Gevangenisstraf van 2 jaar en 8 maanden voor Portugees die KLM-bemanning bedreigde VELO Jaap Breur, amateur-kikvorsman 1 Recreatie en verkeer Hollands Glorie Demp de I» vijver A.R. de BOER SLIJTERIJ SWIER MggtM Igfe Schepen, rederijen en werven IJmondverenigingen vandaag en morgen Havenherichten Medische verzorging tijdens het weekeinde m wsmm 11 tV&Vi8 1 i wlllmÊÊÊÊÊÊIKBIÊS^i 4 VRIJDAG 27 JULI 1962 5 Drie maal WASMACHINES LOENDERSLOOT LUXE VERBUUR RENAULTS DAUPHINE OPELS REKORD H. POST Examens en tóch THUIS 100 o/o SERVICE Ronde van Castricum met 28 buitenlanders CONSTANT verlovingsringen Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier JOËJÉBÉs* -ï KlfPf^ï3!il81l ifeÉPite De Haarlemse rechtbank heeft de 32- jarige Portugees Edgar da Silva Franco, die op 16 april 1962 de bemanning van een K.L.M.-vliegtuig wilde dwingen koers te zetten naai Oost-Berlijn, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 8 maan den. Tijdens de rechtszitting op 11 juli werd door de officier van Justitie, mr. J. Wiar- da, een gevangenisstraf van 2 jaar geëist, de maximumstraf die ingevolge artikel 285 eerste lid, het „bedrijven van enig mis drijf tegen het leven gericht," kon worden opgelegd. In het vonnis overwoog de recht bank dat die maximumstraf op zijn plaats was, gelet op de grote ernst van het ge pleegde fei., de omstandigheden waaron der het werd begaan en in verband met de persoon van de verdachte, die door zijn misdadig optreden tegen de bemanning welbewust het leven van een groot aantal passagiers in gevaar had gebracht. Omdat de rechtbank bewezen achtte dat het misdrijf bovendien drie maal was ge pleegd (de Portugees bedreigde met een alarmpistool eerst twee bemanningsleden die in het „crew-department" verbleven en vervolgens in de cockpit de boordwerk tuigkundige en de gezagvoerder van het toestel), werd de maximumstraf nog ver hoogd tot 2 jaar en 8 maanden gevange nisstraf. Er werden geen termen aanwe zig geacht om de tijd. die de Portugees in voorlopige hechtenis had doorgebracht, af te trekken van de straftijd. Het K.L.M.-toestel vloog kort na de start op 16 april boven Harderwijk, toen de Por tugees in de cockpit verscheen, twee be manningsleden voor zich uit drijvend. Hij was enige tijd op Schiphol in de keukens werkzaam geweest en kreeg, toen hij ont- Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, Siwa, Velo, DRU, Erres, Electrolux, Sema, Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke betaling en 100 'U service. LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Simone F., d. van S. Vergo- net en H. H. Numan te Beverwijk; Wilhel- mina M. L.. d. van A. W. van Noort en C. J. de Ruyter; Rudolf D. J. M., z. van P. I. N. Janse en J. C. Rumping te Beverwijk; Marcellinus H. M., z. van G. J. Kuil en G. de Groot; Elbertus G. L., z. van J. J. C. Ra makers en M. M. Wiegers; Jacques, z. van K. Veltman en J. J. Balvers te Beverwijk; Catharina M., d. van G. J. Duyn en M. M. Wolterman; Anna T. M., d. van W. A. Wes ter en M. C. van Noort; Esther L., d. van F. L. van Haassen en W. B. Nijssen;- iBieta, d. van H. Endema en A. Goolinga; Roland F., z. van V. A. van Aanholt en van C. E. Koppen. ONDERTROUWD: J. H. W. M. Liewes te Velsen-Noord en M. A. C. Grapendaal; P. Heidinga te Amsterdam en E. C. Spijker. GETROUWD: J. P. C. Dam te Castricum en Ch. Neeft. HULDIGING GELDERMANS De Beverwijkse wielrenner Ab Gelder mans wordt zaterdagmiddag om drie uur op het Stationsplein in zijn woonplaats ontvangen door het gemeentebestuur, on der leiding van loco-burgemeester Gerrit- se. Daarna maakt hij een rijtoer langs de volgende route: Stationsplein, Breestraat, Peperstraat, Kerkstraat, Hoflanderweg, St. Aagtendijk, Sportpark Adrichem. In het sportpark wordt Geldermans gehuldigd door de Kon. Ned. Wieier Unie. Men ver zoekt de burgerij langs de route zoveel mo gelijk vlaggen uit te steken en versieringen aan te brengen. Advertentie zonder chauffeur FRANS HALSSTRAAT 13 - TEL. 7565 Haarlem. Voor het mulo-examen zijn op 25 juli geslaagd voor het diploma-A: de dames: M. Evendijk en B. H. van Rij, Vel sen; H. Gravemaker en G. A. H. Harten dorp, IJmuiden; J. L. Spijker, Heemskerk M. E. van der Schoor en M. C. de Vogel, Beverwijk; M. van der Heijden, Heems kerk;*J. E. Boon, K. M. van Beijeren en *M. Boeree, Haarlem; *A. H. Roodenburg, Uithoorn; *A. L. Pander, Haarlem; en de heren: P. J. de Niet, Velsen; R. Vegter, J Bes, R. Godijn, J. Dijkhuizen, M. C. J. He geman en J. C. Stigter, IJmuiden; H. Kok en D. J. van Beien, Velsen; B. C. K. Kleijer, B. J. van den Outenaar en P. G. Tegel, Be verwijk; F. de Haan en A. R. den Heijer, Heemskerk; J. F. de Greef, Velsen; *J. van Drunen, Amsterdam; en *J. J. Thijssen Haarlem. Afgewezen: 9 kandidaten. De personen bij wier naam een staat zijn tevens geslaagd voor het midden standsdiploma. HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool in Haarlem zijn bij de hoofdakte-examens ge slaagd voor de hele akte: de dames: C. Th Schijven, Castricum; A. W Ch. Siemers Haarlem; H. C. v. d. Heide-de Jongh, Am sterdam; A. M. H. Keulen, Haarlem; J. G. Bot-Elfrink, Haarlem; J. M Pater, Amster dam; E. M. J. van .Brederode-Macke, Am sterdam; de heren: R. J de Jong, Zwanen burg; C. W. de Waal, Amsterdam; G. Hul scher, IJmuiden; I. Kingma. Alkmaar; J H. H. Hindriks. De Weere; S. J. Kramer Heiloo; N. M. de Goede, Haarlem; C. A. M v. d. Drift, Alkmaar; P. J. Lindeman, Am sterdam; voor gedeelte A: mej. B. G. Smit, Amsterdam; voor gedeelte B: de heer R. A J. Hylkema, Beverwijk. slag nam, een gratis terugreis naar Por tugal. De man, fel politiek tegenstander an de Portugese president Salazar, wilde helemaal niet terug naar Portugal. Hij meende, dat hij daar gegrepen zou wor den omdat hij een boek had geschreven tegen Salazar. Hij wilde naar Oost-Berlijn om zijn strijd tegen de regering Salazar voort te kunnen zetten. Mr. F. A. Bijvoet uit Haarlem, die de Portugees verdedigde, meende dat op het primair ten laste gelegde art. 285 niet van toepassing kon zijn, omdat dan de bedrei ging met enig misdrijf tegen het leven ge richt nadrukkelijk tegen één persoon ge richt had moeten zijn De raadsman was niet bij de uitspraak tegenwoordig. Het is nog niet bekend of tegen de uitspraak van de rechtbank beroep zal worden aan getekend. Bij Hall, Russell Co Ltd. te Aberdeen is de hektrawler Junella H. 347 gereed gekomen, welke trawler is gebouwd voor Marr Son te Huil. Het schip, dat 500.000 pond sterling heeft gekost, is 73,14 m. lang en de voortstuwing geschiedt die- selelektrisch, vermogen 2700 pk. Nord Tral A/S te Harstad is in het bezit gekomen van een hektrawler, welke gebouwd is bij de Rickmerswerft in Bre merhaven. Dit schip, Hans Egede genaamd heeft een lengte over alles van 67,25 m., lengte tussen de loodlijnen 58,50 m., breedte 9,60 m., holte 7,15 m. en een diep gang van 4,85 m. Het diepvriesruim heeft een capaciteit van 4.000 kisten, het koel- ruim 70 ton en het vismeelruim 50 ton. De inhoud bedraagt 984 reg. ton bruto, waarmede de Hans Egede het grootste vis serijschip is van de Noorse vloot. De voortstuwing geschiedt door een 8 cil. Deutz dieselmotor van 1660 pk. Bij dezelf de werf heeft het de naam „Kr. Tonder" gekregen en men hoopt het in het najaar aan de rederij in Harstad af te leveren. Voor de Hanseatische Hochseefischerei in Bremerhaven komt in augustus de hek trawler „Wien" gereed, die zich bij de Schiffbau Gesellschaft Unterweser te Bre merhaven in aanbouw bevindt. De „Wien" heeft een lengte over alles van 72,50 m., lengte tussen de loodlijnen van 64 m., breedte van 10,90 m., holte tot hoofddek ,30 m. en een diepgang van 4,68 m. Als hoofdmotor heeft het schip een Deutz die selmotor van 1800 pk. Van 1950 af is dit de zesde trawler die bovengenoemde rede rij bij de Werf Unterweser heeft laten bouwen. In 1960 kwamen in bedrijf de Hanseat, de Rotersand en de Hoheweg en in 1961 de Mellum alle zijtrawlers, welk viertal in 1961 werd gevolgd door de hek trawler Burgemeister Smidt. Als binnen kort de „Wien" in bedrijf is heeft de Hanseatische Hochseefischerei de beschik king over 11 trawlers met als oudste de stopmtrawler „Weser", welke in, 1938 is gebouwd en 640 ton meet. De houten motorkotter Twee Gebroe ders BR. 47, groot 29 ton en in 1945 ge bouwd in Tholen bij de Scheepswerf Fa. M. Duijvendijk is aangekocht door schip per-eigenaar J. de Groot te Zandvoort. Als Klaaske IJM. 47 gaat het vaartuig van IJmuiden uit aan de visserij deelnemen. De motorlogger Hubertha Gerarda KW. 9 van Meerburg's Noordzeevisserij en Ha ring export, die twee reizen ter haring- drijfnetvisserij heeft gemaakt en op 29 juni van de tweede reis is binnengekomen, is uit de vaart genomen. De motorlogger Bastian SCH. 45 van de N.V. Verre Visserij Mij., groot 141 reg. ton bruto, in 1916 gebouwd en uitgerust met een 250 pk. Werkspoor motor is aan gekocht door een nieuwe rederij in Kat wijk, de firma Dijkdrent en Klinkenberg. Het vaartuig krijgt de naam Kniertje Eli sabeth KW. 188. VRIJDAG 27 JULI Bloemcndaalsestraatweg, Santpoort-Zuid, 20 u.: Jeugdcircus Bas. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 19 tot 21.30 u. Filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 19'tot 21 u. Brulboei, Kanaalstraat, IJmuiden-West, 19 tot 20.30 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-Oost, 19 tot 21 u. Petruszaal, Ve- nusstraat, IJmuiden-Oost, 18.30 tot 19.30 u. Jozefhuis, Velsen-Noord, 19 tot 21 u. ZATERDAG 28 JULI Bloemendaalsestraatweg, Santpoort-Zuid, 14 en 20 u.: Jeugdcircus Bas Stationsplein, Beverwijk, 15 u.: Huldi ging Geldermans. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, 10 tot 12.30 en 14 tot 17.30 u. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 10 tot 12 en 14 tot 17 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ muiden-Oost, 14.30 tot 17.30 u. Jozefhuis, Velsen-Noord, 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Advertentlm Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 Aan de wielerronde van Castricum, die zondag 29 juli door het Zaanse DTS op een 1200 meter lang parcours aan de Geel vinkstraat wordt gehouden, zullen acht Engelse, acht Franse, acht Belgische en vier Duitse amateurs deelnemen. Boven dien starten er zo'n tachtig Nederlanders in deze ronde. Het belooft dus stellig een interessante krachtmeting te worden. Over de kracht en kwaliteit van de buitenlandse deelnemers, die zaterdagavond in het jumelage-criterium van Zaandam aan de start verschijnen, is weinig be kend. Nochtans schijnen vooral de Bel gen in eigen land zeer succesvol te rij den. Van de Nederlanders kunnen vooral de Santpoorter Coen Visser, Fons Post uit Amstelveen, de Alkmaarder Harm Ottenbros, de Haarlemmers Bert Bogaard, Bram Schenk en Thijs Bouma, de Amster damse broers Richard en Wim van Smir- ren, Anton v. d. Knaap uit Wateringen, de Badhoevedorper Henny Schouten, Piet van Dijk uit Wormerveer en de Kenne- merlanders Jan Timmer, Chris Duyker, Dirk de Ruiter, Wim Vleesman en Loek Zonneveld hun stempel drukken op het koersverloop. De start van de amateurs is om half vier en de af te leggen afstand bedraagt honderd kilometer. Vooraf rijden de aspiranten (start 1 uur) een rit over 25 kilometer en de 66 inge schreven nieuwelingen (start kwart voor twee) een wedstrijd over 60 kilometer. Start en finish zijn in de Geelvinkstraat. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT «13 - TEI.KF. 6321 Norwich, ledig voor Zaandam; MW;vbgkq vbgk Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Heiloo van Norwich, ledig voor Zaandam; Egee, Stettin; Pieter Geertruida, Piraeus, paling voor Spaarn- darn; Swift, Londen; Marie Both, Otterbacken; Waverstroom, Shoreham; Hellersborg, Otterbac ken; Lingestroom, Londen; Netty, Rochester; Novel, Hamburg, ledig voor IJmuiden; Honte- stroom, Hull; Chrisial Jewel, Cardiff; Fallstaf, Philadelphia; Rhur, Yxpila; Aralizz, Pepel, erts voor IJmuiden; Lutetia, Londen, walsmateriaal voor IJmuiden; Lechstein, Antwerpen; Rochab, Rotterdam, Stad Vlaardingen, Norfolk, kolen voor IJmuiden. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Vigsnes van Jessingfjord; Amigo, Goole, ledig voor IJmuiden; Inge Leonardt, Archangel, hout voor Zaandam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Margrit Gorton naar Lulea, ledig van IJmuiden; Leoni- das, Rotterdam; Roepat, Londen; Kirula, Gothen burg; Madda Bosso, Hampton Roads; August Thyssen, Hamburg; Bonafide, Cobh, walsmateri aal van IJmuiden; Bloemgracht, Rotterdam; Prins der Nederlanden, Cowes Roads; Batavier, Es- bjerg, ledig van IJmuiden; Ulysses, Hamburg; Heluan, Karlstad; Gefle, Rouaan; Herman Buis man, Vannes; Phoenix, Genua; Martha Ahrens, Hamburg; Willemstad, Antwerpen; Hondsbosch Brugge. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Swift naar Harlingen; Atlas, Rotterdam; Marie Both, Blyth; Wartena. Emden; Netty, Norwich; Mercurius, Onega; Lutetia, Emden; Midas, Hamburg; Phi dias. Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. IJMUIDEN Artsen: F. van Venetiën, Kennemerlaan no. 214, tel. 7035; P. Brouwer, Kon. Wil- helminakade 79, telefoon 4507. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80. Verloskundigen: Mej. J. Winter, Evert- senstraat 3, tel. 5259; mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; mevr. A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945, IJmui den; mej. E. W. Engelhardt, Moerberg- plantsoen 143, telefron 7949. SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-dorp, telefoon 8570. Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster straat 100, Haarlem-Noord, tel. 02500 51959; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 02500 57903. VELSEN Wijkverpleging: zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550-6504: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, IJmuiden, telef. 02550-6195: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem: Driehuis en IJmuiden-oost; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-noord, tel. 02510-3936: Velsen- noord, Velsen-zuid en IJmuiden-oost; zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. 025608756: Santpoort noord en Santpoort-zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: Zijlmans, v. d Hoopstraat 187, tel. 5666. Van zondag morgen tot 's aVonds 12 uur: Hommes Plantage 15, telefoon 6050. VELSEN-NOORD BEVERWIJK en HEEMSKERK Apotheek: De zondags- en nachtdienst wordt waargenomen door apotheek Don ker, Breestraat 61, telefoon 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: G. H. Smeets, Mid delweg 9, Uitgeest, tel. 02512212. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Wijkverpleging: zuster Dijk, Verlengde Voorstraat 6 A, Wijk aan Zee, telefoon 02517 343. Kraamverzorging: zuster Luitinig, Prins Bernhardlaan 3, Beverwijk, telefoon 02510 4324. Tandartsen-dienst Velsen-Beverwijk en Heemskerk: A. Hartong, Vondellaan 14 Beverwijk; uitsluitend voor spoedge vallen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur. In de buurt van het Zeeuwse plaatsje Ouderkerk gaat de 24-jarige Jaap Breur uit 1]muiden-Oost, lid van de Amsterdamse Onderwaterjagers Club, in zijn kikvorspak te water. Met de twee luchtflessen op de rug duikt hij en de stroom zet hem spoedig een eind uit de kust. Op een diepte van tien meter besluit de amateur-kikvorsman te keren. Terugzwemmend tegen de sterke ebstroom voelt Jaap hoe zijn krachten afnemen en duizelig zwemt hij naar boven. Nóg ziet hij kans de rubber slang tussen zijn tanden vandaan te trekken, direct daarna zinkt hij vijftien meter uit de kant bewusteloos naar de bodem van het nu nog drie meter diepe kustwater. De luchtflessen redden hem het leven. De via het auto matische ventiel ontsnappen de luchtbellen spatten aan de wateroppervlakte uit el kaar. Opmerkzame clubge noten schieten te hulp en halen hun kameraad op het droge. Een in allerijl gewaar schuwde arts laat zuurstof toedienen en de nog steeds bewusteloze zwemmer wordt overgebracht naar het Zweeds Rode-Kruiszieken- huis in Zierikzee. Vier dagen later wordt hij ontslagen. Een week daarna is hij ge heel hersteld en nu zit hij tegenover ons, een kernge zonde jongeman die uren lang kan vertellen over zijn lievelingssport, het onder- waterzwemmen. Jaap Breur begon er drie jaar geleden mee. Hij schaf te zich een paar zwemvlie zen aan en langzamerhand groeide de uitrusting. Behal ve de luchtflessen, de daarop bevestigde automaat (het uurwerk van de duikuitrus- ting), het rubber pak, de handschoenen en sokken, de snorkelpijp, de duikbril, en de dieptemeter die evenals ae onderwaterklok om de pols wordt gedragen, knut selde hij zelf een onderwa terlamp en een eenvoudige harpoen in elkaar. Gaande weg leerde hij duiken tot een diepte van 25 meter. Hij zwom bij de pier van IJmuiden, waar het zicht onder water met oostenwind twee tot drie meter bedraagt, en in Zeeland. Daar is het water helderder waardoor het mogelijk wordt met een harpoen een botje of schol letje te prikken. Omdat de luchtflessen al leen in Amsterdam gevuld konden worden besloot J. Breur zelf een compressor te bouwen. Hij 'slaagde erin daarmee de gewenste 200 atmosfeer druk op te wekken maar wist niet dat mét de lucht ongeveer 0.03 percent koolmonoxyde in de flessen stroomde. Dit giftige gas ont stond in de compressor waar, door een te grote hitte, olie- revels ontstonden die later in koolmonoxyde werden cmgezet. En hiermee was de oorzaak van het ongeluk opgelost. Tè lang ademde de zwemmer de vergiftigde lucht in totdat hij, duizelig en weldra be wusteloos, dreigde te ver drinken. Het ongeval bewijst hoe voorzichtig de onderwater zwemmer moet zijn. Ieder een kan een sportzaak bin nenlopen en zich voor onge veer 1500.— een volledige diiikeruitrusting aanschaffen. Het aantal merken waaron der flessen en automaten in ae handel wordt gebracht is talrijk. Daarom moet men zich van te voren terdege op de hoogte stellen van de kwaliteit ervan. Zo bestaan er bijvoorbeeld droge en nat ie duikerpakken. Degene die met een droog pak dieper duikt dan 15 meter zal huid kneuzingen oplopen omdat de lucht in het pak sterk wordt samengeperst. De dun ne laag water die het lichaam van de natte duiker" be schermt,,,voorkomt dergelijke verwondingen en daardoor is het mogelijk in dit pak een diepte van 60 meter te be reiken. Een onderwaterzwemmer die lid is van de OJC en daarmee van de Confédéra- tion Mondiale des Activités Subaquatiques, ondergaat een strenge medische keu ring. Hij kan zich met be hulp van verschillende tijd schriften verdiepen in de problemen van de onderwa tersport, de proeven die er worden genomen en de nieuwste ontdekkingen die er op dit gebied worden gedaan. Na een goede voorlichting kunnen de eerste tochten on der water beginnen. Dat ook hierbij wel degelijk moet worden gerekend leert ons het volgende voorbeeld. Tot de uitrusting van de duiker behoort een rekenschijt Op deze schijf leest men af dat wanneer een duiker naar een diepte van 25 meter gaat en daar drie kwartier blijft, hij bij het naar boven komen acht minuten moet uitzwem- men op een diepte van zes meter. Daarna kan hij naar drie meter gaan waar hij nog eens 16 - minuten moet blijven. Houdt de duiker zich niet aan deze tijden en zwemt hij direct naar boven dan wordt hij het slachtoffer van de zogenoemde caissonziekte. Alleen een decompressietank kan hem in dat geval nog het leven redden. De belangstelling voor de duiksport in Nederland groeit. Ondanks de risico's die er aan verbonden zijn. .laap Breur uit IJmuiden kan erover meepraten. R. Haak, Heemskerks jour nalist en op reis in de Ver enigde Staten vertelt verder: Rabbijn Carl Miller, bij wie ik nu in huis ben, beschouwt het ais een hobby zelf het vlees voor het avondeten te roosteren. Hij is niet de enige man in de Verenigde Staten die dat doet In Gary heb ik het vlees ook zien roosteren ooor een topfunctionaris van de United Steel Company en door de hoofdredacteur van de Gary Post Tribune. De heren roosteren het vlees in de tuin, want er is meestal een flinke rookontwikkeling. Het koelkast-kippetje of koelkast-lamsvlees wordt op een draaibaar cirkelvormig rooster gelegd. In een bak eronder worden kooltjes ge legd en aangestoken. De Ame rikaanse huisvader wentelt het vlees om en om. Het vet druipt eraf. Na twintig minu ten heeft het vlees de juiste bruine kleur en is de Bar. 3.Q.-Steak gereed. Het is een lekkernij. In de Verenigde Staten is het bereiden ervan een rage. In de enorme win kelcentra even buiten de stad kan men allerlei typen bar- beque-installaties kopen te gen lage prijzen, zowel voor binnens- als buitenshuis. De Amerikaanse huisvader pre fereert de buitenshuismetho de zolang het zomer is. Nu, en dat is het hier. In Chica go en Gary is het op het ogenblik 80 graden Fahren heit. En het zal nog warmer worden, zegt men. Op het Michiganmeer wordt de wa tersport dan ook druk be oefend, vooral met race- boten, die een motorvermo gen van 70 p.k. hebben. Ze ontwikkelden snelheden van 50 tot 60 mijl per uur, wat de waterskiërs achter de boot een prettige snelheid schijnen ie vinden. De boten zijn alle maal luxueus. Geld rolt met maar vaart in Amerika. Er worden grote bedragen ge stoken in recreatie-middelen, zoals boten, caravans en 12 meter lange woonwagens. In een krant was te lezen dat men naar verwachting in de Verenigde Staten dit jaar iwee miljard dollar zal be steden aan dit soort zaken. Niet ten onrechte worden dit de „vacation-dollars" ge noemd. En laat ik vooral ook niet de draagbare televisie- en radiotoestellen vergeten te noemen, die men op vrij dagavond mee de stad uit neemt. Als experimenter in inter national living worden mijn Deense vriend Leif Jorgensen en ik dagelijks geconfron teerd met de luxe. We zitten m enorme auto's waarin zich tal van knopjes bevinden die we maar hoeven in te druk ken om een eindje omhoog te komen of om een raam snel te openen of te sluiten. Voorts gaan er garagedeuren epen wanneer wij komen aanrijden. Zonder auto be gint men in Amerika niets. In Gary rijden maar weinig stadsbussen en men heeft er te kampen met een parkeer probleem. Parkeermeters staan in bijna elke straat en degene die de tijd over schrijdt gaat op de bon, daar zorgt een van de 240 politie agenten van de stad wel voor. Men kan zijn auto nu ook naar een van de zes verdie pingen in een nieuw gebouw in het centrum van de stad rijden. Het is een gedeeltelij ke oplossing van het parkeef- vraagstuk. Zo is het ook in Chicago, waar men zijn auto binnenkort tot op de twin tigste verdieping van een bij na 200 meter hoge cilinder vormige wolkenkrabber kan brengen. „Gary pays his toll", staat er op een groot bord in het moderne politiebureau aan de vijfde straat te lezen. Een blik is voldoende om te we ten hoe groot de tol is die Van Jan de Hartog's be kende zeesleepvaartroman „Hollands Glorie" is dezer dagen bij Elsevier de 35e druk verschenen. De omslag van deze 35e druk, die in dub bele pocket-vorm is versche nen, wordt gesierd door een foto uit het zeesleepbedrijf van N.V. Bureau Wijsmuller. Men ziet het achterschip van de sleepboot „Stentor", sle pend in slecht weer met een baggermolen. Voor de groep van enthou siaste amateur-fotografen aan boord van de Wijsmul- ler-sleepboten, die tijdens reizen en bergingen de meeste foto's voor het maandblad „De Beting" ma ken, is deze keus door Else vier een aardige onderschei ding. De foto werd gemaakt door kapitein J. de Koe uit IJmuiden tijdens de sleepreis van de „Stentor" met deze molen in oktober 1959 van Southampton naar New Jer sey. Gary in dit jaar tot nu toe heeft betaald: veertien do den Demp de vijver! Dat is de noodkreet van vele ouders in het nieuwe stadsdeel Ooster- wijk in Beverwijk. De vijver was nog in aanleg toen er zaterdag jongstleden een voormalige vijver voor het ging tot demping. Stadsver jongetje in verdronk. Men is Cultureel Centrum in IJmui- f raaiing is best, niet echter bang dat het nieuwe vijver- den waarin twee kinderen a's ^at ^en J^oste m°et gaan van mensenlevens. Daarom complex een zelfde droevige verdronken alvorens men na zeggen wij met de ouders in reputatie zal krijgen als de veel vijven en zessen over- Oosterwijk: demp de vijver!

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5