Het verdwenen manuscript In de Verenigde Staten worden nieuwe astronauten geworven Maan blijft doelwit vóór 1970 TANTE PATENT EN DE SOF Rumoer in Z om „zwarte PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER Ofis vervolgverhaal MAANDAG 30 JULI 196 2 9 door H. Wolfram Geizsler 4 Bier was niet zo best voor haar 99' Ruimtevaart en theologie Nederlandse delegatie naar Doopsgezind Wereld congres Kerkelijk nieuws 1 -.A, 43) „Ja, dat was wel een beetje luid- ruchtig" gaf Yvonne toe. „Maar nie- B mand heeft 't ernstig opgevat." „Ik durf dat haast niet geloven", zei Dariotis. „U kunt 't rustig van mij aanne- men. Waar gaat u heen?" „Om u de waarheid te zeggen", antwoordde hij verlegen, „was ik op weg om ergens te gaan ontbijten, B een kopje koffie „Een goed idee", onderbrak Yvon- ne hem. „Ik heb ook trek in koffie en u kent deze plaats natuurlijk beter B dan ik." Het duurde nog enige tijd voordat Dariotis zijn verlegenheid had over- wonnen. „Ik durf nauwelijks te vragen", zei hij, nadat ze zich in de schaduw van een parasol op een terrasje hadden geïnstalleerd, „hoe het met de ande- B re mensen in Louha gaat." „Dank u, goed, voorzover ze zich nog déar bevinden", antwoordde het meisje. „Madame Bernard j= „Zwijgzaam als steeds!" „Meneer Denis?" „Denis?" Yvonne maakte een ge- baar alsof ze die naam terzijde wilde j§ schuiven. „Wie bedoelt u eigenlijk?" „Ik begrijp u niet", zei Dariotis, B terwijl hij haar dom aankeek. B „Ik zou graag willen, dat u me ver- Si telde, wie die meneer Denis eigenlijk g is!" „Meneer Denis?" De Griek keek B haar thans in opperste verbazing aan. S .Meneer Denis is meneer Denis! Iets g anders is mij niet bekend!" B „Maar u kent hem toch!" „Ja zeker dat wil zeggen, ik heb hem in Louha leren kennen. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn iets minder in raadselen te spreken?" 1 Terwijl Yvonne zich aldus met Da- riotis onderhield, ontving de hoofdbe- woonster van het huis, waar de Griek kamers had, bezoek. Dit bezoek kwam niet erg gelegen, want de oude dame B wilde juist naar het dorp gaan om boodschappen te doen. §j Nee. meneer Dariotis was niet H thuis „O, maar nu zie ik het, u bent die- zelfde meneer, die hier onlangs al eens was, nietwaar?" Inderdaad, ongeveer twee weken B geleden was ik ook hier", antwoordde j= Fox op vriendelijke toon. „Ik kom thans echter niet om dezelfde reden, want mijn vriend Dariotis heeft mij meegedeeld, dat hij er niet aan denkt om zijn kamers hier in uw woning op te geven. Voor mij is dat heel triest, hij heeft mij uitvoerig beschreven. B hoe prettig hij 't hier heeft, 't Is wel benijdenswaardig! Ik, als vrijgezel, 2 kan met hem meevoelen, hoe belang- 2 rijk 't is een prettig onderkomen te S hebben". 5 „Bent u hem niet tegengekomen? 2 Hij wandelt om deze tijd altijd naar het dorp om ergens in een café zijn morgenkrantje te lezen." 2 „Ik ben hem inderdaad tegengeko- men, signora!" antwoordde Fox. We 5 moeten enkele dingen samen bespre- 2 ken. „Hij wees met een veelzeggend 2 gebaar op zijn aktentas. „het was B echter al te warm in het dorp." „Dat is waar." „Dariotis stelde daarom voor, dat 2 ik in uw heerlijke tuin zou wachten op zijn terugkomst. Vindt u dat goed?" „Met genoegen", zei de oude vrouw, „alleen kan ik u helaas geen 2 gezelschap houden. Zoals u ziet, sta 2 ik op het punt om uit te gaan. Ik 1 moet boodschappen doen." B „Ik vind het natuurlijk jammer. 2 dat ik uw aangenaam gezelschap zal 2 moeten ontberen", zei Fox glim- lachend, „maar er zal niets aan te doen zijn, dat zie ik wel in. Tegen 2 de plichten van een goede huisvrouw 2 mag een man niet ingaan." „Prachtig!" zei de vrouw. „Mag ik u het geld geven voor de melkboer, 2 voor het geval deze komt. terwijl ik 1 afwezig ben? Kunt u dan melk ne- men, ik heb 't hier op een briefje jg geschreven?" 2 „Ik zal mijn best doen". 2 „Of wilt u liever in huis gaan zit- s ten „O nee, signora! Als er dan straks een gouden horloge ontbreekt 2 „Als u bij mij een gouden horloge vindt, dan krijgt u een extra belo- ning", zei ze lachend. Fox begeleidde haar naar het hek. „Ik hoop, dat u me niet al te lang alleen laat", zei hij. „Een uur zult u stellig geduld moe ten hebben. Maar tegen die tijd is meneer Dariotis al lang terug". O nee dacht Fox en glimlachte. Hij voelde zich tevreden en keek haar na. De schaduw en andere goede eigen schappen van de ietwat verwilderde tuin trokken hem weinig. Hij bekeek het huis aan alle kanten, keek voor zichtigheidshalve ook nog eens over de heg, of de signora niet terug kwam, omdat ze iets had vergeten en vervolgens begaf hij zich vastbe raden naar de eerste verdieping om een kijkje te nemen in de kamers van zijn vriend Dariotis Toen de oude vrouw na ongeveer een uur terugkwam, zat hij rustig in de tuin en keek op van een niet zeer dik manuscript, dat hij in zijn han den hield. „Is meneer Dariotis nog niet te rug?" vroeg ze belangstellend „Nee, en de melkboer is er ook nog niet geweest, hier hebt u het geld terug", antwoordde hij. Op zijn horlo ge kijkend, voegde hij eraan toe: „Ik vermoed dat mijn vriend opgehou den is of vrienden tegen het lijf is gelopen." „Uw vermoeden is juist", zei de signora. „Ik heb meneer Dariotis na melijk met een jonge dame in Café Calci zien zitten." „Dan heeft het stellig weinig zin om nog langer op hem te wachten". „Nee, misschien niet." „Tot ziens, signora, uw tuin is heer- lijk!" 2 „Misschien wilt u uw aktentas zo lang hier laten?" „O nee", antwoordde Fox glim- lachend, „ik moet die tas bij me hou- den. Als u 't goed vindt, lees ik hier B nog even dit manuscript uit, ik moet 2 alleen de laatste twee bladzijden nog b lezen." „Bent u een schrijver?" vroeg ze s nieuwsgierig. „Nee, £en elektrotechnisch inge- nieur", antwoordde Fox en schrok tegelijkertijd van zijn eigen lichtzin- B nigheid. Als de goede vrouw hem thans zou verzoeken, even de deur- bel te repareren, zou 't een catastrofe betekenen.." Gelukkig scheen de bel in orde te zijn en kon Fox ongestoord het ma- nuscript uitlezen. De technische de- 2 tails, welke erin voorkwamen, waren b een gesloten boek voor hem en de pagina's vol berekeningen en formu- les deden hem huiveren, doch de in- |j leiding en de verbindende tekst tus- sen-de technische gegevens, alsook het b slot, verschaften hem de' zekerheid, 2 dat hij' bier het gedochte document in b handen hield. Met een voldaan gevoel stak hij tenslotte het manuscript in zijn akten- tas. Het was kwart over elf. Om 12 b uur zou hij Yvonne ontmoeten, met wie hij volgens afspraak zou lunchen. Het meisje had de opdracht om Da- riotis onder geen beding eerder dan b 12 uur los te laten. Hij was er zo van overtuigd, dat hij op haar kon |j rekenen, dat hij rustig nog even bleef b zitten om nu het belangrijkste punt eindelijk bereikt was te overleg- gen wat hem thans te doen stond. De |j meest aangewezen weg was vanzelf- b sprekend om naar meneer Zanetti, in Milaan, te gaan en hém de aanteke- ningen van zijn broer Luigi te over- handigen. Zanetti had hem tenslotte de opdracht gegeven en Zanetti was s degene, die, nu de opdracht met sue- ces was bekroond, de kosten zou moe- b ten betalen Deze vanzelfsprekende weg kon hij echter niet zonder meer inslaan. Im- 2 mers, Zanetti had er geen flauw ver- b moeden van, dat zijn dochter in deze zaak betrokken was. en wel op een wijze, welke aanleiding zou kunnen |j geven tot een groot schandaal. En 5 nog steeds was monsieur Denis in- clusief bedoelingen en relaties een groot vraagteken. Nee, dacht Fox, ik 2 mag deze zaak niet uit handen geven, voordat ik zelf alles, maar dan ook werkelijk alles weet. Anders moet ik over een paar weken misschien op- 2 nieuw beginnen Jammer, dat de |j slotscèn" in Milaan nog uitgesteld s- moet worden. 2 (Wordt vervolgdI (Van onze correspondent) WASHINGTON Walter C. Williams, assistent-directeur van het centrum voor bemande ruimtevaarttoestellen, heeft on langs op de persclub te Washington rap port uitgebracht over de nieuwste Ameri kaanse plannen. Williams is een belang rijke leider in de ruimtevaart. Naar zijn mening zou het „een schande" zijn, indien de Amerikanen niet voor 1970 op de maan zouden landen. Williams is ervan over tuigd, dat zij deze wedloop tegen de Rus sen kunnen winnen. Williams ziet er uit als een kolonel van de mariniers in burger: een stevige kerel tussen de 45 en 50. Hij spreekt rustig en bedachtzaam. Hij zegt geen woord te veel en is afkerig van gemeenplaatsen. Men zou Williams wel de super-forens van Amerika kunnen noemen. Hij woont in een buiten wijk van Washington DC en vliegt iedere dag per helikopter heen en weer naar het ruimtevaartcentrum in Langley, in de staat Virginia. Een enkele reis van Wash ington naar Langley duurt twee uur. Op die tochten wordt Williams meestal verge zeld door Glenn, Amerika's eerste ruimte vaarder, die weieens wensen moet, dat die helikopter de snelheid kon halen van zijn Friendship VII. Maar dat heen- en weer reizen is bijna voorbij. Het ruimtevaart centrum verkeert in het laatste stadium van de verhuizing naar Houston in Texas. Glenn en Williams gaan daar ook wonen. De groei van de ruimtevaartorganisatie is indrukwekkend. Een jaar'-geleden wérk ten er in het centrum achthonderd men sen, thans 1.650. In 1957 zijn de Verenigde Staten opgeschrokken: er moest worden aangepakt, want de Russen hadden in de herfst van dat jaar voor het eerst een „Spoetnik" om de aarde gebracht. In 1958 werd de NASA opgericht (National Aero nautics and Space Administration) en in 1959 werd Williams aan dit project verbon den. Snelle opeenvolging Williams begrijpt niet goed, waarom de Russen zoveel tijd laten verlopen tussen de ene vlucht en de volgende Hijzelf hecht veel belang aan een betrekkelijk snelle op eenvolging van vluchten. Op die manier houdt men het „team" op Cape Canave ral in topconditie Williams legt er de na- LANDSHUT, West Duitsland (AP) De 34-jarige huisvrouw Anna Eggerdin- ger, die in januari een brouwerij in brand heeft gestoken om haar man van 't drin ken te genezen, is tot 21 maanden gevan genisstraf veroordeeld Nadat zij was ge arresteerd zei zij tot de politie: „Als de brouwerij afbrandt, kunnen ze geen bier meer maken en dan kan mijn man niet meer drinken". De brand richtte een scha de van een kwart miljoen mark aan. De rechter zei bij het uitspreken van het vonnis, dat mevrouw Eggerdinger, toen zij gepoogd had de brouwerij te doen afbranden, geestelijk in de war was. Daar om legde hij slechts een betrekkelijk mild vonnis op. Voor de rechtbank is niet aan het licht gekomen, of de man nu van het drinken af is, maar mevrouw zal er in elk geval 21 maanden geen last van hebben. Een oorspronkelijk strinverhaai door Annie I\1 G Schmidt en Fiep Westendorp 73 CPYRTOHT .WAN TFAtlWrt SVNNtCAT# 73. „Ik gelooj dat het nu toch de hoogste tijd wordt", zo dacht Tante Patent, „dat mijn logee ver trekt. Meneer Sol moet weg. Hij moet terug naar het Walhalla, waar hij vandaan komt. Die Batavie- renhemel waar hij verder kan robbedoezen zoveel hij wil. Maar hoe krijg ik hem iveg? De vaas.dacht ze wazig.de vaas.waar is dat ding gebleven?" „O Keesje" zei ze „wat toevallig dat ik je nu net tegenkom. Aan wie heb jij ook weer die vaas gege ven? Weet je wel, die ouwe vaas.uit Hotel de Gifzwam". „O Tante Patent," zei Keesje, „die vaas is in het museum. Ik heb hem aan Professor Zani- kerd gegeven". „O juist", zei Tante Patent. „In het oudheidkundig museum. Dank je wel, m'n jongen, hier is een heitje voor een karweitje". druk op, dat er zoveel gevergd werd, niet alleen van de ruimtevaarder, maar van allen, die betrokken zijn bij het lanceren van een ruimtevoertuig. De spanning zal er niet geringer op worden. Wanneer men binnen afzienbare tijd gaat proberen om twee ruimtetoestellen terwijl zij in vlucht zijn aan elkaar te koppelen, dan wordt het van het grootste gewicht de start precies op tijd te doen geschieden. Maar voor het zo ver is, verwacht Wil liams eerst nog vluchten van een toestel, dat drie of meer ommegangen zal maken en tenslotte dan een tocht, die ongeveer een dag zal duren. Er zijn een paar on derwerpen, die men speciaal wil bestude ren: navigatie met behulp van de sterren en verder het laten vliegen van een cap sule zonder dat de astronaut steeds bezig is de stand van het toestel te corrigeren. Voor dat corrigeren heeft men brandstof nodig en het zou voor langere vluchten een hele bezuiniging aan gewicht betekenen, indien men het bijsturen kon laten verval len. Wanneer men aan de vluchten van een dag toe zal zijn, zal men serieus te maken krijgen met het probleem van de gewicht loosheid. Natuurlijk is ook de astronaut die drie vluchten maakt gewichtloos, maar de gevolgen daarvan zouden zich pas openba ren bij langere vluchten. De Rus Titov schijnt pas na zes ommegangen minder Pronken met andermans veren schijnt het parool te zijn voor de komende najaars- en winterhoedenmode uit Parijs. Jacques Heim toonde dezer da gen onder andere zijn ontwerpen „Der wisj" (links), gemaakt van zwarte hane- veertjes op een wit fond en „Aurore" (rechts) waarvan de bol bestaat uit fazanteveren, de rand uit eendepen- nen. Jean Patou vertoonde onder meer (midden) een cocktailhoedje van rose- geverf'de struisvogelveren. plezierige ervaringen te hebben gehad. Het koppelen van twee ruimtetoestellen die in vlucht zijn wordt van belang wan neer men de maan wil bereiken. Men is het er nog niet over eens, of dat „rendez vous" het best tot stand gebracht kan wor den in de baan rond de aarde of rond de maan. Aan het eind van deze zomer zullen de namen bekend worden gemaakt vön Ame rika's nieuwe groep van ruimtevaarders. Het onderzoek en uitkiezen is aan de gang.' Uitbreiding De NASA heeft plannen bekendgemaakt voor een grootscheepse uitbreiding van Cape Canaveral, waardoor het mogelijk wordt de geweldige Saturnus C5 maanra ketten volledig gemonteerd op de lanceer platforms te plaatsen. Op het ogenblik worden de projectielen op de lanceerplat- forms opgebouwd. De Saturnus C5 is de grootste ruimteraket waaraan op volle kracht gewerkt wordt. Drie firma's zijn belast met de bouw van een van de drie trappen. De uitbreiding zal met de veilig heidszone een oppervlakte van twaalfdui zend hectare beslaan. De bedoeling is dat de eerste Saturnus in 1965 gelanceerd wordt. Harrison heeft tegenover journalisten verklfi/id' dét- <Je Zmdafrikaanse politie lem verzocht. he6fUöïP-ben beëcfigde vgt- daring waarin hij uiteenzet waarom hij dit KAAPSTAD (AP) Een afbeelding van de gëkruiSïl'de Chriétus, geschilderd door een niet-hlanke kunstenaar, waarop de ge wezen Zoeloe-hoofdman Albert Loethoeli is afgebeeld als een zwarte Christus, heeft de toorn gaande gemaakt van de „Kerk bode", het officiële orgaan van de Neder lands Gereformeerde Kerk, dat het kunst werk „afschuwelijk" noemt en eist, dat ook Nobelprijswinnaar Loethoeli er zijn veroordeling over uitspreekt. Het blad spreekt van „een afschuwlijk spel met heilige zaken", maar maakt geen gewag van een aspect van het schilderij, dat ook elders veel commentaar heeft uit gelokt, nameliik de afbeelding van twee Romeinse centurio's onder het kruis die lijken op premier Verwoerd en de minister van Justitie Balthazar Vorster. De eerste doorboort de zijde .n de zwarte Christus met een speer en de tweede steekt hem een in azijn gedrenkte spons toe. Dit schilderij, vervaardigd door de 23- jarige schilder Ronald Harrison, een mulat te Kaapstad, hangt in de anglicaanse kerk in de voorstad Salt River. De Zuidafri- kaanse politie heeft het enige tijd ter in spectie in beslag genomen, maar daarna teruggegeven. De autoriteiten hebben be kendgemaakt, dat Harrison niet zal worden vervolgd. Maar de Kerkbode klaagt, dat het spot met alle werkelijk christelijk gevoel en dat het de betrekkingen tussen de rassen in het land schaadt door een bevolkings groep te suggereren, dat zij het enige sym bool van lijden is.... „Als de niet-blanke groep recht meent te hebben op meer poli tieke rechten, laat zij dan zichzelf niet voorstellen als martelaren van het kruis", aldus de Kerkbode. Als Loethoeli inderdaad het werk zou veroordelen, dan is het twijfelachtig, dat zijn opmerkingen zouden kunnen worden gepubliceerd, omdat het hem verboden is zich politiek te uiten en zelfs voor het ci teren van zijn vroegere opmerkingen of ge schriften toestemming moet worden ver leend door de minister van Justitie. h: klaring waarin hij schilderij gemaakt heeft. De jonge schilder heeft op het politiebureau in Kaapstad een verklaring opgesteld waarin hij zegt dat zijn motieven uitsluitend spiritueel zijn en niet in verband staan met de apartheids politiek van de Zuidafrikaanse regering. Luchtmachtbasis Edwards (Californië) (AP) De Amerikaanse astronaut Ro bert M. White heeft in antwoord op de verklaring van de Russische kosmonaut Gherman Titov, dat hij in de ruimte geen God ontmoet heeft het volgende gezegd: „Zijn intellect is ouderwets.... door wetenschappelijke ontdekkingen worden de deuren van het onbekende verder ge opend en blijft de mens achter in ontzag voor de oneindigheid van het heelal. On ze wereld van wetenschappelijke ontdek kingen is, hoe groot zij ook moge schij nen, klein in vergelijking met de kennis van God. Dat is wat daarboven de grootste indruk op mij maakt. Wetenschappelijke nieuwsgierigheid en studie wekken slechts de eetlust van de geest op voor de enorme wereld der eeuwigheid, waar de kennis onbeperkt is. Dit prikkelt mij en geeft mijn werk betekenis en diepte" White's opmerkingen werden onthuld door de rooms-katholieke aalmoezenier van de luchtmachtbasis Edward. Majoor White heeft onlangs zijn „Astro naut Wings" gekregen door met een X15 raketvliegtuig een hoogte van 95 kilome ter te bereiken. Woensdag 1 augustus begint te Kitche ner in Canada het Doopsgezind wereldcon gres, dat tot 8 augustus zal duren. Uit Nederland gaan 110 personen naar dit congres. De officiële Doopsgezinde de legatie uit Nederland bestaat uit ds. S. M. A. Daalder te Haarlem, voorzitter, dr. R. de Zeeuw te Utrecht, secretaris van de Doopsgezinde sociëteit, prof. mr. dr. J. A. Oosterbaan te Haarlem en ds. H. W. Meihuizen te 's-Gravenhage. Er zullen drie charter vliegtuigen ten be hoeve van de deelnemers aan dit congres vertrekken, nl. een van Schiphol en twee uit Frankfurt. Uit Europa komen 340 deel nemers naar het congres. Van hen zullen ruim 200 gevolg geven aan de uitnodiging van de Doopsgezinden in Amerika om na afloop van het congres een bustrip te ma ken van 3500 mijl langs verschillende doopsgezinde instellingen. Met deze trip zullen drie weken zijn gemoeid. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brielle (vac. J. W. Falken- burg) (toez.) L. W. Blok te Ellewoutsdijk. Aangenomen naar Dordrecht (vac. J. v. d. Velden) A. L. v. d. Smit te Maarssen het beroep v. d. gen. synode als luchtmacht- pred. F. I. Verbaas, vic. te Amsterdam-O. Geref. Kerken Beroepen te Achterveld R. J. Koolstra, vlootpred. met verlof te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Broek onder Akkerwoude T. Bakker te Driebergen en C. den Hertog te 's-Gravenhage-West. Beroepen te Mussel G. Leendertse, kand. te Haarlem. Jzi.. de nieuwe Engelse stad Hemel Hampstead is dit op het water rock 'n rollend paartje te zien dat door de Fransman Yencesse is vervaardigd voor de stad Elisabeth in Australië. De Engelsen zijn heel tevreden met hun afgietsel. CO». M*«TtN TOONDE» 2. Panda was nog maar nauwelijks begonnen de ad vertenties met de aangeboden betrekkingen in te kij ken, toen zijn buurman opnieuw zijn aandacht trok. „Wat jammer dat ik weg moet!" hoorde hij de oude heer in zichzelf mompelen. „Dit was juist zo'n fijn boek!" Met die woorden begon hij op te rijzen, gereed te vertrekken; maar Panda kon zich niet weerhouden te vragen: „Is dat zo'n mooi boek dat u daar hebt, meneer?" „Inderdaad" antwoordde de grijsaard. „Dat zou je weer jong maken! Het is een geschiedkundige kroniek meneer, uit de tijd toen ridders nog ridders waren en toen het leven waard was geleefd te worden! Ik kan nu niet langer blijven lezen, dus als het u interes seert moet u het beslist eens inkijken!" Terwijl dit gesprek aan de gang was, werd de bi bliothecaresse, die bij de ingang zat, aangesproken door een nieuwe bezoeker. Maar dit bleek verre van een aangenaam heer te zijn! „Geen praatjes!" snauw de hij de verschrikte dame toe (die nog geen woord gepraat had). „Ik zoek een historisch boek een spe ciaal historisch boek. Geef op! Titel weet ik niet. On middellijk! Geen praatjes! Hrrmpf!" De dame het was ene Mevrouw Knorspel, die dit werk uit sociale overwegingen en verveling deed dacht er een ogen blik over om te bezwijmen, maar haar plichtsbetrach ting overwon. „K-k-k-kijkt u m-m-m-maar in de c-c-c- ca-talogus.sprak zij dunnetjes.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9