op ieders Hp! m Geen akkoord tussen Ben Bella en Ben Khedda UNO-led en moeten betalen aan actie in Kongo en Nabij e-Oost Britse artsen eisen beter toezicht op medicijnen Eerste Britse instemming met supranationale bevoegdheden ut n i r u l k n u n WERELDNIEUWS Minister Strauss kiest definitief voor Bonn Compromis der willaja's niet aanvaard ontharing? depilan Milovan Djilas' beroep zou afgewezen zijn DE SOFTENON-TRAGEDIE „Opperkeuringsraad noodzakelijk Schot op Venus uitgesteld Britse Conservatieven tot actie aangespoord N.V SLAVENBURG'S BANK i/ ii i n <i r i a ti net zo vertrekt SUPRIMAL r v__ ZATERDAG 21 JULI 1962 3 Sir Winston Churchill mag enkele uren naast het bed 20 Stuks f1.« Uitspraak van het Internationale Gerechtshof Partijvoorzitter Macleod legt de zweep erover Garantie van het boereninkomen in vergrote EEG 0p de I Cri Stellweg BONN (DPA) De Westduitse minis ter van Defensie, Franz Josef Strauss, blijft aan, zo heeft de regeringsvoorlich tingsdienst in Bonn bekendgemaakt. Strauss is voorzitter van de Christelijk- Sociale Unie, de Beierse zusterpartij van de Christen-Democratische Unie. Leden van de partij hadden hem gevraagd zich kandidaat te stellen voor het premierschap van de deelstaat Beieren. (Van onze correspondent LONDEN. Sir Winston Churchill is in staat enkele uren per dag naast zijn bed te zitten. Hij heeft vrijdag met hulp enige stappen gedaan. Premier Macmillan bezocht hem daarna. Na het diner zag Sir Winston de tweede helft van een oorlogs film. Advertentie Chief Whip ALGIERS (AP) De pogingen om het geschil tussen de Algerijnse leiders Ben Khedda en Ben Bella tot een oplossing te brengen zijn op moeilijkheden gestuit en het officiële optimisme in de hoofdstad is plotseling verdwenen. Zegslieden die in nauw contact staan met de regering van premier Ben Khedda hebben meegedeeld dat een compromisplan, opgesteld door de Willaja commandanten van het guerilla- leger, nog niet door beide partijen aan vaard werd. Een autoriteit zei: „Het gaat niet al te best". Hij doelde op de onderhandelingen achter de schermen. Officiële personen hebben geweigerd de nieuwe hinderpalen te bespreken ontstaan bij een compromisplan, dat uitgewerkt werd door de geheime bijeenkomst van de Willaja-raad ergens in de bergen nabij Medea ten zuidwesten van Algiers. Men is hier sedert dinsdag mee bezig. De autoriteiten zeiden, dat de moeilijk heden van Ben Bella komen. Eerder had men verwacht dat het plan vandaag goed gekeurd zou worden. De mogelijkheid be staat nu dat de Willaja raad de besprekin gen tijdens het weekeinde voortzet in de hoop een algemeen aanvaardbare oplos sing te bereiken. (Reuter-AFP) De voorzitter van het Algerijnse voorlopige bestuur, Abderrah- man Farès, is vrijdag onverwacht uit Al giers in Tlemcen, het hoofdkwartier van Ben Bella, aangekomen voor een onder houd met de opstandige vice-premier van de Algerijnse voorlopige regering. Farès keerde 's avonds terug. Bij het onder houd was de voormalige premier Ferhat Advertentie Maar dan modern, veilig, snel en Mild met de prettig geparfumeerd» 'n Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 BELGRADO (AFP'AP) Het Servische Opperste Gerechtshof heeft volgens be trouwbare kringen het op 14 mei tegen Milovan Djilas uitgesproken vonnis beves tigd. De voormalige Joegoslavische vice- president, die wegens het wereldkundig maken van staatsgeheimen tot vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, had bij dit hof beroep aangetekend. De 51-jarige Djilas werd in mei door de rechtbank in Belgrado tot in totaal acht jaar en acht maanden veroordeeld omdat een vroegere kwijtgescholden straf er nog bij kwam. Abbas, die een man van verzoening wordt genoemd, aanwezig. (AP) De generale staf heeft zich in het geschil gemengd door een communiqué uit te geven in Tlemcen, waarin de Ben Khedda-groep „usurpator-ministers" wor den genoemd en gezegd wordt, dat alles wat zij doen onwettig is. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft als zijn oordcel uitgesproken dat de leden-staten van de UNO verplicht zijn bij te dragen in de kosten van de speciale UNO-operaties in Kongo en het Nabije-oosten. Het Hof kwam tot deze uit spraak met negen tegen vijf stemmen. De UNO-Assemblee had op 20 december Het machtige Britse Medische Genoot schap (Medical Association) is in actie gekomen om de vrije handel in ongecontro leerde geneesmiddelen in Engeland on mogelijk te maken. Verbijsterd door de tragedie van de tha lidomide (Softenon en Contergan) het slaapmiddel ten gevolge waarvan onge veer 1000 misvormde kinderen geboren werden heeft het Genootschap unaniem aangedrongen op het in het leven roepen van een onafhankelijk wetenschappelijk orgaan dat het oppertoezicht zal houden op de invoering van nieuwe geneesmidde len en wel vande eerste proeven op dieren af tot en met het etiketteren van de fla cons waarin ze verkocht worden. De 550 afgevaardigden op de jaarlijkse bijeenkomst, in Belfast, van de Britse art sen luisterden in stilte toen schattingen ge geven werden volgens welke in de laatste twee jaar in Groot-Brittannië tussen de 800 en 1200 misvormde kindertjes geboren werden sommigen zonder armen, som migen zonder benen en sommigen ge heel zonder ledematen. Het Genootschap kwam in actie door Harold W. Rodgers, een professor in de chirurgie aan de universiteit van Belfast. De vrouw van een van diens collega's aan de universiteit bracht een kindje zon der ledematen ter wereld. De moeder had thalidomide gebruikt. Rodgers zei, sprekend over een controle systeem dat dergelijke tragedies voor komen moet, dat de nieuwe wetenschappe lijke organisatie onafhankelijk moet zijn van alle fabrieken van geneesmiddelen, alle takken van de geneeskunde moet ver tegenwoordigen en misschien ingesteld moet worden door de regering. Vele gevaren Hij diende een uit 7 punten bestaand plan in dat tot doel heeft geneesmiddelen nauwkeurig in laboratoria te onderzoeken. Tenslotte stelde Rodgers voor dat de organisatie de bevoegdheid moet hebben, licenties voor alle geneesmiddelen uit te reiken. „Met de nieuwe geneesmiddelen is veel niet in orde. Vele nutteloze ge neesmiddelen worden op de markt ge bracht. Sommigen ervan zijn gevaar lijk," aldus Rodgers. Hij zei, geen aanval te willen doen op de fabrikanten van geneesmidde len. „Velen zijn trots op hun reputatie en geven miljoenen uit aan research. Zij hebben een groot plichtsgevoel. Maar er zijn anderen die minder inte ger zijn." Een vooraanstaande Londense chirurg, dr. Lawrence Abel sprak namens de 67.000 Britse doktoren: „Wij betreuren deze tra gedie. Wij beseffen de noodzaak voor coör dinatie en research om te verzekeren dat alle maatregelen genomen worden om her haling te voorkomen." De voorzitter van de conferentie, A. Tal bot Rodgers, verzekerde de medici dat de Raad van het genootschap van plan is, nauw overleg te plegen met de geneeskun digen en de geneesmiddelen industrie om te trachten doeltreffende waarborgen tot stand te brengen. van het vorig jaar besloten het Hof te verzoeken om een adviserende uitspraak over deze kwestie, nadat een aantal lan den had verklaard zich niet verplicht te achten bij te dragen in de kosten van de operaties waarmee zij het niet eens wa ren. Een van deze landen, de Sovjet-Unie, was de UNO blijkens een UNO-publikatie op 30 juni bijna 25,5 miljoen dollar schul dig voor de operaties in Kongo en bijna vier miljoen voor die in het Nabije Oos ten. Frankrijk had toen een schuld van ruim elf miljoen dollar voor de operaties in Kongo. Dit land draagt wel bij in de kosten van de strijdmacht in het Nabije Oosten. In de uitspraak wordt gezegd dat de kos ten waartoe machtiging is gegeven in een aantal UNO-resoluties kosten zijn in de zin van artikel 17 lid 2 van het Handvest. Daarin wordt gezegd dat de kosten van de organisatie worden gedragen, zoals de ze door de Assemblee over de lid-staten worden omgeslagen. De vijf leden van het hof die het blijkens aan de uitspraak gehechte verklaringen niet met de eindconclusie eens zijn, zijn: president Winiatski (Polen) en de raads heren Basdevant (Frankrijk), Moreno Quintana (Argentinië), Koretski (Sovjet- Unie) en Bustamente Y Rivero (Peru). De andere negen zijn vice-president Alfaro (Panama) en de rechters Badawi (Egyp te), Wellington Koo (nationalistisch China), Spiropoulos (Griekenland), Sir Percy Spen der (Australië), Jessup (V.S.), Morelli (Italië), Tanaka (Japan) en Sir Gerald Fitzmaurice (Groot-Brittannië). WASHINGTON (AFP) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de uitspraak van het Internationale Ge rechtshof „een historische beslissing van fundamenteel belang voor het internationa le recht" genoemd. De UNO wordt erdoor versterkt bij het streven naar handhaving van de wereldvrede, zo werd gezegd. CAPE CANAVERAL (Reuter) Wegens technische moeilijkheden hebben de Ame rikanen de lancering van het ruimtevoer tuig Mariner 1 naar Venus moeten uitstel len. De Mariner had met hulp van een Atlas-Agena-raket gelanceerd moeten worden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) deelde mee, dat het schot tenminste een dag is uitgesteld, om dat de aandrijf raket tijdens 't aftellen een verkeerd radio-signaal had gegeven. De Mariner moet de 360 miljoen kilometer lange reis naar de planeet Venus aanvan gen, om na honderdveertig dagen, in de cember binnen een afstand van 16.000 kilo meter de zonzijde van de planeet te pas seren. De bedoeling is dat de raket de capsule eerst in een parkeerbaan om de aarde zal brengen, met een snelheid van bijna 29000 kilometer per uur. Zodra de capsule zich in de juiste positie bevindt, zal de snelheid worden opgevoerd totdat zij de aardse atmosfeer zal hebben verlaten en de reis kan beginnen. Het is haar taak om gedurende deze lan ge reis gegevens over straling, kosmisch stof, magnetische velden en andere belang rijke vraagstukken naar de aarde te sei nen. Mogelijk zal men deze kunnen ge bruiken voor het uitstippelen van een reis door de ruimte van toekomstige astronau ten. Op het ogenblik bevindt Venus zich op een afstand van 243 miljoen kilometer van de aarde, doch hegin december zal deze 93 miljoen kilometer bedragen. De eerste poging om een ruimtevoer tuig in een baan om Venus te brengen werd op 12 februari door de Sovjet-Unie ondernomen, doch deze is mislukt. Advertentie NIEUWE GRACHT 98 SCHOTERWEG 3 BRUSSEL (ANP) De negende minis tersconferentie over toetreding van Groot Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap heeft, na een zware verga dering die van vrijdagmiddag drie uur tot zaterdagochtend half vier duurde, overeen stemming opgeleverd over een systeem voor het garanderen van een redelijk in- komenspeil voor de boeren, een kwestie die voor de Britse toetreding tot de E.E.G. van grote betekenis is. In Groot-Brittannië kent men namelijk Minister De Pous heeft met zijn nota over de toekomstige exploitatie van de Groninger gasbel over het algemeen een goede pers gehad. Deze keer toonde Hr,T PAROOL zich het uitbundigst in zijn lof, vooral wat betreft de garanties voor het publieke belang: „De invloed, die de overheid in de nieu we maatschappij heeft, is niet gering. Zij kan de prijzen en leveringsvoorwaarden vaststellen en ook de aanleg van de trans portleidingen behoeft haar goedkeuring. Deze bevoegdheden scheppen goede garan ties voor het publieke belang. Het doet daarnevens sympathiek aan dat het noor den van ons land, het Texas van Neder land, een niet onbelangrijke hoeveelheid gas tegen een „concurrerende prijs" ter beschikking krijgt om daarmee de indus trialisatie ter plaatse verder op gang te brengen." Het andere socialistische blad, HET VRIJE VOLK, is daar nu juist niet zo gerust op: „Uit een oogpunt van zeggenschap zijn 10 percent rijk plus 40 pet. Staatsmijnen nog maar 50 percent, terwijl het voorts toch nog wel enig verschil maakt of aan delen zich in handen van het rijk bevin den dan wel van Staatsmijnen. Want Staatsmijnen vertegenwoordigen toch in de eerste plaats hun eigen (kolen-)belan- gen. En die behoeven bepaald niet pa rallel te lopen met het algemeen belang. Dat verschil zal nog duidelijker blijken, als de voorlopige ideeën die er zijn om Staatsmijnen in een n.v. om te zetten, doorgang zouden vinden. De op zich zelf niet onwenselijke vergroting van de zelfstandigheid van de mijndirectie, die daaruit zou voortvloeien, zou een even redige vermindering betekenen van de greep van de regering op het aardgas." DE VOLKSKRANT kan met de geza menlijke exploitatie door particuliere be drijven en de staat vrede hebben „mits de Staat bijzonder duidelijke garanties geeft, dat distributie en prijs van het aard gas op dezelfde wijze worden vastgesteld als ware het een overheidsbedrijf, welks primaire doelstelling is de gemeenschap te dienen. Dit gaat iets verder dan de vei ligheidsklep, die minister De Pous wil monteren." Het blad van de Katholieke Arbeiders beweging vindt voorts dat „de prijs waar tegen het aardgas beschikbaar komt de spil is waarom de gehele problematiek draait". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD hoopt dan ook, dat over die prijs spoedig wat meer bekend wordt: „Gezien de grote consequenties, die een sterk verlaagde gas- prijs zal hebben zowel voor gasdistribueren de gemeenten als voor industriële onder nemingen die gebruik van het gas overwe gen, alsook voor de individuele huisbewo ner die zich verwarmingsapparatuur wil aanschaffen, is het te hopen dat de voort varendheid, waarvan in de gasnota sprake is, ook tot uiting moge komen in een spoe dige publikatie van nadere gegevens be treffende de te verwachten prijzen van het aardgas." De TELEGRAAF ziet het allemaal wat minder zonnig in: „Van een samen hang tussen de indrukwekkende aardgas vondsten en belangrijke voordelen resp. perspectieven voor de Nederlandse indus trie is vooralsnog geen sprake". Het Am sterdamse ochtendblad vindt ook dat „De Staat grote invloed voor zich heeft gere serveerd" maar erkent dat „de minister als verzachtende omstandigheden kan aan voeren dat het hier om een openbaar nuts bedrijf gaat, waarin de overheid altijd een grote invloed pleegt te bezitten. Het valt echter niet in te zien waarom de Staat zich niet tot een (belangrijke) deelneming via de Staatsmijnen had kunnen beper ken" In Rotterdam beoordeelt men de com merciële mogelijkheden ondanks de pitti ge concurrentie tussen de energiebron nen, positiever. Het ALGEMEEN DAG BLAD constateert: „Er is een markt. Die markt bereikt men alleen als men strikt commercieel handelt". Dat neemt niet weg dat het Rotterdamse ochtendblad oog heeft voor de nadelen van het aardgas: „Voor de Staatsmijnen brengt het aardgas het nadeel dat het cokesovengas uit deze be drijven duurder zal blijken dan het aard gas; de Staatsmijnen moeten daar zelf maar een oplossing voor zoeken. Maar zij zitten tenslotte in dat nieuwe bedrijf, met alle voordelen daarvan. Erger is het voor de Hoogovens, die Noord-Holland van gas voorzien: het aardgas zal ook goedkoper worden dan hun produkt, en de Hoog ovens zitten niet in het aardgasbedrijf. Een oplossing daarvoor geeft de nota niet; ook de Hoogovens zullen dat probleem zelf moeten klaren. Tenslotte nóg iets zuurs: hoe moet het nu met de toekomstige Staatsmijn Bea trix, waarin al voor 62 miljoen is geïn vesteerd? De nota zegt er niets over allicht niet, want dit staat buiten de zaak maar de vraag zal onder ogen moeten worden gezien of exploitatie van deze mijn nog wel zin zal hebben" het stelsel van een jaaroverzicht, aan de hand waarvan het prijsbeleid voor de land bouw wordt bepaald om te verzekeren, dat de inkomsten van de boeren naar even redigheid stijgen met het inkomenspeil in de overige sectoren van het economische leven. De ministers, onder wie voor Nederland mr. V. G. M. Marijnen en voor Groot- Brittannië zijn collega Christopher Soames zijn overeengekomen dat de E.E.G.-com missie jaarlijks een overzicht van de land bouwontwikkeling in de gemeenschap als geheel zal opmaken, onder meer met ge gevens van de nationale staten. Aan de hand daarvan zal de Commissie dan be slissen of en zo ja welke voorstellen aan de E.E.G.-ministerraad moeten worden ge daan om te voorkomen dat de boeren niet voldoende delen in de stijgende levensstan daard. Dit akkoord is een compromis, waarin de Britten voor het eerst in de praktijk toestemmen in overdracht van nationale bevoegdheden aan de supranationale E.E, G.-commissie. Zij hadden een regeling ge wenst waarbij de commissie verplicht zou zijn maatregelen te nemen als een der lidstaten die nodig zou achten voor de eigen landbouw, doch de zes E.E.G.-landen hebben unaniem vastgehouden aan de on afhankelijkheid en het recht van eigen ini tiatief van de Commissie. Voorts hadden de Britten het jaaroverzicht op nationale basis willen laten uitvoeren, doch op aan dringen van hun partners hebben zij inge stemd met een stelsel waarbij de gemeen schap als geheel zal worden beschouwd Wel zal de E.E.G.-commissie verplicht zijn maatregelen te overwegen als het jaaroverzicht van de E.E.G. uitwijst dat de landbouw in bepaalde streken (maar niet in een lid-staat) of in de gemeen schap als geheel achterblijft, doch dat zul len maatregelen zijn die de E.E.G.-com missie nodig acht. Deze eerste nachtzitting van de E.E.G. ministers met de Britse delegatie die in Brussel over toetreding van Groot-Brittan nie onderhandelt, vormt een „waardige inleiding" van de marathon-conferentie van de volgende week over alle problemen die met de Britse toetreding samenhangen Naar Apeldoorn. Het ministerie van Financiën zal zijn rekencentrum voor de rijksbelastingdienst in Apeldoorn vestigen. Het is de bedoeling dit centrum te zijner tijd onder te brengen in het in Apeldoorn te stichten rijkskantorengebouw. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse Conservatieven die met man ep macht het voor hen on gunstige politieke getij trachten te keren, gaan hun partij-afdelingen aanpakken. De partijvoorzitter MacLeod heeft in vervolg op de drastische kabinetsreorganisatie ver klaard, dat nu ook de vermoeiden en in- gesuften onder de plaatselijke leiders voor frisse jonge krachten moeten plaats ma ken. Macleod gaf uiting aan deze wens in een brief aan de zeshonderd plaatse lijke Conservatieve verenigingen. Hij zegt daarin dat zij zich zo nodig van hun lei ders dienen te ontdoen. Macleod vindt het doorgaans lang genoeg als iemand drie jaar dit soort politieke functies heeft ver vuld. De vaak genoegzame plaatselijke To ries veelal aangevoerd door gepensioneer de kolonels, die Macmillans grote schoon maak met afschuw hebben gadegeslagen, heeft Macleod opnieuw de schrik van hun leven bezorgd. Er heerst dan ook alom grote wrevel in de partij tegen de topleiders. Zo zeer kwam de schok aan dat de commentaren de gebeurtenissen beschrijven in termen die de buitenwereld doen geloven dat er sprake is van een stalinistische zuivering. Macleod werd de laatste tijd al ernstig becritiseerd wegens zijn optreden als par tijvoorzitter, waardoor hij velen tegen zich in het harnas heeft gejaagd. De verwach ting is dat de regering zal wachten tot mei 1964 met de volgende algemene ver kiezingen, zodat er ruimschoots tijd zal zijn voor politiek herstel. Gasten Ze komen er weer aan. Allemaal. Met hun andere kleurtje huid, een andere snit kleertjes, met koffers en met verhalen. Ze zijn er weer, leggen hun tandenbor stel op het glazen schapje boven onze wastafel, beliggen onze bedden, zitten in onze beste stoel en overdonderen ons met hun gesprekstof die uit andere, verre delen van deze aardbol stamt en die ons dus heel vreemd is. Natuurlijk vinden we het fijn dat ze er zijn, onze vrienden en ma gen uit de diverse buitenlanden en een eer dat ze wel zo vriendelijk willen zijn n stukje van hun kostbare Hollandse ver loftijd aan ons te spenderen, maar moei lijk is het niettemin. Niet alleen omdat hun Arabische, Spaan se dan wel slang-Amerikaanse kreten ons als zweepslagen om de oren knallen, nee, niet alleen dat we hun letterlijk geno men, soms zo moeilijk verstaan. Er is óók een mate van onbegrijpelijkheid in de zinsinhoud, zoals. „die ene stadsbus die de andere stads bus aanreed en daarna doorreed. En toen wordt met die chauffeur van die andere (aangereden) bus zó boos dat hij achter die éne aangaat, helemaal van z'n tra ject af. En die éne krijgt dat in de gd- ten en toen jakkeren ze daar door de stad en rooie stoplichten achter elkaar aan tot de ander de één tot stoppen weet te dwingen. Daar stuiven ze allebei vanachter het stuurwiel vandaan en gaan het mid- denop straat uitvechten, alle passagiers eromheen!" „Gunst", zeggen wij beleefd, en de po litie?" „Bejje gek! Politie!" zeggen ze, „die kwam even kijken en die werd met 20 pesos weggekocht". „O, huhu wat een mop", giechelen wij braaf, maar geloven er geen woord van. Zoals dat andere verhaal: We stijgen op met dat kleine vliegtuig je dat we gecharterd hadden maar de vent had 'm veel te vol geladen en we bleven dus idioot laag om alle bergen te ontwijken en daar ineens, doordat iemand er teveel tegenan leunt, vliegt me het deurtje open, zeg! Nee toch! roepen wij, denken: nou moet je toch ophouwen en zeggen verder: had je dan niet beter met de auto naar die, wat waren het? O ja, naar die kokos boe ren kunnen gaan? Nee, d'r is geen weg in die streek. Zozo. Geen weg, zeggen wij. Dan komt het verhaal over New York en de subway aldaar en zo kort zijn die stoptijden, als je niet als de weerlicht erin schiet dan zit je tussen de deur. Alsjeblieft, verbazen wij ons welopge voed en gooien vlug daaroverheen ons kleine troefje op tafel: enne heb je al gehoord van onze metro in Rotterdam? Wij krijgen er ook één, jaja, 't schiet al op ook, laatst nog een heel artikel met foto in de krant, er schijnt al een deel klaar te zijn.Maar het maakt geen de geringste indruk. Kijkaan, zeggen ze, Rotterdam? We hebben es een Rotter dammer ontmoet in Cairo, die handelde in geprepareerde olifantspoten, kon je als paraplubak gebruiken, haha. Haha, nee toch! En zo gaat dat maar door, van 's morgensvroeg bij de ontbijt tafel tot 's avonds laat bij het laatste avondslokje: je verbazen, het niet ver staan, niet begrijpen, niet helemaal ge loven ook. Een beetje murw, een beetje moe, een beetje ontevreden worden we er van. Al met al een moeilijke tijd, die waarin de verlofgangers ons komen bezoe ken. Advertentie „.'Wgfiü, tijdig Ingenomen, reisziekte voorkómen. (in de blauwe verpakking let ep de juiste dosering) J Schaarste. Het Westberlijnse informatie bureau West meldt dat in de Oostduitse steden Halle, Suhl en Gera de mensen zich voor de aankoop van vlees hebben moeten laten inschrijven bij een winkel. Het systeem, dat reeds anderhalf jaar voor de verkoop van boter toegepast wordt, beoogt te verhinderen dat mensen naar verschillende winkels gaan om meer te krijgen. Afgewezen. Bulgarije heeft het Griekse protest tegen schending van het Griekse luchtruim door Bulgaarse vliegtuigen op 12 juli afgewezen. In het Bulgaarse ant woord op het Griekse protest wordt mee gedeeld, dat een onderzoek heeft uit gewezen, dat geen Bulgaars vliegtuig het Griekse luchtruim heeft geschonden. Duiveluitdrijving. De Zwitserse politie is in het plaatsje Horgen een sekte op het spoor gekomen die zich met duiveluit drijving bezig heeft gehouden. Een der tigjarige geesteszieke werd gemarteld om de „boze geesten te verjagen." Twee sekteleden zijn gearresteerd en hebben verklaard reeds in enige „gevallen" ge nezing te hebben bewerkt. Nauwkeurig. Bij een nauwkeurige contro le is gebleken, dat het X-15 raketvlieg tuig dinsdag een recordhoogte van 95 kilometer en 936 meter bereikt heeft. Oorspronkelijk was opgegeven: 94 kilo meter en 488 meter. Pillendoos. Oostduitse grenswachten heb ben een betonnen „pillendoos" op de Potsdamerplatz gebouwd. De pillendoos bevindt zich achter de muur die het plein verdeelt en heeft spleten voor waarne ming. Pech. Het nieuwste Britse passagiersschip de 24.733 ton metende Northern Star, heeft op haar „maiden voyage" om de wereld met motorstoring te kampen. Het schip, dat tien dagen geleden uit Sout hampton vertrok, zal twee dagen te laat in Kaapstad aankomen, aldus heeft de Shaw Savill-line bekendgemaakt. De moeilijkheden ontstonden kort nadat het schip uit Las Palmas (Kanarische eilan den) vertrokken, was. De Northern Star een schip van zestig miljoen gulden, heeft 1.412 passagiers aan boord. Tragedie. In Janinna (Griekenland) zijn drie zusjes in een brandend huis om het leven gekomen ondanks de reddingspo gingen van de ouders die hun drie zoons wel wisten te redden. De zes kinderen sliepen in dezelfde kamer toen de brand uitbrak. Moeder en vader droegen de jongens naar buiten, maar de hitte was zo sterk dat de ouders ondanks hun po gingen niet meer naar binnen konden. De drie meisjes waren twaalf, negen en twee jaar oud. Omgekomen. Alle 26 inzittenden van het Egyptische vliegtuig dat gisteren in Thailand is neergestort zijn omgekomen. Twee helikopters waren bij het wrak ge land, maar weer opgestegen nadat de bemanningen geen overlevenden had ge vonden. Studie. De Deense minister van Onderwijs. K. Helveg Petersen, heeft voorgestel r1 dat de Noordse landen een instituut stich ten ter bestudering van het ontstaan va internationale conflicten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3