Huurverhoging ontmoet in de Eerste Kamer tegenstand P. v. d. A. zal tegenstemmen; K.V.P.-fractieis verdeeld HET WEER Ben Bella begint aan een „zegetocht" door Algerije Ongeluk op de Randweg Mr. Luns steunt Europa plannen van Spaak Premier Pompidou stelt vertrouwenskwestie Spoorwegongeval in Roemenië: 32 doden Schmeltzer komt eind 1962 met wetsontwerp Gesprek tussen Gromyko en Rusk weer negatief Algiers verwacht einde van de crisis Agent die de verkeerslichten moest bedienenliep van zijn post Doodstraf voor een hoge ambtenaar in Rusland Geen onderhandelingen over politieke unie zonder Groot-Brittannië Acht doden in het verkeer éeè'MÜ RRIS "iefore ijou êutf! 47e JAARGANG NUMMER 220 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 25 JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Senaat wijst de Franse kernmacht opnieuw af 20% korting op Tricot-Nylon shirts nü 15,80 House of England Regen- of onweersbui Aan het strand: Compensatie SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Premiespaarregeling Twee jaar geeist wegens plunderen van scholen Sierzweep van 2 meter Lady Maclean overleen Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving ....5, 6, 8 Langs sluizen en havens6 In de Vishal en op zee6' Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Ernstig ongeluk op de Heemsteedse Dreef IJmuider Courant (Van onze parlementaire redacteur) De wijziging van de Huurwet, die beoogt de huren per 1 september van dit jaar te verhogen, heeft gisteravond nog niet de goedkeuring kunnen krijgen van de Eerste Kamer. Volgende week dinsdag zal over het omstreden wetsvoorstel hoofdelijk gestemd worden op verzoek van mr. J. in 't Veld (P.v.d.A.), oud minister van Volkshuisvesting. De gehele socialistische fractie zal dan tegen stemmen, zo liet hij weten. Aangezien de fractie van de K.V.P. over het wets ontwerp verdeeld is, en de C.H.U.-fractie bij monde van de heer Geuze ver klaarde er niet van ganser harte mee in te stemmen, zou het misschien dinsdag nog spannend kunnen worden. Het is echter niet aannemelijk, dat de K.V.P.- fractie en die der C.H.U. de huurpolitiek van dit kabinet, waarin K.V.P. en C.H.U. zijn vertegenwoordigd, zullen torpederen. Aan huurverhoging, nu en in de naaste toekomst is niet te ontkomen wil dit ka binet haar doelstelling „huurniveau op kostprijsniveau" bereiken, zei minister Van Aartsen voor de zoveelste keer. En voor de zoveeiste keer vernam men uit de Kamer dat huurverhoging geen enkele zin heeft als de stichtingskosten (bouw en grondkosten) voortdurend blijven stij gen. Stabilisatie van deze kosten is dus eerste vereiste. De altijd bij volkshuisvestingszaken met veel gezag sprekende K.V.P.-senator Kraay- vanger gaf opnieuw de wens te kennen dat het gehele beleid in deze sector op de helling moet. Opnieuw ook kwam hij met het denkbeeld van een woontoeslag, analoog aan de kinderbijslagregeling, tot dat een vrije woningmarkt is bereikt, het geen volgens hem nog wel een jaar of tien zal duren. Hij vond het niet geluk kig dat binnen een gemeenteklasse alle huren met hetzelfde percentage worden verhoogd. „Gelijke huren voor gelijke wo ningen" was zijn standpunt. De minister noemde dat een onmogelijkheid. Zelfs vóór 1940 kon dat niet. De heren Kraayvanger en In 't Veld von- PARIJS (AP) Premier Georges Pom pidou heeft in de nationale vergadering voor de derde maal de vertrouwenskwes tie verbonden aan het verzoek van pre sident De Gaulle om gelden voor de fi nanciering van een Frans kernwapen. Er bestaat weinig gevaar, dat de re gering zal vallen aangezien het wetsont werp in tweede lezing is goedgekeurd daar de socialisten vanmorgen besloten hebben de motie van afkeuring die zij met het oog op dit wetsontwerp hadden opge steld, niet in te dienen. Het wetsontwerp is in derde en laatste lezing aan de Nationale Vergadering voor gelegd. Na in tweede lezing door de Na tionale Vergadering aanvaard te zijn, werd het in de Senaat opnieuw met 162 tegen 52 stemmen verworpen. Hierdoor kan de definitieve goedkeuring echter niet voorko men worden. Advertentie alleen wit, alle maten alle mouwlengten I Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Over het algemeen lagere tempera turen. Aanvankelijk matige oostelijke wind, later uit uiteen lopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine depressie trekt van West-Frankrijk naar Zuid-Oost- Engeland, waardoor er kans op een regen- of onweersbui bestaat bij een matige zuid-oostelijke wind en mid- dagtemperaturen van 20 tot 22 gra den. Zeewater 16 A 17 graden. V ooruitzichten: Enigszins onbestendig, maar toch perioden met redelijk strandweer. den elkaar bij de onderhoudsplicht van de verhuurder, die de laatste tientallen ja ren aanzienlijk is uitgehold. Schriftelijke huurcontracten zouden uitkomst kunnen brengen. Minister Van Aartsen voelde er wel wat voor. Het verwijt dat hij de bouwmarkt, waar van de spanning voelbaar en de invloed op lonen en prijzen merkbaar is, niet vol doende zou reguleren, bestreed de bewinds man met klem. Voor grote projecten geeft hij zeer tijdig de rijksgoedkeuringen af. Het feit dat er op het ogenblik voor 1950 miljoen gulden aan projecten voorkomt op de wachtlijst voor rijksgoedkeuringen illustreert overigens treffend hoe groot de spanning op de bouwmarkt wel is. De minister van Sociale Zaken, dr. Veld kamp, sprak nog even over de huurcom- pensaties, die geen prijsverhogend effect zullen hebben omdat zij volgens „de af spraken in Oud-Wassenaar" zullen worden betaald uit de winsten van de werkgevers. Terloops vertelde hij, dat hij weldra en kele wetsontwerpen zal indienen die er toe strekken de compensaties te realise ren voor enige sociale-verzekeringsuitke- ringen. Zij zullen echter beslist niet vóór 1 september in het Staatsblad staan. Volgens de oud-minister In 't Veld deug de van het beleid van minister Van Aart- OOST-BERLIJN (Reuter) Tweeënder tig mensen zijn omgekomen en vierenvijftig gewond bij een treinontsporing die zich zondag nabij Boekarest heeft voorgedaan, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Volgens dit persbureau heeft de Roemeen se pers vandaag gemeld, dat de trein, die uit Moldavia kwam, op te hoge snel heid door een bocht was gereden. sen weinig of niets. Aan de „windhandel" in de vrije sector wordt door de bewinds man geen halt toegeroepen. Bij het huidige woningtekort dient dirigistisch te worden opgetreden en de vrije sector binnen enge grenzen te worden gehouden. Begrijpelij kerwijs toonde hij zich een groot voor stander van de woningwetbouw, die mis bruik uitsluit. Ook de premiebouw zou on der controle moeten staan. Hij adviseer de erg voorzichtig te zijn met huurverho gingen, en noemde het een gevaarlijke po litiek om de huren maar steeds achter de bouwkosten te laten aandraven, bouw kosten die te hoog zijn en best naar be neden kunnen. Naar zijn mening moeten we naar nivellering van de huren der na de oorlog gebouwde woningen. Voor nieuwe woningen gelden thans huren die de draag kracht van de grote massa te boven gaan. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Staatssecretaris Schmelzer zal om streeks de jaarwisseling bij de Kamer een wetsontwerp indienen, dat voorziet in een algemene premiespaarregeling. De heer Schmelzer heeft dit meegedeeld in een brief aan de Sociaal Economische Raad (S.E.R.). Deze brief is een antwoord op een schrij ven van de S.E.R. aan de staatssecreta ris, naar aanleiding van diens adviesaan vraag over een eventueel vast te stellen inkomensgrens van 15.000 en over de verhouding tussen de algemene spaarrege ling en de eerder tot stand gekomen prijs- spaarregelingen en de premiespaarrege ling rijksambtenaren. De S.E.R. is namelijk tot de conclusie gekomen, dat het hem niet mogelijk is zich uit te spreken over deze concrete vraagstelling, zonder ook de meer algeme ne aspecten van de premiespaarregeling in zijn oordeel te hebben betrokken. GENEVE (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk en Andrei Gromyko, hebben dins dag, op verzoek van Gromyko, een derde langdurig onderhoud gehad, zonder dat, aldus een Amerikaanse zegsman, enige vooruitgang werd geboekt over het voor naamste onderwerp van gesprek: de kwestie-Berlijn. In het Russische stnad- punt hierover is geen verandering geko men. Na afloop van het onderhoud verklaar de minister Rusk tegenover journalisten, dat gesproken was over een groot aantal onderwerpen, met inbegrip van Berlijn. Ook kwamen enige ontwapeningsvraag stukken ter sprake. Minister Gromyko merkte hierbij op, dat ook de kwestie van een vredesverdrag was besproken. Geen der ministers wilde zeggen of zij nogmaals een onderhoud zullen hebben. „Wij zullen wel zien". Men verwacht, dat minister Rusk van middag naar Washington terugkeert en dat minister Gromyko morgen zal vertrekken. De ministers zouden elkaar vandaag niet meer ontmoeten. Twee jaar jeugdgevangenis is voor de rechtbank in Utrecht geëist tegen een 18-jarige tuindersknecht, die samen met een vriend in niet minder dan 7 scho len in Utrecht had ingebroken. De door de knapen aangerichte vernielingen wa ren groter dan de buit. Slechts in een van de scholen konden zij beslag leggen op een blikken trommeltje met een be drag van 70. Uitspraak op 7 augustus. Eremurus Sierzweepis de naam van deze plant, die tot de familie der lelie-achtigen behoort. De variëteit die hier is afgebeeld is gekweekt in een tuin in Denemarken. De bloemsten gel is meer dan twee meter lang, zo als men kan afmeten naar de groot te van de hummel die bij de plant is afgebeeld. De stengel groeit tien cen timeter per dag tot zij haar volle was dom heeft bereikt. ALGIERS (Reuter,AFP) De dissiden te Algerijnse vice-premier Ben Bella is gisteravond in Oran aangekomen, waar hij met geweldige geestdrift werd ont vangen. Ben Bella vertrok gisteren met zijn voornaamste politieke en militaire adviseurs van Tlemcen in West-AlgerUe, waar hij zijn hoofdkwartier had geves tigd, eerst naar Tiaret. Volgens zijn aan hangers is dit het begin van een „zege tocht" door Algerije. De bevelhebber van de Willaja (mili taire district) drie (Kabylië) heeft in een bekendmaking geëist, dat de nationale raad van het nationale bevrijdingsfront (parlement) onmiddellijk bijeenkomt om een oplossing te vinden die de eenheid van het volk bewaart. De raad van Willaja drie verklaart met klem dat alleen de nationale raad van de F.L.N. bevoegd is organen in het le ven te roepen zoals het politieke bureau dat in Tlemcen is gevormd. De raad van Willaja drie verwerpt met kracht deze „onwettige maatregel" van de groep van Tlemcen", aldus de bekendmaking. Mohammed Jazid, minister van Voor lichting van de voorlopige Algerijnse re gering, heeft op een persconferentie in Algiers erklaard, dat Algerije aan de vooravond staat van een oplossing van de politieke crisis. Jazid zei er zeker van te zijn dat de nationale eenheid en sa menhang door deze oplossing hersteld zul len worden. Als deze eenheid er weer zou zijn, moet het F.L.N.-program dat in juni te Tripoli (Libië) door de natio nale raad was opgesteld, worden uitge voerd. Jazid gaf geen bijzonderheden over de oplossing, die voor de deur zou staan. Het was echter duidelijk dat hij sprak over de rrtissie van Mohammed Said, die namens de voorlopige regering naar Tlemcen was gegaan. Vice-premier Belkacem Krim had, vóór Jazed het woord voerde, al gezegd, ervan overtuigd te zijn dat de weg naar „een gelukkige oplossing" van de moei lijkheden open ligt. Belkacem Krim is een van de trouwste aanhangers van premier Ben Khedda. Ook dinsdagavond werd er in de straten van Algiers geschoten. Of er slachtoffers zijn is nog niet bekend. Eenheden van het Algerijnse bevrijdingsleger hebben weg- LONDEN (AP) Lady Gwendolen Mac lean, de moeder van de in mei 1951 naar de Sovjet Unie uitgeweken Britse diplo maat Donald Maclean, is op 82-jarige leeftijd overleden in Londen. Op 16 juli had zij een beroerte gehad. versperringen opgericht. Amar Moham med, de hoofdcommissaris van politie van Algiers, heeft de organisatie van het ge heime leger (OAS) verantwoordelijk ge steld voor de schietpartij, die zich maan dag in het centrum van de stad heeft voorgedaan. Vier burgers allen Euro peanen en drie mohammedaanse poli tiemannen kwamen daarbij om het leven. Drie personen verblijven in het ziekenhuis met schotwonden. Volgens Algerijnen had een OAS-com- mando een Algerijnse legerpatrouille aan gevallen. Een andere mening is, dat Alge rijnse soldaten schrokken van het knallend geluid van de uitlaat van een vrachtwagen en toen in het wilde weg begonnen te schieten. In Hollandia arriveerde de „Zuider kruis" met ruim 800 Nederlandse mi litairen. Een kwart is in Hollandia gebleven, de anderen zijn naar Biak gegaan, waar ze de plaatsen gaan in nemen van mariniers die andere be stemmingen hebben gekregen. Bij de aankomst van het schip stond een aan tal Nederlandse burgers klaar met hun auto's om de militairen wat van de stad en de omgeving te laten zien. Pailleron: Als iemand kwaad spreekt van zich zelf, geloof hem dan niet; hij snijdt op Op de kruising van de Westelijke Rand weg en de Kleverlaan is dinsdagmiddag om half twee een ongeluk gebeurd, waar bij een wielrijder, een 35-jarige ambte naar uit Haarlem, licht werd gewond. Het ongeluk gebeurde op een tijdstip, waar op het verkeer met verkeerslichten gere geld had moeten worden. De wielrijder reed over de Kleverlaan in westelijke richting. Op de kruising ver leende hij volgens de politie geen voorrang aan een motorrijder, die op de Westelijke Randweg in noordelijke richting reed. Een botsing volgde, waarbij de wielrijder viel. Hij kreeg een hoofdwonde, is naar het Diaconessenhuis gebracht, maar kon na behandeling naar huis terug keren. Naar wij van de politie vernemen is de instructie, dat het kruispunt op de dagen maandag tot en met vrijdag ge durende de spitsuren (in de mid daguren tussen 12 en 2 uur) met verkeers lichten wordt geregeld. Zo lang de auto matische installatie nog niet is geplaatst, geschiedt de bediening met de hand. Gis termiddag is dat op het tijdstip van het ongeluk niet gebeurd. Tegen de instructie MOSKOU (Reuter) Een voormalige hoge functionaris van het Russische mi nisterie van Financiën, K. D. Degtjarev, is tot de doodstraf veroordeeld omdat hij steekpenningen had aangenomen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het Hoog gerechtshof had in aanmerking genomen, dat Degtjarev misbruik van zijn verant woordelijke officiële positie heeft gemaakt. De doodstraf op het aannemen van steek penningen, geldspeculatie of misbruik van staatseigendom werd vorig jaar ingesteld. Onlangs veroordeelde het hooggerechts hof vier functionarissen in de textielin dustrie op grond van deze wet tot de dood straf. (Van onze correspondent) Er heerst tussen de Benelux-Ianden vol ledige overeenstemming over het plan van minister Spaak, om het gestrande project van een Europese politieke unie opnieuw aan te vatten. Ook over de daarbij te volgen procedure bestaat er tussen minis ter Luns en minister Spaak niet het ge ringste meningsverschil. Met deze verklaring, welke de beide mi nisters gistermiddag te Brussel aan de pers deden, werd dan meteen een einde gemaakt aan de, vooral in het buitenland circulerende, geruchten, als zouden de Benelux-partners niet langer één gesloten front vormen in de kwestie van de poli tieke unie. Nadat de ministers Luns en Spaak tij dens de lunch uitvoerig over de kwestie ge sproken hadden, stonden zij samen de pers te woord in een vraaggesprek, waarbij zij vaak beiden tegelijk spraken, Luns in het Engels en Spaak in het Frans. Op de vraag, of de ministers tezamen een Benelux-plan hebben uitgewerkt dat het oude plan-Fouchet zou moeten vervan gen, antwoordden zij, dat nog niets op pa pier is gezet, doch dat de reacties van de andere drie E.E.G.-landen worden afge wacht. Nadrukkelijk verklaarde Spaak, dat de twee ministers het volkomen eens zijn, dat Groot-Brittannië op dit ogenblik niet voor een voldongen feit mag worden geplaatst. Dat zou het geval zijn, wanneer „de zes", zonder Groot-Brittannië over een politieke unie gingen onderhandelen en eventueel tot een verdrag zouden komen. Groot- Brittannië, dat met „de zes" onderhan delt over zijn eventuele toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap, zou dan automatisch lid moeten worden van deze politieke unie, zonder bij de totstand koming daarvan een stem in het kapittel te hebben gehad. Spaak merkte hierbij op, dat indien men nu over een politieke unie ging praten, dit alleen maar de in Groot-Brittannië be staande oppositie tegen toetreden tot de E.E.G. zou versterken. Beide ministers herhaalden, dat het plan-Fouchet, ook wel het plan van het Europa der Vaderlan den geheten, voor de Benelux-landen on aanvaardbaar is. Volgens de opvattingen van de ministers Spaak en Luns dient men eerst het resultaat van de onderhandelin gen met Groot-Brittannië af te wachten, al vorens men over een politieke unie gaat praten. Dit resultaat hoopt men overigens tegen het einde van deze week, of op z'n laatst begin augustus, te kennen. In afwachting daarvan gaat Spaak on dertussen de nieuwe Benelux-denkbeelden voorleggen aan zijn Franse collega Couve de Murville en gaat hij morgen op en neer naar Bonn, om er met bondskanse lier Adenauer over te spreken. in heeft volgens de politie de agent, dit van 1 tot 2 uur de verkeerslichten moesi bedienen om kwart over één zijn post verlaten, omdat naar zijn oordeel ge zien de volgens hem geringe omvang van het verkeer geen behoefte aan rege ling met verkeerslichten bestond. Tegen de achtergrond van de hele voor geschiedenis van dit geruchtmakende kruispunt willen wij hier onze diepe ver ontwaardiging uitspreken over wat hier is gebeurd. Een politieman loopt van zijn post op een kruispunt waarover zoveel te doen is geweest. Daarmee heeft deze man naar onze mening een volkomen gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel getoond. Een zware disciplinaire straf, zoal niet ontslag, lijkt ons hier op haar plaats. Ge lukkig is in dit geval het slachtoffer slechts licht gewond, doch dat doet niets af van het principe dat het verkeer op dit kruispunt op de spitsuren door ver keerslichten wordt geregeld c.q. bevei ligd. REDACTIE. Dinsdagmiddag om vijf uur is op de Heemsteedse Dreef in Heemstede een 59- jarige employé van een Heemsteeds bol- lenbedrijf bij een verkeersongeluk zeer ernstig gewond geraakt. De man reed op de bromfiets in de rich ting Haarlem en sloeg, volgens de politie zonder voldoende op te letten, links af om de Haemstedelaan in te gaan. Hij werd aangereden door een achteropkomen de motorrijder en smakte met het hoofd tegen de weg. In zorgwekkende toestand, vermoedelijk met een schedelbasisfrac- tuur, werd de man in het Grote Gasthuis in Haarlem opgenomen. De motorrijder kwam met de schrik vrij. Op een wegkruising bij Oosterhout is een auto met acht inzittenden door het niet verlenen van voorrang in botsing ge komen met een vrachtauto, geladen met kleine personenauto's. De bestuurder, de 30-jarige J. G. uit Gorkum, zijn vrouw en twee kinderen van anderhalf en vijf jaar werden uit de auto geslingerd. Het jongste kind kwam onder de vrachtwagen terecht en was op slag dood. De moeder en het andere kind werden zwaar gewond. De overige inzittenden kregen slechts lichte kwetsuren. In Tilburg is de 64-jarige wielrijder A. Poot bij het oversteken van een kruis punt in botsing gekomen met een vracht auto. De man was op slag dood. In Steenwijkerwold is de 71-jarige J. Voerman uit Steenwijk, die per fiets de weg wilde oversteken, door een passeren de auto gegrepen. De man overleed ter plaatse. In Bergen op Zoom is het 3-jarige doch tertje van de familie Hom overreden door een auto. Het kind overleed korte tijd la ter. De kleine zat voor de geparkeerde auto te spelen, toen deze wegreed. De 76-jarige F. H. P. Boxelaar, die op 19 juli in Den Haag met zijn fiets onder een tram raakte, is aan zijn verwondin gen bezweken. Bij Warffum is de 30-j.arige motorrijder A. de Graaf uit Warffum frontaal in bot sing gekomen met een bestelauto, die te veel links op de weg reed en waarvan de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde. De motorrijder en zijn duopassagier zijn zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis in Groningen ge bracht, waar de motorrijder is overleden. De autobestuurder is door de politie in gesloten. In Ruinerwold is de 12-jarige Geert Grit- ter, die bij zijn vader op de bak van een motorcarrier zat, er onder het rijden plot seling afgegleden. Hij kwam met zijn hoofd op de straat terecht en was op slag dood. In Goor is het 7-jarige meisje H. de Leeuw uit Markelo op de fiets geraakt door een haar inhalende vrachtauto. Het meisje viel en is in het ziekenhuis over leden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1