Hulde voor Selwyn Lloyd in het Britse Lagerhuis Premier Macmillan had het zwaar te verduren Kennedy ontvangt Sovjet- Kroesjtsjevs rede ambassadeur in de V.S. 1 als Ben Bellisten lijken met de dag veld te winnen WERELDNIEUWS r «lllllilllllll 1200 WEEKEND-SHIRTS CONSTANT LAMP Van dag tot dag am Labour dient motie van wantrouwen in Opnieuw nederlaag voor Kennedy in het Congres A merikaans-Russische besprekingen in kritieke fase, beweert '"Praatatoel Communisten krijgen geen kans in de verkiezingen van 12 augustus i Russische vice-premier Mikojan naar Indonesië Uitzonderingstoestand in Frankrijk verlengd 29 Sl WOENSDAG 18 JULI 1962 Vernedering Ongunstige reactie Troostprijs Ziekteverzekering voor bejaarden afgewezen Sir Winston Churchill is alweer op de been EEN BED IN DE HOOFDROL (Op de AUPING 1 Luchtvaartincident Franse regering acht het gevaar nog niet geweken FABLO, KERKO, ELMIOR, KING, TRENCO BARTELJORISSTRAAT 24 HAARLEM i Dr. Soebandrio, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, wordt mor genochtend in Washington verwacht. Dit belangrijke bericht moet de Nederlandse onderahndelaars wel welkom zijn. Niet om dat Soebandrio een gemakkelijk man is in onderhandelingen, maar omdat hij over ruimer volmachten zal beschikken dan enig ander Indonesiër die president Soe karno kon afvaardigen. Uit wat Soekarno in Djakarta heeft ge zegd en tevens uit een V.N.-communiqué kan men opmaken dat het beginstadium inderdaad voorbij is. Dit communiqué maakt thans zo officieel mogelijk bekend, wat dr. Van Roijen reeds onder vier ogen aan ambassadeur Zain had meegedeeld: Nederland aanvaardt het plan-Bunker in principe, het aanvaardt ook de volgorde der fazen die in dat plan geschetst worden, dit alles onder de ene voorwaarde dat vol doende garanties worden verstrekt voor het recht op zelfbeschikking der Papoea's en voor hun andere belangen. Naar verluidt wordt Soebandrio verge zeld door niet minder dan vijf assistenten Ook dit wijst er op, dat de regering in Djakarta het stadium van inleidende infor matieve besprekingen voorbij acht en al thans de hoop koestert dat er nu binnen afzienbare tijd spijkers met koppen zullen kunnen worden geslagen. Officieel komt dr. Soebandrio dan ook om na te gaan of formele onderhandelin gen met Nederland kunnen worden ge opend. Zijn overkomst heeft ook vol doening gewekt op het Amerikaanse State Department. Soebandrio's aanwezigheid bij de besprekingen zal heel wat heen-en-weer getelegrafeer onnodig maken en schept ge legenheid tot serieuze onderhandelingen. De Amerikanen beschouwen de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken in het algemeen als een man, die geestelijk tot het Westen behoort en die ongaarne zijn land onder sterker communistische in vloed zou zien komen. Maar het is moei lijk dit met zekerheid vast te stellen zo lang Indonesië's buitenlandse politiek in verband met de kwestie Nieuw-Guinea ook de steun van Moskou moeilijk kan ont beren. Maandag hebben wij gemeld, dat Indo nesië erop aanstuurt dat de termijn van overdracht van het bestuur over Nieuw- Guinea zo kort mogelijk zal zijn, korter dan de twee jaar die de heer Bunker voor gesteld heeft. De Indonesiërs moeten er echter op rekenen dat zij, indien zij het plan-Bunker drastisch willen amenderen, op stevig verzet zullen stuiten, niet alleen bij de Nederlanders doch waarschijnlijk ook bij Oe Thant, bij Bunker en bij andere Amerikaanse waarnemers. Daar Djakarta dit moet beseffen, wensen optimistische waarnemers in Washington genoemd stre ven van Indonesië niet als al te ernstig op te vatten. De komende dagen zullen uitwijzen of deze optimisten gelijk hebben. Voorlopig kan men zich beter niet aan voorspellin gen wagen behalve aan deze, dat de on derhandelingen moeilijk zullen zijn. Daar om is het goed te weten, dat Nederland bij dit overleg door enige voortreffelijke diplomaten wordt vertegenwoordigd. ontlaadt. Voor verliezers hebben de vaak harde, maar altijd sentimentele Britten in en buiten de sport een zwakke plek. Een luid, langgerekt gejuich was gistermiddag Lloyds troostprijs. Het moreel van de Conservatieve partij heeft door Macmillans „chirurgische in greep, moordenaarsdaad of zeeroversop treden" deze termen worden in de pers de regering ten val te brengen door mid- gebruikt een ernstige knauw gekregen. De politieke crisis is ernstig verscherpt door het feit dat er dertig ministers en staatssecretarissen, ongeveer de helft van de help regeringsploeg, „in volle zee over boord zijn gezet." (Van onze correspondent) LONDEN De Labour-oppositie poogt del van een motie van wantrouwen, waar in spoedige algemene verkiezingen wor den geëist. Waarschijnlijk zal deze motie volgende week in debat komen. In de mo tie staat, dat de regering niet langer het vertrouwen van het volk geniet. Niet pre mier Macmillan, maar de door hem zo onelegant verjaagde kanselier van de schatkist, Selwyn Lloyd, is op het ogen blik de held van de dag. Toen Macmillan gisteren tijdens het vragenuurtje de La gerhuiszaal betrad, viel er een ijzige stilte over tegenstelling met de Het was een vernederend ogenblik, toen Macmillan, terwijl zijn partijgenoten de Ï1C. liPPen op elkaar hielden, binnenkwam en de Conservatieve banken, in schrille de oppositie in hoongelach en spottende hartelijke, bijna kreten uitbarstte. „Aftreden, ..Gooi ze er geestdriftige ontvangst, welke een kwartier allemaal uit!", „Daar is de beul. 20 da- tevoren Selwyn Lloyd ten deel was geval- verde het door de zaal. Toen een der Con- len, toen hij zich naar de plaats op de servatieven Macmillan te hulp wilde ko- achterbanken begaf, waarheen afgetreden men en hem gelukwenste dat hij het hoofd kabinetsleden volgens de traditie verhui- had behouden, terwijl ieder ander het zij- ne dreigde te verliezen (een citaat uit het gericht „If" van Rudyard Kipling) was dit De Conservatieven, ook waarschijnlijk zij opnieuw het sein voor lawaai op de op- die Lloyd niet bepaald vriendelijk gezind positiebanken. Na de geciteerde woorden waren, kunnen de meedogenloze manier, I volgt in het gedicht: And blaming it on waarop Lloyd door Macmillan is behan- y0u (en jou er de schuld van geven), deld, moeilijk verkroppen. Men spreekt De liberale aanvoerder Grimond felici- schande over het feit, dat Lloyd, die een teerde Macmillan met het feit dat dit de sleutelpositie innam en de laatste tijd zelfs eerste maal was dat iemand van de Con- als een mogelijke toekomstige premier be- servatieve fractie hem steunde. De pre- schouwd werd, geen andere functie werd rnier bleef kalm en gebaarde goedmoe- aangeboden. Macmillan was alleen bereid dig. maar hij kon zich in de herrie niet Lloyd in de erfelijke adelstand te verhef fen om hem veilig in hel Hogerhuis op I te bergen, zonder veel kans ooit weer een nieuwe actieve politieke rol te spe len. Daarvoor bedankt Lloyd. Hij zit nu als de martelaar en het geweten van de Conservatieve partij, in het Lagerhuis, waarbij hij in reserve blijft om, mogelijk in triomf in het regeringskasteel te wor den binnengehaald of, indien de Tories uit eindelijk het onderspit zouden delven, mis schien als onbetwistbare oppositieleider weer voor de dag te komen. verstaanbaar maken. Men schaterlachte later toen Macmillan, sprekende over kembomproeven, het woord aardbeving gebruikte, maar de premier nam geen no titie meer van zijn wilde tegenstanders. Ook Reginald Maudling, de nieuwe kan selier van de schatkist, werd koel door zijn partijgenoten ontvangen. Niemand juichte toen hij binnenkwam. Buiten het parlement waarschuwde de voorzitter van de Jong-Conservatieven dat de ongelooflijke vernedering voor Selwyn Lloyd op de partij zou terugslaan. Het was een bittere dag voor Macmillan die tot dusver slechts door enkelen werd geprezen voor zijn doortastend optreden. De eerste reactie van de publieke opinie is ongunstig. Een peiling toont aan dat de meerderheid der ondervraagden geenszins onder de indruk is van het nieuwe kabinet en van mening is dat dit niet zal zijn op gewassen tegen de problemen van deze tijd. in de algemene critiek hoort men de weerklank van een algemene aanpassings crisis. Macmillan heeft geprobeerd zijn re gering en partij aanvaardbaarder te ma ken voor hen, die al zolang blijk geven van een onberedeneerd onbehagen in de al gemene maatschappelijke en internatio- naal-politieke ontwikkeling. Op dit histori sche ogenblik, nu Groot-Brittannië aan Europa's deur klopt, schijnt alles op losse schroeven te staan. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse se naat heeft een wetsvoorstel verworpen waarbij medische zorg voor ouden van dagen zou worden ingevoerd. Opnieuw bleken de progressieve Democraten niet voldoende talrijk om de actie te doen slagen, die president Kennedy zeer ter harte gaat. De conservatieve Democra ten en de Republikeinen torpedeerden het plan dat met 52 tegen 48 stemmen werd verworpen. De senaat nam een motie om de voor gestelde nationale ziekteverzekering voor bejaarden voorlopig te laten rusten. 21 Democraten en 31 Republikeinen stemden vóór de motie en 43 democraten en 5 republikeinen tegen. Twee weken geleden heeft het Huis van Afgevaardigden Ken nedy's landbouwwet verworpen, zo mede het wetsontwerp tot instelling van een departement voor Stedelijke Ontwikkeling. Dr. George Fister, voorzitter van de LONDEN Sir Winston Churchill heeft, I Artsenbond, zei dat de stemmingsuitslag voor de eerste maal sinds zijn val, in het m het belang van het publiek is. Hij ziekenhuis zonder hulp van zijn bed naar zei niets te voelen voor wat hij noem een stoel aan de andere kant van de ka- de een gesocialiseerde geneeskunde, mer gelopen. Dit is een triomf voor zijn De president heeft de gelegenheid aan dokters, zowel als voor zijn eigen wils- gegrepen tot het houden van een eerste kracht. Aangenomen mag worden dat de toespraak in de verkiezingscampagne voor complicaties in de ademhalingsorganen november. Kennedy sprak van „een ern- voorbij zijn. stige tegenslag" voor alle ouden van da In het laatste bulletin dat maandag werd gen en voor alle kinderen, die eventueel gepubliceerd, is gezegd dat de patiënt goed ouders zouden moeten onderhouden. Hij volgende bulletin zal zei in januari 1963 in het nieuwe congres een wet te zullen indienen die vooruit strevender zal zijn en die ongewenste toe standen niet zal laten voortbestaan. Het algemene oordeel luidt dat, ofschoon Lloyd niet bij machte was zijn politiek de glans te geven, welke deze misschien verdiende, omdat hij geen „showman" is, hij consequent de grondslag heeft gelegd voor een economisch herstel, zodat zijn op volger de vruchten zal plukken van Lloyds beleid. In wezen zijn de Conservatieven, die herhaaldelijk Lloyds hoofd hebben ge- eist, van hun eigen moed om zich van hem te ontdoen zo hevig geschrokken dat hun schuldgevoel zich in uitbundige lof vooruit gaat. Het vrijdag uitkomen. WASHINGTON (Reuter/AFP/AP) Pre sident Kennedy heeft dinsdagavond een onderhoud gehad met de Russische am bassadeur, Anatoli Dobrynin, en met hem gesproken over Berljjn, Laos en de ont wapening. Dit was het eerste gesprek in een serie. Het periodieke overleg geschiedt op verzoek van de president. Naar verluidt heeft Kennedy de ambassadeur te verstaan gegeven, dat over een terugtrekken van de westerse troepen uit Berlijn niet te praten valt en dat het Westen ten aanzien van Berlijn vastbesloten is. Er waren bij het eerste overleg geen adviseurs of tolken aanwezig. Dobrynin spreekt vloeiend Engels. Amerikaanse ambtenaren waarschuwden dat er geen speciale betekenis aan deze ongewone stap van de president moet worden gehecht. Dobrynin heeft de president slechts een maal tevoren ontmoet sedert hij op 30 maart zijn geloofsbrieven overhandigde De president en de ambassadeur spra ken onder meer over de huidige bespre kingen over een verdrag tot verbod van kernwapenproeven. Dobrynin heeft ver scheidene malen met de minister van Bui tenlandse Zaken Rusk over Berlijn gespro ken ter verduidelijking der wederzijdse standpunten. MOSKOU (AFP) De Amerikaans- Russische besprekingen over het probleem van het Duitse vredesverdrag en de nor malisering van de toestand in West-Ber- lijn op basis van dit verdrag zijn in een kritieke fase gekomen, zo meldt het Rus sische regeringsblad „Izvestia Het blad zegt dat het verkeer zowel het burger lijke als het goederenverkeer van en naar West-Berlijn volkomen verzekerd is op basis van de Russische voorstellen. Wat willen de westelijke landen dan?, zo vraagt het blad zich af. Het antwoord luidt: handhaving van hun strijdkrachten in West-Berlijn en anders niet. De „Izvestia" wijst er dan op, dat vrij wel alle militaire bases geliquideerd zijn In Saoedi-Arabië, Marokko, Algerije en Laos zijn ze opgeheven. Hoe kan men dan hopen óp handhaving van een NAVO-basis in het machtige kamp der socialistische landen? Er is maar één uitweg, namelijk een vredesverdrag en de normalisering van de toestand in West-Berlijn op basis van een dergelijk verdrag. In elk geval, aldus het blad, is aan de NAVO-basis, die West-Berlijn in feite is, geen lang leven meer beschoren De basis zal slechts voortbestaan tot de ondertekening van het Duitse vredesverdrag. OTTAWA (Reuter) De Russische ambassade te Ottawa heeft de rede, die premier Kroesjtsjev vorige week op het Vredescongres te Moskou heeft uitgespro ken, in haar geheel als advertentie laten afdrukken in het blad „Ottawa Journal Dit vergde drie pagina's. De rede is ook als advertentie van ruim twee pagina's verschenen in het Britse blad „The Guardian", geplaatst door het Mos kouse persbureau Novosti Advertentie Dat feomt méér voor - heeft u soms ook de Franse film „Het Bed" gezien? Die was verrukkelijk en de verwachtingen rond „Cleopatra" zijn dus hoog gespannen! En omdat het een kleurenfilm is, werd aan de Auping Fabrieken in Deventer gevraagd om welke Cleopatra het ging: die met de rode balken, de blauwe of de zwarte Cleo met afroteak. Nu, Auping hielp de stellers van deze vraag gauw uit de droom wat de hoofdrol in de film betreft. Maar het blijft een feit, dat de fraai gebouwde en geklemde Cleo patra van Auping een hoofdrol speelt in de modern en smaakvol ingerichte slaap- of zit/slaapka mer. Met dat prachtige divanbed helpt Auping ons niet uitmaar in een „droom"! (Van onze correspondent) PARIJS In de politieke wedloop met de premier van de Algerijnse regering Ben Khedda, lijkt, zo is de algemene indruk in Parijs, Ben Bella zijn voorsprong steeds verder te vergroten. Dat Ben Khedda zijn achterstand binnen de 25 dagen, die Al gerije nog scheiden van de verkiezingen, alsnog zou kunnen inlopen, lijkt dan ook niet zeer waarschijnlijk. De scheuring on der de Algerijnse nationalisten is een vol dongen feit en elk der beide vleugels be heerst een deel van het land. In Tlern- cen, waar Ben Bella zijn hoofdkwartier in een luxueus hotel heeft gevestigd, vereni gen zich rond deze vice-premier en zijn al of niet officieel afgezette kolonels steeds meer figuren, die uit het andere kamp zijn overgelopen. Door de scheuring worden ook nog al wat praktische problemen opgeworpen Een dier problemen is de moeilijkheid in Zwitserland bij de bank van het F.L.N de gelden op te nemen die daar vroeger, toen de politieke eendracht nog heerste, waren gedeponeerd. Voor die operatie moeten namelijk door vier ministers hand tekeningen worden geplaatst'. De rebellen in West-Algerije hebben het aftreden geëist van premier Ben Yous- sef Ben Khedda en zijn gematigde rege ring. Ex-vice-premier Mohammed Kht der zei op een persconferentie in het rebel lenhoofdkwartier te Tlemcen dat Ben Khedda en zijn regime „een groep usur pators vormen, waarvan het aftreden een intelligent besluit zou zijn dat ons zou hel pen te komen tot een oplossing" van de crisis. Het lijkt duidelijk dat de militaire be velvoerders zich in grote meerderheid achter Ben Bella zullen scharen, die van af het begin geëist had dat het F.L.N. parlement bijeen zal worden geroepen om het geschil tussen de beide stromingen te beslechten. Men ziet niet goed hoe Ben Khedda, wiens positie zienderogen afbrok kelt, zich tegen deze eis, die bovendien handig met democratische leuzen wordt versierd, nog heel lang kan blijven ver zetten. Ook buiten Algerije, doch binnen het Casablanca-blok vim zes lijkt men zich met het interne conflict van de Algerijnse politiek te willen gaan bemoeien. De pre sident van de Mali-republiek. Modiba Kei- ta, moet zijn bondgenoten al hebben op geroepen, voor een conferentie om ver dere stappen te overwegen, waarvan men vrezen moet dat ze zullen leiden naar de verwijdering van Ben Khedda, die naar de algemene indruk het eerste kind van de rekening dreigt te worden. ROCHER NOIR (Reuter/AFP) Het voorlopend uitvoerend orgaan van Algerije Een ander Parijs Verschillende keren al heb ik Parijs gezien en van velerlei kanten, maar nog nooit heb ik 't gezien als nu: op kilometers afstand, 's nachts om twee uur en vanaf de uit het noorden komende route nr 2, die zich als een pijl tot middenin haar hart boort. Wij hebben om zes uur 's avonds met een auto vol leeftijd en textiel en harten vol vakantievreugd en plezierige plannen, het verregende huis de rug toegekeerd. Bij Brussel wordt het schemerig en we ver dwalen heel even omdat de stad op haar heuvel ons meer weet te boeien dan de kaarten op onze schoot. Zij is als een forse heerszuchtige matrone die van de beste luie stoel af haar omgeving bedilt en domineert. In donker stormen we op Bergen af, nemen het en dan komt de grens. Grenzen malen er vandaag de dag niet om of je erover wilt, de belangstelling voor je hebben en houden, je doen en laten. is lauwer dan lauw. Men wijst enkel met j een verveelde duim dat je maar doen moet wat je niet laten kunt. Door mistflarden, eindeloos land en grijze ingeslapen dor pen naderen we tegen tweeën Parijs. Maar geen kaart, geen Michelin, geen ANWB heeft ooit de moeite genomen haar klanten erop te wijzen welk een onverge- I lijkelijke benadering van de stad deze weg via Laon en le Bourget zijn nachte lijke berijders heeft te biedeneen gan se horizon vol licht. Lichten onder, boven, naast en óver elkaar, één wenkend oog daar bovenuit: de Ei feitoren. Een lange I brede ceintuur vol bewegende, lokkende, pinkende lichten is de horizon, van oost tot west. Wij staan lang in de donkere nacht te kijken naar dit volmaakt onbe kende, fascinerende Parijs en dan zoeken we verder onze weg totdat we zelf in het hart van de gigantische lichtende cein tuur zitten. Het is er stil. De straten zijn uitgestorven. Het kolkende rumoer van de wereldstad verlamd door slaap. Auto's als in elkaar gehurkte diertjes staan grauw j j- u en nutteloos langs de trottoirs. De Champs heeft een kieswet aanvaard, die het een-1 gjyS^es jjais een glinsterende verla- partijstelstel begunstigt en de weg voor tm baan onder de zwarte hemel en over de communistische partij en andere mm- ggn krankzinnlge iege piaCe de la Concorde derheidsgroeperingen verspert. Het orgaan gn waf emotioneel geladen straatna- bekrachtigde het besluit om de verkie- mgr) komen we dan plotseling in de on- zingen op 12 augustus te houden. De Al- werkeüjke drukte van de Hallen, 't Is drie gerijnen zullen dan de 196 leden van de yur pn mannen rijden af en aan met lor- eerste Algerijnse Nationale Vergadering I rjes voi varkenskoppen, perziken, gehal- kiezen en zich tevens via een referendum, veerde bloedende koeien, krulandijvie, nis- uitspreken over de bevoegdheden van de- senjven en hardgroene sperziebonen. Hel- a tm— BERLIJN (DPA) De Amerikaanse militaire missie in Berlijn heeft bij de Russische autoriteiten geprotesteerd om dat een Amerikaanse DC-3 in de noorde lijke luchtcorridor naar Hamburg door een Russische straaljager zou zijn lastig gevallen. De Russische machine zou het Amerikaanse vliegtuig zijn genaderd tot op 100 tot 150 meter. Het is de eerste keer sinds februari dat van een ontmoeting tus sen een Russische en westelijk vliegtuig in de luchtcorridors melding gemaakt wordt. TOKIO (AP) De Russische vice-pre mier Anastas Mikojan zal zaterdag op uit nodiging van president Soekarno een be zoek aan Indonesië brengen. De woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsono, zei dat de uitnodiging onder meer verband houdt met de officiële opening van het nieuwe sportstadion in Djakarta, waar vol gende maand de Aziatische spelen gehou den zullen worden. Het stadibn kan honderdduizend toe schouwers bevatten en is het voornaamste onderdeel van een sportcomplex, dat door Indonesië in samenwerking met de Sovjet unie is gebouwd voor de vierde Aziatische Spelen, die op 24 augustus beginnen. ze Assemblee. Het orgaan besloot voorts, dat de 196 leden van de Nationale Ver gadering per departement en bij gewone meerderheid gekozen zullen worden. De Europese bevolkingsgroep krijgt recht op 16 van de 196 zetels. PARIJS Door middel van de Franse staatscourant heeft de president der re publiek bekend gemaakt, dat de uitzonde ringstoestand, die indertijd werd afgekon digd wegens de bedreiging van de veilig heid door de O.A.S., tot einde mei 1963 zal worden verlengd. Door deze verlenging zal het de president ook in de toekomst verder mogelijk blijven staatsgevaarlijke elementen zonder vorm van proces voor bepaalde tijd te interneren. De verlenging van deze uitzonderingstoestand heeft in po litieke kringen wel enige verrassing ge wekt, nu daags tevoren de O.A.S.-aanhan- gers juist uit de interneringskampen wa ren bevrijd. Een brief, die de Algerijnse dr. Perez aan verschillende andere O.A.S.-leiders, onder wie ex-premier Georges Bidauit, heeft geschreven en die dezer dagen door de politie werd onderschept, wordt door de regering wel aangegrepen om te bewij zen, dat het gevaar nog altijd niet is af gewend. In zijn brief verdedigt Perez zich tegen de beschuldiging, dat hij met een oorlogs buit van 450 miljoen oude franc, ofwel ruim drie miljoen gulden aan de haal zou zijn gegaan. Hij kondigt voorts aan dat de revolutionaire strijd tegen de Franse rege ring van zijn kant uit het buitenland zal worden voortgezet. verlichte bistro's, agenten, auto's, man netjes in stofjassen middenop de straat aan lessenaars orders boekend, geschreeuw, en geroep. De nachtelijke handel in volle gang. We eten uiensoep omdat dat zo moet van Jan Brusse en vredig stinkend, bekaf en volverbaasde indrukken, vallen we, scheefzittend in de auto, in slaap De Seine schuifelt stil en grauw lings langs ons heen. Een verpauperd medemens slaapt een eindje verder op een op de keien ge drapeerde lap zijn groezelige slaap. Een auto glijdt over de brug recht vooruit. De lucht wordt grauw inplaats van zwart. Het is kwart voor vier. Het zal gauw dag zijn in Parijs. Cri Stellweg Advertentie normale prijs 22.50 - 17.90 NU v.a9.80 J Kampeerders in Zuid-Frankrijk moes ten in het holst van de nacht opbreken uit campings in de bossen van l'Este- rel bij Théoule en Mandelieu. Zij zoch ten voorlopig hun heil aan de kant van men opgegaan. de weg. Vijfhonderd kampeerders kre gen later tijdelijk onderdak in La Cio- tat, terwijl 750 brandweerlieden en militairen het vuur bestreden. Onge veer 1500 hectare bos is al in vlam- Samenzwering. Uit een voorbijrijdende auto heeft men maandagavond met een machinegeweer op het paleis van de aartsbisschop in Rio de Janeiro gescho ten. De aartsbisschop, mgr. De Barros Camara, die op het ogenblik van de aanslag niet thuis was, was van mening dat deze aanslag een onderdeel is van een samenzwering tegen de kerk. „Men heeft al de onbeschaamdheid gehad om een bom in het Vaticaan te plaatsen. Wij moeten daarom niet versteld staan over terroristische aanslagen tegen de kerk in andere delen van de wereld, aldus mgr. De Barros Camara tegen gou verneur Lacerda. Hitte. In de afgelopen zeven dagen zijn bijna twintig kinderen in Noord-Mexico tengevolge van een hittegolf gestorven. Volgens berichten uit Monterre worden 1440 kinderen medisch behandeld: 200 van hen liggen in een ziekenhuis. In de armenwijk van Monterrey, waar de wa tervoorziening onvoldoende is, zijn de meeste slachtoffers van de hitte, die tot 40 graden Celcius is gestegen. Omlaag gestort. Nabij Grenoble is de ca bine van een kabelbaan kort na het be gin van de afdaling van de ruim 1900 meter hoge berg Moucherotte, omlaag ge stort. Vier van de inzittenden werden ge wond. De verongelukte passagiers werden met een hefschroefvliegtuig in veiligheid gebracht. Op hoog niveau. De 37-jarige Amerikaan William Bass uit Chicago, die op 2 juli tot een jaar gevangenisstraf is veroor deeld, omdat hij te Madrid in een taxi een portret van het Spaanse staatshoofd generaal Franco had verscheurd, is door de Spaanse regering uitgewezen. Volgens officiële persoonlijkheden is het besluit tot uitwijzing „op hoog regeringsniveau" genomen en was het de bedoeling Bass op een vliegtuig te zetten naar Rome. Vijf maanden. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn ongeveer 1800 Oost duitsers naar west-Berlijn ontsnapt, zo is officieel in West-Berlijn bekendge maakt. Vóór het sluiten van de sector grens werd dit aantal op een dag bereikt. Kevers. De tweeduizend kevers, die het afgelopen weekend per ballon een vlucht van 1900 km hebben gemaakt, hebben de kosmische straling in de ruimte over leefd. De apen en hamsters zijn tijdens deze vlucht omgekomen omdat de zuur stofinstallatie en de verwarming tijdens de vlucht met de ballon op hoogten van 38 tot 39 km niet gefunctioneerd hadden. In de val. In Bury (Noord-Engeland) is een man veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf omdat hij had ingebroken in een bank. Toen de dief, een 37-jarige vader van zes kinderen, eenmaal bin nen was kon hij er niet meer uit, zo dat hij teneinde raad de politie opbel de om hem te verlossen. Hij wilde de werksters, die vroeg in de morgen het gebouw schoonmaken, niet verschrikken, zo zei hij. Asiel. Een eenmotorig Cubaans vliegtuig van Russische makelij is op het vliegveld van Miami in Florida geland. De zes in zittenden hebben asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Onlusten. In de provincie Manabi van de Zuidamerikaanse staat Ecuador is een algemene staking tegen de economische politiek van de regering uitgebroken. De staking in de grootste meelfabriek in Guayaquil duurt voort en de nationale unie van onderwijzers in Quito is even eens in staking gegaan. Een meisje van tien jaar kreeg een kogel in het been en een onbekend aantal anderen werd tevens gewond tijdens een aanval van een onrustige menigte op het paleis van president Carlos Julio Arosemena in Qui to. l

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3