Latijns-Amerika's uitweg: revolutie der technici, met der advocaten Om revoluties met hervormingen vóór te zijn zullen westelijke hervormers ook zichzelf moeten hervormen IB 3-aal-laxia Nederlanders in Hollandia verkeren in het onzekere i/ &e i n r- i i/ sin ii t nnirabLnnnn i BITTERE PILLEN DR. CELSO FURTADO OF FIDEL CASTRO Eerste „Kussa's" brachten ongeveer een kwartje op F-104 Super Starfighter- contract getekend Adviezen over de evacuatie van gezinnen zijn tegenstrijdig NV SLAVENBURG'S BANK „(Joede toekomst voor maatkleermakers" Tweeling van twee jaar verdronken Groepsbelang overwinnen Gigantische uitdaging „Planning voor planning" ZATERDAG 28 JULI 1962 5 LATIJNS AMERIKA - SLOT HAARZIEKTE SCHRIL FIETSENDIEF El-El HOBBY Talarius Order van 700 min. voor hoofdaannemer Fokker Zeeleeuw in de IJsel In Aalsmeer: A A J (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Het Latijnsamerikaanse halfcontinent ontwaakt en staat voor het ontzaglijk alternatief: revolutie of hervormingen. Het heeft na zijn bevrijding van het Spaans-Portugese kolonialisme een lange periode gekend van semifeodalisme. De revolutionaire uitweg kan niet langer gezien worden in de gangbare termen van de „Zuidamerikaanse opstanden", de onduidelijke opstanden in de bananen republieken. Want die „Pronunciamentos" waren geen opstanden, maar machts grepen van de clans der heersende klassen, strijd om de vraag wie er nu aan de beurt was om zijn zakken vol te stoppen. Aan die karikaturale toestand heeft de Cubaanse revolutie een einde gemaakt, Castro heeft Latijns-Amerika aangehaakt bij een herkenbare, wereldwijde werkelijkheid. Afrikaanse produkten beschermt met zulke hoge tarief muren, dat Latijnsamerikaanse landen buitengesloten worden, dan smoort men het welslagen van de Allianza in de kiem. En dat welslagen is evenzeer een Europees als een Amerikaans belang. De dringende realiteit van de Latijns amerikaanse pre-revolutie demonstreert de noodzakelijkheid van wat president Ken nedy de „grand design" van de Ameri kaanse en westelijke politiek noemt. Het Daarmee is het alternatief duidelijk geworden: de macht der heersende klasse, de semidictatuur der semi- feodaie oligarchie loopt op haar laatste benen. Zal zij worden vervangen door de dictatuur van een andere klasse, die der ondergepri- viligeerden? In Latijns- Amerika zijn dat doorgaans de achterlijke, ongeletterde boerenmassa's. Die zouden geleid worden door links- revolutionaire „Caudillo's", oude en neo-communisti- sche partijen, die de revo lutie primair stellen en de ontwikkelde maar contra revolutionaire klassen on derdrukken of, zoals in Cu ba, uitstoten. Of kunnen de heersende klassen worden hervormd, kan de anachro nistische, verstarde, meestal op grootgrondbezit geba seerde maatschappelijke structuur worden „geopend" en gemoderniseerd door economische ontwikkeling en industrialisatie? Kunnen de fundamentele klassen tegenstellingen die in La tijns-Amerika nog aller wegen bestaan zo worden verzacht, dat zjj door com promissen kunnen worden overbrugd? Want dat is de essentiële voorwaarde voor een parlemen taire democratie. In termen van wenselijkheid gezien valt over het antwoord niet te twisten.' Men hoeft de Cubaanse revolutie zijn humanis me niet af te strijden, de onderdrukten en vernederden hebben het recht op te staan. Maar zij betalen een verschrikkelijke prijs aan de tot beginsel verheven klassenvij and schap, een geestelijk verlies aan rechten en vrijheid, die mogelijk zouden zijn ge- weest, een materieel verlies aan potentieel, de bekwaamheid der niet- of contra-revo lutionaire bourgeoisie. Zeker is het huma nisme der evolutionaire hervormers supe rieur. Dat zijn weg langer is, wordt ge compenseerd door het feit dat het niets weggooit, dat het op verzoening berust en groter ontwikkelingsmogelijkheden aan mens en maatschappij laat. De Latijns- Amerikaanse keuze zal natuurlijk niet, of niet alleen, door wenselijkheden worden bepaald. Het Westen, in de eerste plaats de Verenigde Staten, moet het Latijns- Amerika mogelijk helpen maken voor een versnelde evolutie te kiezen. En niet alleen uit humanistische overwegingen, maar ook uit zucht tot lijfsbehoud. Want Latijnsame rikaanse landen die voor revolutie kiezen, moeten, gelijk Cuba, onverbiddelijk steun en bescherming zoeken bij het Russische blok. President Kennedy heeft het funda mentele alternatief duidelijk begrepen en er de „Alliantie voor de Vooruitgang" op gebaseerd. Ik heb geen communistisch di plomaat gesproken die het niet een briljant plan noemde. Alleen twijfelen zij aan de uitvoerbaarheid ervan. En niet zonder re den. De „Allianza", die maatschappelijke her vormingen in Latijns-Amerika als uit gangspunt neemt, zal op gigantische moei lijkheden stuiten. In de eerste plaats op de weerstand der heersende klassen die heeft geen zin dat West-Europa teniet doet wat de Verenigde Staten bouwen, zo min het zin heeft dat Amerika's „business" on dermijnt wat Amerika's regering opbouwt. Het ondergeschikt maken van groepsbe langen aan Amerikaanse, aan de belangen van de westelijke wereld, wordt een abso lute voorwaarde om te voldoen aan de uit daging die de huidige situatie aan het Westen stelt. Die uitdaging is alleen in Latijns-Ameri ka al gigantisch. De Allianza zal fouten En dit is de revolutie der amateurs, de advocaten als Castro en Juliao, de emotionele genoegdoening,, de kldsscnvijandscliap eri ae verschrikke lijke prijs: het verlies van rechten en vrijheden die mogelijk zouden zijn geweest. zich niet in eigen vlees willen snijden. Maar het zal niet bij hervormingèn in La tijns-Amerika alléén kunnen blijven, de westelijke hervormers zullen ook zichzelf moeten hervormen. De Verenigde Staten zullen zich in Latijns-Amerika moeten be vrijden van de reputatie, die zij zich met hun economisch imperialisme hebben ver worven, namelijk dat zij als economisch sterkere een aantal economisch zwakkere landen in een worggreep hebben genomen, dat zij als brave democraten dictators en reactionaire oligarchieën hebben gesteund, omdat zulks de makkelijkste manier van zaken doen was. Die reputatie was lang niet altijd verdiend Latijns-Amerika is een gevarieerder continent dan men denkt maar zij is wel algemeen verbreid. Het zal noodzakelijk zijn dat het Westen de ontwikkelingslanden niet langer alleen als afzetgebieden en grondstoffenleveran- ciers ziet. Het heeft geen zin een land als Colombia dat van koffie-export leeft, eco nomische steun te verlenen en tegelijker tijd toe te laten, dat de koffieprijs op de Amerikaanse markt zo ver keldert, dat Colombia daardoor meer verliest dan het aan steun krijgt. En dat kan West-Europa zich ook aantrekken: wanneer de Europe se Economische Gemeenschap eigen en Dit is het gezicht van Latijns- Amerika dat een revolutie nodig heeft, die der technici, economen, agronomen en ingenieurs, die niet spelen met de magen van honge- rigen, maar ze vullen. moeten maken, geld verspillen, verliezen lijden om al was het maar ten dele te slagen. Men kan geen oorlog voeren zonder soldaten en veldslagen te verliezen. Het is de overmijdelijke prijs voor de late start, de altijd angstige trage bewustwor ding van een noodzaak door een democra tie. De economische ontwikkeling van een onafzienbaar achtergebleven gebied vergt zoveel tijd, dat er ook extra geld zal moeten worden gespendeerd aan niet-pro- duktieve sociale projecten om de revolu tionaire spanningen onder controle te hou den, om de massa's althans hoop te geven. Wat die hoop vermag, toont het voor beeld van Venezuela's Romulo Betancourt. Hij heeft Fidelistische rebellies tot nu toe weten te bedwingen door de steun van de Venezolaanse boeren. Die steun kreeg hij omdat zijn landhervorming aan veertigdui zend boeren eigen grond heeft gegeven. Dat is het tastbaar bewijs waarop de hoop der anderen zich grondt. Oyerschatting van de kansen van de Al lianza kan haar evenveel kwaad doen als defaitisme. Er zijn landen die zelfs niet over deskundigen beschikken om ontwik kelingsplannen op te stellen. Daar geldt de noodzakelijke „planning" eerst de „plan ning" zelf. Het is niet uitgesloten dat de revolutionaire spanningen in sommige lan den niet onder controle kunnen worden gehouden, dat er méér Castro's zullen ko- De Amsterdamse correspondent van Utrechtsch Nieuwsblad vertelt wat over „het Leidseplein en haar omge ving". Ik weet wel een goed middel tegen haar-uitval. Over het Hilton Hotel weet het Nieuwsblad van het Noor den mede te delen: „de kamers zijn luxueus maar praktisch ingericht", een wel zéér schrille tegenstelling, die mij bijzonder getroffen heeft. Een meneer schrijft aan Dagboeka nier van Het Parool een inge zonden stukje dat begint met de zinsnede: het is mij een behoefte u het vol gende staaltje van zakelijk onfat soen te signaleren: ik stal in de fietsenstalling op het plein mijn twee bromfietsen en de fiets van mijn zoon. Het stukje gaat nog een heel eind verder, maar deze zelfbeschuldi ging is mij voldoende. Werden er twee kleine bloemstukken op neergevleid. schreift De Volkskrant fein- tjes in het verslag van een be grafenis. FRANS Over Rika Jansen deelt het Utrechtsch Nieuwsblad mede: „zei een Franse impresario tegen Manders: die vrouw is steen goed". Toch gaat er niets boven het origi nele Frans: „cette femme est pier- rebonne". De heer P. van Oosten gaat „na precies 35 jaar lang schepen van diverse pluimage door zijn sluis geschut te hebben, met pen sioen" vertelt Haarlems Dagblad. Ik vernam, dat hij zich nu gaat wijden aan het houden van vogels van diverse tuigage. De eerste belangrijke veiling van „kus- sa" een voor Nederland geheel nieuwe zo mergroente, heeft gisteren in de Cofip. Tuinbouwveiling te Rotterdam plaats ge had. 1350 van deze komkommerachtige vruchten gingen voor een prijs van 22 tot 25 cent per stuk van de hand. „Kussa" is van oorsprong een gewas uit de tropen en subtropen. Men raamt de totale oogst van dit jaar op ruim 4 miljoen vruchten. Deskundigen verwachten dat de groente, waarvan de smaak te vergelijken zou zijn met die van asperges, binnen afzienbare tijd een vaste plaats veroverd zal hebben op het menu van de Nederlandse huisvrouw, ook al om dat de prijs aanvaardbaar zal zijn: iets be neden de 0,50 per stuk. Sinds de import van de tomaat, rond de eeuwwisseling, heeft de Nederlandse tuin bouw nimmer een geheel nieuwe groente op de markt gebracht. En geheel nieuw voor Nederland mag men de „kussa" wel noemen. De groente wordt in Zuid-Europa vrij veel gegeten. „Kussa" eist een korte kooktijd en is met een bloemkoolsausje of gestoofd met wat zout, peper en nootmuskaat smakelijk. Ook kan men de vrucht in schijven gesneden en gepaneerd bakken. Gisteren is in Den Haag een tweetal contracten ondertekend, waarin de Fokker fabrieken als hoofdaannemer van de ZG noordgroep de levering is opgedragen van 350 Lockheed F-104 g Super Starfighters voor de koninklijke luchtmacht en de Duitse luchtmacht, die respectievelijk 95 en 255 toestellen van dit type zullen ontvan gen. De Bundesambt für Wehrtechnik und Beschaffung (BWB) had reeds namens de Duitse regering het contract getekend. Met deze order zal een bedrag van ruim 700 miljoen gemoeid zijn, niet mee gerekend de motoren en de elektronische uitrusting. In augustus 1960 vonden de eer ste contractonderhandelingen plaats, die einde 1961 resulteerden in een principiële overeenstemming over de voorwaarden van het contract. HOLLANDIA (ANP) Vele Nederlanders in Hollandia verkeren in grote onzeker heid omdat men de opvattingen in Den Haag en Hollandia over het karakter van de maatregelen om Nederlandse vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea te laten ver trekken als sterk van elkaar afwijkend beschouwt. Overal wordt de klacht gehoord dat men niet weet waar men aan toe is en dat de toch al moeilijke beslissing om gezinsleden naar Nederland vooruit te zenden daardoor nog zwaarder te nemen valt. Hoewel ook in Hollandia van het begin af de nadruk is gelegd op de vrijwillig heid van de evacuatie van gezinnen heeft men algemeen de indruk dat er wordt ge streefd om in een bepaalde termijn zoveel mogelijk vrouwen en kinderen te doen ver trekken. De mededeling over de evacuatie van het ministerie van Binnenlandse Za- Advertentie NIEUWE GRACHT 98 SCHOTERWEG 3 men, dat Kennedy's regering dan de druk tot gewapende interventie niet zal kunnen weerstaan.'hetgeeri Amerika's rejififatie' in de zuidelijke helft van het Continent vérder zou beschadigen. Het is zeker dat in een aantal landen preventieve, contra-revolutionaire staats grepen zullen worden gedaan, zoals in Ar gentinië waar het leger de revolutie-per stembus teniet deed (en het Peronisme- zonder-Perón staat dichter bij het Fidelis- me dan menigeen meent). Die zullen het anachronisme slechts verder verstarren en de revolutie naderbij brengen. De hoop voor de Allianza kan slechts de mogelijkheid gelden, dat in een aantal landen, Brazilië voorop, de hervormers het pleit zullen winnen, dat er een kern kan worden gevormd, die bewijst dat er een betere uitweg is dan de dictatuur van de heersende of de onderdrukte klasse. Want de revolutie die de hongerige massa's van Latijns-Amerika nodig hebben is niet die van de amateurs, de advocaten zoals Cas tro en Juliao, die slechts emotionele of in tellectuele genoegdoening verschaft. De daadwerkelijke revolutie is die van de mo derne technici als Celso Furtado, de eco nomen, ingenieurs en agronomen, die niet spelen met de magen van hongerigen, maar ze vullen. De heer N. Molenaar, voorzitter van het bedrijfschap voor het Maatkledingbedrijf, heeft verklaard dat het aantal vestigings mogelijkheden in Nederland voor gekwali ficeerde maatkleermakers ongekend groot is. Hij zei ook dat het bedrijfschap erin is geslaagd een regeling tot stand te bren gen, die het mogelijk maakt dat ook voor het maatkledingbedrijf via een bijzonder waarborgfonds voor het ambachtsbedrijf te Amsterdam overname-kredieten worden verstrekt. De heer Molenaar sprak in Utrecht ter gelegenheid van de uitreiking van diplo ma's voor het herenmaatkleermakersbe- drijf. Inwoners van Rheden kwamen de politie vertellen dat er een zeeleeuw in de IJsel zwom. De politie geloofde dat eerst niet, maar toen een agent ging kijken, bleek dat de tip geen grap was maar werkelijkheid. De rijksbakenmeester heeft pogingen ge daan het dier te vangen, maar is daarin niet geslaagd. De zeeleeuw is verdwenen. Nederland heeft deze week twee bittere pillen achter elkaar moeten slikken. De overhaaste uittocht uit Nieuw-Guinea en het door het voorlopig verslag van de spe ciale Kamercommissie nog eens opgera kelde Duits-Nederlandse verdrag. Het laatste heeft tot nu toe heel wat meer com mentaar uitgelokt dan het eerste en het luidde vrijwel unaniem onvriendelijk, HET PAROOL, dat zich afvroeg „Maar is dit alles geen mosterd na de maal tijd?" staat met dat scepticisme zo goed als alleen. Het ALGEMEEN DAGBLAD houdt daarentegen vol: Dat verdrag kan geen werkelijkheid worden. Aanvaarding ervan zou, menen wij, een belediging voor onszelf betekenen". DE TIJD-DE MAASBODE stelt vast: „Niet een schuldbewust en tot redelijke genoegdoening bereid Duitsland, dat ro yaal zijn erfelijk belast geweten wilde zui veren, maar een keihard Wunderkind, dat er op uit was de tegenpartij het vel over de oren te halen, heeft tegenover Neder land aan de conferentietafel gezeten." en komt tot dezelfde conclusie als het Rot terdamse ochtendblad: „Wie het onderha vige verdrag een Generalbereinigung durft te noemen, veroorlooft zich een bru taal cynisme. Wij verwachten dan ook, dat de Kamer het oordeel van haar Bij zondere Commissie ten volle zal onder schrijven." VRIJ NEDERLAND schaart zich meer aan de kant van HET PAROOL: „De he ren. Kamerleden moeten in hun late woede bedenken dat zij vroeger waakzaam had den moeten zijn. Het is namelijk moeilijk aan te nemen dat onze anders zo knappe onderhandelaars het onderste uit de kan hebben gehaald. Zij wisten met wie zij te doen hadden, maar waren zij voldoende overtuigd van het belang van de zaak waarvoor zij vochten? In ieder geval heb ben zij zich met een armzalig kluitje in het een vrij ongeïnteresseerd Nederland, dat liever zaken doet met Duitsland dan op komt voor de belangen van degenen die zich tegen de nazi's hebben verzet." DE GROENE gaat nog een stapje ver der en meent dat men het resultaat van de onderhandelingen niet alleen aan de Ne derlandse delegatie mag wijten: „Het is toch zo, dat een delegatie van nature zal handelen in de geest van het delegerende volk. En men zal moeilijk kun nen staande houden dat het inderdaad halfzachte verdrag, dat nu ter ratificatie op tafel ligt, niet in de geest van het Nederlandse volk is, dat het, om eens iets te zeggen, in geen enkele verhouding staat tot de mentaliteit waarmee wij na de oor log de Duitsers hebben benaderd. Men kan nu wel zeggen: de onderhandelaars zijn er niet in geslaagd om de Duitsers het één en ander aan hun verstand te brengen, maar beter zou het zijn vast te stellen dat wij, de Nederlandse gemeenschap, daar niet in zijn geslaagd. Als men het begrip „slagen" hanteert verondertelt men een wil om iets te doen. Welnu, we beweren dat het de Nederlanders in het algemeen, de regeringen en het parlement voorop, zelfs aan die wil ontbroken heeft. De laatste tien jaren hebben we officieel niets anders gedaan dan de Duitsers ter- wille zijn." Naar aanleiding van de tweede bittere pil riet laten sturen. En dat is de 'schuld van die uit Hollandia, schrijft het PAROOL: „In de Nieuw-Guinea-affaire is thans wel het ogenblik aangebroken, waarop aan al le illusies een einde is gekomen. De ver blindheid heeft lang geduurd. Het blijkt b.v. uit het feit, dat nog tot voor enkele weken in Nederland nieuw personeel voor de gouvernementsdienst werd aangewor ven, alsof er niets aan de hand was. Thans krijgen de gezinnen van de ambtenaren een overhaast vertrek aangeboden. Alles blijkt plotseling op losse schroeven te staan. Het schokkende hierbij is, dat eigen lijk van een zeer verrassende en onver wachte wending der dingen nauwelijks kan worden gesproken. Een regering met wat inzicht en zin voor de werkelijkheid had de gang van zaken kunnen en moeten voor zien. Men zou het woord misleiding kun nen gebruiken, wanneer dat niet een op zet suggereerde, die billijkheidshalve niet aanwezig mag worden verondersteld. Doch de lichtvaardigheid en het gebrek aan in zicht zijn zeer ver gegaan". HET VRIJE VOLK gewaagt van „een illusie die doden kost" en VRIJ NEDER LAND, dat met azijnige pen zijn veroor deling van het Guineabeleid in één tirade verbindt met de repatriëring der stoffe lijke overschotten, concludeert: „De lief hebbers van een gewelddadige oplossing in Indonesië hebben de wind steeds meer in de zeilen gekregen; en degenen in Ne derland die slechts „eervol" willen wij ken voor geweld krijgen straks nog hun zin. Zij kunnen nu geld storten op een par ticuliere girorekening voor het overbren gen naar Nederland van de militairen die in Nieuw-Guinea gesneuveld zijn voor hun als principe vermomde rancune. En de regering die eerst laat verklaren dat het transport van de gestorven militairen te duur is en die nu, haar zoveelste draai nemend, bij monde van minister Visser verklaart dat het allemaal een kwestie van hygiëne is, kan rustig blijven zitten. In de politiek neemt men het niet zo nauw met de hygiëne" ken in Den Haag, die vrijdag in Hollan dia bekend werd, heeft echter een heel ander licht op de zaak geworpen. Daar bij komen feitelijke tegenstellingen naar voren. In deze mededeling wordt gezegd, dat er geen aansporing tot vertrek is. Vele Nederlanders in Hollandia vragen zich af hoe dit te rijmen valt met het feit dat hoge ambtenaren in Nieuw-Guinea „het voorbeeld" zullen geven door ook hun ge zin te doen repatriëren. In de mededeling van het ministerie wordt voorts betoogd dat er geen „luchtbrug" zal worden ge legd tussen Nieuw-Guinea en Nederland, hetgeen impliceert dat het vervoer met normale lijnvliegtuigen zal moeten geschie den. In een officiële mededeling die vrij dag in Hollandia werd verstrekt wordt ech ter gezegd dat „in afwachting van dg toeloop van gegadigden ongeveer ze venduizend een uitgebreide organisatie is vereist, niet alleen op het gebied van de transportgelegenheid doch ook op dat van de administratie". Voorts wordt daar in gesproken van een „schema voor extra vluchten", dat op 31 juli zal ingaan. Hier uit kan worden afgeleid dat reeds volgen de week dinsdag het eerste extra vlieg tuig uit Biak naar Amsterdam zal ver trekken. „Om het systeem van extra vlieg tuigen zo rendabel mogelijk te kunnen ex ploiteren is het gewenst dat men zich zo spoedig mogelijk opgeeft" aldus staat el ders in de mededeling te lezen. Tegenover een gereserveerde houding van het ministerie van Binnenlandse Za ken in Nederland, volgens sommigen in Hollandia ingegeven door angst dat er in Nieuw-Guinea een soort panische exodus zou ontstaan waarvan in Hollandia ech ter niets valt te bespeuren staat de uit gebreide organisatie, die thans in Nieuw- Guinea wordt opgebouwd om de afvoer der gezinnen te regelen. Zo is in Biak waar zich het interna tionale vliegveld van Nieuw-Guinea be vindt een speciaal kantoor opgericht dat de coördinatie van het vervoer naar Nederland tot taak heeft. Inmiddels is vrijdag in Hollandia ook of ficieel de garantie-regeling bekendge maakt. De geëvacueerde gezinnen zullen in Nederland worden opgevangen, salaris sen kunnen vóór de normale datum van uitbetaling worden opgenomen ter bestrij ding van de eerste kosten in Nederland en er is een regeling op voorschotbasis ge troffen voor bestrijding der extra kosten van de vestiging in Nederland. Ondanks de verwarring, die door de te genstrijdige interpretaties over de „vrijwil lige evacuatie" zijn veroorzaakt, is er vrij dag, naast annuleringen, opnieuw een aan tal verzoeken ingediend voor passage naar Nederland. Ook hebben opnieuw enkele particuliere ondernemingen die trou wens informeel door het gouvernement werden geadviseerd om het voorbeeld van de overheid te volgen passage geboekt voor de gezinnen van hun personeelsleden. De „Zuiderkruis" is inmiddels, vrijwel volgeboekt, uit Hollandia naar Nederland vertrokken. Ook de Nieuw-Guinearaad houdt zich bezig met de kwestie der eva cuatie. Vrijdag zou de raad beginnen met de openbare behandeling der begroting van Nieuw-Guinea voor 1962. Op voorstel van de twee Nederlandse leden De Rijke en Van Zeeland werd echter besloten, met geslo ten deuren „urgenter zaken dan de be groting" te behandelen. Het is niet moei lijk te raden dat deze „urgente zaken" de evacuatie betreffen. Twee jongetjes van twee jaar, tweelin gen, zijn gistermiddag in de Westeinder- plas bij Aalsmeer verdronken nadat zij uit een box waren geklommen. Zij zijn op een doos in de box gaan staan en zo over het hekje gestapt. Daarna zijn ze naar de wa terkant gekropen en in het water gevallen. De moeder bemerkte wat er gebeurd was tien minuten nadat zij voor de laat ste keer naar de kinderen had gekeken. Drie artsen zijn gedurende twee uur be zig geweest met kunstmatige ademhaling. De kinderen waren zoontjes van de fa milie Lok, die sinds kort in Aalsmeer woont.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5