F ".nrt Jean Gabin gedwongen land te verkopen ZEISS E IKON Algiers door „neutrale" Algerijnse troepen bezet Pro-Egyptisch complot in Syrië verijdeld Britse fascistenleider werd tegen de grond geslagen WERELDNIEUWS ENGEL Boeren dwingen filmster de belofte af zijn boerderijen te verpachten CONTESSA „Onze onderzeeërs zijn sneller Russen lanceren Kosmos-7 Moh. Khider in Parijs aangekomen Damascus klaagt bij Arabische Liga Federale grondwet voor Kongo V.S. willen relaties met Peru hervatten Rhodesisch vliegtuig in Kongo neergehaald Op de ^Praatótoel MAANDAG 30 JULI 1962 3 xif if^ *M Russische admiraal 47 ARRESTATIES IN MANCHESTER Portugees vissersbootje vergaan: zes doden Lichtschip aangevaren op de Goodwin-zandbanken President Manuel Pr ado in vrijheid gesteld I Vippen Elias "*S# (Van onze correspondent) PARIJS. Kamerleden en senatoren zijn eind vorige week tot begin oktober met vakantie gegaan. De boerenorgani- saties blijven echter in actie en hebben zaterdagmorgen voor dag en dauw een boerderij omsingeld van de filmster Jean Gabin in het departement van de Ome. Zij hebben hem laten beloven, dat hij twee eigen boerderijen begin januari 1963 aan boeren zal verpachten. De aanleiding tot deze nachtelijke de monstratie is de volgende: de minister van Landbouw Pisani heeft bij de volksverte genwoordiging een wetsontwerp ingediend tot reorganisatie van de landbouw en aan passing bij de Europese Economische Ge meenschap. Het platteland wordt in toenemende ma te ontvolkt. Kleine pachters zijn bij ver koop van gronden niet kapitaalkrachtig genoeg om zelf te kopen. Landerijen wor den opgekocht door beter gesitueerde boe ren of door lieden, die met landbouw niets te maken hebben en grond kopen uit geld belegging of uit speculatieve overwegin gen. Pisani had voorgesteld maatschappijen te stichten, die, met staatshulp, bij ver koop van gronden het recht van vóórkoop zouden hebben. De opgekochte gronden zouden ter beschikking worden gesteld van jonge boeren, die met subsidies ge holpen zouden worden om het bedrijf te moderniseren. De volksvertegenwoordi ging was echter bang, dat deze maat schappijen een monopoliepositie zouden gaan innemen. Kamer en Senaat hebben dit recht van vóórkoop in beginsel onaan getast gelaten, maar het recht aan zo veel beperkende bepalingen gebonden, dat er in de praktijk weinig van is overgebleven. Tegen deze gewijzigde wet-Pisani komen de boerenorganisaties geleidelijk in ver zet. Zaterdag hebben de boerenbonden van veertien departementen in het zuidwesten van Frankrijk in Toulouse vergaderd en een motie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat voortaan- alle boerderijen door werkelijke boeren moeten worden geëx ploiteerd en dat boerderijen, waar dit niet het geval is, moeten worden onteigend. Geeft de regering niet toe, dan zullen de boeren overgaan tot directe acties. Advertentie camera van klasse NU vanaf f 195 - .f» MOSKOU (Reuter) Een Russische marineofficier, schout-bij nacht Vyryakin, heeft in het Russische tijdschrift „Vodny Transport" verklaard, dat de met raketten uitgeruste duikboten vande Russische vloot goed geoefend zijn in acties onder het poolijs. Vyryakin schreef in dit artikel voorts, dat deze moderne atoomduikboten uitgerust zijn met raketwapens en torpe do's met atoomkoppen, die zelf hun doel zoeken. „Wij bezitten de mogelijkheid om van af marinevaartuigen zware klappen uit te delen aan grote groepen schepen die zich buiten de Russische vaarwateren bevinden. Ook bases aan de kusten zijn met derge lijke raketten uitgerust", aldus de schout bij-nacht. In een artikel, dat zaterdag in het Mos kouse tijdschrift „Trade" verscheen, ver klaarde vice-admiraal Zacharov, dat de Russische onderzeeboten de Amerikaanse voorbij zijn gestreefd in snelheid en ma noeuvreerbaarheid. Vorige week werd bericht, dat premier Kroesjtsjev proeflanceringen met van on derzeeboten afgevuurde atoomraketten had hijgewoond, hetgeen erop zou wijzen dat ook de Sovjet-Unie thans dergelijke wa pens bezit. In Stuttgart (West-Duitsland) wordt een netwerk van verhoogde autowegen aangelegd, dat in 1965 gereed moet zijn. Deze foto geeft een pas geopend gedeelte weer van de nieuwe snelweg. Men ziet duidelijk de verzonken roton de via welke de hoofdweg bereikt en verlaten kan worden. De motie heeft in het midden gelaten waar deze directe actie uit zal bestaan. Het is dus mogelijk dat het bij distributie van propagandamateriaal aan de toeristen zal blijven, maar ook is niet uitgesloten, dat, evenals vorig jaar, de wegen zullen worden geblokkeerd door tractoren en an dere landbouwgereedschappen. In het holst van de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen omstreeks honderd boeren bijeen bij de boerderij Le Pichon- nière, in het departement van de Orne. De boerderij van 160 hectaren is het eigen dom van Gabin. Alleen een paar organi satoren wisten wat er gebeuren ging. De zaak was zo geheim gehouden, dat de gen darmerie van niets af wist en geen voor zorgsmaatregelen had kunnen nemen. Met hun auto's en een vrachtwagen reden de boeren om half vijf het erf van Gabin op. De telefoonlijnen waren onderweg doorge sneden. Per huistelefoon gewaarschuwd door zijn regisseur, die eveneens een eigen boerderij heeft, kwam Gabin uit zijn bed en ontving de boeren rond vijf uur. Volgens de woordvoerder van de boeren heeft men ten opzichte van Gabin een soe pele houding aangenomen. Men bracht hem aan het verstand, dat niemand be zwaar had tegen het eigendom van Le Pichonnière en van nog twee andere boer derijen op vijftig kilometer afstand, mits die boerderijen geëxploiteerd werden door boeren en de door Gabin naar huis ge tuurde pachters terug in dienst zouden worden genomen. Het verhaal van Gabin daarentegen luidt enigszins anders. Volgens hem, wa ren de boeren in driftige stemming en zei den zij, dat zij gekomen waren om de boel kort en klein te slaan. „Doe wat je niet laten kunt", had Gabin toen gezegd, maar als jullie grieven hebben moeten jullie dat mij niet verwijten, maar minis ter Pisani of president De Gaulle". Het eind van het lied was, dat ik beloven moest twee van mijn boerderijen te verkopen, bij elkaar 110 hectare. Zouden die twee boerderijen op 1 januari 1963 niet ver kocht of verpacht zijn, dan zouden de boe ren terugkomen om alles af te breken. „Ik ga dus verkopen", zei Gabin, „Maandag ben ik bij mijn notaris en wie wil kopen kan komen. Wie van de boe ren bovendien zin heeft om mijn betrek king over te nemen, kan dat doen. Ik sta met 35 graden onder de hitte van de stu dio-lampen", en Gabin besloot: „Ik begrijp niet, dat men zo hard voor mij is. na al les v/at ik voor mijn landgenoten heb ge daan. Ik heb krom gelegen, om land te kunnen kopen". Terwijl hij dat zei, wiste hij achter zijn blauwe bril de tranen uit zijn ogen. MOSKOU (TASS) De Sovjet-Unie heeft zaterdag weer een aardsatelliet, de „Kosmos-7", in de ruimte geschoten. Vol gens van de satelliet ontvangen radiosei- nen werkt alles normaal. Men hoopt gege vens te verzamelen o.a. over de stralings gordels om de aarde en de risico's, die deze opleveren voor de ruimtevaart. De eerste in de 2e serie satellieten, die on- jaar in de ruimte geschoten, bemand zijn, werd op 16 maart van dit ALGIERS (AFP/Reuter) Troepen van het vierde Algerijnse district heb ben zondag strategische punten in Al giers bezet. Volgens een bekendmaking van de leiders van Willaja 4 waarin de Algerijnse hoofdstad tot dusver een auto noom gebied vormde, geschiedde de ac tie in overeenstemming met de plaatse lijke militaire leiders in Algiers. Het aan tal militairen dat aan de actie heeft deel genomen wordt op tweeduizend man ge schat. Het vierde district heeft tot dusver een neutraal standpunt in het geschil tussen vice-premier Ben Bella en andere leden van de Algerijnse voorlopige regering in genomen. Volgens bekendmaking staan „de poorten van Algiers open voor alle leiders van de revolutie, wier samen komst zou kunnen bijdragen tot het be ëindigen van de crisis". Aan de akkoor den van Evian zou niet worden getornd. In een radio-uitzending is de Europeanen toegezegd, dat hun veiligheid zou blijven gewaarborgd. Waarnemers beschouwden het optreden van de leiders van het vierde district als een belangrijke ontwikkeling ter versterking van de invloed van de zes politiek-militaire Willaja's op het tot stand komen van een regeling van het conflict. Mohammed Khider, die in Algiers na mens de groep-Ben Bella besprekingen ge voerd heeft met de groep van premier Ben Khedda, is in Parijs aangekomen waar hij besprekingen zal voeren met vooraan staande Algerijnen die zich in Frankrijk bevinden. De rechterhand van Ben Bella verklaar de in Parijs dat het door Ben Bella ge vormde politiek bureau van zeven leden in het midden van de komende week in Al giers zal worden geïnstalleerd. Ben Bella gaf zelf in Oran als zijn mening te kennen, dat „de crisis in feite is opgelost". Op een persconferentie zei hij met klem tegen het gebruik van geweld te zijn. Het politie ke bureau zou na zijn installatie onmid dellijk beginnen aan de opbouw van een politiek en militair apparaat. De Algerijn se verzetsorganisatie F.L.N. zou tot een nationaal leger worden gemaakt, waar naast één politieke partij zou worden ge vormd. Voor zijn vertrek naar Parijs zei Khi der, dat, wanneer hij in Parijs heeft ge sproken met de verantwoordelijke Algerij nen om daar in het bestek van de pogingen om een oplossing van de Algerijnse crisis DAMASCUS (Reuter) Syrië heeft be kendgemaakt dat het een pro-Egyptisch komplot om het bewind omver te wer pen heeft verijdeld. De minister van Bin nenlandse Zaken, Abdoel Karim, zei op een persconferentie dat Egyptische vracht schepen wapens en munitie naar Beiroet overbrengen voor ondermijnende acties in Syrië. In 1958 vormden Egypte en Syrië de Verenigde Arabische Republiek. Vorig jaar september maakte Syrië zich echter na een staatsgreep los van de VAR. Premier Basjir el Azmah van Syrië heeft president Nasser er zaterdagavond irv een radio- en televisierede van be schuldigd dat hij er op uit is het Syri sche volk te overheersen, na het door middel van sabotage en vernielingen op de knieën te hebben gebracht. Vorige week heeft Nasser zich in rede voeringen in krasse termen over Syrië uit gelaten. Donderdag verklaarde hij in Alex- andrië: „Terwijl wij tot dusver zeiden, dat wij ons niet bezig hielden met hetgeen in Syrië voorvalt, zeg ik thans, dat wij onze ogen niet kunnen sluiten voor wat daar geschiedt". Vorige week zondag zei Nasser in een rede in Cairo dat de bevolking van Sy rië tegen de reactionairen strijdt en hen tenslotte zou verjagen. De Syrische rege ring heeft een spoedbijeenkomst gevraagd van de raad van de Arabische Liga en een klacht ingediend tegen wat zij noemt Nassers „inmenging in Syrische binnen landse aangelegenheden" Minister Abdoel Karim zei, dat de Sy rische autoriteiten in de afgelopen vier we- (Van onze correspondent) LONDEN Sir Oswald Mosley, de 65- jarige leider van de fascistische Britse uniebeweging, werd zondag in Manchester tegen de grond geworpen en met vuistsla gen bewerkt tijdens botsingen, die ontston den toen hij en zijn ongeveer 100 aanhan gers naar een openluchtmeeting marcheer den. Er waren meer dan 2.000 tegen-de monstranten op de been. De politie kwam Mosley te hulp. Er werd langs de drie kilometer lange weg voortdurend gevoch ten. De fascisten werden bekogeld met ste nen, rot fruit e^i penny-stukken, dit laatste om hun verwondingen toe te brengen. Mosley werd door een steen in de nek getroffen. Vijf trommelslagers werden om ver gelopen en met de vuist bewerkt. De stoet moest viermaal stoppen toen mannen en vrouwen de weg versperden door op de grond te gaan liggen, waarna de po litie charges uitvoerde. Er werden 47 per sonen gearresteerd, onder hen bevond zich de reeds vaak genoemde fascistische func tionaris Geoffrey Hamm. Woedend schreeuwde de massa „weg met Mosley" en „Denk aan Buchenwald! Toen de stoet het eindpunt bereikt had, was deze tot nog slechts 20 man ingekrom pen. De politie hield arm in arm de me nigte op een grote afstand toen Mosley bovenop een luidsprekersauto begon te spreken. Zo groot was het lawaai dat hij zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Na een kwartier gaf hij het op advies van de politie op. Hij weigerde het aanbod om plaats te nemen in een politie-auto en liep een paar honderd meter naar een zwarte bestelauto, terwijl de politie met man en macht de mensen tegenhield. Dit was reeds de derde zondag van de ze maand dat de orde en rust als gevolg van fascistische demonstraties werden ver stoord. Het heeft nogal verwondering ge wekt dat de autoriteiten na de relletjes in Londen de betoging in Manchester heb ben toegestaan. De fascisten mogen hun gang gaan, omdat de Engelsen er begrij pelijkerwijze voor terugdeinzen de vrij heid van meningsuiting aan te tasten. Daarbij mag niet vergeten worden dat Engeland geen bezetting heeft gekend. In het parlement heeft de socialistische ve teraan, Fenner Brockway, een initiatief- ontwerp ingediend, dat beoogt ophitsing te gen ras te verbieden. Maar de regering heeft van het ontwerp op de lange baan geschoven. LISSABON (AFP) Tengevolge van het vergaan van een Portugees vissers vaartuig ter hoogte van Cascais, op der tig kilometer van Lissabon, zijn in de nacht van zaterdag op zondag zes mensen ver dronken. Alleen de eigenaar van de boot wist zwemmend de kust te bereiken. ken een aantal „sabotage en terreurben- den in Syrië" hebben opgerold. Er wer den ongeveer 150 arrestaties verricht. Vele gearresteerde saboteurs hebben bekend, dat hun terreurdaden „beraamd werden door de Egyptische ambassade in Beiroet". De minister zei verder dat sommige van de gedetineerden bekend hebben dat zij hadden gezworen tot de dood toe te strij den voor de hereniging van Syrië met Egyp te onder Nasser. Een van de benden, al dus Abdoel Karim, had haar basis in Si- don (Zuid-Libanon). Zij stond onder lei ding van een Libanees. „Deze bende, die van geld en wapens voorzien werd door de Egyptische ambassade in Beiroet, leid de Palestijnse commando's op en zond de ze uit om missies te vervullen", aldus Abdoel Karim. TEL AVIV (Reuter) Premier Ben Goerion van Israel, heeft vorige week op een bijeenkomst van zijn partij, de Mapaj gewaarschuwd dat Israel „een gevecht op leven of dood" met Egypte kan verwach ten. Israel zou alleen kunnen voortbestaan door handhaving van de „afschrikkende macht" der strijdkrachten en door grotere intellectuele, morele en geestelijke kracht. .Indien wij in een oorlog met Egypte worden betrokken is er een fundamenteel gevaar. Wij kunnen Egypte vijf of tien maal verslaan en Egypte zal blijven be staan. Maar als Egypte ons maar een maal verslaat zou het een definitieve ne derlaag zijn omdat zij met Israels twee miljoen kunnen doen wat Hitler met zes miljoen deed," aldus de premier. LEOPOLDSTAD (Reuter) Premier Adoela van de centrale Kongolese regering heeft de UNO gevraagd Afrikaanse juris ten ter beschikking te stellen, die de laats- je hand zouden moeten leggen aan een door de centrale regering opgestelde fe derale grondwet. Blijkens een communiqué zouden vol gens de ontworpen grondwet federale or ganen worden belast met het beheer van buitenlandse zaken, defensie, douane, mo netaire aangelegenheden, deviezencontrole, belastingpolitiek, binnen- en buitenland se handel, nationaliteiten en immigratie alsmede posterijen en telecommunicaties Alle andere politieke bevoegdheden zouden worden overgelaten aan de provinciale re geringen, in de ontwerpwet als lidstaten aangeduid, die ook de zeggenschap over eigen bestuur zouden behouden. Diplomatieke kringen in Leopoldstad ho pen, dat nu de centrale regering zich be reid heeft verklaard een federaal bestuurs- stelsel in te voeren, de besprekingen tus sen premier Adoela en president Tsjombe van Katanga zullen worden hervat. LONDEN (Reuter) Een Russische drijvend dok, dat met twee Russische schepen door het Engelse Kanaal voer is zondag in aanvaring gekomen met het lichtschip dat de scheepvaart voor de zandbanken van Goodwin waarschuwt. Het lichtschip liep boven de waterlijn ernstige schade op. Het dok en een der Russische schepen zetten de reis voort, terwijl het andere Russische schip assi stentie verleende aan het lichtschip, waar overigens niemand werd gewond. te bereiken, hij naar Oran zal terugkeren. Daar zou hij met zijn vrienden de situatie bespreken „en naar ik hoop zullen wij ge zamenlijk naar Algiers terugkeren om ons daar te installeren in het politieke bu reau." (Dit bureau zou het land moeten besturen tot aan de verkiezingen. In dit bureau is Ben Khedda niet opgenomen. Khider zei nog te hopen Ait Achmed, die vrijdag als minister van Staat in de voorlopige regering aftrad, te zien. Mis schien zou hij ook naar Genève gaan om de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Saad Dachlab te spreken. Khider is ook bereid naar Belkacem Krim in Tizi Oezoe te gaan. Censuur In Algiers werden zaterdag voor de eerste maal na de onafhankelijkheid van Algerije de edities van een dagblad ge censureerd. Verscheidene gedeelten uit een artikel in de France Soir, waarvan de matrijzen uit Parijs worden overgevlogen, werden door de autoriteiten in Algiers geschrapt. WASHINGTON (Reuter) De regering van de Verenigde Staten is bereid hervat ting van de diplomatieke betrekkingen met Peru te overwegen indien de militaire jun ta in Peru goede garanties geeft dat zo spoedig mogelijk een regering van bur gers zal worden gevormd, zo is van be voegde Amerikaanse zijde te Washington vernomen. De junta in Peru heeft de grondwette lijke rechten, die op 18 juli voor dertig dagen waren opgeschort, hersteld omdat de redenen hiervoor zijn vervallen", zo is in Lima bekendgemaakt. Manuel Prado die op 18 juli is afgezet als president, is zondag in vrijheid gesteld. Hij werd door de junta gevangen gehouden op een oor logsschip. Het hoofd van de junta, generaal Perez Godoy, heeft meegedeeld dat Prado des gewenst het land mag verlaten. GUSTAVO Prado jr., een achterneef van de president heeft verklaard, dat de 73-jarige expresident nog geen vastomlijn de plannen had. Hij voegde hieraan toe dat Prado in „semi-gevangenschap" op het landgoed van zijn neef Gustavo Prado sr. verblijft. Van de zijde der politie wordt vernomen, dat het landgoed wordt be waakt op verzoek van de familie Prado om ongewenste bezoekers te weren. De vrijlating van Prado werd verwacht, omdat zijn zesjarige ambtstermijn zater dag afgelopen was. SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (AP) Een dakota van de Rhodesische lucht vaartmaatschappij is zaterdag beschoten boven Noord-Katanga. Het toestel is met een kapotgeschoten linkermotor gedaald te Manono. De bemanning van drie is geïn terneerd door Kongolese militairen. In Salisbury is meegedeeld dat het toe stel een normale vlucht uitvoerde, waar voor de UNO toestemming had gegeven. Het toestel vervoerde voedsel en medicij nen in opdracht van de regering van Ka- tanga. Het is niet zeker of het gebied waar het incident gebeurde in handen van Ethio pische UNO-troepen of van Baloeba's is. De directeur van de afdeling operaties van de Rhodesian Air Service Company, kapitein J. Malloch, heeft ontkend dat de bemanning van zijn dakota uit „huursolda ten" bestond. Premier Adoela van de cen trale Kongolese regering heeft uitlevering van de bemanning gevraagd, ingeval zou blijken dat zij strategische goederen naar Katanga zouden hebben vervoerd. Ik heb gelezen dat op London Airpont jaarlijks ongeveer anderhalve ton wordt besteed aan de ontvangst van Very Im portant Persons, oftewel zeer hoogge plaatste personen. Ik. heb daar nooit iets van gemerkt. De enige aandacht die men daar aan mij pleegt te besteden uit zich, iedere keer weer, door de diepverwonder- de vraag van een heer achter een lesse naar, wat ik in 's hemelsnaam in Enge land kom doen. Als ik zeg dat ik het land binnen wil om de Houses of Parliament in de lucht te laten vliegen, glimlacht hij flauwtjes. Als ik verklaar voor mijn ple zier naar Engeland te komen, gaat hij schaterlachen. Maar laat ik de zaak van die ander halve ton voor de ontvangst van Vips niet al te persoonlijk benaderen, doch haar meer in haar algemeenheid zien. De Daily Telegraph, een rustig en waar dig dagblad, dat zich niet pleegt op te winden wanneer het niet gaat om het amandelknippen van een prinses of het nestje van een roodborstje in een brieven bus van een onderwijzer ergens in Devon, constateert heel zakelijk dat de wijze van ontvangst van een Vip op een vliegveld een typisch status-symbool is van deze tijd. Ik kan de hoofdredacteur van de Daily Telegraph de prettige mededeling doen, dat ik het ten deze met hem eens ben, maar ik moet daar toch wel even aan toevoegen, dat ik het begrip status sym bool een uitermate kleinburgerlijke aan gelegenheid vind, die zich uitstrekt over de ganse brede linie van kofferetiketten en plakplaatjes op achterruiten van auto's, via het kamradje: Ha, heerlijk, Rotarian tot titulaturen en talloze andere opsierin gen van het ego dat anders, onopgemerkt achter het zelfstrijkende overhemd ver borgen zou blijven. Hoe vipper de Vip, hoe minder sym bolen van zijn vipheid hij van node heeft en hoe minder Vip des te meer speldjes en strikjes, lintjes en ontvangsten op Lon don Airport, zou ik zeggen. Ik vermoed dat de coryfeeën der weten schap om één werkelijk vippe cate gorie te noemen nimmer één shilling van die Lovldense anderhalve ton aan hun status besteed zagen en evenmin dat zij daar rouwig om zijn. En ik ben ervan overtuigd dat geen groot dichter of schrij ver ooit op London Airport een vipbehan deling heeft ondergaan. Trouwens: wan neer zulk een man prijs zou stellen op zulk een behandeling, zou ik gaan twij felen aan zijn werkelijke vipheid. Overigens is deze gehele materie van status-symboliek, ook buiten de vliegvel den, een nogal onschuldige aangelegen heid. Ik ben ervóór, in zoverre dat het een aantal mensen the time of their life bezorgt en hen gelukkig maakt. Alles wat wie ook gelukkig maakt heeft bestaans recht, al zult u even dóórdenkend te vens tot de conclusie moeten komen, dat, zoals alles, ook de status en de status symboliek hun keerzijde hebben, zij ma ken hen, die ervan verstoken blijven, diep ongelukkig. Anderhalve ton is overigens een wisse- was in een tijd die het smijten met mil joenen aanziet zonder ook maar een ogen blik met de ogen te knipperen. Voor mij behoeft dit bedrag met geen penny verhoogd te worden. Ik denk dat een vip-behandeling mij doodverlegen zou makgk. Advertentie •widin «inds tmmm Grote Houtstraat 181 HAARLEM Voedselvergiftiging. 63 Hongaren, waar van 36 kinderen zijn met ernstige voed selvergiftiging opgenomen in ziekenhui zen. Zij hadden ijs gegeten bij een zwem bad in Hajduszoboszlo in Oost Hongarije. Eerder vorige week werden in Boeda pest meer dan 100 personen in een zie kenhuis qpgenomen na het eten van be dorven gebakjes. Er komen de laatste dagen temperaturen van 35 graden Cel sius voor in Hongarije. Overleden. In de nacht van zaterdag op zondag is op 64-jarige leeftijd overleden de secretaris van de Congregatie van de Oosterse kerk, kardinaal Coussa. De kar dinaal, Syriër van geboorte, werd een week geleden in het ziekenhuis opgeno men waar hij een operatie onderging, wegens een blindedarmontsteking met een begin van buikvliesontsteking. IJshlokjeballen. In de Amerikaanse staat Kansas maken twee jongens uit Topeka aanspraak op een nieuw record ijsblok- jeballen zij hebben elkaar het blokje 5.446 maal toegeworpen voordat het ge smolten was. Zij zeggen met deze pres tatie het record van twee meisjes uit Indianapolis verbeterd te hebben. Deze meisjes wierpen elkaar het blokje 4.027 maal toe. Het blokje waarmede zij de recordprestatie leverden mat vijf bij vijf bij vijf centimeter. Lago Maggiore propvol. Op de oevers van het Lago Maggiore wordt dit jaar op ongekend grote schaal gekampeerd. Bo vendien zijn alle hotels propvol. Volgens ramingen van de Italiaanse en Zwitser se verenigingen van vreemdelingenver keer stonden dit weekeinde achtiendui- zend tenten rondom het meer. Hotels, pensions en kamerverhuurders hebben geen bed meer vrij. Op de wegen rond om het meer kan slechts langzaam gere den worden zo vol zijn zij. De meeste vakantiegangers komen uit West-Duits- land en Frankrijk. Veiligheidsmaatregel. De Amerikaanse Commissie voor kernenergie heeft mee gedeeld dat dinsdag zeven personen in een ziekenhuis ter observatie opgenomen zijn nadat zij bloot gestaan hadden aan straling in het kernfysisch centrum te Puerto Rico. De Commissie legt er de nadruk op dat dit gezien moet worden als een veiligheidsmaatregel. Hemel en aarde. Twee leden van een Zuidaustralische parachute club, de 21- jarige Catherine Williamson en de 24- jarige Bill Molloy hebben elkaar op 2000 meter hoogte in de lucht gekust. Cathe rine sprong uit het vliegtuig op een hoog te van 2700 meter. Bill volgde. Zij hiel den elkaar, al vallende, bij de hand, kus ten elkaar en lieten elkaar los op 1000 meter hoogte. Toen trokken zij aan hun koorden en zweefden naar de aarde. Kauwgum dief. Een man, die uit een avondkluis van een bank 1.106 dollar wist te stellen door van een stuk kauw gum gebruik te maken, is voor zes jaar naar een verbeterinrichting gestuurd. Volgens de politie plakte de dief met kauwgum een zak achter de klep van de nachtkluis. Later kwam hij de zak ophalen. De truc was drie maal gelukt. Onder water. Simon Paterson een Britse kikvorsman, is zaterdag onder water over het Kanaal gezwommen en heeft daar bij het twee weken geleden gevestigde record van de Amerikaan Fred Balda- sare gebroken. Paterson deed 13 uur en 50 minuten over de oversteek van Ca lais naar Dover. Baldasare deed er op 11 juli 18 uur en 1 minuut over. De tijd van Paterson is minder dan die van vele zwemmers. Kikvorsmannen wisselden elkaar af om Paterson gezelschap te houden. Bewusteloos. De vluchteling uit Tsjecho- slowakije, waarvan eerder was gemeld dat hij om het leven was gekomen door onder stroom staand prikkeldraad op de grens met Oostenrijk, heeft alleen brand wonden opgelopen. Hij is in Oostenrijk aangekomen. Zijn metgezel dacht dat hij dood was, maar hij was alleen maar bewusteloos. Overval. Zes gewapende mannen in een zeilboot hebben vrijdagnacht het eiland Bohayan, bij de oostkust van Brits Noord Borneo, overvallen. De mannen vuurden in de lucht en begonnen toen het eiland te plunderen. Ze bleven een uur op het eiland. Wat zij hebben meegenomen is niet meegedeeld. Tyfoon. Een tyfoon, die de kuststreken van Japan heeft geteisterd, heeft grote schade aangericht. Elf mensen verloren het leven, negenentwintig werden ge wond. Er zijn drie vermisten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3