Soekarno eist weer overdracht van Nieuw-Guinea vóór 1963 Verhoging weistandsgrens per januari '63 tot f 8600 Marinier gesneuveld op Nieuw-Guinea ttaütol weer vandaag- HET WEER Drie Papoea-studenten schokken Nieuw-Guinea met verhaal over brief van dr. van Roijen Indonesiërs geïrriteerd door Nederlandse verlangens bij het overleg in de V.S. Droogdok van 3800 ton op Noordzee gezonken Veldkamp vraagt SER-advies Dr. F. A. de Graaff overleden Frits Kirihio in Washington éeè MORRIS before you êuy! Tien jaar „Europa99 47e JAARGANG NUMMER 219 REGEN- EN TWEEDJASSEN Voor de derde maal... In de krant van heden: Het woord is aan Particulier secretaris van prins Bern hard Vrij warm Aan het strand: Autonomie in studie Rel op Trafalgar Square Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I ^^1 u *1/T J« Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I T 1 P™™ tl m. 1^1 1 I If El^ 1^1 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A AAA JL A A A A t» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle aid. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DINSDAG 24 JULI 1962 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. De onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië zijn in een delicaat stadium gekomen. Deze week zou resultaten, maar ook een mislukking kunnen opleveren. Gisteren hebben wjj reeds gemeld, dat de Indonesiërs zich teleur gesteld toonden over wat zjj kenschetsen als „Nederlandse kruidenierspolitiek", maar toen wisten wjj nog niet, dat sommigen in de Indonesische delegatie aan het einde van de vorige week reeds het gevoel hadden, beter naar huis te kunnen terugkeren. Zover is het echter niet gekomen. Men is maandagmiddag opnieuw in het landhuis bij Middleburg in Virginia bijeengekomen. Men gaat opnieuw proberen of een ver gelijk mogelijk is. Oe Thant, die in New York gesproken heeft met Soebandrio, schijnt er ook op te hebben aangedrongen het streven naar een akkoord niet te snel op te geven. alle mogelijke militaire voorzorgsmaat- maatregelen getroffen. Het militaire gar nizoen van Hollandia is in staat van pa raatheid gebracht. Maandagavond was er nog weinig be kend over maatregelen, die het burger- bestuur heeft genomen ter verzekering van de verbindingen. Wel is maandag avond personeel van de P.T.T. opgeroe pen vóór extra dienst. Sedert enkele maan den heeft Hollandia een organisatie ter bescherming van de burgerbevolking, doch deze heeft tot dusver weinig van haar activiteiten dóen blijken. Zo is er slechts één sirene en zijn er nog geen schuil- loopgraven of schuilkelders. Hollandia maakte maandagavond een uiterst rusti ge indruk en het leven bood er het nor male beeld. De stad was niet verduis terd. Advertentie In Djakarta heeft president Soekarno gisteren verklaard, dat Indonesië meer dan één verzekering van Nederland wil hebben dat het het plan-Bunker aanvaardt en dat Nieuw-Guinea vóór het einde van dit jaar aan Indonesië overgedragen moet worden. Ondanks het feit, dat Soekarno dus op nieuw 1963 heeft genoemd als tijdlimiet voor de overdracht, schijnt de onenigheid over de overdrachtsperiode niet het. aller belangrijkste obstakel op de conferentie te zijn. De Indonesiërs tonen namelijk meer teleurstelling over de Nederlandse neiging, nauwkeurige bepalingen te maken ter ga rantie van het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's. Nederland zou niet alleen verlan gen, dat na de overdracht van de admi nistratie de Verenigde Naties de Indone sische regering van advies blijven dienen over een volksstemming door de Papoea's maar Nederland zou dat Verenigde Naties advies ook bindend willen maken. Dat laatste schijnt Indonesië bijzonder te irri teren. Bij de hervatting van het overleg op 13 juli heeft dr. Van Roijen verklaard, dat de Nederlandse regering de Bunker-voor stellen in beginsel aanvaardt. Dit betekent dat Nederland akkoord gaat met na de faze van V.N-bestuur een periode van volledig bestuur door Indonesië, gevolgd, na een nog vast te stellen aantal jaren, door de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht door de Papoea's. Deze aan vaarding door de Nederlandse regering is slechts afhankelijk van de voorwaarde dat de Nederlandse regering toereikende waarborgen ontvangt voor de beveiliging van de belangen, met inbegrip van het zelfbeschikkingsrecht, van de Papoea's. Er is nog een derde obstakel, dat moei lijk uit de weg te ruimen blijkt. De Indo nesiërs hebben namelijk te kennen gege ven, dat zij de Indonesische parachutisten, die op Nieuw-Guinea zijn geland, niet in de steek willen laten. Eerst was het niet erg duidelijk, wat zij hiermede bedoelden, maar thans is gebleken, dat zij deze para chutisten op Nieuw-Guinea willen laten om hen daar te gebruiken als de eerste Indonesische politie. Gaandeweg moeten er toch Indonesische ordebewaarders ko men, zo redeneren zij. „Waarom zouden wij deze elitetroepen daar dan niet laten?" Zij beweren dat zij reeds over tweedui zend manschappen op Nieuw-Guinea kun nen beschikken.. Bij dit alles zijn de Nederlandse onder handelaars er niet altijd zeker van, of de Indonesiërs nog aan het loven en bieden zijn, danwel of zij hun definitieve stelling reeds betrokken hebben. Zodra men zo ver is, dat men van beide zijden de uiter ste prijs heeft genoemd en zodra men weet, dat afdingen niet meer mogelijk is, zal moeten blijken of er een akkoord in zicht is dan wel een tweede terugkeer van de Indonesiërs naar Djakarta, een terug keer, die ernstiger zou zijn dan Malik's vertrek in maart. In een maandagavond te Hollandia uit gegeven officieel communiqué wordt ge zegd dat uit buitgemaakte documenten op Indonesische parachutisten blijkt, dat Hol landia een voor luchtlandingen aangewe zen doêl is In verband hiermede zijn BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Na hun terugkeer in Indonesië zullen de drie Papoea-jongeren de Indonesische regering verzoeken, een bezoek te mogen brengen aan Ambon, Atjeh en de Mina- hassa om ter plaatse te kunnen nagaan hoe de „autonomie" in deze gebieden is geregeld. Op de Noordzee op ongeveer vijftig mijl ten noord-noordwesten van Terschelling is een drijvend droogdok, dat door de Por tugese zeesleepboot „Praia Grande" werd gesleept, vanmorgen omstreeks zeven uur gezonken. Het 3.800 tons dok, dat van Horten ten zuiden van Oslo in Noorwegen naar Djed- dah aan de Rode Zee moest worden ge bracht in opdracht van n.v. bureau Wijs muller te IJmuiden raakte maandagmor gen lek, nadat men gedurende het afgelo pen weekeinde veel slecht weer in de Noordzee had ondervonden. De runners aan boord van het dok heb ben getracht met behulp van verplaats bare motorpompen het binnengedrongen water te verwijderen, maar dit had geen resultaat. De runners zijn tenslotte allen aan boord van de Portugese sleepboot genomen. De IJmuidense zeesleepbbot „Titan" van n.v. bureau Wijsmuller die maandagmorgen ter assistentie was uitgevaren heeft geen hulp meer kunnen bieden daar het droogdok bij aankomst van de „Titan" nog maar enkele meters boven water uitstak en slag zij maakte. Hartelijk begroet door een groep auto riteiten is oud-president Eisenhower gis teren als „toerist" in Europa teruggekeerd. Bij de aanlegplaats van de Queen Eliza beth in Cherbourg hadden zich verschil lende mensen verzameld om Eisenhower en zijn vrouw toe te juichen. Alvorens in de trein te stappen naar Parijs zei Eisenhower tegen de journalis ten, dat hij via Kopenhagen zal doorreizen naar Stockholm waar hij een internatio naal congres van onderwijzers zal bij wonen. Koningin Elizabeth heejt de ex-presi dent en mevrouw Eisenhower uitgenodigd op 10 augustus de lunch bij haar te ge bruiken. Eisenhower is van plan premier Macmillan te bezoeken en, zo mogelijk, Sir Winston Churchill. Het was de derde landing in Cherbourg voor Eisenhower. De eerste was in 1928 en de tweede in 1951, toen hij opper bevelhebber van SHAPE was. Toen hij zich gisteren gereedmaakte om aan wal te gaan, wilde hij het lintje van het Franse Legioen van Eer opdoen, maar hij ont dekte dat er in zijn revers niet het ge bruikelijke knoopsgat zat. Eisenhower sneed kordaat een kleine opening in de dure stof en ging even later in vol ornaat van boord waar hij door Franse autori teiten werd begroet. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 4 Horen en Zien 4 In 4e Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 8 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het oordeel van de Sociaal-Economische Raad (SER) gevraagd over een verho ging van de loongrens van de Ziektewet, het Ziekenfondsbesluit, de Werkloosheids wet en de Invaliditeitswet per 1 januari 1963 tot 8.600. In zijn brief aan de raad berekent minister Veldkamp, dat volgens het sys teem van deze wetten, dat de verho ging van de loongrens koppelt aan het indexcijfer van de lonen per 31 juli en aan het prijsindexcijfer van het levens onderhoud per 15 augustus, de loongrens per 1 januari 1963 volgens de thans be kende gevens 8.450 zou gaan bedragen. De compensatie voor de huurverhoging per 1 september zou dan echter nog niet in de loongrens per 1 januari 1963 tot uitdrukking komen. Als gevolg hiervan zou een aantal personen uitsluitend door de huurcompensatie gedurende het jaar 1963 buiten de sociale verzekeringswetten komen te vallen. De loongrensbepalingen bieden echter de mogelijkheid om in geval van bijzonde re omstandigheden na advies van de S.E.R. bij de bepaling van de nieuwe loon grens uit te gaan van het te verwachten indercijfer van lonen per 31 december en van, het te verwachten gemiddelde van de prijsindexcijfers van het levensonderhoud over de periode van twaalf maanden, ein digende op 15 december. Op grond van de ze te verwachten cijfers zou de nieuwe loongrens 8.600 gaan bedragen. Voorts heeft minister Veldkamp de S.E.R. advies gevraagd over een verho ging van het maximum dagloon, dat se dert 1 januari 1962 f 22 per dag bedraagt. Wijnaends Francken: Het zijn de slaven die tirannen kweken. Morgen, 25 juli, is het tien jaar geleden dat het verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in werking trad. We kunnen nu dus terugzien op tien jaar nauwe Europese samenwerking op bovennationale grond slag, zij het dan dat die samenwerking beperkt bleef tot zes landen en tot slechts twee maar dan uiterst belangrijke sectoren van de economie van die landen. Het was bepaald niet onlogisch dat die eerste stap in de richting van Europese eenwording niet verder ging dan het scheppen van een gemeenschappelijk kader waarbinnen de basisindustrieën van een half dozijn landen onder één supra-natio- nale „overheid" konden werken. Dit „be scheiden begin" was toch nog altijd een geweldige onderneming. En aan het welsla gen of mislukken daarvan zou men de mo gelijkheden voor verdergaande Europese integratie kunnen toetsen om dan, in het positieve geval, tot de volgende stap over te gaan. De eerste poging tot zo'n volgende stap, de „Europese Defensie-Gemeenschap", is niettemin falikant uitgekomen voorna melijk (zou men achteraf kunnen zeggen) omdat Europa psychologisch niet rijp was voor dat machtige experiment. Toch voelden de Europese staatslieden kort daar na, dat het werk aan de eenmaking van ons werelddeel moest voortgaan, want de Kolen- en Staal-Gemeenschap had al spoe dig het belang en de voordelen van eco nomische integratie op continentale grond slag in de praktijk aangetoond. Zo ontstond de Europese Economische Gemeenschap, de „Euromarkt", met daarnaast in een ietwat overbodig afzonderlijk kader de Gemeenschap voor Kernenergie, „Eur- atoom". Vooral de Euromarkt is in zeer korte tijd een doorslaand succes geworden. Euratoom echter heeft vooralsnog een tè beperkt gebied van actie en zal vroeg of laat (maar liever vroeg) wel moeten wor den omgezet in een Gemeenschap voor Energie-voorziening in het algemeen; er is immers in Europa nauwelijks een vraag stuk te bedenken dat zó dringend om op lossing in Europees verband vraagt als dat van een gecoördineerd energiebeleid. Een grote moeilijkheid daarbij is natuur lijk dat een dergelijke Gemeenschap voor Energie-voorziening naast de kernenergie, het aardgas en de aardolie ook de kolen- sector zou moeten omvatten, met het lo gische maar op dit ogenblik weinig wense lijke gevolg dat de staalse'ctor bij de E.E.G. zou worden ondergebracht en de Kolen- en Staal-Gemeenschap dus zou verdwijnen. Maar intussen is er al een probleem van heel andere aard gerezen; namelijk de vraag of verdere ontwikkeling van de Europese eenmaking moet gaan in de breedte of in de diepte. In de breedte, dat wil zeggen in de richting van uitbreiding met andere landen, in de eerste plaats En geland; of in de diepte, namelijk door in tegratie ook op politiek gebied. Het is be grijpelijk dat vele geestdriftige „Europea nen" beide mogelijkheden graag tegelijker tijd gerealiseerd zouden willen zien, maa: de kans daarop is momenteel wel bijzonder klein. Want een vorm van politieke inte gratie die deze naam werkelijk verdient is waarschijnlijk onaanvaardbaar voor En geland en zeer zeker voor president Dt Gaulle, die alleen maar wil weten van zijn „Europa der (niet-geïntegreerde) vaderlan den". Echte politieke eenwording is uit sluitend denkbaar binnen een Europese Po litieke Gemeenschap zoals die een jaar oi tien geleden is ontworpen in een plan dat na Frankrijks verwerping van de Defen sie-Gemeenschap in 1954, geruisloos var het toneel is verdwenen. De verdere ontwikkeling van de Euro pese eenmaking zal voorlopig dus wel ir de breedte moeten gaan, m.a.w. door uit breiding van de Gemeenschap met Enge land en eventueel andere landen. Dit is op zichzelf bepaald niet ongunstig, ook a zal de „stevigheid" van de integratie ei vermoedelijk wel wat onder lijden. Als daarnaast nog iets kan worden bereikt o; het gebied van de politieke samenwerkin; kan dat als een extra winstpuntje worden beschouwd mits de op ander gebier verwezenlijkte eenwording er niet ondei lijdt maar dan moet wel vermeden wor den dat die samenwerking de valse vlag van „integratie" gaat voeren. Vooral voor de kleine landen is het van belang dat dit onderscheid heel duidelijk wordt gemaakt want zolang een supranationaal gezags orgaan ontbreekt dienen die kleine lande, zich een zo groot mogelijke mate van be wegingsvrijheid voor te behouden Op deze tiende verjaardag van de bouv van een Verenigd Europa kan men dus nie constateren dat de problemen er seder 1952 eenvoudiger op zijn geworden. Maa: aan het streven naar hun oplossing val' toch niet te ontkomen want als zij onopge lost bleven zou Europa geen toekoms meer hebben. In het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht is gisteravond na een ziekbed van enkele maanden overleden dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van prins Bernhard. Dr. De Graaff, die comman deur in de huisorde van Oranje was, be reikte de leeftijd van 56 jaar. Enkele maanden geleden overkwam dr. De Graaff een verkeersongeluk nabij Utrecht. Zijn auto vloog toen over de kop, maar de verwondingen van dr. De Graaff vielen nogal mee. Na enige tijd moest dr. De Graaf echter opnieuw in het zieken huis worden opgenomen, omdat andere ziekteverschijnselen zich hadden geopen baard. Voor een levensschets van de overlede ne zie pagina 4. Tijdens een vuurgevecht nabij Merauke ip Nieuw-Guinea is de dienstplichtige ma imer derde klasse Ernst Herbert Pina uit "otterdam gesneuveld. Pina was twintig 'aar oud en ongehuwd. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en vrij warm weer met zonnige perioden. Overwegend matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied dicht bij ons land geeft zonnig strandweer. Mor gen zal het opnieuw iets warmer zijn met middagtemperaturen van 20 tot 22 graden. Zeewater 16 gra den. Er zal een zwakke wind uit oostelijke richtingen waaien. Vooruitzichten: Nog fraai strandweer met hogere tempera turen. er van overtuigd tè zijn, dat Nederland van Nieuw-Guinea af wil. De politie heeft zondag een einde ge maakt aan een bijeenkomst van de Britse fascisten op Trafalgar Square in Londen, onder het gejoel van dui zenden aanwezigen. Een dunne blauwe kring van Bobbies omgaf het monu ment toen de fascisten hun spandoe ken en vlaggen uitbreidden, waarna een gevecht begon. De Britse regering weigert de demonstraties van extre mistische rechtse bewegingen te ver bieden. De politierechter in Londen heeft gisteren boeten opgelegd van een, twee en vijf pond aan de meeste der 56 gearresteerden, voor beledi gingen, aanvallen op de politie en een gehoor geven aan bevelen van de politie. De drie Papoea-studenten uit Nederland, die hun bezoek aan Indonesië hebben on derbroken voor besprekingen op Nieuw- Guinea, hebben gisteravond in Hollandia verklaard, dat hun in Djakarta door mi nister Soebandrio een brief is getoond waarin de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, minister Soe bandrio uitnodigde om naar Washington te komen „om in ontvangst te nemen wat Indonesië wil hebben", zoals de drie jon ge Papoea's het formuleerden. Minister Soebandrio zou volgens de brief „alleen zijn handtekening behoeven te zetten". Nederland zou volgens dr. Van Roijen be reid zijn „Nieuw-Guinea zonder moeilijk heden aan Indonesië over te dragen". De drie Papoea's Jelman, Indey en Somisoe verklaarden dit op een bijeen komst met een tiental leden van de Nieuw- Guinea-raad, die door een eft ander zeer geschokt waren. Op een vraag naar de authenticiteit van de in Djakarta getoon de brief, maakten de drie studenten slechts het voorbehoud, dat zij de handtekening van dr. Van Roijen niet kenden. De stu denten is gevraagd in Djakarta een foto kopie van de brief te vragen om hun be weringen te kunnen staven. De drie Papoea-studenten verklaarden In Hollandia is vernomen, dat de Pa poea-student Frits Kirihio zich thans in Washington bevindt om het Nederlands- Indonesische overleg over Nieuw-Guinea van dichtbij te kunnen volgen. Er zouden plannen bestaan dat ook de in Nederland studerende voorzitter van de Parna, H. Wajoi, die reeds in Bonn zou vertoeven, naar de Verenigde Staten zal vertrekken, alsmede de in Hollandia verblijvende Si- las Tokoro. Hiervoor zou overleg zijn gepleegd met de vice-voorzitter van de Parna, de heer E. Bonay, die lid is van de Nieuw-Guinea- raad. Het is niet bekend door wie dit be zoek aan Washington zou worden gefinan cierd. Een aantal leden van de Nieuw-Guinea- raad heeft geweigerd aan het gesprek met de drie Papoea-studenten deel te po, Jouwe, Tanggahma en Sollewijn-Gelpe. De drie reizigers verzekerden de le den van de Nieuw-Guinearaad dat zij hadden getracht, president Soekarno te overtuigen van de wil die leeft in de Parna voor het verkrijgen van zelfstan digheid voor West-Papoea in 1970. Het In donesische staatshoofd had echter geant woord dat de enige oplossing is gelegen in het bestaan van een Indonesische staat waarbinnen een zekere mate van zelf bestuur kan worden geregeld. y

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1