Departement maakt einde aan gereduceerd luchtposttarief Soebandrio vertrekt morgen uit de V.S. naar Djakarta HET WEER Katwijker in IJmuiden door de bliksem gedood V 1 Europees topoverleg in september zou doorgaan rrrrrr.rrr.rrerr 1 BOOT- GLORIEUZE HEROPENING Kranten naar N.-Guinea duurder Twee ministers van Ben Khedda in Parijs Kennedy zou hem gevraagd hebben zijn zware eisen te matigen Noodweer veroorzaakte overal in het land overstromingen en stagneerde de treinenloop meubelen Vliegramp boven Winterswijk voorkomen Bonn neemt van Spaaks voorstellen ,met veel belangstelling kennis5 KINDERKLEDING 47e JAARGANG NUMMER 222 VRIJDAG 27 JULI 1962 „Post in Biak kan stroom niet verwerken Dertig doden before you SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Opklaringen Aan het strand In de krant van heden: iPÉÉgj? - t - VOOR IETS LEKKERS EN GOED EN TOCH N'ET DUUR VAN BREUKELEN BOOT weekend-cakes HAZENBERG Het woord is aan MORGENOCHTEND 9.00 UUR Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1- ,-,1 f 4* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I f T 1 lil ff f 't f 3 I I I BI lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. I, XX III I. J I V A V I V.. X XX X \j4 XXX franc0 Post f 8>15- Losse nummers 12 Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. èn alle afd. Telef. 15295^ DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van derMije Tijdens hun bezoek aan Willemstad hebben de prinsessen Irene en Mar griet een bezoek gebracht aan de Marinekazerne aldaar. (Van onze reportageredacteur) Het ministerie van Defensie heeft een maatregel genomen die de nieuwsvoorzie ning van de in Nieuw-Guinea gedetacheer de militairen ernstig zal belemmeren. Het zal voortaan namelijk niet langer mogelijk zjjn dat familieleden, Thuisfronten of an dere relaties dagbladen per luchtpost te gen gereduceerd tarief naar militairen in Nieuw-Guinea kunnen zenden. Voortaan zal het gereduceerd luchtposttarief elf gulden per kwartaal uitsluitend gelden voor die militairen die zich in Nieuw-Gui nea op een dagblad hebben geabonneerd of zullen abonneren. Het departement rechtvaardigt deze maatregel door erop te wijzen, dat er een vervoers- en distributieprobleem is ont staan nu er van deze regeling zo'n druk ge bruik wordt gemaakt. De stroom van kran- PARIJS (Reuter/AFP) Twee leden van de voorlopige Algerijnse regering, Saad Dalhab, minister van Buitenlandse Zaken, en Hocin Ait Achmed, minister van Staat, zijn uit Algiers in Parijs aangekomen. Er is niets bekend over het doel van hun on verwachte bezoek. Ait Achmed, een tegen stander van vice-premier Ben Bella, werd vorige week benoemd tot lid van het po litieke bureau der Ben Bellisten. Dahlab nam eerder deze week ontslag als minis ter van Buitenlandse Zaken der voorlo pige regering. De Ben Bella-gezinde minister Rabah Bitat is uit Constantine in Algiers aange komen. Men verwacht dat Ben Bella's naaste medewerker, Ben Khider, er van daag aankomt. Deze laatste heeft verklaard dat het politieke bureau in het begin van de volgende week in Algiers zal zijn en dat de „crisis voor ons bijna is opge lost". De raad van Willaja vier (Algiers) heeft in een verklaring elke toevlucht tot ge weld veroordeeld en gepleit voor open lijke en vrije discussie tussen de Algerijn se leiders die tegenover elkaar staan. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de vice-premiers Belkacem Krim en Mohammed Boediaf, tegenstanders van Ben Bella, heeft verklaard, dat de gevech ten die woensdag in Constantine zijn ge leverd tussen aanhangers van de Algerijn se voorlopige regering en die van de be weging van Ben Bella, ongeveer dertig mensen het leven hebben gekost, terwijl enkele tientallen personen werden gewond. In een namens Belkacem Krim, Boediaf en vele verantwoordelijke nationalisten uit gegeven communiqué wordt de bevolking van Algerije opgewekt in de straten te demonstreren als eerbetoon v.oor de slacht offers van Constantine. De Ben Bellist Rabah Bitat heeft tegen gesproken, dat zich in Constantine bloedi ge botsingen zouden hebben voorgedaan. Een woordvoerder van vice-premier Ben Bella, Ahmed Boemendjel, heeft verklaard dat aan de drie militaire districten die aan de kant van Ben Bella staan opdracht is gegeven geen acties te ondernemen tegen andere districten. Hij kondigde voorts aan, dat Mohammed Khider, de rechterhand van Ben Bella, spoedig met een „zeer be langrijke en ingewikkelde opdracht" naar Algiers zou gaan. Op een vraag of er vooruitgang in de besprekingen kon worden geconstateerd, reageerde hij ontkennend. Hij zei dat er geen begrip bleek te bestaan voor eikaars gezichtspunten. Bunker achtte dit stadium blijkbaar zo kritiek, dat hij een onderhoud van vijf kwartier had mr. Van Roijen en Soebandrio. Woensdag had men het gevoel dat er wat meer klaarheid in de kwestie was geko men. Donderdag stelde Soebandrio echter wel bijzonder zware eisen. Niet alleen Advertentie O J BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Morgen droog weer met op klaringen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Door de nadering van een hoge- drukgebied over de Noordzee zal het morgen droog weer zijn met opkla ringen. De wind, eerst uit noorde lijke, later uit uiteenlopende richtin gen, zal tot zwak afnemen. Tempera tuur overdag 18 tot 20 graden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: Tijdens hel weekeinde vrij goed strandweer. (De regenval langs de kust bedroeg gisteren: Zandvoort 36 mm., Noord- wijk 22, Callantsoog 40, Texel 43, Scheveningen 38 en Renesse 56 mm.) (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het overleg tussen Nederland en Indonesië kwam donder dag zeer na toe aan een mislukking. Dat feit verklaart de bijna koortsachtige diplomatieke bedrijvigheid van deze dag: 's ochtends ontving de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, bezoek van dr. Van Roijen. s Middags confereerden dr. Van Roijen. Soebandrio en Bunker. Tegen de avond ontvingen president Kennedy en minister Rusk de Indonesische minister Soe bandrio. Zaterdag vertrekt Soebandrio naar Djakarta. Van Amerikaanse zijde werd vernomen dat het vooroverleg nog niet mislukt was, doch op het punt stond te mislukken. Ik vroeg Soebandrio's oordeel daarover toen hij uit Ken nedy's kamer kwam. „Voor zover mij bekend is dit niet juist", was zijn antwoord. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 Kerkelijk Leven6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Topsy 15 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's wilde hij de overdrachtsperiode drastisch bekorten maar hij wenste ook herziening van vrijwel alle andere belangrijke aspec ten van het plan-Bunker. Eigenlijk kwam zijn standpunt hierop neer: „Ga hier nu maar snel mee akkoord, anders vertrek ik en dan is geen vreedzame oplossing mogelijk". Donderdag had dr. Van Roijen minis ter Rusk ervan op de hoogte gesteld dat de Indonesische eisen thans veel verder gingen dan het plan-Bunker. De Neder landse ambassadeur kon op tweeërlei ef fect van zijn bezoek hopen: het zou hem zeer van pas komen indien Rusk een ze kere pressie op de Indonesiërs zou uit oefenen teneinde hen te matigen, maar ook kan hij Rusk hebben opgezocht tenein de een eventuele nieuwe druk van Ameri ka op Nederland vóór te zijn. Amerika acht een oorlog om Nieuw-Guinea zeer bedenkelijk en zou in de verleiding kunnen komen Nederland tot nieuwe concessies te manen. Toen dr. Van Roijen Rusk ver liet werd hem gevraagd of Nederland ak koord ging met een overdracht voor 1963. Hij antwoordde: „Wij houden vast aan het plan-Bunker". Van zes uur tot half zeven is Soeban drio tenslotte op het Witte Huis geweest. Men mag aannemen, dat de president en minister Rusk hem daar nog eens op het hart gedrukt hebben het niet op oorlog aan te laten komen. Vandaag heeft Soebandrio in New York Oe Thant bezocht. Zaterdag reist hij dan door zijn land. Malik en Soedjarwo blij ven nog, maar de Indonesiërs tonen zich dermate teleurgesteld omdat zij op punten die zij essentieel achten, hun zin niet ge kregen hebben, dat men zich moeilijk kan voorstellen dat president Soekarno zich voldaan zal tonen over wat Soebandrio be reikt heeft. Indien er verder niets veran dert, zou het vertrek van Soebandrio daarom voorlopig wel eens het einde kun nen betekenen van dit zo moeizaam aan de gang gekomen overleg. En de kans op vgchten wordt groter naarmate de kans op praten vermindert ten wordt op achthonderd stuks geschat en in Biak is men niet bij machte al die exem plaren snel genoeg naar de in de verschil lende delen van Nieuw-Guinea verblijven de militairen te vervoeren. In de mededeling van het departement wordt niet gezegd dat ook financiële over wegingen tot deze maatregel hebben ge leid, maar er wordt wel uitdrukkelijk ver meld dat het rijk honderdvijftig gulden per jaar dus nog geen veertig gulden per kwartaal op elk abonnement toe legt. In het middaguur konden wij nog de voorzitter van het Katholiek Nationaal Thuisfront, mr. Homulle uit Den Haag, bereiken, die ons verklaarde dat er over deze kwestie geen overleg met de Thuis fronten is geweest. De Prins heeft wel het bestuur van de stichting Nationaal Thuis front van het besluit informeel op de hoogte gesteld tijdens de woensdagavond op Soestdijk gehouden bestuursvergade ring van het front. De Prins heeft er ech ter op de daarop aansluitende persconfe rentie niet van gerept. Mr. Homulle noemde het departementale besluit in hoge mate ontactisch en feitelijk in tegenstelling en tegenspraak tot de door het Nationaal Thuisfront ontwikkelde acti viteit. Het hevige onweer dat gistermiddag met zeer zware regenval over grote delen van ons land trok, heeft één slachtoffer geëist. In IJmuiden werd de 72-jarige heer A. de Vreugd uit Katwijk aan Zee, die bij de Vissershaven naar het uitvaren van enige loggers stond te kijken, door de bliksem getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Door blikseminslag werden in Westkapelle drie paarden in een weide gedood. De hevige regenval veroorzaakte in verscheidene plaatsen overstromingen. In Blaricum brandde een rusthuis af na door het hemelvuur getroffen te zijn. Op vele spoorweg trajecten ontstond grote vertraging doordat de bliksem op de bovenleiding was ingeslagen. In Hilversum kon men gistermiddag spreken van een tropische regenval. De stad was binnen tien minuten totaal overstroomd, behalve de hoger gelegen buitenwijken. Deze foto is genomen op de Groest, de verkeersader door het hart van de radiostad. Op sommige plaat sen reden fietsers tot aan het middel in het water. De Beatrixtunnel, de ver binding tussen beide delen van de stad onder de spoorbaan door stond tot het plafond blank.. Het verkeer liep vol komen in de war. Vele auto's waren in het water vastgelopen en stonden soms dwars over de weg. Om vier uur werd de brandweer van Blaricum gealarmeerd voor brand in een woning aan de Meentweg. Daar was de bliksem in het rieten dak geslagen. Direct daarop volgde een melding van brand in het rusthuis „Zonhoeve" aan de Holle- weg. De brandweer die reeds veel mate riaal had ingezet voor het blussen van eerstgenoemde brand, verzocht assisten tie van de brandweerkorpsen van Laren en Huizen. Toen het blussingswerk aan de Meentweg was voltooid daar verbrand de slechts een deel van het rieten dak ging de brandweer naar het rusthuis, waar de korpsen van de naburige gemeenten reeds met het blussingswerk waren begon nen. De villa brandde als een fakkel. De patiënten waren reeds ondergebracht bij omwonenden. Het meubilair ging verlo ren. In Rotterdam veroorzaakte de zware regenval groot ongerief. Honderden kel ders liepen vol. Lekkages kwamen zelfs in het stadhuis voor, waardoor de hal vóór de trouwzalen blank stond. Op de Schie- damse Vest zakte een zware vrachtwagen door het onderminde plaveisel. Ook bij de metro-werkzaamheden veroorzaakte het water veel ongerief. Een 62-jarige Rot terdammer kreeg de schrik van zijn leven Toen hij zijn deur uitstapte zonk de straat onder hem weg. Alleen zijn schouders en hoofd staken nog boven het plaveisel uit De zware regenval heeft ook in Blari cum vrij veel overlast veroorzaakt. Op de Brink stond op een gegeven ogenblik zo veel water, dat de zwanen de vijver uit- zwommen en een tochtje over de Brink gingen maken. Windhoos In Nieuw-Amsterdam ging het onweer gepaard met een windhoos. Het platte dak van een huis werd opgelicht en viel daarna weer op de woning. Van een grote opslagschuur naast het huis werd de voor gevel ingedrukt. Een kap van een hooimijt werd naar de overkant van een kanaal geslingerd. In vele delen van het land werd aan landbouwgewassen Schade aangericht. Op talrijke kampeerterreinen liepen de ten ten onder en zochten de kampeerders een goed heenkomen. (AFP) Ook Noord-, Midden- en Oost- Frankrijk zijn donderdag door onweders getroffen. Verscheidene personen zijn door de bliksem getroffen. Door brand, ontstaan door blikseminslag, is op enkele plaatsen grote schade aangericht. Advertentie Banketbakkersallerhande, prima gesorteerd en toch slechts ƒ1— per 250 gram Onze bekende grote bitterkoeken, p. st. 17 ct. Gevulde koeken, 100amandelspijs, p. st. 22 ct. Roomboterrondjes, p. st. 18 ct. enz. enz. IE KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 5362 Advertentie sedert 1849 gierstraat 52 - 54 - 56 haariem tel. 12047 Advertentie Verrukkelijk opgemaakte in verschillende smaken I 3.per stuk Flanor Er is veel beschaving voor nodig, om het eenvoudigste te begrijpen. Gezagvoerder James Magenis van de Boeing 707. Door een zeer snelle reactie heeft de gezagvoerder van een Amerikaans passa giersvliegtuig, dat van Düsseldorf op weg was naar Schiphol, boven Winterswijk een botsing met een klein vliegtuigje van de Nederlandse luchtmacht weten te voorko- De gezagvoerder, de 53-jarige James Ma genis uit New York, had van de verkeers toren op Schiphol toestemming gekregen van 5.000 naar 4.000 voet te dalen en was daar boven Winterswijk mee bezig, toen hij plotseling recht voor zich de kleine een- motorige Beaver op zich af zag komen. Als in een reflex trok hij de Boeing scherp omhoog en moest daarna nog scherper zijn koers weer horizontaal maken tenein de het toestel in zijn macht te houden. Daardoor werden echter de passagiers om hoog geslingerd waarna zij in en op hun stoelen terugvielen, waardoor vrijwel al len letsel opliepen. Bij aankomst op Schiphol bleek, dat de verwondingen van de meeste passagiers niet van ernstige aard waren. Een achttal passagiers moest in een zie kenhuis worden opgenomen van wie vier ter observatie. (Men zie verder pagina 2) tt (Van onze correspondent) BONN Het lijkt wel zeker, dat na de langdurige besprekingen gisteren tussen de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak en de Westduit- se bondsregering niets meer in de weg staat aan het bijeenroepen van een top conferentie in september in Rome van de Europese Economische Gemeenschap. Spaak sprak gisteren onder vier ogen met bondskanselier Adenauer, daarna met zijn collega Schroder en met enige deskundi gen van het Auswartige Amt, daarna nog maals met Adenauer. Bij deze besprekingen legde Spaak zijn nieuwe voorstellen op tafel vdor de vor ming van een Europese politieke unie. De ze voorstellen hebben vooral betrekking op grotere bevoegdheid van de te benoemen permanente commissie der politieke unie. Spaak bepleitte, dat deze commissie bin dende besluiten zal kunnen nemen volgens een door hem uitgewerkte procedure. Officieel werd in Bonn bekend gemaakt, dat de bondsregering met veel belangstel ling kennis heeft genomen van Spaaks denkbeelden. Men liet zich er echter niet over uit of men met deze denkbeelden in stemde. Spaak zou de Westduitse regering wel tegemoet gekomen zijn door te zeggen, dat hij, in tegenstelling tot vroeger, nu wel bereid is mee te werken aan de vor ming van een politieke unie, nog voor dat Groot-Brittannië tot de EEG zal zijn toe getreden. Londen zou volledig op de hoog te gesteld en geraadpleegd moeten wor den bij de uitwerking van het unieverdrag. Nog in april stelden België en Nederland zich op het standpunt, dat geen verdrag voor een politieke unie ondertekend zou mogen worden, zonder Britse deelneming. Veel nadruk werd in Bonn gelegd op de vriendschappelijke sfeer van de bespre kingen. Van Westduitse zijde liet men doorschemeren dat Spaak zeer verheugd was geweest te merken, dat Adenauer en zijn kabinet in geen enkel opzicht uitbrei ding van de EEG willen tegenhouden. De Belgische minister was het tenslotte met zijn Westduitse gesprekspartners eens, dat de politieke samenwerking met een federatieve structuur zou moeten be- ginnen. De Westduitsers geloven, dat. de rest zich dan verder vanzelf zal ontwikke len. Spaak zei echter voorstander te zijn van schriftelijke garanties, dat de unie niet in dit federatieve begin zal blijven ste ken. BRUSSEL (AFP) Spaak heeft bij zijn terugkeer in Brussel gezegd dat er in de naaste toekomst nog veel overleg gepleegd zal moeten worden. Hij zei niet te kunnen zeggen of dit overleg tot een topconferentie zal leiden. Dat hangt af van de uitslag van de onderhandelingen met de Britse regering over toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG, aldus de Bel gische minister. Advertentie van uw specialist in de betere voor baby, kleuter.... en aanstaande moeder Grote Houtstraat 116 Haarlem

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1