Nieuw-Guinea-overleg thans in een kritiek stadium? Vertrek van Soebandrio zou inhouden dat beslissing in Djakarta ligt Nieuw-Guinea bereidt zich voor op grote uittocht uw vakantiefilms in goede handen HET WEER 1 Thuisfront mag zich er niet mee bemoeien Ben Bella overmeestert driekwart van Algerije artistiek .1 Smalf ilmers opgelet! GEVACOLOR FILMS Foto Loek Anderson Dames Platteel en Reeser zouden het voorbeeld gaan geven VEENOZ' Papoea-delegatie naar New York i De repatriëring der gevallenen Bóne werd zonder slag of stoot bezet gevechten in Constantine ZOMER-KERMIS-PRRJZEN Atlantisch opperbevel voor Lemnitzer o ;to 47e JAARGANG NUMMER 221 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 26 JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Belangrijkste gesprek VS. bezorgd ^dekwolitetts-lf (zowel kleur als zwart/witl Kennemerlaan 5 (bij de brug) Koeler Aan het strand: Galgenhumor Geen militaire noodzaak tr Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Onder Ons7 Topsy 12 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 9, 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Art h iPMI Jk Prins onthult verbod van staatssecretaris Gebruik steeds van KENNEMERLAAN 87 Telefoon 5962-4809 Naar Algiers? REGEN- EN TWEEDJASSEN iJmuider Courant DJAKARTA (AFP) De Indonesische minister-president Djoeanda heeft woensdag gezegd, dat de ontwikkelingen in de kwestie-Nieuw-Guinea in de komende paar dagen beslissend zullen zijn voor het antwoord op de vraag of een vreedzame oplossing al of niet mogelijk is. Djoeanda verklaarde dit na een bijeenkomst van het Indonesische opperbevel onder voorzitterschap van president Soekarno. Djoeanda zei, dat voor Indonesië onderhandelingen niet uitsluitend beslissend zijn voor het lot van Nieuw-Guinea. Hij legde er echter de nadruk op, dat zijn regering nog steeds hoopt op en pogingen in het werk stelt om een vreedzame regeling te bereiken. Minister Soebandrio, zo zei Djoeanda, onder zoekt in Washington nog steeds het Nederlandse standpunt, om zekerheid te krijgen of de twee partijen dezelfde gezichtspunten hebben over een oplossing van het geschil op basis van het plan-Bunker. In diplomatieke kringen in Washington is men van mening dat de onderhandelin gen in een kritieke fase zijn gekomen, omdat minister Soebandrio van plan is be gin volgende week naar Djakarta terug te keren. Gisteren heeft soebandrio een onderhoud gehad met dr. Van Roijen. Di plomatieke zegslieden menen te weten, dat gesproken is over de Indonesische para chutisten op Nieuw-Guinea wier aanwezig heid volgens de Indonesiërs een nieuwe situatie heeft geschapen sinds het plan- Bunker drie maanden geleden werd inge diend. De Indonesiërs zouden ook een snel lere overdracht van het gebied verlangen dan in het plan-Bunker is voorzien, nu pre sident Soekarno dezer dagen zijn eis heeft verhaald, dat Nieuw-Guinea bij Indonesië moet zijn gevoegd „voordat op 1 januari 1963 de haan kraait." Vóór zijn onderhoud met dr. Van Roijen had Soebandrio gesproken met Ellsworth Bunker, de „derde man" bij het geheime vooroverleg in Middleburg bij Washing ton. Dit overleg is gisteren in zijn tegen woordigheid voortgezet. Onze correspondent in Washington be richtte hedenmorgen, dat het gesprek tus sen Soebandrio en dr. Van Roijen de be langrijkste diplomatieke ontmoeting is ge weest sinds de hervatting van de onder handelingen. De indruk bestaat dat tot nu toe een diepe kloof is blijven bestaan tus sen de opvattingen der gesprekspartners. Wellicht hebben de beide hoofdfiguren bij het overleg woensdag de kaarten op ta fel gelegd om na te gaan of er nog kans op toenadering bestaat. Bekend is dat Soebandrio niet langer dan ongeveer tien dagen in Washington zou blijven. Na die periode zou hij president Soekarno verslag moeten uitbrengen van zijn bevindingen en in Djakarta zou men dan de koers moeten bepalen die Indone sië verder volgen zal. Ook zo bezien blij ven natuurlijk deze laatste dagen dat Soe bandrio in Washington is van het grootste gewicht. De beslissing in Djakarta zal voor een groot deel bepaald worden of bij het vooroverleg een kans op toenadering is ge bleken, dan wel of de opvattingen onver zoenbaar waren. Het gesprek dat Bunker met Soebandrio gevoerd heeft, moet voor de Amerikaan teleurstellend geweest zijn. Soebandrio bleek in geen enkel opzicht bereid de vér gaande eisen van Indonesië te matigen. Men kan zich echter ook voorstellen dat Soebandrio, als hij nog tot enige concessie bereid zou zijn, daarmee niet voor de dag zou komen in een gesprek met Bunker. Een factor, die men niet uit het oog mag verliezen op dit moment, is Amerika's bezorgdheid over de tot dusverre steriele conferentie. Op het State Department toont men zich daarover bepaald ongerust. Het is moeilijk te zeggen op welke wijze Ame rika kan trachten de zaken in het goede spoor te leiden, maar ten slotte hebben president Kennedy en zijn broer zich der mate voor de oplossing van het geschil ingespannen, dat zij zich wel bij de ver dere gang van zaken betrokken moeten voelen. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, is sterk geïnteresseerd in de kwestie. Hij is pas uit Genève teruggekeerd en het is mis schien van belang, dat hij nog juist de laatste fase van deze periode van voor overleg kan meemaken. Advertentie Advertentie w w - - - -m HOLLANDIA (ANP) - Nu het gou vernement officieel het sein heeft ge geven voor de uittocht van Nederlandse vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea, zijn de voorbereidingen daartoe in Hol- landia in volle gang. Vandaag zouden richtlijnen worden bekendgemaakt die door het gouvernement voor de evacua tie zijn gesteld. De gehele technische en financiële regeling van het vertrek is in landen van een organisatie onder leiding van de directeuren van Sociale Zaken en Financiën. Buiten Hollandia geschiedt de registratie door de plaatselijke hoof den van bestuur. Het is op dit ogenblik nog niet duide lijk hoeveel gezinnen gebruik zullen ma ken van de mogelijkheid op kosten van het gouvernement naar Nederland te ver trekken. Maar het is de bedoeling dat het voorbeeld zal worden gegeven door hoge ambtenaren, zoals residenten, hoofd- den van plaatselijk bestuur, directeuren van diensten en andere leidinggevende ambtenaren. Het gerucht gaat, dat de echtgenoten van gouverneur Platteel en schout-bij-nacht Reeser op korte termijn naar Nederland zullen vertrekken. AFP meldt, dat ook de tweede vice-voor- zitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer Nicolaas Jouwe, zijn vrouw en kinderen naar Nederland zal sturen. Mevrouw Jouwe is een Indo-Europese. HOLLANDIA (AP) Nicolaas Jouwe, Herman Womsiwor en N. Tanggahma zijn gisteravond door de Nieuw-Guinearaad aangewezen naar New York te gaan om de Nederlandse vertegenwoordiging bij de V.N. zo nodig van advies te dienen. De regeringsgemachtigde H. Veldkamp zei dat de Nederlandse regering instemt met het zenden van een vertegenwoordt ging van de Nieuw-Guinearaad maar New York. Het is de bedoeling dat de delegatie via Nederland reist, waar zij eerst zal wor den ingelicht over de aard van haar werk zaamheden in de Verenigde Staten. De de legatie vertrekt vrijdag uit Hollandia. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. De onweer-storing trekt langzaam naar Duitsland weg. Morgen is er nog een kleine kans op buien, maar ook op opklaringen. De wind blijft matig tussen noord en oost. De tem peratuur komt overdag waarschijn lijk niet boven 20 graden. Zeewater 16 a 17 graden. Vooruitzichten: Wat meer zon door de nadering van een hoge- drukgebied, dat nu bij Schotland ligt. De „Zuiderkruis" die vorige week 800 militairen in Hollandia bracht, en daar uit al weer vertrokken was, is vanmorgen opnieuw de haven van Hollandia binnen gelopen om passagiers voor Nederland aan boord te nemen. In enkele uren wer den 200 plaatsen besproken. In Hollandia trachten de mannen zich met een soort van galgenhumor voor te stellen hoe straks het leven zal verlopen als de vrouwen naar Nederland zullen zijn vertrokken. Een van de vragen die daarbij wordt opgeworpen, is wie de dage lijkse maaltijden zal bereiden, aangezien Hollandia weinig gelegenheid biedt tot eten buitenshuis. De reacties van de Papoea's op de jong ste ontwikkelingen zijn nog moeilijk te pei len. In Hollandia doen de laatste dagen geruchten de ronde, dat een aantal Pa poea-leiders thans overweegt om binnen kort, in een motie in de Nieuw-Guinearaad, formeel de uitroeping van een zelfstandig „Papoea Barat" te eisen. Commandant van de strijdkrachten, schout-bij-nacht Reeser, heeft vandaag met nadruk tegengesproken dat er „een uit militaire bron ingegeven advies bestaat tot onmiddellijke evacuatie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea". De schout-bij-nacht deelde mee, dat het totale aantal overgebleven Indonesische parachutisten „met militaire waarde" thans wordt geschat op 150 man. Het groot ste gedeelte van hen bevindt zich in het actiegebied rond Merauke. De heer Reeser deelde mee, dat het aantal Indonesiërs dat de vorige week bij H. Helmondi: Overtollig is slechts degene, die zich zelf daarvoor houdt. De burgers van La Trinité-sur-Mer en Lorient in Bretagne liepen gisteren met zakdoeken voor hun neus en daar had den ze een goede reden voor. Gebelgde vissers hadden uit protest tegen wat zij als abnormaal lage prijzen brand merkten door de invoer van Marok kaanse sardientjes hun hele sardine vangst in de straten gedeponeerd en overgoten met petroleum. Een poosje moesten de voetgangers hun weg zoeken over de glibberige vis. Toen kwam de ge meentelijke reinigingsdienst de rom mel opruimen. Een plaatselijke grapjas zei: „Als het gaat regenen hebben we vissoep." (Télefoto) Sausapor in de Vogelkop aan land is ge gaan, geschat wordt op dertig man. De meesten van hen zijn voormalige arbei ders van de Nederlandsche Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij uit Sorong, die na hun terugkeer in Indonesië in mili taire dienst werden opgenomen. In antwoord op vragen zei de heer Ree ser, dat de documenten die zijn gevonden op Indonesische parachutisten nabij Me rauke „natuurlijk geen volledig operatie plan bevatten voor luchtlandingen in de nabijheid van Hollandia. maar dat uit de dokumenten vakkundig kan worden vastgesteld, wat de plannen zijn". „In de dokumenten werd uiteraard ook geen datum genoemd en ik kan evenmin garanderen, dat het inderdaad zal gebeu ren. Maar de situatie zoals die in ons com muniqué van maandag werd aangegeven geldt nog steeds", aldus de schout-bij nacht. In dat communiqué werd meege deeld, dat volgens de buitgemaakte doku menten, Hollandia een aangewezen doel zou zijn voor Indonesische luchtlandingen. De heer Reeser zei, dat het publiceren der Indonesische voornemens „een preven tieve werking beoogde". (Van onze reportageredacteur) De Staatssecretaris van Defensie de heer M. R. H. Calmeyer vindt dat het Nationaal Thuisfront zich niet mag inlaten met het transport van de stoffelijke over schotten der in Nieuw-Guinea omgekomen militairen. De staatssecretaris heeft de vice-voorzitter van de stichting, de ge pensioneerde generaal-majoor S. Mante, woensdag meegedeeld dat het overbren gen van de stoffelijke resten der gesneu velden zowel in positieve als in negatieve zin staatszaak en staatstaak is en dat het Nationaal Thuisfront zich daar niet mee mag bemoeien. t Dit verklaarde de Prins der Nederlan den in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationale Thuisfront woensdagavond, tijdens een op paleis Soestdijk gehouden persconferentie in antwoord op een door ons gestelde vraag. „Het Thuisfront is al leen voor de levenden", had de staatsse cretaris gezegd. De Prins voegde eraan toe, dat het zijns inziens nu op de weg ligt van het Nederlandse volk door middel van zijn afzonderlijke organisaties waarbij gedacht kan worden aan de politieke par tijen de regering van zijn wensen in dit opzicht te overtuigen. De Prins be sloot: „Dit is echter een politieke zaak waar ik me verder buiten houd". De generaal-majoor Mante zei nog dat het bestuur, dat kennis heeft genomen van en zich beraden heeft over de in ons blad verschenen commentaren en artikelen waarin de repatriëring der stoffelijke overschotten in de aandacht van het Na tionaal Thuisfront werd aanbevolen, dit probleem ongeveer drie weken geleden zelf had aangesneden, maar dat men ge wacht had op het definitieve standpunt van de regering, dat pas twee dagen ge leden bekend werd. Daarna heeft het on derhoud tussen staatssecretaris Calmeyer en de heer Mante plaats gehad, waarbij de bewindsman werd gevraagd of hij vond dat dit een taak voor het thuisfront kon zijn. Als voorzitter van de stichting Thuis front Nieuw-Guinea gaf prins Bern- hard gisteravond op paleis Soestdijk een persconferentie. Van links naar rechts gen.-maj. b. d. S. Mante, vice- voorzitter van het Thuisfront, prins Bernhard, de heer F. F. van Rhijn, oud-directeur van het Niwin, en de heer Heeres. Advertentie ALGIERS (AP) Strijdkrachten van de afvallige Algerijnse vice-premier Ben Bei- la hebben twee steden in Oost-Algerije, Constantine en Böne bezet en driekwart van het gehele land in banden genomen. Premier Ben Khedda van de centrale re gering heeft in Algiers een dramatische oproep gedaan voor eenheid in het land. Hij beschuldigde het Franse leger ervan een aanval in de zin te hebben en waar schuwde voor het gevaar van een burger oorlog Konvooien Franse troepen trokken gisteren de stad uit. Over hun bestem ming tast men in het duister. De premier is alleen in de hoofdstad. Le den van zijn regering hebben zich of bij de dissidenten gevoegd of zij zijn naar het Kabylen gebergte vertrokken om zich daar te verschansen tegen Ben Bella. In Tizi Ouzou de hoofdstad van Kabylië dat een sterke verzetstraditie heeft, hebben Bel- kacem Krim en Mohammed Boudiaf, mi nisters van de centrale regering de be volking en het leger opgeroepen zich te verzetten tegen, wat zij noemden 'n staats greep van Ben Bella. Zij zwoeren de strijdkrachten van Ben Bella te bestrijden „tot de laatste drop pel bloed". Krim en Boudiaf deden een beroep op de bevolking „in elke stad en elk dorp zich te mobiliseren en organi seren om een gemeenschappelijk front te vormen" Boudiaf deed een beroep op de voor malige Algerijnse gueurilla's contact te maken met „Willaja drie" en het verzet tegen Ben Bella te organiseren". Hij voeg de er echter aan toe: „Wij zijn niet van plan een burgeroorlog te beginnen" Er zijn ook berichten dat Ben Bella van plan is het politieke bureau van de FLN van Tlemcen naar Algiers over te plaatsen. Boudiaf zei dat bij de bezetting van Constantine „vele doden en gewonden ge vallen zijn". Drie bataljons uit „Willaja" (zone) drie" zijn naar het Franse persbureau bericht in opmars in de richting van Constantine. Enkele strijdkrachten uit „Willaja twee" eveneens voorstanders van Ben Khedda, zouden zich in Constantine handhaven. Mi litairen die trouw zijn aan de regering van Ben Khedda hebben machinegeweer stellingen betrokken rond Algiers. PARIJS (AP) Frankrijk heeft de nieu we Algerijnse staat gewaarschuwd, dat „krachtige maatregelen" zullen worden ge nomen om de veiligheid van Fransen en hun bezittingen in Algerije te verzekeren. De minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe heeft niet gezegd wat de regering zou doen maar er zijn nog ongeveer 400.000 Franse militairen in Algerije aan wie kan worden opgedragen de Franse belangen te beschermen. Advertentie U d BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439" LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 'Advertentie De hele voorraad prima heren- en jongens winterjassen wordt thans (t/m zaterd. 28 juli) met 20 korting OPGERUIMD Profiteer (nü nog) van de vele SCHRAP-prijzen, het loopt storm 1 Plastic herenregenjassen, alle naden gelast, in etui, slechts f 1.75 Partij herenkolberts, van f 49.50 en f 52.50, NU uitzoeken voor -ƒ25.-! Partij pantalons van f 29.50 - f 32.50 - f 49.75, NU uitzoeken voor 20.- Leuke Italiaanse vakantie strohoeden NU 1.-1 Herenpetten en alpino's NU f 1.- 1 Enz. enz. PARIJS (Reuter) De permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorgani satie in Parijs heeft zich woensdag met algemene stemmen akkoord verklaard met de benoeming van de Amerikaanse generaal Lyman L. Lemnitzer tot opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De raad kwam woensdag middag bijeen nadat de Franse regering als laatste regering van de vijftien NAVO- landen met de benoeming had ingestemd. Toen de raad bijeen gekomen was, be sloot hij eerst president Kennedy uit te nodigen een kandidaat voor het opperbe vel aan te wijzen. De vergadering werd daarop geschorst in afwachting van Ken nedy's antwoord. De raad zette de ver gadering voort toen een boodschap van de president was ontvangen waarin generaal Lemnitzer formeel werd aangewezen Daarop volgde de stemming. Lemnitzer zal het opperbevel op 1 no vember overnemen van generaal Norstad. (zie ook pagina 13). wint de wedstrijd om de Laagste Prijzen (èn de gróótste voorraad) TT IZ'inoxt* Ktoosterstr Kloosterstraat 33— 35i Beverwijk Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1