Soebandrio blijft nogoverleg zal worden voortgezet Kabinet bepaalde vannacht de uiterste grens van Nederlands bereidheid Bestaande abonnementen niet door maatregel getroffen ham«l weer HET WEER Korting op bij steun ouden van dagen moeilijk probleem Overleg Engeland-EEG op dood spoor Verrassende wending in Washington De kranten voor Nieuw-Guinea Rood China leent Indonesië 30 min. Minister Klompé ziet nog geen oplossing Extra K.L.M.-vluchten voor evacuees uit Nieuw-Guinea Vastgelopen op de afzetmogelijkheden voor agrarische Gemenebest-produkten ej ore you vmj! (ZATERDAG 28 JULI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van d REGEN- EN TWEEDJASSEN Beslissingen van het kabinet Concessie? Het woord is aan De rollen zijn omgedraaid Zonnige perioden Aan het strand: In de krant van heden: Prinsessen op Aruba COIFFURES DE VRIES KENNEMERLAAN 55 4, 47e JAARGANG NUMMER 223 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Indonesische minister Soebandrio heeft zijn plannen plotse ling veranderd. Hü keert nog niet naar Djakarta terug. Dat was vrijdag het grote nieuws in Washington. Als Soebandrio bij zijn oude plan gebleven was en aan presi dent Soekarno rapport was gaan uitbrengen van de onderhandelingen, die donderdag volkomen waren vastgelopen, dan had dit naar alle waarschijnlijkheid het einde van het vooroverleg betekend. Thans echter kan nog een nieuwe poging gedaan worden om tot een akkoord te komen. In het Nederlandse kamp is men zeer voldaan over de verandering in Soeban- drio's plannen. Het lijkt waarschijnlijk dat president Kennedy en minister Rusk enige invloed hebben aangewend teneinde het verblijf van Soebandrio in Washington te verlengen. Maar het zou onjuist zijn deze wending in de zaak geheel aan pressie of vriendelijke aandrang toe te schrijven. Ten dele lijkt ook onderhandelingstactiek in 't spel te zijn. Een zeker marktelement is aan de diplomatie nu eenmaal niet vreemd en Soebandrio lijkt op 'n man die doet als of de prijs hem niet aanstaat en wil door lopen. Reageert de verkoper in het kraam pje daarbij in het geheel niet, dan blijft de marktbezoeker soms nog maar wat dralen. Dat Soebandrio nog blijft, is op zichzelf verheugend, maar dat het tot een akkoord komt, staat daardoor natuurlijk nog aller minst vast. Alles wat men op dit moment kan zeggen is, dat de kans op een oplossing nog niet verkeken is. Vrijdag waren er geen contacten tussen Nederlanders en Indonesiërs. De heer Bun ker sprak echter in New York met Oe Thant en kort daarop kwam ook Soeban drio om met de V.N.-secretaris-generaal te spreken. Vandaag zouden de onderhande lingen tussen Nederland en Indonesië her vat worden. Men verwacht Soebandrio spoedig in Washington terug. De Amerikanen hebben zich dus zeer in gespannen om de mogelijkheid open te houden voor 'n vreedzame regeling. Zij zul len stellig ook de volgende dagen op hun qui vive blijven en zonodig de partijen aansporen concessies te doen. President Kennedy moet Soebandrio met veel nadruk duidelijk hebben gemaakt dat Amerika een oorlog om Nieuw-Guinea een bedenkelijke zaak acht. Nederland moet echter niet verwachten kans te hebben op militaire bijstand van de Amerikanen voor de verdediging van Nieuw-Guinea. Dat zou Amerika, hoezeer ook ten onrechte, tot een „kolonialistisch" land maken in de ogen van Aziaten en Afrikanen en het zenden van een gewapende macht naar Nieuw- Guinea zou ook binnenslands op verzet stuiten. Bijzonder veel pressiemiddelen hebben de Amerikanen niet als zij de Indo- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 nesiërs in een bepaalde richting willen stu wen. Hun voornaamste troef is het feit dat Indonesië goede relaties wil bewaren met Amerika. Onze Haagse redacteur berichtte ons hedenmorgen: De ministerraad heeft tot laat in de nacht vergaderd, want er waren veel on derwerpen, die een bespreking noodza kelijk maakten. We behoeven slechts de eis van Soekarno omtrent versnelling van de Bunker-procedure te noemen om dui delijk te maken, dat de beslissing, waar voor het kabinet stond van vérstrekkende betekenis kan zijn. Het staat wel vast, zo werd ons uit goed geïnformeerde bron medegedeeld, dat de Nederlandse regering er niet aan denkt, om de door Indonesië gelanceerde gedach ten, overdracht van Nieuw-Guinea nog vóór 1963 aan Indonesië, aanvaarding van in Nieuw-Guinea aanwezige infiltranten als V.N.-ordebewaarders en uitstel van zelfbeschikking voor de Papoea's tot zulks Indonesië belieft, te aanvaarden. Op de noordelijke helling van de Eiger in het Berner Oberlhnd hebben twee Britse alpinisten de Britse berg beklimmer Brian Nally (rechts en inzet) gered. Nallyjs metgezel Barry Brewster was eerder te pletter gevallen. (Telefoto Maar tussen het niet aanvaarden van de ze Indonesische verlangens en het inte graal vasthouden aan het plan-Bunker lig gen nog talrgke nuances. De druk der omstandigheden zal ver moedelijk wel uitgemaakt hebben welke nuance als uiterste grens van de Neder landse bereidheid zal gelden. Het kan haast niet anders, of het kabi net heeft gisteren die uiterste grens be paald. Dit was echter niet het enige punt, dat een uitvoerige gedachtenwisseling vergde. De militaire situatie in Nieuw-Guinea op dit ogenblik, de evacuatie van vrouwen en kinderen, de zorgen, die het opvangen van deze evacués voor Maatschappelijk Werk meebrengt, de kwestie van het al of niet overbrengen van de stoffelijke overschot ten van gesneuvelde militairen en alle an dere uit deze hoofdzaken afgeleide aange legenheden, vormden een agenda, die het alleszins begrijpelijk maakt, dat de kabi netszitting vele uren vergde. Er werden na afloop van de kabinetszit ting geen mededelingen aan de pers ge daan. Wel zijft vanochtend de vaste commis sies van de Tweede Kamer van Buitenland se Zaken en Defensie om half elf bijeen geroepen om door minister-president De Quay, minister Luns en minister Visser te worden ingelicht. Volgens een nadere informatie van onze Haagse redacteur is de mogelijkheid, dat ambassadeur Van Rojjen zal worden ge machtigd, of misschien al is gemachtigd, de toch wel verregaande concessie te doen dat Nederland het gebiedsdeeel inderdaad vóór 1 januari 1963 overdraagt, niet is uit gesloten. Deze concessie zou geheel passen in de uitlating van ambassadeur Van Roijen na diens gesprek met Dean Rusk: „Wij hou den vast aan het Plan-Bunker". En één van die gedachten is de overdracht. Aan die gedachte wordt niet getornd door de overdrachtstermijn van twee jaar te be korten tot vijf maanden. Ambassadeur Van Roijen zou dan blijk hebben gegeven van een bijzonder elastische interpretatie van het Plan-Bunker, doch ook van de meest realistische onder de huidige om standigheden. Emerson: Ik héb slechts te vragen naar mijn plicht, niet naar de mening der mensen. Een militair van het Algerijnse be vrijdingsleger in Algiers heeft een Europese automobilist aangehouden om hem op wapens en identiteits papieren te controleren. (Telefoto) (Van onze reportageredacteur) Het gereduceerd luchtpostarief voor de verzending van dagbladen aan in Nieuw- Guinea gestationeerde militairen is uit sluitend voor nieuwe abonnementen opge schort. De achthonderdveertig kranten waarop deze regeling van toepassing is en die voor ongeveer de helft voor rekening van de Dienst Welzijnszorg van het depar tement van Defensie worden verzonden en voor het overige meestal door familieleden en Thuisfronten worden bekostigd, worden door deze maatregel niet aangetast. Een woordvoerder van het departement DJAKARTA (Reuter) Indonesische en Chinese autoriteiten hebben overeenstem ming bereikt over een lening van commu nistisch China aan Indonesië van 30 mil joen Amerikaanse dollars, die gebruikt zullen worden voor de oprichtig van een groep textielfabrieken. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en over het algemeen iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied boven de Noordzee zal ook morgen nog voor vrij zonnig strandweer zorgen bij een zwakke wind uit veranderlijke rich tingen en middagtemperaturen van 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enige stij ging van temperatuur. Een grote groep bejaarden heeft geen andere inkomsten dan de A.O.W.-uitke- ring en de bijsteun van de gemeente. Het is bijzonder moeilijk voor de gemeentebe sturen, die verplicht zijn de Armenwet toe te passen, juist deze mensen, die er de meeste behoefte aan hebben, van de ver hoging van de A.O.W. te laten profiteren. De verhoogde A.O.W.-uitkering, samen met een onverkorte bijsteun, zou namelijk de noodzakelijke kosten van levensonderhoud te boven kunnen gaan. Dit is echter in de Armenwet verboden. De situatie is nu zo dat de gemeentebesturen, indien zij voor deze mensen toch iets willen doen, op allerlei manieren moeten trachten tus sen de mazen van de wet door te glip pen. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, heeft deze kwestie be sproken met de commissie voor Maat schappelijk Werk uit de Tweede Kamer Zij verklaarde dat een wijziging van de Armenwet, om te voorkomen dat de bij steun wordt gekost, niet goed mogelijk is, omdat het gehele systeem waarop de wet is gebaseerd, omvergeworpen zou wor den. Binnenkort zal echter een ontwerp voor een Algemene Bijstandwet worden ingediend. De commissie deed de suggestie een tijdelijke regeling voor deze bepaalde groep bejaarden in te stellen. De minister wees er echter op dat ook een eventuele groepsregeling niet meer mag geven uit de overheidskas dan de noodzakelijke kosten van bestaan. Zij be treurde de tragiek van het feit, dat een verhoging van de A.O.W.-uitkering juist niet ten goede komt aan degenen die de ze het meest nodig hebben, maar meen de geen enkele toezegging voor het tot standkomen van een groepsregeling te kunnen doen. Zij zou echter dit vraagstuk bespreken met haar ambtgenoot van Socia le Zaken en Volksgezondheid. De Kamercommissie hoopte, dat de gemeentebesturen „gevoelig zullen zijn voor de grote aandacht die de commissie toont voor dit probleem". Dinsdag zal een begin worden gemaakt met het vervoer door de lucht van Biak naar Schiphol van vrouwen en kinderen van ambtenaren die zich voor repatriëring uit Nieuw-Guinea hebben aangemeld. Voor het vervoer van de repatrianten zullen door de K.L.M. twee Super Constel lations worden gebruikt. De normale vluchten Biak-Schiphol zijn voor reeds ge ruime tijd volgeboekt. Eén toestel zal ge regelde vluchten maken van Biak naar Bangkok. Met de andere Constellation wordt tussen Bangkok en Schiphol gevlo gen. Het toestel, dat tussen Biak en Bangkok vliegt zal rond 1100 personen per 3 weken kunnen vervoeren. Het tweede kan in die tijd omstreeks 500 van de pas sagiers rechtstreeks doorbrengen naar Am sterdam. De overigen moeten van Bang kok af gebruik van de normale lijndiens ten van de K.L.M. die deze vlucht vier maal per week met een DC-8 maakt. In Den Haag sprak men de verwachting uit, dat het merendeel van deze reizi gers in ons land bij familie of anderszins onderdak zal weten te vinden. De opvan ging en huisvesting van degenen, die daar niet in slagen, wordt voorbereid. Naar de K.L.M. meedeelt, zal de uitvoering van het schema geen invloed hebben op de normale K.L.M.-lijndiensten. van Defensie, die ons vrijdagavond een toelichting verstrekte op het in ons blad van gisteren gepbliceerde besluit, vertelde ons dat het grote aantal aanbiedingen van gratis abonnementen aan in Nieuw-Guinea verblijvende militairen tot deze ingreep heeft genoopt. De moeilijkheid zit vooral in het gebrek aan transportmiddelen in Nieuw-Guinea. De beschikbare vliegtui gen, waarvan de vorige week nog een Dakota verloren ging, zijn reeds overbezet door het militaire operatieprogramma en kunnen dus slechts in beperkte mate post meenemen. Daar de briefpost voorrang heeft boven het drukwerk hopen de on verzonden stapels kranten zich in Biak op. Mede met het oog daarop heeft men be sloten het aantal door het departement gesubsidieerde krantenzendingen niet meer uit te breiden. „Het heeft geen zin hon derdvijftig gulden per jaar toe te leggen op kranten die de militairen toch nooit zullen bereiken", zei men ons. In de aanvankelijke mededeling aan het A.N.P. werd niet vermeld dat de bestaande abonnementen gewoon zouden doorgaan. Pas in de middag werd die aanvulling ten Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5 Horen en Zien 4 Kunst 4 W. L. Brugsma, reportage Latijns- Amerika5 Taal-laria5 Kerkdiensten6 Films6 Uit stad. en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Scheepsberichten7 Topstj8 Feuilleton9 Puzzel9 Economisch nieuws10 Beurs10 Effecten en Geldmarkt10 Erbij11—14 Sport15 Topsy 18 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" behoeve van de uitzending van de Radio nieuwsdienst van zes uur verstrekt. Intussen bevindt zich een vertegenwoor diger van 't departemerin Nieuw-Guinea om te onderzoeken in hoeverre de veld post kan worden verbeterd. In Den Haag gaf men ons de verzekering dat, zodra er meer vervoerscapaciteit zal zijn, de rege ling van het gereduceerde luchtposttarief weer zal worden ingevoerd. Maar alle aanbiedingen van dagbladen om kranten naar militairen in Nieuw-Guinea te zen den zullen dan waarschijnlijk door de vereniging De Nederlandse Dagbladpers worden gecoördineerd. Om de mogelijkheid van de krantenver zending niet geheel af te snijden heeft het departement wel toegelaten dat de zich in Nieuw-Guinea bevindende militairen zich zelf via het departement op een Neder lands dagblad abonneren. Men gaat ervan uit, dat het aantal aanvragen dan niet al te overstelpend zal zijn. Het aantal Neder landse militairen in Nieuw-Guinea wordt op tienduizend geschat. (Van onze correspondent) BRUSSEL De onderhandelingen tus sen de Europese Economische Gemeen schap en Engeland zijn hedenmorgen vroeg plotseling op een dood spoor gelopen. Na urenlange vruchteloze discussies, die vrij dagmorgen om 9 uur begonnen en zater dagmorgen om over enen eindigden, moes ten de ministers van „de zes" en Groot- Brittannië toegeven dat zjj er niet in ge slaagd waren een bevredigende oplossing te vinden voor een van de meest essentiële onderdleen van de onderhandelingen, na melijk de kwestie van de afzetmogelijkhe den voor agrarische produkten uit de drie blanke" Gemenebestlanden. Tijdens de eindeloos durende zitting werd Groot-Brittannië nogmaals en in on bedekte termen geconfronteerd met de keu ze tussen toetreden tot de Gemeenschap en haar Gemenebest. Het definitieve ant woord op deze voor de Britten moeilijke vraag, is echter nog niet gegeven. Groot- Brittannië en „de zes" hebben de volgen de week nog vier dagen om uit het slop te geraken. Mogelijkheden voor een compro mis zijn er zeker, alhoewel dit van beide zijden het doen van concessies vraagt. Beide partijen bevinden zich evenwel in een moeilijk parket. Aan de ene kant zijn „de zes" gehandi capt door het oude gezegde „zoveel hoof den zoveel zinnen", met andere woorden: zij zijn verplicht ten opzichte van Groot- Brittannië één lijn te trekken, niettegen staande hun nationale belangen vaak sterk iuteenlopen. Tijdens de besprekingen der jongste dagen is herhaaldelijk gebleken dat „de zes" het binnenskamers wel eens konden wórden over hun gemeenschappe lijke politiek, toch zodra als zij dan met Groot-Brittannië om de conferentietafel zaten, bleek dat sommigen onder hen meer gevoelig waren voor zekere Britse argumenten, dan anderen. Telkens wanneer men op een dergelijk punt is aangekomen, waren nieuwe con- cultaties tussen „de zes" noodzakelijk. En met deze ruggespraken, waarbij Frank rijk als altijd zioh een rol toebedeeld heeft van een beschermer van het „heilig evan gelie", dat het verdrag van Rome voor „de zes" blijft en ook is, gingen vele kostbare uren verloren. Aan de andere kant moet Groot-Brittan nië in staat zijn een eventueel verdrag ook aan haar Gemenebest-partners te ver kopen. Zoals de zaken thans staan, dat wil zeggen de voorstellen, welke „de zes" hebben gedaan en de garanties, welke zij bereid zijn te geven, is de zaak voor het Verenigd Koninkrijk onverkoopbaar. Dit wil echter niet zeggen dat de onderhan delingen in hun geheel hopeloos zijn vast gelopen. Er bestaat zeker nog hoop dat men volgende week tot een akkoord komt. De prinsessen Irene en Margriet hebben gisteren hun dag besteed met zwemmen, een rondrit, en bezoeken aan een zee manstehuis, scholen en plaatselijke indu strieën op Aruba. Zij legden de eerste steen voor een krachtcentrale te Balashi. Des avonds was er een picnic op het terrein var het Aruba Caribean Hotel, waar de prinsessen ver blijven. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1