Algerijnse tegenregering van de Ben Bellisten gevormd Zuivere staatsgreep, zegt Ben Khedda's woordvoerder De Gaulle wenst stem in Norstads opvolging Ondanks grote vakantiedrukte ontstond nergens een chaos vandaag- HET WEER Sovjet-Unie gaat proeven met kernwapens hervatten Indonesiërs willen haast maken met vooroverleg Vakantie? Salon Alb. van Pel IPI VLIEGRAMP OP HONOLOELOE KLM-toestel terug met brand in motor Plan voor luchtlanding in Hollandia Rusland heeft recht van antwoord Soebandrio zou slechts tien dagen in Washington blijven MORRIS "iefore you (mtj! 47e JAARGANG NUMMER 218 MAANDAG 26 JULI 196- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T Ti m Étm ■fj» ^|g» 4* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I TY\ 1 T 1 l| CSk TP l - ff 1 T Jg |J M T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef ,^5«7.AeIbeZ0^gtot7».7S19. 1 Vj 111 IX 1 NA W X LX LX X LA XXL DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMDIDEN, SANTPOORT, DRIEHÜIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdvortentiettriOTm op aamraag veArijgba». Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom^MnH^G^van^der^Mqe SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES NAVO-raad moet benoeming opschorten Meer zon Aan het strand: Jager „Rotterdam" naar Nieuw-Guinea u - Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 2, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6 Kerkelijk Leven5 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Generaal Lyman Lemnitzer 31.90 korting op lichtgewicht kostuums nü v.a. 127.60 House of England rr 20% korting op Engelse kamgaren kostuums nü v.a. 135.60 House of England Raketten ALGIERS (AFP en AP) In Tlemcen, het hoofdkwartier van de Algerijnse na tionalist Ben Bella die in verzet is tegen de regering van Ben Khedda, is zondag avond de samenstelling bekendgemaakt van een politiek bureau van het natio nale bevrijdingsfront (F.L.N.) dat zeven leden zal omvatten en de bevoegdheid heeft de leiding van het land op zich te nemen, het bevrijdingsfront en het be vrijdingsleger te reorganiseren, de staat in te richten en een congres voor te be reiden vóór het einde van 1962. Het bureau is voor hedenmiddag bijeen geroepen in Tlemcen. De zeven leden zijn degenen die reeds door de nationale raad (parlement) in Tripoli (Libië), in juni waren gekozen, maar er was toen geen definitief besluit genomen omdat Ben Khedda met zijn aanhang wegens onenigheid voortijdig was vertrokken. Het politieke bureau bestaat uit Ben Bel la, Ben Khider, Bitat, Boedjaf en Ait Ach- med, die allen vijf jaar in Franse gevan genschap hebben doorgebracht, en voorts de oud-Willaja-bevelhebbers Ben Alla en Mohammedi Said, die als aanhangers van Ben Khedda worden beschouwd. Met uit zondering van Ben Alla maakten allen als minister deel uit van de regering van Ben Khedda Ben Bella in de kwaliteit van vice-premier. De bekendmaking werd gedaan op een persconferentie van de officiële woord voerder van de groep van Ben Bella, Advertentie BARTEUORISSre" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 tegenwoordigheid van Ben Bella, oud-pre mier Ferhat Abbas, Ben Khider en de lei ders van vier Willaja's (militaire distric ten). De leiders der twee andere districten waren niet aanwezig. In de verklaring van de woordvoerder, Boumendjel, werd niet gerept over de conferentie van leiders der Willaja's die een compromis moesten uit werken tussen de groeperingen van Ben Khedda en Ben Bella. Deze conferentie is er blijkbaar dus niet in geslaagd tot een compromis te komen, gezien ook de afwe zigheid der twee Willaja-leiders op de persconferentie. De raad der Willaja's was overigens tevoren al onderling ver deeld. In de aankondiging van het politie ke bureau wordt ook niet gesproken over de verkiezingen die op 12 augustus zou den worden gehouden. Belkacem Krim vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering -'an Ben Khedda, heeft verklaard dat de vorming van een politiek bureau te Tlemcen een zuivere staatsgreep is omdat alleen de na tionale raad (parlement) bevoegd is met een meerderheid van tweederden te be slissen over de samenstelling van een po litiek bureau. Bovendien zijn de leiders van drie van de zes Willaja's niet bij het besluit tot vorming van een politiek bw reau betrokken. De vice-premier zei het besluit in Tlem cen ernstig te achten omdat het komt op een ogenblik dat een nationale verzoening onder aanmoediging van de openbare me ning mogelijk scheen. Er scheiden ons nog slechts drie weken van de verkiezing van de eerste Algerijnse nationale vergadering, dat wil zeggen van het ogenblik waarop het Algerijnse volk eindelijk, op democrat! sche wijze, onze vertegenwoordigers zal kiezen, aldus Belkacem Krim. Ik geloof, zo vervolgde hij, dat Ben Bella een zware verantwoording op zich neemt door zich te verlaten op onverantwoordelijke elemen ten van de voormalige generale staf van het grensleger. (Het ontslag van leden van deze staf was de aanleiding tot het con flict met Ben Bella). De vice-premier deed een beroep op de bevolking zich te verzetten tegen de „staatsgreep", die de bedoeling heeft een „dictatuur en persoonlijke macht" te ves tigen, en pogingen die de eenheid bedrei gen te verijdelen. PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft laten weten dat hij mee wil beslis sen bij de keuze van een opvolger van generaal Norstad, die is afgetreden als opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa. Frankrijk is wel van mening dat het opperbevel een Amerikaan toekomt. De Franse regering bestudeert het voorstel van de Amerikaanse regering voor een opvolger van generaal Norstad. In Washington was men van mening dat de Franse regering er mee akkoord zou gaan dat generaal Lemnitzer opperbe- Naar schatting zijn zaterdag twee mil joen Nederlanders met vakantie gegaan. Vele tienduizenden van hen gingen naar het buitenland en dat is vooral aan de grenspost bij Vaals te merken geweest. In Duitsland begon zaterdag de indus trievakantie, zodat de grenskantoren een grote stroom in- en uitgaande toeristen te verwerken kregen. In Vaals passeerden zaterdag 60.000 vakantiegangers. Zondag waren het er ze ker nog 50.0000. Het viel zondag op dat vele Duitsers weer naar huis gingen, wear s' schijnlijk als gevolg van de harde wind, die het verblijf aan zee minder aange naam maakte. Bij de grenspost Wernhout werden naast vele Belgen een gevolg van de Bel gische nationale feestdag op zaterdag ook vrij veel Fransen en Engelsen opge merkt. Bij Denekamp passeerden veel Scandinaviërs de grens. Bij Vaals was de Duitse controle zeer streng op door de Duitsers in Neder land gekochte levensmiddelen. De kamp terreinen waren over het algemeen goed bezet, vooral op de Waddeneilanden. Op Texel, waar zaterdag omstreeks 7000 va kantiegangers arriveerden, van wie de helft Advertentie han»o\*ef Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen west en noord west. Dezelfde temperaturen of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat een gebied van hoge druk zich uitbreidt naar West-Europa zal het morgen droog en vrij zonnig strandweer zijn met een zwakke zuidwestelijke wind en middagtem- peraturen van 21 tot 22 araden. Zee water 16 graden. V ooruitzichtenWat sta bieler weer met meer zon en wat hogere temperaturen. Duitsers, was echter zondag nog voldoen de gelegenheid om de tent neer te zetten. Ook op de Walcheren en op verscheidene plaatsen langs de kust werd druk gekam peerd. Van 'n chaos was nergens sprake. Bij het veer Zijpe-Anna Jacobapolder naar Schouwen-Duiveland moesten de au tomobilisten zaterdag ongeveer vier uur wachten, ondanks het feit dat beide ponten in de vaart waren. De spoorwegen hebben de drukte in het algemeen goed kunnen verwerken. Alleeq in 't district Amsterdam is het vrij rustig. De grootste moeilijkheden werden veroor zaakt door de buitenlandse treinen, die vaak vèr over tijd de grens passeerden Zo kwam de expres uit Warschau en Ber lijn een uur te laat aan en de D-trein uit Villach was tengevolge van een bot sing met een goederentrein in Oostenrijk zelfs twee uur over tijd in Hoek van Hol land, zodat 25 passagiers de boot naar Harwich misten. Een extra trein uit Salz burg met 500 Engelse studenten had vijf tig minuten vertraging, maar de boot heeft op deze trein gewacht en de studen ten konden zich nog net op het nippertje inschepen voor de laatste etappe van hun thuisreis. Zaterdag is voor de spoorwegen verreweg de drukste dag geweest van dit vakan tieweekend. Er reden velé extra treinen en 63 treinen werden uitgebreid, 23 meer dan men van plan was. Desondanks moest men 's ochtends in Eindhoven, Breda en Arnhem reizigers laten staan. In Eind hoven bleven om negen uur 250 mensen later meegenomen door een militaire trein, meegenomen door een militaire trein. HONOLOELOE (AP) Een toestel van de Canadian Pacific Airlines met waar schijnlijk 40 mensen aan boord is vandaag op het vliegveld van Honoloeloe neerge stort en uit elkaar gesprongen. Hierbij zijn 25 mensen om het leven gekomen. Het toestel, een prop-jet Britannia, was naar het vliegveld waarvan het eerder was opgestegen, teruggekeerd om een noodlan ding te maken. Een DC-7 van de K.L.M. is vannacht teruggekeerd naar het vliegveld Idlewild bij New York, vanwaar het was opgeste gen met bestemming Europa, nadat boven Canada brand was uitgebroken in een van de motoren. De brand ontstond toen het toestel naar zijn kruishoogte klom. Het vuur werd tij dens de vlucht bedwongen. "De gezagvoer der zag toen af van zijn voornemen een noodlanding te maken op een Canadees vliegveld en vloog terug naar Idlewild. Het toestel had 16 passagiers en 9 beman' ningsleden aan boord. velhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa wordt. Generaal De Gaulle en generaal Norstad waren het doorgaans nogal met elkaar eens. Het was een publiek geheim dat generaal Norstad uitlatingen van veront waardiging te Washington over Frankrijks plannen een eigen kernstrijdmacht op te bouwen, niet deelde. (AP) De Gaulle is kennelijk ont stemd over de snelheid waarmee de Ver enigde Staten te werk zijn gegaan. In nieuwsberichten uit de Verenigde Staten werd gezegd dat Lemnitzer formeel zou worden benoemd in de NAVOzitting van dinsdag. Een communiqué van het Elysée maakt het duidelijk dat dit niet het geval Het besluit van de Franse regering over de opvolger van Norstad zal in de loop van de week worden genomen. Het kabinet komt woensdag bijeen. Uit NAVO- kring wordt vernomen, dat er dinsdag geen zitting van de NAVO-raad zal zijn. In het kader van de aflossingen der marineschepen zal de jager „Rotterdam' morgen naar Nieuw-Guinea vertrekken. De uitreis zal worden gemaakt via het Pa namakanaal. Het schip staat onder bevel van de kapitein-luitenant ter zee J. W. van de Graaf. -—•r De Opregte Haarlemsche Courant (18 51): Eene belasting op de inkomsten ach de Regeering aan onoverkomelijke be zwaren verbonden, vooral indien zij moet worden geheven naar de opgaver der ingezetenen. HOLLANDIA (AP) Uit documenten die buitgemaakt zijn op Indonesische para chutisten in de omgeving van Merauke blijkt dat Hollandia aangewezen is als doel van de Indonesische luchtlandingen, zo heeft het gouvernementsvoorlichtings bureau vandaag meegedeeld. Het voegt hieraan toe dat in verband hiermee alle mogelijke militaire voorzorgsmaatregelen getroffen zijn. Generaal Lyman Lemnitzer die is be noemd tot Amerikaans opperbevel hebber in Europa. Verwacht wordt, dat hij generaal Lauris Norstad zal opvolgen als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten. Advertentie Nu in onze Service-Verkoop: Ideaal op reis en vakantie. Prima pasvorm, in alle maten. Amstardam, Regullersbreestr. 21-23 i tegenover Tuschlnskl MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie ïeeft besloten haar kernproeven te her vatten met het beproeven van de nieuw ste typen kernwapens. De proeven zijn nodig geworden door de jongste Ameri- caanse Kernproeven, aldus een verklaring van de Sovjet-regering. Alle voorzorgen zullen worden genomen om de radio actieve neerslag tot een minimum te ■jeperken. De Sovjet-Unie heeft in dit opzicht aanzienlijke resultaten geboekt, zo wordt gezegd. In de verklaring wordt gezegd dat de Verenigde Staten de eerste kernproeven hebben genomen en dat de Sovjet-Unie daarom het recht van antwoord heeft en de laatste mag zijn die proeven neemt. De Sovjet-Unie zal maatregelen nemen tegen over degenen die agressieve bedoelingen tegen haar hebben en met een preventieve oorlog dreigen, aldus de verklaring. De Russen geven de Verenigde Staten en hun bondgenoten de schuld voor het feit dat er nog geen overeenkomst tot stand is gekomen over beëindiging van kernproe- ven. Zij beschuldigt deze landen ervan dienaangaande voorstellen te doen die neerkomen op spionage. Zij dringt er op nieuw bij deze landen op aan akkoord te gaan met een overeenkomst met controle door nationale middelen om kemproeven te ontdekken. De laatste serie proeven van de Sovjet- Unie in de dampkring, waaronder het tot ontploffing brengen van een kernwapen in de orde van vijftig megaton, begon september vorig jaar. Hierdoor kwam een einde aan een vrijwillige schorsing der proeven door de Verenigde Staten, de SoV' jet-Unie en Engeland. Deze periode strekte zich over drie jaar uit. Advertentie Nu in onze Service-Verkoop: Oókopwol met mohair resp. trevira. Vele grote maten. Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 j tegenover Tuscnlnskl Premier Kroesjtsjev is zaterdag tegen woordig geweest bij het afschieten van kernraketten door onderzeeboten, die zich onder water bevonden. De premier zag verder het afschieten van raketten door oppervlakteschepen. Vrijdag meldde Tass dat Kroesjtsjev een bezoek bracht aan de bemanningen van atoomonderzeeboten in Moermansk. Westelijke deskundigen zijn van mening dat de Sovjet-Unie hiermee voor het eerst met succes raketten heeft afgevuurd van ondergedoken, met kemraketten uitgeruste onderzeeboten. De mededeling van Tass dat Kroesjtsjev de lanceringen in de Noordelijke IJszee had gadegeslagen kwam kort nadat het persbureau melding had gemaakt van het verlenen van de hoogste militaire onder scheiding held van de Sovjet-Unie aan drie officieren van de onderzeeboot- vloot. Inmiddels heeft een groep jonge Britten plannen bekendgemaakt om per boot naar de haven van Leningrad te gaan en daar te protesteren tegen het Russische besluit de kernproeven te hervatten. De leider van de groep, de 23-jarige Bar naby Martin, wil op 9 september ver trekken met een Britse reddingboot. Martin zal, als de. groep niet wordt toe gelaten, buiten de haven blijven liggen totdat de Russische kustwacht het protest aanvaardt. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De Indonesiërs tonen zich nog steeds teleurgesteld over de gang van zaken tijdens het overleg met Nederland en verwijten de Neder landers legalisme en de neiging de juntjes op de i's te zetten. De afloop van de conferentie is nog onzeker. Over enkele belangrijke punten is beslist nog geen overeenstemming bereikt. Sommige kwesties zijn nog slechts terloops be sproken. Het is echter onmiskenbaar, dat men aanzienlijke vorderingen heeft ge maakt in sommige opzichten. Bovendien schijnen de Indonesiërs en de Neder landers het er over eens te zijn dat men zoveel mogelijk kwesties tijdens het vooroverleg moet afdoen, zodat de V.N.- fase van de onderhandelingen eigenlijk alleen de vastlegging van het akkoord zal omvatten. Men zal zich uit de vaderlandse geschie denis wellicht de benamingen herinneren van de Rekkelijken en de Preciesen. Op het ogenblik vinden de Indonesiërs, dat zij zeer soepel zijn. Zij verwijten de Neder landers te precies te zijn. De Nederlan ders zouden volgens hen geen groots ge baar maken, doch op alle beknibbelen en alles haarfijn willen vastleggen. Dat heeft hen teleurgesteld. Zij hadden gehoopt dat er een sneller akkoord kon worden bereikt. Op dit moment lijkt het nog niet mogelijk dat minister Soebandrio aan het geheime overleg in het landhuis buiten Washington gaat deelnemen. De In donesische bedoelingen blijven voorlopig nog wat duister. Ook de Nederlanders, die met hen confereren, verkeren in het onze kere over de waarde die zij aan hun uit' latingen moeten toekennen. De Indonesiërs leggen bijvoorbeeld over een bepaald punt een verklaring af. Is het een onderhandelingspositie, d.w.z. een stelling waarvan men zich in een later sta dium kan terugtrekken? Of is die verkla ring wellicht een stelling, die men beslist ook later niet zal loslaten doch die men met oosterse beleefdheid naar voren brengt, waardoor het standpunt niet zo hard lijkt als het in feite is? Pas na ver loop van tijd zal het duidelijk worden, hoe men allerlei verklaringen moet opvatten. Er is nog altijd geen overeenstemming be reikt over de tijd, die de overdracht van het bestuur in beslag moet nemen. Het tweede grote punt betreft het recht van zelfbeschikking der Papoea's. Wat dat be treft ergeren de Indonesiërs zich aan de preciesheid der Nederlanders. Deze kwes tie is dan ook nog niet geregeld. De derde kwestie, waarover men het niet eens is, betreft het lot der Indonesische parachutisten. Indonesië schijnt deze man nen niet in de steek te willen laten maar ook niet akkoord te willen gaan met hun terugtrekken. Ondanks al deze moeilijkheden blijven de Amerikanen optimistisch. Het lijkt bij na of zij de conferentie in een goede rich ting willen praten. De Indonesiërs schijnen nog steeds te hopen dat het vooroverleg niet al te lang zal behoeven te duren. Hun onderhande laars in de eerste plaats minister Soe bandrio zouden niet al te lang in Ame rika kunnen blijven. Voor de aanwezigheid van Soebandrio heeft men ongeveer tien dagen uitgetrokken. Houdt men zich aan dat schema, dan zou het grote werk eind deze week achter de rug moeten zijn. Dit lijkt op het ogenblik nog te snel en te mooi om waar te zijn. Maar onmogelijk behoeft men een dergelijke snelle afloop niet te noemen, ondanks het pessimisme van de Indonesiërs. Bij aankomst op Schiphol heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, verklaard niet van plan te zijn op korte termijn naar Washington te gaan in ver band met de onderhandelingen over Nieuw Guinea. Wel gaat hij in de eerste helft van september naar de Verenigde Staten om de vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Soebandrio sprak met Oe Thant De secretaris-generaal van de V.N., Ot Thant, en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, hebben in New York een onderhoud van bijna een uur gehad over Nieuw-Guinea. Soe bandrio zei na afloop, dat het een vrucht bare uitwisseling van meningen over df uitvoering van het plan-Bunker was ge weest. Op de vraag of zij hadden gesproke over de mogelijkheid, dat de geheim Nederlands-Indonesische besprekinge. worden voortgezet op het V.N.-hoofdkwar tier met Oe Thant als bemiddelaar zei d> Indonesische minister, dat deze kwesti nog een eind in de toekomst ligt. Weer parachutisten gevangen genomen Het gouvernementsvoorlichtingsburea in Hollandia deelt mede, dat in de actie gebieden Sorong, Kaimana en Fakfak en kele Indonesische parachutisten gevangei zijn genomen. In Merauke vorderen de ac ties langzaam, omdat in het moerassigi terrein weinig of geen sporen worden ach tergelaten. Door patrouilles en voortduren de achtervolgingen krijgen de parachutis ten geen rust. Volgens Radio-Djakarta heeft de bevel hebber van de Indonesische troepen i) het strijdgebied van Nieuw-Guinea, gene raal-majoor Soeharto, tegengespn ken dat een groot aantal parachutiste zich heeft overgegeven. Soeharto zei da „guerrillastrijders" nog altijd belangrijk posities innemen en verscheidene plaatsei bezet hebben. De chef van de Indonesische legerstai generaal-mjaoor Jani heeft gezegd, dal „na het terugwinnen" van Nieuw-Guine; door Indonesië daar een tijdelijk militaii gezag zal worden ingesteld, dat zal worden gevolgd door een burgerlijk bestuur. Hij zei voorts, dat de inspanning voor de be vrijding van Nieuw-Guinea zal worden voortgezet, met of zonder onderhandelin gen en dat het gebied nog dit jaar weei bij de republiek moet worden gevoegd. Advertentie Voor een modern en goed houdbaar kapsel uw speciaal adres KENNEMERLAAN 126 - TEL. 4426

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1