen, in Amsterdam en Nieuw-Amsterdam, in Utrecht en Harder wijk, in Aalst, in Deurne en in Vaals ijve ren slechts voor één ding: de thuiskomst van wat eens een geliefd kind was. En ze begrijpen er niets van waarom de regering dit verlangen zo kil-formeel tegemoet treedt, zoals zij evenmin de zin begrijpen van het offer dat zij moesten brengen. „Het is geen kwestie van geld", verzekert men in Den Haag. Men beroept zich op traditie en gebruik. Maar de militairen die omkomen bij de oefeningen in La Courtine of in Duitsland worden wél teruggebracht. Overste De Kroon van de Marinevoorlich tingsdienst zegt zelfs dat het de Marine als men dus van een transport per vliegtuig afziet niets kost, want het schip vaart toch. Het betekent wel een morele belas ting voor de opvarenden, zo voegt hij er aan toe, want de Marine is erg precies in zulke dingen: vlag halfstok en militaire eer onderweg Wij geloven niet dat de nabe staanden die eis stellen. Eerder zullen zij de wrange conclusie trekken dat hun kinderen die als levende burgers heimelijk werden weggevoerd thans openlijk als dode mili tairen zullen terugkeren. LIMA (Peru) (AFP) President Pra- do van de Zuidamerikaanse staat Peru is vanmorgen in zijn paleis gearresteerd en weggevoerd naar de basis van de pant serdivisie, die vanmorgen met tanks het paleis had omsingeld. Een tank had het hek van het paleis geforceerd, nadat de militairen onmiddellijke ontruiming der re geringsgebouwen hadden gelast en ge dreigd met een bombardement. Na het ultimatum begonnen parlementsleden en functionarissen het Congresgebouw te ver laten. Na de arrestatie van president Prado werd het presidentspaleis door militairen bezet. Ook de zetel van de APRA, de partij van Hava de la Torre, kandidaat bij de jongste presidentsverkiezingen, is door militairen bezet. Volgens niet bevestigde berichten zou generaal Odria, kandiaat van de Nationale Unie, besloten hebben in een ambassade zijn toevlucht te zoeken. LUCHTBASIS EDWARDS (Reuter) De Amerikaanse majoor Robert White heeft met een X-15 een recordhoogte van bijna 94,5 kilometer bereikt. Daar majoor White hoger kwam dan 80 kilometer is hij de eerste niet-astronaut die aanspraak kan maken op het ruimtevaardersinsigne, waarmee hjj vandaag door president Ken nedy op het Witte Huis in onderscheiden. Tot nu toe is dit insigne slechts verleend aan vier Amerikanen Alan Shephard, Virgil Grissom, John Glenn en Scott Car penter die ook verder kwamen dan een hoogte van 80 kilometer, maar dan in ra ketten zonder vleugels. Op het hoogste punt van zijn vlucht heeft White drie mi nuten lang in een staat van gewichtloos heid verkeerd. Het toestel was aan de zwaartekracht ontsnapt. Na het Eerste-Kamerlid prof. Querido (P.v.d.A.) he°ft ook het Tweede-Kamerlid Couzy (V.V.D.) de minister van Defensie vragen gesteld over de berichten, volgens welke de stoffelijke overschotten van op Nieuw-Guinea gesneuvelde militairen niet op rijkskosten naar Nederland zullen wor den gebracht. Hij vraagt, of het de minister bekend is, dat deze berichten in grote kringen sterk onbehagen hebben gewekt en of de minis ter niet van oordeel is, dat financiële over wegingen hierbij geenbeslissende rol mo- spelen. Advertentie 55% terylene met kam- garen. Ook In lichtgewicht. Alle maten! Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl LONDEN (Reuter) Het hooggerechts hof te Londen heeft vandaag een verzoek van de hand gewezen om vrijlating van dr. Robert Soblen, die in de Verenigde Staten tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld wegens spionage voor de Sovjet- Unie. Zoals bekend, wordt Soblen in Groot- Brittannië gevangen gehouden nadat hij zich onderweg van Israel naar de Ver enigde Staten verwondingen had toege bracht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1