Politiek leven in Israel wordt verscheurd door controversen Ook onenigheid in de liberale partij V.V.B. had handen vol aan Denen die goed voetbal en handbal speelden (J KOELKASTEN KRIJNEN - DRIEHUIS 0MSCH0LERS- RET0UCHEURS jongste bediende (mnl.) SCHEEPVAART I Vier zeeslepers voor Wijsmuller r m HEES Co Goede zorg kost tijd N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD te Haarlem J ZATERDAG 28 JULI 1962 7 Mapaj maakt school Dayan beschuldigt Verantwoording afgewezen Vrouw zwaar gewond na botsing met auto Brand in patatesoven KSÈB Kankercongres in Moskou geeft de toon aan HEES Klein meisje aangereden Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons Driehuizerkerkweg 87 - Tel. 5736 Teenager wave2.75 Teenager Permanentwave 10. SALON T. KEITZ Schoterweg 45 - Haarlem PORTIER N.V. BUREAU WDSMULLER (Van onze correspondent) JERUZALEM. In Israels op twee na grootste politieke groepering, de libe rale partij, heerst on tevredenheid. Twee rechtsgezinde groe pen verwijten de par tijleiding dat zij zich heeft laten inpalmen door de linker vleu gel en de belangen van de arbeiders leden stelt boven die van de middenstan ders. Het verwijt werd in felle be woordingen tot uiting gebracht in een pam flet aan de enige honderden leden van de nationale uitvoe rende raad van de partij. En het party- bestuur ziet zich voor de taak geplaatst tekst en uitleg te ge ven van een ontwik keling, die, vooral door de liberalen van de oude stempel, met lede ogen wordt aan gezien. Het pamflet is uit gegeven door de zo genaamde „ideologi sche kring", die in het bijzonder is ver ontrust doordat de liberalen zijn toege treden tot de door de socialistische Mapaj geleide gemeente raadscoalitie in Tel Aviv. De leden van deze kring zien hier in min of meer een verraad aan het libe rale beginsel en dringen daarom aan op een grondige herziening van de partijpoli tiek en terugkeer tot een krachtige en principiële oppositie in alle overheids organen. Niet alleen deze kring opponeert tegen de partijleiding, maar ook een groep leden, die in hoofdzaak bestaat uit vroegere lei ders van de Algemeen Zionisten. Deze Al gemeen Zionisten vormden tot vorig jaar een afzonderlijke partij, maar gingen toen een fusie aan met de Progressieve Partij. Bij die samensmelting hadden dr. Elime- lech Rimalt en Moshe Kol een hoofdaan deel. Dr. Rimalt was destijds de leider van de linker vleugel van de Algemeen Zio nisten. De heer Kol stond aan het hoofd van de arbeidersvleugel van de Progr'eö- sieven. Vooral tegen de invloed van deze beide mannen zicht zich de toorn van de „ideo logische kring" en het „economisch fo rum". Zij verwijten het partijbestuur, dat het zich voortdurend laat beïnvloeden door deze beide „linkse" leiders en een politiek voert, die de arbeiders bevoor deelt boven de middenstand. De heren Kol en Rimalt wordt het kwalijk genomen, dat zij niet de belangen van heel de partij be hartigen, maar zich in hun politieke acti viteit beperken tot de interessen van de progressief-liberale arbeiders. Deze ontwikkeling is in de eerste plaats in ideologisch opzicht van belang. Zij is des te interessanter, omdat zij een verge lijking opdringt met de crisis, die reeds enige tijd in Israels grootste partij, de so- u Moshe Day an ciaal-demokratische Mapaj heerst en waarover wij onlangs uitvoerig berichtten. Is het in het liberale kamp een pamflet, dat de beroering in wijde partijkring gaan de heeft gemaakt, bij de Mapaj is dat het veertiendaags orgaan der Lavonisten. Hier zowel als daar gaat het niet in de eerste plaats om een organisatorische, maar om een principiële aangelegenheid, die leven en bloed van de partij uitmaakt. Als se cundair verschijnsel tekent zich èn bij de liberalen èn bij de socialisten ook een sterk persoonlijk element af. Staat in het liberale kamp de zaak nog min of meer aan het begin, bij de Mapaj is de ontwikkeling al zo ver gevorderd, dat een splitsing alleen nog door een wonder schijnt te kunnen worden «Vermeden. De controverse, die de socialistische eenheid aan stukken heeft gereten, kreeg een nieuw aspect, toen Moshe Dayan, minister van Landbouw en oud-chef van de Israëlische generale staf, in de jongste vergadering van het partij secretariaat het huidige par tijbestuur scherp de les las. Hij verweet de leden gebrek aan leiderscapaciteiten en be schuldigde hen er van verantwoordelijk heid te mijden uit vrees voor verlies van populariteit. Dayans rede volgde op een uiterst feil3 toespraak van het bestuurslid Peretz Net ter, een overtuigd aanhanger van Lavon, die een hevig tumult ontketende met zijn bewering, dat tienduizenden partijleden het met Lavon eens zijn en hem steunen in zijn strijd „tegen geijkte opvattingen die hun tijd hebben gehad". David Ha- cohen, lid van de Knesset, oefende scherpe critiek op Lavon destijds secretaris generaal van de Histadroet omdat hij weigerde met een andere functie genoe gen te nemen Hij stak de draak met wat hij als koppige hoogmoedigheid bij Lavon ziet en betoogde, dat de partij niet anders kan doen dan hem aan de dijk te zetten, wil zij voorkomen, dat zij in twee delen zou uiteenvallen. Het partij secretariaat, dat met zijn hou ding geen raad wist, vond na langdurige opwindende debatten niets beter te doen dan het besluit te nemen Lavon op het matje te roepen. Het had dat even goed kunnen nalaten, want de vroegere secre taris-generaal van de Histadroet gaf te kennen, dat hij er niet aan denkt voor dit forum rekening en verantwoording af te leggen. Hij voegde daaraan toe, dat het hem volkomen onverschillig laat, of de partij nem een baan aanbiedt of niet. „Ik vecht voor een bepaald doel", zo legde hij uit. De rest, zo beweerde hij, laat mij koud. Het partij secretariaat beperkte zich er niet toe Lavon uit te nodigen een uiteenzetting van grieven te geven. Het riep ook alle partijleden op de tweedracht op te geven en de al zo lang verloren eenheid te her stellen. Er is tot dusver geen enkel teken waar te nemen, dat er op kan duiden, dat deze oproep weerklank vindt. Het misnoe gen over wat zich rondom Pinchas Lavon afspeelt neemt steeds groter omvang aan en dreigt de partij te verscheuren. In maart van het volgend jaar zullen verkiezingen voor de Histadroet worden gehouden. Mocht het niet op korte termijn gelukken, de eendracht te hervinden, dan mag men rustig rekenen op een gevoelige klap voor de Mapaj. Het beeld van de zojuist gehouden verkiezingen voor een van de grootste vakbonden van de Hista droet, de unie van onderwijzend personeel was een teken aan de wand. Het opmer kelijk grote aantal blanco stemmen, dat daarbij te voorschijn kwam. bewees over tuigend. dat velen het gekrakeel binnen Israels grootste partij grondig beu zijn. Zo was het vrydag Vrijdag bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden 4850 kisten, waarvan 443 tong en tarbot, 3 heilbot, 9 tongschar er schar- tong, 1116 schol, 7 schar, 14 bot. 580 haring, 2550 makreel. 678 schelvis, 567 wijting. 695 kabeljauw en gul. 3 leng. 29 haai, 7 wolf, 35 poon, 82 kool vis en 32 diversen. Prijzen In guldens Per kilogram: Heil bot 3,903.20 grote tong 4.303.80; groot middel tong 3,603,10; kleinmiddel tong 3,202.50; kleine tong 1 2,802.10; kleine tong 2 2,101,60; tarbot 1 3,903,10; zalm 7—3,30. Per 50 kilogram: Tarbot 4—55: tongschar 8075; kleinmiddel schol 31—30: kleine schol 1 4031; kleine schol 2 358; schar 2617; bot 87; verse haring 3219; ma kreel 1410; grote schelvis 2723: groot middel schelvis 2321; kleinmiddel schel vis 3221; kleine schelvis 1 3112; kleine schelvis 2 228; wijting 198; grote gul 3525: middel gul 3121; kleine gul 17 10; kleine haai 1411; kleine wolf 4539; poontjes 2711,50; pieterman 54; kleine kool vis zwart 2924; muilen 67; kleine rode poon 2 1815. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 204 —70: grote koolvis zwart 8579; grote leng 70; grote wolf 82. Besommingen: KW 38 3320: KW 30 3430; KW 164 4550; KW 93 f 6880; KW 133 1610; KW 17 f 2060; KW 191 f 5300; KW 146 f 7180; KW 54 f 6060; KW 162 f 650: KW 167 i 1500; KW 19" 6040; KW 172 f 5980; KW 112 f 1650; IJM 56 f 6740; IJM 54 f 4390; IJM 59 4815 SCH 27 4850; VL 110 4300. Op zee De Petronella VL 131 haalde vrijdagmid dag omstreeks één uur 5 kantjes uit een trek van twee uren. De 3ertina VL 85, die de vleet heeft thuisgelaten, vist nu ook met de trawl en haalde 3 kantjes uit zijn trek. Deze haring was uit een box sardien gezocht. De Petro nella ving ook wat sardien, maar niet zo- vee] als de Bertina. De Jan Maria haalde uit zijn eerste trek 7 kantjes haring en een mooie partij makreel. Daarna deed het schip nog twee trekken, die samen lang zoveel niet opleverden als de eerste. De lohanna Lydia haalde uit de eerste trek twee en een half pakje prachtige le vende haring. De Golfstroom, die aan het begin van de reis met motorstoring te kampen had. ving twee pakjes, ook mooie grote haring. Werken op zaterdag Tijdens een vergadering van IJmuidense visknechten over een C.A.O. Is de sugges tie gedaan in de warme tijd van het jaar tot een regeling te komen om op zaterdag een klein deel van de losse visknechten en dan nog bij hoge uitzondering te laten werken om de haring en makreel te los sen. De heer C. van Kuilenburg, NBV bestuurder, heeft van de vergadering vol macht gekregen binnenkort met de werk' gevers in onderhandeling te gaan over deze kwestie. Alphard p 27 Landsend naar Amsterdam. Atys 27 te Liverpool Axeldijk 27 van Bremen naar Hamburg. Acteon 27 Newcastle Algorab 28 rede Santos. Aludra p. 26 St. Pauls Rock n Las Palmas. Amstelkroon 26 van Durban n. Yokohama. Ares 27 te Iquique. Alnati 27 van Rotterdam n. Rio de Janeiro. Aibida-t 27 van Nordenham n. Thames-haven. Achilles 27 te Trinidad. Ala.rrak 27 te New York. Alcor 27 te Genua. Alioth 27 van Bremen naar Hamburg. Argos 27 te Lissabon. Beekbergen 23 140 wtz Thyboron v. Londen n. Saude. Bawean 23 te Djibouti naar Lissabon. Bonita 24 van New York naar Laceiba. Congokust 27 van Libreville, 27 te Fort* G«nti?l., Gastar .-van -Mexandrie naar Nap?)? Ceres p 27 Concepcion n Antofagksta. Cradle of Liberty 25 v Salvador n. Santos. Dongedijk 26 te Portland. Dorestad 26 te Beyrouth Doris 26 van Tampa naar Mobile. Echo 26 te Londen Forest Lake-t 27 te Suez. Forest Town-t 26 van Palermo naar Banias. Groote Beer 30 te Rotterdam verwacht. Heemskerk 27 te Madras. Holendrecht 27 van Newark. 27 te Norfolk. Hoogkerk pass 27 Cartagena n, Marseille. Japara 27 van Rostock naar Hamburg Johan van Oldenbarnevelt 27 100 w Cocos Island naar Fremantle Keizerswaard 27 te Stanlow. Kieldrecht p 27 Rasfartak naar Karachie. Kosicia 28 Bonny verwacht. Kopionella 27 t a Fernando Po. Korovina-t 27 van Liverpool n Curagao. Laarderkerk 27 te Khorramshar Laura Christina 26 te Rotterdam. Liberiakust pass. 27 Kp. Finisterre n. Le Havre. Lombok 26 van Dar Es Salaam naar Tanga. Maaskerk 27 dw Oporto naar Amsterdam. Maasdam 27 van Galway naar New York. Mariekerk p 27 Kaap Passero n. Port Said. Mataram 27 te Penang Munttoren 27 van Falmouth naar Curagao Musilloyd 27 te Alexandrie. Nanusa 27 Rede Lagos. Nias 21 te Matadi. Nieuw Amsterdam 26 v. Bergen n. Rotterdam. Nijkerk 26 van Aden naar Suez. Ouwerkerk pass. 27 Gibraltar naar Marseille. Oranje Nassau 27 te Carthagena. Pacaya 26 te Corpus Christi Papendrecht-t 27 thv Karlskrona n Rostock Prins Willem IV 26 v Bremen. 27 te Hamburg Philippia-t 27 v. Rotterdam n. Mena al Ahmadi Pygmalion 27 te Piraeus. Rotterdam 27 v. Southampton naar Le Havre Rijnkerk 27 te Nacala. Seinelloyd 26 v. Charleston n. Newport (Wales) Servaaskerk 27 te Aqaba. Sigli 27 150 zo Port Swettenham naar Port Sliedrecht 26 te Houston. Stentor 27 te Bremen Straat Madura 28 Durban verwacht. Straat Torres 27 te Hongkong. Straat Cook 28 te Newcastle verwacht. Straat van Diemen 28 te Singapore verwacht. Straat Banka 26 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Straat Magelhaen 26 rede Santos. Straat Mozambique 26 t.a. rede Vitoria. Straat Soenda 26 van Kaapstad naar Lagos. Tjimenteng 27 520 zw Pulu Weh n. Reunion. Tjipondok 27 380 no Mahe n. Mahe. Towa 26 van Rio de Janeiro naar Santos. Triton 2 7te Hamburg Ulysses 27 te Hamburg. Vivipara-t 27 van Banias naar Brindisi. Wonosari 27 te Rotterdam. Van Neck 27 220 no Hollandai n. Fiji Eilanden Vitrea-t 26 van Porta Cardan n. San Francisco Westertoren 27 te Kingston. Willem Ruys 27 550 ntw Fayal n. Southampton Witmarsum 26 van Jacksonville n. Le Havre. Woltersum 27 te Brownsville. Zaankerk 27 te Antwerpen. Zonnekerk 27 180 nno Mombasa n. Aden. SLEEPVAART Junior 28 passeert Bizerta, 30 verw. te Port Brega Zeeland, 28 aangek, op de Nieuwe Waterweg en verw in IJmuiden. Utrecht 28 200 wnw Cadiz. Atlantico 28 vermoedelijk vertr. van IJmuiden naar Doeala. Op de Linnaeusstraat in IJmuiden werd vrijdagmiddag om kwart voor vijf een 58- jarige wielrijdster uit IJmuiden van ach teren aangereden door een Duitse perso nenauto toen zij de weg wilde oversteken. Met een zware hersenschudding en een wond boven haar rechteroog werd zij door de ongevallendienst naar het Antoniuszie kenhuis overgebracht. Bij bakker Tromp aan de Planetenweg in IJmuiden brak vrijdagmorgen om kwart over acht brand uit in een patatesoven. De brandweer werd wel gewaarschuwd maar hoefde niet op te treden aangezien de bak ker het vuur zelf de baas kon. flKJTMIWAKOHWt KOHtmc iWmKATWXill In het kader van de sportuitwisseling van Europa-Sportring werden vrijdagavon de, wegens de hevige regenval van don derdagavond verschoven, wedstrijden ge speeld tussen de respectieve voetbal- en handbalteams van VVB 2 en IJmond-da- mes en heren tegen de Deense gasten uit Houlbjerg. De gasten uit het Noorden hebben met de leden van de handbalvereniging „IJmond", die gastrouwe is, vrijdag een zeer aardi ge tocht gemaakt naar de oude stadjes Volendam, Edam en Hoorn en voorts Alk maar en Bergen aan Zee bezocht. De Deense gasten raakten, vooral in Volen dam en Edam niet uitgekeken op de mooie en kleurige klederdrachten, maar ook in Hoorn, met zijn oude gevels en Alkmaar, met de Waag en de kaasmarkt werden veel foto's gemaakt, voor illustratieve herinne ringen aan de geslaagde reis, die met een bezoek aan Bergen werd afgesloten. Ondanks de vele indrukken die verwerkt moesten worden, waren de gasten gister avond weer voldoende fit om te voetballen en te handballen. In de voetbalwedstrijd op de prachtige grasmat van het Koningsveld hebben de VVB'ers de handen vol gehad aan de gas ten uit Houlbjerg. die het na een 3-0 ach ter^ te b' tf'geo ^VB 2- tot gelijk sgjej wistep Een groot aantal van de spelers uit Houl bjerg, die ook dinsdagavond tegen VVB 1 speelden, maakte het de thuisploeg niet gemakkelijk. Het spel van de Denen is an ders dan het Nederlandse; zelden wordt de bal gekopt, maar steeds met de voeten be werkt. Daarom ook kon VVB 2 weinig vat op de Denen krijgen, die weliswaar vaak voor het VVB-doel verschenen, maar dan net iets te kort kwamen om hun meestal gevaarlijke aanvallen af te ronden. De Denen bleken over een uitstekend uit houdingsvermogen te beschikken en voor al de rechtsbinnen Hjelmar Sörenssen was watervlug in zijn reacties. Aan hem was het ook te danken, dat de 3-0 achterstand in een gelijk spel werd omgezet. Een zeer levendige en aardige wedstrijd van gelijke krachten. Deense doelverdedigster minder gedispo neerd was dan dinsdagavond werd de eind uitslag 13-4. Vanmiddag worden op het Koningsveld opnieuw voetbal- en handbalwedstrijden gespeeld en hedenavond volgt dan weer het afscheid van de Deense gasten, die zon dagmorgen vroeg zullen vertrekken. Ken overzicht van het achtduizend internationale congres voor de kanker bestrijding, dat in het Kremlin Paleis in Moskou wordt gehouden. Raadsheren. Tot raadsheer in het ge rechtshof in Den Haag is benoemd mr. R. Prins, vice-president van de rechtsbank in D Haag en tot raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam mr. H. Winkel, rechter in de rechtbank te Amsterdam. ook In grammofoonplaten geweldige sortering klassiek en amusement. "o rhr r-ttjr-.r»'*-r Tevens de beste marken platenspelers-en wisselaars B. RRAAY, Stephensonstraat 61 Imuiden Tel 4325 Ook de handbalwedstrijden tussen de jongens- en damesploegen van IJmond en Houlbjerg waren het aanschouwen alles zins waard. De IJmond-jongens hadden de handen vol aan de gasten. Wel stonden zij met de rust met 9-6 voor, doch daarna wis ten de Denen deze achterstand in te lo pen. Zij kwamen net wat tijd te kort om de achterstand in te halen, eindstand 17- 15. De Deense damesploeg, aangevuld met een paar IJmond-dames, wist onder luide aanmoediging tot de rust goed weerstand te bieden (4-3). Daarna kreeg IJmond dui delijk de overhand en omdat tevens de Op de Badweg werd vrijdagmorgen om halfelf een driejarig meisje uit Den Helder aangereden door een personenauto, waar van de bestuurder bij de camping wilde keren. Het meisje werd bij het achteruit rijden geraakt. De automobilist gaf het kind geld voor een ijsje en reed daarna weg. Er wordt n onderzoek ingesteld naar zijn identiteit. De ongevallendienst bracht het meisje naar het Antoniusziekenhuis. Haar verwondingen waren van dien aard dat men het noodzakelijk achtte haar daar op te nemen. Op drie verschillende Nederlandse scheepswerven wordt hard gewerkt aan de bouw van een serie van vier sleepboten voor de zeesleepvaart- en bergingsmaat schappij n.v. Bureau Wijsmuller te IJmui den. Drie schepen zijn thans gelijkertijd in aanbouw, terwijl ook de eerste bijna tien ton wegende sectie is geplaatst voor de nieuwe sleepboot de „Willem Barendsz". Dit schip krijgt twee Werkspoormotoren met een totaal vermogen van 4300 ipk. De „Willlem Barendsz" wordt 52,80 meter lang, 10 meter breed en 5 meter hol. Het zuster schip „Jacob van Heemskerck" is reeds in aanbouw op de helling van de scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht. Voor dit schip werd enige weken geleden de eerste, 26 ton wegende sectie op de hel ling geplaatst. De andere twee zeeslepers, de „Gro ningen" en de „Gelderland" krijgen Werk spoormotoren met een totaal vermogen van 2950 ipk. Ze worden gebouwd op de Scheepswerf Kramer en Booy te Kootster- tille in Friesland. r KOOPT U BIJ DE VAKHANDEL GOEDE KOELKASTEN koopt u bij (Kruidenierswaren leveren wij beslist niet) vraagt voor spoedige indienst treding nog enkele Voor opleiding tot dit uit stekende vak wordt ge dacht aan mannen (21 tot 30 jaar), die in het bezit zijn van tekendiploma's resp tekenaanleg hebben Ook tijdens de opleiding wordt een goed loon ver diend Sollicitaties met volledige inlichtingen omtrent leeftijd, genoten opleiding, vroegere werkkring etc. te richten aan afd. Personeelszaken. N V Drukkerij De Spaarnestad. Nassaulaan 51, Haarlem. Gevraagd voor RUTECK'S RESTAURANT, Kruis weg 22- 24, Haarlem Prettige werkkring. Goede verdiensten- Voor inl. kan men zich dagelijks wenden tot de gérant op bovenstaand adres. Zeesleepvaart en Bergingsmaatschapptt vraagt: voor afwisselende werkzaamheden; leeftijd 1617 jaar; Mulo-diploma gewenst, maar niet vereist. Sollicitaties aan ons adres Postbus 510 te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7