Washington staakt hulp aan Peruviaanse j'unta HET W Soebandrio sprak het allereerst met Rusk en Bunker Infiltranten aan noordkust door patrouille opgespoord C.H.U. huldigde dr. Tilanus Reizen per N.S. niet duurder Zwart voeten uit Algerije terroriseren Marseille GEVAC0L0R FILMS Foto Loek Anderson BOOT- Pressiemiddel om terugkeer van een burgerlijk bewind te bespoedigen meubelen Zoon van dr. van Roijen met Zuiderkruis in Hollandia me mlmRIö vefore ijou vtuji Parijs overweegt hun vrijheid van vestiging drastisch te beperken Meisje, met 2300 verdwenen, is terug Stil 20% korting op suède fantasie-vesten nïi 47,60 House of England BOOT Iets warmer Aan het strand: ws -V 20% korting op kamgaren kostuums met 15% zijde v.a. 135.60 House of England Luitenant Van Roijen Infiltranten opgespoord Het woord is aan Bejaarde vrouw - verlamd van schrik - onder trein In de krant van heden: Veertig jaar Tweede Kamerlid Wel het vrachtvervoer Zwager trekt klacht van verduistering in 47e JAARGANG NUMMER 216 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 0 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 20 JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate NAGrote Houtstraat 9.,. WASHINGTON (AP). - De Verenig de Staten zullen de hulpverlening aan Peru stopzetten om te trachten de terug keer van een burgerlijke democratische regering in het land te bespoedigen. Deze stopzetting, afgezien van enige humanitaire hulp is gevolgd op de ver oordeling door het Witte Huis van de overneming van de macht door de mili tairen te Lima als een ernstige slag voor de zaak der democratie op het westelijk halfrond. In de bekendmaking van het Witte Huis wordt opgemerkt, dat presi dent Kennedy de gebeurtenissen in Peru „met grote bezorgdheid" heeft gade geslagen. Aldus heeft Kennedy zijn persoonlijk prestige verbonden aan de binnenlandse politieke strijd in Peru. Officiële persoon lijkheden te Washington zeggen, dat de drastische maatregelen die de regering genomen heeft om druk uit te oefenen op de militaire groep, die zich van de macht heeft meester gemaakt, nodig werden ge acht om de algemene doelstellingen van Kennedy voor geheel Latijns-Amerika te beschermen en te bevorderen. Er ligt op zijn minst nog een Amerikaanse maatre gel in het vooruitzicht: de stopzetting van de aankoop van Peruviaanse suiker tegen hoge prijzen. De jaarlijkse suikeruitvoer naar de Verenigde Staten bedraagt op het ogenblik 190.000 ton met een waarde voor Peru van negentien miljoen dollar. Het besluit, de hulpverlening stop te zet ten, betekent opschorting van leningen en subsidies tot een bedrag van ongeveer 81 miljoen dollar. De humanitaire hulp, die zal worden voortgezet, betreft het ver strekken van schoolmaaltijden aan Peru viaanse kinderen, waarvoor de grondstof fen in Peruviaanse pakhuizen aanwezig zijn. De conservatieve militaire leiders van Peru hebben met hun staatsgreep de pro- Castro-krachten in Zuid-Amerika een handje geholpen en de Alliantie voor de Vooruitgang van Kennedy een slag toege bracht. De staatsgreep steunt niet op re den of logica, maar op emotionalisme of „personalismo", wat in dit geval de wrok van de hoge officieren tegen Haya de la Torre is. De verkiezingen van 10 juli in Peru wa ren belangrijk voor het hele halfrond. Het ging er om of oude gewoonten doorbroken konden worden en of de oligarchieën en militaire leiders democratisch al rijp be ginnen te worden. De ervaring in Peru heeft geleerd dat zij nog niet zo ver zijn Het eigenaardige is dat de conservatieve militaire leiders van Peru eigenlijk juist voor Haya de la Torre hadden moeten zijn, omdat hij de enige van de drie be langrijke kandidaten voor het president schap was met een duidelijk anti-commu- Advertentie Merk Seldo (Vlco-fabrikaat), vier tinten, geheel op satijn gevoerd met tricot rug. Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschinskl gierstraat 52 - 54 - 56 haarlem sedert 1849 tel. 12047 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, som mige met onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Over het algemeen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een zwak regenfront dat nu naar het oosten wegtrekt, zién morgen opklaringen te verwachten. Er blijft een kleine buienkans. Mati ge zuidelijke wind. Overdag 18 a 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Wisselend bewolkt met onstabiele lucht, waardoor de buienkans aanwezig blijft. r s - - «sis nistisch programma. Ferando Belaunde Terry, die de hulp der militairen heeft in geroepen heeft met de communisten en Castristen gemene zaak gemaakt. De oud dictator Manuel Odria heeft steun van uiterst links niet van de hand gewezen. De communisten hadden slechts één oog merk: de reformist Haya moest van het toneel verdwijnen. Het leger koesterde echter een wrok te gen Haya en zijn revolutionaire Apra- partij uit de bloedige dagen van de der tiger jaren. Ook een deel van de rijke Peruviaanse olichargie was tegen Haya. Ondanks al dit verzet kreeg Haya meer stemmen dan een van de andere zeven kandidaten. Het ingrijpen van het leger betekent mogelijk het einde van de poli tieke carrière van Haya, maar niet van de invloed van zijn partij waarvan de le den wel eens hun toevlucht tot geweld zouden kunnen nemen. De politie heeft donderdagavond met traangasbommen een „vrijheid, vrijheid" roepende menigte uiteengejaagd. Het was de tweede achtereenvolgende avond, dat de politie in actie kwam tegen anti-junta de monstranten in Lima. Behalve „Vrijheid, Vrijheid" werd ook „Weg met de militaire dictatuur" en „Wij willen vrijheid" geroe pen. - i ig ;«s* Advertentie Nu In onze Service-Verkoop: modern-chic grijs en blauw, ook lichtgewicht in courante maten Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschinskl (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Soebandrio, de ndonesische minister van Buitenlandse Zaken, is onmiddellijk aan de slag ge gaan in Washington. Donderdagochtend reeft hij geconfereerd met de Indone siërs die tot dusverre het vooroverleg lebben gevoerd. Om twaalf uur werd lij door minister Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ont vangen. Dit gesprek, waarbij ook Zain, de Indonesische ambassadeur in Wash ington, tegenwoordig was, duurde slechts een nalf uur. Rusk is donderdagavond naar Genève vertrokken waar maandag het verdrag over Laos zal worden ondertekend. Mi nister Luns verblijft op het ogenblik voor een privébezoek in Genève. Soe- landrio heeft vervolgens op de Indone sische ambassade geluncht met Bunker, die zoals men weet op uitnodiging van Oe Thant, de derde partij is bij het vooroverleg. Men kan er zeker van zijn dat zowel Rusk als Bunker al het mogelijke hebben gedaan om Soebandrio aan te moedigen tot het streven naar een vergelijk. Bij zijn aankomst in Washington heeft Soebandrio de indruk gewekt optimistisch te zijn over de gang van zaken. Toen hij uit de kamer van Rusk kwam, toonde hij zich niet erg mededeelzaam. Herhaaldelijk antwoordde hij op vragen: „Eerst wil ik met dr. Van Roijen (de Nederlandse ambassadeur te Washington) praten". Voor dit gesprek had hij gisteren nog geen afspraak. Of Bunker erbij tegenwoordig zou zijn wist hij nog niet. In het Nederlandse kamp is men wat minder optimistisch dan in het Indonesi sche. Misschien kan men beter zeggen: de Nederlanders zijn wat voorzichtiger en wensen niet te grote verwachtingen te wekken. Malik had de duur van de over drachtsperiode het enige obstakel ge noemd. Doch van Nederlandse zijde noem de men deze kwestie één van de obstakels. HOLLANDIA (AP) Geëscorteerd door het fregat „Evertsen" arriveerde in Hollan dia de „Zuiderkruis" met aan boord 800 militairen van de landmacht. Een deel dr. Soebandrio hiervan zal debarkeren in Hollandia. De aankomst, waarvoor veel belangstelling be stond, werd opgeluisterd door twee Pa- poea-fluiforkesten die op de kade vrolijke wijsjes speelden.- Onder de militairen aan boord van het schip bevond zich de 25-jarige dienst plichtige tweede-luitenant mr. J. H. R. D. van Roijen, de oudste zoon van de Neder landse ambassadeur in Washington. HOLLANDIA (ANP) De Indonesische infiltranten, die woensdag een overval pleegden op Mega en Sausapor aan de noordkust van Nieuw-Guinea, hebben donderdag de eerste verliezen geleden. Volgens een in Hollandia verstrekt com muniqué vielen er onder de Indonesiërs „enkele doden" in een eerste vuurgevecht met de Nederlandse strijdkrachten, die hen opgespoord hadden nadat zij weer uit Sausapor waren vertrokken. Onder de gesneuvelde militairen bevindt zich een officier. Bij deze actie zijn een aantal wapens, granaten en buitenboord motoren buitgemaakt. De niet-militaire verbindingen tussen Sausapor en de bui tenwereld zijn nog niet hersteld. Er zijn geen bijzonderheden bekend over het op treden der Indonesische infiltranten in Sausapor en Mega. Het communiqué deelde verder nog mee, dat bij Merauke en Fakfak wederom „en kele" Indonesische parachutisten zijn ge vangen genomen. Negen sleepboten met een gezamenlijk vermogen van elfduizend paardekracht hebben gistermiddag de Franse tanker „Sistala" vlotgetrokken, die 's morgens om zes uur bij Hoek van Holland was ge strand op een zandbank, welke door bag- gerwerkzaamheden was ontstaan naast de diepwatergeul. Boven deze zandbank stond 11.50 meter water. De bijna 50.000 ton me tende tanker, die geladen was met ruwe olie had een diepgang van dertien meter. De negen sleepboten die de „Sistala" vlot brachten, waren de „Scaldis", de „Noord zee", de „Humber", de „Schouwenbank. de „Steenbank", de „Europa", de Azië de „Atlas" en de „Achilles", van Smit Co's internationale sleepdienst. (Luchtfoto A.N.P.). F. Brunetière: Zich geliefd maken schept verplich tingen; wanneer men dit verzuimt, maakt men zich tenslotte gehater dan ooit. In Losser is de 72-jarige mevrouw Fiesu- lier door een goederentrein geraakt en kor te tijd later overleden. Toen de vrouw de spoorbaan overstak en de trein zag nade ren, is zij door de schrik blijven stil staan. De trein kon niet meer tijdig stop pen. In Brummen is een auto ingereden op een vrouw en vijf kinderen, die stonden te wachten om over te steken. De vrouw, haar zoontje en een nichtje werden zwaar gewond. De drie anderen kinderen werden licht gewond. In Utrecht is de 3-jarige Jan van Dooren bij het onverhoeds oversteken van de straat door eên auto aangereden. In het zieken huis is het kind overleden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws 3, 9 Kennemer Kruimels3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 Horen en Zien 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Aan de Nederlandsche Spoorwegen is toestemming verleend over te gaan tot ver hoging van de sedert 1 april 1957 geldende tarieven voor het vervoer van stukgoede ren en wagonladingen. Het is de bedoe ling, deze verhoging op 1 september a.s. te doen ingaan. De reizigerstarieven on dergaan geen wijziging. Van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat vernamen wij, dat niet te zeggen valt met welk percentage de ta rieven voor vervoer van stukgoederen en wagenladingen omhoog zullen gaan. In allerlei bepalingen bij voorbeeld over de afstand waarover goederen vervoerd wor den en over afmetingen en volume van die te vervoeren goederen, zijn wijzigingen gekomen. Opgemerkt werd dat ook niet bij benadering een gemiddeld percentage van de verhoging genoemd kon worden. Advertentie BARtÊSorIsST^1 HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ij SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Roger Frey, heeft 2.500 man extra republikeinse gardisten naar Marseille gestuurd om daar de politie te versterken, die elke dag wat meer moeite ondervindt om in deze stad de gerepatrier- de „zwartvoeten" uit Algerije in toom te houden. Overvallen op banken, messen trekkerijen, kneedbomaanslagen, moorden, chantages en ook wel branieschopperijen als ketelmuziekconcerten en claxonsigna len op de morsetekens van „Algérie Fran- caise" zijn er sinds enkele weken aan de orde van de dag en vooral van de nacht. Om 'n nieuwe O.A.S.-terreur tijdig de kop in te kunnen drukken, heeft de regering de vinnigste elementen der veiligheidstroe pen naar die stad gedirigeerd. Het is gebleken dat de meeste „zwart voeten" er weinig voor voelen zich bij aan komst in Frankrijk ver van de Middelland se Zee te verwijderen en in Marseille, dat qua karakter en klimaat wel wat op Al giers gelijkt, voelen ze zich het beste thuis. Tot dusverre heeft de regering, die hen met ruime financiële toelagen steunt, de repatrianten vrij gelaten zich in Frankrijk te vestigen waar zij willen. Het ziet er nu echter al naar uit dat dit liberale prin cipe in de praktijk niet blijvend kan wor den toegepast. De autoriteiten maken al discreet toe spelingen op het voorbeeld van de West- duitse regering, die de vluchtelingen uit Oost-Duitsland heeft overgebracht naar gebieden waar werkgelegenheid voor hen bestaat. Die werk- en vooral woongelegen heid kan noch Marseille dat met ettelijke tienduizenden „zwartvoeten" zit opge scheept, noch Parijs, dat een tweede at tractie vormt voor de repatrianten, hun bieden. Een andere maatregel, die overwogen wordt is, speciaal de duizenden Franse ambtenaren, die Algerije verlaten hebben, te bevelen naar dat land terug te keren, waar de Algerijnse regering om ze zit te springen. In elk geval heeft de minister van Voorlichting Peyrefitte uit naam van de regering al duidelijk verklaard dat het repatriantenprobleem in de naaste toe komst vermoedelijk met forse en autoritai re middelen moet worden aangepakt, een duidelijke vingerwijzing aan het adres der „zwartvoeten", waarvan de stroom in Franse richting zich nog steeds voortzet en van de activisten in het bijzonder, dat het moederland uit de Algerijnse gebeur tenissen der laatste jaren toch wel een paar lessen getrokken heeft. De Christeiyk-Historische Unie heeft gisteravond op grootscheepse wijze hulde gebracht aan dr. H. W. Tilanus, die op 25 juli veertig jaar onafgebroken lid zal zijn geweest van de Tweede Kamer. Dit gebeurde op „Woudschoten" in Zeist, waar de zomerconferentie van de C.H.U. werd gehouden. De voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, zei dat de partij zeer veel te danken heeft aan dr. Tilanus. „Zonder diens krachtdadig, beginselvast en inspi rerend optreden in de moeilijke naoorlogse periode had de unie een grote kans gelopen uit de rjj der politieke groeperingen in ons land te worden geschrapt". Mr. Beernink zei, dat de heer Tilanus een nationaal denkende figuur is, die met al zijn krachten 't algemeen belang heeft ge diend. Hij is niet alleen veertig jaar C.H.- afgevaardigde in de Tweede Kamer ge weest, maar ook jarenlang voorzitter van de C.H.-Tweede Kamerfractie en voorzit ter van de unie. Mr. Beernink noemde het vooral de on schatbare verdienste van dr. Tilanus. dat hij na de tweede wereldoorlog „neen" heeft gezegd, toen er grote aandrang op hem werd uitgeoefend om de C.H.U. te doen opgaan in andere politieke groeperingen. Onder zeer moeilijke omstandigheden heeft hij de partij nieuw leven ingeblazen en haar bestaansrecht met kracht verdedigd. Had hij dat niet gedaan dan zou de politie ke geschiedenis van Nederland in de na oorlogse jaren waarschijnlijk een heel an der verloop hebben gehad. Mr. Beernink bood dr. Tilanus tenslotte een cheque aan voor een reis naar Israel. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, was de eerste van de vele gasten die de heer Tilanus toesprak. Hij deelde mee, dat de koningin dr. Tilanus bij bevordering had benoemd tot comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw wegens zijn grote verdiensten voor land en volk. De minister noemde de heer Tilanus een man met een evenwichtig en rustig karak ter, wars van scherpe tegenstellingen, ie mand die nooit de zaken op de spits drijft maar toch van doorzetten weet. „U had mi nister kunnen zijn als u dat had gewild, maar u bleef onwrikbaar uw parlemen taire werk doen", aldus de bewindsman. Behalve minister Toxopeus waren op deze huldigingsbijeenkomst aanwezig de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, de staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten, de staatssecretaris van de fensie, de heer M. R. H. Calmeijer, de heer J. Bommer, vice-voorzitter van de Tweede Kamer, mr. R. Pollema, voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de C.H.U., prof. mr. P. J. Oud namens de V.V.D., mr. A. B. Roosjen namens de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. L. P. M. de Kort, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. Het 21-jarige meisje uit Beverwijk, dat dinsdagmiddag met 2300 uit de groente winkel van haar zwager in Haarlem ver dween, is in de ouderlijke woning terug gekeerd. Bij verhoor is de Haarlemse po litie gebleken, dat zij niet de bedoeling heeft gehad het geld, dat zij van haar zwager in bewaring had, te verduisteren. Het gehele bedrag had zij bij zich. Minister Toxopeus hangt dr. Tilanus de versierselen behorende hij de hoge onderscheiding om. oud-minister ir. C. Staf, en vele leden van de Eerste en Tweede Kamer. In zijn dankwoord haalde dr. Tilanus herinneringen op uit de lange periode waarin hij Kamerlid is geweest. Over de gescheidenheid van opvatting die wel eens in de C.H.-fracties blijkt, zei hij dat deze voortkomt uit een typisch christelijk-his- torische houding, die ieder Kamerlid vrij heid van mening laat. Advertentie Voor weekend en vakantie Trek er op uit en neem wat van onze ver rukkelijke roomboter-produkten mee Boterrondjes - cakes - gevulde koeken - spritsstukken enz. Lang vers in handige verpakking. HAZENBERG Advertentie Voor natuurlijk naar KENNEMERLAAN 87 Telefoon 5962-4809

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1