Fokker-Starfighters breken door de geluidsbarrière Duo „Ot en Sien" kwam in café's regelmatig „de huur ophalen AGENDA Heeft u uw 'Mix' al bepaald? 4 Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes r en Polïe, Pelli en Pïnio Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Vrijwel dagelijks proefvluchten boven Noord- en Zuid-Holland Voeg de Bijlmermeer bij Amsterdam Politie-controleurs lieten zich omkopen Burgemeester van Eindhoven mag niet naar V.S. I aankomend etaleur een flinke verkoopster m Antieke meubelen houden waarde Illlllllllllllllllllllllllllllllll Onbestendig ZATERDAG 21 JULI 1962 CENTRUMGALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 Adres aan Tweede Kamer iVr&toomütan Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Miljoenen automobilisten in Nederland en de rest van Europa doen mee aan de nieuwe manier van tanken: motor-zuiver - met BP Super Mix! Waarom? Omdat ze ervaren hebben dat hun motor dan secuurder reageert, gehoorzamer optrekt, accurater draait! Elke motor verschilt van de ander. Ook al is hij van hetzelfde merk, hetzelfde type, Verkeerstaak en rij-stijl van de bestuurder beinvloeden elke motor, vormen hem tot een individu met eigen voedingseisen! Voedingseisen? Jawel. Maar met alleen maar keus tussen normale benzine en super was daar vaak niet aan te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten benzine: dank zij BP Super Mix! 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 (25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 (75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op Super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu ,geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Postbesteller fraudeerde G.S. vinden het te duur 47. „Kijk, hij heeft een behoorlijke portie gekookt, om mijn terugkomst te vieren en van louter vermoeienis is hij ingedommeld.Het is overigens wel een wonder dat Slokop er niet is, als het eten klaar is. Volle gaat polshoogte nemen....! „Slokop is weg!", zegt Volle, „ik hoor of zie hem nergens la De produktie van de Lockheed F 104 G „Starfighter" by de Kon. Ned. vlieg- tuigenfabriek Fokker is thans in het sta dium gekomen, waarin vrijwel dagelijks proefvluchten zullen worden gemaakt, waarbjj de geluidssnelheid wordt overschre den. Voordat de „Starfighters" worden af geleverd aan de luchtmachten van Ne derland en West-Duitsland moet worden bewezen dat de gegarandeerde prestaties inderdaad worden bereikt. Volgens de voor schriften daarvoor moet de snelheid tot tweemaal de geluidssnelheid worden opge voerd. Dit geschiedt in een horizontale vlucht op een hoogte van omstreeks 11.000 meter in 't algemeen boven de provincies Noord. Advertentie s Wij vragen wegens uitbreiding van onze etalagedienst per 1 september 1962 of eerder een goed kunnende lakschrijven Goed salaris. Flinke personeelskorting. Reiskosten voor forensen wor den vergoed. Sollicitaties mondeling of schriftelijk, desgewenst ook telefonisch onder no. 02550 - 5205. en Zuid-Holland en Friesland. Gedurende de versnelling en vertraging boven de ge luidssnelheid verplaatst zich een schokgolf met dezelfde snelheid als het vliegtuig in een breed front over de grond. Het pas seren van dit front geeft op de grond af en toe de indruk van een knal. De inten siteit van dit geluid is onder meer afhan kelijk van de weerstoestand. De knal is in het algemeen niet hinderlijk. Dit in tegenstelling tot de knal die ontstaat wan neer tijdens een duikvlucht de geluidssnel heid wordt overschreden, hetgeen echter altijd zal worden vermeden. Proefondervindelijk is volgens de directie van Fokker vastgesteld, dat het geen zin heeft hoger dan 11.000 meter te vliegen om de intensiteit van de knal te vermin deren. Ook het verleggen van de route is niet mogelijk: ondanks het uiteraard zeer hoge brandstofverbruik bij deze bijzonder hoge snelheden moeten voldoende reserves worden overgehouden terwijl bovendien tij dens deze vluchten nog een heel proeven- programma dient te worden afgewerkt en aan zekere eisen aangaande de luchtver- keersregeling en veiligheid moet worden voldaan. Hierdoor is het onmogelijk geble ken een ander parcours dan het huidige te gebruiken. Ook bij de Koninklijke Luchtmacht be staan reeds richtlijnen en voorschriften voor het vliegen met supersone snelheden. De Amsterdamse Raad voor de Stede, bouw heeft zich in een brief aan de Tweede Kamer uitgesproken voor spoedige toevoe ging van de Bijlmermeer bij 't grondgebied van Amsterdam. De raad acht dit uit ste debouwkundig oogpunt in hoge mate ge wenst en urgent. De raad zegt in de brief tot de conclusie te zijn gekomen dat het handhaven van de Amsterdamse binnenstad, zowel uit een oogpunt van stadsschoon als met het oog op het belang van een goed functionerende stadskern, niet alleen een stedelijk, maar ook een nationaal belang is. De raad is van oordeel dat karakter en functie van de binnenstad worden bedreigd door een te grote opeenhoping van functies in het uiteraard beperkte historische hart van de stad. Daarom dient enerzijds het gebied van de binnenstad te worden vergroot door de slechte, negentiende-eeuwse woonwij ken aan de buitenkant van de Singelgracht te saneren en de vrijkomende terreinen ondermeer voor economische vestigingen op te stellen. Anderzijds dient te worden overgegaan tot verplaatsing van onge- .wenste en onnodige functies uit de binnen stad naar de periferie. Dit acht de raad slechts mogelijk als de instantie die deze maatregelen zou moe. ten uitvoeren het gemeentebestuur van Amsterdam de beschikking heeft.over woongebieden en bedrijfsterreinen, waar de te verplaatsen personen en bedrijven niet alleen gevestigd, maar ook opgevan gen kunnen worden. Acht maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, is voor de Am sterdamse rechtbank geëist tegen een 58- jarige en een 41-jarige hoofdagent van po litie, die steekpenningen hadden aangeno men in enkele café's in de binnenstad, waar zij geheime controle moesten uitoefe nen op het animeren. Bij ongunstige rap porten zouden de café's hun gunstvergun- ningen verliezen. De eigenaresse van een der café's ver klaarde, dat zij maandelijks ongeveer 50 betaalde aan de twee hoofdagenten, die in de binnenstad bekend stonden als het duo Ot en Sien. De agenten gaven toe in de loop van een jaar 325 te hebben aangenomen. Hoewel dat nooit met zoveel woorden was afgesproken, zou volgens de getuige de bedoeling van haar betalingen zijn ge- T ól Vt'Ar TP fff ïr Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Ope ning Harpweek door Kunstmaandorkest. Openluchttheater Bloemendaal, vandaag 20.15 u.: Boys Big Band. Woodbrookerhuis, Bentveld, zondag 20 u.: Recital door Pierre Jamet. Maandag 14 u.: Recital door Joëlle Bernard en Hideko Yoneyama; 20 u.: Recital door Lynne Turner. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jerry als assepoetser", a.l. Van maandag af 10 u.: „Liever lui dan moe", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De heldenbrigade", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Korporaal gaat aan de haal", a.l. Van daag 23.30 u.: „Kat op een heet zinken dak", 18 j. Zondag 11 u.: „Avontuur per ballon", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De vierkante rekruut", a.l. Minerva, zondag 14 en 16.15 u.: „Dick Trom en het circus", a.l. Vandaag en zon dag 19 en 21.15 u.: „Zij sneuvelden niet tevergeefs", 18 j. Van maandag af 14.30 u.: „Jerry als ruimtevaarder", a.l.; 20.15 u.: „Hoe vertel ik het mijn ouders", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Zondag 11 u.: „Ca nada, land der zwarte beren", a.l. Van maandag af 10.30 u.: „Robur, de ver overaar", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag ook, 14 en 16.15 u.: „Rio Bravo", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Santiago", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het wéér moeilijk", a.l. Zondag 11 u.: „Prijs der zee" en „Faja Lobbi", a.l. Van maan dag af 10.30 u.: „Sjors van de rebellen club", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Een gokje bij de marine", a.l. Vandaag en zon dag 19 en 21.15 u.: „Meneer, de gravin is niet thuis", a.l. Van maandag af 19 en 21.15 u.: „Haar grote leugen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishai (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim-Nie- mer, 9-17 en 18-20 u., tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand juli ex positie van tekeningen van Ives Heude, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u. DIVERSEN Muziektent, Raadhuisplein, Zandvoort, 20.30 u.: Concert en volksdansen. Stadsdoelen, zondag 10-18 u.: Handboog schietwedstrijd. Vleeshal: Van maandag af 14.30 u.: Pop pentheater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond geopend van 8 uur af. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. ZATERDAG 20 JULI Rex, 20 u.: „Ursus, de wreker der slaven". City, 19 en 21.15 u.: „One-Two-Three". ZONDAG 21 JULI Rex, 15 u.: „Robin Hood en zijn schel men"; 20 u.: „Ursus, de wreker der slaven". City, 14.30 u.: „Het duel in Dodge City"; 19 en 21.15 u.: „One-Two-Three". Heidestraat 45, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. MAANDAG 23 JULI Rex, 20 u.: „Ursus, de wreker der slaven". City, 20 u.: „One-Two-Three". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. ZATERDAG 21 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Rim boevechters van Birma"; 23.30 u.: „Spaan se driften". Luxor Theater, 19 u.: „Daar droomt elk meisje van"; 21.15 u.: „Het meisje van Anna Suh". W.B. Theater, 20 u.: „Cimarron". ZONDAG 22 JULI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Overval In de duivelspas"; 16 30, 19 en 21.15 u.: „Rim boevechters van Birma". Luxor Theater, 14.30 e^ 19 u.: „Daar droomt elk meisje van"; 16.30 u.: „Pier 5 Havanna"; 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh" W.B. Theater, 14.30 u.: „De geheime brigade; 16.30 en 20 u.: „Misdaad en lok aas". MAANDAG 23 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Rim boevechters van Birma". Luxor Theater, 19 u.: „Im weissen Rössl"; 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh". in ZATERDAG 21 JULI Marquette-theater, 20 u.: „Heuvels vlammen" ZONDAG 22 JULI Marquette-tehater, 14.15 u.: „Duivels van de weg"; 16 u.: „Heuvels in vlammen"; 20 u.: „De grote bedrieger". weest, dat de verdachten gunstige rappor ten zouden uitbrengen en telkens zouden waarschuwen als een van hun superieuren voornemens was te komen controleren. De ze waarschuwingen werden inderdaad ge geven. De getuige verklaarde voorts dat de twee verdachten bij haar aan huis waren gekomen met het verzoek een collega, van wie zij wisten dat hij ook geld aannam, fcij de politie aan te geven. De caféhoud ster had dit geweigerd, omdat zij dit on sportief vond. De verdachten ontkenden, dat zij hadden gevraagd een collega aan te geven. Een andere vrouwelijke getuige verklaar de dat als het duo Ot en Sien in de zaak was, men gewoon door kon gaan met ani meren. De caféhoudster vertelde nog, dat zij de verdachten enkele keren „bij haar thuis had ontboden, omdat haar boekhou der een gesprek met hen wilde hebben". Toen er ondanks alle betalingen toch een ongunstig rapport over één van de café's werd uitgebracht, zou de caféhoud ster, volgens een van de verdachten, heb ben gedreigd de hele zaak aan te geven. De caféhoudster noemde dit een grove leugen. De officier zei, dat men in cafékringen sprak van „Ot en Sien die de huur ko men ophalen". Ze waren in hun-werk in-> tens corrupt. De raadsman, mr. H. Warners, noemde het vreemd werk voor een politieman om geld mee te krijgen voor het kopen van bier en borrels in café's, temeer daar beide verdachten bij de algemene dienst werden geplaatst om hun zwakke gezond heid. Hij was van mening, dat zijn cliën ten hierdoor moreel in een levensgevaar lijke situatie werden gebracht. Uitspraak op 30 juli. Geref. Kerken Beroepen te Appingedam (vac.-H. Pest man) R. H. -Koolstra, vlootpred. met verlof te Leeuwarden. Bedankt voor Heiloo M. Grashoff te Bleiswijk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Almelo D. Henstra te Delft. Geref. gemeenten Ned. Herv. Kerk Bedankt voor 's-Gravenzande (Evang.- Unie) H. v. Nieuwenhuyze te Klooster-ter Apel. Advertentie .w.v.v.v.w.V &a 4 ah ioiD 'in ao si ~OJj:Kg99ri4$ curr low Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederiksplein 42, Amsterdam-C. De postale recherche heeft een 22-jarige postbesteller uit Winschoten aangehouden die ervan wordt verdacht zich gelden en poststukken te hebben toegeëigend en val se handtekeningen te hebben geplaatst. Hij zo o.a. A.O.W.-pensioengeld hebben ge- ind. 56-57. Kamuk liep naar de ingang van de ijsgrot en keek naar buiten. De zee was nog altijd woest, de golven beukten tegen de ijsberg op. Met de hand boven zijn ogen keek Ka muk rond. Overal zag hij hoge golven en ijsschotsen, maar geen levend wezen was er te zien. Maar toen Opeens zette hij grote ogen op. Hij keek nog eens goed, en toen holde hij terug. Tipak! riep hij opgewonden. Kom es gauw kijken! De burgemeester van Eindhoven, ir. Wit te, en zijn drie wethouders van stadsont wikkeling, volkshuisvesting en culturele zaken, mogen hun studie- en representatie- reis naar Amerika, waarvoor de reisbil jetten reeds besteld zijn, en ontvangsten in Philadelphia, Boston en New York zijn voorbereid, niet maken. Gedeputeerde Sta ten hebben geweigerd hun goedkeuring te verlenen aan het reis- en verbiijfskrediet van 40.000, dat de Eindhovense gemeen teraad met algemene stemmen toestond. Burgemeester Witte, oud-minister en vak bekwaam op het terrein van stedebouw en stadsaanieg, toonde zich in het diepst van zijn hart gegriefd door deze beslissing met als motief dat het kostenbedrag niet evenredig is aan het nut van dit studie bezoek. Sinds 9145 herdenkt Eindhoven de be vrijding van de stad door parachutisten van de „101 Airborne Division". Elk jaar komen de Airbornes in grote groepen naar de bevrijdingsweek in Eindhoven en vele malen werd het bestuur van de stad uit genodigd om de reünie der 101 Airbornes, die jaarlijks in Amerika plaats vindt, bij te wonen. Reuma-centrum. Aan het Nederlands Zeehospitium in Kijkduin zal waarschijn lijk volgend jaar augustus een reuma-af deling zijn toegevoegd. Voor deze uitbouw heeft het Nationaal Reuma Fonds 125.000 geschonken. Na vier jaar afgewezen. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft beslist dat het ruilverkavelingsplan Ade in Zuid-Holland niet zal worden uit gevoerd. Over het sedert 1954 bestaande plan werd in augustus 1958 gestemd, waar bij de voorstanders in de meerderheid wa ren. Als motief voor de thans genomen af wijzende beslissing wordt aangevoerd, dat het gehele beeld van de in het plan be trokken gronden aanzienlijk gewijzigd is. Onderscheiding. De chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. P. Zielstra, is onderscheiden met de Legion of Merit. Deze Amerikaanse onderschei ding is hem verleend voor zijn verdiensten als luchtmachtattaché in Washington in de periode oktober 1960 tot oktober 1961. Vlootbezoek aan Hamburg. In Ham burg zijn vijf Nederlandse mijnenvegers aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Het zijn de „Naaldwijk", „Ommen", „Drachten", „Giethoorn" en „Hogeveen". Gedurende hun bezoek zullen de 175 Ne derlandse officieren en manschappen be zienswaardigheden bezoeken en deelnemen aan sportwedstrijden tegen Duitse mili tairen en aan bals. Dekknecht verdronken. Op de Dordtse Kil is de Rotterdamse sleepboot „Adma" door onopgehelderde oorzaak omgeslagen en gezonken. Het veertienjarige dekknecht- je Pieter van Helden uit Rotterdam, die voor het eerst een reis meemaakte, is daar bij verdronken. Protest tegen anti-semitisme. Het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid heeft van gedachten gewisseld over de ter reurdaden in Argentinië tegen Joodse be volkingsgroep in dat land. Besloten werd bij de Argentijnse ambassade te protesteren en aan te dringen op krachtig optreden van de Argentijnse regering tegen de be drijvers van deze daden. Meer tandartsen. Aan de r.-k. univer siteit te Nijmegen zal te beginnen in 1967 het aantal tandartsen in opleiding twee maal zo groot kunnen worden als thans het geval is. Dan zal er een klinisch insti tuut gereed zijn, waardoor jaarlijks aan 90 toekomstige tandartsen een opleiding zal kunnen worden gegeven. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64, A. Mudde, Gasthuisvest 45. Het K.N.M.I. deelt mee: Een onweersstoring bereikte in de nacht van vrijdag op zaterdag ons land en trok daarna naar Noord-Duitsland. Vooral in de kuststrook viel er veel regen, plaatselijk meer dan 20 mm. Achter het koufront komt koelere oceaanlucht binnen die on stabiel is,' zodat er morgen naast enkele opklaringen ook buien voorkomen. Bij Schotland bevindt zich de depressie die dit onbestendige weer veroorzaakt en de ze zal gedurende het weekeinde naar het noordelijk deel van de Noordzee trekken. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland n d Eb Neerslag: laatste 24 uur. 5 B Den Helder zwaar bew. zzo 19 12 Ypenburg zwaar bew. zo 22 13 Vlissingen onweer zw 22 23 Eelde onweer zzo 19 0,4 De Bilt zwaar bew. zzo 19 10 Twente geheel bew. zzo 24 0,2 Eindhoven zwaar bew. z 25 2 Zd-Limburg regenbui zzw 24 0,1 Helsinki regen zzo 23 0 Stockholm zwaar bew. zw 22 0 Oslo half bew. wzw 20 1 Kopenhagen zwaar bew. zzo 21 0 Aberdeen regen ozo 19 0,1 Londen licht bew. zw 24 3 Amsterdam zwaar bew. z 22 8 Brussel onweer zw 24 4 Luxemburg regenbui zzw 24 2 Parijs regen zw 26 10 Bordeaux geheel bew. wzw 23 17 Grenoble zwaar bew. zzw 34 0 Nice onbewolkt nnw 24 0 Berlijn licht bew. ozo 24 0 Frankfort zwaar bew. verand. 25 0 München onbewolkt ozo 26 0 Zürich zwaar bew. zo 27 0 Genève zwaar bew. w 31 0 Locarno geheel bew. zzo 28 0 Wenen onbewolkt zo 27 0 Innsbruck onbewolkt w 30 0 Belgrado onbewolkt wzw 27 0 Athene onbewolkt nno 30 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt no 28 0 Madrid onbewolkt windst. 35 0 Mallorca half bew. n 31 0 Lissabon onbewolkt nw 26 0 Zondag 22 juli Zon op 4.46 uur, onder 20.46 uur. Maan op 23.32 uur, onder 11.00 uur. Maandag 23 juli Zon op 4.47 uur, onder 20.45 uur. Maan op 23.57 uur, onder 12.19 uur. 24 juli Maanstanden 5.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 juli Hoog water 6.15 en 18.44 uur. Laag water 2.00 en 14.23 uur. Zondag 22 juli Hoog water 7.01 en 19.29 uur. Laag water 2.50 en 15.08 uur. Maandag 23 juli Hoog water 7.51 en 20.21 uur. Laag water 3.36 en 15.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2