VIER KOSTBARE SCHILDERIJEN UIT VILLA „KOEKOEKSDUIN" GESTOLEN Geen echte schilderijenroof doch ordinaire inbraak? HET WEER i m Rl Nieuw-Guinea-overleg in de V.S. onder hoogspanning Beide partijen zouden bereid zijn water in de wijn te doen Overleg over broodprijs J Leven in Den Haag werd 6 pet duurder WKÈmdÈmk - 1B RH Aee MORRIS 'êefore you êutf! Opnieuw een Oostduitse vluchteling gedood Fles met zwaar vergif gestolen m mm f Hm ÉS-'- In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn uit de villa „Koekoeksduin" aan de Vogelenzangseweg in Aerden- hout vier schilderijen gestolen met een gezamenlijke waarde van omstreeks 500.000. Bij deze schilderijen bevindt zich een zelfportret van Rembrandt, een jeugd portret, dat in 1630 in Leiden werd geschilderd. „Koe koeksduin" is een landgoed, dat eigendom is van jhr. J. H. Loudon, directeur-generaal van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij. De diefstal werd zaterdagmorgen om ongeveer 8.30 uur ontdekt door de butler van de familie Loudon, de heer N. J. M. Hoekstra, die in de nabijheid van de villa een bungalow bewoont. Enige regen Aan het strand: Treinongeluk: 19 doden S^IÉ S - imwÊÊ WÊwxMË SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Optimisme In de krant van heden: Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 224 MAANDAG 30 JULI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 I m tm VA m V VA Af J- Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I 1 f§ ff Cm lil KB I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL VjL JL JL JL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De recherche van de Bloemendaalse politie, die zaterdag direct contact op nam met Interpol en ook zaterdag morgen om 10.30 uur alle Nederlandse grensposten waarschuwde, heeft tot nu toe van de gestolen schilderijen geen spoor gevonden. De politie heeft een sterk vermoeden dat hier geen sprake is van een vooropgezette schilderijendief stal, doch van een ordinaire inbraak. De diefstal is in de nacht van vrijdag op zaterdag na half één gepleegd. Want op dit tijdstip gingen een zoon en een neef van de heer Loudon, die de avond hadden doorgebracht in de zogenaamde jongenskamer van de villa, naar bed. Via die jongenskamer heeft de dief eerst ge tracht de villa binnen te dringen, nadat met een steen een ruit was stukgeslagen. De jongenskamer was echter afgesloten, zodat de dief niet verder de villa kon bin nendringen. Daarop werd met een steen de dubbele ruit van een tuindeur van de zogenaamde Franse salon, grenzend aan het terras aan de achterzijde van het huis, geforceerd. Daarna was het een koud kunstje om de spanjolet aan de binnen kant van de deur op te lichten. Gestolen schilderijen Uit de Franse salon werd een Frans landschapje van de 18e-eeuwse Franse schilder Robert Hubert gestolen. Dit doek, dat een waarde heeft tussen 20.000 en f 30.000, is 33 bij 41 centimeter groot. De drie andere schilderijen werden uit de aan de Franse salon grenzende bibliotheek ge stolen. Het zijn het zelfportret van Rem brandt, afmetingen 39 bij 49 centimeter, dat gevat was in een zwarte ebbenhouten lijst. Het doek, ter waarde van 400.000 a f 500.000, is links gesigneerd R H L 1630. Het werd uit de lijst gehaald; de lijst werd op de vloer van de bibliotheek teruggevonden. Uit de bibliotheek verdwe nen voorts een Venetiaans stadsgezicht (een kanaal in Venetië met een kerk) van de hand van de Italiaanse meester Guardi, afmetingen 22,5 bij 33 centimeter, waarde ongeveer 50.000, alsmede een 16e-eeuws mannenportret in een soort medaillonlijst, afmetingen 14 bjj 18,5 centimeter, waar de ca. 10.000, waarvan de schilder onbe kend is. Niets gehoord Hoewel het forceren van de ruit van de tuindeur flink wat lawaai gemaakt moet hebben (de inbreker gebruikte eerst een te lichte steen en zocht daarop een gro tere, die met kracht door het dubbele raam is gegooid) hebben noch de twee jongens Loudon, beiden 19 jaar oud, noch inwonende kamermeisjes, 's nachts iets ge hoord. Alle in het huis aanwezige perso nen sliepen op de tweede verdieping. Ook honden, die in een kennel op het landgoed ondergebracht zijn, hebben geen alarm ge slagen. Jonkheer Loudon bewoont de villa „Koe koeksduin" niet permanent. Hij brengt slechts af en toe een weekend in de villa door. Op het ogenblik verblijft hij met va kantie in Zuid-Frankrijk. Mevrouw Lou don. die vaker op „Koekoeksduin" ver blijft, bevindt zich daar ook. De twee jon gens dié wel op het landgoed waren, zou- De kosten van levensonderhoud in Den Haag zijn in een jaar tijds met ruim zes percent gestegen. Dit blijkt uit de prijs indexcijfers van het levensonderhoud, die door de afdeling economische zaken van de gemeente Den Haag zijn berekend. Voor de maand juni jl. bedraagt het in dexcijfer (1951 100) 137 tegen 135 voor mei jl. en 129 voor juni van het vorig jaar. Voedingsmiddelen waren in juni jl. on geveer tien percent duurder dan in juni van het vorige jaar; het prijsindexcijfer hiervoor steeg van 123 tot 136 (in mei jl. 132). Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht. Morgen over het algemeen iets lagere middagtemperatuuren dan van daag. Volledige wèerrapporten op pagina twee. Een kleine depressie bij Schotland zal ook morgen vrij veel bewolking en hier en daar wat regen veroor zaken bij een matige wind tussen :uid en zuidwest. Temperatuur 18 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: Achter het storings front worden woensdag weer op klaringen verwacht. Tenminste negentien mensen zijn om het leven gekomen en 116 gewond, toen zaterdag nabij Harrisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania The Baseball Special een deel van een extra trein met honkballiefhebbers op weg naar een wedstrijd in Philadel phia met een snelheid van ruim 100 kilometer uit de rails liep en in de vrijwel droge rivier de Susquehanna terecht kwam. De achterste vijf rij tuigen ontspoorden en daarvan stort ten er drie in de acht meter lager ge legen rivierbedding. Kikvorsmannen moesten de slachtoffers met snijbran ders uit de wrakstukken bevrijden. Hefschroefvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht brachten gewon den naar ziekenhuizen. (Telefoto) den vanmorgen eveneens per trein naar Zuid-Frankrijk reizen. T oevalstreffer De Bloemendaalse politie meent, dat hier geen sprake is van een nieuwe dief stal in het kader van de serie schilderijen diefstallen die zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Vooreerst niet omdat in de bibliotheek in de Franse salon en in de jongenskamer kasten werden geforceerd en overhoop gehaald, hetgeen er op zou wijzen dat de inbreker niet zozeer uit was op schilderijen dan wel op geld of juwe len. Ten tweede niet, omdat zich in vele vertrekken van de villa kostbare schilde rijen bevinden, kostbaarder dan bij voor beeld het gestolen mannenportret van een onbekende schilder uit de 16e eeuw, kost baarder ook dan het verdwenen schilderij van Robert Hubert. In de directe nabijheid van de ont vreemde Rembrandt hangen bijvoorbeeld doeken van Van Gogh, Pieter de Hoogh, Ruysdael en andere bekende meesters. De villa bevat daarnaast nog een schat aan andere kostbaarheden, zoals vele zil veren voorwerpen en waardevol porselein. Onbegrijpelijk De politie vindt het onbegrijpelijk, dat in de villa geen alarmsysteem was aan gebracht, gezien de vele kostbaarheden die het huis bevat. Er hangen ongeveer 70 schilderijen in de verschillende ver trekken. Daarvan zijn de meest waarde volle, 16 stuks, verzekerd. Sporen die iets over de indentiteit van de inbreker of inbrekers zouden kunnen vertellen, zijn niet gevonden, ook niet door speurhonden die werden ingescha keld. Wel bestudeert men op het ogenblik in Den Haag enkele vingerafdrukken, die werden aangetroffen op een paar bokalen, die door het personeel niet zouden zijn aangeraakt omdat ze niet verplaatst mochten worden. .v' - 4>' s f V s ÜHH mgmt &^XBÊÊBSÊS^Êmmk M II tvV. ÉM De gestolen Rembrandt. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSÊSTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Misschien met groter kans op succes dan tot dusverre, is het vooroverleg tussen Nederland en Indonesië gedurende het weekeinde zeer intensief voortgezet. Met de onderhandelingen gaat het nog altijd moeilijk, maar indien er een vergelijk uit de bus komt, dan zal dit een compromis zijn tussen het Nederlandse standpunt, dat strikt gebaseerd is op de inhoud van het plan-Bunker, en het verlangen van Indonesië, dit plan te verhaasten en te ver eenvoudigen. De Amerikanen hebben thans echter weer hoop op een goede afloop. De heer Bunker heeft zaterdag langdurig overleg gepleegd met dr. Van Boijen en later een onderhoud met minister Soebandrio gehad. Op grond van deze peilingen besloot men reeds zondagmorgen het vooroverleg te hervatten in het buitenhuis in Virginia. Gisteren beraadslaagde men daar de hele dag. Vanmorgen zou men met de onderhandelingen doorgaan. Een bijeenkomst op zondag had men tot dusverre nog niet gehouden. Men kan er uit afleiden, dat men wil voortmaken en dat men er serieus naar streeft om een eind verder gevorderd te zijn, wanneer Soebandrio naar Djakarta zal vertrekken. De Indonesiërs zeggen thans, dat hun minister uiterlijk dinsdag de terugreis moet aanvaarden. Zij achten de onderhan delingen nog steeds precair, maar zien thans toch mogelijkheden tot een compro mis. Het zou een kwestie moeten zijn van geven en nemen. Soebandrio zou bereid zijn enig water in de wijn te doen, ook al zou hij er nog niet geheel zeker van zijn dat zijn regering in Djakarta daarmee ak koord zou gaan. Komt het tot een akkoord, dan zou volgens de Indonesiërs de heer Bunker daar veel toe hebben bijgedragen. De Indonesiërs zou men dus wel voor zichtig optimistisch kunnen noemen. Ver geleken met hun zeer zorgvuldig geformu leerde hoop op succes doet het optimisme op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken uitbundig aan. Daar is men van mening, dat de toestand zich radicaal ten goede heeft gewijzigd. Als Soebandrio zal vertrekken, dan zal volgens de Ameri kanen een akkoord ofwel in kannen en kruiken zijn, ofwel zover gevorderd, dat Soebandrio's aanwezigheid niet langer noodzakelijk zou zijn. De details kunnen dan door Malik en de zijnen verder wor den uitgewerkt. De Nederlanders in Washington geven geen enkel commentaar. Zaterdag heeft de regering in Den Haag de leden van de vaste Kamercommissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken inge licht. De aanwezige zevenentwintig van de zevenenvijftig leden en plaatsvervangende leden dezer commissies kregen vertrouwe lijke inlichtingen omtrent de stand van za ken van het overleg in Washington over Nieuw-Guinea. Van het kabinet waren aanwezig de mi nisterpresident, prof. De Quay, de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, de minister van Defensie, ir. Visser en de staatssecretarissen van De fensie, de heren A. R. Calmeyer en P. S. J. de Jong. In het communiqué dat na afloop van de vergadering werd uitgegeven wordt ge zegd dat de inlichtingen die de regering aan de Kamercommissies heeft gegeven, van vertrouwelijke aard waren, aangezien ook de besprekingen in Washington ver trouwelijk en nog niet geëindigd zijn. „Uiteraard blijft de mogelijkheid bestaan om de Tweede Kamer ook tijdens haar reces bijeen te roepen, hetzij op verzoek van de regering hetzij op initiatief van de Kamer zelf", a'dus het communiqué. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan dat volgens ingewijden de regering de mogelijkheid om de Tweede Kamer bijeen te roepen tijdens het recès inder daad heeft overwogen. Het zou volgens deze zegslieden in de bedoeling van de regering liggen de meest soepele houding aan te nemen voor wat de duur van de interim-periode be treft. Zij wil echter volledig vasthouden aan garanties ten aanzien van de zelf beschikking voor de Papoea's. Zelfs zou er bij de regering geen over wegend bezwaar meer bestaan om Nieuw- Guinea vóór 1 januari 1963 aan de Ver enigde Naties over te dragen. Zouden de Verenigde Naties dan het beheer spoe dig willen doorgeven aan Indonesië, dan komt zulks uiteraard voor de verantwoor delijkheid van de Verenigde Naties. De Nederlandse regering wenst echter beslist vast te houden aan een korte periode van bestuur door de Verenigde Naties, om heel duidelijk vastgelegd te zien, dat de Verenigde Naties garant zijn voor het plebisciet in Nieuw-Guinea. Er was dus voor de Nederlandse re gering zeker reden toe om de vaste com missies van Buitenlandse Zaken en van Defensie uit de Tweede Kamer op de hoogte te brengen van de laatste ontwik' kelingen rond Nieuw-Guinea. Korte tijd nadat zij de commissies had ingelicht, deed zich reeds een nieuwe ontwikke ling voor: president Soekarno riep zijn minister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, en diens militaire begeleider-advi seur, Hidajat, terug. Bovendien volgde daar nog een bericht uit Singapore op, dat afkomstig heette te zijn van Djoeanda, dat ook de tegenspeler van dr. Van Roijen, Malik, naar Djakarta was ont boden. Deze inmiddels weer achterhaal de complicatie bewijst wel, hoe dynamisch de situatie is. Wilde de regering niet geheel los van de volksvertegenwoordi ging komen te staan, dan moest zij wel op enigerlei wijze de Kamer inlich ten. Er deden zaterdagmiddag verschillende geruchten in Den Haag de ronde. Eén daarvan was, dat Soekarno nu ook nog verlangd zou hebben dat Nederland een miljoenenlening, door Indonesië aan te gaan, zou garanderen. Dit gerucht werd echter in politieke kringen niet serieus ge nomen. Een ander gerucht dat veel hardnek kiger bleek te zijn was dat Nederland een steviger militair optreden op Nieuw- Guinea overwoog. Daartoe zou dan zo wilde dit gerucht Nederland een deel van zijn NAVO-verplichtingen moeten op zeggen teneinde de aldus bespaarde mili taire potentie op Nieuw-Guinea te kunnen gebruiken. In hoeverre dit gerucht een facet is van een politiek spelletje, dat slechts de bedoeling heeft, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties te laten weten dat Nederland lid van de NAVO is, was niet te controleren. Van militaire zij de werd hiervan echter geen duidelijke ont kenning gegeven. Integendeel: men gaf ons duidelijk te kennen dat de opvatting nu wel algemeen bestaat, dat president Soekarno geen vreedzaam vergelijk meer wil. Hij zou de voorkeur geven aan een door strijd verworven „Irian Barat" bo ven een en door de Verenigde Naties en de Verenigde Staten netjes thuisbezorgd West-Nieuw-Guinea. De mogelijkheid, dat de Verenigde Naties en de Verenigde Sta ten de bedoelingen van Soekarno nu ook niet meer misverstaan en hem tot de or de zullen roepen lijkt nog wel aanwezig. Dat zou reeds zijn gebleken uit het feit, dat Soebandrio nog een paar dagen in Amerika blijft ondanks de boodschap van de Indonesische president, dat hij naar Djakarta moest terugkomen. Mogelijk zal binnen enkele dagen reeds blijken in hoeverre president Soekarno nog in het gareel van Amerika of de Verenig de Naties te brengen is. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Onder Ons5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Sport. 7,11,12,13 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's S o n i a 1 De mode dwingt ons, belachelijk te zijn op straffe van het te schijnen. BERLIJN (AFP) De Oostduitse grenspolitie heeft in de nacht van zater dag op zondag een jonge Oostduitser doodgeschoten die probeerde naar West- Berlijn uit te wijken. Volgens een onoffi ciële telling heeft de Oostduitse politie se dert de bouw van de Berlijnse muur in augustus van het vorige jaar 47 mensen bij vluchtpogingen naar het Westen dood geschoten. (AP) Oost- en Westberlijnse grens wachten stonden met naar beneden gerich te tommyguns bij de muur terwijl Oost- duitse politie slechts tien meter er vandaan een ongeveer 25-jarige vluchteling greep. Hij had de barrière bijna bereikt toen de Oostduitsers hem te pakken kregen. Een van hen hief volgens de Westberlijnse po litie dreigend zijn wapen op. De West- duitse politie deed hetzelfde. Er werd niet geschoten. Zondag hebben Oostduitse arbeiders doorgewerkt aan het versterken van de prikkeldraadversperringen langs de muur. GEDSAR (Denemarken)(AP) Een jong Oostduits echtpaar met een driejarig kind is gisteren op de kust bij Gedsar ge land na in een bootje over de Oostzee te zijn geroeid een afstand van 48 kilome ter. Na te zijn verhoord zijn zij aan boord van een veer naar Grossenbrode in West- Duitsland gezet. Een blauwgekleurde knijpfles van plas tic, die een zwaar vergif bevat, is tijdens bet afgelopen weekend gestolen uit een vrachtauto, die op de Houtmarkt in Haar lem geparkeerd stond. De laadruimte van de vrachtauto was afgesloten met een zeil, waarvan de riempjes werden losgemaakt. De fles met vergif bevond zich tussen de lading. De fles, die een inhoud heeft van 500 cc, is gevuld met zogenaamde roestduivel, een chemische stof die onder meer zuring zout bevat en die erg giftig is. Roestdui vel wordt in chemische wasserijen ge bruikt om roestvlekken uit te reinigen kle ding te verwijderen. De fles is voorzien van een etiket met het opschrift „Boumbach Chemie, Offen bach am Main Fa. Krul Chemie, Schaf- felstraat 27, Rotterdam". Zaterdag arriveerden op Schiphol de eerste repatrianten uit Biak op Nieuw- Guinea. Een non begeleidde het zoon tje van de gouvernementsarts in Temi- naboean, dokter Boer, op de verre reis naar het vaderland. Het bestuur van de „Nederlandse bak kerij-Stichting" is vanmiddag in 'n spoed vergadering bijeen gekomen ter bespre king van de gevolgen van de stijging van de meelprijzen. Deze meelprijsverhoging is een uitvloeisel van de EEG-verordening voor granen, die overmorgen in werking treedt. Het interne overleg van de „stichting" heeft betrekking op onder meer de hoogte van een eventuele brood-prijs-verhoging en van het tijdstip wanneer deze moet in gaan. De „Vereniging van Meelfabrikanten" had vanmorgen een gesprek over de de finitieve vaststelling van de meelprijsver hoging. 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1