Officieel onderzoek naar het nazi-verleden van Frankel KLEUR- SP0ELING THUIS ZELF DOEN T,£ Franse Kamer keurt landbouw- wet met meerderheid goed WERELDNIEUWS UW HAAR: I CONSTANT LAMP ASDAG- £>oO° SUNILDAG Hogerhuis besprak Softenon-tragedie Dinsdag weer kernproef op grote hoogte Toestand André Renard „hopeloos" genoemd Oost-Duitsland sluit de Oostzee-kust af POLY-COLOR Canadees blad wenst eer advertentie in de Pravd raatótoel GEEN CASSATIE Afweerraket onderschept intercontinentale raket - v_j 2 0 JULI 1962 3 Twee jonge nazi's opgepakt, vijf andere veroordeeld ixplosieve stoffen f 1.- per 20 CIG AR-E-T-T-ES V ftllGf fXCLU SlM£>^=^= P. LORILLARD NEW YORK m (Op de M. Mok KLASSIEKE ENGELSE REGENJASSEN Origineel KULMBACHER AQUA CRiSTAL COTTON moderne kleuren. Normale prijs 98.— NU 69.80 BARTELJORISSTRAAT 24 HAARLEM Of de boeren ook tevreden zijn is echter de vraag 376-11 stemmen REYDON EN DE JAGER Lanceerplaatsen 7000 km van elkaar verwijderd Montgomery in ziekenhuis V 1\ V (Van onze correspondent) BONN De Westduitse procureur-gene raal Wolfgang Immerwahr Frankel, van wie kort geleden bekend is geworden, dat hij in Hitiers Derde rijk meegewerkt heeft aan onmenselijke nazi-vonnissen, is offi cieel door bondspresident Lübke met pen sioen gestuurd. Lübke heeft dit besluit echter pas willen ondertekenen nadat mi nister van Justitie Stammberger hem toe gezegd had, dat er toch een disciplinair onderzoek naar Frankels gedrag zal wor den ingesteld. Dit onderzoek zal dan ook betrekking hebben op het feit, dat Frankel bij zijn benoeming tot het hoogste ambt in de Westduitse staande magistratuur verzwe- In het Britse Hogerhuis heeft Lady Edith Summerskill gisteren haar aangekondigde pleitrede gehouden voor wettelijke voorzie ningen om aanstaande moeders die tjjdens haar zwangerschap thalidomide (Softenon) gebruikt hebben door een arts te kunnen laten aborteren als er aanwijzingen zjjn, dat hun babies misvormd ter wereld zul len komen. Zij kreeg echter nul op het rekest. Barones Summerskill, zelf medica, vroeg zich af wat er anders gedaan zou kunnen worden voor de vrouwen die het thans verboden slaapmiddel in de eerste maan den van hun zwangerschap hebben ingeno men. Lord Dilhorne, die als Lord-kanselier de hoogste juridische autoriteit in het land is, herinnerde eraan dat onder de Engelse wet zwangerschap alleen afgebroken mag wor den om het leven van de moeder te redden. Lady Summerskil zei, dat in 1938 (toen een rechter dit bepaalde), niemand kon voorzien wat er thans met „een onvoldoen de onderzocht slaapmiddel" gebeurd is. Als men aanwijzingen heeft dat een kind ge boren zal worden zonder armen of benen, dan moet op grond van deernis de zwan gerschap afgebroken kunnen worden, zo meende zij, want niet alleen met het wel zijn van de moeder maar ook met die van het kind moet rekening gehouden worden. De lord kanselier zei dat er niet genoeg grond is om te voorspellen dat abnormali teit blijvend is en dat er nu weinig gevaar meer is voor nieuwe gevallen. Lady Summerskill zei, dat er misschien toch nog moeders zijn die het middel in hun medicijnkastje hebben staan. Dan zul len we maar hopen dat zij het weggooien, antwoordde Lord Delhorne. HONOLOELOE (AP) De tweede Amerikaanse kernexplosie op grote hoog te zal in de nacht van maandag op dins dag boven de Grote Oceaan worden ge houden. Het zal een van de laatste ont ploffingen zijn in de reeks proeven, die nog in het gebied van Johnston eiland genomen worden. Het wapen, dat op ongeveer vijftig ki lometer tot ontploffing gebracht wordt zal een kracht hebben, vergelijkbaar met 20.000 tot 1.000.000 ton TNT. Dit is min der krachtig dan het wapen dat op 8 juli op een hoogte van 340 kilometer boven Johnston Island, 850 mijl ten zuidwesten van Honoloeloe, tot ontploffing gebracht werd. Door die ontploffing werd de avond hemel in het gehele gebied van Nieuw- Zeeland tot Hawaii fel verlicht. Voordien waren twee proeven mislukt. BRUSSEL (ANP) De toestand van gen heeft, dat zijn verleden niet zuiver was. Minister Stammberger, die aanvan kelijk steeds heeft gezegd, dat geen disci plinair onderzoek tegen Frankel zou wor den ingesteld, omdat aangenomen moest worden dat Frankel zich er niet van be wust was geweest, dat zijn activiteiten in het Derde Rijk dubieus waren, is dezer dagen naar Karlsruhe gereisd om meer materiaal over de procureur-generaal te verzamelen. In Bonn kan men overigens horen, dat pas besloten werd tot een strenger optre den in het geval-Frankel nadat de „In ternationale Vereniging van Verzetslieden tegen het Nationaal-Socialisme" daarop had aangedrongen en nadat enige West duitse ambassadeurs naar Bonn hadden gerapporteerd, welk een slechte indruk de zaak-Frankel in het buitenland heeft ge maakt. Het disciplinaire onderzoek maakt het mogelijk, dat Frankel, indien hij schuldig wordt bevonden aan misleiding van de Westduitse autoriteiten, geen pensioen krijgt uitbetaald. (Reuter) In Hamburg zijn twee jonge leiders aangehouden van de dezer dagen verboden neo-nazistische „Bond van Vader landse Jeugd". In de woning van een van hen zijn explosieve stoffen gevonden. In Düsseldorf zijn donderdag vijf leden van de antisemitische vereniging „Nieuwe Jeugd van Duitsland" schuldig bevonden aan samenzwering, het in gevaar brengen van de staat het beschadigen van ander mans eigendom en andere vergrijpen. Een van hen is veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf en een ander tot elf maanden. De overige drie kregen voor waardelijke straffen. Drie der beklaagden hadden in 1961 in Duisburg hakenkruisen en leuzen als „Weg met de Joden", „Heil Hitier" en „Leve Eichmann" op een kerk en andere gebouwen aangebracht. BERLIJN (AP) Het Oostduitse be wind heeft decreten gepubliceerd, waarin de gehele Oostzee-kust tot een speciale zone verklaard wordt om ontsnappingen te voorkomen. De laatste tijd waren ver scheidene Oostduitsers er in geslaagd met bootjes naar Denemarken te komen. In de decreten wordt bepaald dat voor de zeekust dezelfde bepalingen zullen gelden als welke reeds jaren lang van kracht zijn langs de grens met West-Duitsland. Van Lübeck tot de Poolse grens wordt langs de gehele driehonderd kilometer lan ge kust een speciale zone van vijf kilo meter breed ingesteld. Bijzonder strenge bepalingen gelden voor een vijfhonderd meter brede en ongeveer tien kilometer lange kuststrook waaruit het gemakkelijker is naar West-Duitsland en Denemarken te ontsnappen. De bewoners van de kuststreek moeten een speciaal stempel op hun persoonsbe' wijs hebben. Slechts met speciale toestem ming mogen mensen van buiten deze streek naar de badplaatsen gaan. Particuliere bezoeken worden nagenoeg verboden en voor groepsvakanties gelden strenge bepalingen. Zonder vergunning mag er niet langs de kuststreek gekam peerd worden en dan nog slechts op offi cieel aangewezen kampeerterreinen. Alle schepen, met inbegrip van roeibo ten en kano's, moeten ingeschreven wor den en moeten dicht bij hun aanlegsteigers blijven. Bootreizen zijn slechts tussen zons- op- en ondergang toegestaan en van alle tochtjes en bestemmingen moet bij de grenswachten aangifte gedaan worden. Na zonsondergang moeten alle boten binnen zijn. Op rubbervlotten mag men niet ver- dér dan 150 meter in zee gaan. Na 30 september mogen zeelieden slechts in de zone komen met een speciaal stempel op hun papieren. Overtreding van de bepalingen kan ge straft worden met maximaal twee jaar ge vangenisstraf en boeten van maximaal vijf honderd mark. de Waalse vakbondsleider André Renard, die twee weken geleden door een beroerte werd getroffen, wordt „hopeloos" genoemd. De 51-jarige André Renard, die voor zitter was van de Waalse Volksbeweging, werd op 7 juli bewusteloos naar een zie kenhuis in Luik overgebracht en tweemaal geopereerd. Hoewel hij gedeeltelijk ver lamd was en zijn spraakvermogen had verloren, meende men dat hij aan de betere hand was tot zich plotseling com plicaties voordeden en hij snel achteruit ging. Hij heeft toen nog een derde ope ratie ondergaan. Renard werd vooral bekend door zijn agitatie tijdens de grote stakingsbeweging die in december 1960 en januari 1961 Bel gië in beroering bracht. Hij ontpopte zich voorts als een verwoed voorvechter voor een federale staatsvorm in België. Advertentie WINNIPEG (Reuter) De „Winnipeg Free Press", een van de drie Canadese bladen die Kroesjtsjevs rede over ontwa pening voor het' Moskouse vredescongres als advertentie hebben geplaatst, heeft het Russische partijblad „Prawda" gevraagd een antwoord op Kroesjtsjevs rede als ad vertentie op te nemen. De advertentie in de „Winnipeg Free Press" heeft de Russen 2.800 Canadese dollar gekost. (De Pravda heeft nog nimmer een advertentie ge plaatst van een particulier, hetzij Rus, het zij buitenlander Red.) Advertentie 19 .jj-.S-.i NEW Snqonyil f' sno6 De mens en de berg Als de berg niet naar Mohammed komt, gaat Mohammed naar de berg. Vele pol- derlanders zijn wat dit betreft Mohamme danen geworden en zo zit ik dan te ade men aan de voet van een reusachtig brok gesteente, welks top voor mij tot de talrijk onbereikbaarheden dezer wereld behoort. Hoe het daarboven is, weet ik dus niet, maar de aanblik van dat grijze, onbegroei de bovenstuk geeft mij wel iets te vermoe den. Het zal er fris zijn, om niet te zeggen koud. Heerste hier beneden niet zo'n ver kwikkende temperatuur, wellicht zou dan reeds deze gedachte mij doen huiveren. Maar ik ben als gepantserd in zonlicht. De schubben van mijn wapenrusting blinken op mijn armen en benen en ik hoef maar een losjes strelend gebaar te maken om ze eraf te laten vallen. Met andere woorden, ik vervel. En dit moge dan een weinig op zienbarend verschijnsel lijken, het is niet temin in staat enige verwondering op te wekken bij iemand die gewend is aan de vaderlandse zomers met hun onafscheide lijke decoratie van kippevel. Dit atles is een reden te meer om even tuele huiveringen bij de aanblik van die rotsmassa te onderdrukken. Toch laat ze mij niet los, in weerwil van het feit dat ik absoluut niet op alpinistische triomfen uit ben. Een bescheiden klimtocht laat ik mij welgevallen, maar voor het laatste, moeilijkste gedeelte meet ik mij de vleu gels der fantasie aan. Waarom fascineert die berg mij? Ik kijk er het gevaarte nog eens op aan, ik laat m'n ogen omhoogglijden langs de bebouw de terrasjes, over de beboste hellingen en tenslotte over de naakte, gekloofde muren. Ik kijk naar een opengeslagen geschiede nisboek, het geschiedenisboek van de aar de. De jaartallen en de daarbij behorende feiten staan er evenwel niet zo duidelijk in vermeld als in de boeken van papier. Men moet zich aan geologie overgeven om er iets van te ontcijferen. En dan nog. Een van onze knapste geologen heeft mij een poosje geleden verzekerd dat zijn weten schap grotendeels op gissen berust. Dat is geen reden om die wetenschap te kleine ren. Staring heeft ons al voorgehouden dat de meester in zijn wijsheid gist. Ik, die geen meester ben, bezit zelfs niet het recht tot gissen en daarom kijk ik zwijgend en geïmponeerd naar die miljoenen jaren die daar versteend voor mij oprijzen. Ergens in de onderste regionen gaat een boer met een ezeltje zijns weegs. De man noch het dier laten zich door die miljoe nenmassa imponeren. Ze stellen hun hand jevol jaren ertegenover en proberen een bestaan te winnen. Zoals de planten die hier en daar in een rotskloof woekeren, zo houden mens en dier zich in leven van bijna niets. De berg geeft slechts moei zaam toe, maar de mens laat niet los. Hij blijft het gesteente op de huid zitten, hij schrijft er zijn eigen geschiedenis in. Enkele heel kleine lijntjes in een onaf zienbaar geheel. Maar genoeg om zijn le ven te rechtvaardigen, lijkt mij. Advertentie 115 (Van onze correspondent) PARIJS De nationale vergadering heeft haar reces op verzoek van de re gering moeten uitstellen teneinde zich eerst uit te spreken over de wet ter hervor ming van de landbouw, die door minister Edgar Pisani was ontworpen. Het dringen de verzoek van de regering, dat men ook gerust een bevel zou mogen noemen werd haar ingegeven door de zeker niet zo misplaatste vrees, dat de boeren zich opnieuw aan gewelddadigheden tebuiten zouden gaan indien hun wensen weer op de lange baan werden geschoven. Enkele weken geleden begon Bretagne al weer geducht te grommen en minister Pisani heeft zich bij zijn inleiding tot de debatten zelfs niet ontzien de Kamer voor de keuze te stellen aanvaarding van zijn ontwerp of van de verantwoordelijk heid voor een revolutie op het platteland. De wet-Pisani gaat heel ver in de rich ting van het doel waarvoor in het bij zonder de jonge Franse boeren de laat- te jaren ijveren met argumenten, die ze zo nodig bereid zijn met tractoren, waar mee ze wegen blokkeren en steden isole ren, krachtig te onderstrepen. Voor die jonge boeren is het eigendomsrecht op grote landerijen van mensen, die hun gron den niet zelf exploiteren, een onverholen standpunt geworden. Als producenten, die onontbeerlijk zijn voor de nationale eco nomie, verdedigen zij de stelling, dat zij recht hebben op de grond als eigenaars of desnoods als pachters. Dat revolutio naire standpunt a la Fidel Castro is, in beginsel, ook door de minister overgeno men. In zijn wet heeft hij 'n orgaan voor zien, dat gronden kan opkopen en daar na onder de boeren distribueren. Pisani, een intelligent man, die in de praktijk al gauw begrepen had. dat het probleem van de Franse landbouw met lapmiddelen als garantieprijzen niet meer viel op te lossen heeft achtereenvolgens al een zware strijd in de regering met zijn mede-ministers en daarna met de Kamercommissie moe ten voeren. Bij de strijd heeft zijn ont werp al verschillende veren moeten laten terwijl in het parlement nog eens hon derd en vijftig amendementen waren inge diend. Vanmorgen om half zes is het ontwerp met 376 tegen slechts elf stemmen door de Kamer aangenomen. Door de vele wij zigingen, waarmee de wet tevoren ech ter werd geamendeerd, zou men zowel van de kant van de minister als vooral wel van zijn inspirators, de jonge boeren, veel moeite ondervinden het oorspronkelijke geesteskind nog te herkennen. De vrees is gewettigd dat de boeren de teleurstel lingen en ontgoochelingen krachtdadig zul len manifesteren, waardoor de kans groot lijkt dat de toeristen straks de wegen naar of van hun vakantieoorden opnieuw door tractoren geblokkeerd kunnen zien. In Den Haag is dezer dagen bericht ont vangen van de ambassade te Moskou, dat het opperste gerechtshof van de Sovjet-Unie een cassatieverzoek van de Nederlanders E. Reydon en L. de Ja ger heeft afgewezen. De twee Nederlan ders werden vorig jaar tot dertien jaar vrijheidsstraf veroordeeld wegens spiona ge. De familie van Reydon en De Jager heeft nu een verzoek om gratie inge diend bij de voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet. WASHINGTON (Reuter) Een inter continentale raket van het type Atlas, af gevuurd in Californië, is onschadelijk ge maakt door een via radar bestuurde Nike- Zeus afweerraket, die werd gelanceerd van het eiland Kwajalein in de Stille Oceaan, meer dan zevenduizend kilome ter verwijderd van het punt van lance ring van de intercontinentale raket. De Atlas kan een snelheid bereiken van 29000 kilometer per uur. Het Amerikaanse departement van De fensie zei niet met zoveel woorden, dat de Atlas is vernietigd. Dit zou echter het ge val geweest zijn, als men de Nike-Zeus van een kernlading had voorzien. Het was de eerste geslaagde onderschepping van deze aard. Het ministerie deelde mee, dat een eerdere proef, op een niet bekend ge maakt tijdstip, „geen volledig succes was." LONDEN (AP) Veldmaarschalk Vis count Montgomery is in een ziekenhuis op genomen voor wat werd beschreven als een grondig medisch onderzoek en een rustkuur". Montgomery, die 74 jaar is, zei gisteren, dat hij al zijn afspraken had afgezegd „om dat hij zich niet erg goed voelde". Advertentie SUNIL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Geen krant. In Rome en Milaan zijp don derdag geen kranten verschenen omdat de zetters 24 uur in staking zijn ge gaan na het afbreken der onderhande lingen met de werkgevers over hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. Amnestie. Gevangenen in Egypte, die op 23 juli de helft van hun straftijd heb ben uitgezeten, zullen op die datum in vrijheid worden gesteld. Egypte herdenkt op die dag het feit, dat de revolutie tien jaar geleden uitbrak. Strafbaar feit. De Knesset het parle- ,ment van Israël heeft een wetsont werp aangenomen, waarin het veroorza ken van luchtvervuiling strafbaar wordt gesteld met zes maanden opsluiting. Boodschap. De Russen hebben ter hoogte van de Krim honderden flessen met „een boodschap aan alle kinderen op de wereld" in zee geworpen. In de boodschap wordt een beroep op de kin deren gedaan „om te strijden voor de vrede en het geluk op aarde". De actie werd ondernomen na afloop van het „Tweede internationale congres van pio niers", dat te Artek bij Jalta werd ge houden De boodschap is gesteld in het Russisch, Engels, Frans en Duits. Veroordeeld. Eenenveertig beklaagden, die in Rome hebben terechtgestaan we gens verzet tegen de politie, het ver oorzaken van lichamelijkletsel en ma teriële schade tijdens de anti-fascis tische ongeregeldheden in Genua op 30 juni 1960, zijn woensdag veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van een maand tot vier jaar en vijf maanden. Bij deze ongeregeldheden, die zich later tot andere Italiaanse steden uitbreidden, vielen tien doden en meer dan honderd gewonden. Ongeregeldheden. In de Indische staat Madras zijn donderdag meer dan twee honderd mensen gewond geraakt bij be togingen die door de oppositiepartij „Dravida Moennetra Kazhagam" op touw gezet waren tegen de regering, aan wie verweten wordt, dat zij de prijzen van voor het levensonderhoud onontbeerlijke goederen niet kan hand haven. Er werden bijna vijfduizend ar restaties verricht. Overtocht. Twee Noorse studenten hebben bij Angmagssalik op Groenland afscheid genomen van de beschaafde wereld om met een hondenslee over te steken naar Godthaab aan de andere kant van Groenland. Zij volgen de weg die zeven tig jaar geleden hun landgenoot Fridt- jof Nansen aflegde. Zij hopen half sep tember hun doel bereikt te hebben. Botsing. Bij een botsing tussen twee Ita liaanse personenauto's zijn in de buurt van Brescia vier mensen levend ver brand. Drie personen werden levensge vaarlijk gewond. De auto's vlogen bij botsing in brand. Strafwerk. Twee leden van de Ameri kaanse nazipartij zijn naar de gevan genis overgebracht, nadat zij geweigerd hadden honderd maal de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring en 250 maal het grondwetsartikel over de vrij heid van godsdienst over te schrijven. Rechter Jack Wallace had de beide jon gemannen die respectievelijk tot zes en vier maanden veroordeeld zijn wegens antisemistische optreden dit strafwerk opgelegd als voorwaarde voor een ver mindering van de straffen. Oneerlijk. Voor het huis van de familie Joseph Rosella in Pittsburgh hebben dertig kinderen een betoging gehouden tegen de heer des huizes, omdat deze weigerde twee voetballen die in zijn tuin terecht waren gekomen terug te geven. Een van de kinderen droeg een spandoek mee met het opschrift: „Joe is oneer lijk tegen kinderen". Bom. In het monument voor koning Vic tor Emmanuel II op de Piazza Venezia te Rome, waarin zich ook het graf van de onbekende soldaat bevindt, is donder dagavond een tijdbom ontploft, die wei nig schade aanrichtte. De ontploffing ge schiedde uren nadat het hek om het mo nument voor bezoekers gesloten was. Ivanov. De Pravda meldt dat Ivanov de meest voorkomende achternaam in Mos kou is, dat zeven miljoen inwoners heeft. Er wonen 100.000 mensen in de stad die Ivanov heten. Een andere bijzonderheid: Moskou heeft 800 inwoners die naar de naam Ivan Ivanovitsj Ivanov luisteren. Na Ivanov is Smirnov de meest voorko mende naam (80.000).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3