Henk Nijdam onttroonde Post „Ik ben niet bang voor Glorioso als kampioen achtervolger Cricket op hoog niveau in Haarlem en in Den Haag SPORT TIJDENS WEEKEINDE Faas Wilkes terug bij Xerxes DHC moet het zuinig aan doen Nederland vooraan bij de FD's Glasfiber polsstok Aad de Graaf prolongeerde sprinttitel Achter de haas Hairos II weer aan de start op Duindigt ZATERDAG 21 JULI 1962 19 Hampshire komt met een bijna volledig profteam Rotterdams cricketteam Sport in het kort Wereldkampioenschap schaken voor studenten N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Meespelen Rust CRICKET ROEIEN Bijgeleerd Niet bang Faas Wilkes is terug bij zijn oude ver eniging, Xerxes, waarvoor hij in het sei zoen 1949-1950 voor het laatst speelde. Hij kwam daarna uit voor Internazionale en Torino in Italië, Valencia (Spanje), VVV (Nederland), Levante (Frankrijk) en For- tuna (Nederland). Wilkes is nu 38 jaar en zal dus het komende seizoen uitkomen in de tweede divisie van het betaald voetbal. DHC uit Delft gaat de contributie en de entreegelden verhogen ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de financiële moeilijkheden waarin de club is geraakt. Er is thans een tekort van 20.000 gulden, hetgeen wil zeggen dat de Delftenaren in twee jaar tijds 70.000 gulden hebben ver loren. Hierdoor ook konden de eisen van de semi-profspelers niet worden ingewil ligd. Tijdens de jaarvergadering werd mee gedeeld, dat het merendeel van de spe lers nu bereid is een nieuw contract te tekenen. Zes of zeven van hen willen ech ter eerst de transferperiode voorbij laten gaan. Er werden twee nieuwe contract spelers aangenomen, nl. de ADO-er Hans Jansen en H. Plankemeyer uit DHC 2. Het bestuur kreeg machtiging een obli gatielening uit te schrijven onder de le den. De A-contractspelers zullen in het nieuwe seizoen 70 gulden ontvangen voor een gewonnen wedstrijd, 35 gulden voor een gelijkspel, 10 gulden voor een verlo ren wedstrijd, 20 gulden voor de training en 100 gulden voor de voetbaluitrusting. Bravo Nijdam. De sterke 26-jarige boerenzoon uit Eelderwolde heeft nog geen week na zijn terugkeer van de ver moeiende Ronde van de Toekomst Peter Post als achtervolgingskampioen ont troond. In een van de spannendste fi nales van de laatste jaren stelde Nijdam vrijdagavond in Amsterdam zijn kan didatuur voor een nieuwe wereldtitel. Want nadat hij het vorige jaar in Zürich de regenboogtrui bij de amateurs ver overde, zal Nijdam nu in Milaan onge twijfeld hoge ogen gooien bij de profs. Zijn finaletijd van 6 min. 25.7 sec., ge reden bij wind en regen op de zware stadionbaan, belooft veel voor de strijd op supersnelle Vigorelli. Nijdam had het heel wat zwaarder ge had dan Post om de finale te bereiken. Want terwijl Post en Steenvoorden in de halve eindstrijd als toeristen rondkuierden, had Nijdam toch moeten oppassen voor Frans Balvert. Peter Post dacht Nijdam op diens sterkste wapens de snelle start te kunnen verslaan. De titelhouder, die vijf jaar achtereen onbedreigd het rood-wit-blauwe tricot had veroverd, ging zo overweldigend snel van start, dat Nijdam na de eerste ronde te gen een achterstand van zeker 25 meter opkeek. Drie ronden lang kon Post het tempo volhouden, maar toen moest hij ter rein prijsgeven. Precies na 2,5 km. kwam de dramatische ommekeer. Nijdam, die zijn eigen tempo was blijven rijden, kwam voor te liggen en toen bleek, dat Post in de beginfase boven zijn krachten had ge reden. Hij stortte ineen» ging slingerend over de baan en moest toezien hoe Nij dam nog zeker zeventig meter op hem uitliep. Bij de amateurs was Jaap Oudkerk heer en meester in de finalerit tegen de schaats- crack Gerben Karsten. Hier was geen sprake van spanning, want de voorsprong die Oudkerk door een snelle start bevocht werd in iedere ronde groter. Oudkerk is onze voornaamste troef voor de wereldti tel bij de amateur achtervolgers, die hij vorig jaar aan Nijdam moet laten. In het begin van dit seizoen waren de tijden van Oudkerk van matig gehalte, maar gis teravond bleek dat zijn vorm groeiende is. In de halve finale tegen Nikkissen no teerde Oudkerk 5.07.4 en in de eindstrijd was hij zelfs nog een tiende seconde snel ler, terwijl de weersomstandigheden toen veel ongunstiger waren dan in het begin van de avond. Evenmin als de vorige week bij de profs heeft de amateursprint verrassingen opge- W itlrrn^trm leverd. Want opnieuw prolongeerde de 22- jarige Rotterdammer Aad de Graaf zijn kampioenschap bij de amateurs door met grote overmacht in twee ritten de Hage naar Piet van der Touw de weg naar de titel te versperren. De Graaf, die zijn retourtje naar de we reldkampioenschappen in Milaan ruim schoots heeft verdiend, gaf zijn tegenstan der in alle onderdelen van de sprint een lesje. In de eerste rit dwong Van der Touw de titelhouder de kop te nemen. In de laatste bocht drong De Graaf de Ha genaar vlak tegen de ballustrade en ving hem prachtig op toen Van der Touw onder door wilde komen. Van de tweede rit maakte Van der Touw een soort rodeo. Hij demarreerde van de start, liet zich inlopen, spurtte weer weg en zo ging het door. Voor de marathon tribune schoot hij voor de laatste maal weg en werd toen kansloos geklopt door De Graaf, die gelanceerd komend in pure snelheid de Hagenaar verre overtrof. De derde plaats was voor de Amster dammer Gerard Koel, die de weinig ge- Henk Nijdam De cricketers staat in de komende we- ken een aantal niet te versmaden wedstrij den te wachten. Allereerst is er het bezoek van Oxford, dat woensdag en donderdag in Den Haag tegen De Flamingo's uitkomt, gevolgd door een wedstrijd tegen het Ne derlands elftal in Haarlem op zaterdag en zondag 28 en 29 juli. Vervolgens spelen de Free Foresters te gen een Bondselftal op het veld van H.D.V.S. in Schiedam (20 augustus) en in Amsterdam (21 augustus) met vervolgens een tweedaagse (22 en 23 augustus) tegen De Flamingo's op het veld van Rood en Wit in Haarlem. De tournee van de Fores ters wordt besloten met een tweedaagse in Den Haag (H.C.C.) tegen het Nederlands elftal. Tot slot van het seizoen komt dan nog de countykampioen van Engeland, Hamp shire, een tweedaagse spelen tegen de na tionale formatie, eveneens op het veld van Rood en Wit. Een programma derhalve, dat er zijn mag. De wedstrijd tegen Oxford werd mogelijk doot een gift van de K.N.V.B. Oxford komt met een voor Engelse begrippen niet al te sterke formatie, maar die voor Ne derlands cricket toch nog altijd wel bij zonder sterk is. In de match van het Nederlands elftal tegen Oxford zal voorts de V.O.C.-er Wally van Weelde zijn 25ste match spelen voor het nationaal cricket team. Ook de Foresters komen met tal van goede cricketers. Een van hen is de vroe gere H.C.C.-er Cees Bakker die thans in Engeland woont en sinds kort Forester is. Een viertal andere spelers (Ainsworth, Wilson, Fetherstonhaugh en Durden Smith) speelden al eerder cricket in Nederland. In het team van Hampshire zal aanvoer der Ingleby Mackenzie ontbreken. Hij wordt evenwel vervangen door een andere speler van grote naam en faam, wicket keeper Godfrey Evans. De andere spelers zijn Marshall, Gray, Horton, Livingstone, Sainsbury, Barnard, Harrison, Wassell White, Heath en Burden. Zij allen zijn pro fessionals. Hampshire, thans zevende op de Engelse ranglijst, staat bekend om het bij zonder agressieve cricket dat het speelt. Het Rotterdams cricketelftal zal op 4 augustus op het terrein van Victoria een wedstrijd spelen tegen een Flamingo's- team. De ploeg van de Maasstad werd daarvoor als volgt geformeerd: W. van Weelde (VOC), aanvoerder, G. Meijer (Her- mes DVS), wicketkeeper, A. H. van der Linde (Sparta), A. Bakker (VOC), H. Mee- ken (Sparta), H. Noordijk (Hermes DVS), J Gouka (Excelsior). V. L. Borani (Sparta), H. Matsen (VOC), W. Rutz (Excelsior) en B. Trijselaar (VOC). De Zweedse promotor Edwin Ahlquist heeft het plan in zijn land een „lopercircus" te stichten, waarvoor hij atleten als zijn landgenoot Dan Weam en de Engelsman Gordon Pirie wil aantrekken. Bovendien zal hij proberen de Fransman Jazy voor zijn plannen te winnen. Ahlquist wil de at leten, zoals bij windhondenrennen, achter een (elektrische) haas laten lopen» om het tempo en daarmee de tijden op te voeren. VOETBAL. Het Apeldoornse AGOVV heeft de linksbuiten van Go Ahead, Her man de Jong, voor het komende seizoen gecontracteerd. De Jong, die ook al eerder voor de Apeldoorners speelde, is dus via Elinkwijk en Go Ahead weer bij zijn oude club teruggekeerd. Vrijdagmiddag is een begin gemaakt met de strijd om de Europese titel in de Flying- Dutchmanklasse. De Nederlanders De Ja ger en Willemse zegevierden in de eerste race, die bij goed weer en windkracht drie werd gehouden, met ruime voorsprong op de overige concurrenten. De uitslagen waren: 1. Nederland (De Jager en Willemse) in 2 uur 02 min.; 2. Frankrijk (H. Samuel en J. Samuel) op 1.05; 3. West- Duitsland (Kadelbach en Dielman) op 2.40; 4. Engeland (Musto en Morgan) op 3.15; 5. Zweden (Hellmann en Nielson) op 3.20; 6. Oostenrijk (Fereberger en Trautenberg) op 5.25; 7. België (J. P. Dupont en Y Du- pont) op 6.30; 8. Zwitserland (P. Y. en F. H. Firminick) op 13.15; 9. Turkije (Kakis en Karabilgin) op 20.10. Advertentie Tel. K 2500 - «0002. 57290 en 57831 Certtrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook De glasfiber polsstok begint steeds meer veld te winnen bij de atleten. Blijkbaar ook in Finland, want de man die men bij deze sprong ziet maken is de Fin Lentti Nikula. Hij bereikte een hoogte van 4 meter 80, een respectabele hoogte die nog niet zo lang geleden een wereldrecord zou hebben betekend. Nederland en Denemarken delen na de zevende ronde de eerste plaats in de B- groep van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor studenten teams, dat te Marianska Lazne wordt ge houden. Beide landen hebben 19 punten. t Nederland zegevierde vrijdag JhrJ over Zweden en Denemarken verslóeg Bel- igië met 40. VooqtyjjMpn Engeland met 31 van Schotland en bleef Israel met 3*AV2 Finland de baas. dat er een coach bij hoeft te staan. Het spel wordt daar veel intelligenter ge speeld, veel geraffineerder wat niet zo verwonderlijk is, omdat een kind dat nauwelijks kan praten de spelregels al op kan dreunen bij wijze van spreken. Als daar zo'n dikke 80.000 mensen naar een wedstrijd zitten te kijken zullen er niet meer dan tien bij zijn die de spel regels niet kennen. Om tegenover zo'n publiek scheidsrechter te zijn, moet je een grote dosis moed hebben. Be kijk zo'n Amerikaanse referee dan ook maar eens, het zijn allemaal mannetjes putters, die een enorm respect afdwingen, moeten afdwingen, anders zijn ze ner gens". „Een ander opmerkelijk ding daar in de States is dat de scheidsrechter „mee speelt". Ik bedoel, zijn uiterste best doet om de wedstrijd sfeer te geven. Hij past zich aan de spelers aan. Hier in ons land wordt de scheidsrechter door de spelers nog te veel als een noodzakelijk kwaad gezien en te weinig als een vriend die mee de sfeer van de wedstrijd bepaalt. Ik heb over het algemeen weinig verschil van mening met scheidsrechters, omdat ze weten en zien dat ik een behoorlijke controle over mijn worpen heb. Beoor deelt een scheidsrechter mijns inziens en kele keren een bal verkeerd dan ga ik naar hem toe en praat kalm met hem. Soms kijken ze me dan gek aan. In Ame rika is dat normaal. Daar steunt de refe ree de werper zoveel mogelijk, omdat hij weet dat een pitcherde zwaarste taak van alle spelers heeft en dat een falende pitcher ook een wedstrijd doet falen". „Behalve door de scheidsrechter wordt een pitcher ook „gemaakt" door zijn ach tervanger. Tromp bij EHS kent me pre cies, weet precies hoe en wanneer hij me moet steunen. Ik hoop tegen Italië Rickey Kersout als catcher te hebben. Zijn rust en zelfvertrouwen, zijn hele manier van doen is een geweldige steun voor me. Voor mij is hij de beste achtervanger, die we hier ooit gehad hebben". „We hebben al die dagen in Chateau- roux niet stil gezeten. Wedstrijden ge speeld tegen SHAPE en de Sabres, twee Amerikaanse legerteams. Ik heb kilo meters hard gelopen, om mijn beenspie ren te harden, want hoe gek het ook mag klinken, een werper moet sterke benen hebben. De kracht van elke worp begint in de benen. We hebben goed getraind daar in Frankrijk, er is een prima geest onder de jongens, we zullen ons uiterste best doen, maar.heb ik al niet gezegd, dat ik geen pessimist genoemd wil wor den?", zo besluit Herman Beidschat, de Haarlemse honkballer, die drie keer ach ter elkaar de gouden plak kreeg als de beste werper van ons land. ]an Dassen In de eerste klasse B van de cricket competitie heeft Haarlem een thuismatch tegen Quick (N). Rood en Wit is met het eerste elftal in Engeland en speelt dus niet voor de competitie. In de lagere klasse wordt gespeeld: R. en W. IllVCC, R. en W. IV—ACC III. Zondag worden op de Bosbaan de natio- iiale kampioenschappen geroeid. Na afloop wordt de keuze gemaakt voor de uitzending van ploegen naar de wereldkampioen schappen die begin september in Luzem voor de eerste maal worden gehouden. Be- 'kónd is dat de Roeibond een grote, zo sterk mogelijke equipe wil afvaardigen, bestaan de uit „mogelijke" kanshebbers en „zij die nog wat ervaring moeten opdoen". De inschrijving voor deze nationale titel strijd is echter zeer matig. Slechts in enkele nummers waar uitzending de inzet is kan het spannend worden. Bij de gestuurde vieren strijden Njord, Nereus, Argo en Triton om de eer. Bij de ongestuurde vie ren zijn het Nereus, Njord en Triton. De meeste belangstelling zal uitgaan naar de strijd in het skifnummer. Favoriet Rob Groen wordt plotseling belaagd door Wie- nese (Amstel), een nieuwe ster. Enkele we ken geleden was Wienese verre de meer dere van de beste Duitse skiffeurs van het ogenblik. Toch houdt Rob Groen de beste kansen. Nikkels en Terlouw van het Spaar- ne stappen ditmaal in de ongestuurde twee en hebben kampioenen Blaisse en Veene- mans van Nereus als tegenstanders. Er zal wel heel wat moeten gebeuren willen de Haarlemmers de Amsterdamse studenten onttronen. Paardesport De grote verrassing voor de zondag meeting op Duindigt is wel de come-back van de oud-wereld- en Europees kam pioen Hairos II. De lange rustperiode in de stoeterij heeft de thans 11-jarige hengst zo goed gedaan dat trainer Geersen het verantwoord acht nog eens met hem terug te komen. Of hij het internationale num mer kan winnen is echter de vraag, want na zijn handicap van totaal 80 meter in te lopen moet hij in topvorm zijn en een kilometertij d tonen van minder dan 1.20. Hoewel hij terecht nog een grote aanhang zal hebben is het voorzichtiger de keuze te laten vallen op Theo Messidor en Vis- uil S. Gevaarlijk voor hem is eveneens de Franse hengst Marseille. De 3-jarigen krijgen met de Derby- proef hun laatste voorbereiding voor de Derby. Het is slechts een klein veld, om dat o.m. Allegonda's Juweel rust prefe reert boven nog een zware koers. Hier door heeft nu Axkit Hollandia een eerste kans, gevolgd door Annemieke Hollandia. April Love lijkt de derde gegadigde. Niet minder interessant is de draverij over de mijl, waarin alle sprinters van professie weer van de partij zijn. Het zal opnieuw een hard duel worden tussen Vita Kinley en Uranus, waarbij de merrie een lichte voorkeur heeft. Voor de derde plaats komt Victor Hollandia in aanmer king. In het nummer voor de nog weinig suc cesvolle 3-jarigen beheerst de opkomende Amigo het beeld. Adua Scotch en Asilverno zijn de aangewezen plaatspaarden. Out sider is de goede Atlas. Hoewel Zanto keer op keer uitstekende koersen loopt kan hij maar niet winnen, doch nu de verhoudingen voor hem beter liggen kan hij zondag zijn kans grijpen, vóór X Bond en Zita H. In de Prijs van Kortrijk kan IJsIoper zich wederom de meerdere tonen over Yostra en Zeno, die al eens eerder aan de zegekar van IJsIoper werden gebonden. De werkelijk grote vorm van Triton Ere bus geeft hem ondanks een zware handi cap in het stayersnummer een eerste kans, die hem slechts ontnomen zal kunnen wor den door Xylander V en Wanda. Uiteraard zal de match tegen het Neder lands elftal meer het karakter dragen van een demonstratie, maar dan wel een waar een cricketer van kan smullen. Tot slot mochten wij van het actieve be stuur van de K.N.C.B. vernemen dat een drietal Engelse coaches de prominente jeugd onder zijn hoede zal nemen. Dat zijn L. F. Fellows, die in de periode van 23 juli/ 1 september drie weken werkzaam zal zijn in Amsterdam-Haarlem en drie weken in Deventer-Enschede-Hengelo. E. Marsh is .drie weken (30 juli-18 augustus) in Den Haag en G. Wiltshire neemt een volle maand (augustus) de jeugd in Rotterdam en omstreken onder handen. routineerde Rob Redeker volgens de jury in twee ritten klopte. Maar in de eerste rit had beslist Redeker duidelijk gewon nen. Deze merkwaardige beslissing drukte haar stempel op de tweede rit, waarin Koel zegevierde. De uitslagen van de achtervolging voor professionals waren: halve finales: eerste rit: 1. Post 6.51.4; 2. Steenvoorden 7.11.2; tweede rit: 1. Nijdam 6.43.0; 2. Balvert 6.48.2; om derde en vierde plaats: 1. Steen voorden 6.42.7; 2. Balvert 6.49.2; finale: 1. Nijdam 6.25.7; 2. Post 6.37.5; einduitslag: ,.l....Henk Nijdam (Eelderwolde); 2. Peter Pest- (Amstelveen)3. Piet-Steenvoorden (Heemstede); 4. Frans Balvert (Amster dam). „Noem me geen pessimist als ik zeg, dat we deze keer enorm hard moeten knokken om onze Europese titel te prolongeren", zegt Herman Beidschat, een der werpers van ons nationale honkbalteam, dat in Amsterdam de strijd aanbindt met West-Duitsland, Zweden, Frankrijk, België, Spanje en Italië om het Europese honkbalkam pioenschap. „Eerlijk gezegd, meen ik dat er een terugslag in ons spel is. Het is net of we een plafond bereikt heb ben. Mijns inziens komt dat omdat onze meeste spelers nog steeds omgebouwde voetballers zijn, die zich niet het hele jaar met de honkbalsport kunnen bezig houden. Wil men tot volwassen honk- balspel komen, zoals dat bijvoorbeeld in Amerika wordt gespeeld en nu denk ik niet eens aan de full-profs in dat land dan eist dat je voortdurende aandacht het hele jaar door". Ook Herman Beidschat voetbalt 's win ters. „Ja, goed, maar alleen om conditie te houden. Het honkballen staat bij mij op de eerste plaats. Bij de meesten is het echter andersom. We hebben een rede lijke kans om de finale te bereiken, dank zij een wel zeer gelukkige loting, die ons in een poule plaatste met de op papier zwakste tegenstanders. Vooral de wed strijd tegen de Zweden kan een walk over worden. Frankrijk is ook nooit sterk geweest en van Spanje moeten we ook kunnen winnen, tenminste als die jongens niet weer een werper uit Cuba laten overkomen, die ze dan een paar maanden een Spaans paspoort geven om hem mee te laten doen. Maar dan.dan komt de finale tegen Italië. Dan zal coach Fraser mij wel weer tegenover Glorioso zetten, de „golden boy" van de Italianen. Tsjonge wat wordt die knaap in zijn land vereerd! Twee keer heb ik dat pitchersduel ge wonnen. Tussen ons is één wel zeer op merkelijk verschil: ik ben niet bang voor hem, maar hij is als de dood voor mij". „Voor mij is de grote vraag: wat heb ben de Italianen er het laatste jaar alle maal bijgeleerd. Dat ze bijgeleerd hebben staat als een paal boven water. Vele kos ten hebben ze zich getroost om Ameri kanen naar Italië te halen om hen te coachen en om Amerikaanse legerteams te ontvangen of te bezoeken. Niet zoals wij enkele wedstrijden, die de coach hard nodig heeft om zijn materiaal te bekijken, nee, tientallen wedstrijden, waarin ze vaak de sterkste opstelling konden testen. Glorioso gooit „bommen", maar is gauw uit zijn evenwicht, vooral als hij als eer ste Nederlander Henk Keulemans tegen over zich ziet staan. Aan Henk heeft Glo rioso de meest nare herinneringen. Keule mans scoorde de meeste runs op hem. Als In het ouderlijk huis in Haarlem heeft Herman Beidschat, onze nationale pitcher, zijn kamer vol herinneringen aan zijn trainingstijd in Amerika. Rechts van hem: de grote, zware beker, prijs voor de beste werper van Europa. Zal die beker na het titeltoernooi in Amsterdam daar weer staan? het tot een finale NederlandItalië komt, laten we dan hopen dat de zuiderlingen in de eerste innings geen behoorlijke voorsprong krijgen, want dan zouden ze daaruit wel eens zoveel vertrouwen kun nen putten dat ze ons diep wegdrukken. Tot nu toe heeft onze nuchterheid het nog steeds van hun nervositeit gewonnen. Maar of dat dit seizoen.... nogmaals noem me geen pessimist. Ik ben alleen bang dat die Italiaanse slagploeg meer geleerd heeft in het afgelopen jaar dan onze aanval". „Ik zei al dat ik niet bang ben voor Glorioso. Simpel, omdat ik meer variatie in mijn worpen heb dan hij. Ik kan vijf ballen gooien: de fastball met een inside- curve (dat "is mijn sterkste wapen), de „sniker" (een drop-curve), een bal die dus vlak voor de slagman ineens een stuk zakt, de out-curve, de change-up. en bij tegenwind ook nog de knuckle-ball, een bal die de slagman zwabberend op zich af ziet komen. Glorioso gooit harder dan ik, maar is door minder variatie toch beter te raken als je zijn bal eenmaal goed getimed hebt". „Die verschillende curves heb ik niet allemaal in Amerika geleerd, zoals de meesten denken. Martin Jole heeft mij de eerste curves geleerd, daarna ben ik zelf verder gaan experimenten. In Ame rika heeft men mijn stijl verbeterd. Tij dens dat bezoek heb ik van honkbal in het algemeen enorm veel opgestoken. Vooral dat de manier waarop wij die sport hier bedrijven nog steeds een beetje kinderlijk is in vergelijking met daar. Om een paar dingen te noemen. Daar staan de spelers elke dag urenlang te oefenen. Iedereen weet wat zijn zwakke plekken zijn en traint daar op, zonder l

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19