ft m Schoenen uit - ROXY aan! Vierdaagse '62 Teleurstellend debat in het Britse Lagerhuis WERELDNIEUWS GROEN Co Dr. Soblen mag niet in Engeland blijven Postzegels voor Vrijheid- van-Honger-campagne Motie van wantrouwen verworpen Washington zou laatste kernproef niet herhalen Oostduits protest tegen aanslagen op de muur EEG-personeel overwerkt Geen Franse preken meer in Antwerpse kerk Modelwerken voordelig voor Westduitse PTT Westelijk beraad over de Kongolese kwestie ^Praatótoel Op de 2 VRIJDAG 27 JULI 1962 3 Israëlische regering in beraad over haar houding CENTR. VERWARMING DUIKER OUEBRANDERS Dader van drie aanslagen een Oostduitse agent? Onderzoek naar gevolgen van luchtvervuiling Joodse studente in Buenos Aires weer gemolesteerd Pravda weigert Canadese advertentie Amerikaanse ambassadeur uit Peru naar Washington Amerikanen ontdekken het virus van rode hond Sporry Tot 5 augustus 10% KORTING COSTUUMS LONDEN (AP) In hoogste instantie is het verzoek van dr. Robert Soblen ver worpen om in Groot-Brittannië in vrijheid gesteld te worden. De Britse procureur- generaal, Sir John Hobson, verwierp het betoog van Soblen dat de Britse regering in gebreke was gebleven hem bij zijn aan komst op 1 juli te laten weten dat hij niet kon worden toegelaten. Sir John zei dat Soblen pas op 3 juli zover van de verwondingen hersteld was die hij zichzelf had toegebracht, dat hem deze kennisge ving gedaan kon worden. De afwijzing betekent niet automatisch deportatie naar de Verenigde Staten. So- blens advocaat kan een verzoek richten aan het Hogerhuis. Als dat mislukt kan hij een verzoek richten aan de minister van Binnenlandse Zaken om politiek asiel. Als dat ook mislukt staat het nog niet vast dat Soblen gedwongen kan worden naar de Verenigde Staten te gaan. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al waarmee Soblen reisde heeft er in toegestemd Soblen uit het land te halen maar niet gezegd waarheen zij hem zal brengen. JERUZALEM (AP) Het voltallige Is raëlische kabinet zal zondag nogmaals de beslissing bekijken van de regering Soblen niet in Israel toe te laten als immigrant. Het Israëlische ministerie van Binnen landse Zaken had eerder verklaard het verzoek van Soblen om de status van im migrant verworpen te hebben. De beslis sing zou genomen zijn met unanieme goedkeuring van het kabinet. Het Israëlische ministerie van Binnen landse Zaken heeft het immigratieverzoek van dr. Soblen van de hand gewezen. Ver wacht wordt dat zijn advocaat de kwestie nu aan het Israëlische Hoge Gerechtshof zal voorleggen. ROME (AP) De Voedsel- en Land bouworganisatie van de UNO (FAO) heeft de aangesloten regeringen verzocht, spe ciale postzegels uit te geven ter gelegenheid van de „Vrijheid-van-honger-campagne" van de organisatie. De FAO deelt mede, dat reeds 48 landen hebben toegezegd, dit te zullen doen. Advertentie W" - -.jr (Van onze correspondent) LONDEN Dat de Britse regering ze gevierend uit het Lagerhuis-debat over Labours motie van wantrouwen tevoor schijn zou komen stond van te voren vast, aangezien de conservatieven over een meerderheid van ongeveer honderd zetels beschikken. De motie werd dan ook met 351 tegen 253 stemmen verworpen. De mi nisters Duncan Sandys en Godber waren uit respectievelijk Brussel en Genève, naar Londen teruggevlogen om aan de stemming deel te nemen. Een conserva tief lid kwam er zelfs voor uit de Ver enigde Staten terug. Het is geen groot debat geworden. De verwachtingen in dit opzicht bleken te hoog gespannen te zijn. Het was eerder vlak en rammelend. Selwyn Lloyd, de afgedankte kanselier van de schatkist, werd door vriend en vijand hooggehouden als de man die on schuldig naar het schavot werd gevoerd. Macmillan prees hem zelfs uitbundig en Maudling, de nieuwe kanselier verkondig de letterlijk dezelfde theorieën als de thans werkloze Lloyd. Maudling gaf een optimis tische opsomming van de economische ont wikkeling. Na elk feit, dat hij aanhaalde om zijn optimisme te staven, brulde de oppositie in koor en onder grote vreugde, wijzende op de nu glunderende Lloyd: „Why sack him?" (waarom is hij ont slagen?). Macmillan gaf zich echter niet bloot. Al leen zei hij dat nu de onmiddellijke econo mische crisis door Lloyds maatregelen van juli 1961 is bedwongen, hij voor de nieu we economische fase, die Groot-Brittan- nië ingaat, een andere roerganger gewenst achtte. Maudling zei echter dat hij er nog niet aan denkt de economie op speciale wijze aan te moedigen. Dat zal hij pas doen, Advertentie BLOEMENDAAL - TELEFOON 54855 HONOLOELOE (AP) Volgens een radio-uitzending van Johnston Island zijn de Amerikaanse Commissie voor kern energie en functionarissen van het departe ment van Defensie voornemens te Wash ington te spreken over de vraag of ver dere kernproeven op groote hoogte boven de Stille Oceaan genomen moeten worden. Officieus zou besloten zijn alles in ge reedheid te brengen voor een nieuwe proef. Het definitieve besluit wacht echter op de uitslag van de conferentie op het Pen tagon. De radio verklaarde, dat mini maal vier tot zes weken nodig zouden zijn om de lanceerplaats te herstellen, nadat daarop woensdag een Thor-raket met kernlading vernietigd moest worden. Dat wijst op grote schade ten gevolge van de mislukte lancering. Gewoonlijk zijn tien tot veertien dagen nodig voor een volgende proef. als de verwachte opleving op de binnen landse markt mocht uitblijven. Macmillans enige nieuwe maatregel Is de oprichting van een nationale commissie voor de in komens, een adviesorgaan, dat in details en over de industrieën afzonderlijk rap porten zou uitbrengen over bepaalde loon- en salarissituaties. Hierdoor hoopt Macmillan, dat beter con tact tot stand zal worden gebracht met de publieke opinie en vooral ook, dat per sonen, zoals verpleegsters en andere eco nomisch in de knel geraakte lagere mid dengroepen. beter aan hun trekken zullen komen dan tot dusver. Ook hoopt Mac millan iets voor de consumenten te doen die tegen bepaalde misstanden moeten worden beschermd. Maar geestdrift kon de premier ook in eigen kring, niet verwekken. Al juichte men hem, na de bekendmaking van de uitslag van de stemming, plichtmatig toe. Labour en de vakbeweging staan scep tisch tegenover Macmillans nieuwe orgaan dat overigens een vijftien jaar oud Conser vatief plan is, omdat volgens de socia listen een dergelijk overleg, zonder dwin gende regeringsbevoegdheden en werkelij ke planning, een slag in de lucht is. Bovendien eisten zij dat, indien de re gering lonen en salarissen in overeenstem ming wil brengen met de economische toestand, winsten en dividenden eveneens in het overleg zullen moeten worden be trokken en aan banden moeten worden ge legd. Oppositieleider Gaitskell, die het debat op nogal luchthartige wijze opende, en pre mier Macmillan, die weinig of niets meer toe te voegen had aan al hetgeen er in de afgelopen dagen over deze politieke crisis is gezegd, stelden beiden teleur. Gaitskells motie die om nieuwe verkiezingen vroeg, was een leeg gebaar. Macmillan zei dat de regering nog veel heeft te doen voor er van verkiezingen sprake kan zijn. Uit het debat bleek opnieuw waar de schoen wringt. De oude recepten voor de economische kwalen en zekere slagzinnen helpen niet meer. Maar zolang de scher pe politieke tegenstellingen als gevolg van het twee-partijenstelsel voortduren, blijkt het bijna onmogelijk redelijke oplossingen te vinden. De socialisten staan nog steeds op het standpunt van centrale planning de Conservatieven streven naar een losser soepeler systeem, dat beter bij de wer kelijkheid past. Labours grote klacht is echter dat er van een coherente, economi sche en sociale politiek pas sprake zal kunnen zijn, indien de maatschappelijke ongelijkheid, welke als gevolg van tal van factoren vaak zo schrijnend is, ver dwijnt. Maudling, de nieuwe kanselier van de schatkist, die het allerlaatste woord in dit debat had, was de enige van de regerings sprekers, die de nadruk legde op het be lang van toetreding tot de E.E.G. Het zal nieuwt concurrentie betekenen, maar ook grote insen bieden. Tegelijkertijd gaf MaudJi.ig echter te kennen dat het geen ramp zou zijn indien het plan mocht afspringen. De hele wereld ligt in dat ge val nog voor ons open, zei hij veelbeteke nend Maar of wij ons bij de E.E.G. aan sluiten of niet, in elk geval zullen we ge dwongen worden ons aan nieuwe omstan digheden aan te passen. Wat er ook ge beurt, de wereld zal voor Groot-Brittan nië niet meer dezelfde zijn. Hij betoogde dat er voor de vrije maatschappij in eco nomisch opzicht slechts een enkele dis cipline mag gelden, niet de oude discipline van deflatie en werkloosheid, niet de dis cipline van regeringsdictaten, maar de zelfdiscipline van een volwassen democra tie. BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de westelijke mogendheden geprotes teerd naar aanleiding van twee ontploffin gen, die gisteren grote gaten hebben ge slagen in de Berlijnse muur. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zijn de ex plosies het werk van een organisatie en niet van een persoon, zoals de Westduitse politie heeft gezegd. Drie Amerikaanse of ficieren hebben de muur geïnspecteerd vlak voor en vlak na de ontploffingen ter plaatse, aldus A.D.N. (DPA) Van Westberlijnse zijde is be kend gemaakt, dat de man die door de aanslag op de muur werd gewond, niet al leen deze bom heeft geplaatst, doch bo vendien een agent is van de Oostduitse inlichtingendienst. De verdachte, een twintigjarige machi nebankwerker uit West-Berlijn beweert na een recent bezoek aan Oost-Berlijn, met een geldige pas, bij zijn terugkeer naar het westelijke stadsdeel door de Oostber- lijnse politie te zijn aangehouden en ge dwongen te zijn als agent voor de in lichtingendienst op te treden. De man heeft wel bekend de dader te zijn van de aan slag, die in de nacht van zaterdag op zondag op de muur bij de Potsdamer Platz werd gepleegd. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se dienst voor de Volksgezondheid heeft plannen voor een grote wetenschappelijke studie over de gevolgen van roken en luchtverontreiniging aangekondigd. Een commissie van twaalf geleerden zal be noemd worden voor deze studie, die me dio september zal beginnen. In de eerste fase zal de studie beperkt worden tot het omschrijven van de aard en de grootte van deze gevaren voor de gezondheid, in de tweede fase zullen aanbevelingen voor maatregelen opgesteld worden. Kanker-, hart- en borstspecialisten zul len aan de studie deel nemen, tezamen met wetenschappelijke en technologische deskundigen op het gebied van tabak, le vens- en geneesmiddelen. BUENOS AIRES (AP) De Joodse stu dente die de vorige maand bij de politie aangifte heeft gedaan dat zij door een groep mannen was ontvoerd en dat dezen na haar ontee te hebben een haken kruis op haar borst hadden gebrand, waar na zij haar bewusteloos lieten liggen, heeft nu aangifte van beroving gedaan. Zij deel de de politie mede, dat zij met haar moe der wandelde toen vlakbij een auto stopte Een der inzittenden stapte uit, schopte haar en beroofde haar van haar portefeuille. WINNIPEG (Reuter) Het Russische partij orgaan de Pravda heeft een adver tentie, die het Canadese blad „Free Press" in dit Moskouse dagblad wilde plaatsen geweigerd. De advertentie bevatte een ant woord op een toespraak die premier Kroesjtsjev op het Vredescongres in Moskou heeft gehouden. De rede van Kroesjtsjev was door Russische ambassade in Ottawa in een aantal Canadese bla den als advertentie geplaatst. De Pravda wijst het aanbod van de hand met de verklaring dat zij nimmer advertenties plaatst. BRUSSEL (ANP) De klacht, die de financiële commissarissen van de Europe se Gemeenschap onlangs.hebben geuit over de vele overuren van het EEG-personeel, is van medische zijde bevestigd. De arts, die de EEG-commissie in dienst heeft voor de gezondheidscontrole van haar personeel, heeft een zo uitzonderlijk slech te gezondheidstoestand bij vele Europese ambtenaren vastgesteld, dat hij zich ver plicht heeft gevoeld er ongevraagd een rapport over uit te brengen. Hij wijt het verhoudingsgewijs grote aantal personeelsleden met een slechte ge zondheid aan de druk van het werk en de lange werktijden, die onder meer het ge volg zijn van het vele werk dat verzet moet worden wegens de onderhandelingen over de toetreding van Groot-Brittanië en andere landen en de uitwerking en toe passing van het gemeenschappelijke land bouwbeleid. BRUSSEL (ANP) De bisschop van Antwerpen, mgr. Daems, heeft, naar het Vlaamse blad „De Standaard" meldt, be sloten dat er geen Franse preken meer zullen worden gehouden tijdens de zon dagsmissen in de Heilige-Geestkerk te Antwerpen. Het verbod is uitgevaardigd in afwachting van een regeling die beide partijen in dit taaigeschil kan bevredigen. Tegen deze Franse preken in het hart van het Vlaamse land is in de afgelopen maanden vrijwel elke zondag geprostes- teerd. Zogenaamde „Heilige-Geeststrijders" probeerden de diensten door hoesten en kuchten te verstoren. Voor de kerk is het herhaaldelijk tot vechtpartijen gekomen LIMA (AP) De Amerikaanse ambas sadeur James Loeb is naar Washington vertrokken om verslag uit te brengen over de militaire staatsgreep. In Caracas heeft het Venezolaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken meege deeld dat acht van de voorgeschreven elf landen nu gevraagd hebben om een con ferentie van de ministers van Buitenland se Zaken van het Amerikaanse halfrond om tegen de staatsgreep in Peru te pro testeren. De landen zijn Ecuador, El Sal vador, Venezuela, Colombia, Costa Rica, Honduras, Panama en de Dominicaanse republiek. Verder zou Guatemala het voor stel ernstig bestuderen. Een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat Brazilië tegen deze conferentie is omdat dit zou lijken op interventie in binnenlandse aangelegenheden van Pe ru. FRANKFORT (DPA) Een actie waar mee de Westduitse postbeambten van 2 tot 4 juli protesteerden tegen de afwijzing van hogere salarissen is een voordelige zaak voor de Westduitse posterijen gewor den. Doordat het personeel pijnlijk nauw keurig volgens dienstvoorschriften werkte kwam er meer geld binnen dan normaal. Op één postkantoor alleen al stegen de inkomsten door strafport, die anders hoog stens vijftien mark per dag bedragen tot onderd markt. Doordat het drukwerk zorg vuldig gecontroleerd was vloeiden in een ander geval 7.800 mark meer in de kas van de posterijen, omdat in plaats van het lagere tarief voor drukwerk, dat voor brieven moest worden betaald. LONDEN (Reuter) De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en België werken aan een ontwerp voor een oplos sing van het Kongolese probleem, zo ver luidt in Londen. Deze landen hopen bin nen enkele dagen een voorstel bij het UNO secretariaat in te dienen. Het overleg wordt gepleegd te* Washington op ambas sadeursniveau. De vier landen zijn het erover eens dat Kongo op het gebied van het staatsrecht en Katanga op het gebied van de finan ciën concessies moeten doen. WASHINGTON (AP) —De Amerikaan se dienst voor de Volksgezondheid heeft het virus gevonden, dat rode hond ver oorzaakt. Deze ziekte leidt tot ernstige be- schadingen aan ongeboren kinderen, wan neer de moeder er in het begin van haar zwangerschap door getroffen wordt. Het virus is geïsoleerd door dr. John L. Se- tionale Instituut voor Neurologische Ziek ten en Blindheid. Een studie van het vi rus heeft aangetoond, dat het resistent is voor een aantal antibiotica. Gehoopt wordt, dat de ontdekking van het virus zal leiden tot een immunisatieprogramma, Ringbaarden Wat denkt u van de huidige ringbaard, waarde lezer of lezeres? Bent u er voor oj bent u er tegen? Houdt u er van, vindt v hem mooi, geestig, een bewijs van een apart soort beschaving en een zekere in tellectuele nozemerij? Of vindt u hem dood gewoon eng of zelfs belachelijk? Vindt u dat de baard van een man een kerel maakt, of bent u van mening dat een man met baard er maar verwijfd uitziet? Hoe het ook zij, de baard is er weer en we hebben dat feit verschrikkelijk of niet maar te accepteren. Maar het is toch wel heel vreemd gesteld met die haren die aan mannekinnen hangen. Ze hebben tijden gekend van grote opgang, van bloei, van verzorging tot in het ex treme, maar ook zijn er periodes geweest waarin men de baard maar, niks vond en alleen een blote kin er mee doorkon. In de vorige eeuw placht men een aan komend jonkman niet erger te kunnen be ledigen dan -door hem een baardeloze knaap te nomen. In die tijd werd het eerste dons behandeld met bere- of kippe- vet tot er een fraai glanzende vacht aan de kin hing, waarover het aangenaam en indrukwekkend strelen was. Maar ach, on herroepelijk kwam het uur der reactie, toen kloeke lieden ontdekten dat je die haren ook kon afscheren. Zij die de nieuwe mo de aanhingen noemden' zich clean shaven en pronkten met kinnen, die men wel haast vergeten was. De baard werd een dracht voor ouwe heren. Wie jong en vooruitstrevend was, verguisde hem. Die blote kinnen hebben het héél lang gehouden. Maar nu is er dan toch de onvermijdelijke reactie en we zitten met de ringbaard. Het lijkt of met die harige versiersels de fantasie rondweg op hol is geslagen. Wat al variaties.' Hoe kronke len ze zich over de aangezichten, hoe mof felen ze zwakke kinpartijen weg en hoe omlijsten ze een adelaarsneus! Wat een geknip en wat een ingewikkeld scheer- werk! Er heeft zich overigens één zonderling verschijnsel gekoppeld aan het verschijnen van de ringbaard. Men is er boos op.' Men negeert het feit dat prachtige filmhelden hem propageren, dat dure reklamehelden er nog heerachtiger mee uitzien. Men vindt de ringbaard een onding, nog ster ker, men vindt hem oneerbiedig! U gelooft me niet? Herinnert u zich dan eens de mannen met ringbaarden, die alleen dan aan de koningin konden worden voorge steld als ze hun kinnen onthaarden! Ik vond het een wonderlijke eis. Denkt men nu heus dat de koningin niet tegen een ringbaard zou kunnen? Dat zij er door beledigd zou zijn? Kom nou... Maar in ieder geval weet u het voor als u over weegt een ringbaard aan te schaffen. Het ding is oneerbiedig. Bezint eer gij begint zij hier dus uw devies.' Advertentie jGJ ii.a>4£»«jjo iiov mo ?loo ?fr geven wij op alle voorradige courante goederen Ook op de zojuist ontvangen voor het najaar. Uitgezonderd zijn slechts enkele merkartikelen. DOE UW VOORDEEL BIJ <92 Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Haarlem - Tel. 54679 9Ü Herstel. Nadat twee dagen geleden Frank rijk zijn ambassadeur weer naar Mos kou had gezonden is ook de Russische ambassadeur, Vinogradov, in de Franse hoofdstad teruggekeerd. Conferentie. Honderddertig natuurkundi gen uit tweeëntwintig landen van Oost en West, waaronder de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie, nemen deel aan een inter nationale conferentie in Warschau, die gewijd is aan de relativiteit en de zwaar tekracht. Vergoeding. Groot-Brittannië en Egypte zullen volgende week een overeenkomst ondertekenen over een vergoeding voor de in Egypte genaaste Britse eigendom men. Volgens het persagentschap voor het Nabije Oosten zal Groot-Brittannië, om de schadevergoeding mogelijk te ma ken, een lening van twee miljoen pond sterling verlenen. Roof. Vijf gemaskerde mannen zijn een locomotievenloods in een voorstad van Londen binnengedrongen. Met knuppels hielden zij de aanwezigen in bedwang, sloegen twee ka'ssiers neer en verdwe nen met 14.000 pond sterling (140.000 gulden). Het geld was even tevoren daar gebracht door een gepantserde auto. Het was bestemd voor de uitbetaling van de lonen van 1.140 spoorwegmannen. Vals. De Amerikaanse politie heeft de oud afgevaardigde Pat Sutton, diens broer en twee anderen gearresteerd. Zij wor den beschuldigd van het in omloop bren gen van valse bankbiljetten. Sutton is lid van het Huis van Afgevaardigden ge weest van 1948 tot 1954. Hij is tegen een borgsom van 7500 dollar voorlopig op vrije voeten gesteld. Roeanda en Boeroendi. De Veiligheids raad heeft met algemene stemmen aan bevolen Roenada en Boeroendi toe te laten tot de UNO. Men verwacht dat de Algemene Vergadering de aanbeve lingen als een van de eerste punten op de agenda zal zetten. De twee ge bieden, die sedert 1 juli onafhankelijk zijn, zullen dan het 105de en 106de lid worden van de UNO. Rassenscheiding. Een federale rechter te Richmond in de Amerikaanse staat Vir- nigia heeft de autoriteiten van Prince Ed ward County gelast de openbare scholen te heropenen die in 1959 waren gesloten om rassenintegratie te voorkomen. Het merendeel van de 1.700 negerkinderen van Prince Edward County heeft sedert 1959 geen eigenlijk onderwijs gehad. De 1.400 blanke kinderen hebben particulie re scholen bezocht. Eva Péron. Peronisten hebben in Argen tinië de tiende sterfdag van Eva Perón herdacht. Bijeenkomsten en fakkeloptoch ten werden gehouden in de steden en dorpen van Argentinië, in Madrid waar Perón thans woont en in Montevideo de hoofdstad van buurstaat Uruguay. Twee duizend mannen en vrouwen legden kran sen op het familiegraf van de Peróns op de Chacarita begraafplaats van Bue nos Aires. Eva Perón is daar echter niet begraven. De plaats waar haar stof felijk overschot rust is een militair ge heim. Perón en zijn vrouw, Isabel Mar tinez woonden een requiem mis in Ma drid bij. Zondebok. De Britse chirurg Osmond-Clar ke heeft op de jaarvergadering van het Britse medische genootschap gepleit om motoren op de weg te verbieden. Hij zei dat de motorfiets verantwoordelijk is voor het grootste aantal ernstige ver wondingen in de leeftijdsgroep tussen de 17 en 25 jaar. Hij wees op de onrust barende groei van het aantal ongeval len. Er worden er in Groot-Brittannië on geveer vijf miljoen per jaar geregistreerd waarvan veertig percent verkeersonge lukken. Torpedo De Westduitse kustvaarder „Ger hard Elfring" heeft in Antwerpen een torpedo aan wal gebracht, die in volle zee was opgevist. De bemanning had aan vankelijk gedacht dat zij een losgesla gen boei opgepikt had, doch toen men het tuig aan boord had bleek het een be schadigde torpedo te zijn. De Belgische mijnopruimingsdienst heeft zich over de gevaarlijke vangst ontfermd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3