IJmuider sleepboot „Cycloop" is in Port Brega manus van alles Wethouder Vessies opende een modelwoning in Meerestein Exposities in IJmuiden en de uitbreidingsplannen in Parijs over de IJmond t Aardbeien en bloemen duurder Surinamers benoemd op buitenlandse posten Dc „Democraat" was niet zeewaardig ^Brieven aan de redactie Havenberichten Kort IJmondnieuws Loods en stuurman van „Zwaantiena" waren fout FILM EN FILMWERELD ZATERDAG 21 JULI 1962 Weerberichten Vissen „Planken' A ssistentie Onder water Voetballen Tentoonstelling bij Felison Zaterdagvoetbal Onder grote aanvoer van groenten te veel sla De sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller in IJmuiden is al een halfjaar werkzaam in Port Brega, Libië. In „De Beting", het contactorgaan van Bureau Wijsmuller, troffen we verhalen aan over het werk van de IJmuidenaren in deze nieuwe Noordafrikaanse oliehaven. Kapitein J. de Koe en radiotelegrafist W. J. Paape verstrekten er de gegevens voor. Hij is inmiddels afgelost door kapitein 1'. Langbroek. Uit de verhalen van kapitein De Koe en de heer Paape blijkt wel dat de „Cycloop" in Port Brega manus van alles is. De „Cycloop"-bemanning verricht er niet alleen havenassistentie aan de grote tankers, die te Port Brega de in de Sa hara opgepompte olie komen laden. In fei te is de „Cycloop" ook radiostation voor Port Brega, waterboot voor kleinere sleep boten en vaartuigen en wordt ook aan bergingswerk gedaan in de Golf van Sy- dra. Onder andere in maart van dit jaar had men slecht weer in deze Golf en werden een grote drijvende bok met 200 ton hefvermogen en een ponton losgesla gen en op de kust van Libië geworpen. De „Cycloop" en „Blankenburg" brachten beide objecten weer in diep water. Van Italiaanse bergers was ook een hefpon- ton op de kust geworpen; de Italiaanse „Hercules" bracht deze weer vlot. Tweemaal daags is de „Cycloop" in de ether met weerberichten voor de scheep vaart in de Middellandse Zee. De radio telegrafist zendt 's morgens om 8 uur en 's avonds om 7 uur het weerbericht van Malta uit. Dit weerbericht wordt door Malta alleen op telegrafie gegeven, zodat vooral vele Nederlandse kustvaarders ge baat zijn bij een uitzending van het be richt via de radiotelefonie. Zo heeft de „Cycloop" op 2391 kcs. een goede naam onder de Nederlandse coasters gekregen De telegrafist heeft ook tot taak verbin ding te maken met de te Port Brega ver wachte tankschepen van de Esso. Bij sle,"ht zicht worden signalen gegeven, zo dat de tankers kunnen peilen. Dag en nacht staat ook de V.H.F. bij om instruc ties aan de tankschepen door te geven, omdat daar geen andere communicatie middelen zijn. Port Brega wordt zowel door tankers als Nederlandse kustvaarders bezocht. Deze coasters brengen vooral pijpen, die in Duitsland zijn gemaakt en die bestemd zijn om een nieuwe leiding door de Sa hara aan te leggen. Visliefhebbers onder de bemanningsleden vinden bij Port Brega in hun vrije tijd een dorado. Buiten het rif voor de kust worden grote vissen ge vangen, zoals zeebaars, meter lang, en zeeslangen met een lengte van 1 meter. Die zeeslangen zijn gevaarlijk door hun giftanden, maar de diertjes worden door de „Cycloop"-visploeg snel en eigenhandig knopk-out gemaakt Ook octopussen van klein formaat worden buitgemaakt. Daar is zelfs een afzetgebied voor gevonden, want de Italiaanse bergers bleken er dol op te zijn. De nieuwste sport aan boord van de „Cycloop" is „planken". Hiertoe hebben de jongens een plank vah 2% x Vz meter gemaakt, die" achter de motorsloep wordt voortgetrokken. Sensationeel! Verder vissen de Arabieren hier nog al eens met hand granaten. Waar die dingen vandaan ko men is ons een raadsel, maar de vangst is geweldig en iedereen deelt daarin mee. De loodsen, die hier zitten, zijn zowel op het planken als op het vissen verzot, zodat zij nog al graag aan boord van de „Cycloop" komen omdat het leven in hun caravans ook eentonig gaat worden. En bovendien is de koffie van de „Cycloop" een „square- mile" bekend te zware opgave. Kapitein De Koe schreef „Er zijn hier geen winkels, geen huizen. Alleen een kamp van tenten voor de Ara bieren, die hier werken. En een soort ca ravans voor de Amerikanen en de Engelse loods-kapiteins. En voor de rest: zand. Steeds maar zand". De Esso Standard Libya hoopt echter nog wat van Port Brega te maken. Zo'n slordige 180 km landinwaarts heeft men olie aangeboord op een plek, Zeiten ge heten, en deze olie wordt thans via pijp leidingen kustwaarts gevoerd. Hierbij is geen pompinstallatie nodig, daar het ni veauverschil voor het transport zorgt. De ze ruwe olie wordt in Brega in tanks op geslagen en loopt vervolgens weer vanzelf naar de tankers toe. Deze pikken daar toe een pijpleiding op en kunnen zo hun buiken vullen. Het havencomplex bestaat uit een op een bestaand rif gebouwde pier, die als golfbreker en als loskade dienst doet. Esso Standard Libya heeft twee laadplaatsen voor tankers buiten de pier gejyiaakt, waar deze gevaarten voor op hun ankers en achter op vijf boeien .meren. Bij dit meren is het onze taak te assisteren, zodat het schip precies met het achterschip tussen de boeien komt. Het uitbreidingswerk aan de haven en de terreinen daar om heen vindt nog steeds voortgang. Aan de wal legt de firma Bech- tel uit de Verenigde Staten asfaltwegen en opslagterreinen aan; zij graaft ook de pijpleidingen in. Met al het materiaal, dat deze firma gebruikt, lijkt het soms wel oorlog. De aanblik van het werk van deze kerels met hun bulldozers en wegschaven betekent een aangename afwisseling. Onder water is men ook veel bezig. De duiker-opleiding aan boord trekt heel wat animo. Vooral wanneer het stil weer is, kijkt men in de gehele haven tot op de - Kt SS* bodem, waar het zo'n 10 tot 12 meter diep is. Beneden is het effect helemaal fantas tisch. Ook aan de wal heeft men aardig wat belangstelling voor de duikverrichtin- gen. Tevens wordt vaak op de IJmuidena ren een beroep gedaan, wanneer de slan gen, die het laatste stuk pijpleiding met de tanker verbinden, over elkaar of met een kink er in op de bodem liggen. Zondags worden de liefhebbers van film uitgenodigd om in het kamp van de firma Bechtel de filmvoorstelling bij te wonen. Nu moet men daar geen City- of Rex- theater verwachten. Men zit er af en toe met een stobril op en een zakdoek voor de mond op een paar houten banken om te trachten zoveel mogelijk van de film te zien. Het doek is bevestigd tussen een paar houten palen die in het woestijnzand staan gestampt. Dus alles in de open lucht. Daarom is ook telkens weer aanbeve lenswaardig dekens mee te nemen voor de kou of anders twee truien over elkaar aan te trekken. PARAMARIBO (ANP) De besprekin gen die de minister-president van Suriname eind juni in Nederland heeft gevoerd met minister Luns hebben tot resultaat gehad dat de heer R. A. Ferrier op het ogen blik directeur van het Surinaamse minis terie van Economische Zaken per 1 sep tember wordt tewerkgesteld bij de Neder landse permanente vertegenwoordiging bij de E.E.G. in Brussel in de rang van am bassaderaad. Suriname zal tijdens de algemene ver gadering der Verenigde Naties in de Ko ninkrijksdelegatie worden vertegenwoor digd door een volwaardige gedelegeerde. Het vorig jaar heeft Suriname niemand willen afvaardigen omdat slechts de plaats van waarnemend gedelegeerde beschik baar werd gesteld. De Surinaamse rege ring heeft nu voorgedragen dr. L. A. M. Lichtveld. Suriname zal voorts een voordracht doen voor de bezetting van de post van consul in New York. Bovendien zullen op twee nog niet genoemde posten, die voor Suri name belangrijk zijn in de buitenlandse dienst, Surinamers worden tewerkgesteld. One, two, three (City, IJmuiden) Het verdeelde Ber lijn, maar nog vóór „de muur" de schei ding definitief maakte, is het terrein van handeling voor de laatste film van Billy Wilder, terwijl MacNamara, de vertegen woordiger van Coca-Cola in West-Duits- land (James Cagney) de centrale figuur is die de handeling op gang houdt. Zijn moei lijkheden beginnen als hij de manzieke dochter van zijn Amerikaanse baas onder zijn hoede moet nemen en ondanks alle voorzorgsmaatregelen niet kan voorkomen dat het meisje verliefd wordt op een Rus sische jongen uit de Oostzone en er zelfs een kind van verwacht. Om deze pijnlijke situatie te redden en althans acceptabel te maken voor de ouders die hun dochter komen opzoeken, verzint MacNamara een list, waarbij de jonge communist op korte termijn tot een acceptabele schoonzoon moet worden omgetoverd. Na de eerste politieke grapjes die in de richting van eep satire wijzen, zijn we dan al gauw afgedaald tot de dolle klucht en in die sfeer eindigt de film. In een rap De wethouder van Openbare Werken van Beverwijk, de heer W. J. Vessies, heeft vrijdag de flatwoning Van Maas dijkstraat 16 in Beverwijk-Meerestein, die door de Stichting Goed Wonen is in gericht, officieel geopend. De heer Ves sies sprak de hoop uit dat de openstelling van deze woning niet alleen zal bijdra gen aan de wooncultuur, maar ook aan de karaktervorming van toekomstige be woners van flatgebouwen, opdat zij waardige en saamhorige bewoners wor den van een portaal. Een eensgezindheid die het gemeentebestuur van Beverwijk noodzakelijk acht, omdat de groei van Beverwijk van plattelandsgemeente tot grote stad enorme veranderingen met zich meebrengt. VOORAL omdat de nieuwe Beverwijkers uit alle delen van het land komen en Voetbalcompetities worden af en toe in elkaar gezet wanneer er buitenlands be zoek aan Port Brega is. Op 24 april speel de een elftal van de „Cycloop" tegen een ploeg van de Britse boeienlegger „Lay- burn". De uitslag was 4-4. De „Cycloop" heeft nu van de personeelsvereniging twee extra zware leren voetballen aan boord, zodat nog menig partijtje op de brede as faltweg bij de haven en naast de „Cy cloop" gespeeld kan worden. Want voetballen in de woestijn is een De Raad voor de Scheepvaart te Amster- !m heeft de gezagvoerder van het motor chip „Democraat", kapitein F. F. van iedere schuld vrijgesproken inzake de slag zij van het motorschip „Democraat", ter wijl dit varende was op de Noordzee, waar door een gedeelte van de deklading moest worden geworpen en het schip door de bemanning verlaten. Dit gebeurde op 21 mei 1961, op de reis van Delfzijl naar Londen. De „Democraat" was niet zeewaardig, al dus is, volgens de Raad, uit het onderzoek gebleken. En wanneer de vraag wordt ge steld, wie voor de gebleken onzeewaardig heid van de „Democraat" verantwoordelijk kan worden gesteld, dan meent de raad, dat dit in de eerste plaats is de werf, die de reparatie ondeugdelijk heeft uitgevoerd en die noch de Scheepvaartinspectie, noch Bureau Veritas heeft verwittigd van het gereedkomen van gemelde reparatie op het stuurboordachterschip en de beproe ving daarvan door spuiten. Indien dit wèl geschied zou zijn, zouden de Scheepvaartinspectie en Bureau Veritas, hetzij beide, hetzij één van hen, bij de spuitproef tegenwoordig zijn geweest en zou vrij zeker de ondeugdelijkheid van bedoeld laswerk tijdig zijn ontdekt. Hoewel mitsdien op dit punt noch aan de Scheepvaartinspectie, noch aan het Bu reau Veritas een verwijt kan worden ge maakt, acht de raad het onjuist van ge roemd bureau, dat het het klassecertificaat oft verlengd zonder dat het zich had ver kwist, dat ook bedoelde spuitproef tot le tevredenheid had plaatsgevonden, "enslotte meent de raad aan betrokkene F. F. te moeten verwijten, dat hij een mon- orrol heeft getekend, waarop vijf namen "i bemanningsleden voorkwamen, terwijl wist, dat één van die vijf personen 'lts voor de vorm op de rol stond ver- i, doch de reis niet zou meemaken. Tot omstreeks eind augustus zal in de studiezaal van de openbare leeszaal en bibliotheek aan het Plein 1945 in IJmui den een kleine expositie zijn opgesteld. Het oogmerk hiervan is op aanschouwelij ke wijze voorlichting te geven omtrent eni ge uitbreidings- en nieuwbouwplannen van de gemeente Velsen, te weten Zeewijk Vel sen (Oost) en het zwembad „De Heeren duinen". Naast uitbreidingsplannen van vijftien andere Nederlandse gemeenten zal het uit breidingsplan Nieuw IJmuiden in septem ber worden tentoongesteld, tijdens een stedebouwkundige expositie in het Musée de l'Art Modern te Parijs, waaraan bijna dertig landen zullen deelnemen. De expo sitie in de Franse hoofdstad wordt gehou den bij gelegenheid van het congres van de International Federation for Housing and Planning. Zeewijk De rond de maquette van het uitbrei dingsplan „Zeewijk" opgebouwde kleine expositie toont drie fasen in de stedebouw kundige ontwikkeling van IJmuiden; die van gisteren, die van heden en die van morgen. Het principiële verschil tussen het nieu we uitbreidingsplan en de tot nu toe tot stand gebrachte woonwijken is echter, dat in Zeewijk bewust wordt gestreefd naar het zoveel mogelijk handhaven van de na tuurlijke gesteldheid van het terrein. Hier geen egalisering over uitgestrekte opper vlakten, maar een aanpassing van het stadsplan aan het geaccidenteerde gebied. Hier zal na welhaast 90 jaar IJmuiden eindelijk een uitbreidingsplan tot stand ko- Het uitbreidingsplan „Zeewijk"; het pijltje geeft aan, waar reeds begonnen is met het bouwen van woningen. 60 ha., met zoveel mogelijk behoud van het bestaande duinterrein. Het uiteindelijk vastgestelde plan, dat ten slotte slechts uit een nauwe samen werking van alle drie architecten kon ont staan, toont de wijze waarop de ontwor men, waarbij ten volle Pers hebben getracht het duingebied te wordt van het prachtig 1 sparen en in overeenstemming te brengen schap waarin onze woonp aa (ne^. eisen (joor bewoning gesteld. kwam en waarvan zo veel te veel moest worden opgeofferd. De stedebouwkundige adviseurs van de gemeente de architectencombinatie Du- dok en Magnee en de architect Wissing werden voor de taak gesteld een woonwijk te ontwerpen waarin ruim 2.000 woningen met de bijbehorende voorzieningen als ker ken. scholen, winkels, bedrijfsruimten, sportvelden enz., zouden kunnen worden ondergebracht binnen een gebied van ruim Dit geschiedde door de wijk te geleden in vier elementen van 190 m. diep, ge scheiden door onbebouwde stroken, waarin het duinlandschap kan worden gehand haafd. „V elsen-oost" Het uitbreidingsplan „Velsen-oost" wordt omsloten door de Amsterdamse weg, de tunneltraverse, het Noordzeekanaal en de bestaande bebouwiing van het dorp Vel sen. Er is naar gestreefd een goede binding tot stand te brengen met dit oude dorp, waarvan een deel aan de verbreding van het Noordzeekanaal ten offer zal vallen, zó dat de Engelmunduskerk tussen beide kernen een centrale positie zal verkrijgen. Met het bepalen van de noordelijke grens van het plan is rekening gehouden met de maximale verbredingsmogelijkhe den van het Noordzeekanaal. Het uitbreidingsplan voorziet in de bouw van 162 eengezinswoningen, 90 flatwonin gen en ongeveer 9 winkels met bovenwo ningen. Een gedeelte van de geprojecteer de woningen zal worden gebouwd als een royale woning voor bejaarden. Verder wordt in het plan nog rekening gehouden met ruimte voor scholen, een buurthuis, de uitbreiding van de brand weerkazerne en de bouw van verzorgende bedrijfjes. uit alle soorten van woningen worden over geplant in moderne flatwoningen, die in het algemeen groter zijn dan de voorma lige behuizingen. „Ik denk vooral aan de woonzeden. Eensgezindheid is noodzake lijk om iets te maken van een portiek," aldus de wethouder, die met een gouden sleutel de deur van de modelwoning open de. Hij werd daartoe uitgenodigd door de voorzitter van de Stichting Goed Wonen, prof. H. van den Broek. Deze gaf een uiteenzetting van de doelstellingen van de stichting, waarbij het vooral gaat om de gewone man te leren iets van zijn naaste omgeving te maken. Hij was verheugd dat het Beverwijkse gemeentebestuur zoveel belangstelling hiervoor toont. De modelwoning maakt deel uit van een complex van 192 woningwetwoningen, in opdracht van de gemeente Beverwijk ont worpen door architect G. Husslage. Voor Goed Wonen werd het ontwerp van de in richting gemaakt door binnenhuisarchitec- te Lida Licht-Lankelma. De woning werd ingericht voor een gezin bestaande uit va der, moeder, een dochter van 15 jaar en een zoon van 12 jaar. Rekening is gehou den met het feit dat de vader in de con tinudienst werkt; in de jongenskamer is voor hem een extra bed neergezet. De huur van deze vierkamerflat be draagt 17,50 per week. De woning is geopend van 21 juli tot en met 19 augustus van dinsdag tot en met vrijdag van 13 tot 16 en van 19 tot 21 uur, op zaterdag van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur en op zon dag van 13 tot 16 uur. Op maandag zal de woning gesloten zijn. Een voorlichtster is steeds aanwezig om de bezoekers op hun vragen te antwoorden. Er zullen dui delijke suggesties voor zelfwerkzaamheid worden gegeven. HeUincichten .vjuj earv modelwoning kost vier- tot vijfduizend gulden. De stichting krijgt een belangrijke-, .-subsidie van j,et Rijk. Het resterende deel wordt gedekt door subsidie uit de industrie, honoraria voor adviezen aan derden en contributies. Het voorlichtingscentrum van de Stichting Goed Wonen is gevestigd aan het Rokin 56 in Amsterdam. De stichting geeft jaar lijks aan 80.000 mensen advies. (Verkort weergegeven) Lawaai. Terwijl allerwegen anti- lawaai campagnes gevoerd worden, is in IJmuiden weer een nieuwe bron van ergerlijk geluid toegevoegd. Al sedert jaren zijn wij, eenvoudige arbeiders in continudienst (73,6 percent van de man nelijke, werkende bevolking in de IJmond) er acn gewend wakker gerinkeld te wor den door hardnekkig volhardende melk en visboeren. Sedert recente datum hebben de bakkers dit wel zeer slechte voorbeeld gevolgd P. WORMER Nat proces-verbaal. Mijn vrouw be ging onlangs een kleine verkeersovertre ding, waarvoor zij, terecht overigens, werd geverbaliseerd door een agent, die naa§t zijn collega in de auto zat. Voordat boven- noemde agent zijn boekje te voorschijn haalde, begon het te stortregenen. Terwijl iedereen een goeo heenkomen zocht, schoof de agent het dak van de auto dicht. Na wat gepraat werd eindelijk het proces verbaal opgemaakt en dat terwijl mijn vrouw in die stortbui stond. Nee, bepaald menselijk is die agent op dat ogenblik niet opgetreden; het wemelt nota bene van de schuilplaatsen in de Kennemerlaan. P. ISKES Gisteravond is .in het gebouw Heide- straat 45 in IJmuiden-oost een tentoon stelling geopend, waarop werken zijn te zien van Franco Gelli en Theo Bitter. Deze expositie is georganiseerd door „Felison" welke vereniging zich ten doel stelt de beeldende kunst in de gemeente Velsen te bevorderen. De tentoonstelling is tot en met 13 augustus geopend en wel op dinsdag, vrij dag, zaterdag en zondag van 1417 uur; op maandag, woensdag en donderdag van 19—21 uur. Voor de afdeling van de Haarlemse Voetbal Bond en met name voor de af deling zaterdagvoetbal is thans ook de competitie-indéling bekend geworden, die voor de „IJmond"-clubs de volgende sa menstelling heeft; Eerste klasse: Energie; Kinheim 2; RCH; SAC; SIZO 2; SMS; Telefonia; VVSV; IJmuiden 3 en Zilvermeeuwen. Tweede klasse: DDS; Halfweg; Kenne- merland 3; Kinheim 3; Kinheim 4; SIZO 3; SVJ 2; TYBB; VEW 2; VVB; Zilvermeeu wen 2. Derde klasse A: DEM: Jong Hercules 2; ODTN; STZO 4; SMS 2; SVJ 3; Telefonia 2; VEW 3; VVRA en IJmuiden 4. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Knudshalm van Felixtowe, bijladen te Buitenhuizen; Atlan tic, Fowey; Noren, Antwerpen; Hersilia, Antwer pen; Nep tuns, Plymouth; Katowice, Las Palmas; Uhidias, Oporto; Frey, Londen; Elsa Retzlaff, Ri ga. Driebergen, Londen; Startpoint, Wells; Georg C.. Archangel; Ross Sea. Londen: Prins der Ne derlanden, Hamburg, Elisabeth Roorda, Middles- borough; Jaarstroom, Shoreham; Vivex, Londen; Heiloo. Kingslynn; Ardeas, Hamburg; Timca, Walkom, hout lossen Zaandam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Delfdijk van Rotterdam., bijlegger IJmuiden; Andalien, Hamburg; Westerdok, Vlissingen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Bodil Schmidt naar Holtenau; Sormarn, Kotka; Yewdale, Lon den, walsmateriaal van IJmuiden; Havelstein, Bremen; Ahoy, Skoghall, zout van IJmuiden; Knudsholm, Kopenhagen, explos. bijgeladen te Buitenhuizen; Egbert Wagenborg, Delfzijl, ledig van Zaandam; Ank T., Delfzijl, ledig van Zaan dam; Eos, Tripolis, explos. van Buitenhuizen; Stad Den Haag, Norfolk U.S.A., ledig van Bui tenhaven IJmuiden. Kennemerlaind, Santa Cruz; Oranijefontein, Southampton; Marianne, La Pali- ce; Mithras, Kopenhagen; Flevo, Aarhus; Hen- riette B., Londen, stukgoed van Zaandam; Tre- vose, Kaapstad; Havelland, Curacao; Sirius, Lon den. Katowice, Rostock, Stella Strömer, Trond- heim; Chiron, Paramaribo; Berkelstroom, Liver pool. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Steady naar Rotterdam; Sylt, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Op de Beverwijkse veiling lagen gisteren de aardbeien ruim een gulden per slof hoger dan de 'vorige dagen. Dit was niet het gevolg van een kleinere aanvoer (want er waren 13.000 manden) maar door de grotere vraag. Vooral voor de eerste soort, die bijna geheel naar Duitsland ging. De binnenlandse handel gaat zich nu weer op Beverwijk concentreren omdat in de andere gewesten de aardbeien nu groten deels zonder dop voor de fabrieken worden geplukt. Voor de eerste soort betaalde men boven de 4,per mand met f 4,90 als hoogste prijs. Maar ook de tweede kwaliteit trok vele liefhebbers, die nu rond 3,per mand. betaalden nu als hoogste prijs 3,90 per mand. Moplin Rouge werd nu weer grif af genomen, al kon men dan niet veel hoger komen dan rond de f 2,50 per mand. Er was veel vraag met een levendige handel. Te veel sla Aan de groenteveiling kon men deze week de vrij grote aanvoer behoorlijk ver kopen al bleef de sla ook nu nog een zor genkind en kon men de aanvoer (die vrij dag uit 400 kisten bestond) niet ten volle verkopen. Men betaalde tot 5 cent per krop. De vraag naar bospeen werd weer groter, waardoor de prijzen opliepen tot 28 cent per bos. Waspeen varieerde van 12 tot 22 cent. Bloemkoo( ging vlot van de hand met prijzen tot 67 cent per stuk. Ook voor de sperziebonen (die nog altijd uit de kas komen) betaalde men grif tot 2,10 per kilo. Kas-snijbonen kwamen tot 1,90 per kilo. Tuinbonen zijn nu in ruime mate aan de markt waarvoor de prijzen tussen de 18 en 27 cent per kilo lagen. Doperwten kwamen in het begin der week tot even boven de gulden per kilo. Spinazie en pos telein draaiden rond de 55 cent per kilo. De notertngen waren vrijdag: aardbeien 220—490, andijvie 13—26, sla 3^45, bos peen 1428, waspeen 1422, spinazie 38— 58, sperziebonen 150—200, snijbonen 160— 190, rode kool 2935, tomaten 34—67, doperwten 78—96, peulen 105—185, poste lein 4959, rabarber 1321, bloemkool 2767, aardappelen 2238. Bloemen schaars Op de bloemenveiling is het een rustige tijd geworden want nu ook de Engelse irissen van het toneel verdwenen zijn, is het wachten op de gladiolen, waarvan al tempo heeft Wilder ons dan door allerlei onmogelijke verwikkelingen gevoerd, waar bij hij voor grove effecten niet terugdeinst en zijn grappigheid niet altijd van fijn zinnige aard is. James Cagney is een praatzieke MacNamara, Liselotte Pulver een verleidelijke secretaresse, Pamela Tif- tini een manzieke Amerikaanse en Horst Buchholz een domme communist. Zondagmiddag kan men Joel McCrea meemaken als de avontuurlijke Bat Mas- terson in „Vuurgevecht in Dodge City" en donderdagavond heeft een reprise plaats van „Misdaad achter het voetlicht" (Stage fright), een oude Hitchcock die zich in Engeland afspeelt achter de coulissen van het theater met Jane Wyman, Mariene Dietrich, Michael Wilding en Richard Todd in de hoofdrollen. Ursus, de wreker der slaven (R E X, IJmuiden) In deze Italiaanse film wordt het mythologische verhaal ge daan van Ursus die op zoek gaat naar zijn verloofde Atea en deze na het overwinnen van veel moeilijkheden als een wrede ko ningin terugvindt op een geheimzinnig eiland, waar de priesters van de godin Zaas oppermachtig zijn. Onderweg heeft hij echter de blinde slavin Doreide lief ge kregen en slechts 'n stierengevecht en een opstand der slaven staan het uiteindelijk geluk der gelieven dan nog in de weg. Ursus blijft t-m maandag, waarna „Het masker der demonen" aan bod komt, even eens een Italiaanse film vol hekserij en griezelige zaken die zich omstreeks 1800 afspeelt. De zondagmiddag is gereserveerd voor Robin Hood en zijn schelmen, een Neder landse jeugdfilm over de Engelse vrijbui ter. Beverwijk (K enne m er Theater) Tot en met woensdag „De rimboevechters van Bir ma", een film over de barre belevenis sen van een drieduizend man grote groep Amerikaanse infanteristen, die in de hel van Birma in 1944 achter de vijandelijke linies opereert. Van de drieduizend blijven er honderd over. Een harde, goede oor logsfilm. In de nachtvoorstelling hedenavond draait „Spaanse driften" met Brigitte Bar dot in de hoofdrol. Zondagmiddag een vol bloed Western: „Overval in de Duivels- pas", voor de liefhebbers. (L u x o r) In dit theater kan men tot en met woensdag in de tweede avondvoorstel ling de film „Het meisje Anna Suh" gaan zien, een liefdesgeschiedenis van een Ja pans meisje en een Deense zeeman. In de eerste avondvoorstelling draait van maan dag tot en met woensdag de operettefilm „lm weissen Rössl". Donderdagavond „Meneer Hulot met vakantie", een kostelij ke film van Jacques Tati. (W. B. Theater) „Cimarron" is de titel van de film die men hedenavond ver toont in de Witte Bioscoop. Het gaat over pioniers in Oklahoma. Zondag en maan dag „Misdaad en lokaas", waarin Scot land Yard de misdaad met succes te lijf gaat. „De geheime brigade" (zondagmid dag) is het verhaal van de ontsnapping van een Britse officier uit de door de Fransen bezette stad Quebec. Afscheid. Het afgelopen schooljaar van de Watervliet kleuterschool te Velsen- Noord werd besloten met een gezellig samenzijn waarbij tevens afscheid werd genomen van mejuffrouw Laferte die gedurende 8 jaar aan deze school werk zaam was en wegens trouwplannen de school gaat verlaten. Onder de sprekers bevonden zich de inspecteur van Onderwijs, de heer Algera, die haar onder waarderende woorden voor haar toewijding in de afgelopen jaren namens het gemeente bestuur van Velsen een boekenbon aanbood. Geslaagd. De Velsenaar Rob de Boer is in Amsterdam geslaagd voor het diploma lichamelijke opvoeding. Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is het vast lopen van de „Zwaantiena" op 21 novem ber 1961 in de Stockholmer Scheren een direct gevolg geweest van een foute ma noeuvre van de loods. Daarnaast heeft echter betrokkene stuurman A. S. schuld aan de stranding. Deze heeft geen effectieve controle op de loods gehouden en zich ook niet tijdig op de hoogte gesteld van de koersen, die op zijn wacht zouden worden gevaren, en van de bakens en vuren, die '-oesten worden ge passeerd. Hij heeft menen te kunnen vol staan met een controle achteraf. Even erg, zo niet erger, vindt de raad, dat hij op zijr wacht het stuurhuis heeft verlaten en in de kaartenkamer douane papieren is gaan controleren. Hij liet daar bij, zoals hij heeft verklaard, de navigatie geheel over aan de loods. Hieruit blijkt, dat hij niet heeft beseft, dat hij op zijn wacht de plaats van de kapitein innam en verantwoordelijk was voor de navigatie. Het spreekt vanzelf, dat genoemde be trokkene deswege moet worden gestraft; daar een ontneming van enige bevoegd heid aan deze betrokkene niet mogelijk is, omdat betrokkene ongediplomeerd is en met dispensatie als stuurman was gemo - sterd, straft de raad betrokken- A. S. door het uitspreken van een berisping. kleine partijtjes worden aangeboden. Vrij dag waren de bloemen duur. Voor de gla diolen betaalde men tot ruim 11,50 per bos. Lelies gingen tot f 1,30 per tak. Alstroemeria's draaiden rond de 50 cent per bos; ook de eerste dahlia's gaan vlot van de hand Ook het zaadgoed (dat zijn de zomerzaaibloemen) brengen veel geld op; zo kon men de Segetums nog tot 45 cent per bosje zien gaan en brachten de korenbloemen het tot 56 cent per bos. De aanvoer van potplanten is niet zo heel groot; er waren wat cyclamen en begonia's. V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7