Parijs verwacht capitulatie van de Benelux-landen Hf Washington schort de relaties met Peruvianen op President Pradobewind door militairen afgezet Washington gebelgd op Perzische premier HET WEER Indonesische „bezoeken" zaaien onrust op Vogelkop i m De Gaulle's Europa Dr. Amini wijt zijn aftreden aan een tekort aan Amerikaanse hulp Tanker van 50.000 ton bij Hoek van Holland gestrand {artistiek VEENO/m Papoea's ontvoerd uit kustdorpen J. van Leeuwen (R.V.P.) wethouder in Velsen OW VAKANTIEFILMS IN GOEDE HANDEN ZOMER-KERMIS-PRIJZEN 47e JAARGANG NUMMER 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 19 JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Furie in Elisabethstad KOMPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ Zuidwestelijke wind Aan het strand Corrupt Verkiezingen in 1963 Duits voorstel Het woord is aan In de krant van heden: (zowel kleur als zwart/wit) bij f O t-O Kennemerlaan 5 (bij de brug) de kwaliteitS' Nederlandse patrouille efore you êuyf REGEN- EN TWEEDJASSEN l IJmuider Courant a -viïl -« (Van onze correspondent) PARIJS De Gaullistische versie van het toekomstige Europa staat, na de ze ge van het atoomzwaard in de nationale vergadering, nu, althans in de officiële ogen van Parijs, op het punt ook op het buitenlandse front te zegevieren. Blijkbaar onbevreesd de huid al te verkopen alvo rens de beer is neergeknald, menen de Franse kranten reeds juichend te mogen constateren, dat België praktisch is ge capituleerd en dat Nederland zijn verzet tegen De Gaulles Europa der vaderlan den eventueel zonder Engeland ook wel spoedig op zal moeten geven. In ieder ge val wordt hier nu wel als zeker aange nomen, dat de klein-Europese topconferen tie in september in Rome volgens de ka lender, die De Gaulle en Adenauer onlangs hebben opgesteld, inderdaad gehouden zal kunnen worden. Die zekerheid ontleent men natuurlijk vooral wel aan het initiatief van minister Paul Henri Spaak die na de bittere ontgoocheling die zijn Britse geestverwant Gaitskell, hem vorige week bereidde in Brussel een krijgsraad van „Oude Euro peanen" heeft belegd, waarbij onze am bassadeur in Parijs, mr. J. W. Beyen, Nederland vertegenwoordigt. Men verwacht dat in Brussel nu wel een compromis uit de bus zal komen waar door de brug tussen de beide Europese Een menigte van naar schatting tien duizend Katagaanse vrouwen is in Elisabethstad slaags geweest met In dische soldaten van de UNO-troeven- macht in Katanga. Met gebalde vuisten kwamen de,vrouwen op de soldaten af. Vanwege de UNO wordt een onder zoek ingesteld naar de ongeregeld heden, omdat Indische officieren van de U NO-strijdmacht pertinent vol houden dat hun manschappen alleen waarschuwingsschoten hebben afge vuurd. Een lijkschouwing zou het be wijs van het tegendeel moeten leve ren. Naar verluidt zijn drie vrouwen of kinderen om het leven gekomen. Telefoto Advertentie voor alle maatschappijen ter Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) De Verenigde Staten hebben de diplo matieke betrekkingen met Peru ge schorst naar aanleiding van het afzetten van de regering-Prado door een militaire junta. Het Amerikaanse voorbeeld werd gevolgd door Columbia, Costa Rica, de Dominicaanse Republiek en Venezuela, dat heeft voorgesteld de Peruviaanse omwenteling te bespreken op een spoed- bijeenkomst van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.). Costa Rica, de Dominicaanse Republiek en Panama steunen dit voorstel. Het Amerikaanse departement van Ruitenlandse Zaken heeft laten weten, dat het met andere Latijnsamerikaanse landen inlichtingen over de ontwikkeling in Peru uitwisselt en dat het de toestand nauwlettend gadeslaat. De Amerikaanse ambassadeur blijft in Lima om verslag uit te brengen. WASHINGTON (AFP) De woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft op een persconferentie gezegd dat zijn mi nisterie ten zeerste verontwaardigd is over de verklaring van de afgetreden pre mier van Perzië, Amini, die zei dat de Verenigde Staten zijn land te weinig hulp verlenen, zodat hij zich genoodzaakt zag af te treden. De Verenigde Staten hebben de laatste jaren gemiddeld voor 59.400.000 dollar per Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee De uitloper van een hogedrukge- bied heeft een zwak front met regen niet kunnen tegenhouden. Achter dit front stroomt vochtige en vrij warme lucht ons land binnen. Mor gen bestaat er nog kans op buten maar ook op enkele opklaringen. Temperaturen bij een matige zuide lijke tot zuidwestelijke wind 19 tot 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig weer bij een zuidwestelijke wind, maar weinig regen. jaar hulp verleend, waaronder de militai re hulp niet is begrepen. Tijdens de laat ste veertien maanden, de periode waarin Amini permier was, bedroeg de hulp 67.300.000 dollar aan economische bij stand, leningen en schenkingen. De Ver enigde Staten steunen Perzië „zoveel zij kunnen", aldus Lincoln White. Perzië is de afgelopen tien jaar een van de landen geweest die het meeste Ameri kaanse steun hebben ontvangen. Naar schatting is in deze periode ongeveer 750 miljoen dollar (2,7 miljard gulden) aan economische hulp gegeven plus 500 miljoen dollar (1,8 miljard gulden) aan militaire steun. TEHERAN (Reuter) Dr. Amini zei gisteren op een persconferentie, dat de hoofdoorzaak van het falen van zijn rege ring en van zijn aftreden, de traagheid van de Amerikaanse economische hulp en een beperking van de Amerikaanse mili taire hulp, „zonder welke Perzië niet kan voortgaan", was. Dr. Amini zei, dat sinds hij in mei vorig jaar het bewind had over genomen, de Verenigde Staten slechts een schenking van 30 miljoen dollar hadden ge daan en leningen tot een bedrag van 88 miljoen. „Het is nauwelijks te begrijpen, dat lan den, die geenszins bevriend zijn of nauwe banden hebben met de Verenigde Staten, reusachtige bedragen aan Amerikaanse hulp krijgen terwijl wij, een stabiel en ze ker land, volkomen vergeten zouden wor den. Deze zekerheid zal nauwelijks kunnen blijven voortduren als wij op deze manier aan ons lot overgelaten worden", aldus Amini. Zes hoge ambtenaren van de Perzisch? spoorwegen zijn gearresteerd op beschuldi ging van corruptie en verduistering van staatsgelden, zo heeft een woordvoerder van het Perzische ministerie van Justitie daags voor het aftreden van Amini meege deeld. Columbia heeft zijn ambassadeur terug geroepen. Het nieuwe Amerikaanse hulpprogram ma voor Peru is stopgezet. Dit bedroeg ongeveer 75 miljoen dollar per jaar. De Amerikaanse hulpprojecten die reeds lo pende zijn zullen voortgaan, aldus Ame rikaanse autoriteiten. De perschef van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Lincoln White, sprak zijn misnoegen uit over de militaire staats greep. De Amerikanen hebben geprobeerd de democratische regeringsvorm aan te moedigen en militaire dictatuur in de La tijnsamerikaanse landen te ontmoedigen. Over „the Alliance for Progress Aid" kan niet onderhandeld worden met een andere regering zo lang deze niet officieel er kend is. LIMA (Reuter/AFP) De Peruviaan se stafchefs hebben een militaire rege ring gevormd nadat president Manuel Pra- do y Ugaryeche was afgezet zonder dat een schot was gelost. Legereenheden om singelden de regeringsgebouwen en bezet ten het regeringsradiostation en het hoofd kwartier van de APRA, de revolutionaire partij voor Amerikaans bondgenootschap De 73-jarige Prado werd vroeg in de morgen uit zijn paleis gehaald en vermoe delijk naar de vlootbasis Port Callao over gebracht. De president had geweigerd de presidentsverkiezingen ongeldig te verkla ren, wat de legerleiding had geëist. Bij de verkiezingen had geen der drie kandidaten de nodige eenderde van het aantal stem men behaald. In een communiqué werd meegedeeld dat er een militaire regering is gevormd, be staande uit de generaals Godoy, premier, Lindley, Torres en Vargas Prada. Het mi litaire bewind heeft het houden van nieu- Een tank en een militaire vrachtauto met gehelmde soldaten gaan in stel ling bij de toegangshekken van het presidentiële paleis in Lima, de hoofd stad van Peru. Deze foto werd ge maakt kort voordat een militaire junta het bewind overnam van president Prado, die in zijn paleis werd gearres teerd en met onbekendè bestemming werd weggevoerd. (Telefoto). we algemene verkiezingen vastgesteld op de tweede zondag in juni volgend jaar. Het huidige kabinet had maandag zijn ontslag ingediend, dat echter door presi dent Prado niet werd aanvaard. In een poging de crisis op te lossen had Prado het congres voor een bijeenkomst op 28 juli opgeroepen. Het congres heeft de macht een president te kiezen wanneer verkiezingen geen resultaat opleveren. De junta heeft aangekondigd alle inter nationale verdragen en overeenkomsten te zullen eerbiedigen en met de andere Ame rikaanse landen democratisch te zullen sa menwerken. De regering is tegen geen en kele politieke partij gekant en alle inwo ners van Peru blijven volledig vrij, zo werd gezegd. Officieel werd bekendgemaakt dat niemand om politieke redenen is ge arresteerd. Functionarissen van de Venezolaanse ambassade in Lima hebben ontkend dat de presidentskandidaat van de APRA, Ha- ya de la Torre, zijn toevlucht op deze ambassade zou hebben gezocht. kampen weer zou kunnen worden hersteld. Verondersteld wordt, dat het oorspronke lijke plan dat indertijd in de commissie Fouchet was uitgedokterd, als basis voor dat compromis zou kunnen dienen. Aan de reis van minister Luns naar Rome, die met het geheime beraad van Brussel op het eerste oog niet zo vlot te rijmen valt wordt in Parijs gemakshalve dan ook maar nauwelijks enige aandacht besteed. Wanneer de heer Luns echter naar Ro me is getogen om daar „zieltjes" voor zijn Europese opvattingen te winnen, dan is het toch wel moeilijk aan te nemen dat gelijktijdig ambassadeur Beyen in Brussel zich al zou hebben neergelegd bij het Euro pa zoals De Gaulle dat propageert. Hele maal doorzichtig is de situatie dus stellig nog niet en van een zekere voortvarend heid reeds nu de overwinning te willen vieren mag men de Fransen dan ook wel minstens verdenken. Europese politieke leiders zijn bijeen ge weest op het kasteel Karrevelt bij Brussel om te spreken over de Britse toetreding tot de E.E-G. en de politieke integratie van Europa. Het initiatief tot de bijeenkomst nam de Belgische minister van Buiten landse Zaken Spaak, die ongeveer 40 pro minenten van verschillende politieke par tijen en van diverse opvattingen had uit genodigd. Hij verklaarde dat de bijeenkomst niet geheim, maar wel strikt besloten was. Het was een soort rondetafelgesprek zonder voorzitter, waarbij iedereen vrijelijk zijn meninig naar voren kon brengen. Hij noem de het gesprek constructief. Er zal geen conclusie worden gepubliceerd. Tot de deelnemers behoorden ondermeer de Nederlanders Mansholt, Blaisse en jhr. Van der Goes van Naters en Nederhorst, de Engelsman Christopher Chataway en de Fransman Faur.e. Er was slechts een Duitse deelnemer, Karl Mommer. De Westduitse regering heeft naar DPA uit Bonn meldt de E.E.G.-landen voorge steld Engeland te raadplegen voor de E.E. G.-landen een verdrag over de opbouw van een politieke unie ondertekenen. Bonn stelt zich hierbij een conferentie van de zes met Engeland voor, waarop het ontwerpverdrag kan worden besproken. Dit wordt een redelijk voorstel genoemd, waardoor Engeland de mogelijkheid krijgt „zijn stem bij de opbouw van de politieke unie te laten gelden". Diplomatieke kringen in Bonn menen dat de Westduitse regering met dit voor stel tevens de Benelux-landen tegemoet wil komen. Tot nu toe hebben Nederland en België op het standpunt gestaan dat toe treding van Engeland tot de Europese ge meenschappelijke markt moet worden af gewacht, om daarna een politieke unie op te bouwen. Mme De Stael: Wie een vriendschap opzettelijk af kapt als zich een andere aandient, be wijst daarmee dat hij vriendschap ver wart met bezit. Een der grootste tankers van de Fran se Shellvloot, de „Sitala" (49.863 b.r.t.) is vanmorgen omstreeks zes uur op een mijl ten noorden van het Noorderhoofd bij Hoek van Holland aan de grond gelo pen. Het schip is geladen met ruwe olie bestemd voor de Europoort. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Beeldverhalen2, 15 De Kleine Wereld3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws ....3, 6, 11, 13 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Topsu 6 Peuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie Een groep van naar schatting 60 In donesische infiltranten heeft woensdag een overval gepleegd op twee kleine nederzettingen aan de noordkust van Nieuw-Guinea, ongeveer 100 kilometer ten oosten van Sorong. In de vroege och tend gingen zij met drie gemotoriseerde prauwen aan land bij de plaats Mega, vanwaar zij een Papoea-bestuursambte naar uit Biak en vier kampongbewoners als gijzelaars hebben meegenomen. 's Middags zijn de infiltranten door gevaren naar Sausapor, waar zij de daar aanwezige radio-apparatuur onklaar hebben gemaakt en de vijf gevangenen hebben vrijgelaten. Hierna zijn de In donesiërs weggetrokken. Deze „storingsactie" is verricht door dezelfde infiltranten, die maandagavond aan land zijn gegaan op het eiland Waigeo. Na daar te hebben overnacht, zijn zij op weg gegaan naar Mega. Zij moesten daar bij ongeveer 200 kilometer varen om de Straat Dampier tussen Waigeo en het vas teland over te steker waar dikwijls een hoge golfslag staat en veel haaien voor komen. Mega heeft tussen 2 en 300 inwo ners, er wonen geen Europeanen. De enige gewapende macht is er een handjevol Papoea-politie.. Sausapor is een iets grotere plaats met ongeveer 400 inwoners en een kleine poli1'.macht. Ook hier verblijven geen Europeanen. Ook over wat in deze plaats is gebeurd, is weinig bekend daar het radiocontact is verbroken. Op een persconferentie heeft schout-bij - nacht Reeser vandaag bevestigd, dat de naar Waigeo uitgestuurde Nederlandse patrouille geen contact heeft gehad met de infiltranten. Hij legde er de nadruk op, dat de strijdkrachten direct na meldingen van infiltraties kunnen optreden, maar dat zij niet elk eilandje kunnen beschermen. De tegen-actie wordt uitgevoerd door amfibische eenheden mariniers met steun van vliegtuigen. In Merauke is een avondklok ingesteld om tegen te gaan dat als burgers vermom de parachutisten de stad binnenkomen. In Hollandia wordt vrijdag voor de tweede keer het troepentransportschip „Zuiderkruis" verwacht, met versterkingen voor de landmacht. Onder de nieuwe mili tairen bevindt zich luitenant Van Roijen, een zoon van de Nederlandse ambassadeur in Washington die de leiding heeft b(j het vooroverleg met Indonesië over de kwes- tie-Nieuw-Guinea in Washington. Radio-Djakarta meldt, dat Indonesische parachutisten bij Merauke in gevechten met de Nederlandse strijdkrachten de meerderen zijn gebleven en dat zij voort gaan de plaats Merauke te omsingelen. HOLLANDIA (ANP) In september zullen de eerste zeven Papoea-vrijwilligers in Manokwari een opleiding beginnen tot officier bij het Papoea-vrijwilligerskorps. Het is de bedoeling dat zij in januari naar Nederland komen, om gedurende een jaar een opleiding te krijgen in Doorn. Wanneer zij de opleiding met succes heb ben doorlopen, keren zij als vaandrig naar Nieuw-Guinea terug. Het vooroverleg tussen de politieke par tijen over de samenstelling van het college van burgemeester en wethouders te Velsen heeft het volgende resultaat gehad. Er komen weer twee wethouders van de P.v d.A., te weten de heren H. de Boer en R. Verbeek; één K.V.P.-wethouder, de heer J. van Leeuwen, en één Prot.-Chr. wet houder, de heer A. de Jong, Daarmee is de politieke' samenstelling onveranderd gebleven. Er moet echter nog over deze samen stelling worden beslist. De heren De Boer, Verbeek en De Jong zijn reeds wethouder in de huidige raad. De heer Van Leeuwen is thans raadslid en zal dus in de plaats van wethouder Maas in het college komen. Advertentie wint de Wedstrijd om de Laagste Prijzen (èn de gróótste voorraad) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Beverwijk Zeestraat KloosterVtr Kloosterstraat 33— 35fl Beverwijk Vooi^j^^ijnereJ^rer^^t^Jhuniorenkledjng

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1