EEG landbouwherstel met Oostelijke landen blijft voorlopig nog open „Hypothecair krediet voor middenstander verhogen" Concessies zullen nu van de „zes" moeten komen De beurs Kreisky: „Wij stonden nooit onder Russische druk" Amerikaanse KvK brengt rapport uit aan Kennedy VS negeert voorstellen van Tinraad Borgward Mexico kan binnen een jaar draaien W.-Duitsland flink met pluimveevlees uit VS bevoorraad Indonesië werkt verder aan zijn ontwikeling Britten menen na EEG-gesprek: Landbouwprijzen in Bulgarije omhoog Zuid-Pacific-conferentie in 1965 te Hollandia Israel weigert Soblen de status van immigrant Macmillan zet „verjonging" voort SCHEEPVAARTBERICHTKN Kooprage in Denemarken Weer rassenrel in Ver. Staten Oostenrijkse politie staakt MAANDAG 30 JULI 1962 Oostenrijk en EEG WAARBORGFONDS IN JAARVERSLAG Hoog niveau Verschijnselen WEEKABONNEMENTEN 11' Bejaarde Frangaise in een bosbrand omgekomen Officieel onderzoek naar zijn uitwijzing 10 Rekenfout van twaalf miljoen dollar Succes voor medestander van president Kennedy BRUSSEL (ANP) De EEG-ministers hebben zaterdag in Brussel besloten communistische landen voorlopig uit sluiten van de opheffing der contingenten voor de invoer van bepaalde landbouwpro- dukten in de EEG-landen. De contingenten en andere beperkende maatregelen voor in voer van granen, varkensvlees, eieren, ge vogelte, groente en fruit worden namelijk per 1 augustus ten aanzien van de niet- EEG-landen afgeschaft en vervangen door een gemeenschappelijk stelsel van hef fingen, voortvloeiend uit de gemeenschap pelijke politiek van de zes landen voor deze sectoren. De EEG-commissie had de EEG-minis ters voorgesteld ten aanzien van de lan den met staatshandel, voornamelijk de communistische landen, deze algemene verruiming niet toe te passen, enerzijds omdat men er niet zeker van kan zijn dat die landen via prijsmanipulaties de bescherming die de EEG-reglementen te gen marktverstoring bieden niet zullen aan. tasten en bovendien, omdat de afschaffing van de contingenten in feite een liberal! sering is, een voordeel voor de derde lan den dat men niet zonder contraprestaties behoeft aan te bieden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Oostenrijk heeft nooit on der Russische druk gestaan bij zijn aan vrage om toenadering tot de E.E.G. te zoe ken. Deze uitspraak deed dr. Bruno Kreis ky zaterdag jl. toen zijn land de aanvraag tot associatie bij de gemeenschap van de zes in Brussel kwam toelichten. „Ons land is niet half soeverein", zei de minis ter, „wij bepalen ons beleid geheel zelf standig. De Russen weten, dat wij onze verplichtingen tot politieke neutraliteit, zoals die is vastgelegd in een plechtig ver drag, tot de laatste letter zullen nako men". Oostenrijk heeft overigens geen keus. 50 percent van zijn uitvoer is gericht op de zes landen van de E.E.G., 60 percent van zijn invoer komt van die kant. Het is on denkbaar, dat het zich anders zou kunnen instellen. Maar het heeft nadrukkelijk naar voren gebracht, dat het al zijn eventuele nieuwe verplichtingen moet prijsgeven, ingeval van oorlog of zelfs bij dreigende oorlog. Ook Zweden heeft zo juist zijn opwach ting gemaakt bij de gemeenschap van de zes. Dit land maakte hetzelfde voorbehoud ten aanzien van zijn neutraliteit en liet geen twijfel bestaan over zijn verlan gen nauwere banden aan te knopen met het Europa van de zes. De zes hebben vriendelijk gereageerd op de aanvragen van de neutrale landen, maar een definitief antwoord willen zij pas geven als ook de derde neutrale mogend heid in Europa, namelijk Zwitserland, zijn aanvraag tot associatie zal hebben toege licht. Dat gebeurt pas tegen half septem ber. WASHINGTON (AP) In een rapport aan president Kennedy over het probleem van de internationale betalingsbalans der Verenigde Staten heeft de Amerikaanse Kamer van Koophandel aangedrongen op een regelrechte afwijzing van een infla toire begrotingspolitiek alsmede op belas tingverlagingen ter aanmoediging van in vesteringen. Het rapport is opgesteld door een speciale commissie die door Ladd Plumpley, de voorziter van de kamer was benoemd in antwoord op het verzoek van president Kennedy om aanbevelingen van het bedrijfsleven ter correctie van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans. De samenstellers zeggen unaniem tegen de regeringsvoorstellen te zijn om de bui tenlandse dochtermaatschappijen van Ame rikaanse vennootschappen zwaarder te be lasten. In het rapport worden anderzijds woor den van lof gesproken over een aantal maatregelen van de regering het tarie- venprogramma van Kennedy, de campag ne tot opvoering van de exporten en de verlaging van de Amerikaanse militaire uitgaven in het buitenland. Met sommige andere standpunten van Kennedy bleek de commissie zich echter niet te kunnen ver enigen. De recente verklaring van president Ken nedy, dat de goudprijs niet verhoogd zou worden vond genade in de ogen van de commissie, die het eveneens eens was met de regeringsverklaring dat die Amerikanen die op buitenlandse beurzen tegen de dol lar speculeren zulks behoren te voelen. President Kennedy zal in zoverre door het rapport teleurgesteld zijn dat het geen voorstellen bevat over datgene wat het bedrijfsleven zelf in samenwerking met de regering kan doen ter verlaging van het tekort op de betalingsbalans. Het rapport bestaat vrijwel geheel uit commentaren op het huidige regeringsbe leid. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten heeft aangekondigd de voorstellen van de Internationale Tinraad te verwer pen en voort te gaan met de verkoop van 50.000 ton tin uit Amerikaanse voorwaar den. Tegelijkertijd zijn verzekeringen gege ven aan de belanghebbende landen dat de verkopen zodanig zullen geschieden dat de markt niet zal worden ontwricht. Aangezien de communistische landen, op Tsjechoslowakije na, geen lid zijn van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) heeft de EEG met hen niet over die compensaties kunnen onderhandelen. De commissie heeft haar voorstel ge daan op aandringen van Duitsland, het enige EEG-land dat belangrijke invoer van landbouwprodukten uit Oost-Europa kent in ruil van de uitvoer van industriepro- dukten met name machinerieën. Frank rijk heeft zich aanvankelijk tegen de hand having van de contingenten verzet omdat die in de Duitse praktijk neerkomen op afzetgaranties die de EEG-preferentie op de Duitse markt doorkruisen. De ministers zijn evenwel overeengeko men de bestaande contingenten tot eind van dit jaar te laten zoals ze zijn. Voor 31 oktober zuUen zij beslissen wat de EEG verder op dit terrein zal moeten doen. STAD MEXICO (AP) Verwacht wordt dat binnen tien tot twaalf maanden in Mexico een fabriek met een capaciteit van 18.000 Borgward automobielen per jaar ge opend zal kunnen worden. Ernesto Santo Galindo, hoofd van de groep die de Duitse fabriek onlangs opge kocht heeft, zei dat de automobielen voor circa 24.000 peso (nog geen 7.000) verkocht zullen worden. Die prijs ligt 6.000 peso (ruim 1700) onder die, waarvoor deze wagens vroeger in Mexico te koop waren. Het staat nog niet precies vast waar de nieuwe fabriek gevestigd zal worden. Minister Marijnen weet dat in West Duitsland betrekkelijk grote voorraden pluimveevlees onder meer uit de Ver enigde Staten zijn opgeslagen. Men mag aannemen, aldus de minister, dat de han del hiertoe is overgegaan om de heffin gen bij invoer, die vanaf 30 juli in West Duitsland gelden, te ontgaan. De minister acht de mogelijkheid dat er enige markt verstoring zal optreden niet uitgesloten, maar zal in dat geval geen verzoek rich ten aan het produktschap voor pluimvee en eieren om marktordenend op te tre den. Minister Marijnen heeft dit meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Koeverden (K.V.P.) Bij dit produkt kan een geringe ver storing van het evenwicht tussen vraag en aanbod prijsfluctuaties met zich bren gen maar er kan ook worden verwacht dat de handel bij het ruimen van deze voorraden een situatie zal vermijden die nadelen zal opleveren. Dat de minister zich wel akkoord heeft verklaard met een incidentele marktor- denende maatregel voor eieren is hoofd zakelijk het gevolg van een eenzijdig door de regering van West-Duitsland in gestelde minimumprijsregeling gedurende een periode, dat het gemeenschappelijke stelsel van heffingen nog niet in werking was getreden. DJAKARTA (AFP) De begroting voor 1962 voor het algemene ontwikkelingsplan van Indonesië zal in totaal ongeveer 30 miljard roepia bedragen, zo heeft de plaats vervangende eerste minister Prof. Moha mad Yamin volgens Antara aan de pers meegedeeld. Van dit bedrag is ruim 22 miljard reeds goedgekeurd door het par lement. De rest wordt gevraagd in een aanvullingsbegroting voor de ontwikkeling. In 1961 hebben 516 middenstanders een beroep gedaan op het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand. In 1960 bedroeg het aantal aanvragen 551. De da ling is hoofdzakelijk opgetreden in de sec tor van het hypothecair krediet, dus in die van de financiering van panden. „Zy is voornamelijk te verklaren uit het feit dat de bijzondere faciliteiten, die de rege ling van het hypothecair krediet kan bie den, ver bij de ontwikkeling en de sterk gestegen behoeften achter zijn gebleven en in een toenemend aantal gevallen niet meer toereikend zijn om de middenstan der bij de financiering van het pand af doende te kunnen helpen". Aldus het jaarverslag '61 van het Al gemeen Waarborgfonds voor de Midden stand. Een afdoende verbetering, zo wordt in het verslag gezegd, kan slechts worden bereikt, als de regeling van het hypothe cair krediet zodanig wordt gewijzigd, dat ook de lening op de bij de bedrijfsruimte behorende woning onder de staatsgaran tie wordt gebracht, zodat op de bedrijfs ruimte plus woning een hypothecaire le ning van 85 pet van de stichtingskosten of van de koopprijs kan worden verstrekt, eventueel tot een maximum van f 150.000. Opmerkelijk wordt het geacht dat het aantal kredietaanvragen zich op een vrij hoog niveau blijft bewegen, ondanks het feit dat inmiddels voor de middenstanders diverse andere financieringskanalen ge opend zijn. Het verslag betoogt met nadruk dat redelijke verwachtingen omtrent de toekomstige rentabiliteit een verantwoor de basis voor kredietverlening kunnen vor men, mits naar die rentabiliteitsmogelijk- heden een grondig onderzoek wordt inge steld. In verband met de snelle ontwikke ling van de distributie en van de winkel bouw acht het verslag het van eminent belang dat de middenstandsbonden en de middenstandsinstituten gezamenlijk trach ten de grote lijnen van de ontwikkeling op te sporen. Het verslag wijst op de volgende ver schijnselen: 1. Een voortdurende snelle groei van het zelfbedieningssysteem. 2. Het aantal supermarkets neemt in snel tem po toe. 3. De grootwarenhuizen treden buiten de grenzen van hun traditioneel vestigingsgebied, de centra van de grote steden, en gaan „uitwaaieren" over het gehele land. 4. De stichting van kleine warenhuizen in de nieuwe wijken van de grote steden, maar ook in de kleinere plaatsen, gaat in versneld tempo voort. 5. De zgn. discounthouses (zo laag moge lijke prijzen met vermijding van ser vice) hebben ook in Nederland hun intre de gedaan. 6. De shoppingcentrales zul len binnenkort ook in ons land een ver trouwde figuur zijn geworden. In het algemeen is 1961 voor de bedrij ven van de kredietnemers een gunstig jaar geweest. De verliezen op de kredieten zijn nog altijd relatief gering. Plannen zijn in studie om te komen tot een kre dietinstituut voor de binnenscheepvaart. icoooooooorrrrrrrinoroociooooooocxxxxxDOOooooocxyiOrx dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE QtJQOOOOCXXXXZXKXXXCUOOOOÜÜOOOa (Van onze correspondent) LONDEN De spanning over het mo geiljke falen van het Britse plan tot toe treding tot de EEG heeft op het ogenblik een hoogtepunt bereikt nu de zes tot nu toe niet bereid zijn gebleken om de door En geland gevraagde garanties voor de Euro pese afzet van landbouwprodukten uit het Gemenebest te geven. In Londen gelooft men, dat de Engelsen hun laatste woord hierover hebben gezegd, zodat de conces sies van de zes zullen moeten komen. De vrijdag in Brussel afgebroken besprekin gen zullen naar men weet woensdag wor den voortgezet. Ze zullen min of meer sa menvalien met debatten over de branden de kwestie, die morgen tegelijkertijd in het Lager- en Hogerhuis zullen worden ge houden, terwijl het Hogerhuis er boven dien ook woensdag nog aan zal vastkno pen. Beide grote politieke partijen in Enge land zijn al van het begin af verdeeld ge weest over het Britse plan, maar aanvan kelijk leek het alsof zij in grote meerder- onder bevredigende voorwaarden, i steun den. Op het ogenblik, mede door Macmil- lans wankele positie, is de algemene stem ming in Engeland eerder anti-gemeen schappelijke markt. Edward Heath, grootzegelbewaarder en top-onderhandelaar in Brussel, zou van avond in het Lagerhuis een verklaring over de stand van zaken afleggen. Ook Londen acht het nog te vroeg om te zeggen dat de onderhandelingen mislukt zijn, maar het feit dat men in Brussel kennelijk in een slop is geraakt betekent, dat in de vaak verhitte gedachtenwisselingen hoe SOFIA (AFP) De Bulgaarse regering en het centrale comité van de communist! sche partij hebben bekendgemaakt, dat met ingang van 30 juli de prijzen van vlees, melk, boter, kaas en eieren zullen stijgen met respectievelijk 23,7 tot 27,2 pet., 8 pet., 31,8 pet (melkprodukten) en 11,5 pet. (eieren). De prijsverhogingen hebben ten doel „de belangstelling voor de collectieve land bouwbedrijven te verhogen". Ook de prijzen voor tomaten, uien, aard beien en Spaanse peper gaan omhoog. Daarentegen zullen de prijzen van zekere in de landbouwbedrijven gebruikte indus triële produkten worden verlaagd. Hiertegenover staat, dat lonen en pen sioenen van minder dan 50 lewa per maand vrijgesteld zullen zijn van inkomstenbe lasting en wel met ingang van 1 januari 63. De mensen van deze groep krijgen ook grotere gezinstoeslagen. Ten slotte zullen de pensioenen in het algemeen met gemid deld 30 pet. worden verhoogd. De hoge salarissen en pensioenen daarentegen wor den verlaagd. PAGO PAGO (Samoa-Reuter) De vijfde Zuid-Pacific-conferentie die tien da gen geleden op Samoa begon, is zaterdag geëindigd met een voorstel van de dele gatie van Nederlands Nieuw-Guinea dat de volgende bijeenkomst, over drie jaar, in Hollandia wordt gehouden. Het voorstel zal door de Internationale Commissie voor het Zuiden van de Stille Oceaan, waarvan de conferentie uitging, in behandeling wor den genomen. De internationale commissie werd in 1947 door de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, Frank rijk, Nederland en Nieuw-Zeeland opge richt. Er waren zeventig afgevaardigden uit achttien gebieden van de Stille Zuidzee, die over meer dan dertien miljoen vier kante mijlen oceaan verspreid liggen. Op de conferentie werden vraagstukken besproken als handelsopleiding van de eilandbewoners, economische vraagstuk ken, de veranderende status van de vrouw en onderwijs aan volwassenen. langer hoe meer de nadruk komt te liggen op een nieuw krachtig samengaan met „de rest van de wereld". Een symptoom hiervan was de eerste rede van Maudling, de nieuwe kanselier van de schatkist, die vorige week zei, dat hij nog steeds vurig hoopt, dat de Brus selse onderhandelingen zullen slagen, maar als dat niet het geval is zou dit nog geen ramp zijn, omdat de hele wereld voor Engeland open ligt. Een andere vraag is of de thans be laagde Macmillan, die al zijn kaarten op Engelands lidmaatschap van de E.E.G. heeft gezet bij een mislukking niet zal moe ten heengaan en plaats maken voor But ler, die zich op het punt van de E.E.G. niet zo heeft vastgelegd. Macmillans ge ruchtmakende kabinetsreconstructie, liet duidelijk de weg open voor zijn aftreden. Het kan echter zijn dat de moeilijkheden in Brussel de gebruikelijke crisis vormen, die zich op alle grote internationale con ferenties voordoet. Veelbetekenend is ech ter wellicht, dat Heath zondag een bezoek van een uur aan Sir Winston Churchill in het ziekenhuis heeft gebracht, die kort na de oorlog in zijn befaamde rede in Zürich de stoot heeft gegeven tot een nieuwe Euro pese ontwikkeling door samengaan van Duitsland en Frankrijk te bepleiten. PARIJS Tijdens bosbranden nabij Calvi op Corsica is de 66-jarige madame Sauvageot-Thuillier in de vlammen omge komen. Zij was uit Parijs per vliegtuig op het eiland aangekomen, hoorde van de bosbranden en wilde met alle geweld naar het vijfhonderd meter verder gelegen strand, menende dat haar kleinkinderen in gevaar verkeerden. Gendarmes probeer den haar tegen te houden en wezen op het gevaar, maar de dame gaf vol gas en reed door. Honderd meter verder zat zij midden in het vuur, stapte uit en wilde te voet terugkeren, maar toen was het reeds te laat. Later vond men haar ver kooide stoffelijke resten. Madame Sauvageot was op het eiland goed bekend. Zij was onder meer admi nistratrice van „La vie catholique Illus trée". JERUZALEM (Reuter-AP) Het Israe lische kabinet heeft besloten, geen immi grantenvisum te verstrekken aan dr. Ro bert Soblen, de uit Litouwen afkomstige psychiater die in de Verenigde Staten op beschuldiging van spionage voor de Sovjet- Unie tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De 61-jarige dr. Soblen is in een Londens gevangenisziekenhuis herstel lende van verwondingen die hij zich toe bracht toen hij van Tel Aviv per vlieg tuig terugreisde naar de Verenigde Staten na door Israel te zijn uitgewezen. In een communiqué maakte het Israëli sche kabinet bekend, dat de wet die het Joden mogelijk maakte een visum te krij gen voor vestiging in Israel, niet van toe passing is op het geval-Soblen. Het kabinet besloot tevens een onderzoek in te stellen naar de omstreden omstan digheden waaronder Soblen uit Israel ge zet werd De commissie van onderzoek be staat uit de minister van Binnenlandse Za ken, J. C. Sjapiro, de minister voor de Po litie Behor Sjitreet, de minister van Trans port Israel Baryehoeda, de minister van Buitenlandse Zaken mevrouw Golda Meir en de minister van Justitie dr. Dov Joseph. Soblens advocaat dr. Ankorion is van plan het Israëlische Hooggerechtshof te verzoeken minister Sjapiro te dwingen te verklaren waarom dr. Soblen niet als im migrant kan worden toegelaten. De Britse minister van Binnenlandse Za ken heeft een verzoek van dr. Soblen om politiek asiel nog in behandeling. LONDEN (Reuter) Premier Macmil lan heeft in aansluiting op zijn benoe ming van de 45-jarige Reginald Maudling tot minister van financiën enige betrekke lijk jonge ambtenaren hoge permanente posten in het departement van Maudling gegeven. De 47-jarige William Armstrong en de 54-jarige Sir Laurence Helsby wor den directeur-generaal onder de nieuwe secretaris-generaal John Boyd-Carpenter. Zij volgen resp. de 58-jarige Sir Frank Lee en de 60-jarige Sir Norman Brook op. Politieke waarnemers achten de benoe mingen van betrekkelijk jonge ambtena ren van grote betekenis, omdat deze func tionarissen een belangrijke rol zullen spe len bij het bepalen van de economische koers van het land. Agamemnon 28 v. Port of Spain n. Georgetown. Abida 28 te Shellhaven. Acmaea 28 ten anker bij Liverpool. Adara 28 300 m. o. Paramaribo n. Charleston Akkrumdijk 27 350 m. z.w. Ccillys n. Le Havre. Aldabi 28 v. Santos n. Buenos Aires. Algenib pass. 28 Vlissingen n. Bremen. Algol 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Alhena 30 te Vitori.a Alkaid 28 85 m. z.w. Sevella n. Montreal. Alkes 28 fe Khorramshahr verwacht. Alkmaar 28 60 m. o. Trinidad n. Curagao. Alphard 28 28 m. o. Kungeness n. Amsterdam. Alpherat 28 te Glasgow v. Belfast. Aludra pass. 28 Kp. Verdisohe eil. n. Las Palmas. Alwaki 28 v. Rotterdam n. Calcutta. Amerskerk 29 te Cochin v. Colombo. Ammon 28 v. Aruba n. Maracaibo. Amsteldijk 28 v. Rotterdam n. Cristobal. Amstelkroop 28 250 m. w.z.w. Madagascar naar Yokohama. Amstelland 28 v. Santos n. Montevideo. Amstelsluis 28 v. Rio Grande n. Durban. And ijk 28 450 m. n.o. Bermuda n. Pt. Everglades. Annenkerk 30 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Archimedes 28 275 m. z.w. St. Maria n. Pt. of Sp. Arendskerk 29 te Colombo verwacht. Ares 30 te Valparaiso verwacht. Argos 28 te Gibraltar v. Lissabon. Arnedijk 30 te Brownsville. Artemis 28 570 m. z.w. Ushant n. Le Havre. Axeldijk 28 v. Hamburg n. Rotterdam. Bali 29 te Port Said. Bantam 29 te Bangkok verwacht n. Singapore. Barendrecht 28 110 m. n. Mona eil. n. Portland M.. Bawean 28 te Assab v. Djibouti. Beninkust 28 v. Lagos n. Abidjan. Bennek om 28 300 m. w. Azoren n. San Juan. Borneo 30 te Gothenburg n. Oslo. Bovenkerk 28 40 m. o.z.o. Wight n. Marseille. Breda 27 400 m. z.z.w. Balboa n. Cristobal. Burl S. Watson 28 500 m. o. Zanzibar n. Ph.delph. Caltex Amsterdam 30 v. Suez n. Bahrein. Caltex Arnhem 28 te Sidon v. Pemis. Calt. Delft 28 te Killingholme verw. v. Bahrein. Calt. Eindhoven 28 50 m. w.n.w. Oporto n. Sidon. Calt. Rotterdam 2 820 m. z. Kuria Muria n. Suez. Camitia 28 690 m. z.w. Landsend n. Mersey. Carrillo 28 300 m. o. Savannah n. Cristobal. Casamance 28 60 m. n.n.o. L. Palm. n. Duinkerk. Castor 30 te Napels. Ceres 29 te Antofagasta. Cinulia 28 600 m. z.w. Ouessant n. Curagao Congokust 28 v. Pointe Noire n. Port Gentil. Crania 28 610 m. w.z.w. Flores n. Purfleet. Dalerdijk 28 v. Antwerpen n. Londen. Delft 27 v. Pisco n. Matarani. Deneb 29 te Rotterdam. Diemerdijk pass. 28 Acaipulco n. Los Angeles. Diogenes 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Dongedijk 28 te Stockton v. Portland (Ore). Dorestad 28 v Beyrouth n. Algiers. Drente 30 te Mollendo. Eenhoorn 28 v. Bremen n. Rotterdam. Elizabeth Broere 29 te Bombay v. Aden. Eos 30 te Tripoli. Esso Nederland 28 15 m. z. Ceylon n. Rastanura. Esso Rotterdam pass. 28 Kp. Bon n. Rotterdam, Fina Nederland 28 50 m. o. Masira n. Mauritius. Friesland KRL 28 700 m. n.w. Kaapstad (best.). Ganymedes 30 te La Libertad. Geestland 29 te Barbados v. Preston. Gooiland 28 te Le Havre v. Amsterdam. Graveland 28 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Grebbedijk 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Groote Beer 30 te Rotterdam. Groote Kerk 28 rede Ohittagong v. Rangoon. Gulf Hansa 28 600 m. z.o. Bahrein n. Gibraltar. Hathor 28 80 m. n.w. Puerto Rico n. Europa. Hector 28 v. Rotterdam n. Levant. Hecuba 28 t. anker rede Kingston n. Willemstad. Helicon 28 te Sint Vincent. Hera 28 500 m w.z.w. Landsend n. Gdynia. Hoogkerk 28 35 m. o Barcelona n. Marseille. Ittersum pass. 28 Wight n. Bermuda. Ivoorkust 28 te Lagos. Izalco 29 te Valparaiso v. Arica. Jacob Verolme 28 v. Cristobal n. Contracoeur. Japara 28 te Hamburg. Jos. Frering 28 230 m. n.o. Madeira n. Monrovia. Kaloekoe 28 te Kaimana. Karimata 28 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Katelysia 28 te Buenos Aires. Katsedijk 28 600 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Kelletia 28 v. Ardrossan n. Curagao. Kerkedijk 28 310 m. o.n.o. N. York n. Antwerpen. Kermia 30 te Tranmere. Khasiella 28 v. Liverpool n. Stanlow. Koratia 30 v. Roterdam n. Sockholm. Korendijk 28 te Boston verwacht v. New York. Korenia 28 460 m. o.n.o. Martinique n. S. Lorenzo. Krebsia 1/8 te Cardon n. Curagao. Kylix 29 te Sint Vincent verwacht. Isis pass. 28 Dungeness n. Guadeloupe. Java pass. 28 Pescadoren eil. n. Kobe. Laga 28 9 m. n.w. Kp. Roca n. Genua. Langkoeas 28 95 m. z.z.o. Hongkong n. Bangkok. Lawak 30 v. Los Angeles n. Cristobal. Leiderkerk 28 90 m. o. Sicilië n. Port Said. Lekhaven 28 v. Hamburg n. Rotterdam. Liberiakust 29 te Le Havre verw. v. Freetown. Liberty Bell 28 175 m. n.w. Alexandr. n. Tranmere. Loppersum 28 240 m. n. Bermuda n. Houston. Maashaven 29 450 m. n.o. St. Paulsroucks n. Rio de Janeiro. Maaslloyd 30 te Bremerhaven. Madisonlloyd pass. 28 Casquets n. Port Said. Mataram 27 v. Penang n. Colombo. Maureen 30 te Jacksonville. Medon 28 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Meerdrecht 28 95 m. n.n.w. Kingston n. Santos Memnon 28 1000 m. z.w. Azoren n. Barbados. Mitra 28 te Rotterdam. Moh. Reza Shah 28 15 m. z.w. K. De Gata n. P Said Moordrecht 28 te Gaeta. Munttoren 28 300 m. w.z.w. Landsend n. Curacao Mijdrecht 28 210 m. z.z.o. K. Hatteras n. N. York' My lady 28 v. Rochester n. Vlaardingen. Na ess Comm. 28 115 m. n.o. Massa wa n. Fawley. Naess Lion 28 100 m. w.z.w. Cyprus n. Banias. Neder-Elbe pass. 28 Ceylon n. Calcutta. Neder-Waal 28 10 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Neder-Weser 31 te Hongkong verwacht. Nias 29 te Pointe Noire v. Matadi. Noordam 28 v. Rotterdam n. New York. Noordwijk 28 260 m. n.o. Fern. Noronha n. Itlaië. Onoba 29 te Mena verwacht v. Tranmere. Oostkerk 28 te Durban v. Lourenco Marques. Oranje 28 v. Southampton n. Ceuta. Oranjefont. 28 200 m. w.n.w. Freetown n. Kaapst Oranje Nassau 29 te Curagao v. Aruba Ossendrecht 28 660 m. z.o. Kp. Race n. Karachi Osiris 29 v. Belize n. Montreal. Ouwerkerk 28 48 m. w. Mallorca n. Marseille. Overijsel 28 te Genua verwacht. Papendrecht 28 te Rostock. Parthenon 28 1300 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Pendreoht 28 450 m. z.w. Azoren n. Pto. La Cruz. Pericles 28 v. Bremen n. Hamburg. Philine 28 120 m. n.w. Muscat n. Suez. Philippia 28 160 m. n.n.o. Kp. Villano n. Mena. Prins Casimir 28 400 m. z.o. Groenl. n. Montreal. Prins Johan Willem Friso 27 55 m. n. Anticosti naar Rotterdam. Prins Maurits 28 v. Lissabon n. Casablanca. Prins Willem III 28 v. Londen n. Glasgow. Prins Willem IV 28 72 m. n. Delfzijl n. Sorel. Prins Willem V 30 te Detroit. Prins Willem van Oranje 30 te Muskegon. Prinses Margriet 30 te Cleveland. Prov.singel 28 te L. Palmas evrw. v. N. Orleans. Purmerend 28 70 m. n.w. Trinidad n. Buen. Aires. Randfontein 29 te East-London. Rempang 28 v. Karachi n. Bedi Bunder. Reza Shah the Great 28 ten anker Cobh. Riouw 31 te Melbourne verwacht. Rondo 28 8 m. z. Beachyhead n. Las Palmas. Rossum 27 40 m. z.z.w. New York n. Aruba. Rotte 29 te Djibouti. Rijnkerk 28 v. Nacala n. Beira. Salatiga 28 v. Cleveland n. Toledo. Saloum 28 66 m. z.w. K. Finisterre n. P. Etienne. Sarangan 28 te Khorramshahr. Schelpwijk 28 100 m. z.z.o. Recife n. Buen. Aires. Schiedijk 28 480 m. o.z.o. Kp. Race n. New Yrk. Schiekerk pass. 28 Vlissingen n. Hamburg. Schielloyd 29 v. Papeete n. Noumea. Senegalkust pass. 28 Dungeness n. Dakar. Sepia 30 v. Rotterdam n. Banias. Serooskerk 28 v. Marseille n. Antwerpen. Servaaskerk 28 te Suez verwacht v. Akaba. Seven Seas 28 v. Rotterdam n. New York. Sinabang 28 te Tawau v. Sydney. Sinon 30 te Baltimore. Skadi 28 35 m. z.w. St. Vincent n. La Spezia. Sloterdijk 29 v. Rotterdam n. Bremen. Sloterkerk 30 te Fremantle verwacht v. Aden. Socrates 28 v. Aruba n. Cristobal. Sommelsdijk 28 te Antwerpen. Stad Alkmaar 28 v. Sfax n. Dakar. Stad Den Haag 28 180 mijl z.z.o. Kp. Race naar Stad Delft 28 450 m. w.z.w. Landsend n. Norfolk. Hamptonroads. Stad Haarlem 28 60 m. n.n.w. Lissabon n. R'dam. Stad Kampen 29 te Vlaardingen. Stad Leiden 28 30 m. w. Lissabon n. IJmuiden. Stad Rotterdam 28 v Catania n. Melilla. Stad Utrecht 28 te Vlaardingen. Stad Zwolle pass. 28 Ouessant n. Vitoria. Statendam 27 v. New York n. Southampton Statue of Liberty 28 250 m. o. Aden n. Suez. Steenkerk 29 te Dakar verwacht. Stentor 28 v. Bremen n. Rotterdam. Straat Banka 29 te East-London v. Pt. Elisabeth Straat Magelhaen 28 rede Santos n. Santos. Straat Singapore 28 v. Lour. Marques n Beira Straat Torres 28 te Hongkong. Tacana 28 v. Balboa n. Buena Ventura. Tahama 30 te Duinkerken. Tamara 28 80 m. o.n.o Aden n. Suez. Tweelingen 28 100 m. n.o. Kp. Villano n. R'dam Telamon 29 v Curagao n. Charleston. Tero 28 te Freetown verwacht v. Duinkerken. Theron 27 v. New York n. Curagao Tjipondok 2 8v. Mahe n. Mombasa. Togokust pass. 28 Las Palmas n. Rotterdam. Triton 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Ulysses 28 v. Bremen n. Antwerpen. Van Linschoten 30 rede Lome. Van Riebeeck 28 te Durban verwaeht Van Waerwijck 28 300 m. z w. H'kong n. Singap Vasum 29 v. Skaramanga n. Port Said. Viana 29 te Bandar Mashur verwacht v Suez Videna 2 8v. Montreal n. Curagao Vitrea 28 te Cristobal n. San Francisco. Vivipara 28 55 m. n Kreta n Brindisi. Vlist 28 v. New York n Kaapstad. W. A. Jones 28 100 m. w. Ascension n. Ph.delph. Westerdam 28 v New York n. Rotterdam Willem Ruys 30 te Southampton. Willemstad 28 v. Antwerpen n. Amsterdam Witmarsum 28 155 m. n.o K. Hatter, n. Le Havre Woltersum 30 te New Orleans. Wonosobo 28 900 m. o.z.o. Bermuda n. Cristobal. Zafra 28 42 m. o.n.o. Algiers n. Mena. Zaria 28 180 m. o.n.o. Aden n. Gibraltar Zeeland 28 300 m. o. Saigon n Singapore Zonnekerk 30 te Aden. Zuiderkerk 28 v. Rotterdam n. Cuxhaven Zuiderkruis 28 v Hollandia n, Honolulu Zwijndrecht 28 220 m. z. Hongkong. KLEINE VAART Adine 28 50 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen Aeneas 28 5 m z.w. Kp. Sacratif n. Tanger Alcetas 28 ter hoogte van Kp. Bon n Oran 28 i5 m. o.n.o Tripoli n. Benghazi. Bab T. 27 v. Delfzijl n. Ostrand Carnissesingle 28 te Royal Sovereign n Skur Daje Bohraer 28 10 m. n Villano n. Rotterdam Draco 28 20 m. z.w. Beachyhead n. Amsterdam Driebergen pass. 28 Finisterer n. Kenitra Engehna Broere 28 dw Startpoint n. Rotterdam Heemskerk 28 25 m n.o. Kingslynn n. Kingslynn Hoogvliet 28 e Smithknoll n Osofjord. Joost 28 in Finse Golf n. Zaandam. Jupiter 27 10 m. w. Startpoint n Plymouth. Kastanjesmgel 28 45 m. z.w. Casquets n. Boston Leuvehaven 28 35 m. n.n.w. Tersch. n. Gothenb: L m' z z w' Barcelona n. Barcelona. Lifana 28 te Dungeness n. Barcelona Lucas Bols-1 pass. 28 ET-5 v. Manty! n. A'dam. Maaskade pass. 28 Borkumriff n. Liverpool. Meidoorn 28 te Vlissingen n. Antwerpen Merwehaven 28 te Casablanca v. Rouen. Sheratan 28 dwars IJmuiden n. Helsinki Tilly 27 v. Delfzijl n. Ostrand. Vrjjburgh 28 dwars Casquets n. Casablanca. Westerdok 28 te Sandettie n. Marseille. Wilpo 27 v. Alholmen te Mantyluoo IJselihaven 28 dw. K. De La Hague n. Casablanca. SLEEPVAART Cycloop 30 te Port Brega Friesland 30 nog te Malta. Help 30 te IJmuiden. Junior 30 te Port Brega verwacht Praia Grande 30 te IJmuiden Utrecht 29 250 m. w. Casablanca n Lagos, Zeeland 28 te IJmuiden De Denen verdringen zich overal in het land in winkels en toonzalen om nog maar zoveel mogelijk goederen in te slaan voordat over 48 uur de nieuwe omzetbelasting van kracht wordt. De nieuwe belasting komt neer op een ver hoging van de groothandelsprijzen van alle verbruiksgoederen (behalve levens middelen en kleding) met 9 percent. Al le andere goederen van tabak tot tandpasta en van automobielen tot leun stoelen worden duurder. Daarom doen de Denen vóór 1 augustus wan neer de nieuwe belasting voor het eerst doorberekend wordt nog zoveel mo gelijk inkopen. Automobielen worden op ongekende schaaal gekocht. Televi sietoestellen, radio's en koelkasten vlie gen weg uit de winkels. De belasting is bedoeld als maatregel ter bestrijding van de inflatie. De eco nomen hopen er de Deense economie mee te stabiliseren. De nieuwe omzet belasting is voorbereid door de socialis- tisch-liberale coalitieregering en heeft de steun van de conservatieve en agra rische partijen. Verwacht wordt, dat de belasting in een vol jaar 900 miljoen kronen zal opbrengen. CAPE CANAVERAL (Florida)(AP) Een wiskundige fout van mensen was de oorzaak dat vorige week zondag een raket met een ruimtevaartuig naar Venus (waarde: vier miljoen dollar) opzettelijk vernield moest worden. Het Amerikaanse Bureau voor de Ruim tevaart (NASA) heeft meegedeeld dat de fout gemaakt is bij de berekening van de baan, welke de raket moest volgen om de Mariner I op het juiste pad naar Venus te brengen. Door de vergissing geraakte de raket (waarde: acht miljoen) dollar), zover uit de koers dat het niet meer vanaf de grond radiografisch bijgestuurd kon worden. Aan de berekeningen door een elektro nisch brein lag een verkeerde vergelijking ten grondslag. Deze vergelijking was op gesteld door de ruimtevaartlaboriatoria te Los Angeles. Daar wordt nu een nieuwe formule opgesteld voor de tweede poging om over ongeveer drie weken een Mari ner naar Venus te zenden. NEW ORLEANS (Louisiana) (Reuter) De afgevaardigde Hale Boggs, een be langrijke zuidelijke medestander van pre sident Kennedy in het Congres, is op nieuw voorgedragen en bijna zeker van herverkiezing in een Democratische voor verkiezing, ondanks krachtige conservatie ve oppositie. Boggs. de whip van de Democratische meerderheid in het Huis van Afgevaar digden, heeft zijn overwinning gekenschetst als „een nederlaag voor degenen die de president van de Verenigde Staten aller lei kwaads ten laste leggen". Het is voor al een „belangrijke overwinning" op „de haat-en-angstzaaiers van de John Birch Society" (een uiterst rechtse groepering), zo zei hij. Boggs' overwinning wordt door waarnemers opgevat, als een succes voor Kennedy wiens programma's bij vele De mocraten uit de zuidelijke kiesdistricten niet in de smaak zijn gevallen. ALBANY GEORGIA (AP) Een Ame rikaanse neger-advocaat heeft verklaard dat hij zaterdag door een sheriff geslagen werd nadat 37 negers gevangen gezet wa-, ren, omdat zij gedemonstreerd hadden te gen de rassensegregatie. Hevig bloedend stapte de advocaat C. B. King het bureau van de politiecommissaris Laurie Pritchett in Albany binnen. De politie heeft nog 28 negers gevangen gezet, onder wie 21 onder de 16 jaar en de negerleider dr. Martin Luther King jr. heeft gezworen in de gevangenis te blijven uit protest tegen de segregatie in deze stad in Zuid-Georgia. De 28 negers werden gearresteerd nadat zij op het trot toir gebeden hadden en geen gehoor had den gegeven aan het bevel van de politie uiteen te gaan. WENEN (AP) Een derde van het 16.000 man sterke Oostenrijkse politieap paraat is voor onbepaalde tijd in staking gegaan om zijn salariseisen kracht bij te zetten. Dit betekende dat de surveillance en het werk bij de verkeerspolitie tijdens het drukke weekend scherp ingekrompen moest worden. Normaal werkt één derde van de politiemacht, terwijl één derde in reserve is en één derde vrij van dienst is. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U. 362 Kon. Olie133,60—136 136,— Philips 160,0—160,70 160,40 Unilever 140,10 gb-140,50 gl 140,60 Hoogovens 566 569

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 10