Schutterskoning Geluk eregast bij middeleeuwse openluchtmaaltijd Katwijk eerste bij roei wedstrijden op Bondsstranddag van de KNBRD Bh TER Bezoek van Brabantse gildebroeders werd stijlvolle feestelijkheid Reddingsdemonstraties boeiend schouwspel I Nieuwe concurrent op benzinemarkt Daders van diefstallen op Schiphol berecht Drie Amsterdamse hoofdagenten gestraft I P f WDAG 30 JULI 1962 ft Schutters stukken „Meester schot" Incident met Amerikanen in Russisch Spoetnikkamp I Gemeenteraad van Hillegom komt donderdag bijeen Tegen lorrie aangelopen Ballonnenwedstrijd begint om 12.30 uur Bij oversteken aangereden Steekpenningen van een caféhoudster aangenomen i X. - j>&- "..23 .W'SU. WxW- Rondom de lange tafels in de Stads- doelen ging het vrolijk toe. Wie zei daar dat Haarlemmers zulke stijve mensen zijnWij zouden het niet meer durven te beweren, na wat wij zaterdagavond aan uitbundig plezier hebben gezien op de feestelijk met lampionnen verlichte binnenplaats van de Stadsdoelen, waar een middeleeuwse schuttersmaaltijd het bezoek besloot dat een honderdtal Brabantse gildebroeders ter gelegenheid van de Frans Halstentoonstelling aan Haarlem heeft gebracht. Tegen middernacht gingen de Haarlemse feestvierders, met loco-burgemeester en schutterskoning, voor één avond wethouder D. A. Geluk in zijn schilderachtige uitmonstering voorop, de monopoliehouders van de zuidelijke leut vóór in een uitgelaten rondedans om de lange tafels, waaraan het grote gezelschap even tevoren de reusachtige karbonaden had afgekloven, de bierpullen naar de dorstige kelen had gebracht en de clowneske vertoningen van koks, liedjeszangers en potsenmakers had gadegeslagen. „Dit hadden wij niet durven dromen", zeiden de Brabantse gildeleden met ont zag in hun stem, toen zij diep in de nacht in hun autobussen stapten om de terug reis te aanvaarden. „Het was geweldig". Voorafgegaan door ruiters van het Ken- nemer Rij centrum in prachtige kostuums, was de stoet van schutters, vendeliers, trommelaars, trom petters en andere gildelieden aan het eind van de middag in optocht door Haar lems straten naar het Florapark getrok ken, waar een krans werd gelegd bij het Frans Halsmonument. Daarna ging de stoet naar het Frans Hals museum, waar de gilde-leden van nü oog in oog stonden met de gildeleden van vroeger, door de Haarlemse meester met zoveel graagte geportretteerd in zijn oeroemde schutters stukken. De zuidelijke gasten in hun kleur rijke kledij, dwalend door de museum zalen, leverden een kostelijk schouwspel op. Op de Grote Markt werd de Haarlemse burgerij vervolgens onthaald op een de monstratie vendelzwaaien en vogelschieten. Dat laatste gebeurde met grote ouderwetse geweren op een in een mast bevestigde houten vogel. De schutter die de vogel uit de mast haalt, verwerft zich de onder scheiding „schutterskoning". Het was wet houder Geluk die deze prestatie wist te leveren, tot zijn eigen verbazing en tot grimmig plezier van de Brabanders, die er wel meer van wisten. Als een baksteen viel de vogel op de keien nadat de wet houder zijn schot had gelost. De heer Geluk werd onmiddellijk uit- wij Haarlemse amateurtonelisten meenden te herkennen. Bestek kwam er niet aan te pas bij het naar binnenwerken van soep, stokbrood, karbonaden, patates frites en fruit. De reusachtige rode gelatinepudding, waarmee een bedremmelde kok de ronde deed, leende zich tot genoegen van velen méér voor het uit de handen laten vallen dan voor consumptie. De stemming was voortreffelijk. Lam pionnetjes en walmende vetpotten gaven een sfeervolle verlichting, de boerenkapel „De Hooischelf" blies er duchtig op los en ieder liet het zich goed smaken. Tegen middernacht keerde men node huiswaarts. Organisator Jan Kraakman en de stichting „Haarlems Bloei" kunnen te vreden zijn. Zij hebben een schuttersfeest van allure weten te brengen. LONDEN (AP) Blijkens een bericht van radio-Moskou zijn elf Amerikanen in het internationale Spoetnikkamp, 'n jeugd kamp in de Krim, tot de orde geroepen wegens het uitdelen van anti-Sovjet-pam- fletten onder de plaatselijke bevolking. Hun optreden werd, volgens de radio, voor de internationale kampraad gebracht.De Ame rikanen hadden hun verontschuldiging aangeboden voor 't overtreden van 't kafnp- reglement. De pamfletten waren Ameri kaanse publikaties in de Russische taal Nadat de Amerikanen uiting gegeven had den aan hun leedwezen, besloot de kamp- raad het bij een openbare ondervraging te laten. Het Spoetnikkamp is een vakantie-oord voor jonge mensen uit alle landen, waar echter volgens Britse zegslieden hoofdza kelijk jonge communisten en sympathi serenden met het communisme komen De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft verklaard niets van moeilijkheden in een Spoetnikkamp te weten. Met prachtig weer heeft de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen zaterdag op het zuiderstrand in Zandvoort de jaarlijkse Bondsstranddag gehouden, die dit jaar in deze badplaats was georganiseerd als onderdeel van de viering van het 40-jarig bestaan van de Zandvoortse reddingsbrigade. De vrij sterke branding zorgde er voor dat zowel roeiwedstryden als de demonstraties veel van de deelnemers vergden en voor tal rijke toeschouwers een interessant en vaak spectaculair verloop hadden. Onder de aanwezigen waren Zandvoorts burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote, het raadslid J. L. C. Lindeman, de bondsvoorzitter, de heer J. P. Weyburg, en de directeur van de stichting Touring Zandvoort, dé heer J. B. Th. Hugenholtz. Aan de demonstraties namen leden van de reddingsbrigades uit Bloemendaal, Den Haag, Katwijk, Noordwijk, Wassenaar, Wijk aan Zee en Zandvoort deel, aan de roeiwedstrijden 16 ploegen, namelijk van de brigades uit Bloemendaal, Den Haag, Egmond (met twee ploegen), Zandvoort (met drie ploegen), Rotterdam, IJmuiden, Dordrecht, Alkmaar, Katwijk, Wijk aan Zee, Heemstede, Noordwijk en Petten. Voorafgegaan door de Harmonie „Kunst kring Apollo" uit Haarlem met de drum band marcheerden alle deelnemers om drie uur van de Rotonde naar het demonstra tieterrein, waar de ploegen zich eerst per gemeente opstelden, waarna het Wilhel mus werd gespeeld. Het programma werd daarna vlot en overzichtelijk afgewerkt, waarbij het dui delijke microfoon-commentaar aanmerke lijk bijdroeg tot het welslagen. Verscheidene groepen demonstreerden het redden van een drenkeling door mid del van vletten, die met gebruikmaking van een seinbord op het strand naar de drenkeling werden geleid, voorts een red ding met kettinggreep en reddingsstok, en 4$p«- t/s>, -V'.- «w een redding met gebruikmaking van zwemvest en tuigjes. Bijzonder interessant was het optreden van de brigade uit Noordwijk, die haar vlet, geplaatst op een wagentje achter een jeep, op zeer snelle wijze in zee bracht. Zulk een jeep een geschenk aan de Noordwijkse brigade door een badgast die zo zijn sympathie wilde betuigen met het belangrijke werk dat de kustbrigades ver richten zou eigenlijk tot de uitrusting van elke kustbrigade moeten behoren. Het grote nut ervan werd deze middag over duidelijk bewezen. Nadat een wachtmees ter van de Rijkspolitie een zeer boeiende ixk-xvJP.v- v >x<x ..<4% De Brabantse schutters met hun ven dels aan de voet van de Grote Kerk. gedost met de tekenen van zijn nieuwe waardigheid: hoed, mantel, staf en reeks van zilveren schilden op borst en rug. Aan zijn zijde voegde zich de Brabantse schut- terskoningin. Samen zaten zij als eregasten aan, aan de spectaculaire maaltijd die daarna in de Doelen begon. Op Breugheliaanse dienbladen werden de spijzen aangedragen door diensters waarin Schutterskoning Geluk. Donderdagavond om 7 uur zal de Hille- gomse gemeenteraad in openbare vergade ring bijeenkomen om een 21 punten tellen de agenda af te werken. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden zullen worden onderzocht. Ook is er een voorstel tot vaststelling van een verordening tot het tegengaan van parkeer-exessen. Vast stelling van het uitbreidingsplan „Zande rij" staat voorts op de agenda. Op het tweede perron van het Haar lemse station is zaterdagavond een 17 jarige Haarlemse, toen zij hard naar een stilstaande trein liep, tegen een lorrie aan gelopen. Zij viel en kreeg een beenfractuur. Zij is in het Sint Elisabeth's Gasthuis op genomen. De ballonnenwedstrijd, die dinsdag voor de Rotonde in Zandvoort zal worden ge houden zal niet, zoals eerder werd aange kondigd, om 13.00 uur beginnen, doch om 12.30 uur. Deze week hoorde ik van het volgende geval en ik vind het belang rijk genoeg om er wat over na te babbelen. Nu wil ik u er wel eerlijk bij vertellen, dat het ge val zelf zich niet in Haarlem heeft afge speeld en dat hier dus niemand enige blaam treft. Aan de andere kant ken ik hier een paar mensen, voor wie de kwestie een soortge lijk probleem oplevert en die dus gebaat zou den zijn bij een officieel standpunt. Het geval waarom het gaat is het volgende. Er is een poliopatiënt die met heel veel moeite, heel veel inspanning en een ijzeren wil van de man zelf weer zover is hersteld, dat hij weer geschikt wordt geacht voor het openbare leven. Hij beheerst een vak, waarmee hij zich nuttig kan maken voor en in de maatschappij en met geld van allerlei fond sen en instanties lukt het om hem nog een speciaal geconstrueerd autootje te geven, zodat hij nog snel uit de voeten kan ook! Een figuur waar voor men zonder meer ontzag kan hebben en waarbij men misschien denkt met dankbaar heid over de technische vorderingen van de mens wat een geluk dat hij zo'n autootje kon krijgen. Dat voertuigje moet hem echter brengen tot de stoep van de huizen waar hij moet zijn. Want daarna pakt hij zijn krukken en beweegt zich moeizaam voetje voor voetje naar de deur, die hem verwacht. Uiteraard en hier komt het probleem kan hij niet het autootje parkeren op de daarvoor aangewezen plaatsen. Dat autootje komt dus wel eens te staan in een straat waar parkeren of stoppen zelfs verboden is. In principe houdt de betrokkene er rekening mee en zal hij zijn wa gentje nooit neerzetten waar het een obstakel voor het verkeer zou zijn. Dat begrijpt hij heel wel. Ook heeft hij het er nog voor over, een vijfentwintig meter te lopen als het moet wanneer hij daarmee op een of andere manier zijn wagentje nog zo danig kan plaatsen, dat niemand er last van heeft. En tja, dan staat het wel eens op een plaats waar het eigen lijk niet mag. Nu gebeurde het deze week, dat een ijverige politiedienaar daar een bon voor uitschreef en wat veel erger was deze bon niet ongedaan wilde maken, toen de bezitter van het voer tuig naderbij gestrom peld kwam en uitlegde waarom hij eigenlijk het voorschrift had over treden. Kijk, dat is te gek. Een en ander ge beurde op een parkeer plaats, waar de polio patiënt zijn wagentje buiten de lijnen had ge parkeerd We weten allemaal dat het parkeren een enorm probleem oplevert en dat er regelend opgetre den moet worden, omdat er anders chaos dreigt. Maar tientallen mensen bezitten een auto uit bit tere noodzaak; omdat ze anders helemaal vleugel lam zouden zijn. Niet ieder van hen bezit een particuliere chauffeur om het voertuig even te parkeren of een straatje rond te rijden. Toch zal men besef moeten heb ben, dat juist deze men sen gebaat zijn bij een oplossing. In welke rich ting men moet zoeken zou ik hier niet kunnen aangeven. Ik weet dat Frankrijk voor zijn in validen in trein, bus, metro maar ook op par keerplaatsen een plekje reserveert. Ik weet dat daar de auto's van der gelijke mensen een spe ciaal schildje dragen, waaruit de bijzondere omstandigheid blijkt. Geen agent die daar ooit het bonnenboekje zal trekken, maar goed, laten we dat hier een vergissing noemen van een jonge snotneus die al agent is en nu nog moet leren mens te wor den. En zoals gezegd, niet hier in Haarlem, want dan had ik deze figuur reeds persoonlijk over de knie gelegd, alle beledigingen van abmte- naren in functie ten spijt. Maar ik ken verschei dene stadgenoten, die bij de oplossing van zo'n probleem gebaat zouden zijn. Mag ik het zo eens in uw midden werpen? Bart L. Joris Reddingboten zijn voor het uit zee halen van drenkelingen onmisbaar. Hier gaat een boot van een van de deelnemende brigades te water om een drenkeling uit zee te halen. redding had verricht door op zijn paard zee in te gaan, om daarna door middel van een boei een drenkelinge aan land te trek ken, volgde een demonstratie hoe een be wusteloze drenkeling tot leven kan worden gebracht met. de „mond- en neus- methode". Finale Voor de finale van de roeiwedstrijden stelden zich vijf groepen op: Alkmaar, Eg- mond I, Katwijk en Zandvoort II en III. Deze ploegen bestonden uit vier roeiers met stuurman. Geroeid werd in de plastic- bondsreddingsvletten, voorzien van pen dollen en standaard roeiriemen. Per vlet werden vijf riemen gebruikt Op 260 meter afstand uit de kust moest een boei gerond worden. De deelnemers stelden zich ploegsgewijze op achter een startlijn op het strand, renden na het startschot, naar de vlet, die van het strand moest worden ge trokken, in zee gebracht en bij terugkomst weer in de uitgangsstand, vaarklaar met de steven naar zee en de riemen in de dollen, op het vertrekpunt moest worden achtergelaten, waarna de roeiers naar de startlijn terugliepen. Het werd door de nog al woelige zee waarin men de grootste moeite had, door de branding heen te komen, eer zeer spec taculair evenement. De spanning bleef tot het laatste moment gehandhaafd, omdat men elkaar elke meter winst bleef be' twisten. In Amsterdam heeft Aral Nederland n.v. zijn eerste tankstation in ons land geopend Aral is een grote Duitse benzinemaatschap pij met haar hoofdvestiging in Bochum, Zij gebruikt benzol als verbeteringscompo nent voor haar super-benzine. Op de Grote Markt in Haarlem is za terdagavond een 63-jarige journalist uit Utrecht, aangereden door een 20-jarige wielrijder toen hij de weg overstak. De Utrechter kreeg een hoofdwond en een lichte hersenschudding en is in het Diaco- nessenhuis opgenomen. Ook de wielrijder kreeg lichte verwondingen, die in het zie kenhuis zijn behandeld. Op de Bondsstranddag werd ook een demonstratie reddend zwemmen ge geven, waarbij de drenkeling in een bepaalde greep werd vervoerd. Met een voorsprong van nauwelijks anderhalve meter, die een kwestie van nog geen seconde betekende, wist tenslotte Katwijk te winnen, gevolgd door Zand voort III, Egmond I, Zandvoort II en Alk maar. Een hartelijk applaus van het pu bliek, dat tot het uiterste geboeid de wed strijden had gevolgd, beloonde de roeiers voor dit zeer geslaagde onderdeel van de Bondsstranddag. In paviljoen „Zuid" reikte laat in de middag de voorzitter van de Zandvoortse reddingsbrigade, de heer J. G. Bisenber- ger, de prijzen uit, na dank te hebben ge bracht aan degenen die deze geslaagde Bondsstranddag hadden voorbereid. De Katwijkse ploeg ontving vijf vergulde medailjes, Zandvoort III, bestaande uit C. Visser, stuurman, en de roeiers G. van der Mije, K. van der Mije, T. de Roode en R. Vos, kreeg vijf zilveren medailjes, Egmond I vijf bronzen medailjes, terwijl Zand- voortmeeuwen II als troostprijs vijf kleine medailjes en Alkmaar vijf herinnerings lepeltjes ontving, en tenslotte bracht de heer Bisenberger dank aan de heer A. Loos die op zulk een succesvolle wijze de Zand voortse ploegen trainde. De K.N.B.R.D. kan op een bondsstrand dag terugzien, die het belangrijke en moei lijke, maar ook dankbare werk van onze kustbrigades, waarvan de leden geheel be langeloos waken voor de levens van baders en zwemmers, nader tot het publiek heeft gebracht. Drie van de zes Amsterdammers, die betrokken waren bij de geruchtmakende diefstallen van wapens en andere goede ren uit transitoladingen op Schiphol, zijn door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld. Eén verdachte werd vrijgesproken, twee zullen nog terecht moeten staan. Het vonnis tegen de 24-jarige Schiphol-employé C. K., die de voornaamste dief werd ge noemd, luidde een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk. Zijn 21-jarige collega H. van A., die la ter ook door K. in de van oktober 1960 tot november 1961 gepleegde ladingdief stallen werd betrokken, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 250. De voornaamste heler, de 42-jarige rechtskundige adviseur P. N. werd ver oordeeld tot 10 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Een andere Amsterdammer, de 38-jarige filiaalhouder van een wapenmagazijn H. C. O., die heling was ten laste gelegd werd vrijgesproken. De wapendiefstallen kwamen in het begin van dit jaar aan het licht nadat een on derzoek was ingesteld naar de herkomst van het pistool, waarmee in oktober van het vorig jaar de Italiaanse zakenman Bruno Colombo in het Amsterdamse Bos werd vermoord. Het bleek dat de moorde naar dit wapen van de Amsterdammer „Pistolen Paultje" had gekocht. Deze kocht 29 gestolen pistolen van de rechts kundige adviseur, die ze weer van de die ven had gekocht. „Pistolen-Paultje" zal zich nog wegens heling voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. De rechtbank in Amsterdam heeft drie hoofdagenten van politie, die als drank wetcontroleurs steekpenningen aannamen, veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden in twee gevallen en twee maanden in het derde geval. Het betrof de als duo opererende gehei me controleurs, die als „Ot en Sien" in de binnenstad bekend stonden en een col lega, die drankwetinrichtingen controleer de. Het duo had in één jaar ƒ325 aangeno men van de eigenares van twee café's, die op deze wijze probeerde te bereiken dat de politiecontroleurs gunstige rappor ten zouden uitbrengen en haar zouden waarschuwen als superieuren zouden ko men controleren. De derde hoofdagent ver klaarde enkele honderden guldens te heb ben geaccepteerd van deze Amsterdamse caféhoudster. Daarvoor zou hij volgens de dagvaarding ook valsheid in geschrifte hebben gepleegd, omdat hij gunstige rap porten uitbracht, die strijdig met de waar heid zouden zijn geweest.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5