Politiek van Zuid-Afrika in Zuid west-Afrika veroordeeld Amerika zachtste tabakken 1 Topploeg in Pentagon is nu een Kennedy-groep Grondslag voor akkoord in Algiers gelegd WERELDNIEUWS Noodweer kostte aan 5 Polen het leven Van alle kanten hulp voor Schlieker Sir Winston Churchill weldra uit ziekenhuis VAKANTIESLUITING Ds. Martin Luther Ring opnieuw gearresteerd 80 mensen verdronken op de Philippijnen (Op de <~Praatótoel ZATERDAG 28 JULI 1962 Tegengestelde verklaring voor UNO-commissie Gerechtshof Tienduizenden bomen in de Harz ontworteld Hij en 27 volgelingen in staat van beschuldiging EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS f 1 Belangrijke verschuivingen na Nor stads aftreden Taylor Twee afgetreden ministers uit Parijs vertrokken Onverantwoordelijk -ïmt. Amerikaanse kernproef in Nevada: de 47ste Elias Amerikaanse troepen gaan Thailand verlaten NEW YORK (Reuter) De voorzitter en de ondervoorzitter van de speciale UNO-commissie voor Zuidwest-Afrika, Carpio en Martinez de Alva, die in mei Zuidwest-Afrika hebben bezocht, hebben in een rapport aan de commissie de Zuidafri- kaanse politiek in het gebied veroordeeld en het denkbeeld geopperd, dat de UNO zelf stappen zou kunnen doen om het be heer van het gebied in handen te nemen. Op 25 mei werd in Pretoria een ver klaring uitgegeven, die van Carpio en Mar tinez de Al va afkomstig heette te zijn, waarin gezegd werd, dat uit niets blijkt, dat de toestanden in Zuidwest-Afrika een bedreiging van de wereldvrede zijn of dat de bewoners daar onderdrukt worden. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken Louw, heeft meegedeeld dat 1 oktober voorlopig is vastgesteld als de dag waarop de pleidooien over de preliminaire excep ties in de zaak over Zuidwest-Afrika voor het Internationale Gerechtshof in 's-Gra- venhage zullen beginnen. Zuid-Afrika heeft deze preliminaire ex cepties ingediend omdat het van mening is dat het Hof niet bevoegd is arrest te wij zen in de zaak over Zuidwest-Afrika, die Liberië en Ethiopië op 4 november 1960 bij 't hof aanhangig hebben gemaakt. Vol gens Liberië en Ethiopië is Zuid-Afrika in WARSCHAU (Reuter-AP) Harde wind en hagelstormen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vijf mensen het le ven gekost in Noord-Polen, waar omvang rijke schade werd aangericht. Honderden bomen werden ontworteld, schoorstenen kwamen omlaag en huizen in de nabijheid van Bydgoszcz, ten noordoos ten van Poznan werden beschadigd, waar door enkele gewonden vielen. Door de blik sem ontstonden tenminste twaalf branden. Vallende elektrische leidingen elektrocu- teerden twee mensen, een plezierboot sloeg om: vijf mannen, vrouwen en kinderen werden gered maar een man van 35 jaar verdronk. Gisteren zijn in Zuid-Polen door een zwaar onweer, waardoor zeven branden ontstonden, vele bomen ontworteld. BONN (DPA) De orkaan die donder dagavond aan de noordelijke rand van de Harz in West-Duitsland woedde, heeft tien duizenden bomen ontworteld. Alleen in het district Langelsheim sneuvelden in een kwartier al twintigduizend beuken. Vrijdag ochtend trok een orkaan over Neurenberg. Hij ging gepaard met een kort, hevig on weer. Er vielen hagelstenen als kippe- eieren, die vele ruiten vernielden. Qpb hier gingen veel bomen tegen de grond. gebreke gebleven bij de bevordering van het materiële en het morele welzijn en de sociale vooruitgang van de bevolking van het mandaatgebied Zuidwest-Afrika. Pas als het hof zich bij arrest be voegd heeft verklaard, kan het de reques- ten van Liberië en Ethiopië in behandeling nemen. (Van onze correspondent) BONN Van alle kanten stroomt hulp toe, om de Schlieker K.G. in Hamburg die als gemeld surséance van betaling heeft aangevraagd, te helpen. Twee doch terondernemingen van de firma, de Schlie ker Eisenhandel G.m.b.H. in Dusseldorp en pletterij Neviges, zijn in elk geval al ge red. De eerste door een uitbreiding van het kapitaal met 4 miljoen tot in totaal 5 miljoen mark, waardoor nog maar 1 mil joen bij de Willy Schlieker K.G. berust en de rest in handen is van de Dresdner Bank, waarachter zich een groep staalbe drijven verschuilt, nl. Phoenix-Rheinrohr, Salzgitter, de August Thyssenhütte en de Ilsederhütte. De pletterij Neviges werd ge red door de Phoenix-Rheinrohr, die het be drijf een grote opdracht deed toekomen. De Schlieker K.G. in Hamburg, de kern van de betalingsmoeilijkheden, werkt in- middel op volle kracht verder. Ondanks allerlei verlokkelijke aanbiedingen van con currerende werven, komt het personeel voltallig op het werk en zelfs is er al een nieuwe opdracht ontvangen. Aan de uitvoering van al de opdrachten wordt onverminderd voortgewerkt. De lo nen van het personeel schijnen eind augustus in elk geval uitbetaald te kunnen worden. De totale schuldenlast van Schlieker be loopt 80 tot 100 miljoen mark. Een goede oplossing voor de moeilijkheden achten ve len nog steeds een verkoop van de werf, hetgeen ook geenszins onmogelijk is. Als eventuele koper wordt de Phoenix-Rhein rohr genoemd. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat een groep schuldeisers de werf overneemt. (Van onze correspondent) LONDEN Het ziet ernaar uit, dat Sir Winston Churchill, over wiens gezond heidstoestand geen bulletins meer worden verstrekt omdat hij zo goed vooruit gaat, zeer spoedig naar zijn Londense woning in Hyde Park Gate zal terugkeren. Voor bereidingen daartoe zijn in volle gang Gisteren hebben zijn dokters Churchills huis bezocht en daar een informele bespre king gehad met Lady Churchill. Het was gisteren vier weken geleden, dat Sir Win ston wegens een in Zuid-Frankrijk opgelo pen dijbeenfractuur in het Middlesex-zie- kenhuis in Londen werd opgenomen. Advertentie Ter handhaving van de goede gang van zaken in ons bedrijf gedurende de vakantiemaan den hebben wij besloten VAN 30 JULI t/m 11 AUGUSTUS DE VERKOOP, AFLEVE RING EN INRICHTING GE HEEL STOP TE ZETTEN. Hierdoor worden onaangena me gevolgen van een lang durige vakantieroulering voor komen. Op MAANDAG 13 AUGUSTUS staan wij weer uitgerust voor U klaar om gemaakte afspraken, eerste klas afwerking, goede ser vice en aflevering ten volle na te komen. ALBANY (Georgia) (Reuter/AP) De Amerikaanse negerpredikant Martin Luther King, de strijder tegen de rassendiscri minatie in de Vprenigde Staten is vrijdag met negen volgelingen gearresteerd tij dens een gebed voor het stadhuis in Al bany. Zij hadden om een onderhoud met het stadsbestuur gevraagd, waarop zij van de politie te horen kregen, dat dit niet buiten, voor het stadhuis, doch wel bin nen kon geschieden, daaraan de waar schuwing toevoegend dat zij zouden wor den gearresteerd als zij niet zouden door lopen. Hierna ging het groepje knielend in gebed, waarna zij werden gearresteerd. Achttien andere personen, onder wie een blanke jongen werden later voor een soort gelijk protest gearresteerd. Ongeveer tien hunner moesten met draagbaren naar de cel gebracht worden omdat zij weiger den zich te bewegen. Alle 28 arrestanten zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens wanordelijk gedrag, samenscholing op de openbare weg en weigering om te gehoorzamen aan het bevel van een dienstdoend politie ambtenaar. Advertentie Golden Fiction -> rt<cjo rfQ'/c rh reV rrqis t \-ya~K> pi- ■fn'nnrf l (Van onze correspondent) WASHINGTON Het ontslag van gene raal Norstad heeft president Kennedy de gelegenheid gegeven tot verschuivingen onder de topmilitairen, waardoor de ge hele kopgroep in het Pentagon, burgelijk en militair, als een Kennedy-groep kan worden beschouwd. Daar heeft de presi dent thans mannen die hij vertrouwt, die genegenheid voor hem hebben en die hem ongetwijfeld als hun superieur zullen ge hoorzamen. Wat precies de oorzaak is geweest van het aftreden van generaal Norstad is nog niet geheel duidelijk. Wel weet men, dat Norstad reeds lang overwoog om zijn taak neer te leggen. Zijn gezondheid liet de laatste tijd wel wat te wensen en sommi ge meningsverschillen hebben zijn werk weieens moeilijk gemaakt. Tussen Kennedy en Norstads opvolger Lemmtzer heeft het in het verleden wel eens gespannen. Lemnitzer behoorde tot de militairen, die de actie tegen Cuba hebben aangeraden en deze figuur is ook in an dere gevallen eerder tot het nemen van ri sico's geneigd, dan soms verstandig lijkt. Maar naar men zegt zijn de betrekkingen tussen de president en de man die naar Europa komt, de laatste tijd verbeterd. De opvolger van Lemnitzer, als voorzit ter van het college van stafchefs, generaal Maxwell Taylor, is echter een figuur, die veel meer de sympathie van Kennedy heeft. Wie Taylor en Kennedy enigszins kent kan zich dat wel voorstellen. Taylor is niet alleen een moedig militair, maar tevens een man met uitstekende manieren, die zijn gedachten uitmuntend onder woor den weet te brengen en er een heldere eigen mening op nahoudt. Washington heeft de laatste tijd toch al enigszins de boot afgehouden, wanneer de kwestie van de NAVO-kernmacht werd aangeroerd. Het zou verbazingwekkend zijn, indien het enthousiasme in het Pentagon groter zou worden voor dit project, nu Taylor daar de hoogste militaire positie heeft verwor ven. Voor Taylor zelf is deze promotie een groot succes. Hij was onder Eisenhower afgetreden, omdat hij zich niet kon vereni gen met diens militaire politiek. Kennedy maakte Taylor eerst tot zijn militair ad viseur en thans tot hoofd van de commissie van stafchefs. Taylor presideert na 30 september over generaal Curtis Lemay, chef van de lucht macht en over admiraal Anderson, die de hoogste figuur in de marine is. Beiden zijn door Kennedy tot die post verheven. Andersons voorganger, admiraal Burke, was in ongenade gevallen omdat hij on juist had geadviseerd inzake Cuba. McNamara, Kennedy's minister van De fensie, blijkt een zeer gelukkige keus te zijn geweest. Men moet bij zijn oordeel niet te veel afgaan op de foto's van deze man. Zijn gezicht met die gladde, geplak te haren, wekt niet bepaald vertrouwen, maar men behoeft McNamara maar een paar minuten te hebben meegemaakt, om te weten, dat deze man helder denkt, krachtig formuleert en geestelijk uitste kend past in het milieu van jonge ener gieke intellectuelen dat Kennedy heeft ge vormd in het Witte Huis en rond zijn ka binetstafel. Men mag aannemen, dat de militaire topgroep, die nu gevormd is, goed met McNamara zal kunnen samenwerken en mochten zich wat 'haast onvermijdelijk is nu en dan moeilijkheden voordoen, dan kan Kennedy over deze figuren een ge zag laten gelden, dat sterk is, omdat hij aanspraak mag maken op de welwillend heid en het vertrouwen van deze mannen. MANILLA (AP) In een bergdal op het schiereiland Bataan van de Philippij nen zijn door overstromingen van de door moessonregens gezwollen rivier Bulate 67 mensen verdronken. Het officiële aantal doden als gevolg van de overstromingen op het eiland Luzon is tot tachtig geste gen. Twee personen worden vermist. De schade voor het grootste gedeelte aan te velde staande gewassen, wegen en bruggen wordt op 43 miljoen pesetas (ongeveer 39.500.00) geschat. De meeste slachtoffers zijn gevallen in de provincie Bataan, maar de schade was het grootst in de provincies Pampanga en Bulacan. De 67 doden zijn volgens een politie functionaris te betreuren in een dal, dat als een schotel tussen de omringende ber gen ligt. De dorpelingen die bij de rivier woonden, schijnen niet tijdig genoeg ge waarschuwd te zijn om zich in veiligheid te brengen, voor de snel wassende rivier hun huizen wegvaagde. ALGIERS (Reuter/AFP/AP) De beide politieke kampen in Algerije staan in hun streven om verder bloedvergieten te voor komen op het punt een compromis te slui ten. Premier Ben Khedda en enkele zijner ministers hebben een gesprek gevoerd met Mohammed Khider, buitengewoon afge zant en rechterhand van de dissidente vice-premier Ben Balla. Volgens zegslieden zijn alle voorbereidin gen getroffen. Zij noemden de vrijlating van kolonel Swab el Arab te Constantine door de volgelingen van Ben Bella een be wijs van „het klimaat van vertrouwen." Er is echter nog geen enkele officiële bekendmaking hoe het wankelende regi me van Ben Khedda en de volgelingen van Ben Bella hun meningsverschillen denken te beslechten. Tot dusverre is het optimis me hieromtrent enkele keren als bij to verslag in het zwartste pessimisme veran derd. In Algiers werd vernomen dat Ben Khed da en Mohammed Khider in de Algerijn se hoofdstad de grondslag hebben gelegd voor een akkoord. De overeenstemming omvat onder meer uitbreiding van het te Tlemcen gevormde politieke bureau, een bijeenkomst van de nationale raad voor de Algerijnse revolutie het „parlement" en verkiezingen. Er zou ook een stap zijn gedaan om Ait Achmed, minister van staat van de voorlopige Algerijnse regering, die in Pa rijs is, ertoe te bewegen zijn ontslag in te trekken. De vrijgelaten commandant van Willaja twee, kolonel Swab El Arab, zou vandaag naar Oran reizen voor een onder houd met Ben Bella. Tegenstanders van Ben Bella hebben in Algiers bekendgemaakt, dat er te Tizi Ouzou in Kabylië een „Comité voor ver bindingen en de verdediging van de revo lutie" is opgericht. De verklaring, waarin melding werd gemaakt van de oprichting van dit comité, was onder meer onderte kend door de vice-premiers Mohammed Boudiaf en Belkacim Krim, beiden hefti ge tegenstanders van Ben Bella. Doel van het comité is „de eenheid van Algerije te bewerkstelligen, een verenigd bevel van alle zes Willaja's in het leven te roepen, de verkiezingen voor een nationale verga dering voor te bereiden en te strijden te gen ontvoeringen en misstanden." PARIJS (AP) Ait Achmed, die in Pa rijs heeft verklaard, dat hij uit de voor lopige regering en het nationalistische voorlopige parlement treedt, is met onbe kende bestemming uit Parijs vertrokken. Hij was in Parijs aangekomen met Saad Dahlab, die afgetreden is als minister van Buitenlandse Zaken van de voorlopige re gering, uit protest tegen het gekibbel in zijn land. Dahlab is uit Parijs per vlieg tuig in Genève aangekomen. Ahmed zei, dat het „parlement", de „Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie" (CNRA) een onverantwoordelijk orgaan is, dat niet wer kelijk representatief is. „De leden ervan hebben niet het noodzakelijke onderricht genoten om de vraagstukken van overgang van oorlog naar vrede te behandelen. De leiders van de Willaja's moeten de natio nale leiders kiezen uit vertegenwoordigers van de arbeiders en de studentenorganisa ties", zo zei hij. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor Kernenergie heeft bekendgemaakt, dat gisteren in Nevada opnieuw een kernproef onder de grond is genomen. Het is de 47ste die bekend is gemaakt in de lopende reeks in de Ver enigde Staten De kracht van de ontplof- finf was minder dan die van 20.000 ton TNT. Te veel of te weinig EEN LEZER vraagt mij wat ik ervan denk dat de leden van de Tweede Ka mer hun jaarlijkse renumeratie van f 10.000 tot f 15.000 hebben verhoogd. Uit de wijze waarop hij zijn vraag toe licht, blijkt dat hij tweeledig verontwaar digd is. Om de -,verhoging en om het zélf verhogen. Dat de dames en heren dit zelf heb ben gedaan, is voer voor demagogen, maar de wet wil dit nu eenmaal zo. Als deze renumeraties verhoogd worden, moet dit door de gerenumereerden zelf geschieden. Dit lijkt niet elegant, maar het heeft zijn zeer goede zijde: als het hele volk je op de vingers staat te kij ken, ben je eerder geneigd je zelf te weinig dan te veel toe te kennen. Die bepaling is lang niet zo aanvechtbaar als zij eruit ziet. En de renumeratie op zich zelve? Ik zou zeggen: dat ligt er maar hele maal aan. Voor de beste Kamerleden is vijftien mille op z'n minst de helft te weinig, voor goede Kamerleden zou vijf entwintig mille niet extravagant veel zijn; voor luie, onverschillige en uit anderen hoofde slechte Kamerleden is vijftien mille precies vijftien mille te veel. Dit als mijn korte antwoord op 's le zers vraag. Ik hoop voor zijn nachtrust dat hij het, na zorgvuldige overdenking, met mij eens zal zijn. In dit verband: een collega van mij, verbonden aan een ander (Amsterdams) blad, kreeg onlangs van een van zijn le zers een soortgelijke vraag: Wat vindt u ervan dat de wethouders van Amster dam een salaris van 24.000 ontvangen? Mijn collega antwoordde (ongeveer): Dat vind ik veel te weinig; mensen met soortgelijke banen in het particuliere be drijfsleven zouden het vijfvoudige verdie nen. Dit antwoord zint mij niet. Want het is de vraag of deze wethou ders, waren zij geen wethouder, voor zo'n grote baan in het bedrijfsleven in aan merking zouden zijn gekomen. Mijn collega vergeet dat het wethou derschap in de eerste plaats een poli tieke creatie is, onafhankelijk van de sa menstelling van de gemeenteraad. De zeer bekwame heeft kans zijn plaats aan een minder bekwame te moeten afstaan als de politieke situatie verandert. Bij wethoudersbenoemingen komt pas in de tweede plaats de bekwaamheid aan de orde. Het merkwaardige feit doet zich hierbij voor, dat de fracties die aan spraak hebben op wethouderszetels, nim mer gedwongen zijn deze zetels onbezet te laten bij gebrek aan daartoe bekwa men. Dit geeft wel even te denken. Aan de andere kant dient erkend te worden, dat het slechts zelden geschiedt dat een tot wethouder gekozene zo zwak is, dat hij er niets van terecht brengt. Maar de vergelijking wethouder-hoge- functionaris in het bedrijfsleven gaat in beginselniet op; zeker niet in algemene zin. Akkoord? WASHINGTON (AFP) Het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat de laatste 1800 Amerikaanse infanteristen en mariniers, die in mei naar Thailand gezonden zijn om het land te helpen beschermen tegen het binnendrin gen van communistische guerillatroepen uit Laos, zullen worden teruggetrokken. Als deze manschappen Tahiland verlaten heb ben, zullen er nog ongeveer 2.200 man Amerikaanse infanterie en 1000 man van de Amerikaanse luchtmacht in Tailand zijn. J Om twee pond. De B.B.C. zal de multi miljonair Nubar Gulbenkian twee pond schadevergoeding moeten betalen. De proceskosten die vele malen hoger wa ren, zullen de twee partijen samen moe ten betalen. Gulbenkian had het pro ces tegen de B.B.C. aangespannen om dat de B.B.C. geweigerd had hem de op name van een televisie-interview be schikbaar te stellen. Tijdens het proces dat vier dagen geduurd heeft, liet Gul benkian voor zijn advocaat en adviseurs in het hoge gerechtshof schitterende lunches serveren door een stel obers van één van de duurste Londense res taurants. Geëlektrocuteerd. Bij een vijfde poging naar Oostenrijk te vluchten is de Tsjech Georg Skotal in de prikkeldraadver sperring blijven hangen en geëlektrocu teerd. Skotal en Eduard Rehulka, bei den 25 jaar oud, probeerden door een sloot onder de prikkeldraadversperring door te kruipen. Hij heeft met Skotal in de gevangenis gezeten, omdat hij voor de Amerikaanse inlichtingendienst in West-Duitsland gewerkt had. Arm aangezet. Twee Canadese dokters zijn er in geslaagd de arm van een ze ventienjarig meisje die zo goed als van haar schouder gerukt was, er weer aan te zetten. De arm werd bijna afgerukt toen het meisje een val van vijftien meter maakte op een kermis te Cal gary. In het Holy Cross-ziekenhuis werd de arm weer aangehecht in een opera tie van zes uur. Dit is de tweede operatie van deze soort in de geschie denis van de geneeskunde. De volgen de stap zal zijn het spier- en zenuwstel sel in de arm te herstellen. De grootste moeilijkheid was de arm weer tot leven te brengen. Verboden. Een bloemlezing van geschriften van de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng komt voor op een lijst van verboden boeken, die in de Zuid- afrikaanse staatscourant is gepubliceerd. Verkeer. In 1961 zijn in West-Duitsland bij verkeersongelukken 841 kinderen tussen de 6 en 15 jaar om het leven gekomen en 33.785 kinderen gewond. Geheim. De Amerikaanse luchtmacht heeft van de basis Vandenberg in Califomië weer een kunstmaan gelanceerd met be hulp van een Thor-Agena-raket. Verdere bijzonderheden zijn niet meegedeeld. De Thor-Agena-raket wordt gewoonlijk ge bruikt om een kunstmaan van het type „Ontdekker" in een baan om de aarde te brengen. Lang leve Eichmann. De twintigjarige Alberto Ventolilla een jongeman van Joodse afkomst, is in Buenos-Aires (Ar gentinië) aangevallen door vijf mannen die probeerden hem een hakenkruis te tatoueren en die hem van zijn porte feuille beroofden. Volgens Ventolilla pro beerden de mannen hem te dwingen „Lang leve Eichmann" te roepen. De politie stelt een onderzoek in. Eerst bestuderen. De financiële commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich tegen het verzoek van Kennedy verklaard 568.755.000 dollar be schikbaar te stellen voor de bouw van schuilplaatsen tegen aanvallen met kern wapens. De commissie stelde zich op het standpunt dat voordat begonnen wordt aan een programma dat miljarden dol lars zal verslinden, de problemen van de luchtverdediging verder bestudeerd moe ten worden. Voor dit verdere onderzoek keurde zij een bedrag van tien miljoen dollar goed. Fout. Ex-president Eisenhower heeft op een persconferentie in Kopenhagen ver klaard dat de „ernstige fout" die hij als president van de Verenigde Staten heeft gemaakt is dat hij niet meer heeft ge daan om de verkiezing van Richard M. Nixon te bevorderen als zijn opvolger. Op een vraag of er beslissingen zijn ge weest tijdens zijn presidentschap waar van'hij nu spijt heeft, verklaarde Eisen hower dat het fataal is in een openbare functie te menen dat men geen fouten maakt. Hij gaf toe verscheidene fouten te hebben gemaakt. Meester. James B. Donovan, de Newyork- se advocaat die het destijds gelukt is de Amerikaanse U-2 piloot Gary Powers te gen de Russische spion Abel uitgewisseld te krijgen, probeert nu de vrijlating te verkrijgen van de 1.119 krijgsgevange nen van het Cubaanse avontuur. Dono van wil eerst met de Cubaanse UNO-de- legatie spreken en vervolgens naar Ha vana gaan voor een onderhoud met Fidel Castro. Benauwd. Een „vliegende verhuiswagen" van de Amerikaanse luchtmacht, waar mee ambassadeur Thompson en zijn ge zin uit Moskou reisden, is gisteren veilig op het vliegveld Kastrup geland. Zes brandweerauto's stonden klaar om in te grijpen mocht iets bij de landing ver keerd gaan. De piloot vertelde dat de vierde motor boven Riga uitgevallen was. Het toestel was zwaar beladen met kratten en koffers. Thompson, zijn echt genote en drie dochters varen met het lijnschip „Kungsholm" van de Zweden- Amerika lijn naar de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3