De vijftig best verzorgde boeken van Amerika President Kennedy aanstaande maandag rechtstreeks via „Telstar" op de Nederlandse beeldschermen Orkestenverbond laakt rapport-Witteman Zomerexpositie van Arti et Amicitiae Prijzen voor korte ver halen van PEN-Club- leden „V eronica"-propaganda voor Frans Halsexpositie Nieuw letterkundig tijdschrift „Merlijn" Reuter-correspondent in Moskou kreeg uitbrander De „Muiterij op de Bounty" opnieuw verfilmd met Brando in de hoofdrol Op 26 juli Telstar "-gesprekken tussen Europese en Amerikaanse steden GRAND GALA DES ARTISTES HQDEH WOENSDAG 18 JULI 1962 Vestigingseisen gewenst bij verkoop klassieke grammofoonplaten Boek over Nijmegen in de oorlog verschijnt niet MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA weergaloze manifestatie Wegens doorgeven van onjuist bericht" De Dromedaris weigert expositie Methodistische waarnemer naar Concilie in Rome Negen Muzen een De radio geeft donderdag elevisteprogramma Het bestuur van het orkestenverbond (Verbond van Verenigingen van Leden der Nederlandse Symphonie-orkesten), heeft aan de staatssecretaris van het ministe rie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, het volgende telegram gezonden: „Nadat de commissie Witteman een jaar geleden haar rapport heeft uitgebracht, wordt het thans gepu bliceerd op een tijdstip waarop het on mogelijk is het standpunt van het voltal lig bestuur van het orkestenverbond te bepalen, hetgeen wij bijzonder betreuren. Wij volstaan derhalve met als de voor lopige mening van het dagelijks bestuur uit te spreken dat het rapport, en nog in mindere mate het besluit dat u op grond daarvan hebt genomen, ons weinig bevre diging kan schenken". „Van een totale herwaardering aldus het telegram van het beroep van or kestmusicus, die wij herhaaldelijk in het openbaar en bij de commissie-Witteman hebben bepleit is ook nu geen sprake. On danks dat zulks herhaaldelijk in uitzicht is gesteld heeft een wezenlijk overleg met de orkestmusici over de hoogte van hun salarissen ook nu niet plaats gevonden, zodat wederom niet is voldaan aan ele mentaire eisen die in deze tijd gelden voor de verhouding tussen werknemers en werkgevers. De conclusies van de commis sie inzake het veilig stellen van het Con certgebouworkest als nationaal orkest stel len ons bijzonder teleur. Om al deze re denen protesteren wij tegen de gevolgtrek kingen van de commissie-Witteman, en in niet mindere mate tegen het besluit dat u op grond daarvan hebt genomen Wij stellen ons voor daarop binnen afzienbare tijd terug te komen". Het bestuur van de stichting „Het Utrechts Stedelijk Orkest" heeft tijdens een vergadering in Utrecht een telegram ge zonden aan de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin het zijn ontevredenheid betuigt over het derde rapport Witteman. Het bestuur van het Residentie-Orkest heeft aan de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen het volgende tele gram gezonden: „Bestuur, directie en le den van het Residentie-Orkest spreken hun voldoening uit over de erkenning van de artistieke prestaties van het Residentie-or kest in binnen- en buitenland, door uwe excellentie overeenkomstig het derde rap port Witteman aanvaard. Zij zien deze erkenning als een belang rijke stimulans op de weg die het Resi- entie-Orkest zich voorstelt te gaan, een verhoging van het artistieke peil". De persconferentie die president Kennedy maandag 23 juli zal houden zal voor een deel rechtstreeks via de satelliet „Telstar" naar Europa (ook Nederland) worden gezonden, zo deelt het Witte Huis mee. De persconferentie zal om drie uur in Washington beginnen (20 uur Westeuropese tijd). De perschef van het Witte Huis, Salinger, zei dat dit tijdstip is gekozen omdat de Telstar dan in een gunstige positie is. Amerika zal een programma van actualiteiten, waaronder een gedeelte van Kennedy's persconferentie, naar Europa zenden. Het programma naar EuroDa via Telstar (bij de 123ste omwenteling van de satelliet) zal om 20.00 uur Nederlandse tijd beginnen en ongeveer 15 minuten duren. Telefonisch zal via „Telstar de vertaling naar de diverse landen worden gezonden. UIT RUSHMORE zal het 350 man tel lende koor van The Mormon Tabernacle of Salt Lake City uitgezonden worden. In het programma zullen ook de 18 meter hoge koppen in de berghelling van Wash ington te zien zijn van Jefferson, Lincoln en Roosevelt. Om ongeveer 23.00 uur Ne derlandse tijd dezelfde avond zal er een uitzending van 15 minuten van Europa naar Amerika komen. Het Europese pro gramma zal uit een korte inleiding en drie delen bestaan. Het eerste deel toont de uitgestrektheid van het Eurovisienet en omvat beelden vanuit Gaellivare, gelegen boven de poolcirkel in Noord-Zweden, de zuidkust van Sicilië, Wenen en het meest westelijke punt: Land's End in Groot-Brit- tannië. Het tweede deel zal beelden van Europa's kunstschatten tonen: in Parijs Londen, Belgrado en het Vaticaan. Het derde en laatste deel brengt de Amerikaan se kijkers naar de Cern te Genève, naar de Hoogovens te Duisburg, de opera te Rome, de Champs Elysées en een nieuws agentschap te Parijs. Vanuit Engeland zul len hieraan waarschijnlijk nog beelden worden toegevoegd van „iets moderns en iets traditioneels". De producer van dit Eurovisieprogramma is de heer Aubrey Singer. Het Engelse commentaar voor de Amerikaanse kijkers wordt gesproken door de heer Richard Dimbleby van de B.B.C., terwijl de technische leiding zai berusten bij de heer Eric Griffiths van het technisch centrum van de Europese Radio Unie te Brussel. De Amerikaanse uitzending zal van An dover (Maine) naar „Telstar" gaan en van Tot 13 augustus houdt het Amsterdam se Arti et Amicitiae zijn zomertentoon- stelling. En daarna zal men de exposi ties van Arti een tijd moeten missen daar deze aan het Rokin gevestigde ver eniging gaat verbouwen. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de jury dit keer zeer mild geweest is, opdat de le den nog zo veel mogelijk konden profi teren van deze voor langere~tijd laat ste gelegenheid in eigen gebouw iets te vertonen. Het hangt er nu vol en de ge middelde kwaliteit is toch wel laag te noemen. Schilderijen konden voor deze ex positie niet ingezonden worden. Men ont moet dus grotendeels „kleingoed", waar onder het overigens aardig zoeken is. Mij beviel in de eerste plaats de in zending van prof. Otto B. de Kat, waar onder twee elders al eerder vertoonde aquarellen, maar ook een nieuwe, waar in de met de olieverf geboekte winst ook met waterverf werd behaald. Bij het noe men van enige verdere voorkeuren volg ik de catalogus. Na een mooi portretje van Joh. Bauer-Stumpff noteerde ik een drietal tekeningen van Henk Broer, ge maakt tijdens repetities van het Residentie Orkest. J. Cuppen bewijst de waarde van zijn nog jonge lidmaatschap voor Arti met twee bescheiden zaken. Een verras sing was mij een kleine tekening van een muciserende figuur van J. F. van Deene. Het „International Writers Fund" van de Internationale PEN-club heeft onlangs een prijsvraag voor auteurs over de gehele wereld uitgeschreven voor korte verhalen. Er kon alleen door leden van de PEN-Club aan worden deelgenomen. De drie be schikbare prijzen waren vijfhonderd, drie honderd en tweehonderd dollar groot. De jury bestond uit de schrijvers Storm Jameson (Engeland), André Maurois (Frankrijk) en Whit Burnett (Amerika). De eerste prijs is thans toegekend aan de Deense prozaïst en toneelschrijver C. E. Soya, de tweede aan de Griekse auteur mevrouw Ersi Seferiades Haztimihali, en de derde prijs werd verdeeld tussen de in Amerika levende Russische schrijver Wla- dimir Kapitasjka en de Engels-schrijvende Zuidafrikaanse auteur mevrouw Constance Young. De jury heeft van de vele inzendingen nog een aantal op eervolle wijze vermeld. Onder deze bevindt zich een inzending van de Nederlandse, in Bussum woonachtige, schrijfster Nel Noordzij, voor een kort ver haal waarvan de Engelse titel luidt: „Nothing to eat". SER adviseert: De betreffende commissie van de SER heeft de staatssecretaris van Economische Zaken geadviseerd, een vestigingsbesluit vast tc stellen voor de kleinhandel in gram mofoonplaten, waarvan de werkingssfeer echter beperkt zou moeten worden tot de handel in zgn. extended play en langspeel platen. Voor het verkopen van deze pla ten, die hoofdzakelijk klassieke en moderne muziek van hoger gehalte bevatten, acht de commissie het stellen van eisen inzake kredietwaardigheid, handelskennis en vak bekwaamheid gewenst. De commissie acht deze eisen niet no dig voor het verkopen van singles, die in het algemeen tot het populaire genre behoren en een speelduur per plaatkant hebben van minder dan vijf minuten. Kurt Löb toont, meen ik, voor het eerst litho's. De techniek moet hem wel lig gen en men kan benieuwd zijn naar zijn vervolg in deze. C. J. Maks exposeert zijn royale aquarellen, die toch wel bij zonder knap zijn en meestal ook aan trekkelijk. J. R Mensinga. bekend misschien uit „In 't Goede Uur", is vertegenwoordigd met grafjek. P, Damave met werk, van een geest, die menook iri Hadrlem eer der ontmoette. Theo Michels vertoont een auqarel van een kwaliteit als van die, welke ik op zijn expositie bij Galerie Uittenhout zo bewonderde en een vlotte impressie van Port Vendres' vuurtoren. Reisschetsen als die van B. Peizel zijn meestal plezierig, zoals ook die van J. Sluijters Jr. H. J. Slijper verraste mij met een misschien nog wat nuchtere, maar toch zeer kundige aquarel. Iets bijzonders ontmoet men dan weer in Sorella's „De Ijdeltuitjes", een pastel naar twee aangeklede cherubijntjes. Fraai is een stilleven van B. Westendorp-Osieck. Geurt Brinkgreve en Nico Onkenhout ver tonen voorbeelden van de moeilijke pen ning-kunst. Nic Jonk en H. van LitK zijn verantwoordelijk voor de voor mij boeiend ste plastieken. Bob Buys Sinds 16 juni wordt door radio- Veronica vijf maal per week tussen half-een en één uur in de agenda de vol gende tekst over de Frans Halsexposi tie uitgezonden: „Het Frans Halsmuseum in Haarlem bestaat dit jaar honderd jaar. Ter gelegenheid hiervan loopt tot 30 sep tember in dit museum een grote Frans- Hals-jubileumtentoonstelling, waarin wer ken van Frans Hals uit internationaal, nationaal en gemeentelijk bezit zijn bijeen gebracht". Deze aanbeveling in de gratis agenda zal tot en met 30 september worden uitgezonden. Wegens ziekte van de programaleider van radio-Veronica kon men ons aldaar niet meedelen wie de opdracht voor deze reclame heeft verstrekt. Wél werd ons ver zekerd dat deze agenda-„items" nooit zon der opdracht van buiten het bedrijf wor den uitgezonden. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, deelde ons mee niet te weten dat zijn mu seum op deze wijze door „Veronica" be gunstigd wordt en ook wethouder D. J. A. Geluk bleek er niet van op de hoogte te zijn, maar was door het nieuws niet onaan genaam verrast; „Ik heb er niets op te gen". De heer Pleyte d'Ailly van de afde ling propaganda van de Frans Halsexposi tie kende de uitzending wel, maar kon ons niet meedelen wie deze gratis propaganda voor de expositie heeft uitgelokt. „Mis schien hebben ze daar een folder van de expositie gekregen en toen de mededeling in de agenda opgenomen". De eerder gepubliceerde veronderstel ling, dat het door prof. L. J. Rogier te schrijven boek over Nijmegen in oorlogs tijd voorlopig niet zal verschijnen, blijkt juist te z(jn. Professor Rogier heeft b(j het bestu deren van de dossiers verscheidene feiten aangetroffen, die enkele thans „achtens waardige Nijmegenaren" in opspraak kun nen brengen, zodat zij het gemeentebe stuur heeft voorgesteld, nog maar een poosje te wachten met het publiceren van het boek. B. en W. hebben zich bij deze zienswijze aangesloten doch prof. Rogier toch in het bezit gelaten van 't honorarium. Prof. Ro gier is nu uitgenodigd een boekwerk te schrijven over het concern Vroom en Dreesmann. „Telstar" naar stations in Goonhilly (Corn wall, Engeland) en naar Lannion (Frank' rijk). Daar zal zij gerelayeerd worden naar zestien landen van de Europese Radio Unie Oostenrijk, België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Engeland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden, Zwitserland, West-Duitsland en Joegoslavië. Telefoongesprekken. VIA TELSTARzullen op 26 juli te lefoongesprekken gevoerd worden tussen 23 steden in de Verenigde Staten en 23 steden in zestien Europese landen. Twee Nederlandse gemeenten zullen aan dit pro ject deelnemen. Dat zijn Nijmegen, dat telefonisch contact zal krijgen met de hoofdstad van de staat New York, Albany en Koudekerk aan de Rijn (Zuid-Holland) van waaruit een gesprek gevoerd wordt met de Californische gemeente Artesia. Zowel tussen Nijmegen en Albany als tus sen Artesia en Koudekerk aan de Rijn bestaan langdurige vriendschapsbanden De gesprekken zullen elk vijf a zes mi nuten duren en worden gevoerd door de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. Hustinx, met de burgemeester van Al bany, de heer E. Cording jr. en met de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Albany de heer Robert Young; voorts door de burgemeester van Koudekerk aan de Rijn, de heer Q. Waverijn, met de bur gemeester van Artesia, de heer P. Par ker. met het gemeenteraadslid D. Seldeen en met wethouder E. W. Medley. De ge sprekken zullen vermoedelijk in de avond uren worden gevoerd als het in Amerika nog middag is. In totaal zullen ongeveer 75 Europeanen met 75 Amerkanen via de satelliet spreken. Dit grote aantal is mogelijk, doordat de communicatiesatelliet in staat is tien tele foongesprekken tegelijk te relayeren. De verbinding wordt verzorgd door de Ame rikaanse telefoonmaatschappij Bell Tele phone in samenwerking met de nationale telefoonbedrijven in zestien Europese lan den. De gesprekspartners zijn uitgezocht door de United States Information Agency en de Amerikaanse vereniging van Ge meenten. Behalve de autoriteiten uit-ge'- meenten zullen ook enkele vertegenwoor digers van Amerikaanse en Europese uni versiteiten gesprekken met elkaar voeren. (Van onze kunstredacteur) Het tijdschrift „Cartons voor Letterkun de", waarvan de redactie sinds de oprich ting gevormd werd door Johan Polak, Rob. van Gennep, Martin Veltman en E. Janssen Perio, moet het bijltje er bij neer leggen, na drie jaar in totaal 30 num mers ongesubsidieerd het hoofd boven water te hebben gehouden. Financieel kon het blad zichzelf niet bedruipen; het had ruim driehonderd abonnees en pas bij dui zend zou het winstgevend zijn geworden. Een fusie met een ander blad lijkt de redactie weinig betere kansen te bieden. De heren Van Gennep en Polak hebben het besluit tot opheffing van „Cartons voor Letterkunde" genomen omdat zij binnen kort een kleine uitgeverij beginnen, waar voor de verliespost van het blad een wei nig aantrekkelijke belasting zou zijn. Als eerste uitgaven van de nieuwe uitgeverij zijn in voorbereiding een dissertatie over Albert Camus en een boek over „Louis Couperus in de critiek". Belangrijk nieuws lijkt ons dat de uitgeverij de publikatie voorbereidt van een nieuw tijdschrift, Merlijn" geheten, waarvan de redactiele den zullen zijn de litteraire criticus Kees Fens, de oud-Tiraderedacteur H. U. Jes- surun d'Oliveira en J. J. Oversteegen, di recteur van de Stichting voor Vertaling van Nederlands Letterkundig Werk. Het blad zal vooral uitgebreide essayistische critiek bevatten en voorts scheppend werk. GENEVE (AP) De Europese radio unie maakte vandaag bekend dat zij geen stappen zal nemen naar aanleiding van de klacht die de B.B.C. heeft ingediend tegen de uitzending via de telecommunicatie sa telliet Telstar welke verzorgd werd door de Franse televisie. Men is er van over tuigd dat er geen kwade trouw in het spel is. Advertentie Zaterdag 21 juli X tn 4 eè flmtoua w DE BEKENDE NEDERLANDSE letterontwerper en pionier op het gebied van het typografisch verzorgde boek, S. H. de Roos, heeft zich in een bijdrage in „De witte \lier (1924) eens afgevraagd: „Komt de kunst van het boek in het museum?" In die jaren leek dat voor verreweg de meeste museabezoekers een onmogelijkheid. Maar sinds die tijd is er veel veranderd. Sedert zo om streeks de komst van de zogenaamde „Jugendstil" typografische verzorging meer en meer een kunstzinnig element kreeg en later' zelfs tot doorgevoerde specialisatie leidde, weten wij dat ook in dit opzicht het boek een rol in de culturele ontwikkeling en in stijlvorming van bepaalde perioden speelt. DAARVAN GETUIGT de kleine exposi tie van boeken die van heden tot en met 11 augustus in* het Museum van het Boek, Prinsessegracht no. 30 in Den Haag ge houden wordt. Toen de directeur van de Koninklijke Bibliotheek, prof. dr. Brummel, zich in de Verenigde Staten be vond, zag hij daar een expositie van de jaarlijks bekroonde, best verzorgde boe ken, samengesteld door The American In stitute of Graphic Arts (het jaar 1960) en hij nam contacten op om de volgende ten toonstelling (over het jaar 1961) naar ons land te krijgen en in het Museum van het Boek te Den Haag onder te brengen. Daar mee is een begin gemaakt van een nog be iangwekkender plan, om naast de jaarlijks bekroonde vijftig best verzorgde boekuit gaven uit ons land. indien mogelijk, ook de in het buitenland bekroonde te tonen wat een interessant en stimulerend verge lijkingsmateriaal kan opleveren. DAT DE FAAM die ons land op dit ge bied bezit reeds in de Verenigde Staten is doorgedrongen wordt bewezen door het feit, dat een der bekroonde Amerikaanse uitgaven uit een letter van Van Krimpen is gezet. De drie juryleden: Bert Clarke, Noel Martin en Jack Werner Stauffacher hebben uit totaal 800 boeken gekozen en het bekroonde vijftigtal over drie groepen verdeeld: er zijn 16 uitgaven van musea en niet-commerciële uitgevers, 15 van uni versitaire uitgeverijen en 19 van beroeps uitgevers. Natuurlijk zijn de twee eerste groepen uit een oogpunt van artistieke en esthetische verzorging het belangrijkst Voor de bepaling van het algemeen gel dende „goede" niveau in de boekenwereld van Amerika is echter de laatste categorie doorslaggevend. WAT DE EERSTE twee groepen betreft maakt deze tentoonstelling een goede in druk, zij toorit ons onweerlegbaar en over tuigend aan dat men in de kringen der Amerikaanse voorvechters voor betere ty pografische verzorging zeer toegewijd, kun dig en verantwoord werkt. Zelfs bij de meest kritische maatstaven die de Neder landse boekdrukker kan aanleggen, zal de ze moeten toegeven dat er in de Verenigde Staten opmerkelijke resultaten worden be reikt en dat vooral de richting waarin de fraaie boekverzorging zich daar beweegt de moeite waard is om er kennis van te ne men. Ik vermoed dat het (overigens lof- De aangekondigde expositie van de 21- jarige Amsterdamse schilder Theo Nier- meyer die van 21 juli tot 16 augustus in het internationale studentencentrum „De Dromedaris" te Enkhuizen zou worden gehouden, is door de culturele commissie i „De Drommedaris" op het laatste ogenblik geweigerd, „op grond van de over weging dat zelfs een schilder zich niet alles kan veroorloven", aldus deze com- De expositie van ongeveer 35 non-figu ratieve schilderijen en tekeningen van Theo Niermeyer is de afgelopen maand in het Anne Frankhuis in Amsterdam te bezichtigen geweest. Het was vandaag niet mogelijk een nadere argumentatie voor de plotselinge weigering van de expositie bij de culturele commissie te verkrijgen. De schilderijen zijn reeds van het Anne- i'rankhuis naar „De Dromedaris" ver oerd. OOK AL WERD gezegd dat de film Muiterij op de Bounty" nooit zou gereed komen: toch is nu bijna zo ver. Het heeft bijna twee jaar gevergd en de kosten zul len wel dicht bij de 25 miljoen dollar ko men te liggen. M. G. M. heeft „Muiterij op de Bounty" gereed in ruwe vorm met een vertoningsduur van drie uur en 40 minuten plus een pauze. Marlon Brando speelt de hoofdrol: Fletcher Crhistian. De muziek is nog niet helemaal klaar. EEN PAAR opnamen waarom Brando gevraagd heeft voor het slot, zullen de volgende maand opgenomen worden. Zijn werkgevers hebben Brando beschuldigd te veel temperament te hebben. Hij heeft zich verweerd met te zeggen dat M.G.M. een heel bedrijf naar Tahiti gestuurd heeft a raison van 32.000 dollar per dag zonder te weten hoe het slot van de film moest worden. M.G.M. noemde het temperament, maar Bran-do spreekt van artistieke rebellie. „Hoe kan een acteur eerlijk een ontroering uit beelden wanneer hij niet weet waartoe de emotie tenslotte zal leden?" zo redeneert hij. EEN VERGELIJKING ligt voor de hand met de versie uit 1935 met wijlen Clark Gable als Fletcher Christian, de muiter, en Charles Laughton wiens kapitein Bligh sterk domineerde. In de nieuwe versie overheerst de Christian van Brandon ook al brengt de Brit Trevor Howard een prach tige Bligh op het doek. In plaats van de ruige vertolking welke Gable gaf, speelt Brando een eerste stuurman Christian die gevoel voor humor heeft en soms zelfs zachtmoedig is. Bligh was een rauwe „ouwe" een kapi tein die uit de lagere rangen opgeklom men was. De Christian van Brando is het traditionele type van de Britse marineof ficier uit die dagen, een geboren gentle man, zelfs met Oxford-accent. Hiermee zijn de voorwaarden geschapen voor een sociologisch conflici tussen Bligh met zijn lage afkomst die sadistisch de hand houdt aan de dienstvoorschriften en Christian die zijn dienst vervult met een ironisch oog voor de voorschriften. Dit ver zet tegen de onmenselijkheid van een man tegenover medemensen dwingt Christian de leiding van de muiterij op zich te ne men ook al stuit dit hem eigenlijk tegen de borst. De film is rijk aan actie, humor, schit terende kleurenfotografie van Tahiti en de open zee en natuurlijk.sex. Het meis je Tarita is een verrassing als de geliefde van Christian. Hoe het allemaal eindigt? Beter daartoe het zwijgen te doen, temeer daar de laatste meters film nog geschoten moeten worden. waardige) pessimisme van de jury dan ook allereerst de commerciële uitgaven be treft en daar tot stimulans moet dienen. Het jury-oordeel was dat over het alge meen de kwaliteit onder de kwantiteit en de haast bij de produktie heeft geleden. HET IS INDERDAAD opvallend dat maar één roman werd bekroond. Het Heimito van Doderer „The Demons", de roman die bij Biederstein in München werd gepubliceerd en in Amerika door Alfred A. Knopf, New York, fraai verzorgd uitgegeven. Deze uitgever maakt hier trou wens een goed figuur: zes van de vijftig bekroningen zijn voor Knopf. Ook „The Age of Churchill" van Peter de Mendels sohn, typografie Warren Chappel, ver scheen bij hem en ziet er voortreffelijk uit. Men vindt een grote verscheidenheid van werkers onder de vijftig: tot kinder boeken, een „zwierig" kookboek en een wiskundewerk toe. Ben van Eysselsteij PHILADELPHIA (AP) Bisschop Fred Pierce Corson, voorzitter van de Wereld methodistenraad, heeft bekend gemaakt dat hij een uitnodiging heeft aanvaard het oecumenisch Concilie bij te wonen dat op 11 oktober in Rome begint. Heen en weer. Een schilderij van de Kruisberg, waarop de Christusfiguur grote gelijkenis vertoont met de Zuidafrikaanse Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli is door de politie aan de schilder teruggegever Het doek. dat in een Anglicaanse kerk hing en veel beroering heeft gewekt, was door de politie in beslag genomen vooreen onderzoek. De schilder, Ronald Harrison, heeft toestemming om zijn werk indien hij dat wenst weer in een kerk op te han gen De Zuidafrikaanse autoriteiten willen blijkbaar voorkomen dat het veelbespro ken schilderij nog meer publiciteit krijgt dan nu reeds het geval is. De twee andere figuren op het schilderij vertonen gelijke nis met premier Verwoerd en minister van Justitie Vorster. Afrikaanse dansen in Tropenmuseum. Aansluitend aan de nieuwe Afrika-zaal van het Tropenmuseum in Amsterdam is de reeks demonstraties van dans, muziek zang en voordrachtskunst voor bezoekers van het Tropenmuseum uitgebreid met programma's van danskunst uit Afrika. Deze programma's worden verzorgd door het Ensemble Eleo Pomare, dat zowel de oorspronkelijke dansen van diverse bevol kingsgroepen toont als de ontwikkeling hiervan onder invloed der zich in Afrika snel wijzigende levensomstandigheden. Het eerstvolgende optreden van dit gezelschap heeft plaats op zondag 29 juli a.s„ van 17 tot 18 uur. Njjmegcn in de Romeinse tijd. Van de hand van prof. dr. H. Brunsting, buiten gewoon hoogleraar van de Vrije Universi teit te Amsterdam en conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, is een klein, maar bijzonder goed samenge steld boekje verschenen over „400 jaar Romeinse bezetting in Nijmegen". Het boekje is fraai geïllustreerd met vele foto's en tekeningen. Dr. H. J. H. van Buchem. Met ingang van 1 september 1962 is aan dr. H. J. H. van Buchem op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, onder dankbetui ging voor de in die functie bewezen dien sten. Eerste uitreiking Hustinxprijs. Zater dag 4 augustus zal in de Stadsschouwburg te Maastricht voor de eerste keer de Hus tinxprijs wore m utigereikt. Na het ope ningswoord door de heer J. F. E. Regout en een toelichting op de prijsvraag door prof. dr. ir. W van Loon zal de chemieprijs worden overhandigd aan de heren R Egli uit Schaffhausen en K. H. Szekielda uit Kiel. De commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F J. M. Houben zal de kunstprijs „Jan van Eyck-academie" uitreiken en de burgemeester van Maas tricht, mr. W. baron Michiels van Kesse- nich de kunstprijs „Stadsacademie". Ter gelegenheid van deze plechtigheid zal prof. dr. P, Debye, Nobelprijswinnaar en hoog leraar aan de Cornell University in Ithaca (New York) een rede houden over „Het meten van moleculen". Het vorstelijk huwelijksfeest. Er is een grammofoonplaat verschenen van de kerkdienst op zondag 29 april in de Wes- terkerk te Amsterdam, die door het gehele koninklijke gezin is bijgewoond. Voorgan ger was de oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt, organist Simon C. Jan sen. Op verzoek van de Hervormde Ge meente van Amsterdam is van deze dienst ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijks feest van het koninklijk echtpaar door een rammofoonplatenmaatschappJij een lang speelplaat (speelduur 50 minuten) gemaakt. De opbrengst 7.50 per plaat) is bestemd voor het restauratiefonds van het orgel van de Westerkerk. MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft formeel ontkend, dat Kroesjtsjev gedreigd heeft Russische troe pen naar Oostenrijk te sturen, als dit land lid mocht worden van de E.E.G. Reuters correspondent Peter Johnson, die het bericht over Kroesitsjevs dreigement de wereld inzond, werd op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ont boden, waar hij een uitbrander kreeg om dat hij een „onjuist bericht" had doorge zonden. Zamjatin, het hoofd van de Voor lichtingsdienst van dit ministerie, waar schuwde Johnson, dat er „straffere maat regelen" genomen zouden worden als hij normaals „dergelijke onjuiste berichten" zou doorgeven. Volgens Zamjatin was het bewuste bericht „provocerend en niet in overeenstemming met de werkelijke stand van zaken". Johnson had Russische bronnen geciteerd voor zijn bericht. Hij had gemeld, dat Kroesjtsjev zijn dreigement had geuit tij dens het overleg tussen de Russische pre mier en kanselier Gorbach van Oosten rijk. Ook Gorbach heeft ontkend dat Kroesjtsjev gedreigd heeft met het zenden van Russische troepen. A A tin, ON DIGIN GEN eh BESCHOUWINGEN HILVERSUM I 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr). VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Oude clavecimbelmuziek (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding, 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Ka merorkest: Moderne muziek. 12.00 Licht ensemble met zangsolisten. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Pianospel: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 kwartet: Moderne muziek. 14.40 Voor'de vrouw 15.00 Pianorecital: Klassieke en moderne muziek. 15.30 Extra vitaminën (gr.). 16.00 Voor oog en oor, cultureel programam. 17.00 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pro menade-orkest en solist. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Carróusel. gevarieerd program ma. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1962: Concertgebouwor kest: Klassieke muziek. I.d. pauze: 21.00- 21.25 Kurt Tucholsky, de man met de vijf namen, lezing 22.00 Lichte muziek. 22.30 Nieuws. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Discotaria, nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Grammofoon muziek 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Moderne muziek (gr.) 8 50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kin deren. NCRV 10.00 Grammofoonmuziek. 10.03 Geestelijke liederen (gr.) 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gewijde muziek (gr.). KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geeste lijke liederen. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.38 Lichte orkest muziek (gr) 12 50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en zang solisten: amusementsmuziek. NCRV: 14.00 Metropole-orkestlichte muziek. 14.45 Bal- letmuizek (gr.). 15.30 Licht ensemble. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Pianorecital: moderne muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.10 Lichte grammofoonmu ziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte orkestmuziek. 18.15 Sportagenda. 18.20 Licht ensemble. 18.40 Negro-Spirituals (gr.). 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gewijde muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing 20.00 Koninklijke Mili taire Kapel. 20.45 De Zevensprong, va kantiewedstrijd. 21.10 Hammondorgelspel met ritmische begeleiding (gr.) 21.15 Ge velstenen en uithangborden, klankbeeld. 21.30 Holland Festival 1962: Kerkorgel concert klassieke en moderne muziek. 22.00 Muziek voor miljoenen: klassieke 22.00 Muz. v. miljoenen: klass. gram.muz. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Reportage Zo- merconferentie C.H.U. 23.05 Cello en pia no. 23.25 Boekbespreking. 23.50 Grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amuse mentsmuziek 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Moderne en klassieke ka mermuziek. 14.00 Werther, opera. 15 00 Kamermuziek. 15.30 Lichte pianomuziek. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30- 17 40 Internationaal jeugdjournaal. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20 15 Het bezoek van H.K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Margriet aan de West. KRO: 20.30 Tekenfilm. 20.55 Sportpraatje. 21.20 Ate lier. amusementsprogramma. 21.50 Terug keer. documentaire over de eerste vier, in Klein-Azië, gehouden concilies. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Ge sprek aan de schrijftafel, lezing. 20.30 Onder vuur, enkele studenten stellen vra gen aan een politicus. 21.00 Arturo Ui, toneelstuk. l

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4