IN DE VISHAL+EN OP ZEE Vaart en Duin" herbergde in de loop der eeuwen vele bewoners SUOMI startklaar voor reis naar Aulendorf bij Bodensee HHKi Ruim 3000 Papoea's gaan over naar Australië „Verwerping bewapening schept een vacuüm Tweekamp en veel festiviteiten SCHEEPVAARTBERICHTEN Jongetje viel in put en overleed later Sleepboot „Titanus" lag in IJmuiden ZATERDAG 21 JULI 1962 9 Bewogen geschiedenis Grenscorrecties worden thans uitgevoerd Gemeentelijke instanties treft geen verwijt inzake overlijden van baby Prof. G. C. van Niftrik Afgebroken Exposities over Suriname l\ :sf:- Na ess Lion 20 v. rfanftaaWt* Fr4 NedfrT'-Waat 20 v Neder-Kems 20 3! ,-«ns"20 v. Oakdf In het statige huis van de buitenplaats «„Vaart en Duin" aan de Korte Zijlweg in Overveen, recht tegenover de r.-k. kerk, werken timmerlieden en schilders koortsachtig aan de verbouwing die wel een paar maanden in beslag zal nemen. Niettemin is het, zoals wij woensdag al schreven, de bedoeling van de nieuwe eigenaar, de Haagse zakenman N. C. An- driessen, met zijn gezin eind deze week reeds enkele kamers te betrekken. De heer Andriessen is geen vreemde in de Overveense contreien. In zijn jeugd heeft hij er gewoond, in één der drie huizen tegenover de buitenplaats, aan het Zandvoorterpad. Zijn vader is de leraar Engels aan het Triniteitslyceum in Haar lem, de heer N. C. Andriessen, een broer van de kunstenaars Mari, Hendrik en Willem Andriessen. Mevrouw G. van der VlietCorba, die met haar man sinds 1933 op „Vaart en Duin" heeft gewoond en er ook na het overlijden van haar echtgenoot, in december 1960, is blij ven wonen, heeft het huis en zijn prach tige tuin altijd met zorg in stand ge houden. Toch heeft zij gemeend dit fraaie familiebezit van de hand te moeten doen, omdat het voor haar als vrouw alleen niet meer bewoonbaar was. De tuin zal in de huidige vorm in tact worden gelaten, want het is daarmee gesteld zoals ds. J. Craandijk ergens in zijn „Wandelingen door Nederland" schreef daarbij doelende op „Vaart-en-Duin". „In ons goede burgerlijke land kunnen zeer liefelijke plekjes soms hoogst eenvoudige namen dragen. Hier is 't een heerlijk helder water, waarin de dicht bijeenge- groeide statige boomgroepen der lustplaats zich spiegelen". Ook „Vaart en Duin" heeft een bewo gen geschiedenis gehad in de loop der eeuwen en vele bewoners geherbergd. In 1583 vervaardigde Pieter Bruin een kaart van de landen tussen Overveen en de Brouwersvaart. De hoek gevormd door die vaart en de Korte Zijlweg (westzijde) heeft geen bijzondere aanduiding. In het „Caertboeck" van de landmeter Adriaen Ockersz uit 1599 echter wordt die hoek aangeduid met het woord „werf", hetgeen daar wijst op de aanwezigheid van een hoeve. In de eerste helft van de 17de eeuw is deze hofstede van de Haarlemse bur gemeester Johan Colterman. Na nog enige andere bewoners te hebben gekend, wordt de hoeve op 25 maart 1677 getranspor teerd aan Sander van Limburg voor 7.000. Hij en zijn nazaten, zo lezen wij in een artikel van de hand van Mr. C. W. D. Vrijland in het Jaarboek „Haer- lem" van 1959 brachten op de plaats verbeteringen aan en breidden haar uit. Ook weidegrond langs de Houtvaart werd aangekocht. De Brouwersvaart, eigendom van de heren van Rolland, werd in de jaren veertig van de 18de eeuw een voor werp van overheidsbemoeiing, omdat zij een waterweg van groot lokaal belang was geworden. Op 5 augustus 1751 werd „de hofsteede met de huyzinge, vijver en boomgaert, genaamd Limburg met nog drie stukken land door de familie Limburg verkocht en het plaatsje voor 11.500 aan mevr. David van Lennep, schepen en raad van Haarlem getrans porteerd. Na ruim een jaar al, in sep tember 1752 kocht mr. Van Lennep „Groenendaal" onder Heemstede aan en deed hij zijn Overveens buiten, dat hij de naam „Vaart en Duyn" had gegeven op 5 oktober 1752 aan mr. Cornelis Asca- nius van Sypesteijn over. Op 1 juni 1758 wordt Nicolaas Warm uit Amsterdam eigenaar van „Vaart en Duyn" en deze maakte er een buiten plaats van naar de eisen des tijds. Aan de overzijde van de Brouwersvaart liet hij een stalgebouw en koetsierswoning neerzetten. In april 1781 overleed jde heer Warin, zijn buiten waar toen Jan Rinsen- brink tuinbaas was, aan zijn weduwe na latende. Een van hun dochters was ge huwd met mr. Jacob Hoof, en deze doch ter, Margaretha Jacoba, legde veel be langstelling aan de dag voor alles wat haar vaderlijk buiten betreft. Mevrouw Hooft liet het oude „Vaart en Duin" neerhalen en op dezelfde plaats bij de Hospesbrug een gebouw zetten in de trant van Elswoutshoek en het oude Duinlust. Steeds meer breidde zij haar bezitting uit en werdeft er percelen aan gekocht, Zij bleek een zwak te hebben voor het leggen van eerste stenen, zelfs tot op hoge leeftijd. De nog aanwezige ruime vierdeursorangerie van „Vaart en Duin" bijvoorbeeld liet zij bouwen in haar achtentachtigste levensjaar. Ook aan dit gebouw ontbrak de eerste steen niet: In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (C.H.U.) over de overdracht van dorpen in het grensgebied tussen Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea aan Australisch bestuur, deelt staatssecretaris Bot van Binnenlandse Zaken mee, dat reeds ge ruime tijd het vermoeden bestond, dat gedeelten van de districten Waris en Jafi binnen het Australische territoir zouden liggen. De situatie in dit gebied is thans door astronomische bepalingen nader ge preciseerd. Daarbij is komen vast te staan, dat 21 dorpen in het Warisdistrict (2578 zielen) en 9 dorpen in het Jafidistrict (788 zielen) oostelijk van de grens zijn gelegen. In afwachting van de resultaten van de bovenvermelde grensvastlegging is de sta tus quo om praktische redenen voorheen gehandhaafd. Thans wordt in overleg met de Australische autoriteiten gestreefd naar een regularisering van het bestuur in de ze streken. Hierbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de bevol king. In het Warisgebied schijnt vast te staan, dat hier geen verhuizingen zullen plaatsvinden. In het Jafigebied wordt re kening gehouden met de mogelijke ver huizing van ongeveer 300 Papoea's. Geen commentaar Inzake berichten, dat de gouverneur van Australisch Nieuw-Guinea gezegd heeft van de overdracht niets te weten terwijl een afdelingshoofd in Australisch Nieuw-Guinea heeft bekend gemaakt, dat een Australische patrouille naar de grens is gestuurd om het gezag over enkele duizenden Papoea's aan de Australische kant van de grens te bevestigen, meent de staatssecretaris zich te moeten ont houden van een antwoord, aangezien het niet op zijn weg ligt een beoordeling te geven van een al dan niet bestaande in congruentie in mededelingen, die van Australische zijde zouden zijn gedaan. Mislukte aanslag. Een nieuwe groep per sonen die betrokken zouden zijn geweest bij de moordaanslag op president Soe karno twee maanden geleden, zullen spoedig berecht worden door het mili taire tribunaal dat doodvonnissen heeft uitgesproken tegen twee personen, die lid zouden zijn van de Daroel Islam. Dood door verwaarlozing In antwoord op schriftelijke vragen heb ben B. en W. van Den Haag meegedeeld, dat inzake de dood van een baby door ver waarlozing geen gemeentelijke instantie tekort is geschoten. Toen de gemeentelijke dienst voor socia le belangen een telefonisch verzoek ont ving van de Raad voor de Kinderbescher ming om aandacht te besteden aan het be trokken gezin, waarvan de vader zich tot deze raad had gewend, verklaarde het wijkhoofd zich bereid de man te ontvan gen, maar deze heeft zich die middag niet meer bij het wijkcentrum vervoegd, on danks het feit dat hem te verstaan was gegeven, dat het wijkcentrum de drie vol gende dagen in verband met Pinksteren zou zijn gesloten. Toen de vader tenslotte kwam, is niets gebleken van omstandighe den, die tot een onmiddellijk ingrijpen noopten, aldus B. en W. Entree (rechts op de foto) en zij-aan zicht van de buitenplaats „Vaart en Duin" aan de Korte Zijlweg in Over veen die dezer dagen nieuwe bewo ners gaat herbergen. „Gebouwd 1836-M. J. Warin Weduwe Hooft -geboren 1748". Op 26 juli 1838 komt „Vaart en Duin" in handen van de familie Borski voor de som van 56.000. In 1879 na de dood van mevrouw A. C. J. Staats Boonen- Borski, werd „Vaart en Duyn" eigen dom van haar neef, de heer C. D. van der Vliet, die op 15 januari 1894 aldaar overleed. Zijn weduwe bleef er wonen tot haar overlijden op 31 juli 1904 als laat ste van haar geslacht. Toen mevrouw Van der Vliet-Goll van Franckenstein gestor ven was, waren ook de dagen van het bijna honderd jaar oude huis geteld. Een volledige amotie volgde. Reeds vormde de plaats met die van het aangrenzende Duinzigt, door de heer G. J. van der Vliet bewoond, sedert ongeveer twintig jaar in aanleg één fraai geheel. Zo werd het nieuwe „Vaart en Duyn", dat meer van de weg af kwam te staan onder zijn bestier een der mooiste Over veense buitens. Hij stierf in 1933, zijn vrouw zes jaar later en sindsdien werd deze prachtige buitenplaats bewoond en uitstekend onderhouden door het echtpaar C. D. yan der Vliet-Corba. „Wanneer iemand meent de huidige be wapening te moeten verwerpen dan moet hij er zich ook religieus en zedelijk reken schap van geven dat zijn houding een va cuüm schept. Wanneer 't Westen afstand doet van tactische en strategische wapens is het weerloos overgeleverd aan de chan tage van het communisme". Deze stelling verdedigde pfof. dr. G. C van Niftrik, hogleraar aan de gemeentelij ke universiteit van Amsterdam in een re feraat over „Het dilemma met betrekking tot de kernwapen*". De Amsterdamse hoog leraar sprak voor ruim honderd deelne mers aan de conferentie van de Christe- lijk-Historische Unie in 't conferentieoord „Woudschoten" bij Zeist. Prof. Van Niftrik zei dat in de moderne oorlog een totale vernietiging dreigt. Ook degenen, die nooit het pacifisme of de een zijdige ontwapening hebben gepropageerd of aangehangen moeten inzien en toege ven dat met het atoomtijdperk de oorlog in een fundamenteel nieuwe fase is ge raakt en niet meer kan dienen om uit te maken wie de sterkste is, aldus prof. Van Niftrik. „Als er ooit een derde wereld oorlog komt en de atoombommen worden gebruikt, betekent dit, dat niemand meer van het resultaat zal kunnen profiteren Prof. Van Nifterik liet een waarschuwend geluid horen over de absolute uitspraak: dit is goed en dat is kwaad. Diepere be zinning mèakt duidelijk, dat de zaak zo eenvoudig niet ligt. Hij die ontwapening eist, is mede schuldig aan het lot, dat een vrije wereld dan vermoedelijk zal treffen. Degene, die de bewapening verdedigt, is mede schuldig, wanneer de verwoesting bij een oorlog begint. Als de beste middelen om het Westen thans te verdedigen noemde de hoogleraar het verstevigen van de handels- en cultu rele betrekkingen met het Oosten, een be ter begrip voor de Russen dan de diuidige Westerse politiek momenteel geeft te zien gesprekken met mensen en kerken achter het IJzeren Gordijn en een Westerse.poli tiek, die de vrijheid voor zichzélf wenst, maar daarom consequent ook a.ncieren de vrijheid 'gunt. Nog geen twee volle weken scheiden de reislustige leden van de Kennemerstaten Atletiekverenigng SUOMI, die op vrijdag 3 augustus aan haar elfde internationale trip gaat beginnen voor een tocht naar Aulendorf bij de Bodensee. Deze reis is opnieuw een sportuitwisseling. In Aulendorf viert de Sportgemeinschaft 1900 Aulendorf het twaalfjarig bestaan van haar atletiekafdeling. Op de heenreis wordt in Nancy overnacht. De volgende dag, zaterdag dus, voert de tocht langs Tittisee naar Mengen om tenslotte in Aulen dorf te eindigen. Hier wacht een prettige ontvangst. Burgemeester Kink heeft zijn gasten in een fraai uitgevoerde folder al veel beloofd. Dezelfde avond is er een dansavond in het Kurhotel met muziek van het dans- orkest van de Stadskapel. Op zondag, 5 augustus wacht de Velsense atleten dan de grote wedstrijd, een tweekamp. Na de ze dag volgen dan verscheidene tochten voor de Nederlandse gasten met bezoe ken aan een melk-kaasfabriek, bierbrou werij, een tocht naar Oostenrijk met Tann- heim als Tiroolse bezienswaardigheid, het beklimmen van bergen op 1800 meter hoog te, een tocht naar Bregenz en een boot tocht over de Bodensee. Vrijdagmorgen, 10 augustus wordt de te rugreis van Aulendorf af weer* aanvaard, maar deze gaat niet direct huistoe. Over een andere weg wordt eerst Baden-Baden aangedaan, waar overnacht wordt. Men is doende om op de terugweg nog een wedstrijd met een andere vereniging in te lassen. Zaterdagavond, 11 augustus laat of wellicht zondagmorgen hoopt men dan het IJmond-gebied weer te bereiken. Al met al zal deze reis de atleten veel van een belangrijk deel van Europa laten zien. De ploegopstelling van SUOMI, zoals deze voor de wedstrijd in Aulendorf thans is vastgesteld is: meisjes 80 meter: Gea Blok en Tineke Blok; dames: 100 meter I. Laman, R. Cornelissen; verspringen I. Het werk aan de Grevelingendam bij Bruinisse vordert gestaag. Deze op name werd gemaakt uit de richting Bruinisse. (Foto KLM Aerocarto n.v.) Laman, G. Oorthuis; hoogspringen: G. Koe ten-G. Oorthuis; kogelstoten; G. Koeten, D Adelaar-Hurkmans; discuswerpen. J. Koe ten-Bleeker, D. Adelaar- Hurkmans. Heren: 100 meter: H. Witvoet, A. Lan gendoen; 400 meter H. Witvoet, A. Koet 800 meter J. van der Wel, K. Lieuwen 3.000 meter L. Schol, W. Kok; versprin gen A. Langendoen, T. van der Werff, hoogspringen A. Koet, T. van der Werff kogelstoten P. Koeten, A. Langendoen; dis cuswerpen P. Koeten-L. Schol; speerwer pen P. Koeten, N. Koopman. Tenslotte zal er nog een Olympische estafette (100-200 400-800 meter) zijn en wellicht nog een estafette voor dames. In elk geval zullen de Aulendorfers in Ilja Laman de Nederlandse jeugdkampioe ne kunnen begroeten. Eed van trouw. President Kennedy heeft een eed van trouw gezworen aan zijn dochtertje Caroline, die viereneenhalf jaar oud is. De eed was nodig om Caro line een eigen paspoort te verstrekken Omdat zij minderjarig is moet iemand onder ede bevestigen dat de gegevens in het paspoort waar zijn en tevens een eed van trouw afleggen. In augustus gaat zij dan met haar moeder voor va kantie naar Italië. Aagtekerk pass 20 Kreta n. Port Said. Abbekerk 20 110 m. z.w. Mekka n. Suez. Acmaea 20 te Thameshaven. z Adara 20 te Paranagua v. Vitaria. Agamemnon 21 te Bermuda. Alchiba 20 240 m. o. Santa Maria n. New York. Alhena 20 v. Buenos Aires n. Santos. Alkes 20 110 m. z.z.w. Kuria Mu-ria n.. Kuwait. Alnitak 20 te Buenos Aires. Alpherat 20 v. Dublin n. Elle&mere. Ameland 20 v. Rotterdam n. Thameshaven. Ammon 20 v. New York n. Curagao. Aninenkerk 20 600 m. z.o. Monrovia n. Kaapstad. Area 20 v. Curagao n. Landsend. Ar es 21 te Huacho. Argos 20 v. Rotterdam n. eLixoes. Artemis 20 560 m. n.o. Paramaribo n. Le Havre. Asmidiske 20 180 m. z.w. Bermuda n. G. v. Mex. Asterope 20 te Fernando Noronha. Attis 20 v. Madeira n. Curagao. Bali 21 te Genua. Banda 21 te Bahrein verwacht. Bovenkerk 20 te Bremen. Burl S. Watson 20 v. Rastanura n Philadelphia. Caltex Amsterdam 20 20 m. z. Wight n. Pt. Said. Caltex Arnhem pass. 20 Casquets n. Sidon. Caltex Delft 20 125 m. o. Malta n. Killingholme. Caltex eLiden 20 430 m. n.n.w. Seychelles naar Lourenco Marqués. Caltex Madrid 20 12 m. o. Masira n. Suez. Caltex Naples 20 255 m. z.o. Kb. Guardafui naar Mosselbay. Caltex Rotterdam 20 120 m. o.n.o. Ras Fartak n. Bahrein. s Caltex The Hague 20 540 m. o.z.o. Mogadiscio n. Durban. Ca It. Utrecht 20 420 m. z.z.o. Seychelles n. Bahrein. Carrillo 20 v. Golf Ito n. Baltimore. Cartago 20 v. Porto Cortes n. New Orleans. Castor 20 38 m. n. Cyprus n. Iskenderun. Ceres 21 te Talcahuano verwacht. Cinulia 20 100 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Cradle of Liberty 20 v. Santos n. Salvador. Crania 19 20 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Dalerdijk 20 380 m. n. Graciosa n. Antwerpen. Dorestad 20 v. Napels n. Derince. Echo 20 45 m. n.n.o. Bizerta n. Londen. Elizabeth Broere pass. 20 Perim n. Bombay. Esso Rotterd. 20 100 m. w.z.w. R. Fartak n. Suez. Eumaeus 21 te Bangkok verwacht. Forest Hill 20 30 m. z. Aden n. Mena. Forest Town 21 te Palermo verwacht. Ganymedes 21 te Cristobal verwacht. Geertje Buisman 20 65 m. n.n.o. Oran n. Rouaan. Geeststar 20 v. Barbados n. Preston. Gooiland 21 te Bremen. Gulf Italian 21 te Thameshaven verwacht. Gulf Swede 20 500 m. o.n.o. Aden n. Suez. Hathor 21 te Maracaibo verwacht. Hector 20 v. Elbe n. Amsterdam. Helena 20 220 m. n.o. Azoren n. Barbados. Helicon 20 te Sint Thomas. Hermes 21 te Porto Limon verwacht. Hersilia 20 te Amsterdam. Hilversum 20 480 m. n.w Flores n. eL Havre. Hollands Duin 20 v. Cristobal n. Kaapstad. Hoogkerk 20 v. Cristobal n. Contrecoeur. Jagersfont. 20 130 m. w.n.w. Lissab. n. South.ton Japara 20 te Rostock. Jason 19 900 m. n o. Paramaribo n. Paramaribo Joseph Frering 20 70 m. n.w. Ouess. n. IJmuiden. Kamperdijk 20 v. New York n. Antwerpen. Kara 21 te Rotetrdam. Karachi 20 65 m. z. Kreta n. Napels. Karimata 20 te Bremerhaven. Karimun 21 etTrincomalee verwacht. Katsedijk 2i te Port St. Joe v. New Orleans. Kelletia 20 270 m. n.o. Azoren n. Stanlow. Kenia 20 te Punta Cardon. Kermia 20 ten anker Tranmere. Kinderdijk 20 350 m. w.z.w. Scillys n. Miami. Korenia 20 v. Lissabon n. Curagao. Kosicia 20 te Las Palmas. Kreeft 20 350 m. z.w. Landsend n. Puerto Ordaz. Kylix 20 te Aruba. Ladon 20 120 m. z. w.Azoren n. Amsterdam. Leiderkerk 20 20 m.'w. Lissabon n. Marseille. Liberiakust 20 80 m. z.z.w. Dakar n. Le Havre. Loppersuim 20 5 m. z. R. Sovereign n. Houston Maashaven 20 60 m. n. Kp. Villano n. L. Plamas Maaskerk 20 in Suezkanaal n. Amsterdam. Madisonlloyd 21 te Rotterdam verwacht. Marathon 20 te Paramaribo. Marnelloyd 20 220 m. z.o. Socotra n. Aden. Medon 21 te Aruba verwacht. Meerdrecht 21 te Galveston verwacht. Meliskerk 20 150 m. z.z.w. Ouessant n. Port Said Mentor 20 te Alexandrië. Minos 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Molenkerk 20 t e Port Said. Moordrecht 21 te Wadi Feiran verwacht. Muiderkerk 20 te Cochin. Musilloyd 20 340 m. n.w. Madeira n. Tripoli. Mylady 20 56 m. w.z.w. Landsend n. Rochester Naess Comm. 20 113 m. w. Str. Or muz n. Mena v. Tripoli n. Napels. Fr^etownt.nr \h i' v. Alexandrië n. Barcelona. m,. WlZ.w L'end n._ Duinkerk Freetown.' Nieuw Amsterdam 21 te Rotterdam. Nieuwe Tonge 20 v. Emden n. Key West. Ommenkerk 20 200 m. z.z.w. L. Palm. n. Kaapst Oranje Nassau 20 te Kingston. Pacaya 21 v. Cristobal n Corpus Christi. Palamedes 20 v. Cristobal n. Curagao. Pendrecht 20 v. Hamburg n. Einswarden. Pericles 20 205 m.t w. Ushant n. Le Havre. P. G. Thulin 20 v. Cristobal n. Baltimore. Philine 20 215 m. n.w. Perim n. Mena. Philippia 20 5 Om. z.z.w. Oporto n. Rotterdam. Pieter S. 21 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus 20 v. Birkenhead n. Rotterdam. Poseidon 20 v. Turks eiland n. Nassau. Brins Cdsimir 20 v. Londen n. Glasgow. Prins Frederik Willem 20 v. Hamilton n. Toledo Prins Man rits pass. 20 Escoumains n. Lissabon Prins Willem II 20 v. Three Rivers n. Londen. Prins Willem III 20 te Londen. Prins Willem V 20 v. Detroit n. Milwaukee. Prins Will. George Fred. 20 v. Chicago n. Detroit Prov.singel 19 300 m. z.z.o. Bermuda n. Kan. eil Purmerend 20 50 m. n.n.o. Ft. Aleza n. Curagao Pygmalion 20 40 m. o. Gibraltar n.. Malta. Rondo 20 v. Bremen n. Antwerpen. Rossum 19 225 m. n.w. Aruba n. New York, Rotte 20 700 m. z. Calcutta n. Djibouti. Rotterdam 20 v. New York n. Rotterdam. Ruys 20 v. Lorenzo Marques n. Durban. Schelp wijk 20 v. Punta Cardon n. Buenos Aires Seinelloyd 20 te New Orleans. Servaaskerk 20 420 m. z.z.w. Minicoy n. Aden. Silindoeng 20 v. Djeddha n. Djibouti. Sinon 20 v. Kingston n. Miami. Skadi 20 120 m z.o. Kp. Race n. La Spezia. Sloterdijk 20 380 m. w. Landsend n. Antwerpen Sloterkerk 20 850 m. n. Seycheles n. Fremantle Socrates 20 90 0m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Solon 21 te Cumana verwacht. Stad Delft 20 60 m. w. Kp. Finisterer n. Vlaard. Stad Haarlem 20 80 m. w. Algiers n. Melilla. Stad Kampen 20 110 m. z. Kp. Verde n. R'dam. Stad Leiden 20 30 m. nai. o. Algiers n. Benisaf. Stad Rotterdam 20 90 m. n.w. Malta n. Catania. Stad Utrecht 20 400 m w. Dakar n. Rotterdam. Stat, of Lib. 20 20 m. o. Kuria Muria n. Rastanura. Steven 20 v. Hamburg n. Antwrepen. Straat Clarence 20 22 5m. z.w. Medan n. Singap. Straat Cook 20 v. Sydney n. Melbourne. Straat van Diemen 20 30 m. n. Maurit. n. Singap. Straat Madura 20 600 m. z.z.o. Mauritius (best Str Magelhaen 20 1350 m. n.o. Tristan n. Santos. Straat Soenda 23 te Matadi verw. v. Kaapstad. Tara 2 Ov. Buenos Aires n. Santos. Telamon 20 te Port of Spain. Tero 20 165 m. z.z.w. Ouessant n. Freetown. Tjiliwong 21 te Durban verwacht. Tjiluwah 19 v. Hongkong n. Sydney. Tjimenteng 22 te Singapore verwacht v. Saigon. Togokust 20 te Abidjan. Towa 20 200 m. n. Fern. Noronha n. Rio de Jan. Triton 20 300 m. n.w. Finisterre n Rotterdam. Tweelingen 20 60 m. w.z.w. Bergen n. R dam. Ulysses 20 375 m. n. Azoren n. Amsterdam. Van Heemskerck 20 20 0m. o.z.o. Reunion naar Singapore. Van Riebeeck 20 te Dar Es Salaam Van Spilbergen 20 v. Kobe n. Hongkong. Viana 20 te Port Said. Waibalong 20 te Cuez. W. A. Jones 20 112 m. z.z.w. Durb. n. Ph.delphia. Waterman 22 te Rotterdam verwacht. Westerdam 20 195 m. w.n.w. Kp. Race n. N. York. Westertoren 21 te Point a Pitre verwacht. Westland 20 te Buenos Aires. Willem Ruys 20 v. Port Everglades n. New York. Willemstad 20 300 m. w.z.w. Lissab. n. Plymouth. Witmarsum 20 v. Mobile n. Jacksonville Woltersum pass. 20 Miamibeach n. Houston. Wonogiri 20 160 m. n.o. Azoren n. New York. Wonosari 20 v. Barcelona n. Antwerpen. Wonosobo 20 v. Le Havre n. Lissabon. Zaria 20 05 m. z. Masira n. Mena. KLEINE VAART Adine 19 v. Rotterdam te Lissabon. Admiraal Courbet 20 nog te Jacobstad. Adm, eD Ruyter 20 v. Ttignmouth te Terneuzen. Admiraal Nelson 20 v. Sornaes te Camaervan. Appingedam 16 v. Rotterdam te Lissabon. Areas 20 20 m. o. Gibraltar n. Algiers. Ardeas 20 20 m. o. Terschellingerbank n. A'dam. Atlas 20 v. Aamorg te Aarhus. Binnenhaven verm. 20 v. Kenitra n. Casablanca. Carnissesingcl 20 v. Tyne n. Avonmouth. Draco 20 dwars Kp. Da Gata n. Gibraltar. Driebergen 20 v. Barking te Amsterdam verw. Elsa 19 v. Suindsvall te Hudiksvall. Engelina Broere 20 te Witbey n. Barry. Eyo S. 20 dwars Dungeness n. Limerick. Hoogland 20 v. Grangemouth n. Rotterdam. Hoogvliet 21 v. Gdansk te Londen verwacht. Kaap Falga pass. 19 Kiel n. Ostrand. Kastanjesingel 20 dwars Cherbourg n. Bayonne. Leonidas 20 te Ushant n. Rotterdam. Leiwehaven vergn. 20 v. Varberg n. Rotterdam. Lindesingel 20 v. Rotterdam te Wicklo. Midas 20 v. Vigo n. Rotterdam. Molensingel 20 nog te Lagos. Neeltjet Broere 20 te Swansea verwacht. Netta 19 60 m. w. Da Gata n. Napels. Nieuwland verm. 21 v. R'dam n, Grangemouth. Phidias 19 dwars Dover n. Amsterdam. Plato 19 v. Tarragona n. Valencia. Sheratan 22 v. Hamina te Oostende verwacht. Stella Polaris 20 dwars Kp. Da Gata n. Haifa. Stella Prima 20 20 m. n.o. Cleveland n. Cleveland. Ubbergen 20 v. Amsterdam te Klaipeda. Veehtborg pass. 20 Wandelaar n. Antwerpen. Vermeersingel 20 v. Vannes te Plymouth. Westerdok 20 rede Vlissingen. Willy 18 v. Liverpool n. Falkenberg. Uselhaven verm. 24 v. Duinkerken n. Rouaan. SLEEPVAART Caribische Zee 17 v. Havana n. Jacksonville. Cycloop 20 te Port Brega. Friesland 20 te Malta. Hector 21 v. IJmuiden n. Rotterdam. Help 20 te IJmuiden. Junior 19 v. Ferrol. Noordzee 19 v. Maassluis n. zee. Utrecht 20 v. Southampton n. Lagos. Zeeland 21 te Trondheim verwacht. Het vijfjarige jongetje Gerard Willem Stoker uit de Adigestraat in Beverwijk- Oosterwijk is vrijdagavond omstreeks zes tiui" spelenderwijze in een put met water bij de Laan der Nederlanden, waar men bezig is een vijvercomplex aan te leg gen, gevallen. De jongen werd in zorg wekkende toestand naar het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis 'vervoerd. Hoewel men lange tijd in de weer was met zuur stofapparaten, heeft dit niet mogen baten. In de loop van de nacht is de jongen aan de gevolgen van het ongeval overle den. Het Maritiem Museum „Prins Hendrik" in Rotterdam heeft gisteravond zijn poor ten voor het publiek geopend ter bezichti ging van een tentoonstelling over de ge schiedenis van het samengaan van Neder land en Suriname onder de titel „Zuid- Zuid-West". De opening werd verricht door de heer J. van Tilburg, oud-gouver neur van Suriname. Aansluitend op deze historische tentoon stelling wordt volgende week in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Am sterdam een tentoonstelling geopend die het accent legt op het hedendaagse Suri name. Zo was het vrfjdag In IJmuiden werden vrijdag 4800 kisten vis aangevoerd waarvan 915 tong en tar bot, 3 heilbot, 775 schol, 7 schar, 25 bot. 391 haring, 1138 makreel, 745 schelvis, 520 wijting, 250 kabelauw en gul, 5 leng, 5 poon, 21 diversen. Prijzen. In guldens. Per kg: heilbot 4-2,40, grote tong 4,40-3.60, grootmiddel tong 3,60-3,10, kleinmiddel tong 2,60-2,10, kleine tong I 2,38-2,00, kleine tong II 1,94- 1,32, tarbot 4,40-3,40, zalm 8-5. Per 50 kg: Grote schol 47-30, grootmiddel schol 35-31, kleinmiddel schol 33-19, kleine schol I 33- 19, kleine schol II 33-18, schar 23-14, bot 10-7,20, verse haring 34-11, makreel 23-9, grote schelvis 30-22, grootmiddel schelvis 29-24, kleinmiddel schelvis 32-17, kleine schelvis I 32-15, kleine schelvis II 25-18, wijting 17-18, grote gul 40-26, midden gul 35-24, kleine gul 25-13, kleine rode poon 19. Per 125 kg: Grote kabeljauw 260-82, grote koolvis zwart 120-80, grote leng 72-70. Besommingen: KW 190 5540, KW 52 f 6840. KW 139 f 5290, KW 74 6620, KW 136 f 3380, KW 96 f 1400, KW 73 1480, KW 109 1670, KW 112 f 1720, SCH 153 2990. VL 7 2960, IJM 64 1310. Op zee Voor de middag hebben de grotere sche pen vrijdag op 56 graden n.b. enkele goe de haringvangsten gedaan. Er werden trek ken gemeld van 40 tot 60 kantjes. Na het middaguur waren het voornamelijk de kleinere broeders die wat vingen. Zo meld de de Arie Jacob KW 149 een trekje van 80 kantjes. De Oceaan 5 haalde 40 kant jes haring en bovendien een goede 40 kis ten makreel aan boord. De schepen die op de Fladden of iets benoorden daarvan visten, waren jaloers op hun collega's op 56 graden n.b. Men deed wel enkele trekjes, maar ving over het algemeen lang niet zoveel als de vis sers op de genoemde breedte. De SCH 42 Nelly, die woensdag de stoute schoenen aantrok en ging verstomen, jammert nu dat dit een volkomen misgok is geweest! Aan de Wijsmuller-steiger in IJmuiden lag vanmorgen de zeesleepboot Titanus, die de Compania Maritima Panvis S. A. in Panama in charter heeft van de Rede rij Baarn te Baarn. Deze 1200 p.k. sterke sleepboot, die 32,50 meter lang is, 8,20 me ter breed en die een holte heeft van 4,20 meter, gaat dienst doen in de havens en bij de werven van de Hellenic Shipyard in Scaramanga, dicht bij de Griekse ha venstad Piraeus. De Titanus is gebouwd in opdracht van de rederij Baarn bij de n.v. Noord-Neder landse Scheepswerven in Groningen. Het schip werd enkele maanden geleden te wa ter gelaten en gedoopt door mevrouw B. Wijsmuller-de Smet. De sleepboot is nog vanmorgen vertrok ken met een zeven koppen tellende beman ning aan boord, onder bevel van kapitein L. C. van Niel.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9