Italië is nog steeds Nederlands enige gevaarlijke concurrent voor de titel a Programma AIST "JONGE" ffiOETZÜN! Hetem: de Horn van het honkbal Cameroni en Glorioso vrezen slechts één man: Keulemans Roeibond keurt schorsing van Proteus goed en heft haar op MORGEN BEGINT EUROPEES HONKBALKAMPIOENSCHAP «I Onderscheiding voor Del Moral Sparta gelooft in de jeugd mis® WffitEND kïjCHT 1 W ISMAffi! Tom Okker won „oudere jeugd" Onbedreigd Favorieten komen op laatste dag tegenover elkaar te staan in Amsterdam De vorige keren Beter Wij mikken op 1964 Van Deenen Wij hopen dat Proteus zal beseffen wie wel en wie niet in de vereniging thuis hoort" Maiffret eindelijk boven 200 km 15 CL VRIJDAG 20 JULI 1962 Van Zoghei tekent gk ayiinif I Zaterdag 21 juli: groep B België Italië (10 uur); groep A FrankrijkNe derland (16 uur). Zondag 22 juli: groep A Zweden— Frankrijk (10 uur); groep A Nederland Spanje (15 uur). Maandag 23 juli: groep A Zweden— Nederland (11 uur); groep B Jtalië Duitsland (17 uur). Dinsdag 24 juli: groep A Spanje Zweden (11 uur); groep B Duitsland België (17 uur). Woensdag 25 juli: groep A Spanje Frankrijk (11 uur). Na deze wedstrijden worden twee nieuwe groepen geformeerd: Groep C Groep D 1. winnaar gr. A 2. nr. 2 van gr. A 1. nr. 3 van gr. A 3. winnaar gr. B 2. nr. 4 van gr. A 4. nr. 2 van gr. B 3. nr. 3 van gr. B Het programma luidt dan verder: Woensdag 25 juli D 3D 4 (17 uur). Donderdag 26 juli: Rustdag, eventueel inhaalprogramma. Vrijdag 27 juli: D 1—D 3 (11 uur), C 4 C 2 (17 uur). Zaterdag 28 juli: C 3—C 2 (11 uur), C 1—C 4 (17 uur). Zondag 29 juli: C 1C 3 (15 uur). Antonio Gomez del Moral, de winnaar van de tweede Ronde van de Toekomst, werd bij z'n terugkomst in zijn woonplaats Cabra onderscheiden met de orde Isabel la Catolica. Hij werd hiervan in kennis gesteld door een telegram van de minis ter van buitenlandse zaken, Castiella. Meer dan 15.000 personen haalden in Cabra Go mez del Moral feestelijk in. De Rotterdamse eredivisieclub Sparta gelooft in jong talent. De aankoop van de Leeuwarden-speler Gerrit ter Horst is thans definitief. In de Friese club nam hij sedert zijn zestiende jaar de linksback plaats in, na tevoren in het jeugdelftal zeer goed te hebben voldaan. Hij is thans 18 jaar. Met deze aankoop heeft Sparta thans de beschikking over vijf spelers van het Ne derlands jeugdelftal van vorig jaar, name lijk behalve Ter Horst ook de keeper Van Leeuwen en de veldspelers Adelaar, Van der Graaf en De Vries. Uit *eigen kweek" beschikt Sparta boven dien over Doesburg en Langerak, die nog kortelings in het jeugdelftal werden opge steld, zodat in totaal nu zeven spelers van de nationale jeugdelftallen van de laatste jaren de kleuren van Sparta dragen. De DOS-doelman Nico van Zoghei, die op eigen verzoek op de transferlijst stond, heeft donderdagmiddag zijn contract met de Utrechtse ere-divisieclub verlengd. De Engelsman Keith Spurgeon, in het afgelopen seizoen trainer van Ajax, is voor het komende seizoen gecontracteerd door Blauw Wit. 'Advertentie tlaervn De tenniswedstrijden voor „de oudere jeugd", donderdag in Amersfoort gehou den, zijn gewonnen door de Groningse An- ja Lepoutre bij de meisjes en door Tom Okker (Haarlem) bij de jongens. An ja Lepoutre versloeg in de eindstrijd haar stadgenote Trudy Groenman met 7-5, 7-5. Tom Okker zegevierde met 6-4, 0-6, 6-1 over de Amsterdammer Rob van Gelder. Zaterdag begint in Amsterdam op het nieuwe honkbalveld aan de Kruislaan het zevende toernooi om het Europees kampioenschap. Viervoudig kampioen Nederland zal daar aanvallen van Italië, Spanje, België, Duitsland, Frankrijk en Zweden moeten afslaan om in dit jubi leumjaar van de gouden KNHB weder om de hoogste eer te behalen. Negen dagen zal het toernooi duren. Donder dag 25 juli is een rustdag, als er ten minste geen wedstrijden verregenen. Op deze dag worden de deelnemende ploe gen officieel ontvangen in het Stedelijk Museum, terwijl tevens een rondvaart is geprojecteerd. Het wedstrijdprogramma brengt de twee favorieten voor de titel, Nederland en Italië, op de laatste zondag tegenover elkaar, als er zich in dit toer nooi tenminste geen verrassingen voor doen. Evenals in 1958 is dus Amsterdam het toneel van de Europese titelstrijd der honkballers. Ook ditmaal zal het Neder landse team de titel moeten verdedigen. Tussen het toernooi in 1958 en dat wat zaterdag gaat beginnen, bestaat echter een groot verschil: in 1958 waren zowel Italië als Duitsland geduchte medekandidaten, ditmaal heeft Nederland slechts concur rentie te duchten van Italië. Ook het wed strijdschema wijkt be langrijk af van dat van 1958. Was toen een team uitgeschakeld na twee nederlagen, ditmaal zijn de teams in twee poules ondergebracht. In die poules, waarin Neder land met Spanje, Frank rijk en Zweden is inge deeld en Italië met Duitsland en België wordt een halve compe titie gespeeld, waarna de bovenste twee ploegen van beide afdelingen overgaan naar de winnaarspoule; de overi ge drie ploegen spelen om de vijfde, zesde en zevende plaats. De wedstrijden die in de eerste ronde reeds werden gespeeld blijven gelden in de finale-poules. Dit nieuwe systeem brengt Nederland en Italië, de enige titelkandidaten, slechts één maal tegenover elkaar tegen in 1958 twee keer Neder—Italië-wedstrijden. Gelukkig is het wedstrijdschema nu zo, dat het belangrijkste treffen op de laatste dag van het toernooi wordt gespeeld en niet zoals in 1960 in Barcelona op de eerste de beste ochtend. Dat Nederland Italië op zondag 29 juli wordt gespeeld kan men wel aannemen, want zowel Nederland als Italië zullen onbedreigd poulewinnaar worden. Dat Spanje goed honkbal kan spelen is bekend^maar de Spanjaarden missen wer- perslvan,klasse. Men moet natuurlijk altijd rekening houden met de mogelijkheid, dat Spanje plotseling met enkele Zuidameri kanen versterkt in Amsterdam komt: de FEB laat die spelers toe, als zij een Spaans paspoort kunnen tonen en aan zo'n pas poort is wel te komen. Maar veel zal dat niet uitmaken, want de sterkste honkbal lers uit de Spaans sprekende landen spelen op het ogenblik in profcompetities in de Verenigde Staten. Frankrijk heeft maar zelden internatio naal contact. In 1958 zagen wij de Fransen voor het eerst en sindsdien hebben zij zich niet meer vertoond. In Amsterdam werden de Fransen met 294 door Spanje en met 17—2 door België verslagen en dat waren maar zeer matige resultaten Dat Frankrijk plotseling zou zijn uitgegroeid tot een van de sterkste honkballanden van Europa lijkt zeer onwaarschijnlijk. Zweden mist iedere ervaring en moet worden gezien als figu rant. De resultaten van de vorige Europese kampioenschappen zijn als volgt: 1954 Antwerpen: Nederland neemt niet deel, Italië kampioen; 1955 Barcelona: Nederland neemt niet deel, Spanje kampioen; 1956 Rome: Nederland behoort voor hét eerst tot de deelnemers en wordt kampioen; 1957 Mannheim: Nederland kampioen; 1958 Amsterdam: Nederl. kampioen; 1960 Barcelona: Nederland kampioen. Wedstrijden om het Europees kam pioenschap: Rome: Italië—Nederland 2-13 NederlandBelgië 10 SpanjeNederland 46 DuitslandNederland 23 Mannheim: NederlandDuitsland 9 0 NederlandItalië 31 SpanjeNederland 1-10 BelgiëNederland0-14 Amsterdam: NederlandItalië 65 (na 12 innings) NederlandDuitsland 43 (na 10 innings) NederlandItalië52 Barcelona: NederlandItalië 1—0 DuitslandNederland 1-12 Nederland—Spanje 11-0 Twee jaar geleden kwhm de Neder landse honkbalploeg met de Europese titel en veel blinkende prijzen terug uit Barcelona. Van links naar rechts ziet men scheidsrechter van Deenen, werper Herman Beidschat, coach Ron Eraser en Henk Keulemans. Arrindell, De Groot, Houtkamp, Talens, Tromp en Walker. Onze verwachting is, dat Nederland en Italië gelijke kansen hebben op de titel. Veel zal afhangen van de vorm waarin Herman Beidschat verkeert. Spanje zal wel de derde plaats opeis,en terwijl België of Duitsland op de vierde plaats kan komen, komen. Zo'n 25 jaar geleden ging Ko Hetem voor het eerst als bondsscheidsrechter het veld in. Het was voor de wedstrijd OVVO- DWS dat Hetem zijn eerste aanschrijving ontving. Zijn collega kwam niet opdagen en zijn debuut werd dus een one-man show, die hij goed volbracht door achter de werper te gaan staan en vandaar zijn beslissingen te nemen. Hetem (52) is een bijzonder gezellig causeur, maar bijzonder spaarzaam met het verstrekken van ge gevens over zijn scheidsrechterscarrière. „Ik bewaar geen aanschrijvingen, weet niet precies wanneer ik begonnen ben, heb geen flauwe notie van het aantal wedstrij den dat ik geleid heb en een album met foto's van mijzelf heb ik ook niet". Behalve als honkbalscheidsrechter maakt Ko Hetem het officieel orgaan van de In de andere poule spelen Italië, Duits land en België. Italië speelt ongetwijfeld beter honkbal dan Nederland. De juiste mentaliteit voor dit keiharde spel hebben de Italianen echter niet en dat heeft ze tot nu toe nog steeds de titel gekost. Dat de Italianen inderdaad tot goed spel kun nen komen hebben zij bewezen in de dub bele wedstrijden die zij de laatste jaren tegen Nederland hebben gespeeld. Daarvan werd er steeds één gewonnen. Duitsland heeft de beschikking over en kele goede spelers, maar zij missen goede reservespelers. Overigens zullen de Duit sers tot betere resultaten kunnen komen dan in Barcelona, want ditmaal is Jürgen Heimig wel van de partij. Een vraagteken is het spelpeil van de Belgen. In 1956 en 1957 waren zij nog geduchte tegenstanders, maar zij vielen daarna terug. Een diepte punt was de 435 nederlaag die in Ant werpen tegen het Nederlands team werd geleden. Interlands tussen de A-ploegen van beide landen zijn er daarna niet meer gespeeld. Het jeugdteam was de tegen stander van de Belgen, die echter reeds twee maal duidelijk van de Nederlandse jongeren wonnen. Het Nederlands team heeft wederom goede kansen op het behalen van de titel, hoewel de pitchersstaf aanmerkelijk zwak ker is geworden. Alleen Beidschat is in goede vorm. Zijlstra is in militaire dienst en heeft last van zijn arm gekregen door een tekort aan training. Jan Smidt kwam slechts incidenteel tot goede prestaties, ter wijl de overige werpers nog teveel er varing missen. Joop Geurts zal ditmaal niet meer aan wezig zijn, maar voor hem in de plaats be zit coach Ron Fraser in Ricky Kersout een waardig plaatsvervanger. Hoe het binnen veld het er af zal brengen is niet te zeggen. De basisopstelling van Ron Fraser zal waarschijnlijk zijn: Maat, Keulemans, Ur- banus en Leo Kops, maar tijdens de trai ning in Ghateauroux waren Keulemans, Kops en Kersout niet aanwezig. De out fielders zijn aan slag dit seizoen niet erg sterk. De Nederlandse ploeg is als volgt samen gesteld: werpers: Beidschat, Le Cuivre, Dom, Geestman, Hoffmann, Smidt, Ter- neuzen en Zijlstra. Catchers: Crouwel, Gaus en Kersout. Binnenvelders: Maat, Regeling, Hopmane Keulemans. Peters, Ur- banus, Kops en Leyssner. Buitenvelders: Cameroni ff Een ieder die het Italiaanse honkbal team in Nederland heeft zien spelen, kent Cameroni, de kleine vurige catcher van de Azurri. In elke wedstrijd is hij wel een of meer malen betrokken bij een incident of een felle discussie met de scheidsrechter. Dat was zo in Amster- lam tijdens de Europese kampioenschap pen 1958, maar ook een jaar later in Utrecht en Haarlem. En in Barcelona waren de bierflesjes die vanaf de tri bunes op het speelveld werden gesmeten tijdens de wedstrijd Spanje—Italië ook al voor hem bedoeld. De komende dagen zullen de toeschou wers in Amsterdam regelmatig kunnen ge nieten van het felle optreden van deze 28- jarige Milanese vertegenwoordiger, die dit maal niet alleen zal cat- chen, maar tevens ma nager is van zijn ploeg. Hoewel de functies spe ler en manager van een honkbalteam zeer moei lijk te combineren zijn, moest Cameroni dit wel doen, want al spelen de Italianen al vele jaren met een Amerikaanse coach een voorbeeld dat na 1958 door Neder land is opgevolgd dit jaar konden zij geen geschikte man vinden Dat Cameroni zijn taak zeer serieus op- Clorioso vat, blijkt wel uit de grote omweg die zijn chauffeur Giulio Glorioso, de Italiaanse honkballer no 1, moest maken, om van Rome naar Amsterdam te komen. Het Franse stadje Chateauroux ligt nu niet bepaald op deze route, maar het feit dat daar het Nederlands team een trainings kamp hield, was belangrijk genoeg voor Cameroni om een paar honderd kilometers extra te rijden. Naar hun zeggen zijn de twee Italianen in Chateauroux niet veel wijzer geworden: want Keulemans was er niet en dat is voor hen de Nederlandse „key-man". Glorioso, een zeer begaafd werper met een indruk wekkende staat van dienst, heeft maar één tegenstander ontmoet die hij vreest: Keule mans. Sinds 1958 heeft hij vaak de indruk gewekt een duel met de Nederlanders te ontlopen. Op onze vraag wie er tegen Nederland op de heuvel zou staart, glim lachte Glorioso bescheiden en verwees naar zijn manager. Maar die wist het echt nog niet. Al is Cameroni dan in naam manager, de strategie van de ploeg zal wel worden bepaald in zeer nauw overleg met Giulio Glorioso, die tijdens het kwartiertje dat wij met hem stonden te praten steeds weer op hetzelfde onderwerp terugkwam: Keule mans! Geen wonder ook, want in 1958 was het Keulemans die niet minder dan vijf van de elf runs die Nederland toen scoorde voor zijn rekening nam. In 1960 was het Henk Keulemans, die de enige run van de wed strijd scoorde, terwijl hij bovendien de wedstrijd beëindigde door een line-drive van Glorioso op fabuleuze wijze te vangen. Ook dit jaar is Henk Keulemans weer van de partij en waarschijnlijk was het daarom dat Cameroni verklaarde: „Wij mikken op 1964 als de kampioenschappen in Italië worden gespeeld". En daar was Giulio het helemaal mee eens. KNVB De Sportkroniek noemde hem en kele jaren geleden „de Horn van het honk balveld" zich nog in vele andere op zichten verdienstelijk voor de sport. Hij hanteert de voorzittershamer van de Haar lemse honkbalscheidsrechtersvereniging, de Technische Commissie van het jeugd voetbal afdeling Haarlem, en de strafcom- missie jeugdzaken. Verder is hij vice- voorzitter van de voetbalvereniging Scho ten, is hij lid van de TC van de KNVB, amateurvoetbal, westelijk district en maakt hij deel uit van de jeugdleiding der KNVB afdeling Haarlem. Dit toernooi wordt voor Hetem het der de Europese kampioenschap, waarin hij als scheidsrechter optreedt. Ook in Mannheim en Amsterdam (1958) was hij van de par tij. Tegelijkertijd met Ko Hetem begon de toep 17-jarige Piet van Deenen met het leiden van honkbalwedstrijden. Vooreerst waren dat jeugdwedstrijden, zijn eerste grote wedstrijd was EDO-VVGA, waarin Van Deenen debuteerde met de volledige scheidsrechterscommissie op de tribune. Hij slaagde en langzaam begon toen de weg naar de top. Zeer belangrijk voor de verdere ontwikkeling van zijn carrière was het bijwonen van de „clinic" in Garmisch- Partenkirchen in februari 1960. In Barce lona was hij met Henk de Ruiter de Ne derlandse umpire en tijdens het gevecht Italië-Spanje werd hij de grote man. Hoe fel de Zuiderlingen ook werden, Piet van Deenen hield op onnavolgbare wijze orde en dat leverde hem de onderscheiding, „beste scheidsrechter van Europa" op. Ook als voetbalscheidsrechter is Van Deenen een zeer geziene man, maar vooral de honkbalsport bewijst hij zeer grote diensten; op bijeenkomsten van de Haar lemse scheidsrechtersvereniging is het steeds weer Van Deenen die de problemen v s Ko Hetem van zijn collega's uiteenrafelt door zijn on feilbare spelregelkennis. Uitleggen is hij echter gewend: deze 42-jarige brigadier van politie is belast met het geven van verkeersonderwijs op scholen en -voorlich ting op bedrijven en voor verenigingen. Van Deenen is bovendien lid van de spel regelcommissie en de technische commis sie der KNHB. Uit hoofde van deze functie vergezeld hij de Nederlandse ploeg naar Chateauroux. Aan Piet van Deenen wordt dus de zwa re taak opgelegd evenals het Neder lands team zijn Europese titel te ver dedigen. De schorsing, die door het bestuur van de Nederlandse Roeibond werd opgelegd aan de Virgilius roeivereniging „Proteus" uit Delft naar aanleiding van malversa ties bij de wedstrijden van de Konink lijke op 16 en 17 juni, is door de buiten gewone algemene vergadering van de bond donderdagavond in Amsterdam goedgekeurd .maar op voorstel van het bestuur ook opgeheven. De vergadering heeft aan het bestuur van de bond op dracht gegeven het rapport van een door Proteus ingestelde reorganisatiecommis sie van oud-leden van de Delftse ver eniging te beoordelen en met Proteus te bespreken. Het bestuur zal op de komen de algemene vergadering in december mededelingen over de gang van zaken doen en eventueel met nadere voorstel len komen. Dit is het bij acclamatie genomen besluit van de buitengewone vergadering, die bij de voorbespreking in twee partijen verdeeld bleek te zijn. Enkele afgevaar digden vonden dat de straf voor Proteus nu zwaar genoeg was geweest, maar an deren wilden de Delftse vereniging nog strenger straffen. De voorzitter van de bond, drs Ch. E. van der Ploeg, vertelde in het kort wat er bij de wedstrijden van de Koninklijke was gebeurd. Na de weging van de lichte acht was de slag van de ploeg van Pro teus heimelijk vervangen door een an dere, die bovendien te zwaar was. Drs Van der Ploeg zei, dat in het geval Pro teus de woorden „bedrog" en „fraude" op hun plaats zijn. Aanvankelijk had het bestuur van Proteus geen verantwoordelijkheid in deze kwes tie aanvaard, maar later heeft het in overeenstemming met de algemene ver gadering van de vereniging enkele maat regelen genomen. De hoofdcoach werd geschorst voor zijn ambtsperiode, de coach van de lichte acht voor de tijd van twee jaar, de betrokken slagroeiers elk voor de tijd van zes maanden, terwijl de overige roeiers van de lichte acht een berisping kregen. Bovendien werd besloten een reorganisatiecommissie van oud-leden van Proteus in te stellen, die op korte termijn advies zal moeten uit brengen over wijziging van het huishou delijk reglement van Proteus om derge lijke gebeurtenissen voor de toekomst uit te sluiten. Enkele afgevaardigdenden op de buitenge wone vergadering van de Roeibond spra ken er hun teleurstelling over uit, dat het bestuur van Proteus zelf geen con sequenties heeft getrokken. De vertegen woordiger van Viking zei letterlijk: „Het bestuur van Proteus heeft gefaald en dient heen te gaan. Alle betrokkenen, ook de bestuursleden van Proteus horen niet meer in de roeisport thuis". Maar zover ging de vergadering van de bond toch niet. Drs. Van der Ploeg, die deze vergadering op uitnemende wijze leidde, merkte ten slotte op: „Wij hopen, dat Proteus na deze bijeenkomst zal beseffen wie wel en wie niet in de vereniging thuis hoort. Voorts verwachten we dat Proteus de uiterste bescheidenheid in acht zal ne men. Maar laten we Proteus als roeiers de volle kans geven". De Fransman Jose Maiffret is er na vele vergeefse pogingen donderdag eindelijk in geslaagd op een fiets een snelheid te be reiken van meer dan 200 km. p. uur. Op de autobaan 'ussen Freiburg en Brisgau kwam hij achter een Mercedes over 1 km tot een gemiddelde snelheid van 204. 778 km. p. uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15